تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۳ دی ۱۳۹۵
ساعت انتشار: ۱۲:۳۹
مراسم وداع با دو استاد برجسته دانشگاه خوارزمی تهران برگزار شد+عکس
میگنا: مراسم وداع با دکتر علی شریعتمداری و عباس ماهیار دو استاد برجسته دانشگاه خوارزمی صبح امروز پنجشنبه با حضور دکتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش، دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور، دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی، دکتر رضا داوری اردکانی، سردار رحیم صفوی، آیت الله علی اکبر رشاد، دکتر احمد احمدی رئیس انتشارات سمت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر مصطفی معین وزیر سابق وزارت علوم، استاد محقق، حجت الاسلام دعایی،شفیعی کدکنی و برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و اساتید دانشگاه ها برگزار شد.
میگنا: در این مراسم دکتر دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نکته‌ای در رابطه با علی شریعمتداری گفت: شروع کار تعلیم و تربیت ایشان از مدرسه بود و معتقدم کسانی که در کلاس درس حضور داشتند بهتر از دیگران مسائل تعلیم و تربیت می‌فهمند.
وی ادامه داد: شخصیت بزرگی مثل او خدمات ارزنده‌ای برای تعلیم و تربیت انجام داده است. هم با حضور در وزارت علوم و شورای عالی برنامه‌ریزی و همچنین در تدوین برنامه‌های درسی رشته‌های علوم تربیتی و همچنین با تالیفات ارزشمندی که داشت نقش مهم و موثری ایفا کرد به طوری که دانشجویان ما از این تالیفات همچنان در رشته‌های علوم تربیتی می‌کنند.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: شخصیت‌هایی مثل شریعمتداری برای امر تعلیم و تربیت کشور یک نیاز اساسی است. او خاطرنشان کرد: من به عنوان کسی که مسئولیت وزارت آموزش و پرورش را به عهده دارم؛ باید بگویم این وزارت نیازمند ارتباط بسیار نزدیک‌تر و دقیق‌تر با دانشگاه بخصوص در رشته‌های علوم تربیتی و روانشناسی دارد اگر بخواهیم آموزش و پرورش کشور را بروز کنیم نیازمند این ارتباط تنگاتنگ بین وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هستیم.
دانش آشتیانی ادامه داد: امیدوارم شخصیت‌های علمی که در این زمینه فعالیت و تدریس می‌کنند هم خودشان و هم دانشجویانشان تشویق شوند که پایان‌نامه‌هایی را که مورد نیاز وزارت است در اولویت قرار دهند و همکاری نزدیک‌تری با وزارت داشته باشند تا بتوانیم بر مشکلات این بخش فائق شویم. دکتر محمود عابدی (استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی) نیز در این مراسم گفت: بی‌جهت نیست که مجموعه‌ای از فرآورده‌های فرهنگی این سال‌ها در اینجا گرد آمده است دانشگاه خوارزمی دار العلمین عالی است اینجا مدرسه ملک‌الشعرای بهار و کلاس بدیع‌الزمان فروزان‌فر و جایگاه استاد جلال‌الدین همایی است.
اینجا مدرسه دانشسرای عالی است جایگاهی که تغذیه فرهنگی کل کشور سال‌های سال از اینجا بود. عابدی ادامه داد: دانشگاه خوارزمی جایی است که برای حرمت بزرگواری به احترام دانش و دانشمندان و به احترام کسانی مثل مرحوم شریعتمداری که نمونه نظم،‌ اخلاق و آموزش بود جمع شده‌ایم. من خودم به چشم دیدم علی شریعتمداری در دانشگاه اصفهان در آن سال‌هایی که دفتری آورده بودند که همه امضا کنند به همراه جلیل دوستخواه از امضای این دفتر امتناع کرد و هر دو در زمینه کاری خودشان از عزت پروران فرهنگی این کشور بودند.
عابدی همچنین با اشاره به 30 سال همکاری خود با عباس ماهیار گفت: ماهیار از استادان دانشگاه خوارزمی است و بیش از 300 از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور از شاگردان او به حساب می‌آیند. این استاد زبان و ادبیات دانشگاه خوارزمی در ادامه چند بیتی از اشعار خاقانی خواند و گفت: عباس ماهیار استاد خاقانی بود.
عابدی گفت: روزی که عباس ماهیار از عجب شیر به تبریز آمد بر او سلام می‌کنم، وقتی در تبریز و دانشکده ادبیات دانشجوی ممتاز شد بر او سلام می‌کنم، وقتی به ایلام رفت و سال‌ها خدمت کرد بر او سلام می‌کنم، وقتی به تهران آمد و بعد از انقلاب اسلامی مسئولیت فرهنگستان زبان و هنر را برعهده گرفت بر او سلام می‌کنم.
او ادامه داد: در این سی سال ماهیار هرگز کسی را در کلاس تحقیر نکرد، از حقوق ننالید، مزد را با کار نسنجید و معلمی دقیق و جدی بود و به کلاس درس اعتقاد داشت. وقتی به دنیا آمد وقتی درگذشت بر او سلام می‌کنم. سلام خدا بر کسی که همه مومنان بر او سلام می‌کنند. کسانی که به فرهنگ ملی می‌اندیشند و به زبان فارسی خدمت می‌کنند.
معلمان و استادان این کشور را ارج می‌دهم و درگذشت عباس ماهیار و علی شریعتمداری را تسلیت می‌گویم و امیدوارم کسانی که به این باغ و باغستان خدمت می‌کنند؛ پاینده باشند. دکتر تسلیمی (قائم مقام وزیر علوم و فناوری) نیز در این مراسم از سوی خانواده آموزش عالی درگذشت علی شریعتمداری و عباس ماهیار را تسلیت گفت.
تسلیمی با بیان اینکه حق بزرگی معلم نظیر حق پدر است، گفت: می‌گویم انسان‌ها دو پدر یکی خونی و ذاتی و دیگری معنوی دارند پدر معنوی همان معلم است و ما امروز حق پدران را بزرگ می‌داریم. او یادآور شد: علی شریعتمداری به تعبیری مقدم‌المعلمین در تعلیم و تربیت و مقدم‌الوزرا بعداز انقلاب اسلامی بود و شورای عالی انقلاب فرهنگی را به پیش برد.
ما متعلمین، دانشجویان و دانش‌پژوهان باید حق این بزرگان را به جا بیاوریم چراکه روزگار تکرار زیاد دارد. دکتر فرزاد (استاد روانشناسی و علوم تربیتی) نیز به سال‌های همکاری خود و آشنایی با علی شریعتمداری اشاره کرد و گفت: از سال 1362 افتخار همراهی و شاگری علی شریعتمداری از زمان برنامه‌ریزی درسی برای کمیته روانشناسی و بعدها معاونت علوم دارم.
فرزاد یادآور شد: مرحوم علی شریعتمداری فردی آزاده به معنای واقعی کلمه بود او از مراد خود امام حسین (ع) آموخته بود که جز آزادگی به چیزی نیندیشد. شریعمتداری بسیار خوش‌فکر بود. اندیشه‌های تعلیم و تربیت برای او مهم و از آنها دفاع می‌کرد. او هیچ وقت در دفاع از تعلیم و تربیت کوتاه نمی‌آمد.
فرزاد؛ شریعتمداری را یک فیلسوف توصیف کرد و گفت: او متخصص تعلیم و تربیت بود. او می‌توانست برنامه‌ریزی درسی ارائه کند و یک روانشناس تربیتی به شمار می‌رفت به طوری که اولین کتاب روانشناسی تربیتی را سال 1341 هنگامی که دولت وقت مجبورش کرده بود به اصفهان برود؛ منتشر کرد. او به ذکر خاطره‌ای از علی شریعتمداری پرداخت و گفت: سال 1366 که مخابرات به اساتید از طریق وزارت علوم تلفن می‌داد نزد او رفتم تا فرم دریافت تلفن را امضا کنم.
مرحوم شریعتمداری به من پرخاش کرد که فقط به من می‌خواهید تلفن بدهید ودیگران نمی‌توانند از حق داشتن تلفن استفاده کنند؛ که به او گفتم وزارت علوم امتیاز خاصی به شما نداده همه استادها می‌توانند تلفن داشته باشند. شریعتمداری از اینکه تبعیضی به نفع او اتفاق افتاده باشد؛ بسیار ناراحت شده بود. این استاد روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی یادآور شد: شریعتمداری برای کاری که انجام می‌داد به دنبال پول نبود با اینکه در اکثر هفته‌ها به شهرستان‌ها می‌رفت و سخنرانی می‌کرد اما انتظار مادی نداشت.
او بسیار پرکار بود و این میزان از سرعت کارش بسیار تعجب‌آور بود. فرزاد ادامه داد: آخرین بار در دانشگاه خوارزمی در همایش جامع و تعلیم و تربیت بود که از مقام شاخص مرحوم شریعتمداری قدردانی شد و بسیاری از اساتید از سوابق علمی و آموزشی او تجلیل کردند. امیدوارم ایشان با بزرگان دین قرین رحمت باشند. دکتر غلامعلی حدادعادل نیز با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی در یک هفته دو استاد نام‌آور خود را از دست داده است؛ درگذشت علی شریعتمداری و عباس ماهیار را تسلیت گفت.
حدادعادل به آشنایی خود با علی شریعتمداری اشاره کرد و گفت: ما در دوران جوانی و در دانشگاه تهران نام علی شریعتمداری را شنیده بودیم که ازجمله اساتید دانشگاهی است که مبارزه سیاسی را در کنار فعالیت علمی انجام می‌دهد. من سال 1345 که به دانشگاه شیراز رفتم تازه دکتر شریعتی از شیراز به اصفهان رفته بود یعنی به دلایل سیاسی ناچار شده بود دانشگاه شیراز را ترک کند.
از این رو دیگر او را تا ماه‌های نزدیک انقلاب ندیدم. حدادعادل ادامه داد: در تهران که استادان دانشگاه‌ها برای کمک به انقلاب اسلامی دورهم جمع شده بودند علی شریعتمداری را در کسوت یک استاد تمام و متخصص تعلیم و تریبت دانشگاهی آمریکادیده و صاحب تالیف دیدم که با تمام وجود در خدمت انقلاب بود. رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با اشاره به خصوصیات علی شریعتمداری گفت: ایشان فعالیت سیاسی و مبارزه را همگام با ملی شدن صنعت نفت و نهضت مبارزه ملی آغاز کرد.
شریعتمداری چون صداقت سلامت نفس و اعتقاد دینی داشت وقتی امام پرچم مبارزه را به دست گرفت و علی شریعتمداری دید که همه مزایایی که در مبارزه ملی گرایان در نهضت امام هم هست و چیزهای دیگری را هم که ملی گرایان نداشتند؛ او دارد؛ به امام پیوست. حدادعادل خاطرنشان کرد:‌علی شریعتمداری نیز مانند دکتر شیبانی و شهید چمران از مبارزانی بود که آغاز فعالیت سیاسی‌اش به اقتضای زمان با نهضت ملی شدن صنعت نفت گره خورده بود اما به انقلاب پیوست.
او تصریح کرد: شریعتمداری آنچه از دستش برمی‌آمد به ملت تقدیم کرد و خودش را برای ایران، اسلام، انقلاب، دانشگاه و مردم می‌خواست و از آنها هیچ چیز برای خودش نمی‌خواست. خصوصیات بارز او سلامت نفسش بود. حدادعادل یادآور شد: من به عنوان کسی که در این 38 سال در فرصت‌های متعددی کنار شریعتمداری بودم و همچنین همه کسانی که با او آشنا بودند به خدمتگزاری، صفا و قلب سلیم این مرد گواهی می‌دهیم.
و برای هر دو استاد طلب مغفرت می کنم و امیدوارم آنها الگویی باشند برای جوانان و دانشجویان و راه آنان را برای سرافرازی ایران عزیز ادامه دهند.

کد خبر: 618902  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: میگنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

چطور راست یا چپ دست می‌شویم؟ بهداشت نیوز  ۸ دقیقه پیش

چطور راست یا چپ دست می‌شویم؟ به گزارش «بهداشت نیوز» اما مطابق یک مطالعه که در نشریه eLife منتشر شده است، این موضوع تقریبا به طور قطعی ربطی به مغز و سیم کشی عصبی مغز ما ندارد. در واقع داستان چپ یا راست دستی مغز ما در یک چرخش دراماتیک به طرز کار بیولوژیک بدن شما قبل از تولد باز می‌گردد. این موضوع در حقیقت به کارکرد...

در این سال امید به زندگی به 90 سال می رسد بهداشت نیوز  ۸ دقیقه پیش

در این سال امید به زندگی به 90 سال می رسد به گزارش «بهداشت نیوز» در این مطالعه 35 کشور توسعه یافته و اقتصادهای درحال ظهور از جمله ایالات متحده، کانادا، آلمان، انگلیس، استرالیا، لهستان، چک، مکزیک، کره جنوبی مورد بررسی قرار گرفتند.   براساس نتایج بدست آمده در این مطالعه گسترده، بالاترین نرخ امید به زندگی تا سال 2030 مربوط به...

بهترین سلفی‌ ممکن را با این گوشی ضبط کنید! هموطن سلام  ۵۰ دقیقه پیش

شاید تاکنون نام شرکت میتو یا "Meitu" را نشنیده باشید. میتو یک شرکت فعال در زمینه فناوری است که در سال 2008 میلادی پایه‌گذاری شد. این شرکت بیشتر در زمینه طراحی و عرضه اسمارتفون و اپلیکیشن‌های سلفی فعالیت دارد. حال میتو از جدیدترین پرچمدار خود رونمایی کرده که یک اسمارتفون فوق‌العاده به منظور ضبط تصاویر...

ارسال بیش از ۵۰۰ مقاله تخصصی به دبیرخانه کنفرانس هسته‌ای ایران شبکه خبر دانشجو  ۱ ساعت پیش

ارسال بیش از ۵۰۰ مقاله تخصصی به دبیرخانه کنفرانس هسته‌ای ایران   اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید   به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از روابط عمومی  دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات،  فریدون عباسی رئیس انجمن علمی هسته ای ایران در بیست و سومین کنفرانس هسته ای...

٢‌میلیون علمک گاز و ٥٠٠ شهرك صنعتي ناایمن درتهران سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

٢‌میلیون علمک گاز و ٥٠٠ شهرك صنعتي ناایمن درتهرانسلامت نیوز:سرخو، رئيس كميته حمل‌ونقل شوراي شهر: آتش‌نشاني درپاسخ به هشدار شركت‌هاي تعمير تجهيزات گفته بود كه به شما نيازي نداريم. حقاني، رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر: تهران تبدیل به سیاه‌چاله شده و در آینده این سیاه‌چاله تهران را خواهد گرفت. به گزارش سلامت نیوز به نقل...

بازنشستگی؛ دریچه‌ای به سمت مسافرکشی! سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

بازنشستگی؛ دریچه‌ای به سمت مسافرکشی!سلامت نیوز: بازنشستگی در گذشته باعث شادی می‌شد و فرد به دلیل فراغت از کار می‌توانست وقت بیشتری را با خانواده بگذراند و ادامه زندگی خود را در آرامش سپری کند، اما امروز ورق برگشته و زمانی که پای درد دل بازنشسته‌ها می‌نشینیم، اثری از فراغت و آرامش مشاهده نمی‌شود. پایین بودن حقوق...

آنچه در مورد سيستم‌عامل جديد كسپرسكي بايد بدانيد ایتنا  ۱ ساعت پیش

آنچه در مورد سيستم‌عامل جديد كسپرسكي بايد بدانيد  گجت‌های پوشیدنی، تجهیزات اینترنت اشیاء، تجهیزات جانبی دستگاه‌‌ها همانند هارد دیسک‌ها، حافظه‌های فلش و غیره از جمله محصولاتی هستند که امروزه بسیاری از شرکت‌ها با اصل قرار دادن امنیت، آن‌ها را طراحی کرده‌اند. و اما بالاخره لابراتوار کسپرسکی...

چرا ورزشکاران بیشتر به عفونت پوستی دچار می‌شوند بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

چرا ورزشکاران بیشتر به عفونت پوستی دچار می‌شوند به گزارش «بهداشت نیوز» ورزشکارانی که در ورزش‌های تماسی مثل کشتی، فوتبال و بسکتبال بازی می‌کنند، در معرض خطر ‏بیشتری برای ابتلا به عفونت‌های قارچی، ویروسی و باکتریایی قرار دارند. بنابر اعلام انجمن ملی ‏مربیان ورزشی امریکا (‏NATA‏)، ژیمناست‌ها و افرادی که...

چرا نباید خیار و گوجه را همزمان مصرف کرد؟ بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

چرا نباید خیار و گوجه را همزمان مصرف کرد؟ به گزارش «بهداشت نیوز» برای بسیاری از ما تنها معیار برای تهیه یک سالاد ترکیب برخی مواد غذایی خوشمزه با یکدیگر است، اما به جز عطر و طعم باید موارد دیگری را نیز مد نظر قرار داد. برخی مواد تشکیل دهنده سالاد با هم جور در نمی آیند که از آن جمله می توان به ترکیب گوجه فرنگی و خیار اشاره کرد. هر...

بهترین جاروبرقی‌های بازار که باید بخرید! آی تی رسان  ۱ ساعت پیش

بهترین جاروبرقی‌های بازار که باید بخرید!در ادامه معرفی بهترین لوازم خانگی برقی به سراغ یکی از لوازمی می‌رویم که برای اولین‌بار در سال 1860 طراحی و در اوایل قرن بیستم به‌صورت تجاری وارد بازار شد. در سال‌های اخیر چندین شرکت شروع به تولید جاروبرقی‌های هوشمند کرده‌اند، البته این محصولات هنوز در بازار جایگاه مناسبی نداشته و تا فراگیر شدن این تکنولوژی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده