تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۳ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۵۵
گزارش «هیل» از شناسایی ده‌ها جاسوس سیا در ایران و چین
جوان آنلاین: نشریه آمریکایی هیل در گزارشی نوشت آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به دلیل لو رفتن اطلاعاتش از طریق جستجوی ساده در گوگل، ده‌ها جاسوس خود را در فاصله بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی در ایران و چین از دست داده است. در این گزارش آمده است چندین عملیات جاسوسی سیا در ایران و چین به دلیل «خودبزرگ‌بینی» سران این سازمان و یک جستجوی ساده در گوگل برای سال‌های متمادی با شکست مواجه شد.
در ادامه این گزارش تصریح شده است آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا که در اختراع فناوری‌های پیشرفته نسبت به بلک‌بری و آیفون پیشرو بوده است، در فاصله بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی، ده‌ها تن از جاسوسان خود را در چندین کشور جهان تنها به واسطه یک جستجوی ساده گوگل از دست داد. این گزارش می‌افزاید این شکست فاجعه بار باعث از دست دادن جاسوسان زیادی در چین و ایران شد.
یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا در این باره می‌گوید: «ما هنوز هم درگیر پیامد‌های این اتفاق هستیم. ده‌ها تن (از جاسوسان سیا) در سراسر جهان به دلیل این شکست، کشته شدند». بر اساس این گزارش، ایران نخستین کشوری بود که (در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱) شبکه ارتباطی مخفی سیا را در اینترنت کشف کرد.
پس از آنکه تهران از کشف بیش از ۳۰ جاسوس آمریکا و اسرائیل خبر داد و تلویزیون دولتی ایران نیز تصاویر سایت‌های اینترنتی که آمریکا از آن برای ارتباط مخفیانه با جاسوس‌هایش استفاده می‌کرد منتشر کرد، دیگر کشور‌ها نیز توانستند با یک جستجوی ساده در گوگل همه سایت‌هایی که توسط سیا برای ارتباط با جاسوس هایش استفاده می‌شود را کشف کنند و به این ترتیب، ده‌ها جاسوس در چین و لبنان نیز لو رفتند.
در ادامه گزارش آمده است احتمال وقوع این اتفاق سال ۲۰۰۶ میلادی توسط یک پیمان کار دولتی به نام جان رایدی، پیش بینی و گزارش شده بود. رایدی سال ۲۰۰۶ در گزارشی با اشاره به آسیب پذیری سامانه ارتباط مخفیانه و اینترنت‌محور میان مقامات سیا با جاسوسان میدانی این سازمان در کشور‌های مختلف، هشدار داده بود تا آن زمان ۷۰ درصد عملیات جاسوسی سیا در کشور‌های دیگر لو رفته اند.
مقامات سیا به جای برطرف کردن مشکل، قرارداد این سازمان جاسوسی را با رایدی فسخ کردند. این پیمان کار همچنین گزارش داده بود که روش‌های جاسوسی سیا کارآمد نیستند و جان بسیاری از جاسوسان این سازمان را به خطر می‌اندازند. در ادامه گزارش هیل آمده است زمانی که رایدی این گزارش را می‌فرستاد، هرگز تصور نمی‌کرد پیش بینی هایش تا این حد درست از آب دربیاید.
طبق گزارش رایدی، سیا اطلاعات مخرب را در کانال‌هایی با دسترسی محدود قرار می‌داد. به این ترتیب که این اطلاعات در فایل‌هایی قرار می‌گرفت که تنها افراد معدودی به آن‌ها دسترسی داشتند و می‌توانستند آن‌ها را مشاهده کنند. هدف این بود که این اطلاعات توسط همان افرادی (جاسوسان میدانی) محافظت شود که در صورت افشای آن‌ها در معرض بیشترین خطر بودند.
اما سیا با استفاده از این روش و به دلیل نقص‌هایی که در آن وجود داشت، بیش از ۳۰ تن از جاسوسان خود را در ایران، چین و لبنان از دست داد. این گزارش می‌افزاید ایرانی‌ها به روشی ساده این شبکه مخفیانه ارتباطی اینترنت‌محور را کشف کردند. همان زمان که دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، سپتامبر سال ۲۰۰۹ میلادی از به دست آوردن اطلاعاتی درباره برنامه هسته‌ای ایران خبر داد، طومار این شبکه ارتباطی مخفی و جاسوسان سیا که از این شبکه برای تبادل اطلاعاتی که گردآوری کرده بودند استفاده می‌کردند، نیز در هم پیچیده شد.
در ادامه این گزارش آمده است ایران با تمرکز بر روی افرادی که از اطلاعات افشاشده (توسط دولت اوباما) آگاهی داشتند و استفاده از یک جاسوس دوجانبه توانست جاسوسان و شبکه اینترنتی مخفیانه سیا را که از سایت‌های جعلی (که با وعده شغل، ویزا و تحصیلات در خارج، به جذب جاسوسان و آموزش آن‌ها اقدام می‌کردند) استفاده می‌کردند، کشف کند.
حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران در آن زمان، در تلویزیون دولتی ایران از کشف این شبکه و همچنین شناسایی بیش از ۳۰ جاسوس اسرائیلی و آمریکایی خبر داد. تلویزیون دولتی ایران نیز تصاویر سایت‌های اینترنتی‌ای که سیا از آن‌ها برای ارتباط با جاسوسان خود استفاده می‌کرد را پخش نمود. پس از آن بود که با یک جستجوی ساده در گوگل همه سایت‌های جعلی وابسته به سیا کشف شد.
به این ترتیب که نشانگر‌های خاص برای سایت‌های شناسایی شده مشخص شدند و با استفاده از این نشانگرها، سایت‌های دیگر این شبکه مخفی نیز شناسایی شدند. بر اساس گزارشی که یاهو نیوز چندی پیش منتشر کرد، مقامات اطلاعاتی آمریکا از قابلیت‌های جاسوسی سایبری ایران اطلاع داشتند، اما این واقعیت که ایران با استفاده از یک روش بسیار ساده و ابتدایی توانست کل شبکه جاسوسی سیا را متلاشی کند، آن‌ها را مبهوت کرده است.
نگارنده در ادامه می‌افزاید او در مصاحبه‌ای که برای یک برنامه مستند درباره ایران تهیه شده، هشدار داده است که: هر ملتی که به اندازه‌ای باهوش است که بتواند «سلاح هسته ای» بسازد، قطعا برای انجام حملات سایبری نیز از هوش کافی برخوردار است. نگارنده گزارش سپس ادامه می‌دهد: در آن زمان باید «جستجوی ابتدایی گوکل» را نیز به حرف هایم اضافه می‌کردم.
در ادامه گزارش ادعا شده است: به نظر می‌آید ایران سال ۲۰۱۱ میلادی، چین را از این کشف خود مطلع کرده است. زیرا در همان زمان ده‌ها جاسوس دیگر نیز در چین شناسایی و کشته شدند. در پایان گزارش نیز آمده است: غرور و خودبزرگ بینی مقامات سیا و باور آن‌ها به اینکه سامانه‌ای که توسط این سازمان طراحی شده غیرقابل نفوذ است، در نهایت به بهای جان ده‌ها تن (ده‌ها جاسوس سیا) در طول چندین سال –اگر نگوییم چندین دهه– تمام شد.
عدم قبول مسئولیت درباره نقصی که در شبکه ارتباطی مخفی سیا وجود داشت و همچنین اخراج رایدی که با هدف سرپوش گذاشتن بر این مسامحه صورت گرفت، باعث تشدید معضلی شد که می‌شد از آن جلوگیری کرد.

کد خبر: 52328  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: روزنامه جوان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

هکرهای ایرانی ایمیل‌های شخصی ۱۰ مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا را هدف قرار دادند ایلنا  ۳۱ دقیقه پیش

هکرهای ایرانی ایمیل‌های شخصی ۱۰ مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا را هدف قرار دادندبه گزارش ایلنا، اسوشیتدپرس در گزارشی مدعی شد پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده، ماه گذشته مجددا تحریم‌های شدید اقتصادی را علیه ایران اعمال کرد، هکرها تلاش کردند تا به ایمیل‌های شخصی مقام‌های آمریکایی مرتبط با اجرای این تحریم‌ها دست پیدا کنند. اسوشیتدپرس با طرح...

کشته‌شدن یک معترض فرانسوی در برخورد با یک کامیون العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - اروپا یکی از اعضای جنبش اعتراضی «جلیقه زردها» در فرانسه امروز (پنجشنبه) درپی برخورد با یک کامیون جان خود را از دست داد. به نوشته خبرگزاری فرانسه، یک دادستان محلی در این‌باره توضیح داد که این معترض جلیقه زرد شامگاه چهارشنبه درپی برخورد با یک کامیون در...

نتانیاهو: برای بقای خود، هر کاری انجام می‌دهیم العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - فلسطین اشغالی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شامگاه چهارشنبه با تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت تل‌آویو هرآنچه در توان داشته باشد برای بقای خود انجام می‌دهد. نتانیاهو طی سخنرانی در جمع خبرنگاران رسانه‌های...

جلیقه زردهای اردن به خیابان‌ها آمدند شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

به گزارش روزنامه رأی الیوم، معترضان اردنی روز گذشته (چهارشنبه) درحالی که به تأسی از اعتراضات فرانسه جلیقه های زرد به تن داشتند به خیابان آمدند. فعالان فضای مجازی در اردن تصاویری از این معترضان را در شهر اربد در شمال اردن منتشر کردند. طبق این گزارش، اعتراض کنندها خواستار کاهش قیمت ها بوده و به سیاست...

غول بزرگ نفتی روسیه از ادامه سرمایه‌گذاری در ایران منصرف شد ایلنا  ۲ ساعت پیش

غول بزرگ نفتی روسیه از ادامه سرمایه‌گذاری در ایران منصرف شدبه گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، رسانه‌های خبری نزدیک به شرکت روسنفت اعلام کردند که این غول نفتی روسیه  سیاست خود را در رابطه با  ادامه انجام پروژه‌ها در ایران تغییر داده است و با توجه به تحریم‌های آمریکا روابط تجاری خود را با ایران قطع و از ادامه انجام پروژه‌ها در ایران...

ادعای دست داشتن ایران در حمله سایبری به شرکت نفتی ایتالیایی ایلنا  ۲ ساعت پیش

ادعای دست داشتن ایران در حمله سایبری به شرکت نفتی ایتالیاییبه گزارش ایلنا به نقل از اینشورنس ژورنال، یک ویروس مخرب اینترنتی به کامپیوترهای شرکت نفتی ایتالیایی «سایپم» حمله و به بیش از ۳۰۰ کامپیوتر آسیب وارد کرده است. یکی از این ویروس‌ها «شامون» نام دارد که سال ۲۰۱۲ هم شرکت نفتی آرامکو را مورد حمله قرار داده بود. این شرکت در بیانیه‌ای...

تیراندازی در نزدیکی رام‌الله/ کشته شدن 3 سرباز صهیونیست و مجروحیت چند نفر دیگر العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم - فلسطین اشغالی کانال 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی از تیراندازی در نزدیکی رام‌الله در کرانه باختری خبر داد. ارتش رژیم صهیونیستی هم اعلام کرد سه نفر طی این عملیات در نزدیکی «سلواد» در رام‌الله به شدت زخمی شده‌اند، کانال هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی...

آمریکا از تحریم پاکستان عقب‌نشینی کرد شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد به دلیل منافع ملی این کشور، نام پاکستان را به صورت استثنا از لیست کشورهای نقض کننده آزادی مذهبی حذف و دیگر اسلام‌آباد تحریم نخواهد شد. از سوی دیگر سفارت آمریکا در پاکستان با تأیید خبر حذف نام اسلام‌آباد از لیست کشورهای نقض کننده آزادی مذهبی اعلام کرد قصد...

جلیقه‌زردهاحکومت را به طراحی حمله استراسبورگ متهم کردند شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد، چندین قانونگذار فرانسوی طرح رای عدم اعتماد به دولت را امروز (پنجشنبه) به دلیل عملکرد ضعیف رئیس‌جمهور در مقابله با جلیقه زردها ارائه می‌کنند. بیش از ۶۰ قانونگذار از پارلمان فرانسه در بیانیه‌ای مشترک درخواست برای رای عدم اعتماد به دولت ماکرون شدند. در...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده