تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۳ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۲:۳۹
رشد ناگهانی قیمت آپارتمان
 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، در ابتدای سال ۹۷ قیمت‌ها روند طبیعی خود را پیش می‌بردند و مردم بدون استرس و نگرانی به زندگی عادی خود مشغول بودند که به‌طور ناگهانی در اردیبهشت ماه جو روانی افزایش قیمت دلار در کل کشور پخش شد و با هجوم مردم به سمت خرید دلار سیستم عرضه و تقاضای بازار بهم ریخته و با درخواست‌های فراوان مردم برای خرید دلار به خودی خود باعث کم شدن دلار موجود در بازار و بالا رفتن قیمت آن شدند.
   بنابر اعلام مسکن کیان، همان‌طور که می‌دانید هنگامی که محصولی در بازار برای فروش کم باشد و تقاضا برای خرید آن محصول بالاتر از تعداد موجود آن در بازار باشد، فروشندگان بدون اجازه از مراجع مربوط و بدون اطلاع سازمان بازرسی قیمت محصول را بالا می‌برند و به بهانه این‌که هم‌اکنون این محصول در بازار برای خرید موجود نیست و ما اگر بفروشیم دیگر نمی‌توانیم بخریم پس باید قیمت آن را بالا ببریم.
و بدین شکل قیمت دلار در طی دو تا سه ماه از سه هزار ۸۰۰ تومان به مرز ۲۰ هزار تومان رسید.   در میان همین جو نا آرام بازار تمام اجناس مربوط و غیرمربوط به دلار یا توسط محتکران جمع‌آوری شد و یا توسط مردم به تعداد بالا خریداری و قیمت هر محصول به طور ناگهانی دو تا سه برابر شد.   تاثیر قیمت دلار بر صنعت آپارتمان‌سازی در صنعت آپارتمان‌سازی بیش از ۵۰۰ شغل به طور مستقیم و غیرمستقیم فعالیت می‌کنند که هر یک از آنها برای تکمیل یک آپارتمان نیازی ضروری به شمار می‌آید.
  از مهم‌ترین آنها که رابطه مستقیم با قیمت ارز دارد، خرید و فروش آهن‌آلات است. تیرآهن و میلگرد در ساخت ساختمان بخشی از مهم‌ترین محصولات لازم به شمار می‌آیند که با تغییر قیمت آن‌ها به طور مستقیم و فوری بر قیمت آپارتمان‌های در حال ساخت و حتی آپارتمان‌های چند سال ساخت تاثیر می‌گذارد.
  البته لازم به ذکر است که ۹۰ درصد از مصالح ساختمان رابطه مستقیم با قیمت ارز دارند اما خب پیش می‌آید که کالایی باشد که به طور کل تولید داخل است. اما باز هم باید بدانیم که مواد اولیه آن کالا و یا بخشی از مواد اولیه از محصولات وارداتی هستند که قیمت آنها مرتبط با قیمت ارز است. که در نتیجه به این موضوع می‌رسیم که تقریبا تمام مصالح مصرفی ساختمان رابطه مستقیم با ارز دارند.
  شاید سوال پیش بیاید که محصولی که هم‌اکنون ساخته و آماده استفاده است مواد اولیه آن با قیمت فعلی خریداری نشده و باید این محصول به قیمت قبل فروخته شود، پس چرا فروشندگان به محض تغییر قیمت مواد اولیه قیمت کل محصولات خود را بالا می‌برند؟   در جواب باید گفت بیشتر فروشندگان به فکر سود شخصی خود هستند و از این تغییرات قیمت سواستفاده می‌کنند و صاحب سود کلانی می‌شوند، اما بعضی دیگر که از سرمایه کمتری برخوردارند نیز مجبور به این کار هستند چرا که اگر جنسی را به قیمت ۱۰ تومان خریده باشند و به قیمت ۱۲ تومان بفروشند و در آخر همان جنس را به قیمت ۱۳ تومان بخرند دیگر سودی برایشان باقی نمی‌ماند و در آخر نیز سرمایه اولیه را هم از دست می‌دهند.
شاید بپرسید که جنس ۱۳ تومانی را ۱۵ تومان می‌فروشند و سود می‌کنند اما باید بدانید که سود به مبلغی گفته می‌شود که در آخر در دست فروشنده باشد نه اینکه سود جنس فروخته شده را به سرمایه اولیه اضافه، تا بتوانند کار کنند.   در صنعت ساختمان‌سازی، سازندگان ملک به علت نداشتن فضای کافی جهت نگهداری از مصالح مورد نیاز، مصالح را به صورت چند مرحله‌ای و هنگام نیاز به مصرف خریداری می‌کنند و با نوساناتی که در قیمت‌ها وجود دارد هر بار مصالح را به قیمتی مختلف خریداری می‌کنند.
  در این میان هنگام ثبت حساب و کتاب مخارج ساختمان و ثبت قیمت فروش، سازندگان به طور معمول آخرین و گران‌ترین قیمتی که برای هریک از مصالح مورد نیاز پرداخت کرده‌اند را مرجع قرار داده و مصالحی که ارزان‌تر خریداری شده را هم به همان قیمت محاسبه می‌کنند و از گرفتن میانگین قیمت پرهیز می‌کنند و قیمت نهایی را که بالاترین قیمت می‌باشد را ملاک قرار داده و قیمت متراژ ملک را بر آن اساس مشخص می‌کنند.
حتی اگر در هنگام ساخت قیمت مصالح پایین بیاید باز هم سازنده بالاترین قیمت خرید مصالح را در نظر می‌گیرد و حاضر به کم کردن قیمت ملک خود نمی‌شود. تنها دلیل این کار خودخواهی و کسب سود بیشتر از سوی سازندگان است. پس به این نتیجه می‌رسیم که قیمت‌های آپارتمان‌ها دائم در حال تغییر است و به سوی بیشتر شدن رو می‌کند.
میزان رشد قیمت آپارتمان اگر میانگین رشد دلار را پنج برابر فرض کنیم قیمت آپارتمان را هم باید بر همین مقدار تغییر داشته باشد. اما با گزارش‌های به دست آمده قیمت آپارتمان‌ها چیزی حدود دو و نیم برابر افزایش داشته که این افزایش در کل کشور با کمی تغییر وجود داشته است.   پس با این حساب قیمت مسکن در مقابل قیمت دلار رشد چندانی نداشته اما همین تغییر قیمت تاثیر بسیار بدی بر بازار خرید و فروش مسکن داشت که برخی افراد سودجو صاحب سود کلانی شدند و برخی افراد غافل از تغییرات موجود ملک خود را از دست داده و دیگر با همان مبلغ نیز قادر به خرید مسکن حتی ملک خود نبودند.
  نقش دفاتر املاک در تغییر قیمت آپارتمان‌ها دفاتر املاک به طور مستقیم نمی‌توانند در تغییر قیمت ملک و آپارتمان تاثیرگذار باشند اما بیشتر سعی بر کنترل قیمت‌ها دارند، چرا که اگر قیمت‌ها به طور نامتعارف بالا رود، قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد و خرید و فروش مسکن راکد می‌شود و از آنجایی که درآمد دفاتر املاک از همین خرید و فروش‌ها است اگر راکد شود درآمد دفاتر املاک هم کاهش می‌یابد.
  خریدار ملک با توجه به مبلغ نقدینگی خود وارد بازار می‌شود تا ملک مورد نظر خود را خریداری کند و تصورش از رشد قیمت مبلغی ناچیز می‌باشد در سوی دیگر فروشنده با داشتن آمار دقیق از قیمت مصالح و سعی براین دارد که ملک خود را به بالاترین قیمت بفروشد.   در این میان مشاوره املاک با پایین کشاندن قیمت فروشنده به اندازه عرف و توجیح کردن خریدار از وضع قیمت‌های بازار میانگینی از قیمت فروشنده و خریدار را درآورده و معامله را به سرانجام می‌رسانند.
  تغییر قیمت آپارتمان در شهر جدید اندیشه در شهر جدید اندیشه نیز همانند دیگر نقاط ایران قیمت آپارتمان و ملک و مستغلات رشدی ناگهانی داشت اما با در نظر گرفتن برخی مسائل که هم‌اکنون به آن می‌پردازیم به این نتیجه می‌رسیم که در شهر جدید اندیشه قیمت‌ها به نسبت از تهران و حومه تهران بسیار به صرفه و مناسب‌تر است.
  اندیشه به علت فاصله ۲۵ دقیقه‌ای به میدان آزادی تهران و داشتن آب‌وهوای مناسب و مهم‌تر از آن سطح بالای فرهنگ ساکنان آن که از قشر فرهنگیان استان تهران هستند نسبت به دیگر نقاط حومه تهران مانند پردیس و پرند از محبوبیت بیشتری برخوردار است همین امر باعث پیشرفت روزافزون شهر اندیشه شده است.
  با بالا رفتن قیمت‌ها درخواست مردم برای خرید آپارتمان در اندیشه بالا رفته، امر خریدوفروش برای افرادی که اطلاعات کافی در این مورد را نداشته بسیار سخت شده و گاها به اشتباهات بزرگی ختم می‌شود.   از این رو دفتر مشاوره املاک کیان با داشتن دو شعبه فعال در اندیشه و با بروزرسانی وب‌سایت امر خرید آپارتمان در اندیشه را برای افرادی که با این شهر زیبا آشنایی کافی را ندارند بسیار آسان ساخته و به شکل رایگان در اختیار عموم قرار داده است.
  از این پس عموم مردم که قصد خریدوفروش آپارتمان در اندیشه را دارند به راحتی می‌توانند به سایت این مجموعه  مراجعه کرده و فایل‌های موجود جهت فروش را همراه با اطلاعات کامل و عکس و موقعیت مکانی دقیق را مشاهده کنند و در صورت تمایل با مشاور مربوط تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را درباره ملک مورد نظر و شرایط خرید خود را به شکل رایگان دریافت کنند تا در نتیجه به بهترین آپارتمان موجود و مناسب با مبلغ نقدینگی خود برسند.
ایسنا 110

کد خبر: 52813  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

بهترین گوشی‌های چینی ۲۰۱۸ با قیمت مناسب ستاره ها  ۲۱ دقیقه پیش

وب‌سایت دیجی رو نوشت: گوشی‌های چینی همواره به ارزان بودن مشهور بوده‌اند و از همین رو کسانی که پول کافی برای خرید محصولات رده بالایی مانند سری آیفون اپل یا گلکسی اس سامسونگ را در اختیار ندارند، به سراغ تهیه یک گوشی میان رده از تولیدات شرکت‌های چینی می‌روند. اگر شما جزو این...

وضعیت بازار میوه در آستانه یلدا/نرخ انار از ٥ تا ١٣هزار تومان ستاره ها  ۲۱ دقیقه پیش

وضعیت بازار میوه در آستانه یلدا/نرخ انار از ٥ تا ١٣هزار تومان به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ اسدالله کارگر با اشاره به آخرین وضعیت بازار میوه در آستانه شب یلدا اظهار داشت: عرضه انار در بازار به اندازه کافی است و هیچگونه کمبودی نداریم. وی قیمت این میوه را در میدان مرکزی میوه و تره بار کیلویی بین ٤ هزارتومان تا ١٠ هزارتومان و در مغازه‌های سطح...

۲ میلیون بازنشسته تأمین اجتماعی تا آخرهفته بسته حمایتی دریافت می‌کنند جام نیوز  ۳۶ دقیقه پیش

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، اکبر ایزدی  با اشاره به توزیع سبد حمایتی خانوارهای هدف اظهار داشت: برای مرحله اول سبد حمایتی 3 هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و تاکنون 2500 میلیارد تومان آن پرداخت شد.    مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با بیان اینکه...

فاصله دستمزد و سبد معیشت کارگران به ۱.۵ میلیون تومان رسید جام نیوز  ۳۶ دقیقه پیش

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران درباره تشکیل جلسه فوق العاده شورای عالی کار ابراز عقیده کرد و گفت: وزیر کار اولین جلسه‌ای که با تشکل‌های کارگری گذاشت، دستور تشکیل جلسات شورای عالی کار را صادر کرد و در همان جلسه اول هم از برنامه برای...

شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت اقتصاد ایران آنلاین  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، با توجه به نزدیک شدن به زمان پایان ثبت نام کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت های فاقد کارت سوخت، یکی از پرسش های متداول مالکان خودرو مربوط به فراموشی رمز کارتهاست. بخش قابل توجهی از مالکان خودرو دارای کارت سوخت، به دلیل استفاده نکردن از آن در ماه ها و یا سال های اخیر، رمز کارت خود را...

منبع آگاه: نماینده سراوان با لکسوز، همراه با یک وارد کننده خودرو قصد دیدار با رئیس گمرک را... اقتصاد ایران آنلاین  ۴۵ دقیقه پیش

یک مقام مسئول گفت: نماینده مردم سراوان بدون هماهنگی قبلی و در زمانی که رئیس کل گمرک حضور نداشت، قصد ورود به ساختمان و ملاقات با وی را داشته و کل مدت زمان معطلی وی در گمرک ۱۰ دقیقه بوده است.  به گزارش مهر، دو روز پیش انتشار کلیپی از درگیری یک نماینده مجلس با کارمند گمرک، حواشی زیادی در فضای...

تبلیغات مؤسسات کنکوری در تلویزیون نصف شد اکو فارس  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش فارس، سیدمرتضی میرباقری معاون سیما با توجه به برخی انتقادات نسبت به آثار سوء حجم بالای برنامه‌های تبلیغات مؤسسات کنکوری دستور داده شبکه‌های مختلف تلویزیون مدت زمان این برنامه‌ها را به نصف کاهش دهند. بنا بر این گزارش، همچنین آگهی‌های بازرگانی با موضوع برنامه‌های کنکوری‌...

سه حمله هوایی شدید ائتلاف سعودی به نزدیکی فرودگاه صنعاء اکو فارس  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش فارس، منابع یمنی ظهر امروز چهارشنبه از سه حمله هوایی جنگنده‌های سعودی به پایگاه هوایی الدیلمی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی صنعاء خبر دادند. شاهدان عینی حدود سه ساعت پیش گزارش دادند که صدای انفجار از نزدیکی فرودگاه صنعاء شنیده‌اند و قبل از آن جنگنده‌های سعودی در آسمان صنعاء...

سکه ۳میلیون و ۴۲۰ هزار تومان شد / افزایش ۲۰هزار تومانی قیمت سکه آفتاب نیوز  ۵۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر گفت: به نسبت دیروز شاهد کمی افزای شدر قیمت سکه و طلا هستیم. محمد کشتی آرای افزود: قیمت طلا در بازارهای جهانی امروز به نسبت دیروز کمی افزایش یافت و به ۱۲۵۱دلار رسید که در مجموعه روزهای گذشته حدود ۱۱ دلار افزایش قیمت را تجربه کرده است. وی تصریح کرد:...

مهمانداران هواپیما برای چه سختی‌هایی آماده هستند؟ آفتاب نیوز  ۵۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : شاید برایتان قابل باور نباشد که چندین مورد زایمان در هواپیما اتفاق افتاده است و به همین دلیل یکسری آموزش‌های اولیه به مهمانداران داده می‌شود تا بتوانند در چنین موقعیتی کارهای کمکی را انجام دهند تا بچه به دنیا بیاید تا در هنگام فرود گروه متخصص به همراه آمبولانس برای کمک بیایند. اگر پرواز...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده