تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ فروردین ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۴:۲۷
۱۰ کتاب که در تعطیلات نوروز باید بخوانید
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری دانشجو، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای مطالعه است، به‌خصوص برای آنها که برنامه‌ای برای سفر ندارند. در واقع، می‌توانید در طول این ۲ هفته یك كتاب خوب در دست بگیرید و با خیال آسوده آن را به پایان برسانید. این كتاب می‌تواند یكی از آنهایی باشد كه همیشه دوست داشته‌اید بخوانید یا یكی كه خیلی تعریفش را شنیده‌اید.
برخی از كتابفروشی‌ها در‌ماه اسفند حدود ۲۰ درصد تخفیف برای مشتریان درنظر گرفته‌اند. اگر هم در این روزها سرتان حسابی شلوغ است می‌توانید از وب‌سایت‌های فروش كتاب نیز به‌طور آنلاین خرید كنید كه آن نیز درصدی تخفیف به همراه دارد. ما در ادامه فهرستی از چند كتاب را پیشنهاد كرده‌ایم تا هنگام انتخاب و خرید كتاب به شما كمك كند.
در ادامه این مطلب را به نقل از سایت همشهری آنلاین می‌خوانیم.     مردی در تبعید ابدی اگر دنبال یك رمان داستانی-تاریخی براساس یك زندگی واقعی هستید این كتاب می‌تواند برای شما مناسب باشد. قصه مردی در تبعید ابدی توسط نادر ابراهیمی براساس زندگی ملاصدرای شیرازی نوشته شده‌است.
در این كتاب از كودكی تا زمان تبعید ملاصدرا به كویر با او همراه خواهید شد. علاوه بر زندگی‌نامه، با عقاید ملاصدرا آشنا می‌شوید و به چگونگی ظهور نخستین تفكرات فلسفی- عرفانی او پی‌ خواهید برد. البته گفتنی‌ست كه مسلما تمام این قصه و آنچه در آن بیان‌شده عین واقعیت نیست و نویسنده از تخیل خود نیز بهره برده‌ است.
    نور الدین پسر ایران اگر به خاطرات 8سال دفاع‌مقدس علاقه‌مندید این كتاب برایتان مناسب است. نورالدین پسر ایران كه توسط معصومه سپهری نوشته شده، خاطرات سیدنورالدین عافی- رزمنده و جانباز- است. در این كتاب سعی شده خاطرات جنگ با صداقت و به دور از هرگونه جانبداری بازگو شود. از دیگر ویژگی‌های این كتاب، طنز پنهان در بیان برخی گفت‌وگو‌ها و موقعیت‌هاست.
علاوه بر آن در این كتاب می‌توانید روایت كاملی از عملیات بدر، والفجر۸ و كربلای۴ را بخوانید. به كتاب نورالدین پسر ایران كه شامل ۱۸ فصل است عكس‌هایی نیز ضمیمه شده تا خواننده را بیشتر به فضای كتاب نزدیك كند.     مدیر مدرسه منتقدین، این رمان را بهترین اثر جلال آل‌احمد خوانده‌اند.
راوی این قصه معلمی‌‌ست كه از شغل خود و درآمد كمش احساس نارضایتی كرده و آن را ترك می‌كند. پس از آن او مدیریت یك دبستان را به‌عهده می‌گیرد غافل از آنكه چه دردسرهایی پیش رویش خواهد بود. مدیر مدرسه تلاش می‌كند هر چه كمبود و مشكل در مدرسه است حل كند اما مجموعه‌ای از شرایط او را از این كار باز می‌دارد و ناچار تصمیم می‌گیرد استعفا كند.
این رمان نیز مانند اكثر آثار آل‌احمد مضمونی اجتماعی داشته و دغدغه‌های او را به تصویر می‌كشد.     سفرنامه ناصر خسرو قبادیانی اگر در تعطیلات قصد سفر ندارید اما می‌خواهید حال و هوای آن را تجربه كنید این كتاب را به شما پیشنهاد می‌كنیم. این سفرنامه شرح سفر ۷ ساله ناصر خسرو‌ قبادیانی شاعر، فیلسوف و گردشگر ایرانی‌ست.
گفته می‌شود ناصر خسرو پس از دیدن یك خواب از تمام لذت‌های دنیوی دست شسته، به مرو می‌رود از شغل دیوانی كناره‌گیری كرده و راهی سفر حج می‌شود و این سفرنامه را از یادداشت‌های سفر طولانی‌اش می‌نویسد. نثر و زبان ناصر خسرو در این سفرنامه تقریبا ساده است و تمركز او بیش از مهارت‌های زبانی، روی شرح و توصیف دیدنی‌ها و عجایب سفر است.
    هیولاهای خانگی این كتاب مجموعه‌ای از 8 داستان كوتاه است كه شاید از دیگر قصه‌های كوتاهی كه تا به حال خوانده‌ باشید كمی بلندتر باشند. این مجموعه قصه تازه‌ترین اثر فرشته احمدی‌ست. داستان‌های این مجموعه روایتی از آدم‌هایی است كه زندگی‌ عادی و معمولی‌ای دارند و به این فكر می‌‌افتند كه آیا بهتر نیست رویه جدیدی را در زندگی در پیش بگیرند؟ نویسنده در این قصه‌ها موقعیت‌های متفاوت و خلاقانه‌ای ایجاد كرده و سعی می‌كند یك مفهوم را از ابعاد مختلفش به نمایش بگذارد.
مواردی كه ممكن است شما را بیشتر از هر چیزی به این مجموعه جذب كند المان‌هایی چون داستان‌های غیرتكراری و فضاهای نسبتا جدید هستند.     ارمیا این كتاب نخستین رمان رضا امیرخانی‌ست. قصه آن درباره جوانی از شمال شهر تهران است كه به‌صورت داوطلبانه به جنگ می‌رود. هنگام ثبت‌نام این جوان كه ارمیا نام دارد با شخصی به‌نام مصطفی آشنا شده و كم‌كم دوستی عمیقی بین آن‌ دوشكل می‌گیرد.
مصطفی در جریان جنگ به شهادت رسیده و پس از آن ارمیا دچار تحولاتی می‌شود. این داستان می‌تواند مفاهیمی مانند اخلاق و خصلت‌های انسانی را به‌خوبی برای خواننده به تصویر بكشید. علاوه بر آن شخصیت‌های ساخته شده در آن نیز می‌تواند شما را جذب كند، به‌ویژه اگر به داستان‌های دفاع‌مقدس و حال و هوای آن علاقه‌مند باشید.
گفتنی‌ست كه این كتاب به‌عنوان اثر برگزیده ۲۰ سال ادبیات دفاع‌مقدس برگزیده شده‌است.     آب و هوای چند روز سال اگر دلتان می‌خواهد سراغ یك مجموعه داستان بروید، آب و هوای چند روز سال با ۱۰ قصه كوتاه انتخاب خوبی‌ست. در این مجموعه كه توسط آیین نوروزی نوشته شده با جهان نسبتا تازه‌ای در داستان روبه‌رو خواهید شد.
در داستان‌های این مجموعه خبر از اتفاقات عجیب و فرا واقعی نیست بلكه بستر اصلی قصه‌ها زندگی روزمره‌ است. وجه اشتراك داستان‌های این مجموعه با یكدیگر شخصیت یك مرد جوان است، شما شاهد مواجهه این شخصیت با محیط اطرافش خواهید بود. در پایان قصه‌ها نیز نباید منتظر یك دگرگونی عظیم باشید، همه‌‌چیز آرام اتفاق می‌افتد و نهایتا به یك دگرگونی در ذهنیت ختم می‌شود.
    بازار خوبان این كتاب مجموعه‌ای از ۸ داستان كوتاه است كه توسط آرش صادق‌بیگی نوشته شده و نخستین كتاب چاپ شده اوست. داستان‌‌های این مجموعه در عین حال كه قصه‌هایی مستقل را تشكیل می‌دهند با یكدیگر ارتباط مضمونی دارند. اكثر قصه‌های این مجموعه حول محور مشاغلی می‌گذرد كه در داستان ایرانی فراموش‌شده یا به نوعی توجه كمتری را به‌خود جلب كرده‌اند، شغل‌هایی چون گرمابه‌داری یا پارچه‌نویسی.
علاوه بر آن نوع نثر نویسنده و فضای قصه‌ها آنها را متفاوت كرده‌است. گفتنی‌ست كه این مجموعه در نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد به‌عنوان مجموعه داستان كوتاه برتر برگزیده شده است.     نگهبان اگر رمانی با فضای وهم‌آلود می‌خواهید نگهبان را به شما پیشنهاد می‌كنیم.
پیمان اسماعیلی در این داستان شخصیتی را به‌وجود آورده كه كم‌‌كم در همزیستی با طبیعت به موجودی دیگری بین انسان و حیوان تبدیل می‌شود. در این قصه با سیامك، شخصیت اصلی كتاب كه مرتكب قتل می‌شود همراه شده و در میان برف و یخ كوهستان‌های غربی ایران و گرمای جنوب با ماجرا پیش خواهید رفت.
ناگفته نماند كه این كتاب برنده جایزه ادبی مهرگان، جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعات، جایزه گلشیری و روزی روزگاری شده‌است. اگر از این كتاب لذت بردید می‌توانید مجموعه داستان كوتاهی به نام همین امشب برگردیم كه به تازگی از این نویسنده چاپ شده كه را نیز بخوانید.     لم یزرع در این كتاب می‌توانید روایت متفاوتی را از دوران ۸ سال جنگ تحمیلی ببینید، محمدرضا بایرامی نویسنده لم یزرع این بار سربازی عراقی را به‌عنوان شخصیت اصلی داستانش درنظر گرفته‌، ماجرای اصلی این رمان درباره كشتار شیعیان در منطقه‌ای به نام دجیل در عراق است.
نویسنده در این رمان به زندگی شیعیان عراق تحت حاكمیت رژیم بعث پرداخته كه یا مجبور به حضور در جنگ می‌شدند و یا تحت فشارهای شدید حاكمیت بوده و خانه و زندگی خود را از دست می‌دادند. ناگفته نماند كه این كتاب، امسال در نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد در بخش رمان و داستان بلند به‌عنوان اثر برگزیده انتخاب شده است.
  منبع: همشهری آنلاین

کد خبر: 725358  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه خبر دانشجو
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

سینمای ایران تهیه کننده‌ای متعهد و سرمایه‌ای ارزشمند را از دست داد ایلنا  ۴۰ دقیقه پیش

سینمای ایران تهیه کننده‌ای متعهد و سرمایه‌ای ارزشمند را از دست دادبه گزارش ایلنا،  متن پیام محمد مهدی حیدریان به این شرح است: «سینمای ایران تهیه کننده‌ای متعهد و سرمایه‌ای ارزشمند را از دست داد، با تاسف درگذشت تهیه‌کننده هنرمند و جانباز گرانقدر حمید آخوندی را به خانواده محترم ایشان و  جامعه هنری و سینمایی  کشور تسلیت عرض می‌کنم. مرحوم...

مژده لواسانی با «بهترین شکل ممکن» می‌آید افق نیوز  ۵۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی برنامه، برنامه «بهترین شکل ممکن» با رویکرد مرور مهم‌ترین عوامل اخلاقی و فراگیر موثر در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی روی آنتن خواهد رفت.«بهترین شکل ممکن» کاری از گروه اجتماعی شبکه دوم سیماست و در هر برنامه موضوعات و مسائل مختلف اجتماعی با حضور مهمانان ویژه مورد...

برنامه‌های ویژه تلویزیونی در ماه رمضان + تصاویر و ساعت پخش افق نیوز  ۵۷ دقیقه پیش

به گزارش جام جم آنلاین،‌ در این گزارش مروری داریم بر برنامه های مناسبتی و سریال های ویژه ای که تلویزیون در یک ماه پیش رو پخش خواهد کرد.سریال‌های رمضانی«زیر پای مادر» در شبکه یکسریال ماه رمضانی شبکه یک سیما «زیر پای مادر» نام دارد. این سریال که پیش از این با اسامی «لبخند رخساره» و «دیباجی» معرفی شده بود...

حمایت از حقوق «گشت ۲» توسط سازمان سینمایی و خانه سینما خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

حمایت از حقوق «گشت ۲» توسط سازمان سینمایی و خانه سینما به گزارش خبرگزاری برنا، پس از قاچاق فیلم «گشت ۲» حواشی درباره منشا قاچاق و تاریخ دقیق آن و پیگیری های انجام شده پدید آمد ،که در جدید ترین حاشیه، خبر ۲۰:۳۰ بدون اعلام منشا قاچاق فیلم که اداره بازرگانی صداوسیما بوده با پخش گزینشی بخش‌هایی از سخنان سعید سهیلی،به وزارت فرهنگ...

درگذشت تهیه کننده سرشناس سینما شبکه خبر دانشجو  ۱ ساعت پیش

درگذشت تهیه کننده سرشناس سینما به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو،حمید آخوندی تهیه کننده آثار تلویزیونی و سینمایی صبح امروز ۵ خرداد ماه درگذشت. این تهیه کننده جانباز دوران دفاع مقدس بود.مقرر شده است مراسم تشییع وی صبح روز شنبه ۶ خرداد ساعت ۹:۳۰ از مقابل مسجدالرسول تهران واقع در نازی‌آباد برگزار شود.تهیه‌کنندگی...

حرف «دشمن مردم» کهنه نیست/ حمایت کیومرث مرادی دلگرمی من بود شبستان  ۲ ساعت پیش

حرف «دشمن مردم» کهنه نیست/ حمایت کیومرث مرادی دلگرمی من بودکارگردان نمایش «دشمن مردم» درباره ی دلایل انتخاب این شاهکار نمایشی به خبرنگار تئاتر شبستان گفت: نخستین دلیل انتخاب این نمایشنامه برای اجرا فارغ از ساختار قدرتمند و شهرت اثر این بود که انگار مدت ها در انزوا قرار گرفته و اجرای تازه ای نداشت. بیش از ده سال از آخرین اجرای آن در تهران می...

تهیه کننده مجموعه صندلی داغ درگذشت جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، زنده یاد حمید آخوندی صبح امروز جمعه ٥ خردادماه بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت. مراسم تشییع تهیه‌کننده مجموعه صندلی داغ روز شنبه ششم خردادماه ساعت 9:30 صبح از مقابل مسجدالرسول تهران واقع در میدان دوم نازی‌آباد برگزار می‌شود. همچنین مراسم ختم این تهیه کننده که...

فصل دوم «روزهای بیقراری» ساخته می‌شود جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، امیرحسین شریفی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون در گفت‌وگویی با بیان این خبر که «روزهای بیقراری» فصل دو خواهد داشت، اظهار کرد: گروهی خبره از فیلمنامه‌نویسان هم اکنون مشغول نگارش فیلمنامه فصل دوم سریال پرمخاطب «روزهای بیقراری» هستند تا پس از نگارش...

ارکستر فیلارمونیک تهران به یاد عباس کیارستمی نواخت خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

ارکستر فیلارمونیک تهران به یاد عباس کیارستمی نواخت به گزارش خبرگزاری برنا، در این اجرا که شامگاه چهارم خرداد در تالار وحدت تهران به رهبری آرش گوران روی صحنه رفت، افرادی مانند فردین خلعتبری، فریدون شهبازیان، شیرین یزدانبخش و هنرمندان دیگری حضور داشتند. در این کنسرت دو اثر چهار موومانه «۴ فصل» با آهنگسازی «آستور...

پیام رییس سازمان سینمایی به مناسبت درگذشت حمید آخوندی خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

پیام رییس سازمان سینمایی به مناسبت درگذشت حمید آخوندی به گزارش خبرگزاری برنا، متن پیام بدین شرح است: سینمای ایران تهیه کننده ای متعهد وسرمایه ای ارزشمند را از دست داد، با تاسف درگذشت تهیه کننده هنرمند و جانباز گرانقدر حمید آخوندی را به خانواده محترم ایشان و جامعه هنری و سینمایی کشور تسلیت عرض می‌کنم. مرحوم آخوندی از تهیه کنندگان معتقد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده