تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۴:۱۶
تداوم پروژه روسیه هراسی در قاره سبز
  جریانی که امروز حلقه مشاوران و اطرافیان ترامپ به آن تعلق دارند. پایپس اکنون ریاست «میدل ایست فوروم» را برعهده دارد. او سال‌ها به مقام‌های امریکایی به‌عنوان مشاور نهادهای مختلف درباره آنچه خطر «بنیادگرایی اسلامی» خوانده هشدار داده بود. او که پیش‌تر مشاور کارزار انتخاباتی رودی جولیانی شهردار جنجالی سابق نیویورک نیز بوده است اکنون وظیفه ناتو را پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مقابله با همان خطر به‌زعم خود بنیادگرایی مذهبی می‌داند.
با او درباره ابعاد مختلف فعالیت‌های ناتو، روابط ترکیه و روسیه با آن نهاد و چالش‌های پیش رو مصاحبه کردم. واضح است که بیان نظرات این اندیشمند به معنای تأیید گفته او نیست و صرفاً به منظور آگاهی بیشتر مخاطبان از ایده‌ها و نظرات گوناگون است. چالش اصلی پیش روی ناتو چیست؟ برای درک علت وجودی بقای موجودیت ناتو 29 سال پس از فروپاشی دیوار برلین باید به مأموریت آن نهاد دقت کرد.
ناتو اغلب به‌عنوان سازمانی ایجاد شده برای مقابله با تهدید متوجه از جانب شوروی شناخته شده است. آیا ناتو به این هدف دست یافت؟ آیا پس از فروپاشی شوروی موفقیت ناتو ادامه یافته است؟ پاسخ من مثبت است. پیمان واشنگتن در 4 آوریل 1949 میلادی به تأسیس ناتو منجر شد. ناتو اکنون هدف عمده‌ای دارد که حفاظت از آزادی، میراث مشترک و تمدن دولت‌های عضو آن پیمان و شهروندان کشورهایی است که دولت‌هایشان به اصول دموکراسی، آزادی فردی و حاکمیت قانون باور دارند.
در نتیجه، ناتو برای حفاظت از تمدن غربی ایجاد شده و به کار خود ادامه می‌دهد. برای 42 سال، تمرکز ناتو روی تهدید کمونیستی از جانب شوروی بود. اکنون با از بین رفتن آن تهدید، ناتو باید بر سایر تهدیدات تمرکز کند از جمله روی اسلام گرایی، روسیه و چین. در عمل این به چه معناست؟ ماده 5 پیمان ناتو درباره دفاع جمعی است که تنها یک بار مورد استفاده قرار گرفت نه علیه شوروی، چین، کره شمالی، ویتنام یا کوبای کمونیست بلکه علیه القاعده و طالبان در افغانستان آن هم یک روز پس از حمله یازدهم سپتامبر در نیویورک.
   آیا فکر می‌کنید دامنه ناتو گسترش یابد؟ بله و من امیدوارم که چنین شود. امیدوارم روزی را ببینیم که ناتو سازمان ملل دموکراسی‌های جهان قلمداد شود و حتی ساختار کنونی سازمان ملل متحد را کنار گذاشته و به حاشیه براند. چگونه برخی از دولت‌ها می‌توانند به‌صورت دموکراتیک رأی دهند زمانی که برخی دیگر از اعضای سازمان ملل متحد با ساختارهای سیاسی دیکتاتوری هستند؟ وضعیت کنونی حاکم بر سازمان ملل متحد غیرمنطقی و ناکارآمد است.
نگاه ترامپ به ناتو چگونه است؟ او توجه کمی به ناتو داشته  و بیشتر به روسیه روی خوش نشان داده و کمتر از هنجارهای تاریخی با متحدان امریکا در ناتو پیروی می‌کند. البته او درمورد پرداخت شدن سهم کشورها درست می‌گوید. اکثر دولت‌های عضو ناتو سهم خود از هزینه‌های نظامی مشترک را نمی‌پردازند.
با این حال، این موضوع به نوعی به نفع ایالات متحده نیز بوده است و این فرصت را برای آن کشور فراهم کرده تا در مورد مسائل نظامی کشورهای غربی تسلط خود را حفظ کند. با این حال، این موضع مسأله بغرنجی نخواهد بود به شرطی که درصد کمی از هزینه‌ها توسط امریکا پرداخت شود. افزایش سهم پرداخت نظامی از سوی متحدان امریکا نیز مطلوب است با این حال، نیازی نیست که آنان کامل‌ترین سهم خود را پرداخت کنند.
آیا سایر اعضای صاحب قدرت در ناتو در برابر تغییرات ترامپ مقاومت خواهند کرد؟ بله، من یک خط خاکستری در عقب نشینی امریکا می‌بینم. دولت امریکا برای مدت‌ها قیم و مسئول ناتو بوده است. از زمان جنگ جهانی دوم این وضعیت ادامه داشته است، زمانی که امریکا به بلوغ نظامی رسید و متحدان‌اش در موضع ضعف به سر می‌بردند.
واشنگتن دولت‌های متحد را وادار کرد بیدار شوند و جدی‌تر و عملگراتر باشند. آیا فکر می‌کنید که ارتباطات ترامپ با روسیه باید موجبات نگرانی ناتو را فراهم آورد؟ بله، بخصوص آنکه ما دقیقاً نمی‌دانیم دامنه این ارتباطات چیست و چگونه بوده است. آنچه ترامپ ممکن است پنهان کند می‌تواند برای افکار عمومی امریکا و برای متحدان‌مان در ناتو مشکل ساز باشد.
احتمالاً دموکرات‌ها که اکثریت مجلس نمایندگان را کسب کردند، اسناد مرتبط با مسائل مالیاتی ترامپ را منتشر خواهند کرد که مسلماً جزئیات بیشتری درباره روابط ترامپ با روسیه را در اختیارمان قرار خواهند داد. آیا افزایش محبوبیت احزاب راست افراطی در کشورهای عضو ناتو بویژه با در نظر گرفتن سیاست‌های طرفدار روسیه از سوی آنان شما را نگران نمی‌کند؟ شما این احزاب را «راست افراطی» می‌خوانید در حالی که من آنان را «تمدن‌گرا» می‌خوانم.
بله، محبوبیت آنان در حال رشد است و من انتظار دارم که در حوزه سیاست خارجی بالغ‌تر شوند. این بدان معناست که احتمالاً آنان نسبت به پوتین انتقادات بیشتری خواهند داشت بخصوص در قبال موضع او درباره لهستان. آیا نزدیکی ترکیه یکی از مهم‌ترین اعضای ناتو به ایران و روسیه نباید ناتو را نگران سازد؟ خیر.
دولت‌هایی که شما ذکر کردید چیز زیادی برای عرضه به ترکیه ندارند بخصوص در مورد ایران. در مورد روسیه نیز تعارض جدی در منافع دیده می‌شود حتی در مورد چین که مشکلات در زمینه قومیتی و مذهبی میان دو کشور دیده می‌شود. تنها گزینه واقعی پیش روی ترکیه یا ماندن در ناتو یا پذیرش انزواست.  شاهد رشد تمایلات اقتدارگرایانه در میان اعضای ناتو هستیم.
آیا آن نهاد می‌تواند دولت‌ها را به پیروی از رفتار دموکراتیک وادار کند؟ این یک اتحاد واقعی است نه یک قرارداد اجباری. با این حال، فشارها و انگیزه‌هایی می‌تواند از سوی ناتو وجود داشته باشد. به روابط دو کشور مجارستان و ترکیه با دو رژیم اقتدارگرا با ناتو نگاه کنید. روابط ناتو با دو کشور اساساً متفاوت است.
مجارستان تحت حکومت ویکتور اوربان اقتدارگرا است اما به‌صورت یک متحد وفادار باقی مانده‌است. ترکیه تحت حکومت اردوغان اما داستان متفاوتی دارد و موضعی تهاجمی و خصمانه در پیش گرفته و حقوق بشر را در بسیاری از موارد نقض می‌کند. امیدوارم ناتو بتواند مجارستان را به سوی دموکراسی کامل سوق دهد و ترکیه را به حاشیه براند و منزوی کند.
من فکر می‌کنم نقش ترکیه در ناتو کاهش یابد، ما شاهد ایجاد یک «ناتوی در سایه» خواهیم بود که در آن سایر اعضا ترکیه را از معاملات تسلیحاتی، به اشتراک‌گذاری اطلاعات و ابتکار عمل‌های دیپلماتیک کنار خواهد گذاشت. می‌توانید وضعیت آینده ترکیه در ناتو را به مثابه یک دانش‌آموز  غیر دوست داشتنی و نامحبوب در دبیرستان تصور کنید.
اقتدارگرایی در حال رشد است و واکنشی دوره‌ای به شکست‌های دموکراسی است. کلمات کلیدی دانیل پایپس روابط آمریکا روسیه

کد خبر: 54809  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ تهدید ناتو علیه کشورهای عضو  شبکه ایران - بين‌الملل

آخرین خبرهای بين‌الملل

پوپولیسم چپ‌گرایانه «جلیقه‌زردها» نمی‌تواند سیاست فرانسه را تغییر دهد ایلنا  ۲۵ دقیقه پیش

پوپولیسم چپ‌گرایانه «جلیقه‌زردها» نمی‌تواند سیاست فرانسه را تغییر دهدبه گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری روزنامه ایندپندنت، «اسلاوی ژیژک»، فیلسوف و نظریه‌پرداز نا‌م‌آشنای اسلاوونیایی در این مقاله به تظاهرات اخیر «جلیقه‌زردها» در فرانسه پرداخته است. تظاهرات اخیر جلیقه‌زردها در فرانسه برای پنجمین هفته ادامه یافت. آنان ابتدا...

اقدامات ایالات متحده آمریکا، برای بررسی لغو اقامت فرزندان مقام‌های ایرانی ایلنا  ۲۵ دقیقه پیش

اقدامات ایالات متحده آمریکا، برای بررسی لغو اقامت فرزندان مقام‌های ایرانیبه گزارش ایلنا، برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در گفت‌وگو با یک شبکه خبری آمریکایی ضدایرانی   مدعی شد: واشنگتن در حال تجدیدنظر  و بررسی و اقدام درباره اقدامات و عملکرد خود در موضوع اعطای مجوز به فرزندان مقام‌های ایرانی برای تحصیل در آمریکا است، زیرا این امر از نظر مردم ایران...

مسکو نسبت به وقوع بحران موشکی جدید هشدار داد شبستان  ۳۳ دقیقه پیش

مسکو نسبت به وقوع بحران موشکی جدید هشدار دادبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «راشاتودی»،واشنگتن تصمیم نهایی خود برای خروج از توافق هسته ای با روسیه را اعلام کرد. معاون وزیر امور خارجه روسیه با اعلام این خبر گفت که اگر موشک های آمریکایی در اروپا مستقر شوند،مسکو دست به اقدام خواهد زد. «سرگئی ریابکوف» در این باره گفت :«واشنگتن...

گام بلند کشورهای ضامن برای صلح سوریه شبستان  ۳۳ دقیقه پیش

گام بلند کشورهای ضامن برای صلح سوریهخبرگزاری شبستان، گروه بین الملل، فاطمه دوستدار: روسیه، ایران و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن روند آستانه نشست موفقیت آمیز سه جانبه ای را برای تشکیل کمیته قانون اساسی در ژنو برگزار کردند که این اقدام گامی موفق در راستای آینده سیاسی سوریه است.   برهمین اساس، «سرگئی لاوروف»،« مولود...

هشدار آنجلینا جولی نسبت به کمبود منابع امدادی؛ "جنگ‌ها باید تمام شوند" آفتاب نیوز  ۵۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : آنجلینا جولی، نماینده ویژه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل سه‌شنبه در مطلبی برای اکونومیست با انتقاد از عملکرد سیاستمداران جهان از آنها خواست تا به رشد بحران پناهجویان در سراسر جهان رسیدگی کنند.او نوشت: در سال ۲۰۱۹ ما نباید بحث را به کسانی واگذار کنیم که از اضطراب عمومی برای مزیت...

هشدار بی سابقه انگلیس درباره آمریکا آفتاب نیوز  ۵۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : کمیته روابط بین‌المللی مجلس اعیان انگلیس گزارشی 117 صفحه‌ای را ارائه کرده که بر مسائل گسترده‌ای از روابط بین‌المللی گرفته تا امنیت سایبری و از چین تا "تهدید روسیه" تمرکز دارد.بخش گسترده‌ای از این گزارش به روابط انگلیس با واشنگتن که نزدیک‌ترین و بزرگ‌ترین متحد این کشور است اختصاص دارد...

اتحادیه عرب خواستار توقف جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطین شد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

اتحادیه عرب در نشست فوق‌العاده خود از شورای امنیت خواست اسرائیل را برای توقف تجاوزهایش علیه فلسطین تحت فشار قرار دهد. به نقل از آناتولی، اتحادیه عرب در بیانیه پایانی نشست خود جنایت‌های گسترده اسرائیل علیه ملت فلسطین را محکوم کرده و آن را براساس قوانین بین‌المللی انسانی، قوانین بین‌المللی...

جنایتی که به رژیم صهیونیستی ضربه زد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

روزنامه‌ وال ستریت ژورنال در گزارش خود نوشت، طرح محرمانه عربستان به منظور برقراری روابط نزدیک‌تر با رژیم صهیونیستی تحت حمایت آمریکا در پی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌ نگار منتقد عربستان به مشکل برخورده است. در ‌عین ‌حال طبق این گزارش، ابراز انزجار جهانی از بابت قتل خاشقجی سبب...

تاکید سازمان ملل بر نقض آشکار حقوق بشر توسط اسرائیل روزنامه جوان  ۱ ساعت پیش

جوان آنلاین: نیکولای ملادینوف هماهنگ کننده سازمان ملل در روند سازش خاورمیانه در جریان جلسه شورای امنیت درباره اوضاع فلسطین گفت: اسرائیل قوانین بین المللی را نقض و کودکان فلسطینی را به قتل می رساند و شهرک سازی را توسعه می دهد. وی افزود: اسرائیل هیچ گونه اقدامی برای توقف شهرک سازی انجام نداده است که...

گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان با تاکید بر آتش‌بس/ طالبان مقاومت می‌کند ایلنا  ۱ ساعت پیش

گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان با تاکید بر آتش‌بس/ طالبان مقاومت می‌کندبه گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی،‌ گفت‌وگوهای مقام‌های آمریکا با گروه طالبان که تا سه روز متوالی در ابوظبی ادامه دارد، دست کم سومین دوری است که « زلمی خلیلزاد»، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان با نمایندگان این گروه در قالب تلاش‌های دیپلماتیک فشرده در...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده