تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۲ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۵۶
اعلام جزئیات برنامه های جشنواره فیلم مقاومت
به گزارش جوان آ‌نلاین به نقل از سینماپرس، دومین نشست خبری پانزدهمین جشنواره بین المللی مقاومت صبح امروز سه شنبه ۲۲ آبان در تالار اسوه با حضور اهالی رسانه و دست اندرکاران این رویداد و بدون حضور محمد خزاعی دبیر جشنواره برگزار شد. یزدان عشیری مدیر روابط عمومی این رویداد در ابتدای این نشست خبری اظهار داشت: ما نیازمند کمک، هم اندیشی و هم افزایی رسانه ها هستیم و بدون رسانه ها هیچ رویدادی به ثمر نمی رسد.
یکی از ماموریت های این جشنواره شناسایی و کشف استعدادها در عرصه جهانی است. ما فیلمسازان مقاومت در جهان اسلام و منطقه و دنیا را شناسایی می کنیم و به خصوص هدف مان این است که آثاری را که لابی های صهیونیستی مانع از حضور آن ها در جشنواره های رنگارنگ دنیا می شوند شناسایی کنیم. وی ادامه داد: همواره در جشنواره ها اصل فعالیت‌ ها و زحمات بر عهده مدیران بخش‌ها است ولیکن معمولاً کمتر در ویترین قرار می گیرند و دیده می شوند از این رو ما در این نشست خبری سعی کردیم تا با حضور مدیران بخش های مختلف جشنواره اهم برنامه های آن ها را با اهالی رسانه در میان بگذاریم.
کامران ملکی یکی از مدیران این جشنواره در ادامه نشست اظهار داشت: کشور ما با تعدد جشنواره های سینمایی روبرو است ما مرتبا جشنواره داریم و از این جشنواره به آن جشنواره می رویم؛ همه این جشنواره ها برای زنده نگه داشتن سینما است اما جشنواره فیلم مقاومت تفاوت عمده ای با سایر جشنواره ها دارد این جشنواره برای احیای آرمان ها برگزار می شود؛ این جشنواره روحیه ایثار، برادری، مقاومت و از خود گذشتگی را ترویج می کند.
وی ادامه داد: یکی از جاهایی که می تواند ارزش های گذشته را به ما یادآوری کند همین جشنواره است؛ روزگاری فیلمسازی در کشورمان فریضه بود اما امروزه همه در پی بیزینس هستند. پرفروش ترین فیلم های دنیا آثار جنگی هستند و ما هم باید به این موضوعات بپردازیم ما باید جریان سازی کنیم. بخش ۴۰ سال سینمای مقاومت با همین انگیزه شکل گرفت.
این فیلم ها خاطرات زیادی را زنده می کنند مساله ما مرور این فیلم ها است؛ «هور در آتش»، «دکل»، «کیمیا»، «آژانس شیشه ای»، «سی و سه روز» و... همه آثار ماندگاری هستند که همچنان مخاطبان از آن استقبال می کنند. باید این فیلمسازی انجام و آرمان ها حفظ شود هرچند که تنگناهای زیادی وجود دارد.
ملکی تأکید کرد: افتخار ما سینمای مقاومت بوده و باید این سینما را از حالت تشریفاتی خارج کنیم. در این دوره از جشنواره ۳ کارگاه انتقال تجربه توسط احمدرضا درویش، مسعود ده نمکی و علی نصیریان در ایام جشنواره برگزار می شود. شعار جشنواره امسال تجلی گفتمان فرهنگی انقلاب اسلامی است ‌و باید به آن پرداخت شود.
در ادامه سیدمحمدحسینی «مدیر بخش اسلام هراسی و ایران ستیزی در سینمای غرب» با بیان اینکه غرب نگاه ایدئولوژیک خود را در آثارش مطرح می کند اظهار داشت: در آثاری مثل «بدون دخترم هرگز» و «سنگسار ثریا» غربی ها به زنان ایرانی می پردازند؛ در امثال «کشتی گیر» بدمن فیلم پرچم ایران را به یدک می کشد و کتک می خورد.
غربی ها با این کارها بغض خودشان را نسبت به ایران در آثارشان نشان می دهند. وی ادامه داد: خاکریزهای مقاومت در سینما جلوتر از این است که ما روایتگر باشیم. نسبت به فضای معرفی ایران به دنیا سینمای ایران باید چهره درستی از مقاومت به دنیا نشان می دهد. فیلم های ضد ایرانی کیفیت شان بسیار پایین است این فیلم ها ارزش سینمایی ندارند و ما ۳ فیلم بعد از جستجوی فراوان انتخاب شد؛ «قاتل آمریکایی»، «زیر سایه ها» و «۶ روز» آثار ضد ایرانی هستند که در ایام جشنواره نمایش داده می شوند و منتقدان مطرح سینمای کشور و کارشناسان فرهنگی این فیلم ها را نقد و بررسی خواهند کرد.
در ادامه «احسان کاوه» جانشین بخش بین الملل و مسئول کمیته بین الملل، بیان داشت: از ۹۷ کشور جهان فیلم برای ما ارسال شد که نسبت به سالهای قبل رشد خوبی بود. وی در ادامه گفت: با توجه به آنکه زمان کمی از قتل خبرنگار عربستانی «خاشقجی» گذشته است اما فیلمی با عنوان «خاشقجی تنها نیست» برای ما ارسال شد که متأسفانه بخاطر مسائل امنیتی بدون شناسنامه به دست ما رسید و ما نمیدانیم این فیلم از کدام کشور است و سازندگان آن چه کسانی هستند.
سیدمهدی جوادی مدیر برنامه ریزی و هماهنگی مباحث گفتمانی جشنواره اظهار داشت: این جشنواره حقوق بشری ترین جشنواره در دنیا است. تکثر آثار مربوط به ایران و خاورمیانه نیست از کوبا و آفریقا گرفته تا آمریکای لاتین و سوریه در این رویداد حضور دارند. جشنواره محفل خوبی برای هم اندیشی میان فیلمسازان و چهره های متنوع سینمایی در دنیا باشد.
تمرکززدایی از برگزاری جشنواره در پایتخت و دیده شدن آثار در سراسر کشور یکی از دستاوردهای این رویداد است. از شیخ زکزاکی تا سعودی ها و شهدای ایرانی و... ما آثار داریم. بخش عماد مغنیه را داریم که توجه ویژه ای به آن می شود. ما ۳ نشست ترتیب دادیم؛ نقش دیپلماسی فرهنگی در جهانی سازی آثار مقاومت یکی از این نشست ها است.
ناصر درخشان مدیر ارزشیابی و دبیرخانه جشنواره اظهار داشت: بخش جلوه‌گاه نور امسال به شهدای ترور پرداخت که موضوعی مغفول در سینما است. وی همچنین افزود: حدود ۷۴۴ اثر در بخش‌های مختلف متقاضی حضور در جشنواره بودند که ۲۱۱ اثر آن شخصی و خصوصی تولید شده بود و مابقی آثاری که بصورت دولتی تولید شده بودند.
حسن امجدی مقدم مدیر امور استان‌ها گفت: امسال سعی کردیم به نقاط محروم توجه ویژه داشته باشیم. وی ادامه داد: در نظر داریم تا پایان سال به صورت هفتگی اکران مردمی در استان ها و شهرستان‌ها داشته باشیم که هر استان و شهرستانی پتانسیل و توانایی میزبانی چنین رویدادی را دارد می‌توانیم در خدمتشان باشیم.
یزدان عشیری در پایان نکاتی را مطرح کرد و گفت: حدود ۲۰ نشست در بخش‌های مختلف جشنواره خواهیم داشت و در تلاشیم نشست نقدوبررسی برای فیلم‌ها داشته باشیم. وی محل اکران فیلم‌ها را سینما فلسطین و عصر تجربه اعلام کرد و افزود : بخش زیادی از فیلم ها مثل آثار مستند توسط مردم و مخاطب عام هم مورد قضاوت و داوری قرار می‌گیرد.
مدیر روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در پایان بیان کرد: کشور ما علاوه بر تحریم‌های اقتصادی و سیاسی و بانکی و دارویی و... شامل تحریم دیگری هم می شود که تحریم فرهنگی و رسانه‌ای است؛ ما امیدواریم بتوانیم جشنواره مقاومت را به جایی برسانیم که بتواند اعتبار جهانی معتبری پیدا کند تا این هیاهوهای جهانی نتواند لطمه‌ای با آن بزند، ضمن آنکه به بخشی از این موفقیت رسیده ایم ولی انشالله به مراتب بالاتر از این جایگاه برسیم، به کمک سینماگران و اهالی رسانه.


کد خبر: 51390  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: روزنامه جوان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

تمدید نمایش محبوبه ها تا آخر آذرماه در سالن مهرگان مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

تمدید نمایش محبوبه ها تا آخر آذرماه در سالن مهرگانبه گزارش مرور نیوز و به نقل از مشاور رسانه اى، به دنبال استقبال مخاطبان از نمایش محبوبه ها به کارگردانى ژاله صامتى و نویسندگى نوشین تبریزى، اجراى این نمایش که در روزهاى پایانى به سر مى برد، تا پایان آذرماه تمدید و بلیت فروشى روزهاى پایانى آغاز شد. این نمایش تاکنون میزبان چهره هاى سینمایى و تئاترى همچون،...

برنامه های سرای اهل قلم اعلام شد مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

برنامه های سرای اهل قلم اعلام شدبه گزارش مرور نیوز، در آخرین هفته آذرماه، سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب با حضور کارشناسان و اهالی قلم، میزبان سه نشست تخصصی، با موضوع کتاب خواهد بود. محمود گلزاری، شنبه 24 آذرماه تاثیرکتاب خواندن در زندگی ما را بررسی می کند. این نشست ساعت ۱۶ در سرای اهل قلم برگزار می شود. همچنین، نشست معرفی و بررسی...

رقابت حاتمی‌کیا، معادی، توکلی، نعمت‌الله، باشه‌آهنگر و سیدی برای کسب جایزه از منتقدان سینمایی ایلنا  ۱ ساعت پیش

رقابت حاتمی‌کیا، معادی، توکلی، نعمت‌الله، باشه‌آهنگر و سیدی برای کسب جایزه از منتقدان سینماییبه گزارش ایلنا، اسامی نامزدهای دوازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران براساس جمع‌بندی آرای اعضای آکادمی جشن به شرح زیر است: * نامزدهای بهترین فیلم: ١) شعله‌ور ١) مغزهای کوچک زنگ‌زده ٣) بمب، یک عاشقانه ٤) عرق سرد ٥) کامیون ٦) سرو زیر آب * نامزدهای بهترین کارگردانی: ١)...

روایت اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق در شبکه سه ایلنا  ۱ ساعت پیش

روایت اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق در شبکه سه به گزارش ایلنا، مجموعه مستند تلویزیونی "به نام خلق" که به روایت اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق از ابتدای شکل‌گیری تا امروز آن می‌پردازد، از شنبه 24 آذر ماه هرشب ساعت 18 از شبکه سوم سیما پخش خواهد شد. این مجموعه مستند 28 قسمتی  به کارگردانی و تهیه‌کنندگی ایمان گودرزی، تصویربرداری...

رکورد پربیننده‌ترین تریلر تاریخ شکسته شد شبستان  ۱ ساعت پیش

رکورد پربیننده‌ترین تریلر تاریخ شکسته شدبه گزارش خبرگزاری شبستان، کمپانی دیزنی روز شنبه ۸ دسامبر (۱۷ آذر) اعلام کرد که نخستین تریلر فیلم ابرقهرمانی «انتقام جویان: پایان بازی» اثر مارول کامیکس رکورد پربیننده‌ترین تریلر تاریخ در ۲۴ ساعت اول را شکسته است. توییتر استودیوهای مارول در واکنش به این خبر نوشت: برای فوق العاده ترین...

جامعه از گالری دار خوراک هنری می خواهد شبستان  ۱ ساعت پیش

جامعه از گالری دار خوراک هنری می خواهد«علی مقدم حیدری» در پاسخ به این سوال که «چگونه می شود فرهنگسازی کرد تا مردم به جای خرید ارز و سکه آثار هنری بخرند» ؟ به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان گفت: معمولا در کشورهای جهان سوم مردم اینقدر درگیر برطرف کردن نیازهای اولیه خود هستند که وقت پیدا نمی کنند به مسائلی چون هنر،...

توضیح معاون هنری درباره جنجال کلاه گیس در یک تئاتر/این کار دیگر تکرار نمی شود شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: موضوعی که درباره تئاتری در یکی از سالن‌های شهر تهران عنوان شده فقط در اجرای نخست بوده و بعد از گفتگو با گروه، این موضوع در اجراهای بعدی نمایش تکرار نشد. او با اشاره به نظارت بر نمایش‌ها بر اساس قوانین گفت: نگرانی‌های...

بازیگر نوجوان بانوی عمارت را رضا عطاران مشهور کرد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

اولین حضور نیکی نصیریان در تلویزیون با سریال «بزنگاه» به کارگردانی رضا عطاران در سن ۶ سالگی بود که نقش درسا دختر نادر را بازی کرد. سریال‌های «بزنگاه»، «سرزمین کهن»، «خسته دلان» و « باغ قرمز»، «به دنبال خوشبختی»، «دونده...

معرفی کتاب های پرفروش طرح پاییزه مرور نیوز  ۲ ساعت پیش

معرفی کتاب های پرفروش طرح پاییزهبه گزارش مرور نیوز وبه نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، طرح پاییزه کتاب۹۷ با مشارکت ۶۷۵کتابفروشی در سراسر کشور؛۵۲۳ کتابفروشی در مراکز استان و ۱۵۲ کتابفروشی در سایر شهرها و شهرستان های استان ها از ۲۴ آبان در استان‌ها و از ۲۶ آبان در تهران آغاز و تا ۴آذر ماه به پایان رسید. در این دوره از طرح پاییزه...

کلاس های متنوع برای نابینایان در فرهنگسرای بهمن برگزار می شود مرور نیوز  ۲ ساعت پیش

کلاس های متنوع برای نابینایان در فرهنگسرای بهمن برگزار می شودبه گزارش مرور نیوز و به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای بهمن؛ این دوره های کاربردی و تخصصی باهدف ارتقای سطح دانش، مهارت آموزی و ایجاد اشتغال، باحضور اعضای این کانون برگزار می شود. جزئیات دوره های آموزشی فصل زمستان دوره آموزشی کامپیوتر زمان برگزاری: شنبه، دوشنبه و چهارشنبه- ساعت 9 تا 13 و 14 تا 17 و یکشنبه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده