تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۸ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۰۰
شروط رقابت‌پذیر کردن فولاد
شفیعی ابتدا با اشاره به برخی شاخص‌های صنعت فولاد در ایران توضیح داد: ظرفیت تولید صنعت فولاد در کشور معادل ۶۲/ ۳۱ میلیون تن در سال ۱۳۹۶ بوده که متوسط سهم آن از تولید ناخالص داخلی طی دوره ۹۶-۱۳۷۶، حدود ۳/ ۱ درصد برآورد شده است. این صنعت، رتبه ۱۳ جهانی به لحاظ ظرفیت تولید در سال ۲۰۱۷ را کسب کرده و متوسط سهم ۲/ ۹ درصدی از مجموع فروش صنعتی در کشور طی سال‌های اخیر را به خود اختصاص داده است.
سهم ۵/ ۷ درصدی از مجموع شاغلان صنعتی در سال ۱۳۹۴، متوسط سهم ۱۱ درصدی از درآمد صادرات صنعتی طی سال‌های اخیر و سهم ۷/ ۷ درصدی از مجموع بنگاه‌های بزرگ‌تر از ۵۰۰ نفر کارکن در بخش صنعت از جمله دیگر ویژگی‌های صنعت فولاد بود که شفیعی به آن اشاره کرد. وی سپس با اشاره به برخی مزیت‌های مقابل صنعت فولاد در ایران از قبیل دسترسی به انرژی و معادن گفت: چالش‌های پیش روی صنعت فولاد شامل ساختار دوگانه تولید و بازار و چشم‌انداز پرنوسان تقاضا، عدم توازن حاکم بر زنجیره تولید، کاهش روزافزون مزیت نسبی دسترسی به مواد اولیه معدنی و انرژی و کاهش روز افزون مزیت نسبی دسترسی به مواد اولیه معدنی و انرژی است.
شفیعی سپس گفت: در جهان کمتر از ۴ درصد از فولاد خام تولیدی صادر ‌می‌شود. ضمن اینکه همین میزان سهم کمتر از ۱۵ درصد از کل سبد صادرات فولادی را به خود اختصاص ‌می‌دهد. اما در ایران بیش از ۳۰ درصد از فولاد خام تولیدی صادر شده است که سهمی حدود ۸۰ درصد از مجموع فولاد صادراتی را به خود اختصاص داده است.
این کارشناس اقتصادی، در ادامه به فشارهای تنظیم بازاری که دولت بر تولیدکنندگان و صادرکنندگان در شرایط بحران اقتصادی وارد ‌می‌کند، اشاره کرد و گفت: تاثیرپذیری بازارهای فروش صادراتی از تحریم‌های اقتصادی و سرانه پایین مصرف فولاد در کشور و تاثیرپذیری بالای تقاضا از نوسانات بازارمسکن و ساختمان از دیگر مشکلات این بخش است.
شفیعی در ادامه به این نکته اشاره کرد که عاملی نظیر پراکندگی واحدهای فولادسازی دوری و نزدیکی به محل تامین مواد اولیه نیز یکی از چالش‌های صنعت تلقی ‌می‌شود؛ از این جهت که به کاهش مزیت‌های نسبی تولید منجر شده است؛ به‌طوری که طبق برآوردها، سهم هزینه‌های حمل‌ونقل از قیمت تمام شده کالاهای صادراتی در این بخش به ۱۸ تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.
عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گفت: عواملی نظیر کاهش سهم واحدهای تولیدی بزرگ‌مقیاس، ضعف عملکرد نیروی انسانی، نقایص ساختار مدیریتی و مالکیتی به ویژه در هلدینگ‌های شبه‌عمومی و غیرتخصصی و به تبع آن غلبه رویکرد مقطعی‌نگر و کاهش تمایل به نوسازی و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و نقایص زنجیره ارزش تولیدات فولادی منجر به کاهش توان خلق ارزش افزوده در این صنعت شده است.
شفیعی با بیان اینکه تنها ۱۴میلیون تن از ظرفیت فعال کشور دارای مقیاس ۲میلیون تن و بالاتر هستند، افزود: مقیاس سایر واحدهای فعال تا ظرفیت فعلی (۶۲/ ۳۱ میلیون تن) کمتر از ۲ میلیون تن است. حال آنکه، ساختار آتی فولاد خام به لحاظ ترکیب ظرفیت، حاکی از بدتر شدن وضعیت به لحاظ بهره‌مندی از صرفه‌های مقیاس است.
به لحاظ مقیاس تولید نیز ‌ظرفیت‌های فعلی و آتی فولاد خام در مقایسه با استانداردهای جهانی در بسیاری از نمونه‌های موفق جهانی اختلاف قابل توجهی دارند. وی در ادامه، پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت صنعت فولاد ارائه کرد و گفت: تحریک تقاضای داخلی و خارجی از طریق شکل‌دهی بازارهای جدید با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری خارجی صادرات‌گرا و حمایت از آن در چارچوب مشوق‌های موضوع بندهای «خ» ماده ۳۱ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و تسهیل حضور شرکت‌های تولیدکننده فلزات اساسی در بازارهای صادراتی، توازن‌بخشی به زنجیره تامین فیزیکی فلزات اساسی و ارائه مشوق برای تنوع‌بخشی به ترکیب سبد تولیدات فلزات اساسی به محصولات با ارزش افزوده بالا، بهبود زمینه‌های بهره‌مندی از مزیت‌های نسبی با تجهیز واحدهای تولیدی به زیرساخت‌های پشتیبان و ارتقای توان خلق ارزش افزوده از جمله این پیشنهادها است.
پس از ارائه این گزارش، سایر اعضای کمیسیون نیز به بیان نظرات خود پرداختند. سیدحسین سلیمی بر این عقیده بود که عدم توسعه کافی خطوط ریلی، منجر به افزایش هزینه‌های حمل کالاها از جمله فولاد شده است. وی پیشنهاد داد فولادسازان روی توسعه خطوط ریلی سرمایه‌گذاری کنند تا قیمت تمام شده محصولاتشان کاهش پیدا کند.
در ادامه بهادر احرامیان از فعالان صنعت فولاد، با اشاره به اینکه ایران در دهه ۱۳۸۰ دومین یا سومین واردکننده فولاد به شمار ‌می‌آمد، گفت: پس از آن تولید فولاد در کشور افزایش یافت و تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد هدف‌گذاری شد و ایران پیشرفت بزرگی را در افزایش کمیت تولید فولاد تجربه کرد. وی گفت: تصور اینکه صنعت فولاد ایران به هر ترتیب موفق خواهد شد، تصور صحیحی نیست و این صنعت باید به نحوی ساختار خود را اصلاح کند که رقابت‌پذیر شود.
اکنون اگر مزیت تولید فولاد در ایران کاهش یافته به دلیل سهم هزینه‌های مالی در هزینه تمام شده است. سهم هزینه‌های مالی چنان افزایش یافته است که مزیت انرژی ارزان را بی‌اثرکرده است. فرهاد فزونی نیز با اشاره به بخشی از گزارش در مورد بالابودن هزینه‌های حمل گفت: هزینه حمل برای صنعت فولاد بالا نیست بلکه ارزش افزوده محصولات این بخش کاهش یافته است.
سیدعلی‌محمد ابویی از دیگر فعالان صنعت فولاد، از وجود فساد در بورس کالا انتقاد کرد و آن را منشا مهندسی قیمت و دستکاری در بازار خواند. وی با بیان اینکه در سال جاری ۶۰ درصد کمتر از سال گذشته، توانسته مواد اولیه تامین کند، افزود: شرکت‌هایی که سال گذشته تولید نداشته‌اند امسال به مواد اولیه دسترسی پیدا کردند.
نبود انسجام در بخش خصوصی نیز جای گلایه دارد. در کشور ما متاسفانه نعمت فولاد تبدیل به نقمت شده است. محمدرضا رضوی، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اشاره به سیاست‌های صنعتی ژاپن در دهه‌های۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی که بعدها به سیاست صنعتی جهان تبدیل شد، گفت: ژاپنی‌ها در مقطعی اعلام کردند فولادی که تولید ‌می‌کنند، رقابتی نیست و واردات جای تولید را ‌می‌گیرد.
آنها دلایل افول رقابت‌پذیری صنعت فولاد خود را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که ضعف لجستیکی منجر به عدم رقابت‌پذیری شده است. آنها لجستیک خود را از طریق تجدید ساختار، رقابتی کردند تا تولید فولاد رقابتی شود. وی افزود: در ایران به محض آنکه با مشکلی مواجه ‌می‌شویم، نظریه تقسیم کار جهانی را ‌می‌پذیریم و به تعبیری تسلیم تقسیم کار جهانی ‌می‌شویم.
در حالی که باید موانع عدم رقابت‌پذیری را شناسایی کرده و آن را رفع کنیم. رضوی با بیان اینکه صنعت ایران طی ۱۵ سال اخیر، به سمت واسطه‌ای شدن پیش رفته است، ادامه داد: اکنون کمتر از ۱۰ درصد صادرات کشور به صادرات تولیدات صنعتی اختصاص ‌می‌یابد. این یک چالش بلندمدت کلیدی است و ضرورت دارد کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران برای بررسی این مساله یک کارگروه تشکیل دهد و راه‌حل بلندمدتی ارائه کند.
در ادامه این نشست مهدی پورقاضی با اشاره به اینکه گزارش ارائه شده به چهار چالش صنعت فولاد اشاره کرده است، گفت: در این گزارش به فساد عمیق در این صنعت اشاره‌ای نشده است. صنایع بالادستی، محصولات خود را به داخلی‌ها گران ‌می‌فروشند و در خارج ارزان عرضه ‌می‌کنند. در چنین ساختاری، مصرف‌کنندگان داخلی فولاد، این محصول را گران‌تر خریداری ‌می‌کنند.
محسن اتابکی، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارتنیز از طراحی ۵۰ پروژه برای تکمیل زنجیره ارزش صنایع مختلف از جمله فولاد، مس و آلومینیم خبر داد و گفت که طرح این پروژه‌ها برای نظرخواهی قابل ارائه به کمیسیون است. وی همچنین گفت که گزارش آمایش سرزمین نیز تهیه شده و به تایید کمیته زیرمجموعه دولت رسیده است و به زودی نهایی ‌می‌شود.
مریم خزاعی، معاون اقتصادی اتاق تهران هم به این نکته اشاره کرد که گزارش ارائه شده مشخص نکرد، صنعت فولاد در ایران رقابتی است یا نیست. وی افزود: شایسته بود که نمونه‌های مشابه خارجی با صنعت فولاد ایران از نظر رقابت‌پذیری مورد مقایسه قرار ‌می‌گرفت و وضعیت سودآوری، هزینه تامین مالی و هزینه‌های تامین انرژی نیز در این مقایسه مورد توجه واقع ‌می‌شد.
وحید یعقوبی از انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه فرصت طلایی صادرات از دست رفته است، گفت: اطلاعات غلط دولت، منجر به صدور دستورالعملی شد که پس از آن ۴۴ بخشنامه اصلاحی نیز صادر شد. وی در ادامه با اشاره به بازار انواع تولیدات فولادی گفت: اوج مصرف مقاطع طویل در سال ۱۳۹۰ همزمان با اجرای مسکن مهر رقم خورد و میزان مصرف در این مقطع به ۵/ ۹ میلیون تن رسید.
اکنون ظرفیت تولید مقاطع طویل ۲۴ میلیون تن است و ۳۰ درصد مازاد تولید وجود دارد. یعقوبی هدف‌گذاری افزایش ظرفیت اسمی تولید فولاد به ۵۵ میلیون تن را قابل دستیابی توصیف کرد و گفت: از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ حدود‌ ۱۱۴ گرید فولاد آلیاژی به زنجیره تولید افزوده شده است.

کد خبر: 57537  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: اکو فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

راه اندازی نخستین جایگاه فشرده عرضه بنزین مرور نیوز  ۳۲ دقیقه پیش

راه اندازی نخستین جایگاه فشرده عرضه بنزینبه گزارش مرور نیوز به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، نخستین جایگاه فشرده عرضه بنزین در ناحیه شرق منطقه تهران با هدف تسریع در روند سوخت‌ گیری دیروز (سه‌شنبه، ۲۰ آذرماه) با حضور مدیر، معاونان و جمعی از مسئولان منطقه راه‌اندازی شد. این جایگاه...

اعلام قیمت فروش ارز مسافرتی در 21 آذر 97 مرور نیوز  ۳۲ دقیقه پیش

اعلام قیمت فروش ارز مسافرتی در 21 آذر 97به گزارش مرور نیوز، قیمت فروش ارز مسافرتی روزانه بعد از ساعت 11 صبح به شعب منتخب اعلام  و بعد از آن فروش ارز مسافرتی در بانک های عامل آغاز می شود.  گفتنی است، تجربه هفته های اخیر نشان داده که فروش ارز مسافرتی در شعب محدود است و روزانه این شعب به تعداد مشخصی از مسافران...

آمادگی شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها جهت خرید ارز روزنامه جوان  ۳۳ دقیقه پیش

جوان آنلاین: بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به روند مساعد بازار ارز کشور، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و صادرکنندگان می‌توانند ارز در اختیار خود را علاوه بر صرافی ها، در بانک‌ها نیز به فروش برسانند. ​همچنین طبق بخشنامه صادره بانک مرکزی، شعب ارزی بانک‌های مختلف سراسر کشور مکلف به خرید ارز از...

واردات خودروی دست دوم بهتر از مونتاژکاری ایران‌خودرو و سایپاست روزنامه جوان  ۳۳ دقیقه پیش

سرویس اقتصادی جوان آنلاین – محیا حسینی: خودرو‌های وارداتی قیمت بسیار بالایی دارند و خریدن آن برای قشر متوسط و ضعیف جامعه تبدیل به یک رویا شده است. همین مسئله باعث شده که بسیاری از افراد به‌دلیل گرانی سرسام‌آور این خودرو‌ها قید خرید آن را بزند و به‌ناچار خودرو‌های داخلی...

ماجرای برداشت‌های بدون اجازه از حساب مشتریان ستاره ها  ۳۵ دقیقه پیش

ماجرای برداشت‌های بدون اجازه از حساب مشتریان به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، طی روزهای گذشته برخی مشتریان بانکی با موارد مشابهی روبرو شده‌اند که به یک باره پیامک‌های کاهش مبالغی از حسابهایشان را دریافت کرده و در شوک فرو می‌روند؛ اما با پیگیری از شعب بانکی که در آن حساب دارند، مشخص می‌شود که این برداشت‌ها...

آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز اقتصاد ایران آنلاین  ۵۸ دقیقه پیش

بانک مرکزی اعلام کرد: شعب ارزی بانک ها و صرافی ها آمادگی لازم جهت خرید ارز را دارند.  به گزارش مهر، بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به روند مساعد بازار ارز کشور، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و صادرکنندگان می توانند ارز در اختیار خود را علاوه بر صرافی ها، در بانک ها نیز به فروش برسانند.  ​همچنین...

معاون اجتماعی فاتب: پلیس معتقد به پیشگیری اجتماعی است اقتصاد ایران آنلاین  ۵۸ دقیقه پیش

معاون اجتماعی فاتب: پلیس معتقد به پیشگیری اجتماعی است #dcImgDiv1{height:201px;}#doc_div1Img{height:207px;}  به گزارش پارسینه، صبح امروز سرهنگ مراد مرادی، معاون اجتماعی فاتب با  دکتر محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران دیدار کرد.دراین دیدار ابتدا سرهنگ مرادی گزارشی از اقدامات...

شخصا پرونده زنان ایزدی ربوده شده را پیگیری می‌کنم اکو فارس  ۵۹ دقیقه پیش

به نقل از الیوم السابع، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در جریان دیدار با نادیا مراد، برنده جایزه صلح نوبل در بغداد، در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد: شخصا پرونده زنان ایزدی ربوده شده از سوی داعش را دنبال خواهم کرد.   وی در ادامه افزود: مساله مراد، مساله عراق است و هر مستضعفی از وحشی‌گری و ظلم...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده