تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۳ دی ۱۳۹۵
ساعت انتشار: ۱۲:۲۷
هاشمی در چینش کابینه، گرایش سیاسی نامزدها را لحاظ نمی کرد
ایران آنلاین / کلانتری ضمن اشاره به زوایای مدیریتی این شخصیت، همچون بی نظری سیاسی و توجه صرف به کارآمدی، معتقد است که این‌ هاشمی رفسنجانی بود که دروازه‌های کشور را برای توسعه گشود. این گفت‌وگو را می‌خوانید.   مدیریت آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی در حوزه اجرا چطور بود؟ مدیریت آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی در جمهوری اسلامی ایران بی نظیر بود.
در دوران ریاست جمهوری، اختیارات لازم را به وزرا تفویض می‌کرد و به آنان اعتماد داشت، اما درعین حال همیشه جویای پیشرفت و چگونگی کارها بود و برای این منظور، همواره از جلسه با وزرا استقبال می‌کرد. اگر وزیری برای مدتی گزارش ارائه نمی‌داد، او را احضار و گزارش کار را می‌گرفت و اشکالات را یادآور می‌شد.
با اعتماد متقابل خود به وزرا، آنان را تشویق می‌کرد که در کارها هم جدی‌تر باشند و راحت‌تر کار را انجام بدهند. هیچگاه پشت وزیر را خالی نمی‌کرد و همیشه حامی او بود. هیأت دولت را چطور اداره می‌کرد؟ اجازه می‌داد که نظرات موافق و مخالف شنیده شود. عصبانی نمی‌شد و حتی در مواردی که از او انتقاد می‌شد هم با آغوش باز، نظرات مخالف را می‌پذیرفت.
با مدیریت خاص خود و از طریق دوستانه تلاش می‌کرد اختلافات کاری وزرا را حل کند و در مواردی که این امر میسر نمی‌شد، از اختیارات ریاست جمهوری استفاده می‌کرد و دستور می‌داد. البته از وزرایی که احیاناً از حوزه کاری خود اطلاع کمتری داشتند، ناراحت می‌شد و انتظار داشت مدیران کشور، از وزیر تا استاندار و فرماندار، در حوزه کاری خود دانش لازم را داشته باشند.
فرد بسیار پرکاری بود، از صبح اول وقت می‌آمد تا آخر شب  کار ایشان ادامه داشت، بسیار منظم و مرتب بود. برخی بر قدرت تصمیم‌گیری ایشان تأکید دارند. شما در این باره چه دیدگاهی دارید؟ همیشه خواستار منافع ملی کشور بود. به خاطر دارم وقتی ایشان ریاست دولت را به عهده گرفت، کشور بیش از 49 درصد کسری بودجه داشت.
در زمستان سال 68 به مرحوم نوربخش، وزیر اقتصاد و دارایی وقت گفتند که من حداقل به 30 میلیارد دلار نیاز دارم تا کشور را پس از جنگ بازسازی کنم، باید این پول را پیدا کنید. زیرا این بیم وجود داشت که رکود و بیکاری تشدید شود. آقای نوربخش پس از مهلتی یک ماهه، در دولت عنوان کرد که می‌توان دو ساله این پول را از مجامع بین‌المللی جذب کرد ، به شرط اینکه شما مشکلات داخلی را حل کنید تا گفته نشود که اینها وطن‌فروش هستند، از خارج پول آورده‌اند و می‌خواهند کشور را بسازند.
آقای‌ هاشمی قبول کرد و مرحوم نوربخش در کمتر از دو سال بیش از 30 میلیارد دلار پول وارد کشور کرد. این مثال و موارد دیگر نشان می‌دهد که این آدم بزرگوار، از هیچ چیزی برای احیای کشور و ساخت کشور هراس نداشت. اشاره کردید که آیت‌الله‌ هاشمی به منافع ملی اهمیت می‌دادند، چطور منافع ملی را با ارزش‌ها، آرمان‌ها و انقلابیگری تلفیق می‌کردند؟ آقای‌ هاشمی اساساً منافع ملی را در تضاد با منافع انقلاب نمی‌دید.
برخلاف بسیاری که مصالح انقلاب را به منافع ملی ترجیح می‌دهند، هر دو را لازم و ملزوم یکدیگر می‌دانست. معتقد بود که اگر ما یک کشور مسلمان پیشرفته باشیم، برای همه کشورهای اسلامی الگو خواهیم شد. به همین دلیل معتقد بود که باید ثروت کشور افزایش یابد، فقر ریشه‌کن شود. به مسائل تولید داخل بسیار اهمیت می‌داد، اما تا جایی که به منافع ملی کشور لطمه نزند.
مرزها را بخوبی تشخیص می‌داد که تا کجا منافع ملی لحاظ می‌شود و تا کجا نمی شود. در زمانی که رئیس مجلس بود، مسائل اجرایی کشور را حل و دنبال می‌کرد. زمانی که رئیس مجلس بود، پشتوانه دولت و وزرا بود و همیشه سعی می‌کرد از دولت حمایت کند و در مواردی هم که انتقاد داشت، راحت و صریح می‌گفت و آدم بی رودربایستی بود.
لذا منافع ملی را بر همه چیز ترجیح می‌داد و در عین حال که روحانی بود، یک تکنوکرات حرفه‌ای بود و مانند بسیاری از روحانیون نبود که فقط روحانی باشند. آدم تمام عیار حرفه‌ای و انقلابی وطن پرست بود. بسیاری تصمیم‌های توسعه‌ای آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی را زیر سؤال می‌برند.
باید توجه داشته باشیم که وقتی آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری شد، کشور حدود 6 هزار مگاوات ساعت برق داشت و مردم روزانه 6 تا 7 ساعت خاموشی را تجربه می‌کردند، جاده‌ها درست نبود، کارخانه‌ها نابود شده و نیروگاه و پالایشگاه نداشتیم، در کشاورزی نیز شاید آب بود، اما مهار نشده نبود.
مرد بزرگی بود که تصمیمات بزرگی می‌گرفت. تصمیم گرفت که طرح‌های توسعه نیشکر در خوزستان اجرا شود، طرح‌های سیستم‌های آبیاری تحت فشار اجرا شود، وقتی درباره اهمیت آب توجیه شد، پذیرفت که با ملاک خوبی و بدی کشاورزی کشور، به جای تولید در هکتار، میزان تولید در مقابل مصرف آب ملاک باشد. سال‌ها بود که آقای‌ هاشمی سمت اجرایی نداشت، اما همچنان دغدغه توسعه و رفع مشکلات مردم در ایشان دیده می‌شد.
دلیل را چه می‌دانید؟ ایشان به کارها تنها به عنوان شخص رئیس جمهوری نگاه نمی‌کرد. آقای‌ هاشمی به عنوان یک انقلابی به کشور نگاه می‌کرد. منافع ملی برایش بسیار مهم بود. قرار بود روز سه شنبه این هفته خدمت آقای‌ هاشمی برسیم و درباره طرح‌های توسعه کشور گزارش بدهیم. زیرا از پیشرفت کشور و از چنین طرح‌هایی خوشحال می‌شد.
حتی در مواردی که برخی از طرح‌ها مشکل داشتند، همه تلاش خود را به کار می‌بست تا این مشکلات برطرف شود. حتی در زمان احمدی‌نژاد نیز این روحیه را داشت که باوجود همه ناجوانمردی های آن دوران درباره ایشان، خودش را وقف توسعه کشور کرده بود و تلاش می‌کرد درحد خود، مشکلات طرح‌ها را رفع کند.
جالب است بدانید که در سفر آقای‌ هاشمی به استان اردبیل در زمان ریاست جمهوری، آقای احمدی‌نژاد استاندار وقت بود که برای نخستین بار لقب سردار سازندگی را برای ایشان به کار برد. به هر رو، آقای‌ هاشمی خودش را وقف کشور و وقف توسعه کشور کرده بود. او دروازه‌های کشور را برای توسعه گشود. دولت ایشان را دولت ائتلافی می‌دانستند، به این معنی که همه طیف‌ها در آن حضور داشتند، این ناشی از چه بود؟ اگر به فهرست اعضای دولت ایشان نگاه کنید، می‌بینید تنها چیزی که برای او مهم نبود، تفکر سیاسی افراد بود.
در دولت آقای‌ هاشمی، از چپ چپ تا راست راست، از آقای معین و نوربخش تا آقای فلاحیان حضور داشتند. برای او تفکر سیاسی افراد مطرح نبود، بلکه دنبال کار و کارآیی بود. در دولت اول ایشان، نمایندگان مجلس ایراد می‌گرفتند که دولت تکنوکرات است و سیاسی نیست. ایشان در جواب گفت «هرچه قدر شما انتظار دارید، من سیاسی هستم، اما بگذارید وزرای من کار خود را انجام بدهند.
» اینکه مسائل سیاسی برایشان مهم نبود، در انتصاب‌ها مشهود بود. باوجود این، شاید بتوان گفت هماهنگ‌ترین دولت کاری بعد از انقلاب، دولت آقای‌ هاشمی رفسنجانی بود که باوجود اختلاف فکری وزرا، طوری رفتار می‌کرد که هیچ یک جرأت نمی‌کردند بازی سیاسی را وارد دولت کنند. امروز میراث مدیریتی و اجرایی آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی را برای کشور چه می‌دانید؟ تقریباً همه مدیران پس از انقلاب تا دولت حاضر، منهای احمدی‌نژاد که سعی کرد به صورت یکدست، با آدم‌های خود، دولت را تکمیل کند، همه دولت‌ها از دولت اصلاحات تا روحانی، استانداران، وزرا، معاونان وزرا، یا وزیر آقای‌ هاشمی بودند.
البته آقای‌ هاشمی یک روش منحصر به فردی داشت و واقعاً بین‌المللی فکر می‌کرد. به هیچ وجه از رفتارهای نمایشی خوشش نمی‌آمد. به عنوان مثال، یکی از معاونان وقت من در دیدار با ایشان می‌خواست دست آقای‌ هاشمی را ببوسد که ایشان بشدت ناراحت شد و گفت «تحت هیچ شرایطی، هیچ وقت، دست هیچ کس را نبوس.
تو انسان بزرگی هستی و مخلوق خداوند و خداوند به شما افتخار می‌کند.» دلش می‌خواست بزرگ منشی او را همه داشته باشند، عقده‌ای و کینه‌ای نبود، تحت هیچ شرایطی حاضر نمی‌شد که کوچک‌ترین آسیبی به کسی برسد، در عین حال که تلاش می‌کرد مدیران، خود را ارتقا بدهند. آقای‌ هاشمی طوری رفتار می‌کرد که وزرا شرمنده می‌شدند.
من در دولت‌های مختلف کار کردم و می‌دانم. انصافاً کسی بود که همه را تشویق می‌کرد تا با درایت، شجاعت و نترسی تصمیم بگیرند. به رغم اینکه شاید برخی از مدیران آقای‌ هاشمی در دولت قبل نیز بودند، اما همیشه تلاش می‌کرد که مدیران، برای تصمیم‌گیری شجاعت لازم را داشته باشند تا با محافظه‌کاری، کارها به عقب نیفتد، در عین حالی که همه را تشویق می‌کرد که از مشورت بزرگ‌تر‌ها و کسانی که تجربه مفید دارند، در داخل و حتی خارج از کشور استفاده کنند.
بسیار بسیار دقیق بودند، یعنی کسی که فکر می‌کرد می‌تواند سر رئیس جمهوری کلاه بگذارد، این افکار را از سرش بیرون می‌کرد./روزنامه ایران

کد خبر: 618879  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

آغاز نشست عصر مجلس برای استیضاح آخوندی مشرق نیوز  ۱۶ دقیقه پیش

به گزارش مشرق، نشست نوبت عصر مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل برای بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.نمایندگان مجلس در نوبت دوم هم درباره استیضاح وزیر راه و شهرسازی به بحث و تبادل نظر می پردازند.

محسن‌رضایی: برنامه‌ای برای انتخابات ندارم مشرق نیوز  ۱۶ دقیقه پیش

به گزارش مشرق، محسن رضایی با اشاره به اینکه برنامه‌ای برای انتخابات ندارم اظهار داشت: برنامه‌ای برای انتخابات ندارم.وی افزود: قطعا انتخابات پیش رو انتخاباتی منسجم است و با توجه به حضور رئیس جمهور در انتخابات  شاهد انتخاباتی منسجم خواهیم بود.این خبر درحال تکمیل است...

دستگیری سه نفر در ارتباط با تیراندازی های اخیر در شوش ایرنا  ۲۴ دقیقه پیش

دستگیری سه نفر در ارتباط با تیراندازی های اخیر در شوش مصطفی نظری روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود:با توجه به تیراندازی های اخیر در یکی از مناطق شوش و در راستای ارتقای امنیت اجتماعی با انجام چندین مورد بازرسی و احکام ورود به منزل در هفته جاری سه متهم در این رابطه شناسایی و دستگیر شدند.وی سن این افراد را 32 ، 34 و 40...

ساندی‌تایمز: انگلیس نگران از لحن تند ترامپ علیه ایران است ایرنا  ۲۴ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، ساندی‌تایمز افزود: مقامات انگلیسی گفته‌اند که آنها از زمان دیدار 'ترزا می' نخست‌وزیر انگلیس با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در (کاخ سفید)، تلاش کرده‌اند که سیاست خارجی آمریکا را ( در این خصوص ) 'هدایت و اصلاح ' کنند.ساندی‌تایمز اضافه کرد: اما این مقامات می‌گویند که...

تهران حامی تروریسم در منطقه است/ ترامپ ایران را مهار می‌کند ایلنا  ۲۶ دقیقه پیش

تهران حامی تروریسم در منطقه است/ ترامپ ایران را مهار می‌کندبه گزارش ایلنا به نقل ازپایگاه خبری النشره، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس امنیتی مونیخ بار دیگر ادعاهای بی‌اساس خود علیه ایران را تکرار کرده و این کشور را حامی تروریسم خواند. وی همچنین تاکید کرد عربستان برای مسائل امنیتی و مشکلات منطقه‌ای آماده همکاری با کشورهای...

اختلافات دولت بالا گرفت/ واکنش دبیرکل بانک مرکزی به اظهارات مشاور رئیس‌جمهور شبکه خبر دانشجو  ۲۸ دقیقه پیش

اختلافات دولت بالا گرفت/ واکنش دبیرکل بانک مرکزی به اظهارات مشاور رئیس‌جمهور به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، طی مدت اخیر اکبر ترکان-مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد-انتقاداتی نسبت به برخی سیاست‌های بانکی اعمال شده در مورد مناطق آزاد مطرح کرده بود. از جمله آنها می توان به افزایش سرمایه اولیه برای تاسیس بانک‌های خارجی در این مناطق اشاره...

لغو برجام از سوی آمریکا، همه چیز را به خانه اول بازمی‌گرداند/ از مذاکره بدون پیش‌شرط با عربستان... شبکه خبر دانشجو  ۲۸ دقیقه پیش

لغو برجام از سوی آمریکا، همه چیز را به خانه اول بازمی‌گرداند/ از مذاکره بدون پیش‌شرط با عربستان استقبال می‌کنیم به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفتگویی را با شبکه لبنانی «المیادین» انجام داد.   بر اساس این گزارش، وی در جریان این گفتگو اظهار داشت: لغو توافق هسته ای از سوی طرف ایالات متحده آمریکا همه چیز را به خانه اول بازمی‌گرداند.   رئیس...

لغو برجام همه چیز را به خانه اول بازمی‌گرداند/ مذاکره بدون پیش‌شرط با عربستان خبرگزاری فارس  ۳۱ دقیقه پیش

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با شبکه خبری المیادین، اظهار داشت: لغو توافق هسته ای از سوی طرف ایالات متحده آمریکا همه چیز را به خانه اول باز می‌گرداند.وی همچنین در خصوص روابط میان تهران و مسکو نیز افزود: جمهوری اسلامی ایران به...

اسامی تأخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز عصر مجلس خبرگزاری فارس  ۳۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس؛ اسامی تأخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز عصر مجلس (یکم اسفند ماه 95) از سوی هیأت رئیسه اعلام شد که این اسامی عبارتند از؛1- سلام امینی2- حسین باستانی3- سیدهادی بهادری4- نصرالله پژمان‌فر5- جمشید جعفرپور 6- عبدالکریم حسین‌زاده7- محمدحسین حسین‌زاده...

بیش از پنج درصد شهدای کشور مربوط به عشایر است/مشکلات عشایر مرتفع شود مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

بیش از پنج درصد شهدای کشور مربوط به عشایر است/مشکلات عشایر مرتفع شودبه گزارش مرور نیوز، سردار علی‌پاشا محمدی امروز در یک نشست خبری اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 500 هزار نفر از عشایر عضو بسیج هستند که در قالب 150 حوزه مقاومت و بیش از 2040 پایگاه که عمدتا به صورت سیار فعالیت می‌کنند اقدامات مختلفی در راستای اهداف تبیین شده انجام می‌دهند. همچنین 10 هزار...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده