تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۳ دی ۱۳۹۵
ساعت انتشار: ۱۲:۲۷
هاشمی در چینش کابینه، گرایش سیاسی نامزدها را لحاظ نمی کرد
ایران آنلاین / کلانتری ضمن اشاره به زوایای مدیریتی این شخصیت، همچون بی نظری سیاسی و توجه صرف به کارآمدی، معتقد است که این‌ هاشمی رفسنجانی بود که دروازه‌های کشور را برای توسعه گشود. این گفت‌وگو را می‌خوانید.   مدیریت آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی در حوزه اجرا چطور بود؟ مدیریت آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی در جمهوری اسلامی ایران بی نظیر بود.
در دوران ریاست جمهوری، اختیارات لازم را به وزرا تفویض می‌کرد و به آنان اعتماد داشت، اما درعین حال همیشه جویای پیشرفت و چگونگی کارها بود و برای این منظور، همواره از جلسه با وزرا استقبال می‌کرد. اگر وزیری برای مدتی گزارش ارائه نمی‌داد، او را احضار و گزارش کار را می‌گرفت و اشکالات را یادآور می‌شد.
با اعتماد متقابل خود به وزرا، آنان را تشویق می‌کرد که در کارها هم جدی‌تر باشند و راحت‌تر کار را انجام بدهند. هیچگاه پشت وزیر را خالی نمی‌کرد و همیشه حامی او بود. هیأت دولت را چطور اداره می‌کرد؟ اجازه می‌داد که نظرات موافق و مخالف شنیده شود. عصبانی نمی‌شد و حتی در مواردی که از او انتقاد می‌شد هم با آغوش باز، نظرات مخالف را می‌پذیرفت.
با مدیریت خاص خود و از طریق دوستانه تلاش می‌کرد اختلافات کاری وزرا را حل کند و در مواردی که این امر میسر نمی‌شد، از اختیارات ریاست جمهوری استفاده می‌کرد و دستور می‌داد. البته از وزرایی که احیاناً از حوزه کاری خود اطلاع کمتری داشتند، ناراحت می‌شد و انتظار داشت مدیران کشور، از وزیر تا استاندار و فرماندار، در حوزه کاری خود دانش لازم را داشته باشند.
فرد بسیار پرکاری بود، از صبح اول وقت می‌آمد تا آخر شب  کار ایشان ادامه داشت، بسیار منظم و مرتب بود. برخی بر قدرت تصمیم‌گیری ایشان تأکید دارند. شما در این باره چه دیدگاهی دارید؟ همیشه خواستار منافع ملی کشور بود. به خاطر دارم وقتی ایشان ریاست دولت را به عهده گرفت، کشور بیش از 49 درصد کسری بودجه داشت.
در زمستان سال 68 به مرحوم نوربخش، وزیر اقتصاد و دارایی وقت گفتند که من حداقل به 30 میلیارد دلار نیاز دارم تا کشور را پس از جنگ بازسازی کنم، باید این پول را پیدا کنید. زیرا این بیم وجود داشت که رکود و بیکاری تشدید شود. آقای نوربخش پس از مهلتی یک ماهه، در دولت عنوان کرد که می‌توان دو ساله این پول را از مجامع بین‌المللی جذب کرد ، به شرط اینکه شما مشکلات داخلی را حل کنید تا گفته نشود که اینها وطن‌فروش هستند، از خارج پول آورده‌اند و می‌خواهند کشور را بسازند.
آقای‌ هاشمی قبول کرد و مرحوم نوربخش در کمتر از دو سال بیش از 30 میلیارد دلار پول وارد کشور کرد. این مثال و موارد دیگر نشان می‌دهد که این آدم بزرگوار، از هیچ چیزی برای احیای کشور و ساخت کشور هراس نداشت. اشاره کردید که آیت‌الله‌ هاشمی به منافع ملی اهمیت می‌دادند، چطور منافع ملی را با ارزش‌ها، آرمان‌ها و انقلابیگری تلفیق می‌کردند؟ آقای‌ هاشمی اساساً منافع ملی را در تضاد با منافع انقلاب نمی‌دید.
برخلاف بسیاری که مصالح انقلاب را به منافع ملی ترجیح می‌دهند، هر دو را لازم و ملزوم یکدیگر می‌دانست. معتقد بود که اگر ما یک کشور مسلمان پیشرفته باشیم، برای همه کشورهای اسلامی الگو خواهیم شد. به همین دلیل معتقد بود که باید ثروت کشور افزایش یابد، فقر ریشه‌کن شود. به مسائل تولید داخل بسیار اهمیت می‌داد، اما تا جایی که به منافع ملی کشور لطمه نزند.
مرزها را بخوبی تشخیص می‌داد که تا کجا منافع ملی لحاظ می‌شود و تا کجا نمی شود. در زمانی که رئیس مجلس بود، مسائل اجرایی کشور را حل و دنبال می‌کرد. زمانی که رئیس مجلس بود، پشتوانه دولت و وزرا بود و همیشه سعی می‌کرد از دولت حمایت کند و در مواردی هم که انتقاد داشت، راحت و صریح می‌گفت و آدم بی رودربایستی بود.
لذا منافع ملی را بر همه چیز ترجیح می‌داد و در عین حال که روحانی بود، یک تکنوکرات حرفه‌ای بود و مانند بسیاری از روحانیون نبود که فقط روحانی باشند. آدم تمام عیار حرفه‌ای و انقلابی وطن پرست بود. بسیاری تصمیم‌های توسعه‌ای آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی را زیر سؤال می‌برند.
باید توجه داشته باشیم که وقتی آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری شد، کشور حدود 6 هزار مگاوات ساعت برق داشت و مردم روزانه 6 تا 7 ساعت خاموشی را تجربه می‌کردند، جاده‌ها درست نبود، کارخانه‌ها نابود شده و نیروگاه و پالایشگاه نداشتیم، در کشاورزی نیز شاید آب بود، اما مهار نشده نبود.
مرد بزرگی بود که تصمیمات بزرگی می‌گرفت. تصمیم گرفت که طرح‌های توسعه نیشکر در خوزستان اجرا شود، طرح‌های سیستم‌های آبیاری تحت فشار اجرا شود، وقتی درباره اهمیت آب توجیه شد، پذیرفت که با ملاک خوبی و بدی کشاورزی کشور، به جای تولید در هکتار، میزان تولید در مقابل مصرف آب ملاک باشد. سال‌ها بود که آقای‌ هاشمی سمت اجرایی نداشت، اما همچنان دغدغه توسعه و رفع مشکلات مردم در ایشان دیده می‌شد.
دلیل را چه می‌دانید؟ ایشان به کارها تنها به عنوان شخص رئیس جمهوری نگاه نمی‌کرد. آقای‌ هاشمی به عنوان یک انقلابی به کشور نگاه می‌کرد. منافع ملی برایش بسیار مهم بود. قرار بود روز سه شنبه این هفته خدمت آقای‌ هاشمی برسیم و درباره طرح‌های توسعه کشور گزارش بدهیم. زیرا از پیشرفت کشور و از چنین طرح‌هایی خوشحال می‌شد.
حتی در مواردی که برخی از طرح‌ها مشکل داشتند، همه تلاش خود را به کار می‌بست تا این مشکلات برطرف شود. حتی در زمان احمدی‌نژاد نیز این روحیه را داشت که باوجود همه ناجوانمردی های آن دوران درباره ایشان، خودش را وقف توسعه کشور کرده بود و تلاش می‌کرد درحد خود، مشکلات طرح‌ها را رفع کند.
جالب است بدانید که در سفر آقای‌ هاشمی به استان اردبیل در زمان ریاست جمهوری، آقای احمدی‌نژاد استاندار وقت بود که برای نخستین بار لقب سردار سازندگی را برای ایشان به کار برد. به هر رو، آقای‌ هاشمی خودش را وقف کشور و وقف توسعه کشور کرده بود. او دروازه‌های کشور را برای توسعه گشود. دولت ایشان را دولت ائتلافی می‌دانستند، به این معنی که همه طیف‌ها در آن حضور داشتند، این ناشی از چه بود؟ اگر به فهرست اعضای دولت ایشان نگاه کنید، می‌بینید تنها چیزی که برای او مهم نبود، تفکر سیاسی افراد بود.
در دولت آقای‌ هاشمی، از چپ چپ تا راست راست، از آقای معین و نوربخش تا آقای فلاحیان حضور داشتند. برای او تفکر سیاسی افراد مطرح نبود، بلکه دنبال کار و کارآیی بود. در دولت اول ایشان، نمایندگان مجلس ایراد می‌گرفتند که دولت تکنوکرات است و سیاسی نیست. ایشان در جواب گفت «هرچه قدر شما انتظار دارید، من سیاسی هستم، اما بگذارید وزرای من کار خود را انجام بدهند.
» اینکه مسائل سیاسی برایشان مهم نبود، در انتصاب‌ها مشهود بود. باوجود این، شاید بتوان گفت هماهنگ‌ترین دولت کاری بعد از انقلاب، دولت آقای‌ هاشمی رفسنجانی بود که باوجود اختلاف فکری وزرا، طوری رفتار می‌کرد که هیچ یک جرأت نمی‌کردند بازی سیاسی را وارد دولت کنند. امروز میراث مدیریتی و اجرایی آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی را برای کشور چه می‌دانید؟ تقریباً همه مدیران پس از انقلاب تا دولت حاضر، منهای احمدی‌نژاد که سعی کرد به صورت یکدست، با آدم‌های خود، دولت را تکمیل کند، همه دولت‌ها از دولت اصلاحات تا روحانی، استانداران، وزرا، معاونان وزرا، یا وزیر آقای‌ هاشمی بودند.
البته آقای‌ هاشمی یک روش منحصر به فردی داشت و واقعاً بین‌المللی فکر می‌کرد. به هیچ وجه از رفتارهای نمایشی خوشش نمی‌آمد. به عنوان مثال، یکی از معاونان وقت من در دیدار با ایشان می‌خواست دست آقای‌ هاشمی را ببوسد که ایشان بشدت ناراحت شد و گفت «تحت هیچ شرایطی، هیچ وقت، دست هیچ کس را نبوس.
تو انسان بزرگی هستی و مخلوق خداوند و خداوند به شما افتخار می‌کند.» دلش می‌خواست بزرگ منشی او را همه داشته باشند، عقده‌ای و کینه‌ای نبود، تحت هیچ شرایطی حاضر نمی‌شد که کوچک‌ترین آسیبی به کسی برسد، در عین حال که تلاش می‌کرد مدیران، خود را ارتقا بدهند. آقای‌ هاشمی طوری رفتار می‌کرد که وزرا شرمنده می‌شدند.
من در دولت‌های مختلف کار کردم و می‌دانم. انصافاً کسی بود که همه را تشویق می‌کرد تا با درایت، شجاعت و نترسی تصمیم بگیرند. به رغم اینکه شاید برخی از مدیران آقای‌ هاشمی در دولت قبل نیز بودند، اما همیشه تلاش می‌کرد که مدیران، برای تصمیم‌گیری شجاعت لازم را داشته باشند تا با محافظه‌کاری، کارها به عقب نیفتد، در عین حالی که همه را تشویق می‌کرد که از مشورت بزرگ‌تر‌ها و کسانی که تجربه مفید دارند، در داخل و حتی خارج از کشور استفاده کنند.
بسیار بسیار دقیق بودند، یعنی کسی که فکر می‌کرد می‌تواند سر رئیس جمهوری کلاه بگذارد، این افکار را از سرش بیرون می‌کرد./روزنامه ایران

کد خبر: 618879  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

تمدید زمان ثبت‌نام داوطلبان انتخابات شوراهای استان تهران تا ساعت 24 امشب تسنیم  ۴۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، شهاب ‌الدین چاوشی رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت: از تمام کسانی که واجد شرایط و علاقمند به نامزدی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سطح استان تهران هستند دعوت می‌کنیم تا ساعت 24 امشب که آخرین مهلت ثبت نام داوطلبین عضویت در شوراها اعلام...

بازدید وزیر کشور از ستاد انتخابات شهر تهران تسنیم  ۴۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور امروز(یکشنبه، 6 فروردین) و در آخرین روز از مهلت ثبت‌نام داوطلبان پنحمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور از محل فرمانداری تهران بازدید کرد.وی در این بازدید در جریان نحوه ثبت نام از داوطلبان انتخابات...

بازدید رییس سازمان ثبت احوال کشور از فرمانداری شبستان  ۴۱ دقیقه پیش

بازدید رییس سازمان ثبت احوال کشور از فرمانداریبه گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان مستقر در فرمانداری تهران، حمید درخشان نیا، رییس سازمان ثبت احوال کشور از ستاد انتخابات فرمانداری بازدید کرد. حمید درخشان نیا ضمن بازدید از ستاد انتخابات فرمانداری در جریان روند ثبت نام داوطلبان انتخابات شورای شهر تهران، ری و تجریش قرار گرفت.   ...

حضور مشاورپیشین فرمانده نیروی دریایی در جمع ثبت نام کنندگان شورای شهر شبستان  ۴۱ دقیقه پیش

حضور مشاورپیشین فرمانده نیروی دریایی در جمع ثبت نام کنندگان شورای شهربه گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان مستقر در فرمانداری تهران، امیر دریا دار دوم احمد تیربند، بازنشسته نیروی دریایی، مشاور مالی پیشین فرمانده نیروی دریای ارتش امیر سیاری با حضور در فرمانداری حضور خود را در جمع داوطلبان انتخابات شورای شهر به ثبت رساند.  

نگران گسترش روابط ایران با کشورهای ضد آمریکایی باشید جام نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، اندیشکده آمریکایی «دفاع از دموکراسی‌ها» نسبت به انتخاب رهبر جدید اکوادور و همگرایی او با ایران و ادامه رویکرد ضد آمریکایی هشدار و تاکید نمود که واشنگتن باید به دقت بدین مسئله توجه کند.   به نوشته این اندیشکده، قرار است در دوم آوریل سال جاری میلادی...

بیانات رهبری حجت را تمام کرد جام نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، زهرا سعیدی مبارکه، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با  اشاره به انتخاب عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید ـ اشتغال» از سوی رهبر معظم انقلاب برای سال جدید تصریح کرد:  نکته نخست درباره انتخاب این شعار، این است که معظم له طی سال گذشته به ویژه در روزهای...

لحظه به لحظه با آخرین روز ثبت نام انتخابات شورای شهر تهران/ ثبت نام مسجد جامعی، الله کرم و... نامه  ۵۷ دقیقه پیش

آخرین روز ثبت نام از داوطلبان شرکت در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از ساعت  8 صبح امروز در سراسر کشور آغاز شد. به گزارش نامه نیوز، ثبت نام از داوطلبان شرکت در انتخابات شورای شهر تهران نیز از ساعت 8 صبح امروز در محل فرمانداری تهران آغاز شده و طبق قانون تا ساعت 16 ادامه خواهد...

بایدن: اگر در انتخابات ریاست جمهوری 2016 کاندیدا بودم پیروز می‌شدم نامه  ۵۷ دقیقه پیش

جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد، اگر در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 اعلام کاندیداتوری کرده بود، پیروز این انتخابات بود.به گزارش نامه نیوز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جو بایدن که در دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، معاون وی بود در سخنرانی خطاب به دانشجویان دانشگاهی...

اهتمام دولت به توسعه استانهای مرزی و محروم خبرگزاری برنا  ۵۹ دقیقه پیش

اهتمام دولت به توسعه استانهای مرزی و محروم به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، صبح روز پنجم فروردین ماه در حالی که بارش های دو روزه کشاورزان و مردم کردستان را خوشحال کرده بود، رییس جمهور نیز وارد این استان شد تا با بهره برداری از چندین پروژه بر این شادی بیفزاید. اگر چه مخالفان دولت سعی در تبلیغاتی خواندن این سفر کردند اما استقبال...

روسیه پوتین شریک مهم تهران در جنگ سوریه است دیپلماسی ایران  ۱ ساعت پیش

دیدبان روسیه: دستیار رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل که سابقه معاونت عربی و آفریقای وزارت امورخارجه را در کارنامه دارد ضمن رد گمانه زنی ها درباره تغییر رفتار روسیه در جنگ سوریه می گوید که "ظرف 6 سال گذشته و از بدو شکل گیری جنگ سوریه، روسیه نقش مسقیم در حمایت از دمشق داشته است....

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده