تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۴ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۳۰
بررسی راهکارهای کنترل رشد نقدینگی
به گزارش باشگاه خبرنگاران، رحمانی کارشناس اقتصادی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص رشد نقدینگی در کشور اظهار داشت: رشد نقدینگی در چند سال گذشته رفتار نامتعارفی نداشته و این امید را می دهد که می توان آن را کنترل کرد.بالاترین  رشد نقدینگی در کشور مربوط به سال 53 است که میزان نقدینگی در یک سال 57 درصد اضافه شد.
وی افزود: در حال حاضر  رقم نقدینگی حدود 1600 هزار میلیارد تومان عجیب نیست  این ها ارقام اسمی هستند و خود به خود در اقتصاد بزرگ می شوند. رحمانی تصریح کرد: از نظر بنده چیزی به نام غول نقدینگی وجود ندارد. از سال 50 به بعد رشد نقدینگی ایران بالا بوده و متوسط 27 درصد بوده و 5 سال اخیر رشد نقدینگی حدود 26.
6 درصد بوده است.چون در گذشته توانسته ایم جلوی رشد نقدینگی را بگیریم باز هم قابل کنترل است. وی افزود:بیشتر افراد به عدد نقدینگی نگاه می کنند که  این عدد خیلی بزرگ به چشم می آید اما من به رشد آن نگاه می کنم که در حد 27 درصد و متوسط بلند مدت است. این کارشناس اقتصادی در خصوص راهکارهای کنترل نقدینگی گفت :راه حل ساده و کم هزینه  در این خصوص وجود ندارد.
اولین کار اینست که جلوی رشد نقدینگی را بگیریم که این امر یک ابزار سیاست پولی دارد که بانک مرکزی در حال انجام آن است خط اعتباری و اجازه اضافه برداشت بانک ها از روی ناچاری بوده اما این کار را ادامه نخواهد داد. وی افزود: همچنین بخش زیادی از کنترل نقدینگی مربوط به  سیاست مالی می شود یک اقداماتی باید به صورت جدی در این بخش انجام شود و باید یک سری هزینه ها را بپذیریم.
تامین خیلی از کالا و خدمات عمومی نباید ارزان باشد این امر ممکن است سختی بر مردم و دولت باشد اما برای رفع مشکلات موجود باید این سختی ها را تحمل کرد. رحمانی تصریح کرد:باید نگرانی های مردم راجع به افزایش قیمت دارایی های همچون طلاو ارز کم کنیم و نگرانی برای نگه داشتن پول کم شود تا سرعت گردش پول کاهش یابد.
وی تاکید کرد:در سیاست مالی باید دست از سخاوتمندی برداریم سخت است که در غیر اینصورت مردم در آینده هزینه آن را خواهند داد. بانک مرکزی باید وضعیت اضافه برداشت بانک ها را ساماندهی کند و ابزارهایی برای حفظ ارزش سرمایه مردم ایجاد شود. این کارشناس اقتصادی در خصوص اینکه این راهکارها چقدر در شرایط فعلی اقتصاد قابلیت اجرا دارد گفت: وضعیت فعلی ما را به اجرای این سیاست ها مصمم تر کرده است و رشد نقدینگی در این چند ماه گذشته تمام تاثیر خود بر تورم داشته  و اکنون خیلی نگرانی جدی درباره تاثیر رشد نقدینگی بر تورم نداریم و فقط باید رشد نقدینگی را به درستی کنترل کنیم.
ضرورت کاهش سلطه مالی دولت بر نظام بانکی و پولی بر اساس این گزارش در ادامه  ندری کارشناس اقتصادی در این خصوص اظهار داشت:در شرایط فعلی با توجه به اتفاقات گذشته بانک ها چاره ندارند که به فرآیند خلق پول ادامه دهند.تا زمانی که بانک مرکزی از بانک ها حمایت می کند خلق پول ادامه پیدا می کند .از سوی دیگر اگر جلوی اضافه برداشت ها و خط اعتباری بانک ها گرفته شود تبعات اجتماعی خواهد داشت.
وی ادامه داد: اکنون وضعیت دشواری است اما می توان تدبیر کرد که البته  راهکار سخت و هزینه بری دارد. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:اگر شرایط عادی بود رشد نقدینگی نگران کننده نبود اما اکنون بحث تقاضا برای نقدینگی نگران کننده است . اکنون تقاضا برای نقدینگی کاهش پیدا کرده و افزایش سرعت گردش پول در اقتصاد باعث شده نگرانی ها نسبت به قبل بیشتر شود.
ندری اظهار داشت:اینکه باید برای رشد نقدینگی فکر کنیم ضروری است اما باید به  تاثیر بازار ارز  توجه کرد. وی بیان کرد:تثبیت حامل های انرژی، تثبیت نرخ ارز و سود بالای بانکی طی سال های گذشته تورم را پایین نگه داشته بود. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:نقدینگی که از قبل ایجاد کردیم متناسب با رشد تولید نبوده و آثار تورمی دارد و چاره ای نیست.
نقدینگی باید متناسب با تولید داخلی باشد. وی در خصوص راهکارهای کنترل نقدینگی تصریح کرد:باید جلوی سلطه مالی دولت بر نظام بانکی و پولی گرفته شود که این کار با دادن استقلال به بانک مرکزی امکان پذیر می شود. ندری افزود:نکته دوم سامان دادن به نظام پولی و بانکی است. باید بانک ها را ملزم کنیم قواعد بازی در نظام بانکی را رعایت کنند که کار سختی است.
وی ادامه داد:گام سوم اصلاح چارچوب سیاست پولی است. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:یکی از نکات مثبت تحریم ها اینست که  تغییراتی که سالها از موعد اجرای آن گذشته در نظام  پولی بانکی کشور رخ می دهد. وی بیان کرد:خیلی از کشورهایی که این اصلاحات را در نظام پولی و بانکی خود انجام داده اند موفق به کنترل نرخ تورم و نقدینگی شده اند.


کد خبر: 52916  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: اکو فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

ورود سامانه بارشی از غرب کشور (+جدول) پول نیوز  ۲۹ دقیقه پیش

پول‌نیوز - براساس آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی امروز با ورود سامانه بارشی از غرب کشور، بارش در دامنه‌های زاگرس واقع در غرب، شمال غرب و سواحل غربی خزر آغاز می‌شود.بعدازظهر امروز با تقویت سامانه در غرب کشور، دامنه فعالیت آن به جنوب غرب، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در استان‌های تهران، البرز، قزوین،...

اتفاقی عجیب برای وام های صندوق توسعه ملی پول نیوز  ۲۹ دقیقه پیش

پول‌نیوز -یک نهاد مسئول اقتصادی با ارسال گزارشی به تعدادی از مدیران دولتی، اعلام کرده تا چند ماه پیش، تسویه اقساط مربوط به تامین مالی پروژه ها از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی به صورت متداول ادامه داشت اما هم اکنون، بدهکاران باید با خرید ارز از بازار ثانویه برای تسویه اقساط تسهیلات دریافتی خود اقدام...

مرغ و لبنیات گران شد؛ میوه و حبوبات ارزان بورس نیوز  ۲۹ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، بانک مرکزی خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به ۱۶ آذر ماه را اعلام کرد که طی آن قیمت شش گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و چهار گروه کاهش یافت.در این هفته نرخ لبنیات ۴.۹ درصد، تخم‌مرغ ۴.۶ درصد، برنج ۰.۴ درصد، گوشت قرمز ۵.۳ درصد، گوشت مرغ...

تسهیلات جدید ارزی برای دانشجویان بورسیه بورس نیوز  ۲۹ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، وزیر علوم اعلام کرده است که با بانک مرکزی در خصوص فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیده‌اند و بر این اساس قرار است برای فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه از ارز نیمایی پرداخت شود، چراکه بخش عمده بودجه آن را دولت می‌دهد.برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می‌کنند، صرفاً...

کاهش نرخ ارز‌های دیجیتال ادامه دارد ایلنا  ۳۴ دقیقه پیش

کاهش نرخ ارز‌های دیجیتال ادامه داردبه گزارش ایلنا، اتریوم نیز به عنوان دومین سکه مجازی با ارزش جهان با قیمت 85 دلار در حال معامله است و با کاهش قیمت مواجه بوده است.ریپل نیز همین وضعیت را تجربه می‌کند. امیرحسین تاج‌ساز کارشناس ارز‌های دیجیتال درباره علت افت قیمت ارز‌های دیجیتال به خبرنگار ایلنا گفت : پیش‌از این...

آغاز عرضه مرغ منجمد ۸۹۰۰ تومانی/قیمت‌ گوشت قرمز قابل قبول نیست/ تقاضا برای خرید بره‌های 3 تا... ایلنا  ۳۴ دقیقه پیش

آغاز عرضه مرغ منجمد ۸۹۰۰ تومانی/قیمت‌ گوشت قرمز قابل قبول نیست/ تقاضا برای خرید بره‌های 3 تا 4 ماهه افزایش یافته است/ کاهش قیمت تخم‌مرغ در بازاربه گزارش ایلنا، حمید ورناصری در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلو گوشت مرغ را 9 هزار و 800 تومان و سازمان حمایت از مصرف کنندگان با 5 درصد افزایش حدود 10 هزار و 400 تومان اعلام کرده است و بیش از این مبلغ به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. وی با بیان اینکه مقایسه قیمت مرغ در شرایط کنونی...

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه 26 آذر 97 اکو فارس  ۱ ساعت پیش

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز (دوشنبه، ۲۶ آذر ماه) در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود، به شرح زیر است:  

تصاویر/ روزنامه‌های ورزشی دوشنبه 26 آذر 97 اکو فارس  ۱ ساعت پیش

تصاویر نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی بیست و ششم آذرماه به رشته‌های مختلف ورزشی به خصوص فوتبال اختصاص یافته است.

گرانترین شهرهای آسیا در سال 2018 (+عکس) پول نیوز  ۱ ساعت پیش

پول  نیوز؛ مازیاردانیالی-  اخیرا گروه بانکداری جولیوس بائر سوئیس اقدام به انتشار گزارشی در رابطه با گرانترین شهرهای آسیا در سال جاری میلادی کرده که برای امروز در پول نیوز بدان خواهیم پرداخت. گفتنی است جولیوس بائر بزرگترین گروه بانکداری خصوصی در کشور سوئیس است، که از فعالیت‌های اصلی آن می...

اقتصاد جهانی در رسانه های امروز جهان پول نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل پول نیوز، مهمترین عناوین اقتصادی برخی از رسانه های مطرح امروز جهان به شرح زیر است: کارمگ– هیوندایی طرح تولید شاسی بلند سانتافه دیزلی را از برنامه کار خود خارج کرد.   رویترز– مکزیک درنظر دارد طی یک دوره 6 ساله میزان تولید نفت خام خود را حدود 50 درصد افزایش دهد.   گالف...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده