تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۲:۵۵
نوبخت: به بهانه تحریم‌ها نباید کوتاهی کنیم
بیش از ۱۰ ماه است که تسهیلات اشتغال روستایی از منابع صندوق توسعه ملی به تصویب رسیده و هنوز آمار درستی از میزان تخصیص آن منتشر نشده‌است. روستاییان از مراحل پانزده‌گانه دریافت وام گله می‌کنند و وزیر جهاد کشاورزی نیز از سنگ‌اندازی در پرداخت این وام به روستاییان خبرداد و گفت: متأسفانه در سامانه کارا برای وام اشتغال روستایی با وحی منزل روبه‌رو هستیم، روستاییان برای دریافت وام اشتغال روستایی پشت در‌های بسته مانده‌اند.
دستورالعمل آیین‌نامه پرداخت وام اشتغال روستایی با هدف کاهش بیکاری و رونق اشتغال برای اجرا در مناطق روستایی، عشایر و شهر‌های کمتر از ۱۰ هزار نفر از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۴ دی ماه سال ۹۶، تحت عنوان «دستورالعمل آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی» به استانداران سراسر کشور ابلاغ شد.
بر اساس این طرح، مقرر شد معادل ریالی ۵/۱ میلیارد دلار (حدود ۶ هزار میلیارد تومان) از محل صندوق توسعه ملی نزد مؤسسات عامل (بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی) سپرده‌گذاری شود و با تلفیق منابع هر مؤسسه برابر با سهم صندوق توسعه ملی به متقاضیان پرداخت شود.
براساس آمار وزارت کار، تا ابتدای مهرماه امسال حدود ۶ هزار میلیارد تومان از این منابع به حساب بانک‌ها پرداخت شده‌است و بانک‌های عامل در راستای ضوابط مشخص خود بخشی از آن را واریز کردند و مطابق اظهارات برخی از مسئولان وزارت کار ۵۰ درصد فاز اول یعنی ۶ هزار میلیارد تومان در مرحله اول واریز شده و این وزارتخانه به‌دنبال ۶ هزار میلیارد تومان در فاز دوم است.
اما انتقادات بسیاری از سوی متقاضیان این تسهیلات در شهر‌های مختلف وجود دارد؛ از ممنوعیت استفاده تسهیلات اشتغال روستایی برای کارمندان و دستگاه‌های اجرایی تا سنگ‌اندازی بانک‌ها تا طولانی‌بودن روند اخذ مجوز‌ها و قوانین دست‌وپاگیر موجود در بانک‌ها و نداشتن وثایق مورد نیاز بانک‌ها در فرآیند تکمیل ضمانت گلایه‌های متقاضیان در دریافت این تسهیلات است.
چک لیست مسئولیت هرکدام از ارگان‌ها در راستای آیین‌نامه پرداخت وام اشتغال روستایی نشان می‌دهد که متقاضیان این وام باید ۱۵ مرحله را سپری کنند که تعداد زیادی در فرآیند انجام این ۱۵ مرحله خسته می‌شوند و دریافت وام اشتغالزایی را رها می‌کنند. در این خصوص وزیر جهاد کشاوری در مراسم امضای تفاهمنامه بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی جهت تأمین مالی ۱۸ هزارمیلیارد تومانی طرح‌های اشتغالزای حوزه کشاورزی گفت: هر چقدر از پرداخت این تسهیلات به روستاییان حمایت کنیم، باز هم کم است، متأسفانه در سامانه کارا با وحی منزل روبه‌رو هستیم.
در سفر‌هایی که به استان‌های مختلف کشور داشتم، متوجه شدم در همه شهرها، روستاییان منتظر این تسهیلات هستند و پشت در‌ها مانده‌اند. از سازمان برنامه و بودجه درخواست دارم به این مسئله به صورت ویژه رسیدگی کند. محمود حجتی با بیان اینکه ۱۸ درصد اشتغال کشور (غیر از صنایع غذایی تبدیلی) مربوط به بخش کشاورزی است، گفت: این در حالی است که سهم سرمایه‌گذاری در کشاورزی نسبت به اقتصاد کشور بسیار پایین است.
اشتغالزایی به تحریم ربطی ندارد رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز دراین مراسم با تأیید گله‌های حجتی گفت: ریالی از منابع اختصاص یافته برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید ربطی به نرخ ارز و تحریم‌ها ندارد، اینکه همه مسائل را به تحریم ربط دهیم و بگوییم که قادر به انجام آن نیستیم، حتماً کوتاهی کرده‌ایم.
محمد باقر نوبخت افزود: از سال گذشته ما چه برای شرایط عادی و چه شرایط تحریمی سازوکار ایمن‌سازی برای ایجاد فرصت‌های شغلی را ایجاد کردیم و به دنبال ایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال جاری هستیم که ۸۲ هزار شغل آن در بخش کشاورزی است و ما در ۱۰ رسته سرمایه‌گذاری کرده تا هم فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد کنیم و هم فرصت‌های کنونی را حفظ کنیم.
همچنین با صحبت‌هایی که با آقای حجتی داشتیم، سعی می‌کنیم باغات را در مناطق مرزی توسعه دهیم تا امرار معاش مرزنشینان و روستاییان عزیز باشند. وی گفت: مقوله اشتغالزایی به تحریم ربطی ندارد و این تفکر که همه چیز را به تحریم نسبت دهیم، صحیح نیست. نوبخت در خصوص نرخ خرید‌های تضمینی محصولات کشاورزی گفت: همه لیست خرید تضمینی محصولات کشاورزی تصویب شده و مطابق با آن عمل خواهد شد.
یک قلم از محصولات نیاز به بازنگری داشت که اگر آن هم قطعی شود، در مجموع نرخ خرید تضمینی را اعلام می‌کنیم. نوبخت با اشاره به میزان تسهیلات دولتی برای اشتغالزایی گفت: ما ۱۷ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان را برای اشغالزایی پیشنهاد کردیم که به ۸۲ هزار شغل در بخش کشاوزری هم تعلق می‌گیرد و ۸۸۶ میلیارد تومان یارانه برای آن‌ها در نظر گرفتیم و در این عرصه هیچ نیازی برای اینکه تحریم باشیم یا نباشیم، نداریم.
وی گفت: با وجود آنکه امریکا جهانی را معطل کرده‌است، اما قیمت ارز کاهش یافته و پرداخت‌های جاری عمرانی در وقت خود انجام می‌شود و برای اشتغال نیز برنامه داریم که همه این‌ها منجر به تولید می‌شود. ما راه خود را به سرعت ادامه خواهیم داد و من امیدوارم که این مرحله را نیز سرافرازانه پشت سر بگذاریم.
اعتبار بسته حمایتی از محل مابه‌التفاوت ارزی تأمین می‌شودهمچنین برگزاری مراسم امضای این تفاهمنامه فرصتی را به وجود آورد تا نوبخت در خصوص میزان حقوق کارمندان در لایحه بودجه سال آینده و محل تأمین اعتبار سبد‌های حمایتی دولت را تشریح کند. وی در حاشیه مراسم، در خصوص بسته حمایتی گفت: موضوع بسته حمایتی که برای اقشار خاص و بسته‌های جبرانی برای کارکنان دولت است، مسئولیت آن در یک تقسیم کار به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: سازمان برنامه و بودجه موظف به پشتیبانی مالی این کار است که این منابع از محل ما به التفاوت پتروشیمی تأمین می‌شود. نوبخت ادامه داد: نرخ ارز دولتی ۴۲۰۰ تومان است و آنچه در بازار نیما و غیررسمی خرید و فروش می‌شود، پولی نیست که به حساب خزانه بیاید، البته قانونگذار یک پیش‌بینی در ردیف بودجه در حد ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌است که در صورت مداخله بانک مرکزی برای ثبات نرخ ارز، باید به شکل مابه‌التفاوت واریز شود.
وی با یادآوری این نکته که شرکت ملی نفت از طرف دولت خدماتی با ارز ۴۲۰۰ تومان برای تأمین خوراک گاز پتروشیمی‌ها انجام می‌داد، گفت: مابه‌التفاوت این نرخ با نیما که ۷۲۰۰ تومان است، به خزانه واریز و تا آخرین ریال آن به مردم پرداخت می‌شود. این ما‌به‌التفاوت در حساب ویژه ذخیره می‌شود.

کد خبر: 55855  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: روزنامه جوان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

وضعیت آب و هوای امروز/ بارش باران و برف در نیمه غربی کشور اقتصاد ایران آنلاین  ۲۷ دقیقه پیش

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: اواخر وقت امشب ( ۲۰ آذر) سامانه بارشی به شمال غرب کشور وارد می‌شود و طی فردا (۲۱ آذرماه) در نیمه غربی آذربایجان غربی و شمال آذربایجان شرقی بارش باران و برف و وزش باد شدید پیش بینی می‌شود.  احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا افزود:...

استقرار یک هواپیمای آمریکایی در اوکراین برای مقابله با روسیه اکو فارس  ۲۷ دقیقه پیش

 به گزارش فارس، وزارت خارجه آمریکا به تازگی اعلام کرده که با درخواست اوکراین، یک هواپیمای تجسسی خود را در این کشور مستقر کرده است.   به نوشته وبگاه «وار ایز بورینگ» این هواپیمای تجسسی چهار موتوره از نوع  «اوسی _135»  است و دو هفته بعد از تنش جدید بین اوکراین...

جلال حسینی: دیگر سکوت جایز نیست اکو فارس  ۲۷ دقیقه پیش

سید جلال حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت این روزهای تیم پرسپولیس و موارد دیگر صحبت‌هایی کرد که در زیر می‌خوانید: فارس: این روزها وضعیت تیم پرسپولیس نگران‌کننده شده و شرایط آنقدر سخت شد که بازیکنان تیم بیانیه‌ای هم صادر کردند. واقعا وضعیت ما سخت...

ضرر 850 میلیارد تومانی شرکت راه‌آهن آفتاب نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : سعید محمدزاده سه شنبه 20 آذر در آئین معارفه مدیرعامل راه آهن غرب کشور به مرکزیت همدان، با اشاره به درآمد بالای هزینه‌های باربری در شبکه‌ریلی کشور، اظهارکرد:  طرح ملی شبکه خطوط راه‌آهن تهران- همدان- سنندج از جمله مهمترین طرح‌های ملی بوده که باید با بررسی اهمیت آن و میزان عملکرد خطوط...

با صرف هزاران میلیارد نمی‌توان بحران آب را مدیریت کرد آفتاب نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : بنفشه زهرایی امروز در دومین روز از همایش فناوری‌های آب در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: کارگروه سازگاری با کم‌آبی در اسفند ماه سال ۹۶ ایجاد شد؛ در این کارگروه سلسله مراتبی از سه رده تصمیم‌گیری پیش‌بینی شده است که وزارت‌خانه‌ها اعم وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت،...

شیوع یک بیماری مرموز در جهان؟ صبا ایران  ۳۹ دقیقه پیش

مسئولان حوزه بهداشت ایالات متحده آمریکا اعلام کرده‌اند که آمار کودکان مبتلا به یک بیماری فلج کننده ناشناخته در این کشور در روز‌های اخیر رکورد شکسته است. هنوز مشخص نشده که چه چیزی باعث شده تا کودکان توانایی حرکت دادن صورت، گردن، کمر، بازو و پا‌های خود را از دست بدهند. این علائم بعد از اینکه...

الماس سیاه پرسپولیس، استقلالی می‌شود صبا ایران  ۳۹ دقیقه پیش

تیم فوتبال استقلال در حالی با برگزاری یک دیدار معوقه در چارچوب رقابت‌های لیگ برتر به فصل نقل و انتقالات می‌رسد که در حال حاضر شنیده می‌شود استقلالی‌ها خواهان جذب ابراهیم توره هستند. ابراهیم توره بازیکن سابق پرسپولیس در تیررس مدیران استقلال قرار گرفته و با توجه به سیاستی که مسئولان آبی پوش...

هسته‌ای در گلوی مدیران/ کیلومتر خودرویی‌ها راه افتاد بورس نیوز  ۴۷ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، هسته معاملات امروز در گلوی بسیاری از مدیران گیر کرد، درحالی که روند فرسایشی معاملات در شاخص‌ها کاملا مشخص بوده و سایه سنگین رکود از پل حافظ به تالار بورس رسیده است، اندک انگیزه‌های پس‌اندازهای خانگی نیز در نامدیریت‌ها به جوی آب روانه می‌شود و فردی از قشر مدیریت سراتو سواران به داد...

جهانگیری از مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحلی بازدید کرد ایلنا  ۵۱ دقیقه پیش

جهانگیری از مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحلی بازدید کردبه گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری بعد از ظهر امروز با حضور در منطقه ویژه اقتصادی کشتی‌‌‌‌‌سازی و فراساحل ایران، از سکوهای استخراج نفت و گاز و روند کشتی‌‌‌سازی و انواع شناور بازدید کرد.  جهانگیری همچنین با توضیحات استاندار هرمزگان و رئیس مجتمع کشتی‌‌‌‌سازی...

قیمت سکه 20 آذر 97 مشخص شد مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

قیمت سکه 20 آذر 97 مشخص شدبه گزارش مرور نیوز، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان معاملات امروز (سه شنبه 20 آذرماه) مجددا با کاهش رو به رو بوده و به سه میلیون و 590 هزار تومان شد و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت 3 میلیون و 400 هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده