تعداد بازدید: ۱۴
تاريخ انتشار: جمعه،۲۵ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۵۵
الهی: سینما در اشغال کمدی‌های مبتذل است/ هاشمی: صفت مبتذل را نمی‌پسندم
جوان آنلاين: برنامه سینمایی «شهر فرنگ» شب گذشته (پنج‌شنبه ۲۴ آبان‌ماه) با اجرای حمیدرضا مدقق و موضوع «بودن یا نبودن فیلم مبتذل»، میزبان سعید الهی منتقد سینمای ایران و سیدضیاء هاشمی رئیس شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران بود.در ابتدای این برنامه مدقق گفت: در هفته‌ای که گذشته ما شاهد دو دیدگاه درباره فیلم‌های در حال نمایش در سینما‌های کشور بودیم.
دیدگاه اول معتقد است که غالب فیلم‌های در حال اکران در سینما‌های کشور با جامعه و فرهنگ ایران تناسبی ندارد. در مقابل این دیدگاه، دیدگاه دیگر وجود دارد که می‌گوید سینمای ایران، سینمای اخلاق‌مداری است و در حال حاضر نیاز به همدلی دارد.وی ادامه داد: در این برنامه میزبان آقای سید ضیا هاشمی رئیس شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران و سعید الهی دانشجوی دکترای مدیریت رسانه و سردبیر پیشین یک سایت تخصصی سینمایی، هستیم و بود یا نبود فیلم مبتذل در سینمای ایران را بررسی می‌کنیم.
سینمای ایران، سینمای پرافتخاری استالهی در این برنامه گفت: من چندی پیش در یک مصاحبه خبری اشاره کردم که سینمای ایران اساساً سینمای پر افتخاری است و سینمایی است که به عنوان یک سفیر خوبی توانسته است پس از انقلاب اسلامی، افتخارات بسیاری را در عرصه بین المللی برای کشورمان به ارمغان بیاورد؛ اما امکان دارد در طول مدیریت‌های مختلف خطا‌هایی صورت بگیرد و تصور می‌کنم که با جلسات این چنینی با متخصصان می‌تواند به ریل اصلی خود باز گردد؛ بنابراین سینمای ایران در ذات خودش، سینمای پردردسری نیست، یک سینمایی خوبی است که قابل اعتنا است و خدا را شکر تا به حال خود ظاهر شده است.
بخشی از سینمای ما شامل ابتذال می‌شودوی ادامه داد: برخی از فیلم‌های کمدی در سینمای کشور که در جهت شادی و سرگرمی تولید می‌شود، ممکن است که حاوی نکاتی باشد که با فرهنگ بومی ما سازگار نباشد. درباره کلمه مبتذل، اگر منظور شباهت با فیلمفارسی‌های است که قبل از انقلاب به نمایش در می‌آمد، نه ما چنین چیزی در حال حاضر در سینمای کشور نداریم؛ ولی در فرهنگ لغات آمده است که مبتذل یعنی پست، خار و زبون، بنابراین می‌توانید بگویم که با تعریفی که از کلمه مبتذل داریم، بخشی از سینمای ما شامل ابتذال می‌شود و به نظرم باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی ایران ابتذال را مدیریت کند.
عنوان مبتذل را در شأن سینمای افتخار آفرین ایران نمی‌دانمسپس هاشمی بیان کرد: من اساساً این کلام را نمی‌پسندم و آن را در شأن سینمای افتخارآفرین ایران نمی‌دانم. سینمایی که در اوضاع بد اقتصادی ۵۰ درصد ظرفیت نمایشی کشور را در ۶ ماه اول سال افزایش داده است. ما پیش از این وضعیت خوبی در سینمای کشورمان نداشتیم؛، اما در حال حاضر می‌توانیم به آن افتخار کنیم، چرا که جمعیت بسیاری را توانستیم به سمت سینما جذب کنیم.
منظورم تمامیت سینمای ایران است، نه تنها فیلم‌های کمدی. فیلم‌های اجتماعی و فیلم‌های ارزشی ما در همین سینما توانسته‌اند فروش بالای ۱۰ میلیارد تومان داشته باشند.مگر می‌شود سینمای جمهوری اسلامی فیلم مستهجن نمایش داد؟وی ادامه داد: متأسفانه درباره سینمای ایران کلمات زشتی از زبان برخی گفته می‌شود.
مثلاً کلمه مستهجن، یعنی چه؟ مگر می‌شود سینمای جمهوری اسلامی فیلم مستهجن نمایش داد. این کلام نه شایسته نمایندگان مجلس است و نه شایسته سینمای ایران، سینمای ایران با تمام کمبود‌ها جزو به روزترین سینما‌های جهان است. امروزه که بخاطر کمبود دلار ما نمی‌توانیم تجهیزات لازم سینمایی کشورمان را وارد کنیم، سینما به رشد مخاطب خود ادامه داده است و سرگرمی سالمی را در اختیار مخاطبان قرار داده است، ما سال گذشته ۸۲ فیلم اکران کردیم، هر کدام از این فیلم‌ها حداقل ۷۰ نفر عوامل دارد که با این کار نان به خانه می‌ببرد.
سینمای ایران کار آفرینی بزرگی را در کشورمان به وجود آورده است.مردم به سمت ساده‌پسندی رفته‌اند این تهیه‌کننده سینمای ایران گفت: در بازه زمانی که باید از سینماگران تجلیل شود که اینچنین به سینمای ایران رونق بخشیده‌اند، می‌آییم و به آن‌ها لقب مستهجن‌ساز می‌دهیم، این دور از انصاف است.
به نظرم اتفاقی افتاده این است که مردم به سمت ساده پسندی رفته‌اند که در موضوع در تمام دنیا وجود دارد، مگر همه جنس‌های یک مغازه باید درجه یک باشد؟، تولیدات خودرو‌های ما خیلی استاندارد است؟ خودرو‌های ساخت کشورمان همه‌شان نماینده عزراییل هستند و آدم‌ها را نابود می‌کند.
حال چرا باید درباره سینمایی که آنقدر پر افتخار بوده القاب مستهجن و مبتذل بدهیم؟بعد از ۴۰ سال از انقلاب، یک قانون برای سینمای ایران تدوین نشده استوی افزود: من از نماینده مجلسی که پس از ۴۰ سال از انقلاب یک قانون برای سینمای ایران تدوین نکرده است گلایه دارم. سینمای ما در سال گذشته ۱۷۰ میلیارد تومان فروش داشته است و پیش بینی می‌شود که در سال جاری از مرز ۲۰۰ میلیارد تومان عبور می‌کنیم.
این یعنی نمایندگان محترم مجلس باید از تهیه‌کنندگان و کارگردانان سینمای ایران دعوت کنند و به آن‌ها جایزه اهدا کنند.صحبت درباره غذای روح و روان مردمالهی در پاسخ به هاشمی، اظهار کرد: آقای هاشمی شما به عنوان رئیس صنف تهیه‌کنندگان سینمای ایران درست می‌گویید. شما در یک مجموعه‌ای هستید که این مجموعه فیلمنامه را دریافت می‌کند، با کارگردان صحبت می‌کند و شروع می‌کند به ساختن فیلم و قاعدتاً چشمش به گیشه است که این پول بازگردد و این فیلم اساساً گردش اقتصادی را داشته باشد؛ اما داریم درباره موضوعی بزرگتر از این چیز‌ها صحبت می‌کنیم، ما درباره غذای روح و روان مردم سخن می‌گوییم درباره فرهنگ و تمدن اصیل صحبت می‌کنیم.
وقتی من یک اثر فردی تولید می‌کنم، کسی نمی‌تواند بگویم که چرا من این اثر را تولید کردم؛ اما محدویت از جایی که مسئولیت اجتماعی به میان می‌آید آغاز می‌شود.در قبال جامعه مسئول هستیموی ادامه داد: یعنی وقتی شما برای یک جامعه‌ای اثری را تولید می‌کنید، در قبال آن مسئول هستید، مسئول ارتقاع و رشد آن فرهنگ و جامعه هستید.
هر کسی در هر جامعه‌ای باید تلاش کند. مسئولیت اجتماعی ایجاب می‌کند که اگر یک هنرمند محصولی را تولید می‌کند، آن محصول به جامعه ضربه‌ای نزند. حالا اگر هنرمند احساس مسئولیت نمی‌کند، این دیگر به خودش و وجدان خودش باز می‌گردد. کما این که بسیاری از هنرمندان کشورمان به مسئولیت اجتماعی خود واقف نیستند و به محض این که محدودیتی ایجاد می‌شود، می‌گویند «ای بابا در این کشور آزادی نیست و.
..».صنف تهیه‌کنندگان باید در کنار سازمان سینمایی بایستداین منتقد سینما گفت: آقای هاشمی صنف شما، یک بخششی می‌تواند مسئولیت اجتماعی را به دوستان گوش زد کنند. یعنی شما باید به نوعی یاری دهند دولت در اجرایی شدن این مسئولیت اجتماعی باشید. صنف تهیه‌کنندگان باید در کنار سازمان سینمایی بایستد.
هاشمی بیان کرد: آقای الهی این صحبت‌هایی که مطرح می‌کنید طبق کدام قانون است؟ این‌ها تنها یک کلی‌گویی است. اولاً ارزش یک فیلم را چه کسی تشخیص می‌دهد؟ در شورای پروانه نمایش ما افراد بسیاری وجود دارد که روز فیلم‌ها نظارت دارند. سینمای ما یکی از بخش‌هایی است که در مسیر آن پر از فیلتر و نظارت است، سینمای ایران از تمامی سینما‌های اسلامی ۱۰ برابر ممیزی بیشتری دارد.
متاسفانه برخی می‌خواهند با صحبت‌های پوپولیستی جریان را در دست خود بگیرند. باور من این است کسی که می‌گوید که سینمای ایران مستهجن است، اصلاً فیلم‌های ایرانی را ندیده است. چرا برخی می‌خواهند دعوا‌های سیاسیشان را به داخل سینما بکشانند. تنها مرجع بررسی فیلم‌ها سینمای ایران شورای پروانه ساخت است که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب می‌شود.
حتی ما به دولت معترض هستیم که چرا شورای غیر قانونی مثل پروانه ساخت در کشور ما وجود دارد.مردم حق دارند تشخیص بدهند که چه فیلم را انتخاب می‌کنندوی ادامه داد: قانونی تصویب شده است که به نظرم باید پای آن بایستیم، یعنی قانون درجه‌بندی سنی، مردم حق دارد تشخیص بدهند که چه فیلم را انتخاب می‌کنند و به همراه خانواده به تماشای آن می‌نشینند.
کارشناسان فرهنگی و هنری و روانشناسان کشور پس از بررسی یک فیلم، یک درجه‌بندی سنی را برای آن مشخص می‌کنند، دیگر خانواده‌ها تشخیص می‌دهند که چه فیلمی را برای تماشا انتخاب می‌کنند.با کمدی‌های مبتذل مشکل داریم الهی خاطر نشان کرد: آقای هاشمی! ما کلیت سینمای ایران مشکل نداریم، ما با کمدی‌های مبتذلی مشکل داریم که تمام فضای سینمای ایران را اشغال کرده است، فیلم‌هایی که بعضاً اسم‌هایشان هم مشمئز کننده است.
چطور وقتی ما یک رستوران می‌رویم به این دقت می‌کنیم که غذای خوبی دستمان بدهد، ولی وقتی به سینما می‌رسد، می‌گوییم «ولش کن بذار مردم برن ببینن و شاد باشن».ما حق نداریم بگوییم که مردم نمی‌فهمند، چرا مردم را حذف می‌کنید؟هاشمی گفت: آقای الهی حدود ۴ میلیون به تماشای فیلم سینمایی «هزارپا» نشسته‌اند، ما حق نداریم بگوییم که مردم نمی‌فهمند، چرا مردم را حذف می‌کنید؟ چرا جای مردم تصمیم می‌گیرید؟ فیلمی که حدود ۴۰ میلیارد تومان فروش داشته باید به تهیه‌کننده آن جایزه داد.
وی افزود: شما چطور می‌خواهید با جوانی که در فضای اینترنت با جدیدترین آثار سینمای دنیا رو به رو است، در سینمای کشور ارتباط برقرار کنید؟ بخاطر دو کلمه در فیلم‌های سینمایی می‌گویند که ما انحطاط فرهنگی داریم.موظف هستیم که محتوای سالم در اختیار فرزندانمان قرار دهیمالهی خاطر نشان کرد: آقای هاشمی حسب موضوع ما نمی‌توانیم فرزندانمان را تربیت نکنیم.
در حوزه کتاب، تئاتر، تلویزیون و سینما ما موظف هستیم که محتوای سالم در اختیار فرزندانمان قرار دهیم. چطور ما به تمدن ۲ هزار و ۵۰۰ ساله می‌نازیم؛، اما وقتی پای سینمای ایران به میان می‌آید، آن را فراموش می‌کنیم؟ اگر ما ادعا داریم که تلاشگر عرصه فرهنگی هستیم، این تلاش ما کجاست؟

کد خبر: 54419  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: روزنامه جوان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

تبدیل خیابان ۱۶ آذر به راسته علمی ـ دانشجویی آفتاب نیوز  ۱۱ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : احمد مسجد جامعی در گفت وگو با ایسنا، در مورد وضعیت خیابان ۱۶ آذر با بیان اینکه  ۶۵ سال از حادثه‌ای که در دانشگاه تهران در روز ۱۶آذر رخ داد، می‌گذرد اما از این حادثه تنها یک نام بر خیابان ۱۶ آذر باقی مانده است، گفت: متاسفانه هیچ المان یا نمادی که نشان دهد چه اتفاقی در روز  ۱۶...

اینستاگرام فریبرز عرب‌نیا هک شد+عکس آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : صفحه اینستاگرام منتسب به فریبرز عرب‌نیا در اینستاگرام با انتشار پیامی خبر از حمله هکرها داد. این در حالی است که تمامی پست‌های قبلی این صفحه اینستاگرامی حذف شده است.عرب‌نیا در روزهای اخیر به دلیل انتقاداتش از تلویزیون در صدر اخبار قرار گرفته است. او امروز هم با انتشار مطلبی درباره دلیل...

گریم عجیب عاطفه رضوی در «خروس لاری»+عکس آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  عاطفه رضوی یکی از بازیگران نمایش «خروس لاری» است که این روزها در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود. او در این نمایش به کارگردانی امید سهرابی نقشی متفاوت بازی می‌کند. نازنین بیاتی، الناز حبیبی و امیرحسین رستمی دیگر تماشاگران این نمایش هستند. تصاویر زیر گریم عاطفه رضوی در نمایش...

تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : شهاب تجری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این تندیس به واسطه فعالیت‌های بشردوستانه و خیرخواهانه یکسال اخیر علی دایی در مناطق زلزله زده کرمانشاه به او اهدا خواهد شد. وی بابیان اینکه مراسم اهدای این تندیس 30 آذر در تالار بهمن دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه برگزار می شود، افزود: با هماهنگی‌های...

بازدید شهردار تهران از خانه‌ موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : بنابر اعلام شهرنوشت، پیروز حناچی صبح امروز به همراه محسن هاشمی - رئیس شورای شهر تهران از خانه‌ موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جماران بازدید کرد.محسن هاشمی در این دیدار بخشی از خاطرات و فرازهای زندگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را برای پیروز حناچی، شهردار تهران بازخوانی کرد.

تامین 15 میلیون دلار ارز برای تهیه 11 هزار تن کاغذ/ توزیع پنج هزار تن کاغذ بین 400 نفر ناشر ایلنا  ۵ ساعت پیش

تامین 15 میلیون دلار ارز برای تهیه 11 هزار تن کاغذ/ توزیع پنج هزار تن کاغذ بین 400 نفر ناشربه گزارش ایلنا، همایون امیرزاده امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران کاشان به فعالیت‌های اثرگذار این وزارتخانه، صمت، بانک مرکزی و فعالان این بخش اشاره کرد و افزود: برای تامین نزدیک به 70 هزار تن کاغذ دیگر ارز تامین شده است. از مجموع110 هزار تن کاغذ چاپی که تصویب شده بود، نزدیک به 86 هزار تن در وزارت صمت...

بهره‌برداری از گذر آب‌انبار خان کاشان با حضور وزیر ارشاد ایلنا  ۷ ساعت پیش

بهره‌برداری از گذر آب‌انبار خان کاشان با حضور وزیر ارشادبه گزارش ایلنا، سید عباس صالحی که به منظور حضور و سخنرانی در آئین بهره‌برداری از گذر فرهنگ و افتتاح نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کاشان به این شهرستان سفر کرده ۲۲ آذرماه از گذر آب‌انبار خان کاشان بهره‌برداری کرد. بازدید از کتابخانه عمومی واقع در مسجد آقابزرگ، خانه تئاتر کاشان، تماشاخانه...

سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور بسیار اندک است ایلنا  ۷ ساعت پیش

سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور بسیار اندک استبه گزارش ایلنا، سید عباس صالحی امروز پنجشنبه در حاشیه نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان درباره شرایط بودجه حوزه فرهنگ افزود: احساس می‌شود که اعتبارهای حوزه فرهنگ در بودجه کشور تناسب کافی با ظرفیت‌ها، نوآوری‌ها و کارکردهای این بخش نداشته است. فضای بودجه‌ریزی با...

دانشگاهی که در خدمت تولید و خودکفایی ملی نباشد دانشگاه استعماری است خبرگزاری برنا  ۹ ساعت پیش

دانشگاهی که در خدمت تولید و خودکفایی ملی نباشد دانشگاه استعماری است به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، مجله تصویری علوم انسانی «زاویه» با موضوع «اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها؛ توفیقات، ناکامی‌ها» با حضور حجت‌الاسلام روح‌الله شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، دکتر سینا کلهر، دبیر فرهنگی مرکز پژوهش‌های...

نمایشگاه «طعم عکس 4» با موضوع پسته خبرگزاری برنا  ۹ ساعت پیش

نمایشگاه «طعم عکس 4» با موضوع پسته  به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، افتتاحیه نمایشگاه طعم عکس؛ 25 آذر ماه ساعت ۱۷ الی ۲۰ در گالری بهار و استاد نامی خانه هنرمندان برگزار می‌شود و تا 30 آذر ادامه خواهد داشت. برگزارکننده این نمایشگاه آموزشگاه مرداد به مدیریت الهه مقدم و یداله ولی زاده است و هنرمندانی همچون...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده