تعداد بازدید: ۳۵
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲ خرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۲۱
شگفتی‌سازان شورا
روزنامه های صبح امروز در ارتباط با انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا عنوان هایی چون «شگفتی‌سازان شورا»، «زنان آمدند، انتخاب کردند و انتخاب شدند»، «شوراهای زنانه در سیستان و بلوچستان»، «شهر‌های جنوب شرق در دست زنان»، «امید پایتخت به این 21 اصلاح‌طلب»، «اخراجی های بهشت»، «شورای پنجم زیر ذره بین!»، «آیا سازوکار بستن لیست در شورای سیاست‌گذاری قابل دفاع است؟»، «تهران طلایی»، «شَبَح شورای اول تهران»، «بررسی گزینه های جانشینی قالیباف»، «مسئله محسن هاشمی- محبوبیت صفایی فراهانی- شوک عبدالعلی زاده» و «شورای بعدی تهران پاکدست و پاسخگو خواهد بود» را بازتاب دادند.
**شگفتی‌سازان شورا«شگفتی‌سازان شورا» عنوان گزارش روزنامه «شرق» است؛ در این گزارش می خوانیم: شورای شهر تهران در پنجمین پله مهم و حساس خود تجربیات و تحولات جدید و البته قابل‌توجه و خوبی را پشت‌سر گذاشت؛ تحولاتی نظیر حضور چشمگیر زنان و افرادی دور از انتظار از دل مردم که مردم به آنها اعتماد کرده و رأی دادند.
دوره پنج، دوره کنار گذاشته‌شدن افراد مشهور بی‌ربط مانند ورزشکاران و... و انتخاب و اعتماد به افراد کمترشناخته‌شده بود. شگفتی‌های نتایج انتخابات شورا از تهران تا روستاهای سیستان‌و‌بلوچستان کم نبود. در تهران برای اولین‌بار در کل تاریخ شورا، شش زن انتخاب شدند که این خود حکایت از سهم ٣٠درصدی زنان در کرسی‌های سبز شورای شهر دارد.
در استان سیستان‌وبلوچستان هم میزان راهیابی زنان به شوراهای شهر و روستا رکوردی چشمگیر بر جای گذاشت. در دیگر شهرهای کشور هم انتخابات چهره‌های شگفتی‌ساز کم نداشت، از خرم آباد و رشت تا شهر بیجار و ... .**زنان آمدند، انتخاب کردند و انتخاب شدندروزنامه «شرق» در یادداشتی با درج عنوان «زنان آمدند، انتخاب کردند و انتخاب شدند» به قلم آذر منصوری نگاشته شد، آورد: انتخابات به پایان رسید و جامعه شاهد حضور پرشور زنان؛ چه در پای صندوق‌های رأی و چه در نتایج انتخابات شوراهای شهر و روستا بود؛ به‌طوری‌که براساس اخبار، برای اولین‌بار در تاریخ شورای شهر تهران، شاهدیم که به شش زن جواز ورود را داده‌اند در حالی که در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان، بیش از ٤٥٠ نفر از زنان در فهرست منتخبان شهر و روستا شگفتی آفریدند و انتخاب شدند.
از سوی دیگر، حضور زنان در پای صندوق‌های رأی رکوردی تاریخی از خود به جا گذاشت به‌طوری که آمارها از حضور ٦٠ درصدی رأی زنان خبر می‌دهد.**شوراهای زنانه در سیستان و بلوچستانروزنامه «اعتماد» نیز در گزارشی با انعکاس عنوان «شوراهای زنانه در سیستان و بلوچستان»، نوشت: خبر انتخاب ٤١٥ زن در شوراهای شهر و روستای استان سیستان و بلوچستان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت.
این اتفاق از دید بسیاری از رسانه‌ها و مردم عجیب و تحسین‌برانگیز بود. حضور پررنگ زنان در انتخابات استانی که معمولا نام آن با محرومیت و توسعه‌نیافتگی مطرح می‌شود، خبری قابل توجه بود. نشانی مثبت از پیشرفت جامعه زنان در پهناورترین استان کشور. اماروستا به روستا و شهر به شهر دلایل حضور زنان سیستان و ‌بلوچستان یا کناره‌گیری‌شان بسیار متفاوت است.
گاه علمای دینی نیز در این سال‌ها تغییر کرده است. آنها دیگر مانند گذشته در مقابل حضور زنان در جامعه ممانعت نشان نمی‌دهند. نقش دولت نیز در افزایش مشارکت زنان در روستاها، بسیار پررنگ بوده است.روزنامه «شهروند» در گزارشی با انتشار عنوان «شهر‌های جنوب شرق در دست زنان»، می نویسد: امسال ‌سال حیرت است. از همان روزی که انتخابات همزمان ریاست‌جمهوری و شورای شهر برگزار شد، خبرها هم جالب شد.
از موفقیت لیست‌های امید در شوراهای کلانشهرهای کشور تا رأی‌آوری بعضی چهره‌های معمولی مثل دستفروش، پاکبان یا یک فرد نابینا مواردی بود که به‌عنوان پدیده‌های انتخابات از آنها یاد شد و حالا هم حرف درباره پدیده حضور زنان است آن هم در شوراهای سیستان‌وبلوچستان. آن‌طور که از خبرهای این سال‌ها پیدا است، در چینش رده‌های مدیریتی استان سیستان‌وبلوچستان تغییراتی ایجاد شده است؛ زنان فرماندار، زنان شهردار و شوراهای زنانه.
البته محمد اکبرچاکرزهی، فرماندار خاش در گفت‌و‌گو با «شهروند» معتقد است رویکردی که دولت یازدهم و به تبع آن استانداری سیستان‌وبلوچستان برای افزایش نقش زنان در رده‌های مدیریتی داشته است، در ایجاد این رویه تأثیرگذار بوده است. **امید پایتخت به این 21 اصلاح‌طلبروزنامه «آفتاب یزد» در گزارشی با درج عنوان «امید پایتخت به این 21 اصلاح‌طلب»، نوشت: ورود یکپارچه لیست امید اصلاح‌طلبان به شورای شهر این نوید را داده است که مردم پایتخت زین پس با شورای شهر متفاوتی روبه‌رو خواهند بود.
یعنی شورایی که تخصص در آن حرف اول و آخر را می‌زند و دیگر از مسائل دوره‌های قبل خبری نیست. گفتنی است؛ قبل از انتخابات کمپین‌هایی تشکیل شد برای «نه گفتن» به ورزشکاران و هنرمندانی که مردم اعتقاد داشتند در بحرانی‌ترین لحظات شهر تهران نتوانستند تصمیم درست بگیرند و حالا به لیستی رای دادند که به گمان‌شان با تجربه استانداری و فعالیت در شهرداری، تخصص کافی را برای اداره کلانشهر تهران دارد.
**اخراجی های بهشتروزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «اخراجی های بهشت»، نوشت: گرچه به خرداد پر از حادثه عادت داریم ولی باید اردیبهشت خاص را نیز در تقویم ایران ثبت کنیم. رکورد شکنی آوردن مردم به پای صندوق‌های رای(بیش از41 میلیون نفر)، آرای عجیب مردم استان‌هایی که تصور نمی‌شد به روحانی رای دهند،شکست‌سنگین بخش عظیمی از آرای نهادها و مراکز خاص در برابر رای ملت،حذف کامل طیفی که سال‌ها در شورای شهر تهران اکثریت بودند و همچنین پیروزی لیست معروف به امید در قلب شهر مشهد و برخی دیگر از شهرستان‌ها، همه وهمه رویدادهای خاصی است که اردیبهشت 96 را متفاوت و خاص کرده‌است.
اما یکی از مهم‌ترین رخدادهایی که بیشتر از هر موضوعی باید به آن‌توجه کرد،حذف مهدی‌چمران و تیم او پس از دوازده‌سال، از شورای شهر تهران است. مهدی چمران که سال‌ها به عنوان رییس‌شورای شهر پایتخت فعالیت‌ می‌کرد، در انتخاب محمود احمدی‌نژاد به عنوان نهمین رییس‌جمهور ایران، نقش فراوانی ایفا کرد-که نیازی به توضیح در رابطه با آن دوران نیست و چون روز روشن است- و از سوی دیگر در طول سال‌های مدیریت محمد‌باقر قالیباف در خیابان بهشت نیز ایرادات و کاستی‌های او را پوشاند و نگذاشت شورای شهر به وظیفه‌اصلی خود که نظارت بر عملکرد مدیریت شهری است، بپردازد.
مهدی‌چمران و تیم او به جای آنکه در این سال‌ها مدیریت شورای‌شهر و شهرداری را زیر نظر داشته باشد و مشکلات مردم را حل کند، به دنبال آن بود که نمایش دهند همه مسائل آرام است و موضوعات به خوبی بررسی شده و پیش می‌رود.**شورای پنجم زیر ذره بین! روزنامه «آرمان» در یادداشتی با انتشار عنوان «شورای پنجم زیر ذره بین!» به قلم افشین علاء فعال سیاسی اصلاح طلب نگاشته شد، آورد: به یکایک اعضای فهرست امید که موفق به فتح تمام کرسی‌های شورای شهر پایتخت شدند، تبریک عرض می‌کنم.
کسی نیست که نداند این توفیق، همچون موفقیت لیست امید در انتخابات مجلس شورای اسلامی، مرهون تایید و حمایت بزرگان اصلاحات بود. چرا که نه فقط قاطبه مردم بلکه بدنه اصلاحات نیز به این فهرست انتقادات جدی داشتند. با وجود همه این موارد مردم فهیم حرف آخر را زدند و نشان دادند که به نظر بزرگان احترام می‌گذارند. اما راهیافتگان به شورا نباید فراموش کنند که با آزمون دشواری رو به‌رو هستند.
شورای پنجم نباید بهانه به دست کسی بدهد و خدای ناخواسته برخی نقاط مبهم که در عملکرد نمایندگان لیست امید مجلس دیده می‌شود، در کارنامه این نمایندگان هم دیده شود. درست است که اقتضائات فضای سیاسی کشور به‌گونه‌ای است که در انتخابات شوراها هم مردم به لیست احزاب و جناح‌های سیاسی رأی می‌دهند، اما این فقط مقدمه ورود افراد است.
بدیهی است افراد منتخب پس از ورود به شورا باید به شیوه‌های تخصصی، حرفه‌ای و غیر سیاسی در اداره شهر بیندیشند. به عنوان نامزدی که به احترام فهرست امید از حضور در رقابت‌ها انصراف داده است از برگزیدگان محترم می‌خواهم به فکر ایجاد تحولی عمیق در نحوه مدیریت شهر باشند. مردم می‌خواهند بدانند آیا فساد یا تخلف ادعا شده و بخصوص قضیه املاک نجومی صحت داشته یا نه؟ اگر این تخلف برای اعضای جدید شورا محرز است باید مجدانه پیگیر آن باشند.
نکته دیگری که نویسنده بر آن اصرار دارد، نظارت بر نحوه مدیریت دستگاه‌های فرهنگی مرتبط با شهرداری تهران است. تهران برای اعتلای امور فرهنگی و هنری خود، بیشتر از فرهنگسراهای لوکس به حضور افراد لایق و صاحبنظر نیاز دارد. از شورا انتظار داریم به سازوکار گزینش مدیران فرهنگی پایتخت سامان بدهد.**آیا سازوکار بستن لیست در شورای سیاست‌گذاری قابل دفاع است؟سیدمصطفی موسوی‌لاری معمار، طراح شهری و دانشجوی دکتری مدیریت در روزنامه «شرق» در یادداشتی با عنوان «آیا سازوکار بستن لیست در شورای سیاست‌گذاری قابل دفاع است؟»، نوشت: پس از اعلام لیست اصلاح‌طلبان که در دیرترین زمان ممکن صورت گرفت، موج عظیمی از انتقادات و مخالفت‌ها شکل گرفت و البته بخشی از کاندیداها و احزاب، حاضر به تمکین نشدند و با این ادعا که این لیست امکان رأی‌آوری ندارد، میثاق‌نامه امضا کرده را نادیده گرفته و حتی اقدام به انتشار لیست‌های موازی کردند.
برخی نیز در فضای مجازی مردم را تشویق کردند که افرادی را از لیست امید حذف کرده و نامزدهای دیگری را جایگزین کنند. تأثیر این رفتارها را در روز رأی‌گیری در حوزه اخذ رأی نیز شاهد بودیم و تصور عموم ما بر این بود که لیست امید به‌طور کامل رأی نخواهد آورد و احتمالا یا از جریان اصولگرایی افرادی وارد شورا خواهند شد یا برخی اصلاح‌طلبان جامانده از لیست امید.
نتیجه دور از انتظار پیروزی قاطع لیست امید با اختلاف فاحشی که نفر ٢١ با آقای چمران داشت که در جایگاه ٢٢ قرارگرفته بود، حاکی از آن بود که بلوغ و آگاهی سیاسی مردم به‌صورت مشهود بالا بوده و همچنین دسترسی به اطلاعات صحیح برایشان مقدور است. تجربه تلخ بسته‌شدن لیست امید در انتخابات ٩٦ با شیرینی رأی‌آوری کم‌نظیر لیست تا حدودی تعدیل شد.
اما فراموش نکنیم از امروز همه جریان اصلاح‌طلب مجددا باید در اندیشه‌ ترمیم و بازسازی ساختاری شورای عالی سیاست‌گذاری باشند و نقدها و اشکالات موردنظر را آشکار و نهان به گوش بزرگان جریان رسانده و تلاش کنند اعتماد خالصانه مردم سلب نشود و برای ادامه مسیر اشتباهات و مشکلات پیشین رفع شود تا همواره شاهد حضور پررنگ مردم در صحنه باشیم.
**تهران طلاییروزنامه «ابتکار» در گزارشی با انتشار عنوان «تهران طلایی»، نوشت: انتخابات برگزار شده از سال 92 به بعد به گونه‌ای پیش رفته است که در آن حمایت و اعتماد مردم تهران به جریان اصلاح‌طلبی کشور زبانزد خاص و عام شده است. این اقبال عمومی پایتخت به گونه‌ای بوده که جریان رقیب نتوانست عصبانیت خود را پنهان کند.
به گونه‌ای که اگر زمانی تهران ام‌القرای اسلام بود و پیشتاز در انقلابات مردمی بود، اما این بار متهم به عناوین دیگری شد؛ نمونه بارز اتهاماتی که در حق شهروندان تهران به کار بردند، «مردم کوفه» بود. تحلیل‌گران سیاسی معتقدند که شهر تهران هر بار که در مسیر یک انتخاب آزاد و دموکراتیک قرار گرفته است، انتخاب آگاهانه خود را انجام داده است.
در چند ساله اخیر کلان‌شهر تهران بواسطه رویگردانی از جریان اصول‌گرایی با اتهامات زیادی از سوی سیاسیون این جریان مواجه شده است؛ برخی از این سیاسیون این شائبه را به اذهان متبادر کرده‌اند که تهرانی‌ها افرادی هستند که سعی در فراموش کردن هویت ایرانی و اسلامی دارند و تنها هدف زندگی خود را پیشرفت اقتصادی و دستیابی به امکانات رفاهی می‌دانند، و به این واسطه در انتخابات به جریانی روی آورده‌اند که گفتمان سازش با غرب را انتخاب کرده است.
این نوع نگاه به مردم تهران زمانی در عرصه عمومی ایران ـ از جانب اصول‌گرایان - مطرح شد که بعد از اعلام نتایج انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی، فضایی جدید در افکار عمومی شکل گرفت که هر 30 نفر کاندیدای اصلاح‌طلبان به مجلس راه یافتند.بعد از این اتفاق مهم عده‌ای مردم تهران را به بی‌بصیرتی، غیرانقلابی و بعضاً با الفاظی شبیه «کوفیان قرن 21» متهم کردند.
در انتخابات دیگر نیز این مسیر تداوم پیدا کرد و مردم تهران هم به بدنه اصلاح‌طلبان اعتماد کردند.** شَبَح شورای اول تهرانروزنامه «همدلی» در یادداشتی به قلم شیرزاد عبداللهی و با عنوان «شَبَح شورای اول تهران»، نوشت: آنچه در شورای اول تهران اتفاق افتاد، زمینه را برای روی کار آمدن اصول‌گرایان در شورای دوم و شهردار شدن احمدی‌نژاد و صعود او در سال 84 و هژمونی 14ساله تندروها را بر شورا فراهم کرد.
اتفاقات شورای اول، باعث خدشه‌دار شدن جایگاه شوراها در ذهن مردم تهران شد و بسیاری از امیدهای مردم در منازعات داخلی شورا بر باد رفت. این اعتماد، اکنون بازسازی شده است. اکثریت مردم تهران، بار دیگر به اصلاح‌طلبان برای اداره شهر تهران رای اعتماد دادند. عملکرد شورای پنجم، بار دیگر میزان کارآمدی اصلاح‌طلبان در مدیریت شهری را محک می‌زند.
البته اصلاح‌طلبان از ناکامی‌ها و موفقیت‌های خود از شورای اول تا چهارم درس‌های زیادی آموخته‌اند و شورای‌عالی اصلاح‌طلبان احتمالا این تجربه‌ها را در بستن لیست امید مراعات کرده‌اند. موفقیت و کارآمدی شورای جدید شهر تهران برای آینده سیاسی مجموعه اصلاح‌طلبان حیاتی است. اتفاقات شورای اول شهر تهران تصادفی نبود و بر بستری از ضعف‌های سیاسی و اجتماعی و خصلتی رخ داد.
امضای میثاق‌نامه و اخذ تعهد اخلاقی از 21عضو شورا راه حل خوبی بود، اما همان‌گونه که در مجلس دیدیم، میثاق‌نامه ضمانت اجرایی قوی ندارد و افرادی که بخواهند دست به حرکات فردی بزنند توجیهات لازم را پیدا خواهند کرد.**بررسی گزینه های جانشینی قالیبافروزنامه «همدلی» در گزارشی با انتشار عنوان «بررسی گزینه های جانشینی قالیباف»، آورد: روز گذشته منتخبان اصلاح‌طلب شورای شهر تهران برای اولین بار پس از رای و انتخاب مردم تشکیل جلسه دادند.
یکی از جدی‌ترین بحث‌هایی که قرار است در جلسات آینده منتخبان تهران انجام شود، انتخاب شهردار تهران و جایگزینی برای شهردار 12ساله اصول‌گرای این شهر، محمد باقر قالیباف است. البته مهندس الویری بعد از پایان جلسه گفته بودکه در این نشست فعلا در باره انتخاب شهردار تهران صحبتی نشده است. با این حال طبق اخبار رسیده گزینه‌های زیادی از جمله حسین مرعشی، محسن مهرعلیزاده، مرتضی حاجی، پیروز حناچی و علی عبدالعلی‌زاده، برای شهرداری تهران مطرح بوده‌اند ولی بر خلاف تصورات گذشته، ظاهرا محسن‌ هاشمی گزینه مدنظر منتخبان شورا برای شهرداری تهران نیست.
چرا که با انصراف یکی از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر، جا برای ورود یک چهره اصول‌گرا مثل مهدی چمران که با فاصله زیاد از لیست امید قرار دارد بازمی‌شود.روزنامه «آفتاب یزد» در گزارشی با درج عنوان «مسئله محسن هاشمی- محبوبیت صفایی فراهانی- شوک عبدالعلی زاده»، نوشت: حالا که نتایج انتخابات شورای شهر تهران معلوم شده است، یک چیز عین روز برای خیلی‌ها روشن است.
اینکه قالیباف رفتنی است و باید جایش را به کس دیگری دهد ... و در مقابل این اطمینان... یک عالمه شک و شبهه وجود دارد. یک عالمه گمانه‌زنی درباره جایگزین او. این روزها تنها با اشاره‌های گاه و بیگاه، نام‌های مختلفی به عنوان جانشین قالیباف گفته و شنیده می‌شود، اما در مقابل همه این اسامی، یک اسم بیشتر از همه جلب توجه می‌کند.
محسن هاشمی رفسنجانی(!)یعنی همان نامی که با بیش از یک میلیون و هفتصد هزار رای در صدر لیست اصلاح‌طلبان شورای شهرتهران قرار گرفت و به شورا رفت. بخصوص که هاشمی رفسنجانی پیش از این نیز به عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تهران مطرح شد کسی که در رقابت با قالیباف در شورای گذشته ناکام ماند و برای شهرداری رای نیاورد.
هرچند محسن هاشمی رفسنجانی به عنوان گزینه شهرداری مطرح می‌شود اما هستند کسانی دیگر که به عنوان اسامی مطرح برای شهرداری تهران نام برده شده‌اند. نام‌هایی که همگی خارج از این 21 عضو هستند.در راس آنها کسی است چون محسن صفایی فراهانی؛ کسی که سابقه نمایندگی مجلس ششم، معاونت وزارت صنعت و ریاست فدراسیون فوتبال ایران را برعهده داشته و از اقتصاددانان مطرح کشور است.
علی عبدالعلی‌زاده از دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب و احتمالی شهرداری تهران است، او به مدت هشت سال وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات بوده است. وی هم اکنون مشاور عالی وزیر کشور در امور توسعه مناطق وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران است. فیروز حناچی معاون وی در دوره اصلاحات و معاون فعلی شهرسازی عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم) نیز از دیگر اسامی مطرح شده شهرداری هستند.
**شورای بعدی تهران پاکدست و پاسخگو خواهد بودروزنامه «آرمان» در گفت وگو با محمود میرلوحی از منتخبان مردم تهران در شورای شهر و با انتشار عنوان «شورای بعدی تهران پاکدست و پاسخگو خواهد بود»، می نویسد: لیست امید در شورای شهر تهران موفق شد مانند لیست مجلس دهم به پیروزی قاطعی دست پیدا کند. شما به عنوان یکی از این افراد، فکر می‌کنید که چه موضوعی باعث می‌شود مردم تهران به اصلاح‌طلبان و اعتدالگریان اعتماد کنند؟ مردم تهران با بزرگواری تمام به اصلاحات رأی داد.
به تبعیت از شعار اصلی اصلاحات که ایران برای ایرانیان است، شعار لیست امید شورای شهر نیز تهران برای تهرانیان است. شهرپاک و شورای کارآمد و پاسخگو و شورایی که بر اساس مطالبات مردم، شهر را اداره خواهد کرد؛ به همه مردم تهران به عنوان شهروندان و صاحب این شهر و کسانی که این امانت را به شورای شهر تهران سپرده‌اند که چهار سال با برنامه، تدبیر، عقلانی، منطقی و به دور از اقدامات نسنجیده شهر را اداره کند.
*گروه اطلاع رسانیخبرنگار: مهدی احمدی ** انتشاردهنده: شهربانو جمعه**پژوهشم**9370**9131

کد خبر: 811566  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

مردم کهگیلویه و بویراحمد عشق و ارادت خود را به اباعبدالله الحسین(ع) نشان دادند شبستان  ۱ ساعت پیش

مردم کهگیلویه و بویراحمد عشق و ارادت خود را به اباعبدالله الحسین(ع) نشان دادندخبرگزاری شبستان/یاسوج: محرم ماه بيداری و عدالت ‌خواهی است، دنيا در اين ماه عده‌ ای را چنان فريب داد و در خود غرق کرد که فرياد بيداری اولاد رسول الله (صل الله علیه و آله وسلم) را نشنيدند و تا ابد تن به خواری و ذلت سپردند.   همه ملت ها می دانند که شهادت اباعبداالله الحسين (علیه السلام)...

قیام امام حسین (ع) ارزش های دینی و الهی را حفظ کرد شبستان  ۱ ساعت پیش

قیام امام حسین (ع) ارزش های دینی و الهی را حفظ کردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، حجت الاسلام سیدامان الله حسینی صدر، امام جمعه موقت یاسوج ظهر امروز( 29 شهریور ) در جمع عزاداران عاشورای حسینی در محل مصلی امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه)یاسوج، گفت: همان طور که در احادیث به صورت مفصل بیان شده امام حسین (علیه السلام) در آن لحظات آخر که حلقه...

آغاز حرکت عاشورایی هیئت های مذهبی در کهگیلویه و بویراحمد شبستان  ۲ ساعت پیش

آغاز حرکت عاشورایی هیئت های مذهبی در کهگیلویه و بویراحمدخبرگزاری شبستان/یاسوج:   همزمان با عاشورای حسینی مردم و هیئت های مختلف مذهبی در استان کهگیلویه و بویراحمد به مرکز شهرها آمدند و با زنجیر زنی و سینه زنی، ارادت خود را به امام حسین (علیه السلام) و یاران باوفایش نشان دادند. قشرهای مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد امروز در قالب دسته‌ های سینه...

اولین رقصنده بزرگ سیاهپوست باله در آمریکا درگذشت+عکس آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : آرتور میشل، یکی از اولین رقصندگان ساهپوست باله، در سن ۸۴ سالگی در نیویورک از دنیا رفته است.به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این رقصنده پیشتاز که در هارلم نیویورک بزرگ شده بود نقش اول بسیاری از آثار طراح بزرگ رقص جورج بالانچین را به عهده داشت.او در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ یکی از محبوب‌ترین رقصندگان در...

عکس/ خواننده مطرح پاپ در حال توزیع غذای نذری آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمد علیزاده خواننده نام آشنای پاپ، هر ساله در ایام تاسوعا و عاشورا در منزل پدری اش مشغول تهیه نذری و توزیع آن است و امسال هم تصویری از او در حال توزیع غذای نذری منتشر شده است.

سوگواری سراسری در عاشورای حسینی/ مسجدجامع خرمشهر، میزبان ویژه است خبرگزاری فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار هیأت و مسجد خبرگزاری فارس، دستجات عزادار از بامداد امروز با حرکت در خیابان‌ها و کوچه‌های شهرها و روستاهای کشورمان، بار دیگر در سوگ شهادت سیدالشهدا و ۷۲ دلاور کربلا بر سینه و سر می‌زنند. در تهران، این مراسم همانند سال‌های گذشته در تمام معابر و خیابان‌های پایتخت جریان دارد، اما آیین‌های...

نخستین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی خبرگزاری برنا  ۵ ساعت پیش

نخستین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، بر اساس فراخوان منتشر شده از سوی بنیاد اکبر رادی این جشنواره با اهدافی همچون؛ «تقویت بنیان نمایشنامه ‌نویسی ایران»، «ژرف‌نگری در آثار و اندیشه ‌های‌ استاد اکبر رادی» و «ارج ‌نهادن یا بهتر...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده