تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۷:۳۹
ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا آماده است/بعد از تحریم‌ها اقتصادمان هوشمندتر شد/نمی‌توان کشوری که مادر امنیت در حوزه انرژی هست را محدود کرد
به گزارش نامه نیوز در ذیل مشروح این گفتگو آمده است؛جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را برای مقابله با تحریم های آمریکا دارددر رابطه با تحریم هایی که قرار است آمریکا در تاریخ 13 آبان ماه علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند و واکنش کشورمان به این اقدام خصمانه توضیحاتی بفرمایید؟در موضوع تحریم هایی که آمریکایی ها از 13 آبان می خواهند علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کنند باید گفت مسئله تازه ای باقی نمانده که امریکایی ها بخواهند در قالب سیاست های تحریمی بیاورند.
سیاست های تحریمی آمریکا از ابتدای انقلاب در جنبه های مختلف شروع شد بعد در قالب قانون داماتو و کاتسا ادامه پیدا کرد. بعد از برجام هم آمریکایی ها بسیاری از تحریم ها را ادامه دادند و تحریم های جدید هم اضافه کردند. ترامپ هم بعد از روی کار امدن اقدام به کارشکنی در تحریم های برداشته شده، کرد و عملا با خروج آمریکا از برجام عملا تحریم های متعدد اعمال شد و به پیشواز تحریم های متعدد رفتند.
بر اساس گزارشی که ما از شرایط تقابلی تحریمی با امریکا داریم نکته تازه ای باقی نمانده که آمریکایی ها بخواهند تحریم کنند و تحریم های مختلف را اعمال کردند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را برای مقابله دارد.بعد از تحریم ها اقتصاد ایران نظام‌مند و هوشمندتر شد اقدامات کشورمان برای مقابله با اقدامات آمریکا علیه کشورمان به چه نحو است؟جمهوری اسلامی ایران سعی کرد که تهدید تحریم ها را به فرصت تبدیل کند و در این مدت هم سیاست های مختلفی چه در عرصه قانونگذاری و چه در عرصه آیین نامه ای در دولت شکل گرفت که موضوع تحریم ها تبدیل به یک فرصت شود.
از بسیاری اسراف هایی که در زمینه بودجه ای وجود داشت جلوگیری شد. بسیاری از مواردی که کشور در زمینه واردات نیاز نداشت حذف و از صادراتی که در حوزه بهره وری در داخل کشور است حمایت و از صادراتی که ممکن بود تحت تحریم قرار گیرند ممانعت شد. به عبارتی بعد از تحریم ها اقتصاد ایران نظام‌مند و هوشمندتر شد. همه ظرفیت های دو جانبه کشورو ظرفیت های همکاری های بین المللی هم در دستور کار کشور قرار گرفت.
تحریم های کنونی متفاوت از تحریم های قبل از برجام است؛ آن ها تحریم هایی بودند که در قالب شش قطعنامه شورای امنیت اعمال می شدند و دنیا با امریکا همراه بود اما اکنون فقط برخی کشورها در برخی زمینه ها با آمریکا همکاری می کنند و ایران از همه ظرفیت ها برای مقابله با تحریم استفاده می کند.راهکارهایی برای صادرات نفت در کشور شکل گرفته استتمام تلاش آمریکایی ها این است که صادرات نفت ایران را کاهش دهند.
ایران چیزی حدود دو میلیون و ششصد هزار بشکه نفت در روز میفروخت در بدترین شرایط به هیچ وجه نمی توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند و همین حالا بیش از نیمی از صادرات منعقده کشور در روال گذشته صادر می شود ضمن اینکه راهکارهای دیگری هم در ایران برای صادرات نفت شکل گرفته و یا حتی تبدیل کردن آن به فراورده هایی که قابلیت تحریم نداشته باشد.
در این مدت کشور دچار ایستایی نشد بلکه سعی کرد زمینه را برای فراوری چه در قالب پالایشگاهی و چه پتروشیمی فراهم کند که غیرقابل تحریم هستند و صادرات کشور ادامه پیدا کند.نمی توان کشوری که مادر امنیت در حوزه انرژی هست را محدود کردپس به صفر رساندن صادرات نفت ایران توسط آمریکا معنایی ندارد؟وقتی گفته می شود تحریم نفتی ایران یعنی تحریم حضور ایران؛ نفت ایران چیزی جدای از حضور ایران در عرصه مبادلات انرژی در دنیا نیست.
حدود 50 درصد انرژی دنیا از منطقه ای می گذرد که امنیت انرژی آن منطقه به دست ایران است . از این رو به طور طبیعی در بلند مدت نمی توان کشوری که مادر امنیت در حوزه انرژی هست را محدود کرد.عربستان و امارات در حوزه جایگزینی تولید نفت ایران به مشکل خورده اندکشورهای مختلف عضو اوپک به خصوص آنهایی که سعی کردند جایگزین ایران شوند مثل عربستان و امارات در حداکثر تولید خودشان در حال کار هستند و یک سری هزینه های زیادی را برای خودشان تراشیده اند و سعی می کنند جبران کنند ولی نتوانستند جای ایران را بگیرند به ویژه در بلندمدت این کار اتفاق نخواهد افتاد.
آمریکایی ها مدعی شدند در سه ماه تحریم نفتی ایران به اهداف خودشان می رسند اما در این مدت تمام تلاش بعضی بازیگران مثل سعودی ها این است که این سه ماه را پوشش دهند ولی در طول این سه ماه هم ایرانی ها بازارهای جایگزین نفت خود را از طرق مختلف به وجود آوردند که به هیچ وجه نمی شود صادرات نفت ایران را به صفر رساند و هم کشورهایی که تلاششان همراهی با تحریم های ایرانی است نتوانستند جایگاه ایران را پر کنند و این ضعفی است که در حال حاضر وجود دارد البته میدانید که این فشار روی کشورهایی مثل عربستان هم هست.
در بودجه امسال عربستان سعودی مجبور شد قیمت حامل های انرژی را گران کند و یکسری گرانی ها در حوزه معیشتی صورت گرفت و دچار یکسری کسری ها و بدهی ها شد اما نتوانستند مشکلات داخلی خود را حل کنند و روز به روز قراردادهای تسلیحاتی دیگری به عربستانی ها تحمیل می شود. اینها مواردی هستند که کشورهایی که سعی دارند جایگزین ایران شوند را ناتوان و تهی کرده است.
بستن تنگه هرمز در دستور کار دولت ایران نیست/ تا 13 آبان ماه بسته عملیاتی اروپا برای برجام ارائه می شود بحث بستن تنگه هرمز به کجا رسید؟بستن تنگه هرمز در دستور کار دولت ایران نیست و معتقدیم که موضوع چالش اخیر در کوتاه مدت حل خواهد شد چون آمریکایی ها هم به اهداف خودشان نمی رسند و مجبورند به بخش بازگشت و گذشت از تحریم ها بازگردند.
در ایران هم مباحثی مطرح شده و تحت عنوان یک هشدار مطرح کردیم که اگر ایران را از حوزه امنیتش شاهراه انرژی دنیا دور کنند عملا امنیتش بهم میخورد یعنی اگر ایران نبود اکنون شاهراه انرژی دنیا در خلیج فارس دست بعضی از گروه های تروریستی بود . از این رو به هیچ وجه بستن تنگه هرمز در دستور کار ایران نیست. ما به این نتیجه رسیدیم که کشورهای اروپایی عزم کار با ایران و عزم سیاسی برای حفظ برجام را دارند اما در عرصه های اقتصادی ممکن است با ناتوانی هایی مواجهه باشند.
اروپایی ها اعلام کردند قبل از 13 آبان بسته عملیاتی خودشان را که درآن جایگزین کردن یک مسیر پولی و بانکی، ضمانت فروش نفت ایران و معاملاتی از این نوع را ارایه می دهند ؛ در صحبت هایی که من با دیپلمات های کشورمان داشتم تا حد زیادی نسبت به این موضوع خوشبین هستند و نهایتا ما منتظر بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا هستیم.
آنچه مهم بوده این است که روابط سیاسی ایران و اتحادیه اروپا در یکی از شرایط نزدیک خود بعد از انقلاب به سر می برد و برای اولین بار این رابطه تحت تاثیر بازیگری مثل آمریکا قرار نگرفته است و ما منتظریم که در قالب قانون انسداد ایجاد یک خط اعتباری تازه، این ارتباط و همکاری نزدیک به همکاری عملی تبدیل شود که ایران بهره های برجام را ببرد.
در رابطه با بحث تصویب FATF بفرمایید ؟آنچه که در مجلس مطرح شد CFT بود که برخی از توصیه هایی که FATF مطرح کرده بود در قالب این کنوانسیون قابل پاسخ بود ولی چیزی که مطرح شد CFT بود که آقای ظریف در آنجا مطرح کردند که ما قول نمی دهیم این باعث رفع مشکلات اقتصادی شود ولی مطمئنیم که اگر تصویب نشود مشکلاتی را برای اتباع ایرانی، اقتصاد ایران ، روابط بانکی پس از تحریم ایرانی و .
.. به وجود خواهد آورد بنابراین نوع نگاه هایی هم که وجود دارد برای دفع خطر است، اقتصاد ایران اقتصاد هجدهم دنیا است و می خواهد با دنیا کار کند لذا با سازو کارهای دنیا مثل FATF هم در قالبی که مشروط به حدود قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باشد کار میک ند. آیا در کمسیون امنیت ملی مجلس در مورد اقدام تروریستی اهواز تدابیری اندیشیده شده است؟اقدامی که در اهواز صورت گرفت، اقدامی ترویستی بود که عده ای از افراد بی گناه به شهادت رسیدند دو نکته مد نظر است : یک اینکه اگر در این مورد کوتاهی هایی صورت گرفته ، پیگیری شود که در حال انجام است .
دیگر اینکه کشورهای منطقه باید به سمت تنش زدایی پیش بروند چون از دو طرف مسلمانان در حال کشته شدن هستند.من این پیشنهاد را داده ام و در کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم سیاستمان تنش زدایی است ما در آینده نزدیک هم سفرای کشورهای عضو سازمان کنفرانس سیاست و همکاری اسلامی را در مجلس دعوت کردیم و در تلاشیم تا یک راهکار تنش زدایانه در دنیای اسلام شکل دهیم.
 اوضاع اقتصادی در داخل ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟واقعیت این است که یک سری اعتصاب ها و اعتراض های اقتصادی در کشور وجود داشت که دولت در صدد رفع این ها است و مجلس هم در تلاش است تا بخشی از این انتقادات و مشکلات را حل کند ولی قاطبه ملت ایرانی این واقعیت را پذیرفته اند که این ناجوانمردی از طرف بازیگری مثل ایالات متحده آمریکا هست که باید سیاست های غیر تحریمی را تحمل کرد .
پامپئو به عنوان رییس سابق سازمان سیای آمریکا که الان وزیر خارجه است؛ سیاست غلطی را به ترامپ القا می کند تحت عنوان تحریم خارجی و تحریک اعتصابات و اختلافات داخلی با هدف گرفتن امتیاز از جمهوری اسلامی ایران؛ تجربه نشان داده که ایران در چنین شرایطی بیشتر وحدت پیدا می کنند و سیاست هایی که تحت عنوان ایجاد تنش در داخل دنبال می شود در داخل همراه خاصی را پیدا نخواهد کرد .
ترامپ وآمریکا چند بار گفتند می خواهند با ایران مذاکره کنند ولی ایران نپذیرفتمذاکره با آمریکا دیگر برای ایرانی ها تابو نیست و اگر شرایط مذاکراتی شکل بگیرد حتما ایرانی ها وارد مذاکره می شوند اما واقعیت این است در مذاکرات بی قید و شرط یک پلن و دستور کاری برای مذاکره وجود ندارد لذا ما معتقد هستیم آمریکایی ها هنوز راهبردی برای مذاکره ندارند و به همین دلیل از طرف ایران هم برای مذاکره راهبردی مطرح نشده است اما به نظر می آید اگر یک زمانی بر روی یک دستور کاری برای رفع اختلاف توافق شود، امکان مذاکره وجود دارد .
راجع به آخرین وضعیت همکاری ایران با FATF توضیح دهید؟FATF یک گروه اقدام مالی است که به کشورها توصیه هایی را مطرح می کند . حدود 205 عضو دارد یعنی بخش اعظم کشورهای دنیا به همراه بعضی از مجموعه های اداری که کشور نیستند ولی چون کار بانکی و اداری دارند با FATF همکاری می کنند . ایران هم کشوری است که 41 توصیه در موردش مطرح شده بود در غالب اصلاح یک سری قوانین داخلی مثل پولشویی و قانون منع تامین مالی ترویسم و دو کنوانسیون خارجی که یکی از آنها پالرمو است (مقابله با جرایم سازمان یافته ) و دومی cft یا مقابله با تامین مالی ترویسم ؛ که این شروط قابلیت برآورده شدن را دارد .
آخرین شرایطی که شکل گرفت این بود که از این چهار مجموعه یکی تصویب شد سه تا از آنها درحال بررسی برای تصویب است یعنی مجلس تصویب کرد و به شورای نگهبان یا به مجمع ارسال شده است .در نشستی که در روز جمعه هفته گذشته برگزار شد یک گروه اقدام مالی با توجه به تصویب این قانون هر چند هنوز در سیر کار است ،اعلام کرد ایران در لیست سیاه یا لیست اقدام متقابل قرار نمی گیرد و چهار ماه دیگر وقت ما وقت داریم کنوانسیون قوانینی را طبق اصول کشور خودمان تصویب کنیم .
ما در مورد cft در مجلس یک سری حق شرط های قوی را قرار دادیم از جمله اولویت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، اولویت معرفی گروه ترویستی توسط ما و عدم الزام ما به پذیرش ادعایی که طرف مقابل می کند و اینکه در هر شرایطی حقوق داخلی ایران به خصوص قانون اساسی باید به عنوان قانون اصلی و فصل الخطاب باشد این ها مواردی است که به عنوان پیش شرط آوردیم.
منبع:العالم var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 29952  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

حرکت به سمت توسعه مناطق آزاد تجاری/از مصوبه بهارستان تا تاسیس بانک های خارجی شبستان  ۲۱ دقیقه پیش

حرکت به سمت توسعه مناطق آزاد تجاری/از مصوبه بهارستان تا تاسیس بانک های خارجیبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «منطقه آزاد تجاری» عمری بیش از چند دهه ندارد اما این مفهوم سابقه طولانی در اقتصاد جهانی دارد. بنا به تعاریف بین المللی، منطقه آزاد محدوده حراست شده بندری و غیر بندری است كه از شمول برخی از مقررات جاری كشور متبوع خارج بوده و با بهره گیری از مزایایی...

صادرات ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری آلومینیوم طی ۹ ماه شبستان  ۲۱ دقیقه پیش

صادرات ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری آلومینیوم طی ۹ ماهبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، آلومینویم از جمله فلزاتی است که با توجه به نیازهای مبرن به این فلز در صنایع مختلف در سال های اخیر تولید آن مورد توجه مسئولان قرار گرفته است. مصرف بالای انرژی الکتریکی در تولید آلومینیوم، موجب شده که تولیدکنندگان آلومینیوم به دنبال توسعه فناوری های پیشرفته با...

بازداشت خبرنگار زن ایرانی در آمریکا/ تقلیل واژه شکنجه به بدرفتاری در قاموس بی بی سی +عکس جام نیوز  ۲۵ دقیقه پیش

 به گزارش جام نیوز، مرضیه هاشمی، خبرنگار پرس تی‌وی در سفر به آمریکا توسط اف‌بی‌آی بازداشت شده است.   بی بی سی گزارش کرد: روز چهارشنبه، ٢٦ دی (١٦ ژانویه)، پرس تی‌وی گزارش کرد که مرضیه هاشمی که به عنوان روزنامه‌نگار و گوینده خبر برای این شبکه مشغول به کار است هنگام...

در ماه های آینده شاهد چه توطئه هایی از سوی دشمن خواهیم بود؟! جام نیوز  ۲۵ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، اگر به قدرت رسیدن ترامپ و شروع فرایند خروج کاخ سفید از برجام را که منجر به بازگشت تحریم های یکجانبه آمریکا شد فاز اول جنگ روانی و اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بدانیم قطعا شروع دوره گردی های منطقه ای جان بولتون و مایک پومپئو را می توان به مثابه شروع دور دوم جنگ آمریکا...

تشریح تحول در قوانین ازدواج آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : طیبه سیاوشی در نخستین کنگره کودکی، توسعه و سیاستگذاری اجتماعی ضمن تشریح تحول در قوانین ازدواج تاکنون افزود: اولین تغییر در عرصه قانون ازدواج با همین نام در سال ۱۳۱۰ رخ داد که بر این اساس ازدواج با کسی که «استعداد جسمانی» ندارد ممنوع شد. در این قانون برای ازدواج سنی تعیین نشد اما از یک...

آرام نگرفت، امید باقی است شبکه ایران  ۴۸ دقیقه پیش

این‌گونه شد که دست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم از یک خبر خوش برای مردم ایران، خالی ماند. یک روز پیش از پرتاب، روحانی در جمع مردم استان گلستان در گنبدکاووس، گفت که بزودی «پیام» در مدار 600 کیلومتری زمین قرار می‌گیرد. ساعاتی بعد، محمدجواد آذری جهرمی هم در «توئیتر»...

سایه اختلافات قدیمی یا روایت بی‌تعصب شبکه ایران  ۴۸ دقیقه پیش

               آنجا که خوئینی‌ها،‌ هاشمی را به نوعی از عملگرایی متصوف کرد که سویه مثبتش نهراسیدن از هجمه‌ها و فحاشی‌ها در مسیر رسیدن به هدف بود اما  از‌ هاشمی فردی می‌ساخت که از خط قرمز قانون و حقوق اشخاص عدول می‌کرد...

هفت جشنواره در خلخال برگزار می شود ایرنا  ۵۸ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا ، فریدون بابایی روز پنجشنبه در آیین افتتاحیه نخستین جشنواره فرهنگی ، ورزشی بازی های بومی و محلی (آنا) افزود: برگزاری سه جشنواره بزرگ شب یلدا ، بازی ها و ورزش های زمستانی و جشنواره بازهای بومی و محلی در کمتر از یک ماه حکایت از حرکت خوب ستاد برگزاری جشنواره ها در ایجاد شور و نشاط اجتماعی...

سرپرست شرکت مخابرات مازندران منصوب شد شمال نیوز  ۱ ساعت پیش

شمال نیوز: طی حکمی رسول علی اصغر پور به عنوان سرپرست شرکت مخابرات مازندران معرفی شد.به گزارش شمال نیوز؛ این حکم از سوی سید مجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران ابلاغ شده است.رسول علی اصغر پور کارشناس ارشد مخابرات متولد 1353 دارای 18 سال سابقه خدمت در شرکت مخابرات استان مازندران است وپیش از این به مدت...

ناطق‌نوری در دوم خرداد 76 دنبال ابطال آرای خاتمی بود؟ شمال نیوز  ۱ ساعت پیش

شمال نیوز : وقتی صحت این ادعای زاکانی را از حجت الاسلام سیدرضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز و از رفقای نزدیک علی اکبر ناطق نوری پرسیدیم واکنش او جالب بود.....شمال نیوز:  عضو جامعه روحانیت مبارز تهران گفت: تاجزاده و زاکانی دو نفر بیکار هستند و شما هم بیکارتر از آنها، چرا دنبال درد بیکاری، اعتیاد،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده