تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۰ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۷:۵۵
تعرفه پیوند کلیه افزایش یابد
به گزارش گروه اجتماعی برنا ،  در آستانه هفته حمایت از بیماران کلیوی به منظور ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بیمارن دیالیزی و پیوندی کشور و همچنین اعلام برنامه های کلان تدارک دیده شده در سطح ملی نشستی خبری با حضور مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران و ریاست مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت و درمان در انجمن حمایت از بیماران کلیوی برگزار شد.
دراین نشست داریوش آرمان مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران گفت: یکی ازرسالت های اصلی انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ارتباط موثری با انجمن ها و مراکز پزشکی جهت ارائه بهترین خدمات به بیماران کلیوی و دیالیزی است که خوشبختانه با تعامل مناسب با وزارت بهداشت این امکان فراهم شده و در حال حاضر تفاهم نامه هایی صورت گرفته و این اتفاق میتواند گامی موثر در راستای یاری رساندن به بیماران دیالیزی و پیوندی بردارد.
وی دررابطه با افتتاح شعب غرب استان تهران افزود: با توجه به اینکه انجمن درمحدوه غرب تهران ، در شهریار و شهرستان های اطراف دفتری را نداشت ، لزوم ایجاد این شعبه احساس می شد که با برنامه ریزی های صورت گرفته این اتفاق محقق شد و روز سه شنبه  شعبه غرب انجمن در شهر قدس افتتاح خواهد شد و به بیماران این منطقه خدمات دهی می شود.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران ادامه داد : با مساعدت های شهرداری و شورای شهر در این شهرستان ملک 2 هزار متری در اختیار انجمن قرار گرفته است که در نظر است در این محل یک مرکز درمانی جامع ایجاد خواهد شد که در حال حاضر عملیات اولیه آن آغاز شده وبه زودی به مرکزی مجهز جهت خدمات رسانی به بیماران دیالیزی و کلیوی و سایر بیماری های خاص تبدیل خواهد شد.
درادامه این نشست آرمان از افتتاح بزرگترین مرکز دیالیز خیریه غرب کشوردر استان زنجان خبر داد و بیان کرد: این مرکز نیز همزمان با هفته حمایت از بیماران کلیوی در هفته آتی آغاز به کار خواهد کرد که این مجموعه با 30 تخت دیالیز باهمت انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی شکل گرفته تا بتواند بخشی از مشکلات درمانی و پزشکی بیمارن کلیوی این استان و شهرستان های اطراف را پاسخگو باشد.
وی گفت: در هفته حمایت روز چهارشنبه سفری به استان آذربایجان شرقی خواهیم داشت ودر این استان نیز طرح های مختلفی را بازدید و افتتاح  خواهیم کردتا با ارزیابی دقیق گام هایی جهت درمان مطلوب بیماران برداشته شود. آرمان با اشاره به سفرهای استانی خود برای بررسی وضعیت درمانی و معیشتی بیماران کلیوی اظهار داشت: در این سفرها بیش از هر چیز ضرورت ایجاد فرهنگ پیشگیری محسوس بود که این امر یکی از اهداف اصلی انجمن حمایت از بیماران کلیوی در نظرگرفته شده و در این خصوص نیز یک طرح ملی با همکاری وزارت بهداشت ، سازمان جمعیت جوانان هلال احمر و شهرداری ها  و سایر دستگاههای مربوطه در کلان شهرها خواهیم داشت تا با اجرای این طرح به مساله پیشگیری بیش از گذشته پرداخته شود.
مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی ایران با اشاره به اینکه علت 70 درصد بیماری های  کلیوی دیابت و فشار خون است ، افزود:بی تردید اگر مردم به سلامت جسم و مساله پیشگیری توجه نکنند به طورحتم کشوربا شیوع بیماری های کلیوی مواجه خواهد شد و این امر خطر بسیار جدی برای شهروندان و کشوربه شمار خواهد آمد. وی با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه در کشور حدود 32 هزار بیمار دیالیزی در کشور وجود دارد ،افزود: در حال حاضر هر فرد دیالیزی در کشور 400 هزار تومان و روزانه بیماران دیالیزی 50میلیاردتومان برای کشور هزینه خواهد داشت است که با این تعداد بیمار دیالیزی سالانه هزینه بسیار بالایی به نظام سلامت کشورو مردم تحمیل می شود زیرا امروزه یک بیمار دیالیزی 7 برابر یک بیمار پیوندی هزینه دربردارد بنابراین باید بیش از گذشته به مساله پیشگیری توجه کرد.
آرمان با بیان اینکه متاسفانه در بسیاری از استانها پزشک متخصص بیماری های کلیوی وجود ندارد و این امر یک معضل بزرگ به شمار میرود ، گفت: در حال حاضر حدود 500 متخصص بیماری های کلیوی در کشور وجود دارد که این تعداد پاسخگوی شمار بیماران کلیوی موجود در کشور نیست و متاسفانه در بسیاری از استان های کشور پزشک متخصص کلیه وجود ندارد زیرا در حال حاضر پزشکان جوان تمایل به فعالیت در این رشته ندارد که البته اگر این روند ادامه یابد به طور حتم با مشکل کمبود جدی پزشک متخصص مواجه خواهیم بود.
آرمان درخصوص یکی از برنامه های خود در انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران تصریح کرد: تهیه گزارش میدانی از وضعیت درمانی و پزشکی استان های مختلف از اقداماتی بود که از زمان پذیرفتن مسئولیت مدیریت مجموعه به صورت مستمر با همکاری اعضای هیات مدیره انجمن صورت داده ایم و با بررسی وضعیت دیالیز و درمان بیماران با تعاملاتی که با وزیر بهداشت ،دکتر شادنوش ، دکتر ایازی و دکترجان بابایی در وزارت بهداشت داشتیم خوشبختانه توانسته ایم برخی از مشکلات را مرتفع کنیم و بسترهای لازم را جهت خدمات رسانی بهتر به بیماران فراهم کنیم.
وی با اشاره به اینکه حدود 10 سال هیچ دستگاه دیالیزی به چرخه دیالیز کشور افزوده نشده بود، اظهار داشت: باتوجه به فرسودگی و کمبود دستگاه دیالیز در کشورجلساتی پیوسته با وزیر بهداشت انجام شد وخوشبختانه ایشان دستور دادند  حدود 3 هزار و 60 دستگاه دیالیز تا 3 سال آینده به چرخه دیالیزکشورافزود شود که در حال عملیات برگزاری مناقصه این دستگاه ها هستیم که این امر به طور قطع یک تحول مناسب درحوزه سلامت خواهد بود.
وی درخصوص میزان هدیه ایثار به اهداء کنندگان غیرفامیل بیان کرد: درحال حاضراهداء کنندگان کلیه غیر فامیل حدود 18 میلیون تومان از گیرنده عضو و یک میلیون هدیه ایثارازسوی دولت دریافت می کند که حدود 4سال است که این میزان تغییر نکرده است  به همین منظورمکاتباتی با مسئولان و دست اندرکاران در دولت و مجلس انجام دادیم تا این پول از سوی بیمار پرداخت نشود و دولت هزینه دیالیزرا بسوی ترویج فرهنگ اهداء سوق دهد .
آرمان گفت : درسال گذشته حدود 1351 پیوند کلیه از مرگ مغزی و 931 پیوند از فرد زنده صورت گرفته است با وزارت بهداشت میزان پیوند امیدواریم تا پایان سال رشد شایان توجهی خواهد داشت. وی در خصوص درخواست خود از سازمان های بیمه گرافزود: با توجه به اینکه چند سال است تعرفه پیوند کلیه از 10 میلیون و700 هزار تومان (برای تیم پزشکی) افزایش نیافته این رقم را به حداقل 20میلیون تومان برسانند که پزشکان هم علاقمندی و رغبت بیشتری را برای فعالیت در این رشته بیابند .
وی ادامه داد: با برنامه ریزی ها و کارشناسی های صورت گرفته در وزارت بهداشت وانجمن ،آزمایش HLA typing  که برای معرفی بهترین کلیه به بهترین بیمار است امکان پذیر شده و با استفاده  از آن میتوان عمرکلیه  پیوندی را افزایش داد انتظارما از شرکت های بیمه آن است که هزینه 2 میلیون تومانی این آزمایش را تحت پوشش خود قرار دهند.
آرمان در رابطه با هزینه هدیه ایثار نیز گفت: با توجه به اینکه از 20 سال پیش طبق مصوبه دولت میزان هدیه ایثار یک میلیون تومان بوده است از دولت درخواست کردیم که این میزان را افزایش دهند تا با توجه به کاهش میزان اهداء کننده کلیه ،کاهش ارزش پول و تورم موجود این هدیه به 6 میلیون تومان افزایش یابد که امید میرود که این امر هر چه زودتر محقق شود.
مدیراین انجمن اظهار داشت: دربازدید هایی که ازسرپل ذهاب انجام شد با توجه به شرایط سخت بیماران دیالیزی این منطقه به  این عزیزان قول دادیم پیوند کلیه تمام بیماران نیازمند زلزله زده شهرستان سرپل ذهاب به طوررایگان انجام شود که خوشبختانه تا به امروز چندین نفر از بیماران سر پل ذهاب تحت پیوند قرار گرفته اند و در خوابگاه مجاورانجمن سرویس ویژه دریافت کرده اند و پس از سپری کردن دوران نقاهت در کرمانشاه  در منزل ویلایی 500 متری که انجمن تهیه کرده است استراحت کرده و پس از بهبود کامل به محل زندگی خود یازگردانده می شوند.
وی ضمن تقدیر ازدستورات ویژه مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری درخصوص فراهم شدن مسکن بیماران کلیوی سرپل ذهاب اذعان داشت: امیدواریم که مسئولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همانطور که این امر را با توجه ویژه ای در دستور کار قرار داده اند ، زمینه ای را فراهم آوردند که قبل از بارش برف و باران و سرما بیماران دیالیزی و پیوندی را به خانه های اصلی خود برگردانند .
آرمان گفت: خوشبختانه باهمکاری مسئولان وزارت بهداشت داروی "راپامیون" که یک داروی حیاتی  برای بیماران کلیوی بود با دستور وزیر رایگان شد و با پیگیری انجمن و وزارت بهداشت داروی "مایفورتیک" که یکی دیگر از داروهای ضروری پیوند است به قیمت سابق خود بازگشته و بیماران با حدود 100 هزارتومان میتوانند این دارو را تهیه کنند و امید میرود که  شرکت داروسازی زهرابی که یک شرکت داروسازی دولتی است داروی سلسب راهم به قیمت اولیه خود بازگرداند ،کما اینکه انتظارداریم از مسئولان وزارت بهداشت و وزارت رفاه که بیماران دیالیزی و پیوندی یک ریال را برای بیماری خود نپردازند ، خوشبختانه دیالیز در کشور ما رایگان است ولی انتظار داریم که داروها رایگان شود.
وی درخصوص پیوند اعضاء از مرگ مغزی نیز گفت:انجمن بیماران کلیوی ایران  25 سال پیش پیوند ازمرگ مغزی درکشور را پایه نهاده است و این افتخار را دارد که فرهنگ پیوند عضو وهمه فعالیت های مربوط به بیماران کلیوی را ترویج داده است ،امید میرود با توجه به اینکه روزانه حدود 10 بیمار نیازمند پیوند عضو روی تخت های بیمارستان ها جان خود را از دست می دهند این فرهنگ در کشور ترویج یابد تا آمار اهداء عضو از مرگ مغزی به حداکثر برسد.
وی در رابطه با میزان پیوند عضو ازمرگ مغزی بیان  کرد: از شروع پیوند کلیه در کشور تا پایان سال1396  ما 28 درصد از پیوندها را از مرگ مغزی انجام داده ایم اما یک بررسی دقیق تر نشان می دهد که درچند سال گذشته سیرصعودی بسیار خوبی را داشته ایم به شکلی که از یک درصد سال  1379، امسال به بالای 60 درصد خواهیم رسید که این امربیانگر این مطلب است که با ترویج فرهنگ اهداء در بین مردم میتوانیم شاهد جهشی بزرگتر دراین حوزه باشیم .
آرمان ادامه داد: برطبق آمارهای منتشر شده در سال 2016 تعداد بیماران دچارنارسایی کلیه حاد در جهان 3 میلیون و 730 هزار نفر بوده است که از این تعداد 2 میلیون 686 هزار نفر بیمار دیالیز هستند. در ایران نیز تا پایان سال 96 حدود 32 هزار نفر بیمار دیالیزی داشتیم که 95 درصد دیالیز خونی  انجام داده اند و 5 درصد تحت دیالیز صفاقی قرار گرفته اند.
وی گفت: یکی از برنامه هایی که در انجمن دردستور کارقرار گرفته است سوق بیماران به سمت دیالیز صفاقی است که این امر نیازمند فرهنگ سازی بین بیماران است. مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران گفت : طبق آمار ثبت احوال از سال 1387 تاکنون 46 هزار و 401 ایرانی به علت  بیماری های کلیوی فوت کرده اند و 86 درصد از جامعه بیماران اعم ازدیالیزی و پیوندی بین 16 تا64 سال سن دارند.
وی با اشاره به موج پیوند های دوم وسوم افزود: با توجه به ضرورت این پیوندها باید با بهبود هزینه های دارو و فراهم کردن بسترهای لازم در خصوص این پیوند ها نیز  مشکلی ایجاد نشود آرمان در رابطه با تاثیر تحریم بر بخش پزشکی نیز افزود: بی تردید اقدام دولت آمریکا برای بیماران خاص بسیار چالش برانگیز بود که اگر این روند ضد حقوق بشری ادامه یابد و امکان انتقال پول فراهم نشود امکان ورود داروها نیز وجود نخواهد داشت که البته امید میرود با اتخاذ ساست های درست این مانع نیز مرتفع شود و بیماران کلیوی با هیچگونه مشکل در زمینه درمان خود مواجه نشوند.
 

کد خبر: 49044  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

عرضه مرغ منجمد 8900 تومانی برای تنظیم بازار چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

عرضه مرغ منجمد 8900 تومانی برای تنظیم بازارمدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: قیمت 12 هزار تومانی مرغ به هیچ وجه پذیرفته نیست و از این رو عرضه مرغ منجمد به قیمت هر کیلو 8 هزار و 900 تومان را به بازار آغاز کرده ایم. حمید ورناصری در برنامه خبری گفتگوی ویژه شبکه دو سیما افزود: ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلو گوشت مرغ را 9 هزار و 800 تومان و...

تجمع افراد بی‌خانمان در برخی از کوچه‌های رشت آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : فاطمه شیرزاد در خصوص وضعیت سامانکده و گرم خانه شهرداری رشت گفت: غربالگری افراد حاضر در سامانکده و گرم خانه شهرداری رشت باید همواره مورد توجه بوده و با این اقدام از بروز و گسترش بیماریهای واگیردار جلوگیری شود.وی با اشاره به عقد قرار داد همکاری ما بین شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی گیلان...

طرح سامان‌دهی پیام رسان ها یا جنگ تفکر ماقبل دیجیتال با انقلاب هوش چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

طرح سامان‌دهی پیام رسان ها یا جنگ تفکر ماقبل دیجیتال با انقلاب هوشهر قدر به رسانه های رسمی بها بدهید پیام رسان های اجتماعی به کارکرد خود برمی گردند... بعد از فیلتر شدن تلگرام برخی تصور می کردند که امکان راه یابی مردم به این شبکه امکان پذیر نیست و به همین خاطر چندین پیام رسان داخلی ایجاد شد که با انتقادات فراوانی به نحوه عملکردشان روبه رو شد .بعد از این ماجرا شتاب تلگرام...

معرفی 40 پروژه شهرداری تا واگذاری خط 6 مترو به بخش خصوصی چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

معرفی 40 پروژه شهرداری تا واگذاری خط 6 مترو به بخش خصوصیمدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران از معرفی 40 پروژه شهر تهران به بخش خصوصی در اولین اجلاس سرمایه گذاری خبر داد. علی نیازی در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های اولین اجلاس معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری در شهر تهران برگزار می‌شود، گفت: در یک سال اخیر مجموعه شورا و شهرداری...

قتل تاجر تنها برای تأمین هزینه عروسی روزنامه جوان  ۲ ساعت پیش

افرادی که به تنهایی زندگی می‌کنند همواره در معرض آسیب قرار دارند و اگر سرمایه‌ای هم داشته‌باشند آن وقت است که خیلی‌ها برای تصاحب این سرمایه ممکن است دست به کار‌های خطرناکی بزنند. بررسی پرونده قتل تاجر تنها در خانه‌اش که پس از ۵ سال عاملان آن به دام افتادند نشان داد او هم...

قتل مرموز زن میانسال با شلیک 3 گلوله روزنامه جوان  ۲ ساعت پیش

مجرمان زیادی برای رسیدن به پول‌های باد آورده نقشه‌های سرقت خونینی را از افراد سالخورده و تنها طراحی و اجرا می‌کنند. معمولاً این متهمان که با انگیزه سرقت دست به جنایت می‌زنند پس از دستگیری اعتراف می‌کنند که قصد قتل نداشته‌اند. مثل پرونده قتل زن میانسالی که با انگیزه سرقت...

مسمومیت 17 نفر با مونوکسید کربن در یک عروسی آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : مجتبی خالدی در ارتباط با جزئیات نشت مونوکسید کربن در یک تالار عروسی گفت: این حادثه ساعت ۱۶:۱۰ ظهر امروز (یکشنبه) در تالاری در حصار مطهری همدان رخ داده است.وی افزود: پس از تماس با سامانه ۱۱۵ اورژانس بلافاصله دو دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند.به گزارش ایلنا، سخنگوی سازمان...

توقیف پراید با 243 کیلو حشیش در کرمان آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  سرهنگ ناصر فرشید گفت: امروز ماموران یگان امداد شهرستان رابر هنگام ایست و بازرسی در محورهای کوهستانی این شهرستان به یک دستگاه خودرو پراید مشکوک و به راننده خودرو دستور ایست دادند.وی افزود: راننده خودرو بدون توجه به ایست پلیس اقدام به فرار کرد ولی با عکس العمل سریع ماموران پس از طی...

روایت یک زن فلسطینی از مراسم «بین الادیان» در کانادا + تصویر ادیان نیوز  ۳ ساعت پیش

به گزارش ادیان‌نیوز به نقل از سی بی سی نیوز، وی عضو گروهی به نام «زنان رؤیابافی می‌کنند»، دربرگیرنده حدود دوازده زن پناهنده در مونترال، می‌باشد که عهده‌دار تهیه غذا برای مناسبت‌ها هستند. وعده غذایی بعدی که این گروه باید تهیه نمایند برای مراسم شام بین‌الادیان در کارتیرویل واقع در مسجد الرَوده و برای...

مجازات کشیش به جرم نمایش لباس‌های گران‌قیمت در اینستاگرام ادیان نیوز  ۳ ساعت پیش

به گزارش ادیان‌نیوز به نقل از موسسه گفت‌وگوی ادیان، ویاچسلاو باسکاکوف عکس‌هایی از کیف و کفش‌های گران‌قیمت مارک لوئیس ویتون به ارزش صدها پوند در اینستاگرام پست کرده بود که باعث جلب‌توجه کاربران روسی شد. رهبران کلیسای ارتدوکس در واکنش به اقدام این کشیش ابراز تأسف کردند و گفتند کمیته انضباطی کلیسا مجازات‌هایی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده