تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: جمعه،۲۵ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۴:۵۶
تنش در روابط ریاض - واشنگتن پس از اعمال معافیت چند کشور از تحریم‌های ایران
به گزارش نامه نیوز، ریاض به سرعت با تقاضای دونالدترامپ از عربستان سعودی در تابستان مبنی بر افزایش تولیدات نفت این کشور  برای جایگزین کردن کاهش صادرات نفت از ایران موافقت کرده بود.اما به گفته اوپک و منابع صنعتی، عربستان سعودی هشداری مقدم بر تغییر برنامه ترامپ برای اعمال معافیت‌هایی بر چند کشور که به جای به صفر رساندن صادرات رقیب اصلی ریاض موجب افزایش نفت خام ایران در بازار شد دریافت نکرده بود.
منابعی به رویترز گفته‌اند که عربستان سعودی ، خشمگین از این اقدام ایالات متحده آمریکا که نگرانی‌هایی  در مورد تامین اضافی به وجود آورده است، اکنون در حال بررسی  قطع کردن ارائه محصول به اوپک و متحدانش به مقدار تقریبا ۱.۴ میلیون بشکه در روز یا ۱.۵ درصد تامین موجودی جهانی است.یک منبع علیرتبه در مورد سیاست‌های انرژی عربستان سعودی به رویترز گفت: سعودی‌ها از دست ترامپ بسیار عصبانی هستند.
  آن‌ها دیگر به ترامپ اعتماد نداشته و در آستانه قطع ارتباط هستند. سعودی‌ها به هیچ وجه با معافیت‌ها موافق نبودند.واشنگتن گفته است که معافیت‌ها امتیازی انحصاری به متحدانی هستند که  از ایران نفت خام وارد می‌کردند و برای جایگزین کردن منبع تامین‌کننده دیگری همگام با اعمال تحریم‌های آمریکا در چهارم نوامبر با مشکلاتی مواجه بوده‌اند.
مایک پمپئو در پنجم نوامبر در این باره گفته بود: به صفر رساندن سریع صادرات نفت ایران بازار جهانی را دچار شوک می‌کرد و من نمیخواهم قیمت نفت را بالا ببرم.یک منبع آمریکایی با دانش بر این موضوع گفت: سعودی‌ها ، خواه از قبل مطلع می‌شدند و خواه پس از اعلام معافیت‌ها در هر صورت در این مورد خشمگین می‌شدند.یکی از مقامات وزارت امورخارجه آمریکا گفت: ما در مورد روابط دیپلماتیک مذاکره نمی‌کنیم.
همگام با اعمال فشار آمریکا بر ریاض در مورد روشن سازی کامل قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، تغییر رویه ایالات متحده آمریکا در جهت اعمال معافیت‌ها تنش میان ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی را افزایش می‌دهد.یکی دیگر از مقامات در مورد موضع نفتی عربستان گفت: سعودی‌ها احساس می‌کنند که ترامپ به آن‌ها طعنه زده است.
آن‌ها هر کاری برای افزایش مقدار نفتی که باید تامین کنند انجام دادند  این فکر را در سر داشتند که واشنگتن برای تحریم‌های خیلی سخت علیه ایران اعمال فشار خواهد کرد و در مورد این که آمریکا تحریم‌های منعطف‌تری علیه ایران اعمال کند هیچ موافقتی نداشتند.وزیر انرژی عربستان سعودی به درخواست رویترز برای اعلام نظر در این باره پاسخی نداد.
ریاض سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، روسیه و سایر کشورهای تولیدکننده را به سمت افزایش مقدار نفت تامینی  تا حد یک میلیون بشکه در روزهدایت کرده است تا به این وسیله همگام با اعمال تحریم‌های آمریکا قیمت‌ها را ثابت نگه دارد.به گفته یکی از منابع آشنا به مواضع سعودی‌ها محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی که یکی از متحدان اصلی دولت ترامپ است، خواستار قیمت هشتاد دلار و یا بیشتر در اصلاحات اقتصادی خود است.
یکی از مقامات ارشد آشنا به منابع نفتی خلیج فارس که با موارد مورد بحث در اوپک در این باره گفت: معافیت‌ها به ویژه پس از تقاضای افزایش مقدار بازده کاملا غیر منتظره بودند.دغدغه ریاض آن است که از مقدار اضافی موجود در بازار که در سال ۲۰۱۴ به افت قیمت نفت به کمتر از ۳۰دلار منجر شد جلوگیری کند.وجود ابهاماتی در مورد میزان نفت تامین شده توسط ایران  کار را برای عربستان سعودی در زمینه رسیدن به سطح مناسب تولیدات خود سخت کرده است، به ویژه آن‌که روسیه تولیدات خود را با شیب تندی افزایش داد و گفته است که تصمیم دارد در سال ۲۰۱۹ ان را افزایش دهد.
ممکن است عربستان سعودی مجبور شود تا روسیه را متقاعد کند که به هر اقدامی در زمینه قطع کردن منابع تامین کننده ملحق شود.به گزارش ایسنا ، هشت کشور از جمله چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه معافیت‌های موقتی  را دریافت کرده‌اند که آن‌ها را مجاز می‌کند تا به خرید نفت ایران ادمه دهند، اگرچه دولت آمریکا می‌گوید آن‌ها باید نشان بدهند که در راستای رساندن این واردات به صفر کار می‌کنند.
انتظار می‌رود این معافیت‌ها  ۱۸۰ روز دوام بیاورند، اگرچه قابل تمدید هستند. تصمیم برای صادر کردن معافیت‌ها موجب ایجاد شکافی میان حامیان ترامپ و متحدان محافظه‌کار شد.دولت آمریکا همچنین به‌طور غیررسمی از عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان اوپک درخواست کرده بود تولیدشان را افزایش دهند اما به رقم مشخصی اشاره نشده بود.
استیون منوچین - وزیر خزانه داری آمریکا - هشتم ماه مه، همزمان با اعلام تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای بین‌المللی با ایران و وضع مجدد تحریم‌ها علیه تهران، اظهار کرده بود که برخی از کشورها مایل هستند تولید نفت‌شان را برای جبران کاهش احتمالی عرضه به بازار جهانی افزایش دهند.از سوی دیگر خالد فالح - وزیر صنعت، معدن و انرژی عربستان در آن زمان  گفته بود: در واکنش به احتمال کاهش حجم نفت خام ایرانی در بازارهای بین‌المللی، پس از خروج رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای، ما آماده افزایش تولید نفت هستیم.
ما با بزرگ‌ترین تولیدکنندگان در داخل و خارج اوپک و با بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان همکاری خواهیم کرد تا کمبودها را به پایین‌ترین حد برسانیم.به همین شکل همکاری آمریکا و عربستان برای جبران خلاء احتمالی نفت ایران آغاز شد. تمایل عربستان به افزایش تولید در ظاهر برای حفظ تعادل در بازار نفت و در باطن برای جامه عمل پوشاندن به خواسته‌های آمریکا بود.
درواقع ترامپ می‌خواست نفت ایران را از بازار جهانی حذف کند و برای این‌که متهم به از بین بردن تعادل در بازار جهانی نشود و قیمت‌ها افزایش پیدا نکند، از همراهان خود در اوپک خواسته تولید خود را افزایش دهند.نکته جالب این بود که عربستان حتی با این‌که از سوی آمریکا مورد اهانت قرار گرفت، باز هم دست از خوش خدمتی برنداشت.
به طوری‌که چندی پیش رئیس‌جمهوری آمریکا در اظهارنظری درباره متحد نزدیک کشورش گفت، به پادشاه عربستان هشدار داده است که بدون پشتیبانی ارتش آمریکا "دو هفته" هم در قدرت دوام نمی‌آورد. بعد از این اظهار نظر، سعودی نه تنها شان خود را در برابر تحقیر آمریکا حفظ نکرد بلکه با چراغ سبز نشان دادن به خواسته‌های آمریکا در اوپک نشان داد، حتی در حد حفظ ظاهر در جهان هم رفتار دیپلماتیک ندارد.
منبع: ایسنا var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 54304  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ دوراهی نفتی ترامپ - سعودی  اقتصاد ایران آنلاین - اقتصادي
▫ عقب‌گرد عربستان و دست‌های خالی ترامپ  روزنامه جوان - بين‌الملل

آخرین خبرهای سياسي

برد موشک صیاد سه افزایش می‌یابد جام نیوز  ۳۴ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: برد موشک‌های پدافند هوایی صیاد سه افزایش پیدا خواهد کرد. امیر سرتیپ علیرضا الهامی روز جمعه اعلام کرد: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش همچون سایر بخش های کشور برنامه...

گزافه‌گویی پسر شاه سعودی علیه ایران جام نیوز  ۳۴ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سفیر ریاض در واشنگتن با اشاره به اینکه تلاش ائتلاف عربی انصارالله را مجبور کرد تا به میز مذاکره بنشینند در صفحه توییتر خود نوشت: امیدوارم حوثی ها به فعالیت های خود به خاطر ایران پایان دهند. به نقل از اسکای نیوز عربی، خالد بن سلمان، سفیر عربستان در واشنگتن در واکنش به...

روایت اردوغان از شنود کنسولگری عربستان نامه  ۴۶ دقیقه پیش

اردوغان گفت: از شب گذشته عملیات نظامی در شمال عراق آغاز کردیم. سازمان‌های تروریستی شمال سوریه را برای همیشه نابود می‌کنیم.وی گفت: آمریکا ۲۲ پایگاه در شمال سوریه دارد و بیش از ۲۰ هزار کامیون سلاح به این منطقه برده است. آنها می‌خواستند تروریست‌ها را به شرق فرات منتقل کنند که در این کار موفق نشدند. ...

رحیم‌پور ازغدی: برای دفاع از حیثیت جمهوری اسلامی باید چند فاسد نجومی‌بگیر را شلاق بزنید نامه  ۴۶ دقیقه پیش

حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران در سخنانی به نقش و جایگاه نماز جمعه اشاره کرد و گفت: نماز جمعه باید حلقه وصل دولت و ملت باشد، اینجا دادگاه حق‌الهی و حق‌الناسی است.وی افزود: نماز جمعه محل پاسخ به شبهات و نه تکرار مکررات است، محل شفاف‌سازی بیت‌المال...

باید موانع در مسیر توسعه فعالان اقتصادی ایران و ترکیه رفع شود خبرگزاری برنا  ۴۷ دقیقه پیش

باید موانع در مسیر توسعه فعالان اقتصادی ایران و ترکیه رفع شود به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس جمهور، در این دیدار با تاسف از وقوع حادثه تصادف قطار در ترکیه و ابراز تسلیت و همدردی دولت و ملت ایران با مردم و مسوولان این کشور، گفت: روابط ایران و ترکیه در سال‌های اخیر مثبت و روبه گسترش بوده و باید در راستای...

بررسی تردد ایرانیان به گرجستان در دیدار سفیر کشورمان با وزیر خارجه این کشور آفتاب نیوز  ۵۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : در این دیدار دو طرف پیرامون مسائل جاری فی مابین و آخرین تحولات مربوط به موضوعات کنسولی و چگونگی تردد از مرزهای گرجستان تبادل نظر کردند.همچنین اطلاعات مربوط به تحولات و حوادث اخیر با طرح جزئیات به بحث و بررسی گذاشته شد. در این راستا مقرر شد برنامه های آتی جهت توسعه همکاری ها در زمینه های...

رهبری نباید پاسخگوی وظایف بر زمین مانده مسئولین باشد/ نمازجمعه جای تکرار مکررات نیست آفتاب نیوز  ۵۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، طی سخنانی در پیش از خطبه‌های امروز(۲۳ آذرماه) با بیان اینکه دو قرائت از نمازجمعه وجود دارد گفت: نمازجمعه محمّدی و علوی و نمازجمعه انقلاب، با بقیه نمازجمعه‌ها متفاوت است. نمازجمعه تریبونی است که باید هم خدمات حکومتی‌ها را توضیح دهد تا مردم...

خدمات پست‌بانک عامل توسعه کشاورزی شهر احمدآباد اردکان است ایرنا  ۵۹ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا هادی مقیمی روز جمعه در آیین گشایش شعبه یادشده با اشاره به توسعه خدمات بانکی در شهرها و روستاها، آن را یکی از مهم‌ترین وظایف پست‌بانک برشمرد و افزود: با توجه به اشتغال جمعیت زیادی از احمدآباد در بخش کشاورزی، افتتاح این شعبه می‌تواند نقش مهمی در کاهش میزان مراجعه بانکی کشاورزان به شهر اردکان...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده