تعداد بازدید: ۱۴
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۵۰
پیام مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیر کل ارشاد همدان به جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
به گزارش ایلنا، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی که به مناسبت برگزاری بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و صدسالگی تئاتر کودک در ایران نوشت برپایی این رویداد هنری را جشن صلح و آرامش و دوستی عنوان کرد. در متن این پیام آمده است: «به نام خداوند هنرآفرین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بیانگر تاریخ روشن هنر تئاتر این سرزمین و مایه غرور و شادمانی است.
حالا جایی ایستاده‌ایم که یک قرن پرافتخار این هنر را سپری می‌کنیم. صدسالگی تئاتر کودک و نوجوان اتفاق شایسته برای بچه‌های این سرزمین است. در همه این سال‌ها جماعت زیادی از عاشقان هنر برای تربیت و شادمانی و تجسم خیال‌انگیز واقعیت و رویا تلاش کرده‌اند. بازی و خلاقیت و آرزو یعنی رویاهای جان‌بخش تئاتر.
آن چیزی که در نگاه پاک و دنیای بچه‌ها موج می‌زند. دنیایی به زلالی آب و آبی آسمان و نوازش روح‌بخش باد. بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برگ دیگری از صفحه روشن هنر کودکی و نوجوانی را ورق می‌زند تا همه ما میهمان ضیافت خیال و جهان پاک بچه‌ها باشیم. میهمانی ما در این رخداد هنری جشن صلح و آرامش و دوستی است.
ما از پیامبر رحمت و مهربانی آموخته‌ایم که دوستدار بچه‌ها باشیم تا که جهان آینده را به دور از سیاهی و دشمنی با ستاره‌های روشن امید داشته باشیم. بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان میراث بزرگ دنیای کودکی را بر صحنه‌های تئاتر نقش خواهد بست تا پیام مهربانی را به مردمان جهان ندا دهیم.
آینده در دستان فرزندان این سرزمین مهر است و غنچه‌های آرزو در این جشن تئاتر شکوفا خواهد شد. شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی» پیام رئیس بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان علیرضا درویش‌نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان در پیامی که به مناسبت برگزاری بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان نوشت شناخت کودک و روان او را برای آشنا شدن با لایه‌های پنهان و پیدای کودکان ضروری دانسته و پرهیز از کهنه‌اندیشی را مورد تاکید قرار داد.
در متن این پیام آمده است: «به نام یگانه آفرینش انسان همزاد آیین است و آیین همزاد نمایش. انسان نخستین از نمایش‌گری آغاز کرد. در آغاز کلمه بود و دیگر هیچ. و یگانه هدیه حضرت دوست به آدمی خوانش بود به نام خودش؛ اقرا باسم ربک الذی خلق. و آدمی، این یگانه نگین آفرینش بر قله‌های وجود، با تمسک به این آیین دست به آفرینش‌گری زد به واسطه نمایش.
و این‌گونه شد که نمایش (در این‌جا تئاتر، که فرق است بین نمایش و تئاتر) بال شاهینی پرواز انسان شد در وادی بی‌کرانه آدمیت. ما همه از کودکی نمایش‌گر هستیم و نمایش را ابزاری محکم و رسا و هنرمندانه می‌دانیم، برای اعلام وجود و هویت، و دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌های‌مان.
از همان نخستین روزهای بالندگی، بی آن‌که "بوطیقا"ی ارسطو را خوانده باشیم در مسیر کاتارسیس (تزکیه نفس) گام بر‌می‌داریم. و از این نردبان مسیری می‌سازیم برای دست یازیدن به خودآگاهی و معرفتی ژرف. بی‌تردید تئاتر کودک و نوجوان که مخاطبین‌اش زلال هستند و شفاف، می‌تواند راه‌گشای راهی باشد تا رسیدن به جامعه‌ای با نشاط و با هویت.
به شرط آن‌که هم تئاتر را خوب بشناسیم و هم روان‌شناسی کودک و نوجوان را. کودک و روان او را بشناسیم تا به لایه‌های پیدا و پنهان‌اش آشنا شویم و نیازهای چند وجهی او را با ارائه آثاری ارزش‌مند و هنرمندانه، با اتکا به فرمالیزم اثر غنا بخشیم و با بهره‌گیری از ساختار، چیدمانی بهره‌مند از عناصر زیبا‌شناختی را به صحنه ببریم.
اما آن‌چه در این میان به شناخت ما از کودک و تئاتر و نیازهای روحی و روانی کودک و نوجوان یاری بسیار خواهد رساند، دانستن و توانستن گریز از کلیشه‌هایی است که نیاز کودک و نوجوان امروز فراتر از آن‌هاست. فراتر از آن‌هاست، زیرا هجوم و گستردگی رسانه‌ها، و تبادل اطلاعات، چنان با سرعت و برق‌آسا بر زندگی  اجتماعی کودک و خانواده‌اش سایه افکنده که مجالی برای کهنه‌اندیشی نمانده است.
پس باید دروازه‌های تازه‌ای بر تئاتر کودک و نوجوان بگشاییم، که روشنی‌اش راه‌گشای تولید آثاری باشد متناسب با نیازهای چند گانه کودک و نوجوان امروز. باشد که بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، ورودیه‌ای تاثیر‌گذار باشد بر این ضرورت. و صحنه‌های این جشنواره پاسخ‌گوی خوب و مناسبی گردند به نشاط‌آفرینی و باز شناخت هویت ایرانی اسلامی مخاطبین این‌گونه از تئاتر.
علیرضا درویش‌نژاد مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان» تئاتر بخش خردسال باید جذاب، پرمحتوا و خوش‌ساخت باشد عضو هیئت انتخاب آثار بخش خردسال بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان درباره ملاک انتخاب طرح‌ها از نظر داوران، گفت: متن و طرح‌های ارسالی مطالعه شد و داوران بهترین، نمایشی‌ترین، خوش‌ساخت‌ترین آنها را انتخاب کردند.
منصور خلج با بیان اینکه طرح‌هایی که ارتباط بیشتری با مخاطب خردسال داشت انتخاب شد، ادامه داد: طرح‌هایی که حرف‌شان از جنس مخاطب و در برگیرنده پیام مثبتی برای مخاطب خردسال بود برای حضور در جشنوار انتخاب شد. وی با بیان اینکه میزان ادراک و دریافت خردسالان با نوجوانان فرق می‌کند، اضافه کرد: تئاتر بخش خردسال باید از لحاظ بصری جذاب باشد و مخاطب باید بتواند در مدت زمان اجرای تئاتر، جذابیت‌ها و آموزه‌های در نظر گرفته شده در متن را دریافت کند.
خلج با بیان اینکه تئاتر کودک و نوجوان قدمت چندانی ندارد و در این زمینه تعداد نمایشنامه‌نویسان تخصصی کم است، ادامه داد: تئاتر کودک با پیدایش علم روانشناسی و دریافت این مسئله که انسان از کودکی دارای درک و شعور است؛ آغاز شد. وی با اشاره به اینکه باید پاسدار جهان کودک باشیم، افزود: تئاتر کودک رشته ثبت شده‌ای در دانشگاه ندارد و تمام کسانی که به این حوزه وارد می‌شوند کاملا خودجوش است؛ اما متاسفانه با نبود شرایط مناسب اکثر آنها به حوزه‌های دیگر مثل تئاتر بزرگسال و یا تلویزیون می‌روند.
خلج با بیان اینکه وضعیت تئاتر خردسال در مجموع قابل قبول است، ادامه داد: امیدوارم فضایی فراهم شود تا افراد علاقه‌مند به صورت آکادمیک وارد این حوزه شوند، چرا که بیشتر می‌توانند با جهان کودکان آشنا بشوند. عضو هیئت انتخاب آثار بخش خردسال بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان درباره برگزاری جشنواره در همدان نیز گفت: این جشنواره در ابتدای کار به صورت استانی و کوچک بود که بعد‌ها تبدیل به یک حرکت بزرگ کشوری و در ادامه به جشنواره‌ای بین‌المللی تبدیل شد.
خلج با بیان اینکه برگزاری این جشنواره باعت تبادل آثار، اندیشه‌ها و نگاه‌هایی در جای جای کشور و جهان می‌شود، اضافه کرد: برگزاری این جشنواره در جایی غیر از تهران موجب تمرکز‌زدایی و بهره بردن تمام علاقه‌مندان از تئاتر کودک و نوجوان در سطح کشور می‌شود.

کد خبر: 55545  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای فرهنگي

فیلم‌های فاتح آکین و فرانسوا اوزون در بخش مسابقه برلیناله ۲۰۱۹ خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

فیلم‌های فاتح آکین و فرانسوا اوزون در بخش مسابقه برلیناله ۲۰۱۹ به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر گزاری برنا ؛ برگزار کنندگان جشنواره برلین نخستین فیلم‌های بخش مسابقه و بخش نمایش‌های ویژه برلیناله را معرفی کردند. در میان شش فیلم منتخب بخش مسابقه آثار جدید فاتح آکین کارگردان آلمانی ترک تبار و فرانسوا اوزون فیلمساز فرانسوی دیده می‌شود. پیش...

ای کاش زودتر فهمیده بودم آنچه در چشمانت می گذشت خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

ای کاش زودتر فهمیده بودم آنچه در چشمانت می گذشت به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا ؛ نمایش ای کاش زودتر فهمیده بودم آنچه در چشمان ات می گذشت به نویسندگی ، طراحی و کارگردانی روزبه حسینی و بازیگری سیما شکری به روی صحنه می رود. در خلاصه این نمایش آمده است: قصه‌ی عشق گمشده‌ای که «زن و مرد» در این جهان،...

شب دکتر فریدون بدره ای خبرگزاری برنا  ۴ ساعت پیش

شب دکتر فریدون بدره ای به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر گزاری برنا؛ در این نشست اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و آقایان: سید عبدالله انوار، سید صادق سجادی ، جمشید کیانفر، عبدالکریم جربزده دار سخنرانی خواهند کرد و درخاتمه دکتر بدره ای با دوستدران خود سخن می گوید. «فریدون بدره‌ای»...

عرب نیا: در کانادا زندگی نمی کنم / از سوی طرفداران تندرو نواخته شدم!/ ببینید خبرگزاری برنا  ۵ ساعت پیش

عرب نیا: در کانادا زندگی نمی کنم / از سوی طرفداران تندرو نواخته شدم!/ ببینید به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر گزاری برنا ؛ روز گذشته صفحه اینستاگرام‌ فریبرز عرب نیا هک و تمام پست‌های قبلی این بازیگر پاک شد. با گذشت چندین ساعت از بروز این مشکلات، عرب نیا با انتشار ویدیویی صحبت‌های کنایه آمیز را مطرح و دوباره به موضوع اقامت...

سهراب با چمدان رویاهایش به فجر می رود خبرگزاری برنا  ۵ ساعت پیش

سهراب  با چمدان رویاهایش به فجر می رود به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر گزاری برنا ؛ این فیلم به زندگی سهراب سپهری، شاعر و نقاش سرشناس ایرانی خواهد پرداخت. سهراب سپهری که به صورت مطلق در سبک نیمایی شعر سروده است، بسیاری از شعرهایش تصویرسازی‌های خاصی داشته‌اند. او همچنین کتاب شعرهایی مانند «مرگ رنگ»،...

فیلم سینمایی «پاستاریونى» در یک تیزر خبرگزاری برنا  ۷ ساعت پیش

فیلم سینمایی «پاستاریونى» در یک تیزر   به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر گزاری برنا، فیلم سینمایی پاستاریونىدر حالی هفته سوم اکران خود را سپری می‌کند که سینماهای نمایش دهنده و سانس‌های بسیار محدودی دارد اما با این حال رتبه سوم جدول فروش هفتگی را از آن خود کرده است. ...

پوستر «بدون تماشاگر» رونمایی شد خبرگزاری برنا  ۷ ساعت پیش

پوستر «بدون تماشاگر» رونمایی شد به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا ؛ پوستر نمایش «بدون تماشاگر» به کارگردانی امیر اخوین همزمان با آغاز پیش فروش رونمایی شد. طراحی پوستر این نمایش را که بازیگران آن علی سرابی و آزاده صمدی و پوریا صمیمی انجام داده اند. این نمایش از ۲۸ آذر ماه در پردیس تئاتر شهرزاد...

زندگی پس از ترک اعتیاد را سوژه کردم روزنامه جوان  ۹ ساعت پیش

مستند کوتاه «چند نفر از ما» این روز‌ها در جشنواره سینما حقیقت در حال اکران است. گفت و گوی «جوان» با هادی معصوم‌دوست کارگردان این اثر را می‌خوانید.

«اولین‌ها» و «ایران 20» به عوام فریبی غربی‌ها پاسخ می‌دهد روزنامه جوان  ۹ ساعت پیش

سیدسلیم غفوری درباره کار‌های ویژه صداوسیما برای ۴۰‌سالگی انقلاب گفت: «ایران ۲۰» معرفی درست از دستاورد‌های انقلاب اسلامی را انجام می‌دهد و به تدریج در شبکه‌های سیما به عنوان میان‌برنامه با قالب «موشن‌گرافی» روی آنتن می‌روند. 

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده