تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱۹ آذر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۳:۳۴
کاخ سفید در پی براندازی ؛ اروپا فاقد ظرفیت مذاکرات با ایران
به گزارش ایرنا ، موسویان که در یک نشست با حضور «کورنلیوس آدنبار» نویسنده کتاب 'ایران جدید: کشورکهن وقدرت نوظهور' و «ناتیلا امیری» نماینده شبکه تلویزیونی آ.آر.د آلمان در تهران صحبت می‌ کرد، ادامه داد :توافق هسته ای بنا نبود کل اختلافات ایران و غرب را حل کند بلکه توافقی صرفا در مورد موضوع هسته ای بود که جامعترین توافق تاریخ هسته ای هم هست.
وی افزود : در دوره آقای احمدی نژاد مذاکره کنندگان هسته ای پیشنهاد دادند علاوه برموضوع هسته ای، راجع به سایر مسائل منطقه ای و مورد اختلاف هم گفت و گو شود اما آمریکا و اروپا آن را رد کردند.پژوهشگر مذکور تصریح کرد : در دوره آقای روحانی هم ایران در عالیترین سطوح اعلام کرد که اگر توافقی حاصل شود و آمریکا به آن متعهد باشد و درست عمل کند، می توان در مورد سایر موضوعات هم صحبت کرد.
لکن این آمریکا بود که توافق را نقض کرد در حالی که ایران هم به تمام تعهداتش کامل عمل کرد.عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد :در اوائل برجام این امید در جامعه ایران بوجود آمده بود که ممکن است این توافق موجب بهبود روابط ایران و غرب شود اما امروز اکثریت مردم در مورد چنین احتمالی ناامید شده اند.
اما ایران مقصر نیست زیرا به تمام تعهداتش عمل کرد. لذا اگرسرزنشی هست، این سرزنش متوجه غرب است.وی خاطرنشان ساخت که مقام رهبری ایران از ابتدا مرتب هشدار داد که نباید به آمریکا اعتماد کرد و رفتار واشنگتن نشان داد که هشدار تهران مشروعیت داشت.وی از سوی دیگر تاکید کرد که حدود نیمی از مشکلات اقتصادی ایران بخاطر تحریم ها و نیمی هم بخاطر ناکارآمدی داخلی خود ایران است.
**ظرفیت و اراده مذاکرات جامع موسویان ادامه داد :بعد از اجرایی شدن برجام شرکت های اروپایی پنجاه تا شصت میلیارد دلار توافق اقتصادی با ایران امضاء کردند، اما عموما منتظر تضمین آمریکا بودند که بعدا مجازات نخواهند شد. بعد از خروج ترامپ از برجام، تقریبا همه این توافقات منتفی شد. اروپا تا کنون از نظر سیاسی اراده قاطعی برای حفظ برجام نشان داده اما در بعد اقتصادی به تعهداتش عمل نکرده است.
به عقیده موسویان ، ایران هم ظرفیت و هم اراده یک مذاکرات جامع با اروپا را دارد اما اروپا حتی اگر اراده سیاسی داشته باشد، ظرفیت آن را ندارد.پژوهشگر مذکور تعریف کرد : در دوران ماموریتم در آلمان، صدراعظم «کهل» معتقد بود که برای دستیابی به روابط استراتژیک با ایران، باید بتوانیم گفت و گوی جامع در مورد کلیه مسائل مورد اختلاف اعم از تروریسم و حقوق بشر و غیره داشته باشیم.
من با اقای هاشمی رئیس جمهوری وقت صحبت کردم. ایشان طی نامه ای به آقای کهل آمادگی ایران را اعلام کرد. صدراعظم کهل بسیار خشنود شد و به آمریکا رفت و با «بیل کلینتون» رئیس جمهوری آمریکا مطرح کرد و کلینتون هم محترمانه به ایشان گفت این اموربه شما ربطی ندارد و در این گونه امور دخالت نکنید.مذاکره کننده سابق هسته ای گفت :امروز هم اگر اروپا بخواهد در مورد مسائل مهم منطقه مثل یمن و سوریه صحبت کند، ایران قدرت گفت و گو دارد اما اروپا باید از آمریکا اجازه بگیرد و آمریکا هم اجازه نمی دهد.
لذا چرا اروپایی ها در مورد مسائل منطقه و نقش ایران حرف هایی می زنند که خارج از توان و اختیار آنهاست؟.وی اشاره کرد که اروپا در مورد بحران های منطقه دم از ضرورت گفت و گو با ایران می زنند درحالی که اساسا ظرفیت و اختیار آن را ندارند. **کارشکنی های عربستان موسویان در این رابطه به دو نمونه از گفت گو های منطقه ای به شرح زیر اشاره کرد :1-آمریکا و عربستان قبل از برجام معتقد بودند که ایران نباید در گفت و گوهای جهانی سوریه شرکت کند.
بعد از برجام نظر اوباما تغییر و «جان کری» تلاش کرد که عربستان را قانع کند. ایران دعوت شد و روی اصول حل بحران سوریه توافق شد.این اولین باری بود که قدرت های منطقه ای و جهانی در مورد اصول حل بحران سوریه توافق کردند. اما در عمل، عربستان با ادامه حمایت از تروریست ها کارشکنی کرد و نگذاشت به نتیجه برسد.2- در مورد یمن هم اروپایی ها خواستند با ایران گفت و گو کنند.
تهران هم با چهار کشور آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا گفت و گو کرد و گفت و گوهای سازنده ای انجام شد. اروپایی ها نتایج مثبت گفت و گو با ایران را با آمریکا و عربستان مطرح کردند اما باز هم آمریکای ترامپ به اروپا گفت که این مسائل به شما ربطی ندارد.** اروپا فاقد ظرفیت حل بحران وی تصریح کرد : لذا من نمی دانم اروپا در مورد چه صحبت می کند؟ اروپا ظرفیت و توان گفت و گو و حل بحران های منطقه را ندارد اما ایران را سرزنش می کند.
من متاسفم که ناچارم این گونه صریح صحبت کنم.موسویان ابراز داشت :هرگاه اسرائیلی ها شعارهای تند علیه ایران می دهند، آمریکا و اروپا سکوت می کنند. اما وقتی ایران جواب اسرائیل را می دهد، در غرب زلزله می شود. اکنون هم آمریکا، اسرائیل، عربستان و امارت جبهه رسمی برای تقابل گسترده با ایران تشکیل داده اند. اسرائیل و عربستان در دوره اوباما موفق نشدند چنین جبهه ای تشکیل دهند اما با آمدن ترامپ و «جان بولتون»، موفق شدند.
** ترامپ بدنبال حمله نیستوی گفت : من معتقدم ترامپ شخصا بدنبال حمله به ایران نیست اما بولتون و پمپئو بدنبال براندازی حکومت در ایران هستند. ترامپ می خواهد از موضوع ایران برای دوشیدن چند تریلیون دلار از کشورهای نفتی ثروتمند عرب استفاده کند، ضمن اینکه برای معامله با ایران هم آماده است. ترامپ علنا گفت که 'ما هفت تریلیون دلار در منطقه هزینه کرده ایم و حالا کشورهای پولدار عرب باید به ما پس دهند چون آنها چیزی بجز پول ندارند و بدون حمایت ما هم دو هفته بیشتر دوام نمی اورند'.
موسویان با اشاره به اینکه سرویس های اطلاعاتی و امنیتی غربی بخوبی منبع و منشاء حمایت های مالی و ایدولوژیک تروریست های تکفیری را می دانند ، ادامه داد :«جو بایدن» معاون اوباما صریحا گفت که 'متحدین آمریکا منشاء پول و اسلحه برای تروریست ها هستند'. نخست وزیر سابق قطر هم گفت که 'دو پایگاه در اردن و ترکیه بود که آمریکا ، عربستان و اسرائیل و ترکیه از این دو پایگاه نیازهای تروریست ها در سوریه را تامین می کردند'.
در برابر این به نظر مقامات عراق توجه کنید که رسما گفتند 'بدون کمک ایران، بغداد و اربیل بدست تروریست ها سقوط کرده بود'. پژوهشگر دانشگاه پرینستون تصریح کرد: همه چیز روشن است. غرب در مورد اصول شایسته مثل دموکراسی و حقوق بشر خیلی حرف می زند. برای اجرای این اصول در کشورهای خودشان هم واقعا تلاش می کند اما برای آنها اجرای این اصول در خاورمیانه هیچ اهمیتی ندارد.
آمریکا و اروپا به دنبال فروش صدها میلیارد دلار سلاح به کشورهای منطقه هستند و برای آنها هم مهم نیست که این سلاح ها بر سرمردم بیگناه یمن فرو می ریزد، هزاران نفر را به خاک و خون می کشد، بزرگترین فاجعه انسانی را ایجاد می کند یا عربستان جمال خاشقی را تکه تکه می کند. ** واقعیت های بحران سوریه وی خاطرنشان ساخت : در مورد فاجعه سوریه ما هیچ گاه نمی توانیم ادعا کنیم که حکومت اسد بیگناه است و اشتباه نکرده اما واقعیت بزرگتر این است که برای اولین بار در تاریخ منطقه حدود هشتاد هزار تروریست از حدود صد کشور دنیا سازماندهی و به سوریه اعزام شدند تا حکومتی را ساقط کنند.
اگر این پدیده نبود، درسوریه فاجعه انسانی در این حد بوجود نمی آمد.به عقیده موسویان، واقعیت این است که منهای دوران تجاوز صدام به خاک ایران، روسیه و چین در مقایسه با غرب رفتار بهتری با ایران داشته اند و سعی کرده اند به ایران کمک کنند. لذا با نحوه رفتاری که غرب با ایران داشته و دارد، طبیعی است که ایران روابط خود را با بلوک شرق توسعه دهد.
شبس**اروپام *5*491** 1917

کد خبر: 77456  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

نتیجه محاسبه آمریکایی شبستان  ۱۹ دقیقه پیش

نتیجه محاسبه آمریکاییبه گزارش خبرگزاری شبستان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار مردم قم (۱۹ دی ۹۷) ضمن تشریح نتایج غلط نظام محاسباتی استکبار و مقایسه آن با نظام محاسباتی توحیدی، به قیام مردم قم در سال ۵۶ اشاره کردند و فرمودند: «قیام مردم قم تقابل دو دستگاه پیش‌بینی و تقویم و محاسباتی را نشان داد.»...

همه به تولید داخلی کمک کنند شبستان  ۱۹ دقیقه پیش

همه به تولید داخلی کمک کنندبه گزارش خبرگزاری شبستان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تاریخ ۹۷/۱۰/۱۹ برخی وظایف مسئولان و مردم در زمینه مسائل اقتصادی و تقویت تولید داخلی را برشمردند که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR این موارد را در این اطلاع‌نگاشت مرور کرد.    

پیام مهم جان کری به ترامپ خبرگزاری برنا  ۳۷ دقیقه پیش

پیام مهم جان کری به ترامپ به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، این سناتور سابق دموکرات از ایالت ماساچوست این اظهارات را در حین ایراد سخنرانی در نشستی به میزبانی سی.ان.بی.سی در حاشیه برگزاری نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس بیان کرد. کری که در تلاش برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2004 ناکام ماند،...

تاجگردون: احساس می‌شود کودتای اقتصادی شده و کسی متوجه نیست!/ حدود ۱۴ میلیون حقوق می‌گیرم/نمایندگان... آفتاب نیوز  ۵ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ کل کشور در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی به موضوع‌های مختلفی از جمله بودجه سال ۹۸، هدفمندی یارانه ها، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و... پرداخت.بخش‌هایی از این گفت‎وگو را در ادامه می‎خوانید:این روز‌ها همه حساس­ هستند و حواسشان است که یک کاری بکنند...

اطلاعیه وزارت خارجه درباره «جانبازی» حسین فریدون/ واکنش دادستانی تهران به اظهارات یک عضو دولت... ایلنا  ۶ ساعت پیش

اطلاعیه وزارت خارجه درباره «جانبازی» حسین فریدون/ واکنش دادستانی تهران به اظهارات یک عضو دولت درباره برداشته شدن پوسته حصر/ آخرین وضعیت پرونده شرکت «دومان توکان»/ درخواست استرداد لایحه تفکیک وزارت تعاونبه گزارش ایلنا، اهم اخبار سیاسی امروز، سه شنبه ، ۲ بهمن ۱۳۹۷ به شرح زیر است: انتخابات افغانستان تحت تاثیر مذاکره با طالبان/ «عطا محمد نور»، «عبدالله» و «ربانی» سه کاندیدای نزدیک به ایران/ شانس بالای «اتمر» برای پیروزی یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی...

درخواست از وزیران انگلیس برای حل مشکل شهروند ایرانی ایلنا  ۶ ساعت پیش

درخواست از وزیران انگلیس برای حل مشکل شهروند ایرانیبه گزارش ایلنا، حمید بعیدی نژاد در توییتر خود نوشت: خانم سهیلا اسماعیلی به جراحی فوری پا و تعویض پروتز نیاز دارد و چون پروتز اینجا جای گذاری شده باید در همین انگلیس عمل شود. وی با اشاره به اینکه این فرد یک سال است توانایی کار و راه رفتن نداشته و با درد شدید منتظر ویزا (روادید) است، اظهار...

عظمت جمهوری اسلامی را نمی‌توان حذف کرد روزنامه جوان  ۹ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نشستی با اعضای ستاد برگزاری مراسم چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، صیانت از انقلاب اسلامی را مهم‌ترین کاری دانست که این ستاد در حال پیگیری آن است و گفت: انقلاب اسلامی دستاورد بزرگ قرن بود و اینکه امروز دشمنان خاک‌پاشی...

نشست لهستان یا عقبه ناتوی عربی؟ روزنامه جوان  ۹ ساعت پیش

باند حاکم بر کاخ سفید، با توهم ائتلاف‌سازی و فشار علیه جمهوری اسلامی ایران، به دنبال آن است که در روز‌های ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه، به میزبانی کشور لهستان یک نشست با عنوان «ثبات، صلح، آزادی و امنیت در خاورمیانه» برپا نماید که گرچه از ایران به صورت مستقیم نامی به میان نیامده، اما پیگیری...

انتخابات را به شکل دو مرحله‌ای انجام دهیم خبرگزاری برنا  ۹ ساعت پیش

انتخابات را به شکل دو مرحله‌ای انجام دهیم به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، «مصطفی میرسلیم»، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در نشست کارشناسی جایگاه سیاست‌های کلی انتخابات در طرح اصلاح قوانین انتخابات که عصر امروز در موسسه مطالعات حقوقی دانشگاه تهران برگزار شد، طی سخنانی بیان کرد: طرح اصلاح قانون انتخابات پیش...

هدف کنفرانس ورشو «ساخت تصویری بد از ایران» نیست ایلنا  ۹ ساعت پیش

هدف کنفرانس ورشو «ساخت تصویری بد از ایران» نیستبه گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، «جاناتان کوهن» معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل امروز-سه‌شنبه- در شورای امنیت این سازمان گفت که هدف از برگزاری نشست ماه آتی در ورشو، تخریب چهره بین‌المللی ایران نبوده و تنها هدف این نشست ارتقای امنیت و ثبات در خاورمیانه است. کنفرانس...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده