تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۳ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۹:۰۵
برنامه‌های مدیریت تولید برق آذربایجان‌شرقی برای پیک مصرف 98/استفاده از سوخت ثانویه 20 میلیاردی هزینه‌ها را بالا می‌برد
به گزارش خبرنگار ایلنا، ناصر معینی در حاشیه بازدید خبرنگاران از نیروگاه حرارتی تبریز اظهار داشت: نیروگاه حرارتی تبریز دارای دو واحد بخار و دو واحد گازی است که بخش بخار نیروگاه با وسعت اسمی 368 مگاوات و قدرت تولیدی آن 350 مگاوات است. پیمانکار اصلی سازنده آن شرکت الستوم فرانسه است و یک واحد بخار آن در سال 65 و واحد دوم در سال 68 راه‌اندازی شده است.
وی درباره نیروگاه سهند دیگر نیروگاه تحت مدیریت شرکت تولید برق آذربایجان شرقی گفت: این نیروگاه نیز دارای دو واحد بخار به ظرفیت 325 مگاوات است که سوخت اصلی آن گاز و از مازوت به عنوان سوخت دوم استفاده می‌کنند. معینی همچنین به واحد گازی نیروگاه تبریز اشاره کرد و گفت: این نیروگاه دارای دو واحد گازی ساخت فیات ایتالیا به قدرت اسمی 32 مگاوات است که از سال 57  در مدار قرار گرفته و از سال 71 گازسوز شده و در حال حاضر با دو سوخت گازوئیل و گاز طبیعی کار می‌کند.
وی درباره نیروگاه صوفیان بیان کرد: این نیروگاه نیز دارای چهار واحد گازی ساخت ieg آلمان با قدرت اسمی 25 مگاوات است که واحد یک و دو این نیروگاه از سال 63 و واحدهای 3 و 4 از سال 64 وارد شبکه تولید شده در سال 79 گازسوز شده و در حال حاضر دارای کار قابلیت کار با دو سوخت گازوئیل و گاز است. معینی به نیروگاه دیزلی مغان و اردبیل نیز اشاره کرد و گفت: تعداد هشت دستگاه دیزلی ژنراتور با قدرت اسمی پنج مگاوات در منطقه مغان و اردبیل تحت مدیریت این شرکت در حال بهره‌برداری هستند ضمن اینکه تامین قسمتی از برق منطقه کنترل محلی ولتاژ شبکه را نیز در همان منطقه به عهده دارند.
در ادامه این نشست معینی با بیان اینکه صنعت زیربنایی و مادر در تمام دنیا است، گفت: هیچ توسعه‌ای بدون برق انجام نمی‌شود و کشورمان نیز با توجه به قرار گرفتن در مسیر توسعه نیاز مبرمی به افزایش تولید برق دارد. الزام تولید برق در حدی است که بدون برق زندگی صد در صد متوقف می شود حتی اگر برق نداشته باشیم آب هم نخواهیم داشت.
وی با بیان اینکه برنامه ما در آذربایجان‌شرقی حفظ نیروگاه‌های موجود و پیش قدم شدن برای احداث نیروگاه جدید است، تصریح کرد: ظرفیت اسمی نیروگاه‌های تحت پوشش این شرکت در حال حاضر مجموعا بالغ بر 1590 مگاوات است که وظیفه تامین حدود 3.2 درصد برق مصرفی کشور را به عهده دارد. معینی با اشاره به پیش‌بینی‌های تابستان سال جاری مبنی بر کاهش نزولات جوی و در نتیجه کاهش تولید برق از نیروگاه‌های برق‌ آبی اظهار داشت: ما تمهیداتی خاصی برای این موضوع دیدیم بنابراین استان آذربایجان‌شرقی تابستان را بدون خاموشی گذراند طوری‌که نسبت به سال 96 توانستیم 13.
9 درصد افزایش تولید داشته باشیم و به این ترتیب کاهش تولید از برق آبی‌ها در استان جبران شد. معینی با بیان اینکه مدیریت بار از دیگر اقدامات ما برای جلوگیری از خاموشی‌های تابستان بود به اقدامات شبانه‌روزی کارکنان نیروگاه اشاره کرد و گفت: پرسنل نیروگاه‌ها تنها کسانی هستند که همه ثانیه‌های 365 روز را کار می‌کنند تا برق تولید شده و طی مسافت‌های طولانی به منازل، کارخانجات و صنایع برسد.
مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی با ابراز تاسف از اینکه مدیریت مصرف در بخش منازل و یا صنایع و کارخانجات به خوبی انجام نمی‌شود، گفت: با توجه به این موضوع وزارت نیرو مجبور شد خودش مدیریت مصرف را به عهده بگیرد. اگر مردم زمان پیک تابستان وسایل پرمصرف را صبح یا بعد از 11 شب استفاده کنند و هر کس در منزل خود یک لامپ را خاموش کند می‌توانیم سه هزار مگاوات برق در شبکه افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه در تابستان و زمان پیک بار همیشه نیروگاه در مدار هستند، افزود: زمستان برخی نیروگاه‌ها برای اورهال و تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج می‌شوند. مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ما جزو 14 کشور دنیا هستیم که ظرفیت بالای تولید را داریم، گفت: ظرفیت تولید در کشور ما 75 هزار مگاوات نیروگاه نصب شده که 12 هزار مگاوات آن برق آبی، 4 هزارمگابات در صنایع مثل پتروشیمی و پالایشگاه‌ها و فولاد، 3 هزار مگابات تولید پراکنده و 57 هزار مگابات از برق حرارتی تولید داریم.
یعنی 80 درصد تولید برق توسط نیروگاه‌های برق حرارتی تولید می‌شود. وی با بیان اینکه نیروگاه‌های کشور سال‌جاری جان‌فشانی کردند تا افت تولید 12 هزار مگاوات برق آبی‌ها را جبران کنند، گفت: علاوه بر این مدیریت بار انجام شد تا تابستان را پشت سر بگذاریم. نیروگاه‌ها برای تابستان آماده می‌شوند چراکه با افزایش روند بخش تولید در کارخانجات و صنایع میزان مصرف بالا می‌رود.
ما تمهیدات خوبی از لحاظ نیروگاه جدید و نگهداری و تعمیر انجام می‌دهیم که بتوانیم تابستان سال آینده هم سدها و هم واحدهای برق حرارتی را در مدار داشته باشیم مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه نیروهای 500 مگاواتی سهند هفته آینده کلنگ زده می‌شود و طی 18 ماه وارد مدار خواهد شد، افزود: بخش گاز نیروگاه هریس نیز تا تابستان سال آینده وارد مدار خواهد شد.
برای نیروگاه تبریر هم برنامه‌ریزی طرح توسعه‌ای هزار مگاوات را در نظر گرفته‌ایم. وی با بیان اینکه تولید و مصرف برق در استان آذربایجان‌شرقی سر به سر است، تاکید کرد: ما باید افزایش تولید داشته باشیم و ظرف سه سال آینده باید ظرفیت تولید به سه هزار مگاوات برسد. نیروگاه جدید بناب هفته آینده کلنگ‌زنی می‌شود.
این نیروگاه دوستدار محیط‌زیست بوده و مصرف آب آن زیر 5 لیتر بر ثانیه است. مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی درباره هدر رفت برق نیز بیان کرد: برای جلوگیری از هدر رفت باید سیستم‌های قدیمی اصلاح شود و از سیستم‌های به‌روز استفاده شود ضمن اینکه روش‌های انتقال برق باید تغییر کند.
برای این منظور طی چند سال گذشته دو درصد کاهش تلفات داشته‌ایم. معینی با بیان اینکه صنعت برق 4 سال پیش وابسته بود و حتی در محل نیروگاه را نداشتیم و به ما مجوز داده نمی‌شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر به هدی از خودکفایی رسیده‌ایم که خودمان نیروگاه تولید می‌کنیم و جزو محدود کشورهایی هستیم که تولید پره توربین و ژنراتور داریم و 90 تا 95 درصد تولید توسط متخصصان داخلی انجام می‌شود.
همچنین اورهال را خودمان انجام می‌دهیم. مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی درباره بحث صادرات برق نیز اظهارد اشت: اگر مصرف مدیریت شود امکان صادرات خواهیم داشت. فروش داخلی برق دو سنت اما صادرات آن 11 سنت است. در حال حاضر امکان توسعه صادرات را نداریم چون ظرفیت تولید ما همین است. ما باید به جایی برسیم که ظرفیت تولید برق را بالا برده و به جای نفت برق صادر کنیم.
در این راستا مشکلی نداریم شبکه‌ها وصل است باید تولید مطمئن و مستمر داشته باشیم تا کشور مقصد به ما اعتماد کند. وی یادآور شد: ما در حال حاضر می‌توانیم به شبکه روسیه و اروپا وصل شویم یعنی زمان پیک روز از آنها برق بگیریم و زمان پیک مصرف شب به آنها صادر کنیم. در کل می‌توانیم 300 تا 400 مگاوات تبادل برق داشته باشیم.
معینی با اشاره به راندمان نیروگاه‌های تحت پوشش شرکت متبوعش گفت: راندمان نیروگاه تبریز 38 درصد، نیروگاه سهند 39 درصد و صوفیان 23 درصد است . مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی درباره اخباری مبنی بر آلایندگی نیروگاه تبریز اظهار داشت: خوشبختانه از لحاظ مواد شیمیایی آلودگی نداریم. پساب محیط زیست  آزمایش می‌شود اما مشکل اصلی سوخت ثانویه(مازوت) است که البته هزینه سنگینی را نیز به ما وارد می کند طوری‌که اگر ما شش ماه از این سوخت استفاده کنیم 20 میلیارد برای اورهال باید هزینه کنیم.
ضمن اینکه باید گفت استفاده از سوخت ثانویه در برخی مواقع اجبار است چراکه زمستان که مصرف گاز بالا می‌رود سوخت نیروگاه‌ها به سمت مایع می‌رود. وی با  اشاره به تعمیرات نیروگاه در تابستان سال‌جاری گفت: ما در تابستان رکورد بزرگی زدیم. تعمیراتی که باید در یک هفته انجام می‌شد کمتر از 15 ساعت انجام شد.
در زمان پیک مصرف برق تابستان بویلر سوراخ شده بود که متخصصان به خود یخ می‌بستند که بتوانند جوشکاری را انجام دهند.

کد خبر: 52655  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی ابلاغ شد روزنامه جوان  ۲۶ دقیقه پیش

جوان آنلاین: بر اساس مصوبه مهم شورایعالی هماهنگی اقتصادی کشور که توسط گمرک ایران به گمرکات اجرایی سراسر کشور ابلاغ شد، هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند با رعایت مقرراتی که بانک مرکزی اعلام کرده است به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور کند و هیچ یک از دستگاه‌های امنیتی و انتظامی و گمرک، حق ممانعت...

معمای خودروهای پیش‌فروش شده روزنامه جوان  ۲۶ دقیقه پیش

جوان آنلاین:‌ در هیاهوی بازار خودرو و قیمت‌گذاری آن که مدتی است میان خودروسازان و دولت و نهادهای مسئول در این بخش اختلاف انداخته است، مهلت خودروسازان برای اجرای استانداردهای هشتادوپنج‌گانه نیز رو به پایان است و خودروسازان باید تا پیش از فرا رسیدن فصل زمستان استانداردهایی را که سازمان...

از جیب هر ایرانی چقدر بابت بدهی موسسات اعتباری برداشتند؟ ستاره ها  ۲۸ دقیقه پیش

از جیب هر ایرانی چقدر بابت بدهی موسسات اعتباری برداشتند؟ به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین؛ این چند روز، مقامات رسمی ایران چندین بار از سنگینی فشار تسویه حساب‌های موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز گلایه کرده‌اند.حسن روحانی از بار ۳۰ هزار میلیاردی بازپرداخت سپرده‌ها سخن گفته است و نوبخت تاکید کرده است این بار ۳۵ هزار میلیارد تومان...

توضیحاتی درباره فعال شدن کانال بانکی ایران و چین ستاره ها  ۲۸ دقیقه پیش

توضیحاتی درباره فعال شدن کانال بانکی ایران و چین به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین از آغاز فعالیت بانک کونلون با ایران پس از چندی توقف خبر داد و اعلام کرد که به دلیل این‌که فروش نفت ایران به چین متوقف‌ شده بود، بانک کونلون هم فعالیت خود را برای ارائه خدمات به ایران متوقف کرده بود. اما با آغاز فروش...

قیمت لبنیات ۹ درصد کاهش یافت اقتصاد ایران آنلاین  ۵۱ دقیقه پیش

قیمت لبنیات ۹ درصد کاهش یافت #dcImgDiv1{height:201px;}#doc_div1Img{height:207px;}  دبیر انجمن صنایع لبنی ایران اعلام کرد: با ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر قیمت ۲ هزار تومانی شیرخام از امروز (یکشنبه) بهای شیر و فرآورده های لبنی ۹ درصد کاهش می یابد.  رضا باکری افزود: براساس مصوبه...

رابطه عربستان و ترامپ به خاطر توافق اوپک شکرآب می‌شود؟ اقتصاد ایران آنلاین  ۵۱ دقیقه پیش

رابطه عربستان و ترامپ به خاطر توافق اوپک شکرآب می‌شود؟ #dcImgDiv1{height:201px;}#doc_div1Img{height:207px;}  لیام دنینگ در بلومبرگ نوشت: اگر توافق دقیقه نودی در اجلاس اخیر اوپک پلاس، منجر به رشد مجدد قیمت نفت شود، آنگاه اوپک و عربستان باید منتظر توییت های آخر هفته ترامپ باشند. گفته‌های خالد الفالح وزیر انرژی عربستان...

مهم‌ترین تغییرات در اصلاحیه قانون چک + جزئیات کامل نامه  ۵۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، مهم‌ترین تغییرات و اصلاحات صورت گرفته در اصلاحیه قانونی فوق الذکر، عبارتست از:-پیش بینی چک الکترونیکی و لازم الاجرا بودن قوانین و مقررات مربوط در مورد چک های مزبور-پیش بینی ممنوعیت صدور و اعطای دسته چک برای اشخاص ورشکسته و معر از تادیه محکوم به-ثبت آنی اطلاعات مربوط به گواهی عدم...

قیمت برخی از خودرو‌ها در سکوت افزایش یافت نامه  ۵۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، قیمت ۴ خودرو شرکت خودروسازی ایران خودرو که قیمت آن‌ها بالای ۴۵ میلیون تومان است افزایش یافت و به نظر می‌رسد با توجه به اینکه سابق بر این قیمت گذاری خودرو‌های زیر ۴۵ میلیون تومان برعهده شورای رقابت بود، این افزایش قیمت خلاف قانون نیست.اما نکته جالب توجه در این افزایش قیمت این است...

توضیحاتی درباره فعال شدن کانال بانکی ایران و چین آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین از آغاز فعالیت بانک کونلون با ایران پس از چندی توقف خبر داد و اعلام کرد که به دلیل این‌که فروش نفت ایران به چین متوقف‌ شده بود، بانک کونلون هم فعالیت خود را برای ارائه خدمات به ایران متوقف کرده بود. اما با آغاز فروش مجدد نفت ایران به چین، این بانک...

خرید و فروش طلای دست دوم رونق گرفت آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : این فلز قیمتی در ماه‌های اخیر متأثر از نرخ ارز، اونس جهانی، اعمال تحریم‌ها و حذف صادرات تا حد قابل‌توجهی با افزایش قیمت مواجه شده است. اما رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با پیش‌بینی بازار طلا و سکه در آستانه شب یلدا به خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، گفت: معمولاً همزمان با فرارسیدن اعیاد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده