تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۴ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۱:۵۰
طغيان ترافيک در تهران
آفتاب‌‌نیوز : چند روز است که باران در تهران می بارد. در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی پر است از عکس هایی که آدم ها از پیاده روی در باران گرفته‌اند و برایش شعر نوشته‌اند. آدم ها باران را دوست دارند. تهران را هم دوست دارند. هر قدر هم که مصائب باران زیاد باشد باز هم بودن باران و روزهای بارانی را به نبودش ترجیح می دهند.
اینکه آسمان صاف باشد و آدم ها زیر باران شاعر شوند را دوست دارند. اما همیشه بارش باران مصائب خودش را هم دارد. از گران شدن کرایه تاکسی و اسنپ گرفته تا آب گرفتگی معابر و خیابان ها. وقتی که باید کرایه پنج‌هزارتومانی با 10 هزارتومان بدهی. مسیرهایی که نیم ساعته می‌رفتی را باید یک ساعت و نیم یا دوساعت بروی و این مشکلی است که سالیان سال در تهران وجود داشته و هیچ کدام از مدیریت‌های شهری تهران نتوانسته آن را حل کند.
جوی‌های پر از آب و موزاییک‌های لق‌وتق پیاده‌روها هم از سوی دیگر عابران پیاده را آزار می‌دهد. متروهای پر از مسافر و آب‌گرفتگی خیابان‌ها که با عبور هر ماشینی گل و شن را به اطراف پرتاب می‌کند. مسئولان و پلیس مدام اعلام می‌کنند که مسیرها قفل شده و نباید از آن رفت و آمد کرد. مسیرهای تهران روی نقشه خیابان‌های پر از ترافیک را نشان می‌دهد و اعصاب‌هایی که پشت فرمان ماشین‌ها داغان می شود.
این مصیبت‌های باران در شهری مانند تهران است.باران و رفتارهاي غلط ترافيكيچندی پیش پلیس راهور تهران بزرگ گفته بود که در روزهای بارانی آمار تصادف در تهران 30درصد اضافه می‌شود. اما آنچه در این روزها اهمیت فراوان دارد این است که رانندگان هم باید کمک کنند تا ترافیک‌های بارانی کم کم گره‌اش باز شود. درست است که خیابان‌ها و سیستم حمل و نقل دچار مشکل است اما شاید بتوان با درصدی از رعایت قوانین ترافیکی این مشکل را سبک‌تر کرد.
در چنین روزهایی لزوم رعایت فاصله طولی و روشنی چراغ خودرو هنگام رانندگی در هوای بارانی بسیار مهم است. یکی دیگر از توصیه های مهم به رانندگان دراين روزها این است که در روزهای بارانی احتمال تصادف چند برابر می‌شود و از طرفی عابران نیز به‌دلیل بارش باران برای عبور از معابر و خیابان‌ها عجله دارند. اما معضل پیاده روهای تهران نیز سال هاست که عابران را رنج می‌دهد و درست نمی شود.
وقتی آدم‌ها به اتوبوس‌های پر از مسافر پناه می‌برند و واگن‌های مترو پر از آدم‌های کنسرو شده است، پیاده‌روی کردن در خیابان هم به راحتی اتفاق نمی افتد. بودجه ای که سال‌ها در این شهر خرج شده حتی نمی‌تواند در چنین مواقعی هم اندکی از رنج شهروندانش در حمل و نقل بکاهد. آدم‌ها تصمیم می‌گیرند خودروهای شخصی خود را بیرون بیاورند و مشکل ترافیک هم اضافه می‌شود.
سال گذشته ريیس کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران با اشاره به موانع موجود در پیاده‌روها افزود: کنده‌کاری در پیاده روها، انجام کارهای عمرانی و ایجاد چاله و عبور موتورسواران در پیاده‌روها از جمله مشکلات پیاده‌روها در سطح شهر تهران است. علیخانی گفته بود: وقتی اصول شهرسازی رعایت نشود، این معضلات به وجود می‌آید.
در تمام شهر یک پیاده رو پیدا نمی‌شود که استاندارد باشد. وی با بیان اینکه نباید هر کسی به سلیقه خود از یک نوع سنگ فرش یا موزاییک در پیاده‌روها استفاده کند، گفت: باید برنامه ای تنظیم شود که بر اساس آن از سنگ فرش‌هایی با کیفیت، منظم، یک دست و یک رنگ برای پیاده‌روها استفاده شود. علیخانی با اشاره به معضل ورود موتورسیکلت‌ها به پیاده‌روها ادامه داد: باید با ایجاد موانعی در پیاده‌روها از ورود و مزاحمت موتورسیکلت‎ها ممانعت به عمل آید، البته این کار در دستور کار شورا قرار دارد.
ريیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با تاکید بر رفع موانع و چاله‌های موجود در بسیاری از پیاده‌روها افزود: علاوه بر مردم عادی و سالمندان، افراد روشن دل نیز از این چاله‌ها و موانع در پیاده‌روها رنج می‌برند که باید به این موضوع نیز توجه ویژه شود. نبود توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی توسط رانندگان در روزهای بارانی از جمله عواملی است که سبب می‌شود در این روزها ساعت‌ها در خیابان بمانیم.
چراکه بررسی‌ها نشان می‌دهد مواردی همچون پارک دوبل ، توقف و پارک غیر مجاز ، دور زدن‌های غیرمجاز و حرکت در مسیرهای ممنوع در این روزها افزایش می‌یابد که بر پیچیده شدن شرایط ترافیکی معابر می افزاید. وجود بیش از چهار ميليون خودرو در شهر تهران در کنار توجه به اینکه ظرفیت معابر تهران اشباع است و میزان پلاک شدن و ورود خودروها به شهر بدون محدودیت و نظارت انجام می‌شود به خودی خود نشان می‌دهد چرا ترافیک در تهران و به ویژه در روزهای بارندگی شدیدتر شده است.
تهران سال‌هاست كه جا نداردتبديل شدن معابر تهران به پاركينگي بزرگ به خصوص روزهاي باراني، اتفاق تلخي است كه امسال نيز خرد شدن اعصاب شهروندان رادر پی داشت. كه در اين ميان نقش خود شهروندان در استفاده بي‌رويه از خودرو آن‌هم به بي‌انظباط‌ترين حالت ممكن، بسيار پررنگ است. زمين ماندن حمل و نقل عمومي و اتوبوس‌ها و متروهايي كه از تعداد مسافران به مرز انفجار رسيده است.
همه اين‌ها سبب شده تا روزهاي اخير ، زندگي و تردد در پايتخت سخت‌تر از هميشه شود. پايتختي كه سال‌هاست جاي تازه براي ورود و عبور و مرور خودرو ندارند اما همچنان خودرسازان به توليد و عرضه انبوه خودرو مشغولند و بار ترافيك شهر را پربارتر مي‌كنند.نه خودروي فرسوده‌اي از شهر خارج شده و نه ذره‌اي به فر هنگ ترافيك مردم افزوده مي‌شود.
در چند روز گذشته، معابر فرعي و حتي كوچه‌هاي بن‌بست تهران نيز از دردسرهاي ترافيك شهر در امان نبوده و هيچ راهكاري هم براي گذر از آن پيدا نمي‌شود. موضوع بارش باران و رابطه مستقیم آن با ترافیک، مساله امروز و دیروز نیست و سال‌های سال است کلانشهر تهران با این موضوع رو‌به‌روست اما هیچ داروی شفابخشی برای این چالش تجویز نمی‌شود.
چندی پیش محسن‌ هاشمی‌ريیس شورای اسلامی‌شهر تهران گفت: من آگاهی جدی از وضعیت ترافیکی تهران ندارم، اما آنچه که شنیدم، به دلیل آنکه برای ترافیک صبح مدیریت بهتری شده وضع بهتری دارد. ولی ترافیک پیک عصر ما همچنان پابرجاست.علت هم در این است که شما در پیک عصر به غیر از مسائل مربوط به رفت و آمد پرسنل و اماکن اداری، ناگهان بخش تجاری شهر هم به‌شدت فعال می‌شوند و از ساعت چهار و پنج که بخش تجاری فعال می‌شود، کسانی که میخواهند اقدامات گردشگری و خرید انجام دهند از این موقع بیرون می‌آیند و به حجم ترافیک هم اضافه می شود.
من فکر می‌کنم هنوز راه‌حل جدی برای ترافیک عصر پیدا نکرده‌اند و باید روی آن کار کنیم. البته یک کارهایی قبلا انجام شده بوده که یک مقدار آن را حل کرده است. ولی هنوز اتفاقی رخ نداده است.می‌دانید که ترافیک تهران صبح‌ها از بیرون تهران شروع می‌شود و از داخل تهران ترافیک کمتری داریم! دلیل هم این است که صبح زود حجم زیادی خودرو از شهرهای اقماری تهران به سمت مرکز استان تهران حرکت می‌کنند.
سردار محمدرضا مهماندار ريیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به بارندگی تهران و پایین آمدن سرعت تردد خودرو‌ها گفت: حجم ترافیک در سطح معابر چند برابر شده است.وی به شهروندان توصیه کرد: شهروندان عزیز تهرانی از رفت و آمدهای غیرضروری خوداری کنند و تا جای ممکن حمل و نقل عمومی‌را برای انجام امور روزمره انتخاب کنند.
در صورت استفاده از خوروی شخصی، زمانی دو تا سه برابر نسبت به روزهای معمول برای رسیدن به مقصد در انتظارشان خواهد بود.باران مشکل بی‌آبی را کم نمی کنداما آن قدر بی‌آبی و خشکسالی در انتظارمان است و آن قدر منابع آبی را هدر داده‌ایم که هر قدر باران ببارد مسئولان می گویند هنوز کمبود منابع آبی داریم. دیروز ريیس مرکز ملی خشکسالی با بیان اینکه سهم پاییز ۲۵ درصد از کل بارش‌های سال است، گفت: از ابتدای پاییز تا آبان ماه میانگین بارش کل کشور ۳۵.
۵ میلی متر بود که نسبت به بلندمدت حدود ۱۴ میلی‌متر بیشتر است و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان فصل پاییز بازندگی‌ها در حد نرمال یا بالاتر از نرمال باشد، با این وجود خشکسالی‌های انباشته و افت شدید آب‌های زیرزمینی جبران نمی‌شود. خوشبختانه پاییز امسال روی خوشی به ایران نشان داده و از ابتدای این فصل شاهد بارندگی‌های نرمال و حتی بیشتر از حد نرمال در غالب مناطق کشور هستیم.
صادق ضیايیان گفته از اول مهر تا روز 22 آبان دو میانگین بارش بلندمدت کشور ۲۱.۶ میلی‌متر و برای مدت مشابه در سال گذشته، ۱۱.۲ میلی‌متر ثبت شده است بنابراین در ایران نسبت به بلندمدت حدود ۱۴ میلی‌متر و نسبت به سال قبل حدود ۲۴ میلی‌متر افزایش بارش وجود دارد. از اول مهر تا ۲۲ آبان، استان تهران ۴۴.۷ میلی‌متر بارش دریافت کرده این در حالی‌است که در این بازه زمانی بارش سال قبل تهران ۹.
۲ میلی‌متر و بارش بلندمدت تهران ۲۹ میلی‌متر بود بنابراین نسبت به درازمدت ۱۵.۷ میلی‌متر افزایش بارش رخ داده است. ريیس مرکز ملی خشکسالی ضمن اشاره به اینکه در اغلب استان‌ها از ابتدای مهر تاکنون نسبت به متوسط بلندمدت افزایش بارش ثبت شده است، استان‌های پربارش و کم‌بارش را برشمرد و گفت: در استان‌های ایلام، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد نسبت به بلندمدت این استان‌ها افزایش بارش قابل توجه ثبت شده است.
از سوی دیگر در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، زنجان و قزوین نسبت به میانگین بلندمدت این استان‌ها بارش کمتری دریافت شده است. ضیايیان در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد تاثیر بارش‌های اخیر در جبران کمبود منابع آبی تصریح کرد: برای پاسخ به این سوال باید بدانیم پاییز به طور نرمال چه سهمی از بارش‌های کل سال زراعی را دارد.
بارش‌های پاییز سهم ۲۵ درصدی از کل بارش‌های یک سال آبی دارد، بدین ترتیب که سه درصد از کل بارش‌های کشور در طول سال برای مهر، هشت درصد برای آبان و ۱۴ درصد برای آذرماه است. او با بیان اینکه مهر و آبان ۱۱ درصد از بارش‌های کل کشور را شامل می‌شوند، گفت: بررسی آوردهای بارشی نشان می‌دهد که تاکنون این ۱۱ درصد سهم مهر و آبان تامین شده و حتی حدود شش درصد جلوتر از بارش نرمال طی این دو ماه هستیم و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان پاییز امسال در غالب مناطق کشور بارش‌ها در حد نرمال یا بیشتر از حد نرمال باشد و به احتمال قوی، پاییز امسال ۲۵ درصد سهم بارشی خود را دریافت می‌کند.
اما خشکسالی و کمبود شدید آب در ایران به این آسانی جبران نمی‌شود. با اینکه ۱۳ میلیمتر بارش بیشتر از ابتدای مهر تاکنون خوشحال کننده است اما برای جبران خشکسالی‌های متمادی به هیچ وجه کافی نیست چون در ۱۱ سال آبی گذشته حتی یک بار هم ترسالی نداشتیم و بارش‌ها زیر نرمال یا نهایتا در حد نرمال بوده است، در نتیجه این شرایط هم منابع آب‌های زیرزمینی و آب‌های ذخیره‌شده پشت سدها به شدت افت کرده است و حداقل باید ۱۱ سال بارش بالای نرمال داشته باشیم تا این وضعیت جبران شود.
منبع: روزنامه قانون

کد خبر: 53224  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آفتاب نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

وصول چک‌های مسروقه دست قاتل را رو کرد آفتاب نیوز  ۶ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : بیست وپنجم اسفند سال ۹۴ خبر مرگ مردی 88 ساله در منطقه شهران خیابان شهید طوقانی به‌کلانتری ۱۴۲ کن اعلام شد. با حضور مأموران کلانتری در محل موضوع به اداره دهم قاضی کشیک دادسرای ناحیه ۲۷ تهران اعلام شد.کارآگاهان اداره دهم و تیم تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران بزرگ در بررسی صحنه کشف جسد، اطمینان...

آیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟ آفتاب نیوز  ۶ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  کارت ملی یا به عبارت دیگر سند هویتی از جمله اسناد کاربردی است که معمولا افراد برای انجام کارهای اداری یا به طور کل کارهای روزانه اجتماعی به آن نیازمند هستند.کارتی که این روزها در راستای تحقق شعار دولت الکترونیک هوشمند شده و کاربردهای فراوانی دارد.اگرچه حفظ و نگهداری و مراقب از آن...

محکومیت عزت‌الله ضرغامی به پرداخت جزای نقدی چند ثانیه  ۶ ساعت پیش

محکومیت عزت‌الله ضرغامی به پرداخت جزای نقدیعزت‌الله ضرغامی به دلیل وجود پرونده شکایتی از او در دوران ریاستش بر صداوسیما، از سوی دیوان محاسبات به پرداخت جزای نقدی محکوم شده و از این رو هر ماه سه میلیون تومان از حقوقش کسر می‌شود. عزت‌الله ضرغامی، رئیس اسبق سازمان صداوسیما چهارشنبه هفته پیش با حضور در برنامه روز دانشجوی دانشگاه یزد در پاسخ به پرسش...

جلوگیری از ورود 9 ایرانی به گرجستان چند ثانیه  ۶ ساعت پیش

جلوگیری از ورود 9 ایرانی به گرجستانروند دیپورت و ممانعت از ورود تعدادی از شهروندان ایرانی به گرجستان هنوز هم ادامه دارد و دیشب، پرواز هواپیمایی تابان برای بازگرداندن 9 مسافر طرد شده ایرانی، تأخیری دو ساعته در مسیر بازگشت به تهران داشت. در ادامه روند دیپورت شهروندان ایرانی از مبادی ورودی گرجستان، دیشب (سه‌شنبه) 20 آذر ماه (11 دسامبر 2018)...

مرزبان:درلیگ برتر بمانیم مرکز بیماران سرطانی مسجدسلیمان را ترمیم می‌کنم چند ثانیه  ۸ ساعت پیش

مرزبان:درلیگ برتر بمانیم مرکز بیماران سرطانی مسجدسلیمان را ترمیم می‌کنمعلیرضا مرزبان، سرمربی تیم فوتبال نفت مسجد سلیمان از تساوی و تک امتیاز تیمش در خانه ذوب‌آهن ابراز رضایت کرد. علیرضا مرزبان پس از تساوی تیمش مقابل ذوب‌آهن اصفهان اظهار داشت: از گرفتن یک امتیاز در خانه ذوب‌آهن بی‌نهایت خوشحال هستیم. با توجه به شرایطی که تیم ما دارد، انتظار اینکه نیم‌فصل را با 15 امتیاز...

ورامین قهرمان نیم فصل لیگ برتر والیبال با اقتصاد مقاومتی شد چند ثانیه  ۸ ساعت پیش

ورامین قهرمان نیم فصل لیگ برتر والیبال با اقتصاد مقاومتی شدهفته دوازدهم لیگ برتر والیبال که امسال خبری از بریز و بپاش تیمهای متمول نیست، با برگزاری 6 مسابقه پیگیری شد که شکست پیکان در خانه، مقابل شهرداری تبریز یک شگفتی بزرگ را رقم زد. شاگردان ترکاشوند که برای رسیدن به صدر جدول در هفته استراحت شهرداری ورامین تلاش می کردند، در خانه غافلگیر شدند. همچنین پیام خراسان،...

برادر ناخلف در جلسه بازجویی بخشیده شد روزنامه جوان  ۹ ساعت پیش

مصرف مشروبات الکلی در بروز انواع جرائم مخصوصاً جرائم خشن، نزاع‌های خونین و گاهی هم قتل نقش بسزایی دارد. معمولاً افرادی که مشروبات الکلی مصرف می‌کنند زندگی آرامی ندارند و همیشه زندگی خانوادگی و اجتماعی آن‌ها متلاطم است و دستخوش تغییراتی پیش‌بینی نشده‌ای می‌شود به طوریکه این...

سناریو گروگانگیری ساختگی برای تبرئه از سرقت روزنامه جوان  ۹ ساعت پیش

فروشنده بوفه سینما که برای تبرئه از سرقت دخل بوفه با طرح سناریو ساختگی به دادسرا جنایی تهران رفته بود در بازجویی دستش رو و به اتهام سرقت ۵۰‌میلیون تومانی بازداشت شد. به گزارش خبرنگار ما، روز دوشنبه ۱۹ آذر‌ماه پسر جوانی به اداره پلیس رفت و از صاحب کارش که مرد بوفه داری در یکی از سینما‌های...

مدعی‌العموم از حقوق مردم در برابر سوپر چیزدان‌ها صیانت کند روزنامه جوان  ۱۱ ساعت پیش

اوایل هفته سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تبلیغ یک داروی خطرناک توسط مهناز افشار اعلام کرد که «ناچار به برخورد با وی هستیم.» این تیتر خبری، یکی از ده‌ها تیتری است که گاه و بی‌گاه و البته خیلی زیاد با آن مواجه می‌شویم. چرا سوپراستار‌ها همه جا و در هر مورد از سلامت تا سیاست...

آغاز کمپین تأمین لباس گرم برای دانش‌آموزان روزنامه جوان  ۱۱ ساعت پیش

رئیس مرکز مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی از آغاز کمپین تأمین لباس گرم برای دانش‌آموزان کم برخوردار موسوم به کمپین «زمستانه» خبر داد و گفت: مردم می‌توانند کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را در این رابطه از روش‌های گوناگون در اختیار بهزیستی قرار دهند. محمدعلی کوزه‌گر...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده