تعداد بازدید: ۳۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲ خرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۸:۰۹
برجام فضای بهتری برای ایران در دنیا فراهم کرد
سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه با اشاره به انتخاب مجدد حسن روحانی به عنوان رییس جمهور منتخب مردم در دولت دوازهم گفت: برجام معیار مردم برای ارزیابی دولت روحانی بود. وی هم چنین تاکید کرد که کار و تمرکز بر روی برجام تمام نشده است و مهم ترین اقدام دولت دوازدهم را "الزام آمریکا به اجرای برجام دانست" و افزود: باید اجرای برجام با وجود تمام بدعهدی ها دنبال شود و تلاش کرد آمریکا به اجرای تعهداتش در این چارچوب پایبند بماند و از زیاده خواهی دست بکشد.
حمیدرضا آصفی در گفت وگوی خود با ایسنا به سوالاتی درباره موضوعات مختلف بین المللی و منطقه ای از جمله روابط ایران با فرانسه، کانادا و انگلیس، سفر ترامپ به عربستان و نیز فعالیت های او در فدراسیون فوتبال پاسخ داد. سخنگوی وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات و سفیر پیشین کشورمان در امارات متحده عربی و فرانسه با اشاره به انتخاب مجدد حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران به بررسی نقاط ضعف و قوت دستگاه دیپلماسی ایران پرداخت و با تبریک این پیروزی به مردم گفت: مشارکت بالای مردم با گرایش های مختلف در انتخابات بسیار قابل احترام و بزرگ است و در مقایسه با مشارکت های قبلی در انتخابات بسیار بالا بوده که این امر به خودی خود ارزشمند است.
آصفی با بیان این که انتخاب مجدد روحانی حاکی از بررسی کارنامه عملکرد وی از جانب مردم و دادن رای مثبت به آن است، افزود: در این دوره رای روحانی هم از نظر درصدی و هم از نظر کیفی بیش تر از قبل است که نشان می دهد مردم با استفاده از تجربیات گذشته به این دولت رای دادند و این کار دولت را سنگین می کند؛ چراکه وقتی شما مورد اعتماد مردم می شوید وظیفه بیش تری بر عهده تان گذاشته می شود.
وی با بیان این که عملکرد آقای روحانی در چند حوزه بیش تر مورد توجه مردم قرار گرفته است افزود: یکی از آن ها موضوع دیپلماسی است. آقای روحانی در چهار سال اول عملکرد به نسبت بالایی در زمینه دیپلماسی داشت و توانست فضای متفاوتی را برای جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل ایجاد کند. برجام معیار مردم برای ارزیابی دولت روحانی در عرصه دیپلماسی بود سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در  پاسخ به این که عملکرد دولت در خصوص برجام را چطور ارزیابی می کنید؟ تاکید کرد: نباید برجام را یک تفاهم دانست که انجام و تمام شده است؛ چرا که کارشکنی های زیادی از سوی آمریکا در حال انجام است و کار را برای دفاع دشوار می کند.
درحقیقت تبلور توفیق دولت یازدهم در برجام بود، یعنی متر و معیار مردم برای ارزیابی دولت روحانی در عرصه دیپلماسی، برجام بود. آصفی گفت: اگر بخواهیم برجام را به واسطه خود آن بررسی کنیم در می یابیم که مناقشه ها و موافقان و مخالفان زیادی دارد که هر یک برای خود دلایلی دارند؛ اما اگر با دید وسیع تری برجام را بررسی کنیم درخواهیم یافت که امروز به مراتب فضای بهتری برای ایران در دنیا فراهم و موفق به ایجاد شکافی میان اروپا و آمریکا و ارتقاع جایگاه ایران در دنیا شده است.
از این رو با در نظر گرفتن این موارد می توان به برجام نمره خوبی داد و آن را اقدامی موفق و لازم برای کشور دانست. این دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به دیپلماسی که دولت روحانی در چهار سال آینده با توجه به تحولات فعلی در عرصه منطقه ای و بین الملل دنبال خواهد کرد، افزود: دنیا در حال تغییر است و نیروهای جدید در منطقه، اروپا و جهان ایجاد می شود.
به واسطه همین امر قطب بندی های جدید ایجاد خواهد شد که باید به آنها توجه کرد. برای مثال می توان به رقابت نزدیک خانم لوپن با ماکرون و در نهایت پیروزی ماکرون، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و حضور آقای ترامپ در کاخ سفید و مسائلی از این دست اشاره کرد که دولت باید با توجه به آنها برنامه ریزی های جدیدی داشته باشد.
ترامپ به دنبال ایجاد اتحاد علیه ایران با محوریت عربستان و رژیم صهیونیستی است وی در پاسخ به این که سفر ترامپ به عربستان هم زمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران را چطور ارزیابی می کنید؟ تاکید کرد: ترامپ به دنبال ایجاد منطقه ای جدید است و احتمال می دهم بعد از پایان این سفر، شاهد ناامنی و بی اعتمادی در منطقه باشیم.
به هر حال آقای ترامپ با این سفر به دنبال ایجاد اتحادی علیه ایران به پشتوانه عربستان، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای مرتجع منطقه است که چالشی جدی برای ایران محسوب می شود. مهم ترین اقدام دولت دوازدهم الزام آمریکا به اجرای برجام است سخنگوی پیشین وزارت خارجه با بیان این که دیپلماسی دولت آقای روحانی سخت تر و پرچالش تر از دیپلماسی دولت یازدهم خواهد بود، تصریح کرد: امروز اروپا و آمریکا جنگ زرگری به راه انداختند، چندی پیش کری خطاب به اروپایی ها گفت که اگر نمی خواهید با ایران وارد تعامل شوید موضوع را گردن ما نیندازید و در این شرایط مهم ترین اقدامات دولت رییس جمهور منتخب ایران باید اجرای برجام با وجود تمام بدعهدی های فعلی و الزام آمریکا به اجرای تعهدات و از همه مهم تر مقابله با زیاده خواهی هایشان باشد.
وی در ادامه با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا که اعلام کرد، ایران نباید در دولت جدید آزمایش موشکی داشته باشد و تحریک های منطقه ای خود را نیز متوقف کند گفت: البته این چیزی است که آنها مدعی آن هستند و منظورشان از کاهش یا توقف تحریکات، حمایت ما از بشار اسد است. آصفی با تاکید بر این که قطعا در دوره جدید آمریکایی ها از روحانی مطالبات بیش تری خواهند داشت، گفت: در پیام رهبری به رئیس جمهور به این موضوع اشاره شده بود که در عرصه بین المللی باید با اقتدار و عزت برخورد شود؛ قطعا این پیام با پیش بینی که از رفتار آمریکا در این دوره دارند ارسال شده است.
از نظر من در عرصه دیپلماسی باید از همین ابتدا مواضع را با جدیت دنبال کنند تا طرف مقابل احساس نکند که ما آمادگی ورود به برجام دو، سه و چهار را داریم؛ چراکه در این صورت باید یکی بدهیم تا یکی دریافت کنیم. این دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد: موضوع سوریه، حزب الله لبنان و غیره مواردی هستند که آن ها می خواهند در رابطه با آن ها وارد برجام دیگری با ایران شوند که ما به طور قطع قبول نخواهیم کرد.
در همین راستا باید در دولت جدید دنبال متحدان جدیدی مثل اروپا باشیم، چرا که شرایط آنها در حال تغییر است و باید به خوبی از فاصله ایجاد شده بین آمریکا و اروپا بهره برداری کنیم. دولت جدید بعد از برجام تمرکزش را بر روی کشورهای همسایه و منطقه قرار دهد وی با بیان این که در دولت جدید لازم است تا وزارت امور خارجه همان طور که در دولت قبل، بیش تر توان خود را معطوف برجام کرده بود، در این دوره تمرکز خود را حول همسایگان و کشورهای منطقه قرار دهد تا مسائل حل شود، افزود: ما باید دنبال متحدان جدید باشیم، زیرا شرایط فرق خواهد کرد و در عرصه دیپلماسی نگاه ویژه ای به وضعیت منطقه داشته باشیم.
باید همکاری های منطقه ای را تشدید کنیم. علاوه بر این پیش بینی می کنم در آینده حداقل در کوتاه مدت شاهد کارشکنی های روزافزون رژیم صهیونیستی و دولت عربستان سعودی خواهیم بود. بنا بر این دیپلماسی دولت دوازدهم  دیپلماسی سخت تری خواهد بود که حتما باید توام با صلابت و مواضع محکم باشد. سخنگوی پیشین وزارت خارجه در پاسخ به این که روابط ایران و عربستان به چه صورت پیش خواهد رفت و این که از نظر شما چقدر برای برقراری رابطه مجدد جدیت وجود دارد؟ تاکید کرد: عزم ما برای برقراری رابطه جدی است، زیرا ما با عربستان مساله ای را پیش نیاوردیم و آن ها مشکل ایجاد کرده اند، ولی امکان آن در حال حاضر وجود ندارد چون سعودی ها احساس می کنند ارتقای جایگاه ایران فضا را برای آن ها تنگ خواهد کرد.
آصفی گفت: سعودی ها در یمن، سوریه و عراق متحمل شکست شده اند و می خواهند سرخوردگی خود را به نحو دیگری جبران کنند. عربستان سعودی به نوعی بحرین را اشغال کرده است و کسی در این رابطه چیزی نمی گوید. نه ترامپ، نه دوستان آمریکایی و هم پیمانان منطقه ای اش. این وضعیت نشان می دهد که سعودی ها هنوز تمایل به برقراری رابطه ندارند و به همین دلیل امکان تحقق این امر کم است.
اما با برنامه ریزی، صبر و کار با سایر کشورهای هم پیمان سعودی مثل قطر، عمان و در درجات بعدی کویت و امارات باید کار را جلو برد. چون یک کشور خواهان برقراری رابطه نیست نباید ما هم دست بسته بایستیم. وی در پاسخ به این سوال که بهبود روابط ایران و عربستان چه زمان و به چه طریق انجام خواهد شد، آیا میانجی گری در این زمینه را دو طرف قبول خواهند کرد یا مقام های دو طرف وارد مذاکره خواهند شد؟ تصریح کرد: رابطه و میانجی می تواند وجود داشته باشد، ولی رابطه ما با عربستان نیاز به میانجی ندارد.
به عقیده من حل مشکل ما با عربستان باید ابتدا از مواردی مانند حج، ورزش و سایر موارد شروع شود تا فضا بهتر شده و شرایط برای برقراری روابط سیاسی هموار شود. این دیپلمات باسابقه پیشین ایران خاطرنشان کرد: یکی از شرایط برقراری رابطه مجدد با عربستان این است که سر سعودی به سنگ بخورد و متوجه شوند سیاست هایشان جواب نمی دهد و در چنین شرایطی شاید دنبال راه حل جدیدی بروند.
در هر صورت زمان لازم است تا مسائل حل شود، زیرا زمان درمان خیلی از مسائل است. رابطه با کانادا دور از ذهن اما ممکن است در بخش دیگری از این گفت وگو آصفی در پاسخ به این سوال که هفته گذشته ما شاهد برگزاری انتخابات در آمریکا بودیم ولی متاسفانه در کانادا موفق به قرار دادن صندوق نشدیم. دورنمای روابط ایران و کانادا را چطور می بینید؟ گفت:  کانادا در گذشته روابط خود با ایران را منطقی پیش نبرد.
برای مثال در ابتدای انقلاب در مساله خروج دیپلمات های آمریکایی از ایران توسط آمریکا کمک کرد که کاری غیرقانونی بود و همین رویکرد ادامه یافت. هم چنین آن ها مسائل جزئی دیگر را به روابط دو کشور گره زدند، مثل موضوع فوت یک شهروند ایرانی (زهرا کاظمی) و بحث حمله به سفارت انگلیس. وی ادامه داد: از نظر من با وجود این که کانادا از نظر اقتصادی و تکنولوژی پیشرفته است ولی در رابطه با مسائل دیپلماسی و سیاسی هنوز جای کار دارد و باید ظرفیت خود را بالا ببرند.
بعد از تغییراتی که در دولت کانادا ایجاد شد و نخست وزیر جوانی که روی کار آمد تا حدی مواضع آن ها تعدیل شد، البته هنوز به ایجاد رابطه نرسیده ایم ولی فکر می کنم در دولت جدید به هر حال این رابطه پیشرفت خواهد کرد و اگر به رابطه کامل بین دو کشور هم نرسیم به صورت تدریجی به نوعی از رابطه بین دو کشور دست می یابیم؛ اگرچه دور از ذهن است، ولی غیر ممکن نبوده و به نظرم می شود در دولت جدید به این امر دست یافت.
فرانسه در خاورمیانه به ایران نیاز دارد سخنگوی وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات در ادامه در رابطه با روابط ایران و فرانسه در دولت روحانی و ماکرون، با اشاره به موقعیت و اهمیت سیاسی و اقتصادی فرانسه در اروپا و دنیا و از سویی به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت که دارای حق وتو است گفت که ایران و فرانسه روابط سنتی و خوبی با یکدیگر دارند.
آصفی با اشاره به پیام رییس جمهور جدید فرانسه به آقای روحانی در پی انتخابش به عنوان رییس جمهوری ایران اظهار کرد: این پیام دو مطلب قابل توجه داشت. یکی این که خواستار اجرای برجام شد که به نظر من باید به او بگوییم ایران که به وعده های خود عمل می کند و مساله این است که شما به آن عمل کنید. از سوی دیگر خواستار گسترش همکاری های اقتصادی، فنی، بازرگانی و فرهنگی با ایران شد که نشان می دهد دولت جدید فرانسه آماده همکاری با ایران است و نکته قابل توجه این است که ماکرون به راست و چپ تمایل نداشته و میانه رو است.
وی با تاکید بر این که تهران و پاریس باید از نقاط مشترک خود بهترین استفاده را بکنند، افزود: با فرانسه می توانیم روابط بسیار خوبی داشته باشیم به خصوص این که تیم جدید متعادل است و کابینه فراجناحی تشکیل داده است، زیرا حزبی ندارد. انتخابات فرانسه قابل پیش بینی بود و به طور قطع یک نخست وزیر چهل ساله انرژی بالایی دارد.
به نظر من می توانیم همکاری ها با فرانسه و سایر کشورهای اروپایی را دنبال کنیم چرا که آمریکایی ها نباید تصور کنند جمهوری اسلامی ایران همه تخم مرغ هایش را در یک سبد گذاشته است. با توجه به ادعاهای فرانسه در خاورمیانه، سوریه و لبنان به ایران در منطقه نیاز فراوان دارد و این جزء مشترکاتی است که می توان روی آن کار کرد.
اروپایی ها برای آغاز تعاملات بانکی با ایران منتظر پیش قدم شدن دیگری نباشند آصفی در پاسخ به این سوال که بانک های بزرگ اروپایی برای همکاری با ایران هر یک منتظر پیش قدم شدن دیگری هستند، با این اوصاف وضعیت تعاملات بانکی ایران و اروپا را چطور ارزیابی می کند؟ اظهار کرد: بالاخره باید این تعامل انجام شود.
در حال حاضر هم بانک های کوچک با ما کار می کنند و بانک های متوسط اروپایی به صورت موردی با ایران همکاری دارند، هر چند بانک های بزرگ به خاطر جریمه های سنگین آمریکا محتاط شده اند ولی در نهایت این همکاری باید آغاز شود. وی ادامه داد: باید به اروپایی ها بفهمانیم اروپایی ها برای آغاز تعاملات بانکی منتظر پیش قدم شدن دیگری نباشند و این کار سخت دیپلماسی است که باید آنها را به از سرگیری تعاملات مجاب کند.
سخت است ولی برای تحقق آن باید نوعی پیش شرط بگذاریم و به اروپایی ها بگوییم اگر می خواهند مشکلات اقتصادی شان در پرتو همکاری با ایران حل شود باید به نوعی مشکلات بانکی ما را هم حل کنند و این یک بده بستان است. سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران در پاسخ به این سوال که بسیاری از کشورهای آسیایی هر یک به نوعی سعی دارند تا مسأله تعامل بانکی با ایران را حل کنند در این میان اروپایی ها چه تدابیری اندیشیده اند؟ تأکید کرد: به هر حال چسبندگی اروپایی ها به آمریکایی ها بیش تر است و نباید جریمه هایی را که شده اند را فراموش کرد.
هر چند ژاپنی های بسیار محتاط تر از اروپایی ها هستند، ولی جریمه های سنگینی متوجه بانک های آنها نشده است. اروپایی ها شاید حاضر باشند در حجم پایین تعاملات بانکی داشته باشند؛ ولی نسبت به میزان بالا رفتن حجم تعاملات بانکی احتیاط دارند. آصفی ادامه داد: در دولت جدید فرصت مناسبی داریم و باید با اروپایی ها وارد بحث جدی شویم و به آنها بگوییم در نهایت لازم است جایگاه خود را مشخص کنند و من فکر می کنم بشود در زمان معقولی برخی از مشکلات را حل کرد.
اشتباه است روی انگلیس حساب ویژه باز کرد این دیپلمات با سابقه پیشین کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آینده روابط تهران و لندن را چطور می بینید؟ گفت: دولت جدید انگلیس هم نقاط مثبت دارد و هم نقاط منفی؛ از نقاط مثبت می توان به این اشاره کرد که با توجه به خروج این کشور از اتحادیه اروپا به دنبال شرکای جدید می گردد و شاید بتوان در اینجا ظرفیت جدیدی برای ایران تعریف کرد.
نکته منفی دولت جدید انگلیس برای ما این است که با خروج این کشور از اتحادیه اروپا چسبندگی آنها به آمریکا بیش تر شد، همکاری ها و روابط سیاسی و اقتصادی آنها با ایالات متحده بیش تر خواهد شد و به روابط سنتی شان باز می گردند. وی ادامه داد: به عقیده من برای همکاری با کشورهای اروپایی نباید انگلیس را در رده های بالا قرار داد، چرا که سابقه خوبی در این راستا ندارد و کشورهایی مثل آلمان، ایتالیا، فرانسه، اتریش و سوئد به مراتب می توانند در رده های بالاتری از انگلیس قرار بگیرند و این کشور را حتی می توان در رده های پایین و مواقعی که هیچ چاره دیگری نداریم، بگذاریم.
اشتباه است روی انگلیس حساب ویژه باز کرد. سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه درباره آینده اتحادیه اروپا و دولت آتی آلمان نیز گفت: مرکل در انتخابات محلی و چند انتخابات دیگر جایگاه خوبی را به خود اختصاص داد البته آمار دقیق را ندارم، اما در اروپا از افراط گرایی و ناسیونالیسم هراس زیادی در دل مردم ایجاد شده است و خاطره هیتلر و جنگ های گذشته را تداعی می کند و این امر احتمال روی کار آمدن احزاب تندرو را کم می کند ولی بحث امنیت، اقتصاد و ناامیدی از نظر معیشتی و نبود کار باعث بروز خشونت نسبت به مهاجران شده است.
مسائل متعددی باعث رشد افراط گرایی در اروپا شده ولی این درست نیست که فکر کنیم آنها به زودی می توانند اداره امور اروپا را به دست بگیرند. وی در رابطه با وضعیت اتحادیه اروپا با توجه به پیوستن کشورهای عضو جبهه شوروی که از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند، خاطرنشان کرد: بار اتحادیه اروپا بر روی دوش کشورهایی مثل آلمان است.
زمانی که اتحادیه اروپا خیلی محدود بود انتقادهایی به یونان و پرتغال می شد که چرا وضعیت اقتصادی خود را سامان نمی بخشند، پرتغال و یونان در گذشته پاشنه آشیل اتحادیه اروپا بوده اند ولی امروز تعداد آنها در اتحادیه اروپا بسیار زیاد شده تا جایی که امروز جزو کشورهای خوب اتحادیه اروپا محسوب می شوند و از این جهت اتحادیه اروپا بسیار شکننده شده و از دلایل رشد افراط گری در اروپا را می توان همین امر دانست.
کشورهای جدید الورود به لحاظ نابسامانی اقتصادی باعث شدند هزینه مالی روی دوش سایر کشورها مثل آلمان بیفتد و این باعث نارضایتی شهروندان آنها شده است. در ادامه این گفت وگو مشاور بین الملل فدراسیون فوتبال به سوالات فوتبالی ایسنا پاسخ داد. آصفی در پاسخ به این سوال در زمان ورود آقای تاج به فدراسیون، شما به عنوان مشاور بین الملل فدراسیون فوتبال انتخاب شدید ولی امروز در عرصه رسانه خبر کمی از شما به گوش می رسد، آیا به طور کلی در حوزه بین الملل فعالیت نمی کنید یا این که تمایل ندارید آن ها را رسانه ای کنید؟ گفت: آن جا که لازم است مشورت های بین المللی می دهم و در موضوعات کلان و حتی مسائل جاری در دپارتمان بین الملل فدراسیون فعالیت می کنم ولی علاقه ای ندارم که زیاد در رسانه ها حاضر شوند.
وی ادامه داد: مسوولیت رسانه ای فدراسیون به عهده روابط عمومی است و از آن جا که چهره رسانه ای هستم اگر یک بار به عنوان مشاور بین الملل صحبت کنم از آن پس باید مرتبط مصاحبه کنم. در حال حاضر هم هر روز رسانه ها به من مراجعه می کنند ولی من از آن ها می خواهم با روابط عمومی فدراسیون گفت وگو کنند. در موضوعات عمده فدراسیون که نیاز به همکاری دارد هماهنگ هستیم و فدراسیون فوتبال هم انصافا از فدراسیون های موفق بوده و در دوران جمهوری اسلامی ایران نتایج موفقیت آمیزی کسب کرده است.
در بحث انتقال پول و جابجایی برخی از بازی های بین المللی با فدراسیون فوتبال همکاری داشتم آصفی در پاسخ به این که زمان حضور شما در فدراسیون فوتبال با برجام هم زمان شده بود و این امر امیدواری ایجاد می کرد که فدراسیون بتواند مسابقات بین المللی و بازی های دوستانه بیش تری برگزار کند؛ ولی متاسفانه حتی در بازی با مراکش هم به خاطر اختلافی که با عربستان داشتیم با مشکل برخوردیم، گفت: من قرار بود با دوستان در چند مورد همکاری کنم که یکی از آن ها بحث انتقال پول بود که انجام شد به خصوص این که بخشی از این پول ها مربوط به داوران زحمت کش ما بود و امروز به پول خود رسیده اند.
وی ادامه داد: بحث دیگر جابجایی برخی از بازی های بین المللی بود که موفقیت آمیز انجام شد، اما بیش تر موضوع تکنیکی و فنی است و ما مشکل سیاسی نداریم. درخواست های زیادی از فدراسیون فوتبال برای برقراری بازی های خارجی با تیم های ایرانی وجود دارد که محل و زمان آن ها بررسی می شود. فدراسیون به برنامه تیم ملی نگاه می کند و بر طبق آن شاید ببینند چیز دیگری به صلاح است؛ ولی به طور کلی ما درحوزه فوتبال و برگزاری بازی های خارجی مشکل سیاسی نداریم.
در عرصه فوتبال فقط با سعودی ها مشکل داریم مشاور بین الملل فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که به واسطه مشکلی که ما با امارات داریم برخی از بازی های بین المللی را نمی توانیم در کشور انجام دهیم و عکس این موضوع هم صادق است؟ گفت : در عرصه فوتبال ما فقط یک مشکل داریم آن هم با سعودی ها است که آن ها به ایران نمی آیند و این فضا به وجود آمده است.
آصفی تاکید کرد: ما در رابطه با سایر بازی ها مشکلی نداریم ولی در رابطه با مراکش من فکر می کنم کمی برنامه ریزی ما با مشکل مواجه شد و می شد آن بازی را هم به نوعی درست کرد. در رابطه با اصل اردو دیر تصمیم گیری شد و برخی اعتقاد داشتند که بروند و برخی دیگر نمی خواستند بروند. نتیجه این شد که در آخرین لحظات رفتند و یک بازی تدارکاتی انجام نشد.
به نظر من این موضوع خیلی بزرگ نیست و به جز این مورد که بحث برنامه ریزی بود مساله دیگری نداریم و الان درخواست های زیادی داریم که سرمربی با توجه به اینکه تیم شرایط خوبی دارد نمی خواهد ریسک عجیبی انجام دهد. وضعیت ما خوب است و بازی های دوستانه قبل از بازی های آینده در دستورالعمل است. اکثر پول های بلوکه شده ایران در فیفا پس گرفته شد وی در پاسخ به این سوال که از زمان حضور شما در فدراسیون بخشی از پول های بلوکه شده ایران آزاد شد.
به طور دقیق چه مقدار از پول ایران هنوز در حساب فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا مسدود است و تا چه اندازه می توان امیدوار بود این پول آزاد شود؟ گفت: اکثر پول ما از فیفا پس گرفته شده و به داوران، باشگاه و فدراسیون تحویل داده شده است. مبلغ ناچیزی از آن باقی مانده است که مربوط به پولی است که باید برای صعود به جام جهانی دریافت کنیم و در آینده خواهیم گرفت.


کد خبر: 812414  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

اقتصاد ایران بهار امسال بدون نفت 1.9 درصد رشد کرد خبرگزاری برنا  ۱۷ دقیقه پیش

اقتصاد ایران بهار امسال بدون نفت 1.9 درصد رشد کرد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، مرکز آمار گزارشی از نرخ رشد اقتصادی سه ماهه ابتدای امسال را براساس سال پایه 1390 اعلام کرد که براین اساس محصول ناخالص داخلی بدون احتساب نفت یک میلیون و 411 هزار و 385 میلیارد ریال بود که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال که یک میلیون و 384 هزار...

حضور کشورهای عربی در مذاکرات جدید با ایران خبرگزاری برنا  ۱۷ دقیقه پیش

حضور کشورهای عربی در مذاکرات جدید با ایران به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در پرونده ایران روز چهارشنبه (28 شهریور) بار دیگر از توافق هسته‌ای به دلیل متوقف نکردن برنامه موشکی ایران انتقاد کرد و خواستار بستن «پیمان» با ایران شد. هوک، برجام را توافقی...

وزیر اطلاعات در هیئت مداح معروف +عکس آفتاب نیوز  ۲۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز :

مدودوف: اقتصاد روسیه روزهای سختی پیش رو دارد ایرنا  ۳۶ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا به نقل از ریانووستی، 'دمیتری مدودوف' روز پنجشنبه در نشست دولت روسیه که به بررسی وضعیت اقتصادی این کشور اختصاص داشت، با بیان این مطلب افزود: روسیه سیاست اقتصادی خود را به گونه ای اجرا می کند که اولا حتی در شرایط نامساعد اقتصادی، پیشرفت و توسعه ادامه یابد و دوم اینکه سطح زندگی مردم ارتقا...

سیاسی کردن سفر ایرانیان به میهن خود محکوم به شکست است ایلنا  ۳۷ دقیقه پیش

سیاسی کردن سفر ایرانیان به میهن خود محکوم به شکست استبه گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در حساب توئیتری خود نوشت: «‌مقامات ایران مکرر اطمینان داده‌اند که تابعیت مضاعف به خودی خود جرم یا نقض قانون محسوب نمی‌شود و کسی به این دلیل مورد پیگرد قرار نمی‌گیرد. هر روزه صدها ایرانی مقیم انگلیس شامل دارندگان تابعیت مضاعف در امنیت به ایران...

مستند حمله سپاه به تروریست‌های حزب دموکرات پخش می‌شود جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، ماجرای حمله موشکی سپاه به گروهک تروریستی حزب دموکرات طی مستندی از نگاه کارشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرد. برنامه تلوزیونی «۳۶۰ درجه»، قصد دارد در برنامه این هفته خود که از شبکه مستند سیما پخش می‌شود ضمن مروری بر تمام اتفاقات پیرامون گروهک تروریستی...

متهم به آتش زدن یک مسلمان، نامزد انتخابات هند می شود نامه  ۱ ساعت پیش

شامیولال رگار که سال گذشته این مرد مسلمان را کشت از تمام مراحل له کردن وی زیر لگدهای خود، سلاخی و سپس زنده زنده سوزاندن او با دوربین موبایل خود فیلمبرداری کرده بود که پس از مدتی همین فیلم توسط خواهرزاده نوجوان وی روی یوتیوب قرار گرفت.آمیت جانی دبیر حزب نونیرمان سنا که این پیشنهاد را مطرح کره است در...

پمپئو: جان کری برای مخدوش کردن ترامپ تلاش می کند نامه  ۱ ساعت پیش

پمپئو چهارشنبه شب در گفت و گو با شبکه فاکس نیوز گفت: به نظر می رسد که که جان کری نمی تواند از صحنه کنار برود و فعالانه تلاش می کند که از طریق دیدار با مقامات ایرانی، دولت دونالد ترامپ را مخدوش کند. وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه گفت: کری از صحنه کنار نمی رود. زمانی که من وزیر سابق باشم کنار می...

بیانیه تند روسیه علیه اسراییل خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

بیانیه تند روسیه علیه اسراییل به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سفارت  روسیه در فلسطین اشغالی روز پنج‌شنبه با انتشار پیامی بار دیگر از حمله هوایی اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه که به سقوط یک فروند هواپیمای روس منجر شد، به شدت انتقاد و تأکید کرد که مسکو هر اقدامی لازم باشد برای حذف تهدید علیه نظامیان روس در...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده