تعداد بازدید: ۲
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۹ آذر ۱۳۹۵
ساعت انتشار: ۱۶:۱۴
خودکفایی 7800 خانوار در آذربایجان غربی با اعطای تسهیلات اقتصاد مقاومتی
به گزارش ایرنا ،مفهوم اقتصاد مقاومتی را برای نخستین بار رهبر معظم انقلاب در جمع کارآفرینان در شهریورماه سال 1389 مطرح فرمودند که این امر، ورود مفهوم و اصطلاحی جدید و بسیار کلیدی در حوزه اقتصاد کشور بود که در 6 سال گذشته همواره کلیدواژه توسعه کشور در سخنان بسیاری از مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است.
برای تعریف این نوع اقتصاد پیشرفته، مفاهیم بسیار زیادی ارائه شده ولی به نظر بسیاری از صاحب نظران، جامع ترین تعریف در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با دانشجویان مطرح شده به طوری که معظم له فرموده اند:« اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی ها و خصومت های شدید می تواند تعیین کننده ی رشد و شکوفایی کشور باشد.
» پس از شهریورماه سال 89 مسئولان عالیرتبه کشوری، روسای قوا، مسئولان استانی و صاحب نظران و کارشناسان همواره در خصوص لزوم استفاده از ظرفیت های اقتصاد مقاومتی صحبت کرده اند که این امر نشان می دهد مهمترین راه برون رفت کشورمان از تهدیدهای اقتصادی دشمنان و فرار ایران اسلامی از ضربات مهلک اقتصادی کشورهای دیگر، رسیدن شتاب انگیز به اهداف اقتصاد مقاومتی در داخلی شدن اقتصاد با نگاه به بیرون است.
دولت تدبیر و امید از 2 سال پیش مبنای برنامه ریزی ها را اقتصاد مقاومتی اعلام و همه برنامه ها را در این راستا تدوین کرده است. اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مبتنی بر ساختارهای مقاوم داخلی و برون نگر است که تلاش برای رسیدن به اهداف این نوع اقتصاد که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری، روسای قوا و مسئولان عالیرتبه کشور است، می تواند زمینه توسعه همه جانبه و مستمر را برای کشور و آذربایجان غربی فراهم کند.
در آذربایجان غربی نیز نظیر دیگر استان های کشور، از 2 سال گذشته برنامه ریزی های اقتصاد مقاومتی را در قالب سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب تمهید و اقدامات خوبی نیز در این خصوص با همراهی دولت، بخش خصوصی و نهادهای مختلف در استان انجام شده است. این برنامه ریزی ها تا حدی است که شهرستان تکاب به عنوان شهرستان پایلوت در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی انتخاب شده و اقدامات این بخش در شهرستان محروم تکاب به انجام می رسد تا نتیجه های حاصله در راستای توسعه استان نیز به کار گیری شود.
*** جلب مشارکت مردم و نخبگان در کنار ایجاد همدلی ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی در این خصوص گفت: مردم رکن اصلی عمل به اقتصاد مقاومتی و همراهی با سیاست ها و برنامه های مرتبط با آن است. وی با اشاره به محورهای ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری در عمل به اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: یکی از پنج محور ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در رابطه با عمل به اقتصاد مقاومتی، مشارکت مردمی تعیین شده که نیازمند توجه ویژه ای است.
سعادت با تاکید بر این که بدون مشارکت مردمی عمل به اقتصاد مقاومتی ناممکن است، افزود: گفتمان سازی و دعوت از مشارکت مردمی در جهت عمل به اقتصاد مقاومتی باید هر چه سریعتر اجرایی شود. استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر ضرورت استفاده از نخبگان در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی گفت: باید از شرکت های دانش بنیان و به طور کلی بخش خصوصی در حوزه مردمی کردن اقتصاد مقاومتی بهره بگیریم.
سعادت یکی دیگر از لازمه های عمل به اقتصاد مقاومتی و عبور از تنگناهای اقتصادی را همدلی و هماهنگی تمامی آحاد جامعه به خصوص مسئولان دانست. وی با اشاره به برخی پتانسیل های اقتصادی کم نظیر آذربایجان غربی بیان کرد: استفاده از فناوری های روز نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی صنایع تولیدی و کشاورزی ایفا می کند به طوری که قطره ای کردن آبیاری زمین های کشاورزی سبب صرفه جویی در منابع و رشد بهره وری می شود.
*** خودکفایی 7800 خانوار در آذربایجان غربی با اعطای تسهیلات اقتصاد مقاومتی سردار عابدین خرم ،فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی نیز در این خصوص گفت: 450 میلیارد ریال اعتبار در 18 ماه گذشته در قالب وام های اقتصاد مقاومتی و کم بهره به متقاضیان اعطا شده است. وی با بیان اینکه چهار هزار کارگاه با دریافت این تسهیلات فعال شده اند، اظهار کرد: این تسهیلات به ازای ایجاد اشتغال در عرصه‌های کشاورزی و کارگاه‌های کوچک تولیدی پرداخت شده است.
فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی اضافه کرد: کارگاه ها در زمینه های صنایع تبدیلی، بسته بندی، پرورش ماکیان، پرورش قارچ و زمینه های مختلف تولیدی دیگر در استان فعال هستند. عابدین خرم با اشاره به اینکه طرح های محرومیت زدایی در استان با مشارکت پنج هزار نفر اجرا شده است، گفت: این افراد از دانشجویان تهران و خود استان بودند که در گروه های 500 نفره به مناطق محروم اعزام شده اند.
*** 19 برنامه فرهنگی در حوزه اقتصاد مقاومتی در آذربایجان غربی تدوین شد حجت الاسلام محمدباقر کریمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز در گفت و گو با ایرنا افزود : نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی و تاکید رهبر معظم انقلاب به این امر در نامگذاری و سخنرانی ابتدای سال معظم له نیز نشان می دهد که این موضوع از اهمیت بسیار زیاد و قابل توجهی برخوردار است و باید همه ما مسئولان نیز در این بخش، حساسیت های لازم را داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه فعالیت های فرهنگی زیادی در حوزه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید تعریف و اجرا شود، اظهار کرد: ارتقای شاخصه های فرهنگی در جامعه، ستون تاثیرگذار اجرای این سیاست هاست که به خوبی در کشور و استان دنبال می شود. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: 100 فرصت شغلی در حوزه فرهنگ و هنر، امسال در راستای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی در این استان ایجاد می شود.
حجت الاسلام کریمی افزود: این فرصت های شغلی با اعطای مجوزهای مختلف در بخش های زیرمجموعه اداره کل ارشاد نظیر چاپخانه ها، کانون های تبلیغاتی و رسانه ها با مشارکت بخش خصوصی ایجاد می شود که فرصت خوبی برای توسعه بخش های فرهنگی هنری است. وی اضافه کرد: حمایت از آثار فرهنگی هنری از جمله راهبردهای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی است که در این خصوص نیز برنامه ریزی های خوبی در خصوص حمایت از نشر کتاب، انتشار مطبوعات و هنرهای ادبی و تجسمی داریم که در طول سال به اجرا در می آید.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی ادامه داد: می توان با زبان هنر و رسانه، بیش از هر ابزار دیگری در حوزه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی تلاش کرد که به همین منظور 19 مورد برنامه تا پایان سال برای استان تدوین شده است. حجت الاسلام کریمی نگاه ویژه به رسانه های مجازی به ویژه خبرگزاری ها را در توسعه گفتمان اقتصاد مقاومتی، یکی از مهمترین برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی عنوان کرد و گفت: این امر مستلزم برنامه ریزی مدون اصحاب رسانه است که در این خصوص خبرگزاری جمهوری اسلامی استان، اقدامات خوبی را انجام داده و در آینده نیز انجام خواهد داد.
*** همراهی بخش خصوصی، رکن اساسی اقتصاد مقاومتی است سیفعلی ضربی کارشناس حوزه اقتصاد و صنعت نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در سند چشم انداز توسعه 20 ساله کشور که بیش از 10 سال از آن گذشته است، ایران باید رتبه نخست بخش های مختلف را در منطقه کسب کند، افزود: در حال حاضر ایران رتبه سوم منطقه را در حوزه اقتصاد دارد و ما 10 سال برای بالا بردن رتبه خود وقت داریم که مهمترین عامل رسیدن به این هدف، عمل به مولفه های اقتصاد مقاومتی است.
وی اضافه کرد: علاوه بر سندهای توسعه کشوری، در استان نیز برنامه ریزی هایی برای توسعه طراحی شده که یکی از مهمترین آنها در حوزه کاری سازمان صنعت، معدن و تجارت رسیدن استان به جمع 10 استان برتر صنعتی کشور است که این امور نیز الزام های لازم استانی را دارد که باید به آنها عمل کنیم. ضربی با تاکید بر اینکه تنها نباید دولت را مسئول اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در کشور بدانیم، ادامه داد: همکاری بخش خصوصی و رکن اساسی قانون گذاری در کشور در این خصوص بسیار موثر و تاثیرگذار است.
وی گفت: بخش خصوصی نیز باید با امیدواری مضاعف به سمت تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور حرکت کند و تا زمانی که بخش خصوصی در این حوزه آماده نبوده و اقدام نکند، تحقق اقتصاد مقاومتی ممکن نخواهد بود. ضربی افزود: البته در این خصوص همکاری قوه قانون گذاری با تدوین قوانین تاثیرگذار و دولت بسیار ضروری به نظر می رسد.
وی اضافه کرد: تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، توجه به دانش بنیان بودن تولیدات، توجه بیشتر به موضوع تحقیق و توسعه در حوزه تولید همچون کشورهای پیشرفته دنیا، تنوع آفرینی برای محصولات و خدمات تولیدی و اهتمام بیشتر به ارائه مشوق های صادراتی با هدف انگیزش تولیدکنندگان به موضوع صادرات کالاها و خدمات از جمله دیگر مواردی است که می تواند زمینه پویایی تولید را فراهم کند.
وی تاکید کرد: علاوه بر نگاه به بازارهای دنیا، باید بازارهای کشورمان را نیز در راستای ایجاد تقاضا برای تولید مورد توجه قرار دهیم که در این خصوص ایجاد فرهنگ استفاده از کالاهای داخلی یک ضرورت به نظر می رسد. به گزارش ایرنا، در آذربایجان غربی برنامه ریزی های لازم با همکاری 19 دستگاه استانی برای اجرای طرح های مبتنی بر اقتصاد مقاومتی صورت گرفته و مقدمات لازم انجام شده است.
امسال 67 پروژه و برنامه در ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی آذربایجان غربی مصوب شده که اعتبار و سرمایه گذاری در نظر گرفته شده برای آنها 69 هزار میلیارد ریال بوده است. آبرسانی روستایی، اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی، اعطای تسهیلات به بخش مسکن به ویژه بهسازی بافت های فرسوده و طرح هایی در حوزه منابع آب و برق از جمله طرح های مصوب به شمار می روند.
1354/2093گزارش از: صابر چهرقانی ** انتشار دهنده :پروانه امانی

کد خبر: 544986  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری بازار کتاب
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

راه‌یافتگان بخش استندآپ کمدی جشنواره «طنز سوره» معرفی شدند شبکه خبر دانشجو  ۱۸ دقیقه پیش

راه‌یافتگان بخش استندآپ کمدی جشنواره «طنز سوره» معرفی شدند به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ دبیرخانه نهمین جشنواره طنز سوره در بخش استندآپ کمدی نام 14 اثر را شایسته حضور در این جشنواره اعلام کرده است. داوری این بخش را رحمت امینی، سجاد افشاریان و حسن وارسته به عهده داشته‌اند.   آثار راه یافته در بخش استندآپ کمدی بدین شرح است:    سید...

پیشکسوتان و خادمان نشر کتاب تجلیل شدند شبکه خبر دانشجو  ۱۸ دقیقه پیش

پیشکسوتان و خادمان نشر کتاب تجلیل شدند به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ بیست‌وچهارمین دوره تجلیل از پیشکسوتان و خادمان نشر کتاب، با حضور مجید غلامی‌جلیسه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، حجت‌الاسلام محمد علی مهدوی‌راد، عضو هیأت امنای موسسه خانه کتاب، حجت‌الاسلام محمدرضا...

از رفتار عجیب «امیر کربلایی‌زاده» تا حضور «پرستو گلستانی» در اجرای 2 سانس از یک نمایش خبرگزاری فارس  ۲۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، از مهمترین و جذاب‌ترین حاشیه‌های چهارمین روز جشنواره بین المللی تئاتر فجر این بود که امیر کربلایی‌زاده پیش از شروع یک نمایش رفتاری متفاوت از عرف همیشگی تئاتر از خود نشان داد .او که مشاور کارگردان نمایش «چهل گیس و حسن کچل» بود قبل از اجرا به تماشاگران...

کتاب کارگردان سریال «آرام می‌گیریم» مجوز نشر گرفت خبرگزاری فارس  ۲۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، رمان «تراژدی اسبی که ایستاد» یکی از متفاوت‌ترین و عجیب ترین رمان هاى چند سال اخیر است که مجوز چاپ آن صادر شده و به زودی منتشر خواهد شد.با توجه به رویکرد نشر داستان در انتشار آثار متفاوت، پس از مطالعه و ارزیابى این رمان تصمیم بر این شد تا نظر مساعد آقاى سهرابى...

آقاي دبير، چرا اين امتياز را براي فيلم آن آقازاده و مابقي آثار بخش مسابقه قائل نشديد؟ روزنامه جوان  ۲۴ دقیقه پیش

به گزارش «جوان» دبیر جشنواره فیلم فجر امروز در نشست خبری این رویداد هنری در پاسخ به سوالی درباره كنارگذاشتن فیلم« امپراطور جهنم » از جشنواره توپ را به زمین تهیه کننده این اثر انداخته و گفته: «این فیلم برای بخش چشم انداز سینمای ایران انتخاب شد اما تهیه کننده فیلم حضور در چشم انداز(خارج از مسابقه)...

شرکت دارنده سامانه بلیت‌فروشی اسپانسر جشنواره نیست/ بازار سیاه بلیت را تکذیب می‌کنم شبستان  ۳۸ دقیقه پیش

شرکت دارنده سامانه بلیت‌فروشی اسپانسر جشنواره نیست/ بازار سیاه بلیت را تکذیب می‌کنمبه گزارش خبرنگار سینمایی شبستان، «محمد حیدری» دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در نشست خبری صبح امروز (۵ بهمن ماه) در پاسخ به سوال شبستان مبنی بر تغییر سامانه بلیت فروشی جشنواره فیلم فجر در حالی که سایت سینماتیکت آموزنش را پس داده بود و اینکه آیا این تغییر از سوی اسپانسر جشنواره فجر صورت...

گزارش مشروح شبستان از نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شبستان  ۳۸ دقیقه پیش

گزارش مشروح شبستان از  نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجربه گزارش خبرنگار سینمایی شبستان، در ابتدای این نشست، مسعود نجفی در سخنانی درباره تاریخ برگزاری جشنواره و حضور اهالی رسانه در این رویداد گفت: مراسم افتتاحیه ۹ بهمن ماه در برج میلاد برگزار می شود و از ۱۰ بهمن ماه آغاز نمایش فیلم ها در کاخ جشنواره شروع می شود. بیش از ۳۲۰ رسانه متقاضی حضور در جشنواره بودند...

همایش و نمایشگاه اسناد ۵۱۵ سال روابط ایران و روسیه برگزار می‌شود خبرگزاری بازار کتاب  ۴۵ دقیقه پیش

مراودات دیپلماتیک بین ایران و روسیه از زمان تشکیل دولت صفویه آغاز و با اعزام سفرا و هیات‌های مختلف سیاسی و تجاری در مدت بیش از پنج قرن تداوم یافت. مناسبات در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در طول تاریخ همواره بر سرنوشت دو کشور و منطقه اثرگزار بوده است. به همین دلیل مسئولین سیاسی و فرهنگی دو...

شصت سال عاشقی، زندگی و زمانه‌ پوری سلطانی و مرتضی کیوان خبرگزاری بازار کتاب  ۴۵ دقیقه پیش

بر اساس اعلام روابط عمومی انتشارات روزنه، این کتاب داستان عشق است. عشق دو رفیق و دو همراه، پوری سلطانی و مرتضی کیوان. تقدیر، زندگی مشترک آن‌ها را کمتر از سه‌ ماه رقم زد. مرتضی پر کشید و رفت، پوری شصت سال عاشق ماند با کیوان و تمام خاطراتش. هر چند پس از کیوان کتاب را هم برگزید. چنانکه خود گفته بعد از مرتضی...

احمدی‌نژاد و روحانی به کدام سینماگران گواهینامه هنری دادند؟ آفتاب نیوز  ۵۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایلنا، از میان گواهینامه‌های هنری صادر شده ۱۷ درصد در دولت نهم، ۲۶ درصد در دولت دهم و ۵۷ درصد در دولت یازدهم صادرشده است.در دولت نهم ۴۸ درصد گواهینامه درجه۳، ۳۰ درصد گواهینامه درجه ۲ و ۲۳ درصد گواهینامه درجه یک هنری دریافت کردند.در دولت دهم نیز از میان گواهینامه‌های صادر شده...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده