تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۸ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۹:۲۳
چرا تولید محتوای بومی برای کودکان در فضای مجازی جدی گرفته نمی‌شود
روزنامه ایران، به سراغ فعالان و کارشناسان حوزه تولید محتوای کودک در فضای مجازی رفت و نظر آنان را در این باره جویا شد. ایجاد اکوسیستم با سرمایه‌گذاری اپراتورها  «تولید محتوای جذاب برای کودکان بسیار پرهزینه است و به سرمایه‌گذار نیاز دارد از سوی دیگر محتوای مخصوص کودکان باید دارای داستان، طراحی و شخصیت‌های جذابی باشد تا کودک را جذب کرده و با خود مأنوس کند.
» محسن مروجی مدیرعامل یکی از شرکت‌های تولید محتوای کودک با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: در حال حاضر در تمام دنیا سری‌هایی از انیمیشن‌ها، بازی‌ها و سریال و فیلم‌های سینمایی مخصوص کودکان ساخته می‌شود. به عبارتی ابتدا محصول و محتوای باکیفیت و جذابی ساخته و وقتی کودک با آن مأنوس شد سری‌های جدید آنها نیز طراحی و ساخته می‌شود.
البته این نوع فعالیت‌ها تنها به ساخت فیلم و محتوا ختم نمی‌شود، بلکه آنها به‌سمت تولید کالا با شخصیت‌های آن فیلم نیز می‌روند، چرا که محصولات جنبی شخصیت و فیلم را به ذهن کودک متبادر می‌کند بنابراین عملاً کودک با تمام مجموعه محصولاتی که تولید می‌شود به‌سمت محتوای خارجی تولید شده روی می‌آورد.
این فعال حوزه تولید محتوای کودک معتقد است شرکت‌ها، اپراتورها و مجموعه‌های بزرگی مانند اپل، گوگل و... که روزی تنها در زمینه دیوایس‌ها سرمایه‌گذاری می‌کردند به سرمایه‌گذاری در زمینه تولید محتوا روی آورده‌اند، چرا که آنها به این نتیجه رسیده‌اند که تولید محتوا دارای درآمد بسیار بالاتری نسبت به فروش دستگاه‌ها یا دیتای اینترنتی خام است.
مروجی با اشاره به اینکه در کشور ما تنها چند شرکت کوچک خصوصی و حمایتی در زمینه تولید محتوا ورود کرده‌اند، گفت: این شرکت‌های کوچک توان مالی بالا و دید تجاری ندارند به همین دلیل با فعالیت در ابعاد بسیار کوچک اکوسیستمی در زمینه تولید محتوای کودک به وجود نمی‌آید. وی افزود: اپراتورهای کشور هنوز در حال خام فروشی اینترنت و دیتا هستند و در نهایت بر سر ارائه بسته‌های اینترنتی ارزانتر رقابت می‌کنند.
این درحالی است که اپراتورهای کشور و ارائه دهندگان اینترنت ما نیز باید به سمت تولید محتوا بروند و در زمینه تولید محتوای کودک سرمایه‌گذاری کنند. پالایش و نظارت به جای فیلتر ابوالفضل محمودی دیگر فعال حوزه تولید محتوای کودک نیز معتقد است صیانت از فضای مجازی کودک در اکثر کشورهای دنیا دارای اهمیت بالایی است به همین دلیل روی تولید محتوای بومی و جلوگیری از مخاطرات در فضای مجازی کار می‌کنند.
این پژوهشگر حوزه کودکان با بیان اینکه فرصت استفاده از فضای مجازی بیشتر از مخاطرات آن است و فیلتر و محدود کردن کودکان راه حل مناسبی نیست به «ایران» گفت: در اروپا برای جلوگیری از مخاطرات کودکان در فضای مجازی به آموزش و فرهنگسازی روی آورده‌اند و اولیا و مربیان را با مخاطرات فضای مجازی آشنا می‌کنند، ما نیز باید به‌صورت جدی به این دو مقوله ورود کنیم.
محمودی با اشاره به قانونگذاری می‌گوید: موضوع مهم دیگری که در اکثر کشورها به آن اهمیت ویژه قائل شده‌اند بحث تعریف مقررات و نظارت بر محتوای تولید شده مخصوص کودکان است به همین دلیل اگر کسی اصول را زیرپا بگذارد با جریمه‌های سنگینی روبه‌رو خواهد شد. وی با بیان اینکه تولید محتوا در حوزه کودک نیاز به مشارکت وسیع نهادها با استفاده از توان بخش خصوصی دارد، گفت: البته باید در این راستا یکسری زیرساخت و پلتفرم‌هایی با تعداد کاربران بالا را در اختیار تولید‌کنندگان محتواهای داخلی قرار دهند بخصوص پلتفرم توزیع محتوا چون متأسفانه هیچگونه پلتفرمی در این زمینه وجود ندارد.
از سوی دیگر باید تعرفه ترجیحی برای توزیع محتواهای کودک دراختیار تولیدکنندگان محتوای کودک قرار دهند دقیقاً همان کاری که در خصوص استفاده محتوای داخلی در استفاده از دیتای اینترنتی انجام دادند باید در حوزه کودک نیز چنین اقدامی صورت بگیرد. محمودی گفت: موضوع مهم دیگر این است که باید اپراتورها در زمینه تولید محتوا ورود کنند، چرا که واقعاً سودده است.
سرمایه‌گذاری اپراتورها این زمینه را ایجاد می‌کند تا محتوای با کیفیت برای کودکان طراحی و تولید شود البته در این زمینه می‌توان از محتواهای خوب خارجی نیز الگوبرداری کرد، چرا که قرار نیست ما نیز در این مسیر چرخ را از ابتدا اختراع کنیم. این فعال تولید محتوای کودک در ادامه خواستار ایجاد سازمان مشخص برای تولید محتوای کودک در کشور شد و گفت: در عموم کشورها نهادی به‌نام (COP) Child Onile Poretection وجود دارد.
این در حالی است که در کشور ما سازمان‌های مختلفی وجود دارد که همه به‌صورت جزیره‌ای فعالیت می‌کنند و هیچ اتفاق نظری نیز بین آنها وهیچ نقشه جامعی برای صیانت از کودک و حمایت از فعالان تولید محتوای کودک وجود ندارد. تولید محتوای جذاب با داستان‌های غنی عماد رحمانی بازیساز نیز معتقد است محتواهای تولید شده در کشورهای خارجی متناسب با سن و دارای کیفیت بالایی است از این‌رو کودکان محتواهای خارجی را به بومی ترجیح می‌دهند.
رحمانی گفت: از آنجایی تولید محتوا برای کودک هزینه بر است از این‌رو تولیدکنندگان به طراحی و ساخت آثار ساده روی می‌آورند که برای کودکان نسل کنونی جذابیت ندارد. کودک امروزی برخلاف نسل قدیمی با وجود محتواهای جذاب با یک انیمیشن، بازی و ویدئو ساده راضی نمی‌شود. این فعال گیم در ادامه افزود: باید کودکان را با محصولات قوی آن هم با قصه‌های غنی ایرانی تغذیه کرد، چرا که دیگر زمان تهیه تولید محتوا برای کودکان با کمترین هزینه و بسیار ساده گذشته است و با داستان‌های ضعیف نمی‌توان کودکان را جذب کرد.
وی با بیان اینکه ما خود تجربه تولید بازی موزیکالی با قصه غنی از داستان‌های ایرانی داریم که بسیار هم پرفروش بود به «ایران» گفت: تولید محتوا باید مناسب سن کودک باشد و با سرمایه‌گذاری و تبلیغات بالا تولید شود. باید با تولید محتوای مناسب مخاطبان را با خود همراه کنیم. کودکان نیاز به یک اکوسیستم و محیط و محتوای پالایش شده دارند.
باید مسئولان بدانند با ایجاد محدودیت و فیلترینگ نمی‌توان مانع از دسترسی کودکان به محتوا و فضای مجازی شد. عباس منصورنژاد کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه تولید محتوای خارجی در تمام حوزه‌ها بخصوص حوزه کودک انیمیشن، بازی بسیار بالا است، گفت: از آنجایی که محتواهای آنها دارای کیفیت بالا است بنابراین کودکان ما نیز از آنها استقبال می‌کنند.
این کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه محتواهای متنی خوبی در حوزه کودک در کشور تولید می‌شود، افزود: ولی از آنجایی که کودک بیشتر بصری است به همین دلیل خانواده‌ها نیز به سمت استفاده از محتواهای انیمیشن و ویدئو و بازی‌های جذاب که براحتی هم در فضای مجازی در دسترس است برای کودکان خود می‌روند.
منصورنژاد معتقد است چرخه تولید و توزیع محتواهای خارجی بخصوص درامریکا بسیار گسترده است و همین گستردگی موجب شده است محتواهای تولید آنها در دسترس عموم مردم جهان قرار بگیرند و برای آنها سوددهی داشته باشد. به هرحال با تمامی موارد یاد شده باید گفت وزارت ارتباطات با تدوین سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان به‌دنبال اجرای طرح اینترنت کودک است.
خسرو سلجوقی مجری این سند درباره طرح اینترنت کودکان در گفت‌و‌گو با یکی از خبرگزاری‌ها گفت: طرحی با عنوان سما(سالم، مناسب و ایمن) چند وقتی است که راه‌اندازی و در دسترس قرار دارد و والدین می‌توانند از مزایای این طرح برای کودکان و نوجوانان خود بهره‌مند شوند. سلجوقی با بیان اینکه در طرح سما تلاش شده تا روی محتوا تمرکز شود و اطلاعاتی مناسب سن آنها در دسترس کودکان قرار گیرد، افزود: متأسفانه درحالی‌که این طرح مدتی است توسط بخش خصوصی اجرایی شده، اما در حال حاضر میزان استفاده‌ از آن در حدود صفر است و عدم اطلاع‌رسانی مناسب از سوی صداو‌سیما برای معرفی این طرح و درخواست هزینه، از مهم‌ترین دلایل استقبال اندک از آن است.
سلجوقی افزود: هدف طرح اینترنت کودک رده‌بندی سنی برای محتوای فضای مجازی است و درتلاش هستیم تا آن را به‌گونه‌ای توسعه دهیم که کودکان و نوجوانان با توجه به رده سنی به اطلاعات مناسب خود دسترسی داشته باشند. کلمات کلیدی فضای مجازی کودکان محتوای بومی

کد خبر: 57333  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

استارت آپ ها می توانند به توسعه صنعت گردشگری کمک کنند تلنا  ۱ ساعت پیش

استارت آپ ها می توانند به توسعه صنعت گردشگری کمک کنند به گزارش تلنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امیر ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم استارت آپی گردشگری با  حضور در جمع فعالان این حوزه اظهار کرد: با سه نسل از استارت آپ ها روبرو هستیم بخشی از استارت آپ ها خدمات محور هستند نسل...

نسخه جدید اپلیکیشن کارپینو برای اندروید و iOS منتشر شد هموطن سلام  ۲ ساعت پیش

به گزارش هموطن آنلاین به نقل از روابط عمومی کارپینو، تمامی کاربران با به‌روزرسانی اپلیکیشن کارپینوی نصب شده روی دستگاه خود می‌توانند از خدمات به‌روزرسانی شده استفاده کنند. بازارهای ارائه دهنده نرم‌افزارهای اندرویدی مثل «کافه بازار»، و بازارهای ارائه دهنده نرم افزارهای iOS مثل «سیب اپ» آخرین نسخه اپلیکیشن...

حجامت برای رفع کمردرد؛ ممنوع سلامت نیوز  ۳ ساعت پیش

حجامت برای رفع کمردرد؛ ممنوعسلامت نیوز:پژوهشگر طب سنتی توصیه‌های برای کاهش دردپا و کمر در سالمندان ارائه داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،سیدمهدی میرغضنفری پژوهشگر طب سنتی ،‌ در ارتباط با درد پا و گزگز شدن انگشتان پا در سالمندان اظهار داشت: علت شایع پا درد و یا ورم پا،‌ بی‌حسی و خواب‌رفتگی پا و...

مشکل نظام سلامت بودجه است یا ولخرجی؟ سلامت نیوز  ۳ ساعت پیش

مشکل نظام سلامت بودجه است یا ولخرجی؟سلامت نیوز:اعتراض وزیر سابق بهداشت به کمبود اعتبارات و بی اعتنایی سازمان برنامه و بودجه به این گلایه ها، سرانجام باعث کناره گیری او شد. این در حالی است که برخی معتقدند هزینه ها باید مدیریت شود.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،؛ بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، اولین و شاید مهم ترین طرح و برنامه دولت...

شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟ مجله سلامت  ۴ ساعت پیش

شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟با الگویی که به سمت طبیعی‌تر شدن و سالم غذا خوردن می‌رود، برخی اعلام می‌کنند که محصولات لبنی طبیعی شیر، پاک‌تر و انتخاب سالم‌تری نسبت جایگزین های کم چرب “دستکاری شده” است. مطالعات اخیر سوالاتی در مورد اینکه آیا محصولات لبنی کم‌چرب باعث کاهش وزن می‌شوند یا خیر را افزایش داده است.جدال بین کم‌چرب...

دبیر ستاد فناوری نانو: کاهش بودجه نانو شوک آور است ستاد فناوری نانو  ۶ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، بودجه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1397 طبق بررسی ها معادل 72 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده که در بودجه پیشنهادی برای سال 1398 به رقم 48 میلیارد و 650 میلیون تومان کاهش یافته است.به عبارتی، بودجه 1398 ستاد ویژه توسعه فناوری نانو...

سیستم خودرو خود را هک کرده و جایزه بگیرید شبکه ایران  ۷ ساعت پیش

تیم امنیتی گروه خودروسازی تسلا، در تلاش است تا بی نقص ترین خودرو ممکن را تحویل بازار دهد و  بر این اساس اعلام کرده که اگر خریداران خودروهای تسلا بتوانند یک نقص مرتبط با آلوده سازی هوا را در سیستم کامپیوتری خودرو بیابند برنده یک خودرو مدل 3 خواهند شد. البته این نخستین باری نیست که یک شرکت در تلاش...

سه پرس کباب 744 هزار تومان سلامت نیوز  ۸ ساعت پیش

سه پرس کباب 744 هزار تومانسلامت نیوز: یک رستوران سنتی در محدوده مرکز تهران برای سه پرس غذا شامل کباب و جوجه مبلغ 744 هزار تومان دریافت کرده بود که پس از بررسی های گشت تعزیرات مشخص شد در این فاکتور بیش از 400 هزار تومان تخلف گرانفروشی داشته است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، گشت مشترک تعزیرات بر اساس یک شکایت مردمی به دلیل...

ایران در علم ژنتیک رتبه نخست منطقه را دارد سلامت نیوز  ۸ ساعت پیش

ایران در علم ژنتیک رتبه نخست منطقه را داردسلامت نیوز: دبیر علمی یازدهمین کنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین به پیشرفت های کشور در علم پزشکی اشاره کرد و گفت:ایران در علم ژنتیک رتبه نخست منطقه را دارد و از ترکیه پیشی گرفته ایم.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر سید محمد اکرمی روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه این کنگره در سالن همایش دانشکده...

اختلال تلفنی در 3 مرکز مخابراتی تهران شبکه ایران  ۸ ساعت پیش

عملیات کابل برگردان با هدف توسعه شبکه کابل در مراکز مخابراتی شهید دستغیب، پیام نور و ابوذر درحال انجام است. با اجرای این عملیات، ارتباط تلفنی مشترکان در مرکز مخابرات شهید دستغیب با پیش شماره های ۲۲۷۰ الی ۲۲۷۵، ۲۶۸۵ در محدوده خیابانهای همایون، رجایی و در مرکز مخابرات پیام نور به مدت ۳ روز با اختلال...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده