تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: یکشنبه،۶ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۱۸
آبروی همه ما فدای ملت ایران/ ۱۳ آبان هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد/ جایگزینی برای نفت ایران در دنیا وجود ندارد
به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (یکشنبه ) در آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت با یادآوری اینکه امروز در مقطع خاص و تاریخی قرار داریم، از تحریم های آمریکا به عنوان کاری ظالمانه و برخلاف حقوق انسانی و حقوق بین المللی یاد کرد و اظهار داشت: توافق برجام پس از 18 ماه مذاکرات فشرده به نتیجه رسید اما به یکباره رییس جمهور آمریکا آن را بر هم زد و اعلام کرد که تحریم ها را علیه ملت ایران باز می گرداند.
معاون اول رییس جمهور افزود: هدف اصلی آمریکا از تحریم ها، فشار بر ملت ایران است و اینکه اعلام می کنند هدف آنها نظام و دولت ایران است امری غیرواقعی و دروغ است چرا که نباید از واردات مواد لازم مرتبط با دارو و درمان و کالاهای اساسی مردم جلوگیری کنند چون واردات کالاهای اساسی از مواردی هستند که حتی در شرایط جنگ نیز نباید ممنوع شود ولی با این حال بخش دارو و درمان یکی از بخش هایی است که آمریکایی‌ها تلاش می کنند که از واردات آن به کشور جلوگیری کنند.
وی ادامه داد: ما برای واردات دارو و کالاهای اساسی نیازمند جابجایی و انتقال پول هستیم چرا که هیچ کشوری این اقلام را رایگان در اختیار ما نمی گذارد و تمام تلاش های آمریکا نیز این است که با هر روش ممکن از انتقال و جابجایی پول برای خرید این گونه اقلام و واردات آن به ایران جلوگیری کند. جهانگیری با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر اینکه فروش نفت ایران را تا ماه نوامبر به صفر خواهند رساند، تصریح کرد: این دورغی است که آمریکاییها به مردم جهان می گویند و اعلام می کنند که نفت عربستان و برخی کشورهای دیگر جایگزین نفت ایران می شود اما هیچ جایگزینی برای نفت ایران وجود ندارد.
ایران از کشورهای بزرگ تولید نفت در دنیا است. معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به شرایط استراتژیک کشور به لحاظ جغرافیایی و ارتباط و تعامل ایران با 15 کشور همسایه افزود: خوشبختانه کشورهای اروپایی با آمریکا در تحریم ایران مخالف هستند و رابطه بسیار خوبی میان ایران و قدرت هایی نظیر روسیه، چین، هند، کشورهای آسیایی و همسایگان منطقه ای وجود دارد که همه حق را به ایران می دهند زیرا معتقدند که ایران به همه تعهدات بین المللی خود پایبند بوده است.
آمریکا نیز با درک این شرایط ناچار شده که فشار را بر کشورهای خارجی و بخش خصوصی کشورها وارد کند و به آنان هشدار دهد که در صورت همکاری با ایران با تحریم مواجه خواهند شد. وی با بیان اینکه میزان فروش نفت و میعانات گازی کشور در ماه های گذشته 2.5 میلیون بشکه در روز بود و شاید در چند ماه اخیر حدود چند صد هزار بشکه کم شده باشد اما همواره اعلام کرده ایم که فروش نفت نباید از 1 میلیون بشکه در روز کمتر شود.
در حال حاضر قیمت نفت حدود 80 دلار است و ما همچنان نفت خود را می فروشیم و اگر آمریکایی ها می توانستند که فروش نفت ایران را متوقف کنند، حتما قیمت نفت به بالای 100 دلار و شاید هم بیشتر صعود می کرد و اگر ما در شرایط فعلی که قیمت نفت به 80 دلار رسیده، 1 میلیون بشکه در روز صادر کنیم مطابق سال 94 درآمد خواهیم داشت.
جهانگیری همچنین با اشاره به ادعاهای واهی آمریکا مبنی بر اینکه در جریان برجام 150 میلیارد دلار پول در اختیار ایران قرار داده شده، تصریح کرد: این دروغی است که آمریکا آن را بازگو می کند. اگر پولی بوده اولاً پول خودمان است که به ناحق در جایی بلوکه شده بوده و اکنون نیز که در جریان برجام این منابع آزاد شده میزان آن 150 دلار نیست و بسیار کمتر از این مبلغ است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه براساس محاسبات بانک مرکزی ایران در حال حاضر بیش از 100 میلیارد دلار ذخایر ارزی در کشور وجود دارد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه بخش عمده ای از داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود و برای سال جاری حدود 3.5 میلیارد دلار برای تأمین مواد اولیه و تجهیزات دارویی و پزشکی اختصاص یافته است و برای تامین کالاهای اساسی نیز حدود 13 میلیارد دلار تخصیص یافته که اگر نیاز باشد میزان آن بیشتر خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه در سررسید اعلام شده از سوی آمریکا هیچ اتفاقی در نیمه آبان ماه رخ نخواهد داد، گفت: هر اتفاقی که قرار بود بیفتد در 3 ـ 4 ماه گذشته انجام دادند و ما نیز در مقابل اقداماتی که لازم بود را انجام داده ایم. جهانگیری با تاکید بر اینکه ایران با 15 کشور همسایه ارتباط دارد و هر کدام از این کشورها به مثابه دروازه ای برای ایران است، گفت: آمریکایی ها نمی توانند ایران را تحریم کنند و باید بدانند که راه ارتباط با ملت ایران فقط از طریق تعامل، گفتگو، منطق و استدلال است و بهتر است که اندیشکده های مطالعاتی آمریکا بار دیگر تاریخ ایران و نحوه مقابله ملت ایران با دخالت های خارجی را مورد بررسی قرار دهند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه باید آنچه در توان داریم را در خدمتگزاری به مردم هزینه کنیم، خاطر نشان کرد: آبروی همه ما فدای ملت ایران و امروز هر کس توان حل مشکلات را دارد باید برای خدمت به مردم به صحنه بیاید. وی در ادامه یکی از نیازهای اصلی مردم را نیاز به بهداشت و درمان و حوزه سلامت برشمرد و با یادآوری اینکه یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم اجرای طرح تحول نظام سلامت بود، خاطر نشان کرد: مهمترین پیام این طرح به مردم این بود که دولت تلاش می کند ساز و کاری تعریف کند تا زمانی که مشکل و بیماری برای مردم بوجود آمد دغدغه آنها به حداقل ممکن کاهش یابد.
جهانگیری سیاست گذاری و برنامه ریزی برای خدمت به مردم را از وظایف دولت برشمرد و گفت: امروز که زندگی مردم در فشار اقتصادی قرار گرفته، دولت بیش از 10 هزار میلیارد تومان برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه اختصاص داده است. معاون اول رییس جمهور یکی از دلایل موفقیت اجرای طرح تحول نظام سلامت را اجرای دقیق و درست این طرح عنوان کرد و گفت: گاهی تصمیمات و سیاست گذاری های خوبی انجام می شود اما آثار آن در کشور موفقیت آمیز نیست که علت آن عدم اجرای مناسب آن سیاست ها است.
خوشبختانه طرح تحول نظام سلامت توسط دکتر هاشمی که وزیری دلسوز و عاشق مردم است به اجرا درآمد و تا به امروزبه خوبی پیش رفته و دستاوردهای آن بی نظیر بوده است. وی با اشاره به بازدیدهای خود از بیمارستان ها و مراکز درمانی پیش و پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت، تصریح کرد: آثار پر برکت اجرای این طرح در سراسر کشور و بخصوص در نقاط دور افتاده و محروم بسیار مشهود است و برنامه های مرتبط با این طرح که برنامه هایی گسترده است و مجموعه وسیعی از خدمات مرتبط با سلامت را شامل می شود.
جهانگیری اضافه کرد: البته منابع بودجه ای کشور محدود است وامکان آنکه بتوانیم به یکباره منابع درآمدی کشور را دو برابر کنیم وجود ندارد و در این شرایط مهمترین کار که باید انجام شود اولویت بندی است تا منابع موجود به طرح هایی اختصاص یابد که در اولویت کشور قرار دارند. معاون اول رییس جمهور با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب، رییس محترم جمهوری و ملت ایران بر استمرار طرح تحول سلامت، گفت: طرح تحول نظام سلامت از مهمترین اولویت های کشور است و دولت مصمم است که این طرح را ادامه دهد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت ایام اربعین حسینی و آرزوی اینکه بتوانیم مشی سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم، گفت: به فضل الهی ملت ایران همواره در تاریخ جزو شیفتگان اباعبدالله (ع) بودند و با تکیه بر آموزه های عاشورا توانستند انقلاب اسلامی را به پیروزی رسانده و در مقاطع مختلف از موانع پیش رو عبور کنند و امروز نیز بیش از هر زمان دیگر به فرهنگ عاشورا نیازمند هستیم.
جهانگیری افزود: در سالهای اخیر مراسم اربعین شکل دیگری به خود گرفته و نمایش بسیار بزرگ و شکوهمندی از وحدت امت اسلام و ملتهای منطقه در راهپیمایی عظیم اربعین ارائه می شود که چنین حرکتی در دنیا بی نظیر است. معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه تعداد بسیار زیادی از عاشقان امام حسین (ع) در مقطعی کوتاه در این راهپیمایی بزرگ شرکت می کنند و خودشان نیز میزبان هستند، افزود: در ایام حج حدود 70 ـ 80 هزار نفر از کشور اعزام می شوند که برای ساماندهی اعزام حجاج، سازمان حج و زیارت ایجاد شده اما در ایام اربعین در زمانی کوتاه حدود 2 میلیون نفر تا این لحظه روادید دریافت کردند که سازماندهی و برنامه ریزی برای تغذیه، سلامت و رفت و آمد این میزان زائر کار بسیار بزرگی است.
وی با بیان اینکه البته ممکن است که نواقصی نیز در این گونه برنامه ها وجود داشته باشد، تصریح کرد: البته این نواقص کوچک نیز به علت شوق خدمت به زائران است مانند امسال که برنامه ارائه ارز دولتی به زائران پیش بینی شد اما این برنامه می بایست از ماه ها پیش با هماهنگی و مذاکرات لازم با دولت عراق صورت می گرفت که با ازدحام زوار برای دریافت ارز و مشکلاتی همراه شد که البته با همت خدمتگزاران این مشکلات تا حدود زیادی مرتفع شده است.
جهانگیری همچنین با اشاره به حضور خود در راهپیمایی اربعین طی چند سال اخیر، خاطر نشان کرد: علاوه بر ابراز ارادت به ساحت مقدس اباعبدالله (ع) و یاران باوفایش، یکی از دلایل سفر من به نجف و شرکت در راهپیمایی اربعین این است که بعنوان یک مقام دولتی در این مراسم حضور پیدا کنم و با زبان احترام از خدمات مسئولان و مردم عراق قدردانی کنم.
معاون اول رییس جمهور افزود: علت دیگر حضورم در این مراسم این است که این اطمینان را به مردم و زائرین ایرانی بدهم که دولت در تمام صحنه ها در کنار شماست که احساس نکنند اگر به کشور دیگری سفر کرده اند دولت برای حمایت از آنان در صحنه حضور ندارند. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه کم توجهی دولت ها و مجالس به بیمه در حقیقت کم توجهی به سلامت مردم است، گفت: دولت های موفق باید در کنار امر آموزش به سلامت مردم نیز اهمیت دهند و رفاه اجتماعی باید مهمترین دغدغه مسئولین اجرایی باشد.
رییس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم طرح تحول نظام سلامت را از دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم برشمرد و گفت: اگر می خواهیم در حوزه سلامت برنامه ها را به خوبی اجرا کنیم باید دولت الکترونیک به طور کامل در کشور اجرایی شود. در این مراسم رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران هم گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه کرد و گفت: امروز هر ایرانی که بخواهد تحت پوشش بیمه قرار گیرد می تواند با مراجعه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت، ظرف 15 دقیقه از پوشش بیمه برخوردار شود.


کد خبر: 34403  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

جزئیات پیش سمینار سومین کنفرانس امنیتی مونیخ شبستان  ۱۴ دقیقه پیش

جزئیات پیش سمینار سومین کنفرانس امنیتی مونیخ  به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، پیش سمینار سومین کنفرانس امنیتی تهران با عنوان "صلح و ثبات در غرب آسیا؛ یک منطقه و یک سرنوشت " امروز برگزار شد. بنابراین گزارش، محوریت این سمینار شناخت و ارائه تحلیل دقیق از منطقه، شناسایی مولفه‌ها، متغیرها و پویایی‌های جدید تاثیرگذار...

دوحه؛ میدانی برای پاسخ ایران به ۱۲ شرط آمریکا شبستان  ۱۴ دقیقه پیش

دوحه؛ میدانی برای پاسخ ایران به ۱۲ شرط آمریکابه گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان یک سفر پرسود به قطر برگزار کرد که علاوه بر تعمیق روابط ۲ کشور به وسیله گفت و گو با مقامات قطری، در فروم دوحه باردیگر بر مواضع ایران راجع به مسائل مختلف بین المللی تاکید کرد. بنابراین گزارش، ظریف پیش از ظهر شنبه ۲۴ آذر...

ترامپ: دنیا به جز آمریکا در حال انفجار است! نامه  ۲۹ دقیقه پیش

ترامپ روز دوشنبه در پیامی توئیتری نوشت: «این باورنکردنی است که با دلار بسیار قدرتمند و تقریبا عدم تورم (در آمریکا)، دنیای خارج پیرامون ما در حال انفجار است.»وی نوشت: «پاریس در حال سوختن است و چین خیلی عقب است. بانک مرکزی (آمریکا) حتی در حال بررسی افزایش دوباره نرخ بهره است. پیروزی را دریابید!» منبع:...

محبوبیت ترامپ به پایین‌ترین حد در ۷ ماه گذشته رسید نامه  ۲۹ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نظرسنجی ماهیانه ان‌بی‌سی نیوز و وال استریت ژورنال در ماه نشان می‌دهد، در نوامبر و اکتبر ترامپ به ترتیب ۴۶ و ۴۷ درصد از سوی شهروندان آمریکایی حمایت ‌شده است.علاوه بر این، نظرسنجی مذکور نشان می‌دهد تعداد بیشتری از مردم نسبت به ماه‌های گذشته منتقد سیاست‌های ترامپ هستند. در مجموع...

سفیر ایران استوارنامه خود را تقدیم امیر کویت کرد خبرگزاری برنا  ۳۱ دقیقه پیش

سفیر ایران استوارنامه خود را تقدیم امیر کویت کرد به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، در این مراسم شیخ صباح الاحمد الصباح ضمن خوشامدگویی به سفیر در آغاز ماموریت رسمی وی گفت: ایران را بعنوان همسایه خود در منطقه می دانیم و به توسعه و گسترش همکاری سودمند با تهران علاقمند هستیم. سفیر کشورمان درکویت پس از تقدیم استوارنامه خود...

ظریف: با کسی که "دوازده شرط برای مذاکره" تعیین کند مذاکره نمی‌کنیم شبکه ایران  ۴۰ دقیقه پیش

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توییتری، با انتشار بخشی از ویدئو گفت‌وگوی خود در نشست بین‌المللی دوحه، در پاسخ به اتهام دخالت‌ ایران در امور منطقه و حضور جمهوری اسلامی در سایر کشورها عنوان کرد: این آمریکاست که در امور منطقه دخالت می‌کند؛ چراکه ما خود در منطقه حضور...

سعید جلیلی: باغ گلابی برجام چه شد؟ شبکه ایران  ۴۰ دقیقه پیش

سعید جلیلی در مراسم بزرگداشت شهید مصطفی احمدی روشن در دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: شهدای هسته ای ما اجازه ندادند، پژوهش در کشور ما متوقف شود. این شهدا باور داشتند اگر کشور می خواهد مسیر خود را ادامه دهد، باید حق پژوهش داشته باشد و کسی مانع پژوهش آنها نشود. وی افزود: شهدا باور داشتند که پیشرفت با ایمان...

رفع مشکلات مناطق کمتر توسعه نیازمند عزم همگانی است ایرنا  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا و به نقل از روابط عمومی استانداری قزوین، علی فرخزاد در جمع اهالی روستای چقور بخش طارم سفلی تاکید کرد: استان قزوین دارای 49 دهستان است که از این تعداد، سه دهستان به عنوان مناطق محروم و کمتر توسعه یافته شناخته شده و یکی از آنها دهستان چقور است.وی اضافه کرد: برای رفع مشکلات مناطق...

3363واحد مسکن مهر در کهگیلویه و بویراحمد افتتاح می شود ایرنا  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، عبدالمجید نژاد صفوی روز دوشنبه در نشست بررسی مشکلات مسکن مهر در گچساران اظهار داشت: از این تعداد یکهزار و 551 واحد در بویراحمد،نزدیک به 900 واحد در گچساران و 912 واحد نیز در کهگیلویه به بهره برداری خواهد رسید.از مجموع پنج هزار و 115 واحد مسکن مهر در کهگیلویه و بویراحمد یکهزار و 440...

فرهنگستان‌های کشور جایگاه رفیع و برجسته‌ای در ایران دارند ایلنا  ۵۱ دقیقه پیش

فرهنگستان‌های کشور جایگاه رفیع و برجسته‌ای در ایران دارندبه گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به جایگاه رفیع و برجسته فرهنگستان‌های کشور در جمهوری اسلامی ایران بر لزوم مشارکت علمی و پژوهشی آنها برای حل مسائل کشور تاکید کرد. در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان امور اداری و استخدامی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده