تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ فروردین ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۴:۲۷
۱۰ کتاب که در تعطیلات نوروز باید بخوانید
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری دانشجو، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای مطالعه است، به‌خصوص برای آنها که برنامه‌ای برای سفر ندارند. در واقع، می‌توانید در طول این ۲ هفته یك كتاب خوب در دست بگیرید و با خیال آسوده آن را به پایان برسانید. این كتاب می‌تواند یكی از آنهایی باشد كه همیشه دوست داشته‌اید بخوانید یا یكی كه خیلی تعریفش را شنیده‌اید.
برخی از كتابفروشی‌ها در‌ماه اسفند حدود ۲۰ درصد تخفیف برای مشتریان درنظر گرفته‌اند. اگر هم در این روزها سرتان حسابی شلوغ است می‌توانید از وب‌سایت‌های فروش كتاب نیز به‌طور آنلاین خرید كنید كه آن نیز درصدی تخفیف به همراه دارد. ما در ادامه فهرستی از چند كتاب را پیشنهاد كرده‌ایم تا هنگام انتخاب و خرید كتاب به شما كمك كند.
در ادامه این مطلب را به نقل از سایت همشهری آنلاین می‌خوانیم.     مردی در تبعید ابدی اگر دنبال یك رمان داستانی-تاریخی براساس یك زندگی واقعی هستید این كتاب می‌تواند برای شما مناسب باشد. قصه مردی در تبعید ابدی توسط نادر ابراهیمی براساس زندگی ملاصدرای شیرازی نوشته شده‌است.
در این كتاب از كودكی تا زمان تبعید ملاصدرا به كویر با او همراه خواهید شد. علاوه بر زندگی‌نامه، با عقاید ملاصدرا آشنا می‌شوید و به چگونگی ظهور نخستین تفكرات فلسفی- عرفانی او پی‌ خواهید برد. البته گفتنی‌ست كه مسلما تمام این قصه و آنچه در آن بیان‌شده عین واقعیت نیست و نویسنده از تخیل خود نیز بهره برده‌ است.
    نور الدین پسر ایران اگر به خاطرات 8سال دفاع‌مقدس علاقه‌مندید این كتاب برایتان مناسب است. نورالدین پسر ایران كه توسط معصومه سپهری نوشته شده، خاطرات سیدنورالدین عافی- رزمنده و جانباز- است. در این كتاب سعی شده خاطرات جنگ با صداقت و به دور از هرگونه جانبداری بازگو شود. از دیگر ویژگی‌های این كتاب، طنز پنهان در بیان برخی گفت‌وگو‌ها و موقعیت‌هاست.
علاوه بر آن در این كتاب می‌توانید روایت كاملی از عملیات بدر، والفجر۸ و كربلای۴ را بخوانید. به كتاب نورالدین پسر ایران كه شامل ۱۸ فصل است عكس‌هایی نیز ضمیمه شده تا خواننده را بیشتر به فضای كتاب نزدیك كند.     مدیر مدرسه منتقدین، این رمان را بهترین اثر جلال آل‌احمد خوانده‌اند.
راوی این قصه معلمی‌‌ست كه از شغل خود و درآمد كمش احساس نارضایتی كرده و آن را ترك می‌كند. پس از آن او مدیریت یك دبستان را به‌عهده می‌گیرد غافل از آنكه چه دردسرهایی پیش رویش خواهد بود. مدیر مدرسه تلاش می‌كند هر چه كمبود و مشكل در مدرسه است حل كند اما مجموعه‌ای از شرایط او را از این كار باز می‌دارد و ناچار تصمیم می‌گیرد استعفا كند.
این رمان نیز مانند اكثر آثار آل‌احمد مضمونی اجتماعی داشته و دغدغه‌های او را به تصویر می‌كشد.     سفرنامه ناصر خسرو قبادیانی اگر در تعطیلات قصد سفر ندارید اما می‌خواهید حال و هوای آن را تجربه كنید این كتاب را به شما پیشنهاد می‌كنیم. این سفرنامه شرح سفر ۷ ساله ناصر خسرو‌ قبادیانی شاعر، فیلسوف و گردشگر ایرانی‌ست.
گفته می‌شود ناصر خسرو پس از دیدن یك خواب از تمام لذت‌های دنیوی دست شسته، به مرو می‌رود از شغل دیوانی كناره‌گیری كرده و راهی سفر حج می‌شود و این سفرنامه را از یادداشت‌های سفر طولانی‌اش می‌نویسد. نثر و زبان ناصر خسرو در این سفرنامه تقریبا ساده است و تمركز او بیش از مهارت‌های زبانی، روی شرح و توصیف دیدنی‌ها و عجایب سفر است.
    هیولاهای خانگی این كتاب مجموعه‌ای از 8 داستان كوتاه است كه شاید از دیگر قصه‌های كوتاهی كه تا به حال خوانده‌ باشید كمی بلندتر باشند. این مجموعه قصه تازه‌ترین اثر فرشته احمدی‌ست. داستان‌های این مجموعه روایتی از آدم‌هایی است كه زندگی‌ عادی و معمولی‌ای دارند و به این فكر می‌‌افتند كه آیا بهتر نیست رویه جدیدی را در زندگی در پیش بگیرند؟ نویسنده در این قصه‌ها موقعیت‌های متفاوت و خلاقانه‌ای ایجاد كرده و سعی می‌كند یك مفهوم را از ابعاد مختلفش به نمایش بگذارد.
مواردی كه ممكن است شما را بیشتر از هر چیزی به این مجموعه جذب كند المان‌هایی چون داستان‌های غیرتكراری و فضاهای نسبتا جدید هستند.     ارمیا این كتاب نخستین رمان رضا امیرخانی‌ست. قصه آن درباره جوانی از شمال شهر تهران است كه به‌صورت داوطلبانه به جنگ می‌رود. هنگام ثبت‌نام این جوان كه ارمیا نام دارد با شخصی به‌نام مصطفی آشنا شده و كم‌كم دوستی عمیقی بین آن‌ دوشكل می‌گیرد.
مصطفی در جریان جنگ به شهادت رسیده و پس از آن ارمیا دچار تحولاتی می‌شود. این داستان می‌تواند مفاهیمی مانند اخلاق و خصلت‌های انسانی را به‌خوبی برای خواننده به تصویر بكشید. علاوه بر آن شخصیت‌های ساخته شده در آن نیز می‌تواند شما را جذب كند، به‌ویژه اگر به داستان‌های دفاع‌مقدس و حال و هوای آن علاقه‌مند باشید.
گفتنی‌ست كه این كتاب به‌عنوان اثر برگزیده ۲۰ سال ادبیات دفاع‌مقدس برگزیده شده‌است.     آب و هوای چند روز سال اگر دلتان می‌خواهد سراغ یك مجموعه داستان بروید، آب و هوای چند روز سال با ۱۰ قصه كوتاه انتخاب خوبی‌ست. در این مجموعه كه توسط آیین نوروزی نوشته شده با جهان نسبتا تازه‌ای در داستان روبه‌رو خواهید شد.
در داستان‌های این مجموعه خبر از اتفاقات عجیب و فرا واقعی نیست بلكه بستر اصلی قصه‌ها زندگی روزمره‌ است. وجه اشتراك داستان‌های این مجموعه با یكدیگر شخصیت یك مرد جوان است، شما شاهد مواجهه این شخصیت با محیط اطرافش خواهید بود. در پایان قصه‌ها نیز نباید منتظر یك دگرگونی عظیم باشید، همه‌‌چیز آرام اتفاق می‌افتد و نهایتا به یك دگرگونی در ذهنیت ختم می‌شود.
    بازار خوبان این كتاب مجموعه‌ای از ۸ داستان كوتاه است كه توسط آرش صادق‌بیگی نوشته شده و نخستین كتاب چاپ شده اوست. داستان‌‌های این مجموعه در عین حال كه قصه‌هایی مستقل را تشكیل می‌دهند با یكدیگر ارتباط مضمونی دارند. اكثر قصه‌های این مجموعه حول محور مشاغلی می‌گذرد كه در داستان ایرانی فراموش‌شده یا به نوعی توجه كمتری را به‌خود جلب كرده‌اند، شغل‌هایی چون گرمابه‌داری یا پارچه‌نویسی.
علاوه بر آن نوع نثر نویسنده و فضای قصه‌ها آنها را متفاوت كرده‌است. گفتنی‌ست كه این مجموعه در نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد به‌عنوان مجموعه داستان كوتاه برتر برگزیده شده است.     نگهبان اگر رمانی با فضای وهم‌آلود می‌خواهید نگهبان را به شما پیشنهاد می‌كنیم.
پیمان اسماعیلی در این داستان شخصیتی را به‌وجود آورده كه كم‌‌كم در همزیستی با طبیعت به موجودی دیگری بین انسان و حیوان تبدیل می‌شود. در این قصه با سیامك، شخصیت اصلی كتاب كه مرتكب قتل می‌شود همراه شده و در میان برف و یخ كوهستان‌های غربی ایران و گرمای جنوب با ماجرا پیش خواهید رفت.
ناگفته نماند كه این كتاب برنده جایزه ادبی مهرگان، جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعات، جایزه گلشیری و روزی روزگاری شده‌است. اگر از این كتاب لذت بردید می‌توانید مجموعه داستان كوتاهی به نام همین امشب برگردیم كه به تازگی از این نویسنده چاپ شده كه را نیز بخوانید.     لم یزرع در این كتاب می‌توانید روایت متفاوتی را از دوران ۸ سال جنگ تحمیلی ببینید، محمدرضا بایرامی نویسنده لم یزرع این بار سربازی عراقی را به‌عنوان شخصیت اصلی داستانش درنظر گرفته‌، ماجرای اصلی این رمان درباره كشتار شیعیان در منطقه‌ای به نام دجیل در عراق است.
نویسنده در این رمان به زندگی شیعیان عراق تحت حاكمیت رژیم بعث پرداخته كه یا مجبور به حضور در جنگ می‌شدند و یا تحت فشارهای شدید حاكمیت بوده و خانه و زندگی خود را از دست می‌دادند. ناگفته نماند كه این كتاب، امسال در نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد در بخش رمان و داستان بلند به‌عنوان اثر برگزیده انتخاب شده است.
  منبع: همشهری آنلاین

کد خبر: 725358  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه خبر دانشجو
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

همدان، پایتخت تمدنی کهن که هنوز دیدنی است میراث آریا  ۵۰ دقیقه پیش

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ستاد خبری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، ساخت شهری همدان در نوع خود بی‌نظیر است و در آن میادین شهر به‌صورت دایره‌ای و شعاعی به‌هم متصل‌اند. این نوع شهرسازی همدان را منحصربه‌فرد...

دیرین‌دیرین: اشتهارد میراث آریا  ۵۰ دقیقه پیش

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;} .h_iframe-aparat_embed_frame .ratio {display:block;width:100%;height:auto;} .h_iframe-aparat_embed_frame iframe {position:absolute;top:0;left:0;width:100%; height:100%;} " style="display: block; width: 520px; height:...

افزایش سینماهای جشنواره جهانی فجر شبکه خبر دانشجو  ۱ ساعت پیش

افزایش سینماهای جشنواره جهانی فجر به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ سینماهای فلسطین با 3 سالن و فرهنگ با 2 سالن، مجموعا با 1500 صندلی به جشنواره جهانی فیلم فجر اضافه شدند. این در حالیست که کاخ جشنواره همانند سال گذشته پردیس چارسو با پنج سالن نمایش خواهد بود.    تعداد اعضای باشگاه جشنواره جهانی که در سایت ثبت...

موزه ملی و آبگینه فردا تا ساعت ۲۳ رایگان است شبکه خبر دانشجو  ۱ ساعت پیش

موزه ملی و آبگینه فردا تا ساعت ۲۳ رایگان است به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ به‌نقل از روابط‌عمومی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، خسروآبادی با اعلام این خبر افزود: امسال علاوه بر موزه ملی ایران دو موزه آبگینه و موزه نقاشی پشت‌شیشه از ساعت ۱۹ تا ۲۳ آماده میزبانی از گردشگران و شهروندان هستند.   مدیرکل...

رادیو قرآن طرح فراگیر ستارگان ترتیل را برگزار میکند خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، در این فراخوان که با عنوان طرح فراگیر «ستارگان ترتیل» بین همه گروههای سنی از سراسر کشوربرگزار می شود، شرکت کنندگان باید یکی از سوره های مبارکه مُزمّل، انسان یا فجر را بصورت ترتیل، تلاوت وضبط نموده و فایل خود را بهمراه نام و نام خانوادگی و شماره تماس از طریق پست الکترونیکیradioquran@irib.ir و...

خورشا: تماشای «ماجرای نیمروز» را به مردم پیشنهاد می‌کنم/ تئاتر خصوصی نیاز به تماشاگر دارد خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

 جواد خورشا کارگردان و نویسنده نمایش «ماجرای نیمروز» در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس درباره برنامه‌های سال آتی خود عنوان کرد: چند نمایشنامه با تم اجتماعی و طنز در دست دارم که در حال مطالعه و مذاکره درباره آنها هستم و هنوز برنامه‌ها مشخص نیستند.وی چشم انداز خود از تئاتر در سال آتی را مثبت ارزیابی...

افشین علا نامزد انتخابات شورای شهر تهران شد ایلنا  ۱ ساعت پیش

افشین علا نامزد انتخابات شورای شهر تهران شدبه گزارش خبرنگار ایلنا، افشین علا از شاعران معاصر، صبح امروز ششم فروردین‌ماه با حضور در فرمانداری در انتخابات شورای شهر تهران ثبت‌نام کرد. عضویت در تحریریه نشریات کیهان بچه‌ها، ریاست فرهنگسرای کودک، عضویت در شورای عالی شعر واحد موسیقی صدا و سیما، عضو هیئت مدیره انجمن شاعران ایران، عضویت...

بازدید مدیر شبکه سوم سیما از پشت صحنه «دیوار به دیوار» خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

بازدید مدیر شبکه سوم سیما از پشت صحنه «دیوار به دیوار» به گزارش خبرگزاری برنا، علی اصغر پورمحمدی مدیر شبکه سوم سیما به همراه جمعی از مدیران این شبکه با حضور در لوکیشن اصلی مجموعه تلویزیونی «دیوار به دیوار» با سامان مقدم کارگردان و حمید رحیمی نادی تهیه کننده این پروژه به گپ و گفت پرداخت. پورمحمدی ضمن اعلام رضایت و استقبال مخاطبان...

بدرقه سفیران فرهنگی به مناطق جنگی همراه با ۱۵۲۶۰ جلد کتاب خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

بدرقه سفیران فرهنگی به مناطق جنگی همراه با ۱۵۲۶۰ جلد کتاب به گزارش خبرگزاری برنا، بدرقه کاروان راهیان نور ساعت ۶:۳۰ صبح روز شنبه پنجم فروردین‌ماه با حضور محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری، اقبال شاکری رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تهران و عبدالمقیم ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در نمازخانه فرهنگسرای...

رضا هلالی نامزد انتخابات شورای شهر تهران شد؟ شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین /وی ضمن رد کاندیداتوریش گفت به همراه دوستم آمدم.

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده