تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۳۰ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۵۴
محمد بنا: بیرونم نکنند تا المپیک می‌مانم
به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا، محمد بنا چهره خاطره‌ساز کشتی ایران بار دیگر سکان هدایت تیم ملی کشتی فرنگی را اینبار پس از 2 سال دوری در دست گرفت.پس از ناکامی تمام تیم ملی کشتی فرنگی در رقابت های جهانی بوداپست که حاصل عملکرد علی اشکانی سرمربی، احد پازاج مدیر فنی و شورای فنی کشتی فرنگی بود، کادر فنی تیم ملی بصورت دسته جمعی و قبل از آنکه درب خروج به آن‌ها نشان داده شود استعفا کردند تا حمید بنی‌تمیم که با استعفای خادم، سرپرستی فدراسیون کشتی را در اختیار گرفته بود در نخستین گام دو تصمیم بزرگ و خبر ساز بگیرد.
بنی‌تمیم در گام اول غلامرضا محمدی را به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد انتخاب، سپس در تصمیمی غیر قابل انتظار محمد بنا را به سرمربیگری تیم ملی کشتی فرنگی انتخاب کرد و قرار است این دو مربی کارکشته تا رقابت‌های المپیک 2020 و با حداکثر اختیارات و با دستی باز به کار خود ادامه دهند؛ دو انتصابی که امیدها را برای کسب نتایجی در خور نام کشتی در رقابت‌های جهانی و المپیک با ایجاد فضایی جدید زنده کرده است.
 بنا اینبار نیز با عزمی راسخ همانند گذشته آمده تا از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و با بکارگیری همه تجربیات تلخ و شیرین گذشته، تیمی در خور نام ایران برای رقابت‌های المپیک توکیو ساخته و پرداخته کند و خاطرات نه چندان خوب المپیک 2016 ریو را با کسب افتخار در المپیک 2020 توکیو بدست فراموشی بسپارد.
بنا قرار است تا المپیک توکیو هدایت تیم ملی را در دست داشته باشد تا برای سومین مرتبه متوالی در المپیک‌های 2012، 2016 و 2020 در قامت سرمربی تیم ملی برای کسب بهترین نتیجه ممکن و البته اینبار بر خلاف مرتبه قبل با فرصتی کافی و دستی باز در پی کسب بهترین نتایج باشد. به بهانه بازگشت دوباره محمد بنا این چهره خاطره‌ساز کشتی فرنگی،خبرنگار ایسنا گفتگویی با وی داشت که در ادامه می‌خوانید: *شورای فنی مشورت بدهد اما تصمیم‌گیری با ما باشد نمی‌خواهم از هفت دولت آزاد باشم.
هر کسی بتواند به ما کمک فکری و مشورت بدهد، را روی سرم می گذارم. اعضای شورای فنی همه جزو افتخارات کشتی ایران و به عنوان ریش سفیدان کشتی سال‌ها برای این رشته زحمت کشیده اند، اما حرف من این است که شورای فنی نظر مشورتی بدهد نه این که بخواهد تصمیم گیری کند. شورای فنی می‌تواند به ما مشورت دهد که می توانید چنین نفراتی را اعزام کنید یا نکنید اما تصمیم گیری درباره انتخاب نفرات تیم‌ ‌ملی را به کادر فنی تیم‌ ‌ملی واگذار کند که شبانه روز با کشتی‌گیران زندگی می‌کنند و به طور کامل در جریان وضعیت آنها قرار دارند.
*با وجود زحماتی که خادم کشید اما کشتی شرمنده شد  ما باید نفع  و ضررمان را ببینیم آیا فرایندی که در سال اول گذاشته شد، با فرایندی که اجرا شد، یکی بود؟ نه. هر سال تبصره‌هایی به آن اضافه شد، چرا که اگر کامل بود هیچ وقت در آن تغییری انجام نمی‌شد. مهم این است که یک قانون و فرایند باعث پیشرفت امور شود.
حالا ما بگوییم عدالت را کامل اجرا کردیم و اصلا انتصاب هم در کار نبود، آیا توانستیم موفق باشیم؟ و نتایج خوبی بگیریم؟ من به عنوان یک گوش شکسته چگونه جواب مردم را در کوچه و خیابان بدهم، وقتی می پرسند چرا کار کشتی به این جا کشیده شده است. به آنها بگویم جوانگرایی شده؟ فرایند یا قانون را اجرا کردیم؟ به خاطر رعایت عدالت این نتایج را کسب  کردیم؟ طبیعتا هیچ کدام از این جواب‌ها درست نیست.
نتایج هم در آزاد و هم در فرنگی خوب نبود و با وجود همه زحماتی که رسول خادم کشید، کشتی در مقابل مردم شرمنده شد. * چاره‌ای جز برگزاری مسابقه انتخابی نداریم البته دیکته نانوشته شده غلط ندارد و تازه کار را در دست گرفته‌ایم و باید بهترین تصمیمات را که به نفع کشتی باشد بگیریم. من تصمیم داشتم اردوی اول را پانزدهم آذر ماه برگزار کنم.
هنوز مسابقات قهرمانی کشور تمام نشده و یک مرحله آن در اصفهان باقی‌ مانده است و این در حالیست که بهمن ماه جام تختی را در پیش داریم. وقتی مسابقات قهرمانی کشور به اتمام رسید، نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اضافه تعدادی از نفرات تیم‌های ملی جوانان، امید و بزرگسالان باید در مسابقات انتخابی تیم‌ ‌ملی برای حضور در جام تختی شرکت کنند که در این میان نفرات طلایی رده جوانان و مهدی علیاری که برنز جهانی بزرگسالان را گرفت، استثنا هستند.
ما چاره‌ای جز برگزاری انتخابی نداریم. بدون انتخابی چطور می‌توانیم نفرات تیم‌ ‌ملی را انتخاب کنیم؟ پس ما باید دوباره بر اساس فرایند، انتخابی تیم‌ ‌ملی بگذاریم و چاره‌ای جز این کار نداریم. بنابراین خود به خود مجبور به اجرای فرایند می شویم. *دوست دارم روزی سوریان سرمربی تیم ملی شود امثال حمید سوریان، قاسم رضایی و .
.. افتخارات کشتی ایران هستند و سال‌ها برای افتخارآفرینی کشتی زحمت کشیده اند. خودشان باید تصمیم بگیرند که اصلا آیا می‌خواهند کشتی بگیرند و یا این که به کار مربیگری روی آورند. من از خدا می‌خواهم بتوانم از این نفرات در کادر فنی استفاده کنم. البته با حمید سوریان صحبت کردم اما هیچ بحثی در رابطه با این که مربی شود یا کشتی بگیرد نشد.
سوریان به خاطر مشغله‌هایی که دارد بعید می دانم بخواهد وارد کار مربیگری شود. من دوست دارم روزی فرا برسد که حمید سوریان را در قامت سرمربی تیم‌ ‌ملی و حتی بالاتر از آن ببینم چرا که لیاقت آن را دارد. این موضوع بسته به نظر خود اوست. هر چند او دین خود را به کشتی ما ادا کرده است. قاسم رضایی هم کار بسیار خوبی کرده است و در شهرش به نوجوانان آموزش می‌دهد که شایسته تقدیر است.
*عبدولی اگر بیشتر در اردوها بود به مدال طلا می‌رسید سعید عبدولی اگر بخواهد در وزن 82 کیلوگرم ادامه‌ دهد به خاطر این که این وزن در  المپیک وجود ندارد نمی‌تواند حسابی روی  المپیک داشته باشد. اگر به یک وزن پایین‌تر بیاید به خاطر این که وزنش بالا رفته اذیت می‌شود و کار برایش سخت خواهد شد.
اگر هم به یک وزن بالاتر برود و بخواهد در وزن 87 کیلوگرم کشتی بگیرد، کلا این وزن به قد و قواره او نمی خورد و نمی‌تواند مقابل عنوان داران جهان موفق باشد. او باید ابتدا در همین سال پیش رو در وزن 82 کیلوگرم به کارش ادامه‌ بدهد و به دنبال مدال جهانی باشد تا بعدا درباره او بهترین تصمیم اتخاذ شود.
امسال هم در مسابقات جهانی حق او طلا بود. اگر اشتباه نمی‌کرد و بیشتر در اردوهای تیم‌ ‌ملی حاضر می شد و با دیگران تمرین می‌کرد قطعا به حقش می رسید. *جزینی و اسفندیاری‌فر باز هم با من خواهند بود رسول جزینی و ایرج اسفندیاری‌فر که سال‌ها با من همراه بودند و این بار نیز در کادر فنی حضور خواهند داشت، اما با تعدادی دیگر از بزرگان کشتی برای حضور در کادر فنی صحبت کرده‌ام که تا چند روز آینده تکلیف آن مشخص خواهد شد.
*این مسئولیت بر گردن من گذاشته شد برای علی اشکانی و کادرش آروزی موفقیت می‌کنم و خیلی متاسفم که چنین شرایطی پیش آمد. اشکانی جوانی است که چند سال است در کشتی زحمت می کشد و برایش آرزوی موفقیت می‌کنم. من نیامدم که جای کسی را بگیرم همان طور که افراد دیگر هم قبلا جای من را گرفتند و این روند همیشه بوده و ادامه‌ خواهد داشت.
این مسئولیت بر گردن من گذاشته شد که آمدم. *نمی‌توانم معجزه کنم  کار خیلی سختی پیش رو داریم و با اوضاع موجود نباید توقعات را بالا ببریم. این گونه نیست که فکر کنند محمد بنا می‌تواند دست به معجزه بزند و تیم را قهرمان جهان کند. همه باید دست به دست هم دهیم و همدل باشیم تا برای سربلندی کشتی تلاش کنیم.
*اگر بیرونم نکنند تا المپیک می‌مانم با وزیر ورزش در رابطه با امکانات و اختصاص بودجه بیشتر برای کشتی صحبت کردیم. من هر چه که خواستم برای کشتی بوده و پیش وزیر نرفتم که از او خانه بخواهم. وزیر هم اعلام کرد تا  المپیک 2020 کمال همکاری را با فدراسیون کشتی خواهد داشت و حتی گفت‌ با شروع شدن اردوها به تمرین تیم‌ ‌ملی خواهد آمد که ما هم از او تشکر کردیم.
همه برنامه‌ریزی ام برای رساندن یک تیم خوب و یک دست به المپیک 2020 است. حالا اگر تا آن زمان شکست هایی‌ هم رخ داد و بیرونمان نکردند قصد داریم با هدف حضور در  المپیک کار را ادامه دهیم. *دوست داشتم خادم با شکل بهتری از کشتی می رفت دیروز هم وقتی وارد فدراسیون کشتی شدم گفتم جای رسول خادم خیلی خالی است.
من خیلی اختلاف سلیقه با او داشتم، اما به عنوان یک آدم بزرگ قبولش دارم و برایش آرزوی موفقیت می‌کنم. او به دنبال پیشرفت کشتی بود. فکر می‌کرد، برنامه‌ریزی و تلاش داشت و بودجه آورد، اما به‌ هر حال نتیجه‌ این گونه شد و طبیعت کشتی همین است. شما در طول تاریخ یک رییس فدراسیون را نام ببر که با بدرقه خوب از کشتی رفته باشد.
متاسفانه رسول خادم هم با بدرقه خوبی از کشتی نرفت و دوست داشتم با شکل بهتری از کشتی می رفت.

کد خبر: 59864  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای ورزشي

استقلالی ها صدرنشین لیست کی روش شدند /پرسپولیس و تراکتور در جایگاه مشترک دوم خبرگزاری برنا  ۴۸ دقیقه پیش

استقلالی ها صدرنشین لیست کی روش شدند /پرسپولیس و تراکتور در جایگاه مشترک دوم به گزارش ، بازیکنان با کیفیتی که استقلال در اختیار دارد باعث شده نگاه کی روش به این تیم جلوتر از سایر تیم های لیگ برتری باشد و سرمربی تیم ملی بیشترین بازیکنان را از آبی ها دعوت کند. لیست 35 نفره یا همان انتظار تیم ملی عصر دیروز اعلام شد که در آن نام 5 بازیکن استقلال دیده می شود، سیدحسین...

مثلث قهرمانی نیم فصل/ ۲ پرسپولیسی علیه یک استقلالی آفتاب نیوز  ۵۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : با تساوی سپاهان و پرسپولیس در دیدار معوقه هفته دوازدهم لیگ هجدهم حالا سه تیم ابتدایی جدول شانس قهرمانی نیم‌فصل را دارند که در این بین شانس شاگردان قلعه‌نویی نسبت به سایر تیم‌ها بیشتر است.سپاهانتیم بدون باخت امیر قلعه‌نویی پس از ۱۴ بازی توانسته است ۸ برد و ۶ تساوی کسب کند و با تفاضل گل...

جام جنجالی به ریورپلاته رسید روزنامه جوان  ۱ ساعت پیش

جام لیبرتادورس را بعد از هفته‌ها جنجال سرانجام ریورپلاته بالای سر برد، آن هم هزاران کیلومتر دور‌تر از آرژانتین و در سانتیاگو برنابئو. بعد از تساوی -۲، ۲ دو تیم در دیدار رفت در ورزشگاه بوکاجونیورز، همه آماده بودند تا دو هفته بعد ورزشگاه ریورپلاته پذیرای بازی برگشت باشد، اما یورش هواداران ریورپلاته...

چوب بی‌اطلاعی از مسائل حقوقی بر سر ورزش روزنامه جوان  ۱ ساعت پیش

کنگره بین‌المللی حقوق ورزشی که قرار است دی‌ماه در تهران برگزار شود، از آن دست برنامه‌هایی است که جای خالی آن در ورزش ایران به شدت احساس می‌شد، آن هم کنگره‌ای که قرار است حقوقدانانی از سایر کشور‌های جهان به تهران بیایند و آخرین دستاورد‌های حقوق ورزش را در کارگاه‌های...

ستاره میلیاردی استقلال در این تیم ماندنی شد جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، چندی پیش اعلام شد که مرتضی تبریزی، مهاجم گران‌قیمت استقلال تهران با پیشنهادی از سوی یکی از تیم‌های کره‌ای مواجه شده است که امکان دارد به این تیم بپیوندد. اما باشگاه استقلال تهران قصد دارد این بازیکن را در ترکیب خود نگه دارد.   حضور...

مقصودلو و فیروزجا مقابل‌ حریفان خود به پیروزی رسیدند خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

مقصودلو و فیروزجا مقابل‌ حریفان خود به پیروزی رسیدند به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، شطرنج‌بازان ایران در نخستین دور از رقابت‌های شطرنج انفرادی قهرمانی آسیا فیلیپین به رقابت با حریفان خود پرداختند که موفق به کسب سه پیروزی، یک تساوی و یک شکست شدند. در دور نخست پرهام مقصودلو برابر  چن از چین و علیرضا فیروزجا نیز مقابل...

داورزنی: وزارت ورزش و جوانان در اجرای قانون تعلل نخواهد کرد/ ما هیچ حکم موقتی نداریم خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

داورزنی: وزارت ورزش و جوانان در اجرای قانون تعلل نخواهد کرد/ ما هیچ حکم موقتی نداریم به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، محمدرضا داورزنی معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در حاشیه مراسم تجلیل از پیشکسوتان اسکی ایران، در جمع خبرنگاران درباره این مراسم اظهار کرد: خوشحالم که توانستم از نزدیک در این مراسم حضور داشته باشم و از زحمات پیشکسوتان این رشته تشکر کنم. این پیشکسوتان...

پیروزی اخمت گروزنی با محمدی آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : اخمت گروزنی دوشنبه شب در هفته هفدهم لیگ یک روسیه به مصاف آرسنال تولا رفت و با دو گل پیروز شد.میلاد محمدی در ترکیب اصلی گروزنی حضور داشت و ۹۰ دقیقه بازی کرد.به گزارش ایسنا، گروزنی با ۲۳ امتیاز در جایگاه هشتم لیگ یک روسیه قرار دارد. 

توضیح معاون وزیر ورزش در مورد رفتن مدیرعامل پرسپولیس و ماندن تاج جام نیوز  ۳ ساعت پیش

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، محمدرضا داورزنی در مجمع پیشکسوتان اسکی گفت: در سالهای ۶۰ تا ۶۲ هم در کردستان و هم شمال شرق درگیر بودیم که بسیاری از پیشکسوتان اسکی منشا خیر و آموزش اسکی کوهستان بودند.   وی افزود: خیلی خوشحالم بعد از مدتها بسیاری از دوستان را می بینم که منشا خدمات زیادی...

اعلام آمادگی بازیکن سابق پرسپولیس برای رفتن به استقلال جام نیوز  ۳ ساعت پیش

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، یکی از بازیکنانی که در ابتدای فصل حاضر به تمدید قرارداد با پرسپولیس نشد و در شرایط سختی این تیم را تنها گذاشت، در شرایط فعلی به دنبال بازگشت دوباره به این تیم است، اما نه برانکو ایوانکوویچ تمایل چندانی به پذیرش این بازیکن دارد و نه هواداران پرسپولیس علاقمند هستند...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده