تعداد بازدید: ۲۷
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۳۰ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۷:۰۶
وقاحت حامی برای بقای جانی
دونالد ترامپ که به عقیده بسیاری از صاحب نظران به دور از شم و تدبیر سیاسی بوده و همه چیز را تجارت صرف با پیش فرض درآمدزایی با شگرد توجیه امنیت اقتصادی آمریکا می نگرد، در آخرین بیانیه خود عربستان و حاکمان آن را از پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه گار سعودی با بی شرمی مبرا دانست و از آل سعود به عنوان شریکی استراتژیک برای مقابله با کشورهای مستقل و قدرتمند همچون ایران در منطقه یاد کرده است.
ترامپ همچنین برای خلاصی گاو شیرده آمریکا از باتلاق یمن و خروج آبرومندانه متجاوزان سعودی از این قائله، بازهم به دنبال دادن آدرس غلط برای پاک کردن صورت مساله این فضاحت بوده و ختم جنگ در فقیرترین کشور عربی (یمن) و پایان لشکرکشی بی حاصل و حقارت بار عربستان را منوط به پایان دادن حمایت ایران از یمنی ها عنوان کرده است!رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب در بیانیه ای پیرامون قتل خاشقچی، به جای پرداختن به جنایات سعودی ها با رد دخالت شاه و ولیعهد عربستان در قتل این روزنامه نگار، به اتهام زنی علیه ایران پرداخت.
ترامپ همچنین با بیان اینکه ممکن است محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از قتل خاشقچی باخبر بوده یا نبوده باشد، تاکید کرد که روابط راهبردی واشنگتن و ریاض ادامه خواهد یافت.وزیر خارجه ایران در واکنش به بیانیه ترامپ در تطهیر حاکمان سعودی از قتل روزنامه نگار منتقد، با شرم آور خواندن این موضعگیری نوشت: شاید مسئول آتش سوزی (جنگل) کالیفرنیا هم ما هستیم.
محمدجواد ظریف ادامه داد: ترامپ به شکلی عجیب و غریب بند اول بیانیه شرم آور خود درباره جنایات سعودی ها را به متهم کردن ایران به هرگونه شرارتی که به فکرش می رسد، اختصاص می دهد.وی افزود: چه بسا مسئول آتش سوزی (جنگل) کالیفرنیا هم ما باشیم، چون کمک نکردیم جنگل ها را با چنگک تمیز کنند، آنگونه که ایرلندی ها این کار را می کنند؟همچنین تعدادی از اعضای دمکرات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا با انتقاد از بیانیه ترامپ در حمایت از حاکمان سعودی، خواستار تحریم عربستان و قطع کمک های واشنگتن به این کشور شدند.
«آدام شیف» عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا که در دوره جدید این مجلس ریاست کمیته اطلاعات آن را به عهده می گیرد، گفت: «باورکردنی نیست که ولیعهد عربستان از قتل خاشقچی بی خبر بوده یا در آن دست نداشته باشد».شیف خواستار قطع فوری حمایت های آمریکا از عملیات نظامی عربستان در یمن و همچنین تعلیق فروش تسلیحات به سعودی ها شد.
همچنین «مارک وارنر» معاون دمکرات کمیته اطلاعات سنای آمریکا در نامه ای از طرز واکنش ترامپ به قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی انتقاد کرد.وارنر مسئول ندانستن عربستان در قتل خاشقچی را نمونه ای دیگر از عقب نشینی های کاخ سفید از پیشرو بودن در مسائل حقوق بشری و آزادی رسانه ها دانست.سناتور «دایان فینستاین» هم گفت که برای قطع حمایت های آمریکا از عربستان تلاش می کند و خواهان تحریم علیه سعودی ها شد.
فینستاین تاکید کرد: در رای گیری های سنا برای فروش تسلیحات به عربستان و یا تخصیص کمک به این کشور رای مخالف خواهد داد.این سناتور ارشد دمکرات از بیانیه ترامپ در حمایت از حکام سعودی ابراز شگفتی کرد و گفت: از این موضوع که رئیس جمهوری آمریکا نمی خواهد ولیعهد عربستان را در قتل خاشقچی مسئول بداند، شوکه شده است.
از سوی دیگر، «ران وایدن» سناتور دمکرات از ایالت اورگان افزود که ترامپ با این بیانیه به روشنی گفت که برای او مهم نیست چه کسی دستور قتل روزنامه نگار منتقد سعودی را صادر کرده است.وایدن همچنین هشدار داد که اگر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) ارزیابی خود درباره قتل خاشقچی را به صورت علنی منتشر نکند، هفته آینده قانونی را برای اجبار این سازمان برای علنی کردن این گزارش به کنگره معرفی می کند.
به گفته سناتورهای آمریکایی، مقام های سیا در جلسات استماع محرمانه در کنگره آمریکا گفته اند که ارزیابی های آن ها نشان می دهد بن سلمان آمر قتل خاشقچی بوده است.یک سناتور ارشد آمریکایی و هم حزبی ترامپ هم گفت که واشنگتن نباید از قتل خاشقچی توسط سعودی ها چشم پوشی کند. «لیندزی گراهام» افزود: یک چیز که من از زمان اوباما (رئیس جمهوری پیشین آمریکا) یاد گرفتم این است که اگر از مشکلات موجود در خاورمیانه چشم پوشی کنیم، به ندرت جواب می گیریم.
گراهام با بیان اینکه اکنون نیز در جهت منافع ملی آمریکا نیست که از قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی چشم پوشی کند، تاکید کرد: تحریم های جدی علیه خاندان حاکم سعودی از جمله افراد خاص آن، حمایت هر دو حزب را در پی خواهد داشت.دیگر سناتور هم حزبی رئیس جمهوری آمریکا نیز با طعنه به سیاست «اول آمریکا»، بیانیه ترامپ در حمایت از حاکمان سعودی را حاکی از سیاست «اول سعودی» دانست و خواستار تحریم عربستان شد.
«رند پال» سناتور جمهوریخواه آمریکا از بیانیه رئیس جمهوری این کشور در حمایت از حاکمان سعودی پس از قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد، انتقاد کرد.پال افزود که رئیس جمهوری (ترامپ) می گوید که عربستان سعودی کمتر شرور است پس آمریکا قصد ندارد این کشور را به خاطر کشتن وحشیانه و مثله کردن یک روزنامه نگار منتقد مجازات کند.
این سناتور آمریکایی با این تفکر ترامپ مخالفت کرد و ادامه داد: ما باید دستکم با تسلیحات پیشرفته خود که عربستان از آن ها برای بمباران غیرنظامیان استفاده می کند، به سعودی ها پاداش ندهیم.پال همچنین در اظهاراتی طعنه آمیز به سیاست «اول آمریکا» ترامپ اشاره کرد و توضیح داد: کاملا مطمئنم این بیانیه «اول عربستان سعودی» است نه «اول آمریکا».
همچنین کاملا مطمئنم این بیانیه را جان بولتون نوشته است.سناتور هم حزبی ترامپ وعده داد که به تلاش های خود برای وضع قانونی برای توقف فروش سلاح به عربستان و پایان دادن به جنگ یمن ادامه می دهد.وی پیشتر از هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات دعوت کرد برای این کار تلاش کنند و تاکید کرد: آمریکا نباید از کسانی که حقوق بشر را نقض و از تروریسم حمایت مالی می کنند، حمایت کند.
همچنین برخی ناظران بین المللی فرافکنی ترامپ در موضوع مربوط به قتل هولناک روزنامه نگار عربستانی از سوی حاکمان ریاض از سویی و اظهارات نامربوط وی درخصوص ربط دادن این مساله به مباحث منطقه ای و نقش ایران در آن را تعجب برانگیز عنوان کردند.وزیر خارجه کانادا نیز با بیان اینکه پرونده خاشقچی بسته نشده، اعلام کرد که کشورش این موضوع را در نشست آینده گروه 20 مطرح می کند.
«کریستیا فریلند» وزیر امور خارجه کانادا گفت که کشورش موضوع قتل روزنامه نگار منتقد سعودی را پرونده ای مختومه در نظر نمی گیرد.فریلند همچنین تاکید کرد که کانادا قتل خاشقچی را در نشست آینده سران گروه 20 در آرژانتین مطرح و بر انجام یک تحقیقات شفاف بین المللی در این زمینه اصرار می کند.وزیر خارجه کانادا تصریح کرد که موضع بسیار روشن اوتاوا برخورد با مسئولان قتل خاشقچی است.
فریلند همچنین پیشتر گفته که کانادا در حال بررسی اعمال تحریم هایی علیه عربستان در رابطه با قتل خاشقچی است.سخنان فریلند در حالی است که ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ضمن حمایت از حاکمان سعودی گفت که ممکن است جزئیات قتل خاشقچی هرگز آشکار نشود.عربستان سعودی یکی از اعضای گروه 20 است که شامل 19 کشور و اتحادیه اروپا بوده و در مجموع 85 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارند.
نشست سران گروه آذرماه در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین برگزار می شود.به هر سوی تلاش ترامپ برای رهایی حکومت آل سعود از پرونده قتل روزنامه نگار عربستانی و ربط دادن به دیگر مسائل به قصد انحراف اذعان جهانی و پاک کردن صورت مساله، حرکتی مذبوحانه و محکوم به شکست برای حامی و جانی است.شبد**1010**1953**

کد خبر: 59629  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

ایتالیا چهره امنیتی به خود گرفت ایرنا  ۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار ایرنا از رم، تدابیر امنیتی برای محافظت از ایستگاه های مترو، مراکز تجاری، بنادر، فرودگاه ها و ایستگاه های قطار، کلیساها و بازارچه ها و اماکن پرتردد ایتالیا با نزدیک شدن ایام کریسمس و سال نو میلادی، تشدید شده است. کمیته امنیت ملی ایتالیا نیز جهت بررسی تدابیر ویژه امنیتی در پی واقعه تروریستی...

خانه ای که در عرض هفت ماه برای رونالدو به قلمرو دشمن تبدیل شد ایرنا  ۷ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، روزنامه مارکا اسپانیا روز سه شنبه در گزارشی نوشت: دست تقدیر این بار با توسل به قرعه کشی مرحله یک هشتم لیگ قهرمانان اروپا، رونالدو فوق ستاره پیشین رئال را یک ماه پس از ترک سانتیاگو برنابئو، به مادرید کشاند.مهاجم پرتغالی پس از 9 فصل حضور در جمع کهکشانی ها، تابستان امسال با انتخاب مسیری...

برخی‌‌ها برای نمایندگی مجلس خودشان را می‌کُشند/ نباید دنبال ریاست دوید/ بر خلاف میل خودم نامزدی... ایلنا  ۸ دقیقه پیش

برخی‌‌ها برای نمایندگی مجلس خودشان را می‌کُشند/ نباید دنبال ریاست دوید/ بر خلاف میل خودم نامزدی در دومین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را قبول کردمبه گزارش ایلنا، رهبر معظّم انقلاب صبح امروز (سه‌شنبه ۲۷  آذر) در ابتدای درس خارج فقه به شرح حدیثی از پیامبر اعظم صلوات‌الله‌علیه‌آله درباره‌ی «درباره تبعات اخروی ریاست» پرداختند که متن کامل بدین شرح است: بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم الحمدلله ربّ...

به طور میانگین ۷۰ درصد قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته است ایلنا  ۸ دقیقه پیش

به طور میانگین ۷۰ درصد قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته استبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، مهرداد بائوج لاهوتی در نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با یادآوری اینکه در آستانه تنظیم بودجه ۹۸ قرار داریم، گفت: باید تغییراتی در هدفمندکردن یارانه ها داشته باشیم یارانه فردی که یک میلیارد تومان درآمد دارد نباید با فردی که تحت پوشش کمیته باشد برابری...

رئیس جمهور فردا عازم آنکارا می شود مرور نیوز  ۴۶ دقیقه پیش

رئیس جمهور فردا عازم آنکارا می شودبه گزارش مرور نیوز، پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس‌جمهور اعلام کرد: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور در صدر هیات بلند پایه‌ای از اعضای سیاسی و اقتصادی کابینه به دعوت رسمی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه و برای شرکت...

معرفی اعضای دوازدهمین دوره شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی مرور نیوز  ۴۶ دقیقه پیش

معرفی اعضای دوازدهمین دوره شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامیبه گزارش مرور نیوز، مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی اعضای اصلی دوازدهمین دوره شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی را از میان ۶۲ نامزد، انتخاب کرد. بر اساس این گزارش اسامی ۳۵ عضو جدید شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به شرح زیر است: محمد مهدی اسلامی لاله افتخاری محمود الفت محمد علی امانی محمد...

بارزترین مصداق شعار مرگ بر آمریكا كار برای رشد و توسعه كشور است روزنامه جوان  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش جوان آ‌نلاین به نقل از خبرگزاری بسیج، سردارغیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین صبح امروز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه در گردهمایی دوهزار نفری بسیجیان صنعت آب و برق کشور با بیان اینکه بارزترین مصداق مرگ بر آمریکا، کار انقلابی و خدمت به کشور است، گفت: باید طوری عمل شود تا ده سال آینده اگر کسی...

نباید دنبال ریاست بدویم/ خاطره ای از پذیرش پست ریاست‌جمهوری روزنامه جوان  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش جوان آنلاین به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه ۱۳۹۷/۹/۲۷) در ابتدای درس خارج فقه به شرح حدیثی از پیامبر اعظم صلوات‌الله‌علیه‌آله درباره‌ی «درباره تبعات اخروی ریاست» پرداختند. مشروح فرمایشات حضرت...

رفتار نماینده سراوان مورد تایید نیست/مردم انتظار دارند نماینده سعه صدر و تحمل بالاتری داشته... شبستان  ۱ ساعت پیش

رفتار نماینده سراوان مورد تایید نیست/مردم انتظار دارند نماینده سعه صدر و تحمل بالاتری داشته باشدبه گزارش خبرگزاری شبستان، «محمد جواد جمالی» در حاشیه برگزاری نشست علنی امروز صحن (سه‌شنبه 27 آذر) در جمع خبرنگاران در مورد نحوه ورود هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به موضوع رفتار نماینده مردم سراوان در مجلس بر اساس کلیپ منتشر شده در فضای مجازی، گفت: به دنبال مراجعه‌ای که نماینده...

تنظیم سند راهبردی انتخابات مجلس یازدهم شبستان  ۱ ساعت پیش

تنظیم سند راهبردی انتخابات مجلس یازدهم«محمدجواد محمدی نوری» در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان در مورد اولین نشست اعضای ستاد انتخابات این جبهه گفت: اولین نشست اعضای ستاد انتخابات جبهه پیشرفت و رفاه را با حضور ۷ دبیرکل منتخب جبهه در ستاد انتخابات این جبهه برگزار شد.    دبیر جبهه پیشرفت رفاه و عدالت اظهار کرد:...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده