تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۷ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۳۸
نقشه آمریکایی برای طرف‌های اروپایی برجام
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، فرو ریختن رابطه متزلزل اروپا و امریکا طی ماه‌های گذشته، میراثی بود که از قبال خروج امریکا از توافق هسته‌ای به جای ماند و اینک در روزهایی که کشورهای اروپایی عزم خود را برای حفظ این توافق بدون شریک امریکایی خود جزم کرده‌اند، شکاف دو طرف درخصوص موضوعات اختلافی هر روز ابعاد بیشتری به خود می‌گیرد.
فرانس 24نوشت: چنان که دوقطبی پدیدآمده و تشدید شده میان اروپا و امریکا طی روزهای گذشته سایه خود را بر حوزه گسترده‌ای از مسائل از جمله تلاش‌های اتحادیه اروپایی برای یافتن راهکارهای عملیاتی حفظ برجام تحمیل کرده است. واقعیتی که مرور برخی ابعاد آن نشان دهنده چرایی سهل و ممتنع بودن پابرجا ماندن روند اجرای برجام دست‌کم برای تأمین مطالبات و منافع اقتصادی ایران در چارچوب این توافق است.
پس از آنکه کشورهای اروپایی با عملی شدن تصمیم ترامپ به خروج از برجام به دفاع از این توافق برخاستند، در جست‌وجوی یافتن راهکار عملی آن تصمیم گرفتند یک نهاد حقوقی برای ایجاد تسهیلات مبادلات مالی مشروع با ایران ایجاد کنند. نهادی که به شرکت‌های اروپایی این امکان را می‌دهد براساس قوانین اتحادیه به معامله با ایران ادامه دهند و استفاده از آن را برای سایر شرکای کشورمان نیز ممکن کنند.
  این سیستم تحت عنوان «اس‌پی‌وی»، هدف کنار گذاشتن دلار امریکا از معامله با ایران به نحوی که این کشور نتواند از محتوای معاملات آگاهی پیدا کرده و در پی آن، معامله کننده و بانک خارجی مربوطه را مورد تحریم قرار دهد، دنبال می‌کند. هدفی که چنانچه اجرایی شود، از تحریم امریکا مصون خواهد شد؛ چرا که کاری با دلار ندارد.
در شرایطی که ناظران سیاسی معتقدند این سیستم می‌تواند به مثابه آلترناتیوی در برابر سوئیفت قد علم کند و قدرت گیرد، دولتمردان امریکایی برای بی اثر کردن آن اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. اقداماتی که بنا به روایت شماری از صاحبنظران غربی با «فرانس 24» از یک منظر ناظر به تضعیف فرانسه، انگلیس و آلمان به عنوان متحدان قدرتمند اروپایی واشنگتن به شمار می‌آید و از سوی دیگر اختلاف افکنی درمیان کشورهای پیگیر پروسه «اس‌پی‌وی» را جست‌وجو می‌کند.
منزوی کردن متحدان بزرگ تحریم‌های تازه دولت امریکا که بخش‌های بانکی، انرژی، نفت، حمل و نقل دریایی و کشتی سازی را نشانه می‌گیرد، بخشی از تحریم‌هایی است که پس از امضای توافق هسته‌ای با ایران تعلیق شده بود. با وجود گستره قابل ملاحظه شمولیت این تحریم‌ها، ترامپ ضعیف بودن بازار جهانی نفت و جلوگیری از افزایش چشمگیر قیمت جهانی نفت را به عنوان توجیهی برای اعمال معافیت از تحریم‌های نفتی ایران برای چند کشور اعلام کرده است.
  هشت کشور از جمله چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه معافیت‌های موقتی را دریافت کرده‌اند که آنها را مجاز می‌کند تا به خرید نفت ایران ادامه دهند. اما اعطای این معافیت‌ها که منحصراً مربوط به تجارت نفتی با ایران به حساب می‌آید، در حالی است که شماری از صاحبنظران اروپایی این اقدام را بیشتر از آنکه ناظر به کنترل قیمت نفت و دوراندیشی امریکایی‌ها بدانند، مبتنی بر منزوی کردن متحدان بزرگ اروپایی واشنگتن دانسته‌اند.
در همین رابطه تیری کوویل؛ محقق مؤسسه روابط بین الملل و استراتژی، (Iris) معافیت یونان و ایتالیا را که از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت ایران در اروپا هستند هدفمند دانسته است. او می‌گوید: «در واقع واشنگتن می‌خواهد با این اقدامات سه کشور اروپایی «آلمان، فرانسه و بریتانیا» را که به طور فعال در مذاکرات هسته‌ای ایران از سال 2003 میلادی نقش داشته‌اند، هدف بگیرد و به نوعی جریمه کند.
» کارولین دو کامار، کارشناس مسائل اروپایی نیز نظری مشابه دارد و می‌گوید: «این تصمیم بر پایه استانداردی دوگانه گرفته شده است و می‌توان نتیجه گرفت که هدفش منزوی کردن کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای با ایران است.» سیاست ایجاد اختلاف علاوه بر منزوی کردن متحدان اروپایی، امریکا با معاف کردن شماری از کشورها از فهرست طولانی تحریم‌های خود برای ایجاد اختلاف و تشدید تقابل و همچنین ناکام گذاشتن عملیات نجات برجام نیز بهره می‌گیرد.
«کارولین دو کامار» با اشاره به اینکه یونان و ایتالیا هر دو توسط احزاب یوروسپتیک (مخالفان همگرایی اتحادیه اروپا) اداره می‌شوند، معاف شدن این کشورها از تحریم‌های امریکایی را تلاش این کشور در امتداد آسیب زدن به سیاست همگرایی اروپایی‌ها جهت حفظ برجام دانسته است.   از نگاه این کارشناس غربی، متقاعد شدن ماتئو سالوینی وزیر کشور و رئیس حزب راست افراطی ایتالیا با امتیازات پشت پرده ای که از ترامپ گرفته، خود مانعی خواهد بود تا او رغبت چندانی برای مشارکت در نهایی کردن پروسه «اس‌پی‌وی» نداشته باشد.
اردوان امیر اصلانی، کارشناس خاورمیانه با بیان اینکه «درواقع معافیت‌های اعطا شده توسط امریکا تهدیدکننده پروژه اروپایی دور زدن تحریم‌ها است»، توضیح می‌دهد: «معافیت‌های امریکایی از طرفی یونان و ایتالیا را برای رسیدن به یک سود هدفمند توسط امریکا انتخاب کرده‌اند و از طرفی دیگر پروژه «اس پی وی» اتحادیه اروپا را هدف گرفته است.
علاوه بر این یونان و ایتالیا که خریداران اصلی نفت ایران در اروپا هستند، با مشارکت در طرح اتحادیه اروپا در آینده از این معافیت محروم می‌شوند.» تیری کوویل هم می‌گوید: «امریکا چنین فشارهایی را برای ترساندن کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد می‌کند. به همین دلیل است که هیچ کشوری نمی‌پذیرد میزبان این سیستم شود.
» او ناکام ماندن تلاش‌ها برای انتخاب میزبان اروپایی پروسه اجرای «اس پی وی» را تاکنون نتیجه فشارهای یاد شده امریکا می‌داند. با وجود این کارشکنی‌ها در شرایطی که اروپایی‌ها دفاع از برجام را حیثیتی برای جایگاه بین المللی خود می‌دانند و با پرداختن به پروسه سازوکار مالی «اس‌پی‌وی» بهانه‌ای برای به چالش کشیدن دلار پیدا کرده‌اند، به نظر می‌رسد که مجازات کشورهای مشارکت کننده در پروسه یادشده از سوی امریکا بیش از آنکه برجام را در معرض فروپاشی قرار دهد، نتیجه اش مصمم کردن اروپا برای مقابله با امریکا خواهد بود.
ایران

کد خبر: 56478  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

حراج نفت ایران در بازار آسیا/ استقبال هند از خرید نفت ایران در ماه ژانویه/ رقابت تهران و ریاض ایلنا  ۶ دقیقه پیش

حراج نفت ایران در بازار آسیا/ استقبال هند از خرید نفت ایران در ماه ژانویه/ رقابت تهران و ریاضبه گزارش ایلنا، رویترز در گزارشی مدعی شده ایران قیمت رسمی فروش نفت خود را اعلام کرده است. بر اساس این فهرست قیمت نفت خام سبک ایران برای خریداران آسیایی ۳۰ سنت بالاتر از میانگین نفت عمان و دبی در ماه ژانویه و ۱ دلار پایین تر ماه پیش است. بر اساس این گزارش قیمت هایی که ایران عرضه کرده پایین تر از قیمت...

بهره برداری از فاز نخست پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی با حضور جهانگیری ایلنا  ۶ دقیقه پیش

بهره برداری از فاز نخست پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی با حضور جهانگیریبه گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در دومین روز از سفر به استان هرمزگان، فاز اول پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی با ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب را مورد بهره برداری قرار داد و از تاسیسات و بخش های مختلف آن بازدید کرد. هدف از احداث کارخانه آب شیرین کن بندر عباس، تولید بخشی از آب آشامیدنی...

دشمن در تهاجم به معنویات نیز همچون جنگ سخت، شکست خواهد خورد ستاره ها  ۴۸ دقیقه پیش

دشمن در تهاجم به معنویات نیز همچون جنگ سخت، شکست خواهد خورد به گزارش ستاره ها به نقل از  ایسنا، حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار، استان خراسان جنوبی را استانی مؤمن‌خیز و عالم‌پرور خواندند و با تجلیل از سابقه حضور پر شور و مؤثر مردم این استان در نهضت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفتند: امروز بزرگداشت شهیدان از بهترین و شریف‌ترین...

خودرو گران شد شبستان  ۵۸ دقیقه پیش

خودرو گران شدبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، پس از آنکه ایران خودرو ۴ عدد از محصولات خود را به قیمت ۵ درصد کمتر از بازار ارائه کرد، حالا وزیر صمت اعلام کرده که قیمت خودروی خودرو سازان داخلی به همان میزان گران می شود.   بنابراین گزارش، «رضا رحمانی» گفته که عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه...

گسترش رویش‌های انقلاب موجب شکست دشمن می شود شبستان  ۵۸ دقیقه پیش

گسترش رویش‌های انقلاب موجب شکست دشمن  می شودبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای، بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره‌ی شهدای استان خراسان جنوبی که در تاریخ ۱۴ آبان ۹۷ برگزار شده بود، صبح امروز (سه‌شنبه ۱۳۹۷/۹/۲۰) در محل برگزاری این همایش در حسینیه جماران...

دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان خراسان جنوبی با رهبر انقلاب دفتر نشر آثار رهبری  ۵۹ دقیقه پیش

دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان خراسان جنوبی با رهبر انقلاببیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره‌ی شهدای استان خراسان جنوبی که در تاریخ ۱۴ آبان ۹۷ برگزار شده بود، صبح امروز (سه‌شنبه) در محل این همایش در بیرجند منتشر شد.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، استان خراسان جنوبی را استانی مؤمن‌خیز و عالم‌پرور خواندند و با تجلیل از سابقه‌ی حضور...

گزارش کاردار سفارت فرانسه از ایران عصر ناصرالدین‌شاه نامه  ۱ ساعت پیش

ایران در عصر ناصرالدین‌شاه او به مدت شش سال در سفارت فرانسه در تهران کار و مدت کمی هم به‌عنوان کار‌دار سفارت فعالیت کرده است. وی در طول زمان حضورش در ایران به نقاط مختلف کشور سفر کرده است. بنابر یادداشت مترجم این کتاب،روششوار دانش‌آموخته رشته اقتصاد در کشورش بوده و زبان فارسی را پس از ورودش به...

مقام معظم رهبری:دشمن در تهاجم به معنویات نیز همچون جنگ شکست خواهد خورد/ دفاع مقدس تمام شدنی... نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار، استان خراسان جنوبی را استانی مؤمن‌خیز و عالم‌پرور خواندند و با تجلیل از سابقه حضور پر شور و مؤثر مردم این استان در نهضت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفتند: امروز بزرگداشت شهیدان از بهترین و شریف‌ترین کارهاست و کشور به آن احتیاج دارد.رهبر انقلاب...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده