تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۱ آذر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۰۰
دانستنی هایی برای خرید گوشی تلفن همراه
به گزارش ایرنا، بالا بودن سهم واردات غیررسمی و قاچاق از بازار تلفن همراه کشور، دولت دوازدهم را بر آن داشت تا طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه یا رجیستری را اجرایی کند. پیش از اجرای طرح رجیستری در کشور فقط 2 میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه از طریق مبادی رسمی وارد می شد و سهم سایر روش های وارداتی از جمله واردات همراه مسافر 2 میلیون و 300 هزار دستگاه در سال بود.
مرحله عملیاتی طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری) از اواخر مهر پارسال با هدف ساماندهی ورود گوشی ها به کشور و مبارزه با قاچاق آن، آغاز شد؛ حدود 9 ماه پس از اجرای این طرح که همه نشان های تجاری بازار را در بر گرفت، «محمدعلی اسفنانی» مدیرکل تعزیرات استان تهران در تیر ماه امسال آن را طرحی موفقیت آمیز دانست که می توان اجرای آن را برای دیگر کالاهای وارداتی اجرا کرد.
سرانجام «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اواخر مرداد ماه امسال اعلام کرد: میزان واردات گوشی قاچاق به صفر رسیده است. اکنون که یک سال از اجرای طرح رجیستری در کشور می گذرد و روند اجرای طرح هچنان فعال است و خریداران گوشی های تلفن همراه باید در هنگام خرید دقت کنند تا کالایی خریداری کنند که روی شبکه ایران تعریف شده و از طریق قانونی وارد کشور شده باشد.
اما پرسش اینجاست که خریداران باید به چه نکاتی در هنگام خرید گوشی تلفن همراه توجه کنند. ** خرید گوشی نو از فروشگاه های داخلی خریداران باید نسبت به استعلام اصالت شناسه گوشی تلفن همراه قبل از پرداخت هزینه از طریق شماره گیری #۷۷۷۷* (گزینه استعلام اصالت) و یا از طریق شماره پیامکی ۷۷۷۷ اقدام کنند. نکته مهم دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد، اطمینان از وجود کارت خدمات پس از فروش (گارانتی) و کد فعال سازی غیرقابل رویت درج شده روی کارت خدمات پس از فروش به همراه جعبه گوشی توسط خریدار است.
پس از حصول اطمینان از قانونی بودن و نو بودن گوشی و خرید، انجام عملیات فعالسازی از طریق شماره گیری #۷۷۷۷* (گزینه فعالسازی) و یا از طریق سایت همتا hamta@ntsw.ir انجام شود. ** خرید گوشی دست دوم چنانچه افرادی می خواهند نسبت به خرید گوشی تلفن همراه کار کرده اقدام کنند، ابتدا باید اصالت شناسه گوشی تلفن همراه را قبل از پرداخت هزینه از طریق شماره گیری #۷۷۷۷* (گزینه استعلام اصالت) و یا از طریق پیامک ۷۷۷۷ استعلام کنند.
پس از آگاهی از اصالت شناسه گوشی، خریداران باید نسبت به انجام عملیات انتقال مالکیت از فروشنده به خریدار از طریق شماره گیری #۷۷۷۷* و انتخاب گزینه انتقال مالکیت و یا از طریق ورود به سایت همتا (توسط فروشنده) اقدام کنند، رعایت این مورد توسط فروشنده الزامی است. پس از آنکه فرایند انتقال مالکیت به درستی انجام شد، پیامک حاوی کد فعالسازی به شماره تلفن خریدار ارسال می شود و از این پس انجام عملیات فعالسازی توسط خریدار باید انجام شود.
خریداران باید بدانند در صورتی که برای گوشی های قدیمی و یا گوشی هایی که قبل از طرح فعال بوده اند، اقدام به انتقال مالکیت می کنند، باید در ابتدا شناسه دستگاه از طریق شماره گیری #۷۷۷۷* و یا در سایت همتا گزینه افزودن دستگاه، در کارتابل فروشنده و یا انتقال دهنده ثبت شود و سپس عملیات انتقال مالکیت انجام شود.
** گوشی‌های دو سیم کارته که یکی از اسلاتها غیر فعال است خریدار باید از قانونی بودن دستگاه از طریق استعلام اصالت شناسه های گوشی تلفن همراه از طریق شماره گیری #۷۷۷۷* (گزینه استعلام اصالت) و یا از طریق پیامک ۷۷۷۷ و یا سایت همتا مطمئن شود. در صورتی که در پاسخ استعلام یکی از شناسه ها قانونی (ثبت شده) و دیگری غیرقانونی (ثبت نشده باشد)، فرد می بایست از طریق ورود به سایت همتا (با شماره تلفن مورد استفاده در اسلات قانونی) و انتخاب گزینه ب (مدیریت دستگاه) و گزینه افزودن دستگاه اقدام به وارد نمودن هر دو شناسه گوشی و ثبت آن کند؛ یا از طریق شماره گیری #۷۷۷۷* (گزینه افزودن دستگاه) اقدام به ثبت هر دو شناسه کند.
** ثبت گوشی تعمیری برای گوشی هایی که به تعمیرگاه فرستاده می شوند نیز لازم است با شماره ای که در گوشی استفاده می شده است، به سایت همتا مراجعه شود. پس از انتخاب گزینه مدیریت دستگاه و حصول اطمینان از وجود شناسه قدیمی دستگاه در کارتابل فرد، در صورت نبود شناسه قدیمی دستگاه با انتخاب گزینه افزودن دستگاه باید در ابتدا شناسه قدیمی در کارتابل ثبت شود و سپس انتخاب گزینه ثبت گوشی تعمیری و اظهار IMEI (شناسه) قبلی و IMEI جدید و اقدام به ثبت گوشی تعمیری و جایگزین نمودن شناسه جدید با شناسه قدیمی شود.
** فرآیندهای ثبت گوشی پستی انجام این مراحل نیز برای گوشی که از طریق پست تهیه شده، ضروری است ابتدا به سایت همتا مراجعه، گزینه ثبت اطلاعات مسافری انتخاب و اطلاعات و مستندات متقاضی وارد شود؛ سپس با انتخاب گزینه گوشی پستی، ثبت درخواست در سامانه انجام شود. پس از دریافت اطلاعات پستی فرد از گمرک توسط سامانه همتا، کد فعال سازی از طریق پیامک به متقاضی ارسال می شود (کد فعالسازی در کارتابل فرد در سامانه همتا بخش ثبت اطلاعات مسافری نیز قابل مشاهده است) و سپس عملیات فعالسازی از طریق شماره گیری #۷۷۷۷* (گزینه فعالسازی) و یا از طریق سایت همتا انجام شود.
** فرآیندهای ثبت گوشی مسافری مسافر با اطلاعات در اختیار داشتن شماره پاسپورت، کد ملی و شماره تلفن مسافر به سایت گمرک به آدرس http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister مراجعه کرده و پس از انتخاب دقیق مدل و برند دستگاه و ثبت دقیق اطلاعات مورد درخواست و شناسه گوشی تلفن همراه، نسبت به پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و دریافت شناسه پرداخت، اقدام می کند.
پس از پرداخت موفقیت آمیز و دریافت شناسه پرداخت فرد باید به سایت همتا مراجعه کرده و با انتخاب گزینه ثبت اطلاعات مسافری، اقدام به ورود اطلاعات مطابق با اطلاعات گمرکی و ثبت درخواست کند. سپس دریافت کد فعالسازی از سامانه همتا از طریق پیامک (کد فعالسازی در کارتابل فرد در سامانه همتا بخش ثبت اطلاعات مسافری نیز قابل مشاهده است) و انجام عملیات فعالسازی برای شماره ای که در گوشی استفاده خواهد شد از طریق شماره‌گیری #۷۷۷۷* (گزینه فعالسازی) و یا از طریق سایت همتا انجام می شود.
در همین پیوند «مهدی محبی» رئیس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به خریداران گوشی های تلفن همراه توصیه کرد: هنگام خرید گوشی تلفن همراه مراقب باشند گوشی خریداری شده توسط فروشنده رجیستر شده و تحویل آنها شود.

کد خبر: 61009  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: اکو فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اقتصادي

سود ۲۰ درصدی خط قرمز بانک مرکزی شد روزنامه جوان  ۳۷ دقیقه پیش

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: کشور در حالی این روز‌ها با چالش بزرگ افزایش نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کند که برخی از بانک‌ها خود با عملکرد خود به یکی از عوامل اصلی این اتفاق تبدیل شده‌اند.

کولبری و ته‌لنجی به 20 درصد سال قبل رسید روزنامه جوان  ۳۷ دقیقه پیش

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر گفت: تا پیش از این مردم آبادان از حضور عراقی‌ها بسیار ناراحت بودند، اما از زمان ممنوعیت ورود آن‌ها وضعیت کسب و کار و رونق بازار خراب شده و حالا به دنبال آن هستند که دوباره عراقی‌ها به این منطقه بازگردند.

توضیح معاون وزیر ورزش در مورد رفتن مدیرعامل پرسپولیس و ماندن تاج اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش مهر، محمدرضا داورزنی در مجمع پیشکسوتان اسکی گفت: در سالهای ۶۰ تا ۶۲ هم در کردستان و هم شمال شرق درگیر بودیم که بسیاری از پیشکسوتان اسکی منشا خیر و آموزش اسکی کوهستان بودند. وی افزود: خیلی خوشحالم بعد از مدتها بسیاری از دوستان را می بینم که منشا خدمات زیادی در راه توسعه اسکی بوده اند و آرزو...

روسیه 2 هواپیما با قابلیت حمل بمب هسته ای به ونزوئلا داد پول نیوز  ۱ ساعت پیش

پول‌نیوز - روسیه در راستای توافق با ونزوئلا دو فروند بمب افکن دورپرواز راهبردی توپولف160 که توانایی حمل موشک های هسته ای را دارد به ونزوئلا اعزام کرد.دو فروند بمب افکن راهبردی توپولف-160 نیروی هوافضای روسیه به سوی ونزوئلا پرواز کردند و در مسیر پرواز بر فراز شمال اقیانوس اطلس جنگنده های انگلیسی...

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام نیست پول نیوز  ۱ ساعت پیش

پول‌نیوز - آمریکا صادر کننده خالص نفت خام نیست و در زمینه انرژی هنوز به استقلال نرسیده است ولی بیش از یک دهه است که در این مسیر حرکت می کند .به نقل از فوربز، چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه «آمریکا برای اولین بار طی ۷۵ سال به یک صادرکننده خالص نفت تبدیل شده است». بسیاری این پیشرفت را...

آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیریک تا یک‌ماه آینده ایلنا  ۱ ساعت پیش

آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیریک تا یک‌ماه آیندهبه گزارش ایلنا، رضا اردکانیان عصر دوشنبه در حاشیه بهره برداری از مرحله اول طرح نوسازی خط آبرسانی میناب به بندرعباس اظهار داشت: این طرح با خط اعتباری فدراسیون روسیه با اعتبار 1200 میلیون دلار ساخته می‌شود. وی ادامه داد: متاسفانه با وجود اطلاع رسانی و فرهنگسازی گسترده درباره صرفه‌جویی در مصرف...

جزئیات کیفیت خودرو در آبان ماه 97 منتشر شد مرور نیوز  ۲ ساعت پیش

جزئیات کیفیت خودرو در آبان ماه 97 منتشر شدبه گزارش مرور نیوز، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در آبان ماه ۱۳۹۷ وضعیت کیفیت ۳۸۹۷۷ دستگاه خودرو تولید شده را اعلام کرد. در آبان ماه ۱۳۹۷ تعداد ۳۸۹۷۷ دستگاه خودرو تولید گردید که ۹۹ درصد از حجم تولیدات به خودروهای گروه سبک و یک درصد دیگر به خودروهای گروه سنگین اختصاص دارد. خودروهای تولیدی کشور...

وعده ارزانی 20 درصدی با FATF، پس از گرانی 200 درصدی با برجام! روزنامه جوان  ۲ ساعت پیش

رئیس‌جمهور دیروز در حالی که روند قانونی پیوستن یا نپیوستن به FATF در کشور جاری است، در رویکردی پوپولیستی وعده داد اگر به FATF بپیوندیم، ۲۰ درصد ارزانی می‌شود! روحانی سه سال پیش نیز همین مقدار (۲۰ درصد) وعده داده بود که اگر برجام را بپذیریم، ارزانی خواهد شد! با این حال تکرار وعده ۲۰ درصدی در...

بانک مرکزی جراحی اقتصادی را ادامه می‌دهد روزنامه جوان  ۲ ساعت پیش

بانک مرکزی ایران در جریان یک تصمیم برای ایجاد شفافیت در نظام بانکی کشور، محدودیتی را در سقف تراکنش‌های بانکی ایجاد کرده که بر اساس آن برای هر کدملی از طریق کارت‌های بانکی سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده‌است و در عین حال سقف تراکنش با هر کارت بانکی نیز ۵۰ میلیون تومان خواهد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده