تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۲۶
آیت الله مصباح: الان بعضی به این فکر هستند که دین را به رفراندم بگذارند / می گویند اگر مردم رأی دادند که نیازی به ولایت فقیه نیست / این سخنان بسیار خطرناک است
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: امروز پاسخ به سوالات روز، از نیازهای جدی است؛ شاهد شبهاتی در مورد ولایت فقیه هستیم؛ یکی از رئیس جمهور های وقت در این موسسه گفته «اگر ولایت فقیه را قبول داریم چون در قانون اساسی آمده» و چون مردم به آن رأی داده اند، وقتی در بین سران این مسائل مطرح است، در میان مردم اوضاع چگونه خواهد بود؟!.
به گزارش «انتخاب»، آیت الله مصباح یزدی پیش از ظهر امروز در اختتامیه اولین دوره تربیت مدرس جامع که در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد گفت: روحانیت به عنوان قشری از جامعه که خصوصیتش سرکار داشتن با تعلقات و مبانی دین است شناخته می شود، این معنای آخوندی است.وی با بیان اینکه این قشر در جایی است که جامعه سرکارش با دین باشد و در عین حال افرادی باشند، دین را ترویج کنند ابرازداشت: این نگاه که« دین برای جامعه ضروری نبود، طبعا نیازی به آخوند نبود و آن را مزاحم هم بدانند»؛ نگاهی بود که در دوره رضا شاه وجود داشت.
به نوشته مرکزخبرحوزه، عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: متأسفانه در درون روحانیت هم رفتارهای ایجاد می شد که این نگاه را تقویت می کرد. در گذشته از آخوند تنها به عنوان روضه خوان نام می بردند و هیچ انتظار دیگر از او نداشتند.اجازه گذاشتن عمامه به آخوند را نمی دادندرئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ابراز داشت: فعالیت روحانیت در دوران گذشته غیر از این نبود؛ حالا از دوران ها بگذریم، حتی زمانهایی بود که اصلا اجازه عمامه گذاشتن به آخوند را نمی دادند.
آخوند برای روضه خواندن عمامه اش را بر می داشت، وارد مجلس می شد، عمامه را می گذاشت دوباره موقع رفتن عمامه را برمی داشت.تلاش سیاست مداران برای مبارزه با دینوی اظهارداشت: این وضع دین داری در جامعه بود و سیاستمدارن کاری کردند که نگاه به دین و آخوند در همین اندازه باشد و دین زیاد در خانه و زندگی و جامعه بروز و ظهور نداشته باشد.
آیت الله مصباح یزدی گفت: اما در سال 1320 اوضاع کمی برای روحانیت بهتر شد و توانست فضای بهتری برای خود ایجاد کند.وی افزود: آهسته آهسته نگاه به دین و آخوند درجامعه بهتر شد و شاهد شکل گیری آزادیهای اجتماعی و افول رژیم رضاخانی شدیم، اجماعی بر این بود که جوانانی بیایند و درس دینی بخوانند و برای مردم دین ترویج کنند.
عوض شدن نگاه مردم به دین و آخوندآیت الله مصباح گفت: سؤال شد درس دینی چه چیزی است، می گفتند« از درس جامع مقدمات شروع می شود تا، سیوطی، مکاسب و کفایه ختم می شود». این نگاهی بود که درجامعه بود. این در حالی بود که کتاب های سیوطی هم در بازار پیدا نمی شد، تنها جامع المقدمات کهنه اش یافت می شد.معنای آخوندیعضو جامعه مدرسین اظهار داشت:اوضاع به جای رسید که سؤالات متعددی از سوی جوانان ایجاد شد که جواب آن در این کتابهای ذکر شده نبود، بزرگان به فکر کتابهای دیگر مانند شرح منظومه آن هم به صورت قاچاقی افتادند، چون بعضی معتقد بودند دست زدن به کتابهای فلسلفه چنین و چنان است.
رئیس مؤسسه آموزشی امام خمینی(ره) ابراز داشت: زمان تا جایی پیش رفت که ارتباط بین حوزه و دانشگاه برقرار شد و افرادی مانند شهیدمطهری ها وارد دانشگاه شدند.شکل گیری کتاب روش رئالیسمآیت الله مصباح یزدی گفت: اولین کاری که ایجاد شد، شهید مطهری با دیگران به خدمت علامه طباطبایی رسیدند و خواستار شدند درسهایی ارائه شود تا بتوان پاسخ گوی نیاز روز بود که درس اصول فلسفه و روش رئالیسم مطرح، نوشته، تدوین و شکل گرفت.
تدوین این دوکتاب برای پاسخ گوی به ایسم های آن زمان بود.وی افزود: این دوران گذشت تا رسید به زمانی که کتابهای دیگر در مورد فقه و بعد از این دوران شاهد پیروزی انقلاب و اتفاقات آن زمان بودیم.تلاش روحانیت برای مبارزه با تفکرات الحادیعضو جامعه مدرسین اظهار داشت: در اوائل انقلاب همه این بزرگان نام برده شده، برای پاسخ گویی به شبهات اعتقادی و الحادی به مناطق مختلف کشور می رفتند.
امام راحل بعد از پیروزی انقلاب معتقد به تحول و برنامه ریزی در حوزه و در زمان های بعدی شکل گیری دفتر همکاری حوزه و دانشگاه و ارتباط وسیع تر و شکل گیری علوم انسانی برای دفاع از نظریه اسلام بودند.رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بابیان اینکه معتقد بودیم صرف دروس سنتی درحوزه نمی تواند پاسخ گویی نیازهای باشد و لازم بود حوزه به سمت علوم دیگر می رفت، اظهار داشت: معتقد بودیم مردم، رکن اصلی در دینداری و دین خواهی هستند و این مسئله خود در آن زمان بسیار امر مهمی بود.
آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه الان بعضی از افکار مانند آیا نباید پذیرش اسلام، دین و ولایت فقیه را به رفراندم بگذاریم، گفت: این زنگ خطری است که به صدا در آمده و بسیار خطرناک است.وی افزود: رئیس جمهوری، علنا با دین اسلام طرف می شود، مردم دنیا از او طرفداری می کنند، نشان می دهد اوضاع نسبت به گذشته بسیار متفاوت تر است.
عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: اگر در گذشته تنها روحانیت مکاسب می خواند، الان اوضاع بسیار فرق کرده است، نیاز جامعه بسیار متفاوت شده است. الان باید بدانیم چرا طلبه و آخوند شدیم.رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ابراز داشت: معتقدیم که جامعه نیازهایی دارد که یکی دین است، اما چگونه می توان دین را شناساند، تا به مراحل بالاتر برسد که شخص حاضر شود برای ترویج دین به آفریقا برود.
نیاز طلاب به مباحث دیگر برای پاسخ گوییآیت الله مصباح یزدی گفت: اجمالا لازم بدانیم در مورد فلسفه وجودی خودمان تجدید نظر کنیم، آیا جامعه نیاز به آخوند دارد، اگر دارد به چه آخوندی نیاز دارد. مسئله دوم روش کار آخوندی است. اگر خواستیم دین شناس باشیم،باید ازکجا شروع کنیم، چه درس های را باید شروع کنیم. چه رشته های تخصصی را بخوانیم.
شکل گیری دوره های تربیت مدرسعضو جامعه مدرسین بابیان اینکه طرح ولایت از کجا شروع شده و الان به طرح تربیت مدرس رسیده، گفت: در زمان انقلاب، بعضی ازسپاهیان که علاقه مند به مباحث دینی بودند، متوجه شدند که در دانشگاه مرتبط با این نهاد بعضی اساتید افکار انحرافی ترویج می کنند، جلساتی با حضور بعضی از افراد سپاهی و حوزه شکل گرفت که برای مقابله با این نوع تفکرات در دانشگاه چه باید کرد؟ در نهایت به اینجا رسید که طرح موقتی برای ارائه مبانی با حضور بعضی شخصیتها شکل گرفت.
چرایی نیاز حوزه به مباحث فلسفی و معرفتیرئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ابراز داشت: به مرور زمان با جذب اساتید، بخشهایی از مباحث معرفت به اسلام و سیاست و... تنظیم شد. این دوره ها مربوط به سپاه و در دانشگاه امام حسین(ع) بود که الان از آن زمان 23سال می گذرد.آیت الله مصباح یزدی بابیان اینکه معتقدیم برنامه سنتی حوزه نمی تواند پاسخ گویی نیاز روز باشد، بلکه باید مباحثی را اضافه کرد، گفت: برای چرایی نیاز جامعه به دین، نیاز به مباحث مانند معرفت شناسی به اسلام، فلسفه، سیاست و.
.. هستیم و گرنه به صرف درسهای سنتی نمی توان سؤالات روز را پاسخ داد.وی افزود: امروز پاسخ به نیاز روز، از نیازهای جدی است؛ شاهد شبهاتی در مورد ولایت فقیه هستیم؛ یکی از رئیس جمهور های وقت در این موسسه گفته «اگر ولایت فقیه را قبول داریم چون در قانون اساسی آمده»و چون مردم به آن رأی داده اند، وقتی در بین سران این مسائل مطرح است، در میان مردم اوضاع چگونه خواهد بود.
عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: اگر مطرح شود شک داریم، اسلام حکومتی دارد یا ندارد و نهایتا بخواهیم توقعی درست کنیم، آیا درست می شود یانه؟این هم به جایی می رسد که بعضی ها برسند به امر به معروف و نهی ازمنکر که بگویند؛ اصلا چه کسی گفته امربه معروف واجب است و آخرش یعنی نیاز به دین وجود ندارد.رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ابراز داشت: الان بعضی به این فکر هستند که دین را رفراندم کنند.
اگر مردم رأی دادند که نیازی به ولایت فقیه نیست!. الان اوضاع و شبهات این است. برای رفع این مشکلات باید درمبانی حقوقی کار کرد که چه نیاز است همه چیز رابه رفراندم بگذاریم. این اوضاع فعلی است و برای این مسائل باید آماده شد. اگر آماده نشویم باید فاتح دین را خواند.آیت الله مصباح یزدی گفت: شکل گیری دوره های تربیت مدرس، پاسخی برای نیاز روز مانند چرایی نیاز جامعه به دین و اسلام است تا به مباحث مهم تر برسیم.
وی افزود: درکنار همه کمبودهایی که دربخش های سیاسی، اجتماعی و روانشاسی و... داریم، کمبودی که از همه بیشتر احساس می شود، این است افرادی که باید متصدی پاسخگویی نیازها باشند و در عمل پای بند به مبانی دینی باشند، نیستند. یعنی بین رفتار، مبانی فکری و عمل به مبانی دینی ضعف هایی است.وظائف آخوندیعضو جامعه مدرسین اظهار داشت: درقدم اول دین را بشناسیم بعد به دیگران بشناسانیم تا به خوبی دین ترویج شود.
این معرفت به اسلام و در مرحله بعد عمل به آن درشرایط کنونی بسیار ضروری است.رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بابیان اینکه در شرایطی قرار داریم که احساس مسئولیت نسبت به دین و اسلام ضعیف است، گفت: این طرز تفکری است که شکل گرفته و بالاتر برای اثر گذاری باید نوع نگاه به روحانیت عوض شد و فکر نکنیم طلبگی شغلی مانند دیگر شغلها مثل بقالی است و با شهریه بخور و نمیر کاری نمی توان کرد.
var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کلمات کلیدی:
کد خبر: 54738  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

دستگاه ها برای رضایت مندی مردم تلاش کنند شبستان  ۳۲ دقیقه پیش

دستگاه ها برای رضایت مندی مردم تلاش کنند«سید حسین نقوی حسینی» در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد توطئه آمریکا برای سال آینده گفت: نارضایتی و نارضاسازی مردم محور اهداف دشمن است بنابراین باید همه دستگاهها و نهادها برای رضایت مندی مردم تلاش کنند.   عضو کمیسیون امنیت ملی...

انحراف ۵۰۰۰ میلیارد تومانی در پرداخت یارانه نقدی شبستان  ۳۲ دقیقه پیش

انحراف ۵۰۰۰ میلیارد تومانی در پرداخت یارانه نقدی  به گزارس خبرگزاری شبستان، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی با عنوان «بررسی عملکرد پنج ماهه هدفمندی یارانه ها و آسیب شناسی آیین نامه اجرایی آن (موضوع تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۷)» و در سه  بخش "تبصره ۱۴ قانون بودجه و تغییرات آن نسبت به سال گذشته "،‌"...

در دیدار ظریف و نخست‌وزیر قطر چه گذشت؟ نامه  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، در دیدار وزیر خارجه ایران با نخست‌وزیر قطر ضمن گفتگو درباره توسعه و تعمیق روابط دوجانبه، بر امنیت و ثبات منطقه تأکید و از پیشرفت مذاکرات صلح در یمن حمایت شد. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در نشست بین‌المللی دوحه در قطر حضور دارد، پیش از ظهر...

از مشهد تا بهارستان/ بسیج پیامکی علیه اینستاگرام نامه  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، گویا قرار نیست ماجرای فیلترینگ نقطه پایانی داشته باشد. اول فیسبوک و توئیتر بعد یوتیوب و وی‌چت؛ چندماه پیش هم که دامنه فیلترینگ گریبان تلگرام را گرفت و حالا زمزمه فیلترینگ اینستاگرام به گوش می‌رسد. هفته پیش که معاون سرپرستی امور فضای مجازی دادستان کل گفت: «بسیاری از علما و اساتید...

امنیت منطقه‌ای، محور گفتگو وزیر خارجه با نخست وزیر قطر خبرگزاری برنا  ۴۹ دقیقه پیش

امنیت منطقه‌ای، محور گفتگو وزیر خارجه با نخست وزیر قطر به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، که صبح امروز به سمت قطر حرکت کرد و در دوحه حضور دارد، پیش از ظهر امروز با شیخ عبدالله بن ناصر آل ثانی نخست وزیر قطر دیدار و گفتگو کرد. توسعه و تعمیق روابط دو جانبه، امنیت و ثبات منطقه ای و نیز ابراز حمایت...

محسن رضایی: صحبت کردن برای آیت الله شاهرودی خوب نیست/از منافع نظام و مردم درباره CFT نخواهیم... آفتاب نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه توضیحاتی درباره اختلاف مجلس شورای اسلامی و هیات عالی نظارت مجمع بر سر قانون مبارزه با پولشویی، شایعات مربوط به آیت الله هاشمی شاهرودی را نیز تکذیب کرد.به گزارش آفتاب‎نیوز به نقل از ایسنا، محسن رضایی در نشست خبری ، بعد از جلسه امروز(شنبه) مجمع تشخیص...

اعتراض آیت الله سبحانی به حذف "مشق شب" و "بازی دختران با کلاه‌گیس" آفتاب نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : آیت الله سبحانی  در جلسه درس خارج در مسجد اعظم، با بیان اینکه تجربه به بشر ثابت کرده رسیدن به مقام بالا با زحمت میسر می شود، عنوان کرد: اخیرا آموزش و پرورش تکلیف شب بچه‌ها را حذف کرده است. سال‌ها تجربه نشان داده، بچه ها بعد از برگشت از مدرسه باید مشغول کار و مرور درس شوند.به گزارش...

محسن رضایی: الان نمی‌توانیم درباره‌ی CFT اظهار نظر کنیم/ قطعا مجمع از منافع ملی نخواهد گذشت شبکه ایران  ۵۸ دقیقه پیش

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه توضیحاتی درباره اختلاف مجلس شورای اسلامی و هیات عالی نظارت مجمع بر سر قانون مبارزه با پولشویی، شایعات مربوط به آیت الله هاشمی شاهرودی را نیز تکذیب کرد. دلیل غیبت هاشمی شاهرودی از جلسات مجمع تشخیص به گزارش ایسنا، محسن رضایی در نشست خبری ، بعد از جلسه امروز(شنبه)...

ماجرای دیدار «مافیای مخرب کنکور» با مراجع چیست؟ / حذف مشق شب و نابودی درآمدهای میلیاردی کنکورچی‌ها شبکه ایران  ۵۸ دقیقه پیش

به نظر می‌رسد، مدیران مؤسسات کنکوری و کمک آموزشی دیدار با علما و مراجع تقلید را به عنوان یکی از ابزار‌های مبارزاتی خود با آموزش‌و‌پرورش انتخاب کرده‌اند. سوء تعبیر‌های صورت‌گرفته از دیدار کنکورچی‌ها با مراجع، به اقدامات مخرب مافیا مشروعیت نمی‌بخشد. قطعاً...

مهاباد میزبان مرحله برگشت لیگ دسته 2 بسکتبال کشور شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

شریف عبده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: این رقابت ها طبق پیش بینی ها در قالب سه گروه پنج تیمی و یک گروه چهار تیمی به صورت متمرکز و رفت و برگشت بیست و هشتم ماه جاری در این شهرستان برگزار شود. وی با بیان اینکه مرحله اول این دوره از رقابت ها به میزبانی همدان برگزار شد، ادامه داد: براساس تصمیم...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده