تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۸ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۰۶
توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است
به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه ازاد انزلی به ایرنا ، رضا مسرور روز یکشنبه در دیدار با مدیران مسئول روزنامه ها ، خبرگزاریها و پایگاه های خبری گیلان اظهار داشت : این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم که کشور ما در حال الحاق به موافقت نامه اوراسیا است، و این امر بر اهمیت این منطقه و استان در مراودات بین المللی ایران می افزاید.
*اهمیت توسعه اقتصاد دریا محور در خزررییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: صنعت گردشگری نیز از جایگاه و مزیت ویژه ای در استان برخوردار است و این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم با این قیمت ارز بر جاذبه های حضور گردشگر در کشور و به تبع آن در استان گردشگری چون گیلان افزوده شده است.
وی با بیان اینکه متأسفانه تاکنون از ظرفیت های گردشگری دریایی خزر بهره برداری مناسبی نشده، اشاره ای به ظرفیت های استان در این خصوص نموده و احداث زیرساخت های لازم براساس الگوی موفق طرح های گردشگری دریایی منطقه متبوع خود در سطح استان را ضروری دانست.وی تصریح کرد: باید تنگ نظری را در این مسیر کنار گذاشت توجه داشت که با توجه به زیرساخت های ایجاد شده در سطح منطقه تعداد گردشگران از 5 و نیم میلیون نفر در سال گذشته به افزون بر 6 میلیون نفر رسیده است.
مسرور افزود: این سازمان تاثیر ورود گردشگر بر افزایش درآمدهای بازرگانان منطقه را در راهبردهای جذب گردشگر خود مورد توجه قرار داده است.وی با اشاره به ساخت و بهره برداری از اسکله تفریحی در منطقه آزاد انزلی رابه منظور فعال سازی گردشگری دریایی تصریح کرد: ایجاد چنین اسکله های تفریحی در سایر سواحل و بنادر استان الزامی است.
*توجه به ظرفیت های نسبی استانمدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بر شمردن مزیت های استان گیلان در حوزه های مختلف، توجه به بررسی مزیت های سرمایه گذاری براساس اولویت های موجود و تحولات اقتصادی کشور را مهم خواند.وی متذکر شد: با توجه به افزایش قیمت ارز و ایجاد ارزش افزوده در برخی صنایع می توان از مزیت هایی همچون مزایا و معافیت های منطقه و هم افزایی میان نیروهای بخش دولتی و خصوصی استان در جهت جذب سرمایه گذار و رونق فضای کسب و کار برای ایجاد اشتغال بیشتر بهره برد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: صنایع گاز محوری مانند تولید شیشه، کاشی و پتروشیمی در جنوب استان قابل ایجاد می باشند، از سوی دیگر تولید برق به منظور صادرات در استان از ارزش افزوده خوبی برخوردار است، این مهم در صنایع غذایی نیز با توجه به قیمت ارز و ظرفیت های داخلی استان به ویژه در صنایع کشاورزی قابل دست یابی است.
*تکمیل و ایجاد زیرساخت های جدید مهمترین اولویت کاری منطقه آزاد انزلیوی در ادامه با تاکید بر اینکه لازمه بهره برداری از مزیت ها، ایجاد زیرساخت های لازم در حوزه های مختلف است، افزود: به طور مثال در حوزه گردشگری، زیرساخت هایی همچون مرکز تفریحات دریایی، مجموعه ورزش های ساحلی، مرکز نمایشگاهی با توجه به ظرفیت های استان در حوزه های اکوتوریسم، توریسم ورزشی و تجاری در دستور کار قرار گرفت، که با بهره برداری از آنها امکانات و زیرساخت های منطقه نسبت به سال 92 توسعه فراوانی داشته و قابل قیاس با گذشته نیست.
مدیرعامل سازمان با اشاره به در حال احداث بودن نظرگاه گردشگری انزلی در نوار ساحلی منطقه خاطر نشان کرد: این پروژه جذاب گردشگری دریایی از سوی سازمان ساخته می شود و تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد. وی با بیان اینکه توسعه تجارت با توسعه زیرساخت شکل می گیرد افزود: براساس زیرساخت های متعدد ایجاد شده در سطح منطقه می توان اعلام کرد که این منطقه در حوزه زیرساختی جزو مناطق پیشرو کشور است.
*اهمیت اتصال خط ریلی به مجتمع بندری کاسپینوی ایجاد زیرساخت ها را برای حضور سرمایه گذار حائز اهمیت عنوان و با اشاره به عملکرد دوره مدیریتی خود در زمینه اجرای مهندسی ارزش جهت خروج از رکود دوساله مجتمع بندری کاسپین، تصریح کرد: این مجتمع بندری با وضعیت فعلی خود از بزرگترین بنادر شمال کشور محسوب می شود که دارای مزیت های کم نظیری که از جمله امکان پهلو گیری کشتی های تجاری تا سقف 100 هزار تن است، خدمتی که فقط در این بندر ایرانی قابل ارائه می باشد.
وی ادامه داد: اهمیت مجتمع بندری کاسپین به اتصال آن به خط ریلی سراسری است، موضوعی که با نظر مساعد رییس جمهور و حمایت ویژه دکتر نوبخت و دبیر محترم شورایعالی مناطق آزاد که نقش کلیدی در این مسیر دارند، در دستور کار قرار دارد، و این درحالی است که اتصال همه بنادر گیلان یعنی انزلی و آستارا نیز در این راستا الزامی است.
*بهره گیری از توان بخش خصوصی در ایجاد زیرساخت بندریرییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی استفاده از توانمندی بخش خصوصی در ساخت مجتمع بندری کاسپین را در میان سایر پروژه های احداث بندر در سطح کشور کم نظیر عنوان و خاطرنشان کرد : در تمام کشور، ساخت بندر و زیرساخت ترانزیتی از سوی دولت صورت می گیرد و این در حالی است که در منطقه آزاد انزلی بخشخصوصی در حال ساخت 4 پست اسکله، مخازن سوخت 120 هزار تنی و سیلوی 90 هزار تنی است، زیرساخت هایی که ظرف دو سال آتی نقش خود را در توسعه مراودات تجاری کشور بروز خواهند داد.
*کریدور چین اکتائو انزلی، مسیر جدید تجاری ایران، نیازمند حمایت و تبلیغ رسانه ایمسرور با اشاره به عبور دو کریدور مهم بین المللی از مسیر گیلان و منطقه آزاد انزلی و نقش آنها در رونق فضای کسب و کار و اشتغالزایی استان، اظهار داشت: با تلاش و پیگیری های صورت گرفته این کریدور میان دو کشور راه اندازی شده، و در این مسیر توافقات متعددی با بخش دولتی و خصوصی چین منعقد شده است.
وی افزود: بعد از سفر هفته پیش به چین، ظرف هفته های آتی محموله های جدید در مسیر به مقصد منطقه آزاد انزلی ترانزیت می شود، موضوعی که بیانگر توجه طرف چینی به مزیت های این مسیر تجاری است.وی با بیان اینکه افزایش تردد کالا در این مسیر به اشتغال و سرمایه گذاری بیشتر منتهی می شود، به اهمیت پروژه بزرگ کریدور جاده ابریشم دولت چین اشاره و خاطرنشان کرد: باید مزیت های موجود را پایدار نمود و این مهم از طریق افزایش مبادلات کالایی در قالب های صادرات و واردات محقق می شود، موضوعی که نیازمند همکاری و توجه رسانه ها به نقش کریدورها در مسیر توسعه استان است.
*ایجاد مرکز نوآوری در منطقه آزاد انزلیرییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی آغاز عملیات مرکز نوآوری با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور را با توجه به نیروی انسانی تحصیل کرده استان حائز اهمیت ارزیابی و خاطرنشان کرد: این یک مرکز نوآوری به معنای واقعی است که با هدف توسعه مراودات دانش بنیان و صادرات چنین محصولاتی به کشورهای حاشیه دریای خزر در این منطقه تا سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.
پارک لجستیک برای تبدیل شدن به مرکز مبادله کالایی منطقهوی با بیان اینکه تکمیل کننده همه زیرساخت های منطقه آزاد انزلی در مراودات بین المللی ایجاد پارک لجستیک است افزود: احداث پارک لجستیک منطقه با موافقت وزارت راه و شهرسازی به مساحت 50 هکتار در فضای پسکرانه مجتمع بندری کاسپین در دستور کار قرار گرفته است و پارک لجستیک منطقه آزاد انزلی با کارکردهای مشابه منطقه آزاد جبل علی، برای کشورهای حاشیه دریای خزر ساخته می شود.
*رشد شاخص های اقتصادی و رونق فضای کسب و کار در پنج سال گذشته مسرور با اشاره به افزایش غیر قابل مقایسه تمامی شاخص های اقتصادی به نسبت سال 92 و رشد فضای کسب و کار افزود : سازمان منطقه آزاد انزلی با خلق مزیت نسبی و رقابتی و توسعه زیرساخت ها، موفق به جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی مختلفی در این منطقه شده که در میان پروژه های بزرگ سرمایه گذاری گردشگری، خدماتی و تجاری صنعتی می توان به پروژه گردشگری جدیدی اشاره کرد که در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن با سرمایه گذاری خارجی در منطقه آغاز خواهد شد.
*میزبانی منطقه آزاد انزلی از جشنواره ملی مطبوعات در سال آینده مدیرعامل خانه مطبوعات نیز در این جلسه از موافقت دکتر مسرور برای برگزاری جشنواره ملی رسانه ها به میزبانی این منطقه در سال آینده خبر داد .وی با تقدیر از میزبانی جشنواره ملی مطبوعات در تیرماه سالجاری در این منطقه با حضور سخنگوی دولت و مدیران ارشد کشوری آن را یکی از بهترین جشنواره های تخصصی برگزار شده از لحاظ کمی و کیفی اعلام کرد.
در پایان این نشست مدیران رسانه ای استان گیلان با قدردانی از تلاشهایشان و تیم مدیریتی همراه در پنج سال اخیر به دلیل تحولات ارزشمند صورت گرفته ، در راستای توسعه همه جانبه منطقه آزاد انزلی و هم افزایی ظرفیت های استان و تعاملات فی مابین به ویژه در حوزه اطلاع رسانی و ارتباط با رسانه ها تشکر کرده و منطقه آزاد انزلی را پیشران توسعه استان و الگویی موفق در ایجاد زیرساخت های متنوع و تحقق اهداف و ماموریت ها در سطح کشور دانستند.
نمایندگان رسانه های گیلان همکاری و همراهی رسانه ها را در عرصه اطلاع رسانی توانمندیها،ظرفیت ها ،برنامه ها و اقدامات به منظور استمرار روند رو به رشد منطقه و توسعه استان اعلام داشتند. رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان این نشست خواستار توجه رسانه ها به لزوم ایجاد هم افزایی در عرصه های مختلف استان به منظور فعال سازی مزیت های موجود در جهت رونق فضای کسب و کار و افزایش ضریب اشتغال در سطح گیلان شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
6030

کد خبر: 57109  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

ورود سامانه بارشی از اواخر وقت امشب به کشور بهداشت نیوز  ۵۱ دقیقه پیش

ورود سامانه بارشی از اواخر وقت امشب به کشور به گزارش بهداشت نیوز: فریبا گودرزی افزود: با توجه به تاثیر این سامانه همچنین روز پنجشنبه در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و شمال کردستان بارش باران و برف و وزش بادهای شدید رخ خواهد داد.

15نسخه خانگی برای بهبود یافتن سرفه بهداشت نیوز  ۵۱ دقیقه پیش

15نسخه خانگی برای بهبود یافتن سرفه به گزارش بهداشت نیوز: هیچ چیز برای والدین ناراحت‌کننده‌تر از شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب نیست. این مشکل معمولا پدر و مادرها را نگران می‌کند؛ طوری که حاضرند هر کاری انجام دهند تا هرچه زودتر سلامت کوچولویشان را ببینند اما در واقع سرفه رفلاکس طبیعی بدن است که به دلیل تحریک مژه‌های...

به روزرسانی گوگل مپ برای کاربران اپل شبکه ایران  ۵۴ دقیقه پیش

گوگل گزینه را برای کاربران سیستم عامل ios فعال کرده است که امکان بررسی مکان هایی را که ممکن است بر اساس وضعیت موقعیت مکانی یا جستجوهای قبلی انتخاب کنید را برای شما فراهم می کند. بر این اساس نقشه های گوگل می توانند به شما در پیدا کردن مکان های جدید با استفاده از تب"For You""...

حمل بار در کانادا با پهپاد خودران شبکه ایران  ۵۴ دقیقه پیش

شرکت کانادایی "دراون دلیوری کانادا"(DDC) قصد دارد حمل و نقل با کمک پهپاد را از بهار سال 2019 آغاز کند. مقامات محلی نیز پس از دو سال آزمایش و بررسی، به این طرح رای مثبت داده‌اند. کارخانه "موس کری فرست نیشن"(Moose Cree First Nation) که در خلیج جیمز واقع در 500 متری شمال تورنتو...

دلایل احتمالی ورم انگشتان دست نامه  ۵۵ دقیقه پیش

 سایت تخصصی "مدیکال دیلی" در مطلبی در این باره آورده است که صرف نظر از شدت ورم انگشتان، دلایل احتمالی در بروز این مشکل می‌تواند شامل موارد زیر باشد: بدن سطح آب و نمک را تنظیم کرده و تعادل آن را حفظ می‌کند. زمانیکه فرد در مصرف نمک افراط کند بدن با ذخیره میزان آب بیشتر واکنش نشان می‌دهد. این...

معجزه چربی سوزی را در این دمنوش‌ها بجویید بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

معجزه چربی سوزی را در این دمنوش‌ها بجویید به گزارش بهداشت نیوز: گیاهان دارویی سال‌های متمادی در فرهنگ ایران و ایرانی نقش دارد و تقریبا بخشی از این گیاهان همواره در آشپزخانه یا گنج‍ه‌های اکثر ایرانی‌ها وجود داشته که مردم براساس آموزه‌های قدیمی از خواص مفید آن‌ها استفاده می‌کنند.

تخفیف‌های گسترده ایران به مشتریان آسیایی نفت در تقابل با عربستان سعودی العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم _ ایران / اقتصادی به گزارش العالم به نقل از رویترز، نفت خام سبک ایران برای تحویل به مشتریان آسیایی در ماه ژانویه در قیاس با ماه پیش از آن 1 دلار پایین‌تر ارزش‌گذاری شده است. بهای نفت خام سبک ایران برای تحویل در ماه ژانویه به مشتریان آسیایی در مقایسه با نفت خام...

ترامپ راهبرد جدید آمریکا علیه سلاح های کشتار جمعی را امضا کرد العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم ـ آمریکا به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، بر اساس بیانیه کاخ سفید، راهبرد ملی جدید، شامل جلوگیری از دستیابی گروه های تروریستی از جمله داعش به سلاح های کشتار جمعی می شود. این راهبرد که در 22 صفحه تنظیم و به امضای رئیس جمهوری آمریکا رسیده همچنین شامل تقویت قدرت دفاعی آمریکا برای...

صف پسته ۲۰۰ هزار تومانی در بازار تهران! + عکس بهداشت نیوز  ۳ ساعت پیش

صف پسته ۲۰۰ هزار تومانی در بازار تهران! + عکس مردم در حالی پشت در مغازه‌ای قدیمی در قسمت خشکبار فروشی‌های بازار تهران صف کشیده اند که قیمت پسته این مغازه ۲۰۰ هزار تومان است. آنان کیفیت بالا و قیمت مناسب را علت انتظار خود عنوان می‌کنند. یکی از آقایانی که در صف خرید پسته ایستاده است درباره علت ایستادنش در این صف می‌گوید: قرار...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده