تعداد بازدید: ۳۳
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۳ خرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۸:۳۱
مهمترین کاری که دولت برای خروج از باتلاق فقر باید انجام دهد
ایران آنلاین /همه‌ ما وحشتی عمیق از پوپولیسم داشتیم و از بازگشت آن در هراس بودیم؛ با بخت بلند، برای بار دوم در تاریخ معاصر کشور، از دام آن گریخته‌ایم. حالا دیگر اکثریت ایرانی‌هایی که عاشق این سرزمین، این جغرافیا، این فرهنگ و این خانه هستند، کم‌وبیش این پدیده را می‌شناسند و از آن بیمناکند.
ما در کتاب‌ها در مورد پدیده‌ پوپولیسم خوانده بودیم و می‌دانستیم ابزارهای عوام‌فریبی، فریبنده و پرکشش است. در سال‌های اخیر، پوپولیسم در ونزوئلا قدرت را به دست کسانی داد که آن کشور را به خاک سیاه نشانده‌اند و تقصیر را دائما به گردن خارجی‌ها می‌اندازند. در انتخابات فرانسه، خطر پوپولیسم ماری لوپن فعلا از سر مردم کوتاه شده است؛ پوپولیسمی که بر بحث‌هایی کلی و غیردقیق، بر دروغ، عوام‌فریبی و برخورد ساده‌انگارانه با مسائل مبتنی است.
بوریس جانسون و نایجل فاراژ مردم بریتانیا را با شعارهای پوپولیستی و اینکه قدرت را به شما برمی‌گردانیم، گول زدند و بریتانیا را پس از چند دهه همکاری با اروپاییان، از مزایای زندگی در اروپای متحد محروم کردند. پوپولیسم ترامپ نیز جامعه‌ آمریکا را به مسیر انحرافی کشانده است. پس، شعارهای عوام‌گرایانه نه فقط میان کشورهای توسعه‌نیافته، بلکه حتی در کشورهای توسعه‌یافته، فریبنده و پرکشش است و خریدار دارد.
البته، وحشت عمیق‌تر حاصل چیزی بود که در تاریخ در مورد ریشه‌های سوسیالیست‌های ملی‌گرا، به‌ویژه در آلمان، خوانده بودیم. وحشت داشتیم از سرچشمه‌ کار پوپولیست‌هایی ‌که با آن شعارها شروع کرده بودند و آن‌گاه با عوام‌فریبی به مرحله‌ای رسیدند که آن فجایع ننگین را در تاریخ بشری باعث شدند.
فراتر از همه‌ آنچه در تاریخ خوانده بودند، در دولت‌های نهم و دهم، ایرانیان پوپولیسم را با گوشت و پوست خود احساس کردند و دیدند که آن دولت جامعه را در صحنه‌ها‌ی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به کجا برد و چگونه ارزش‌ها را زیر و رو کرد؛ انسان‌ها را چگونه رودرروی هم گذاشت و به جان هم انداخت و غیر از بروز مشکلات عظیم اقتصادی، در سیاست هم کشور را به بن‌بست کشید.
قبل از دولت نهم، کم‌وبیش گرایش‌های چپ و راست برادرانه با هم زندگی می‌کردند؛ اما دولت پوپولیست آنان را رودرروی هم گذاشت. دروغ، فساد، بی‌ادبی و بی‌آدابی را نهادینه کرد و همه چیز را به ابتذال کشید. آنچه در انتخابات اخیر فعالان غیرسیاسی امثال من را واداشت تا برای مناظره و سخنرانی علیه چنین پدیده‌ای از شهری به شهر دیگر برویم، ترس عمیقی بود که از پوپولیسم داشتیم.
اگر در انتخابات اخیر صدای پای پوپولیسم را نمی‌شنیدیم، مسوولیت اجتماعی و عمومی برای حضور در جلسات، سخنرانی و مصاحبه نداشتیم و فقط مسوول خودمان بودیم. اما متاسفانه در انتخابات اخیر جریان پوپولیستی دوباره بسیار قوی شد؛ جریانی که از همان ابزار دروغ، بی‌صداقتی، فریب، تخریب و جعل استفاده می‌کرد.
همان جریانی که وقتی کشور در تابستان سال 1384 در جاده‌ رشد پرشتاب بود، آن را به حضیض سال 1392 به زیر کشید؛ همان جریانی که وقتی به آمارهای اقتصادی‌اش نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که از سال 86 همه چیز برعکس شده است. در سال‌های 84 و 85 هنوز وابستگی به مسیر قبل در دولت اصلاحات وجود داشت؛ اما از سال 86 همه چیز کن‌فیکون شد.
در تمامی کشورها در جریان هر انتخاباتی، طبعا توقع می‌رود کلیه‌ نامزدهای انتخابات اهداف مشترکی داشته باشند: • همه بخواهند که تورم منطقی شود؛ • همه بخواهند اشتغال را بالا ببرند؛ • همه بخواهند نرخ رشد ارتقا یابد؛ • همه بخواهند به ثروت جامعه اضافه شود؛ • و همه بخواهند رفاه را افزایش دهند، و فقر را ریشه‌کن کنند.
در آن صورت، همه‌ نامزدها برنامه‌ای خواهند داشت و ما رأی‌دهندگان باید می‌دیدیم کدام کاندیداها برای رسیدن به اهداف مجهزتر بودند و آن اهداف را تحقق می‌بخشیدند. اما در فضای پوپولیسم، وقتی کاندیدایی می‌خواست رأی بخرد، با ارقام دروغ و دست‌نیافتنی به ریاست برسد، دیگر اهداف بالا دنبال نمی‌شد.
وقتی کسی قدرت را به خاطر کنترل تورم، اشتغال، نرخ رشد، افزایش ثروت جامعه و افزایش رفاه مردم نخواهد و اصلا کاری به این حرف‌ها نداشته باشد و به بیانی کلی با طرح شعار از موضع فقیر و غنی حرکت کند و اقشار مردم را پاره پاره تعریف و تقسیم کند و هیچ جزئیات معنی‌داری در قالب برنامه نداشته باشد، باید نتیجه بگیریم که به دنبال قدرت برای خود است و در واقع کاری با مردم ندارد.
اینجاست که وحشت بر ‌آدمی مستولی می‌شود. اینجاست که باید با تمام قوا ایستاد و مقاومت کرد تا وضع مردم به حضیض سال 1392 برنگردد. آن ماشین تخریب در انتخابات اخیر دوباره به کار افتاد و گفت که دولت یازدهم هیچ کاری نکرده. طبعا درست نمی‌گفت. اینکه امروز وضع اقتصادی و معیشت مردم مطلوب نیست یک بحث بود، اما اینکه گفتند هیچ کاری نشده، بحث دیگری بود.
با هدایت و راهنمایی همه‌ بزرگان و دلسوزان کشور، بار دیگر از دام پوپولیسم گریخته‌ایم. اما طبعا جریان پوپولیستی در کمین می‌نشیند و مدعی باقی می‌ماند. دولت روحانی ‌باید با زمینه‌های رشد و نمو این جریان ویرانگر مبارزه کند. فقر و فساد دو عامل اصلی تقویت این پدیده است. اوضاع اقتصادی کشور آن‌قدر سخت است که حتی روحانی با 60 درصد رای ملت نیز دشوار بتواند خطرها را پشت سر گذارد.
با سرمایه‌ اجتماعی حاصل از انتخابات، ‌باید به جذب همه‌ مخالفان برای مبارزه با فقر و فساد پرداخت. رأی بالای رقیب روحانی بیانگر نارضایتی اقشار مردم از سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم بوده است. رئیس‌جمهوری برای حل مشکلات ساختاری اقتصاد ایران و در رأس آنها حل پدیده‌ فقر و مبارزه با فساد، نه فقط به همکاری بهترین نیروهای متخصص اقتصادی و سیاسی کشور نیاز دارد، بلکه ‌باید از حمایت و همکاری مخالفان دولت و سایر قوا برخوردار شود.
سرمایه‌ اجتماعی حاصل از انتخابات این فرصت را به دولت می‌دهد که تعامل بیشتری با مخالفان خود داشته باشد. «فقر» مهم‌ترین عامل رشد پوپولیسم است. دولت روحانی باید بتواند چتر حمایتی گسترده‌ای در چارچوب برنامه‌ جامع تامین اجتماعی بگسترد و ‌باید قادر باشد آن برنامه را اجرایی کند.
دولت روحانی با مجموعه‌ بزرگی از چالش‌ها مواجه است؛ گستردگی معضلات نباید مانع تعیین اولویت‌ها شود. مبارزه با فقر به معنای تولید بیشتر و ایجاد اشتغال هر چه گسترده‌تر است. بدون حل معضل بانک‌ها و در رأس آن حل مشکل نرخ سود بالای بانکی، موضوع تولید در ایران چاره نمی‌شود. وظیفه‌ امثال اینجانب از امروز نقد سیاست‌های اقتصادی دولت است.
باید در مقام منتقدی دلسوز از آرای مردم پاسداری کرد. آنان بزرگوارانه به مدیریت شرایط اقتصادی‌ای رأی دادند که از آن رضایت نداشتند. به دولت باید بگوییم که از مجموع صدها مشکل بر سر راه ریشه‌کنی فقر و گسترش تولید در کشور، مهم‌ترین چالش پیش‌رو، نرخ بالای سود بانکی است که کارکردن را بی‌معنا کرده است و هر کسب‌وکاری را از سکه انداخته است.
این نرخ نه نظام بانکی و نه بازار سرمایه‌ قدرتمندی باقی خواهد گذاشت که تولید را تامین مالی کنند. این نرخ انگیزه‌ای برای صاحبان صنایع و پیشه‌ها باقی نگذاشته که کار خود را گسترش دهند. امروز، مهم‌ترین کار دولت و بانک مرکزی برخورد شجاعانه با چالش بانک‌ها و نرخ سود بالای بانکی است.
/ دنیای اقتصاد  کلمات کلیدی باتلاق فقر فقر در دولت جدید ریشه کنی فقر در دولت یازدهم

کد خبر: 814089  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

اختصاصی/ طلا دچار تکرار شده است طلانیوز  ۴ دقیقه پیش

پنجشنبه ، ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ، ۱۰:۰۸طلانیوز: یک روز دیگر گذشت و طلا باز هم در آغاز رالی قیمت شکست خورد. این روند برای چند هفته ای است که در بازار ادامه دارد و با هر تصمیم طلا برای رالی قیمت سر و کلیه فروشندگان پیدا می شود.     تاد بوبوا هورویتز،مئیر عامل شرکت سرمای گدرای بوبا ادامه داد: دستان قدرتمندی...

جدال بودجه‌ های عمرانی با حقوق و دستمزد صبا ایران  ۵ دقیقه پیش

بودجه پروژه‌های عمرانی به عنوان بخشی از هزینه‌های دولت در بودجه سالانه به شمار می‌روند که در کنار هزینه‌های جاری، بخش‌های اصلی هزینه‌های بودجه سالانه را تشکیل می‌دهد. اما طی سال‌های گذشته همواره شرایطی بوده که عمده منابع به‌ سمت هزینه‌های جاری که سهم بالای آن حقوق و دستمزد کارکنان است، سرازیر...

انزوای آمریکا در نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبا ایران  ۵ دقیقه پیش

در سه روز اول شصت و دومین نشست کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در وین در حال برگزاری است، اکثر کشورهای عضو آژانس ضمن استقبال از همکاری ایران با آژانس بین المللی اتمی، خواستار حفظ و اجرای برجام شدند و از خروج یکجانبه آمریکا از برجام ابراز تاسف نمودند. تنها آمریکا، عربستان سعودی،...

نفت آمریکا ۷۱ دلاری شد شبکه ایران  ۷ دقیقه پیش

به دنبال تداوم نگرانی‌ها از کمبود عرضه جهانی با تحریم نفتی ایران در ماه نوامبر، با پنجمین کاهش هفتگی میزان ذخایر نفت آمریکا، قیمت نفت خام ۲ درصد جهش کرد. داده‌های دولتی نشان داد که در هفته گذشته، میزان ذخایر نفت تجاری آمریکا، ۲.۱ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۳۹۴.۱ بشکه رسید که پایین‌ترین...

قیمت لوازم خانگی آزاد شد شبکه ایران  ۷ دقیقه پیش

در طول هفته های اخیر اخبار متعددی مبنی بر آزادسازی قیمت لوازم خانگی در سطح بازار مطرح شد که انصاری دبیر انجمن صنعت لوازم خانگی هم با اعلام این مطلب که در صورت آزادسازی قیمت لوازم خانگی التهابات بازار کاهش  و دست دلالان از بازار کوتاه خواهد شد به خبرنگار تسنیم گفته بود: برخی از فروشندگان کالاها...

هک شدن یک ماشین‌ رأی‌گیری در آمریکا پول نیوز  ۱۳ دقیقه پیش

 پول‌نیوز - در حالی که آمریکا خود را برای انتخابات‌ میان‌دوره‌ای آماده می‌کند، یک کارشناس ثابت کرده که هک کردن و دست‌کاری نتایج آرای دستگاه‌های اخذ رأی کار چندان دشواری نیست.یکی از کارشناسان علوم کامپیوتری با انجام یک نمایش زنده نشان داده است که هک کردن و دست‌کاری نتایج رأی‌گیری توسط...

اعلام آماده‌باش مدیریت بحران به 3 شهرستان در مازندران پول نیوز  ۱۳ دقیقه پیش

پول‌نیوز - مدیرکل مدیریت بحران مازندران از اعلام آماده‌باش این مدیریت به سه شهرستان در این استان به‌علت وقوع بارندگی و سیل احتمالی خبر داد.«علی‌اصغر احمدی» ، با اشاره به این‌که بارندگی در نقاط کوهستانی هم‌چنان تداوم دارد، اظهار کرد: از صبح امروز به‌علت وقوع بارش‌های شدید در بلده آبشستگی و...

اقتصاد ایران بهار امسال بدون نفت 1.9 درصد رشد کرد ایران اکونومیست  ۲۳ دقیقه پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ مرکز آمار گزارشی از نرخ رشد اقتصادی سه ماهه ابتدای امسال را براساس سال پایه 1390 اعلام کرد که براین اساس محصول ناخالص داخلی بدون احتساب نفت یک میلیون و 411 هزار و 385 میلیارد ریال بود که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال که یک میلیون و 384 هزار و 589...

ائتلاف عربی از تمدید ماموریت گروه حقیقت یاب در یمن هراس دارد ایران اکونومیست  ۲۳ دقیقه پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ این شبکه خبری گزارش داد که به دو موضوع مهم در خصوص یمن دست یافته است که یکی از آنها مربوط به درخواست کشورهای اروپایی برای ادامه بررسی های کارشناسان گروه بین المللی حقیقت یاب در یمن و دومی مربوط به درخواست کشورهای عضو ائتلاف عربی برای توقف ماموریت این...

امشب، آخرین مهلت ثبت‌نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایسنا، دکتر شاهانی ضمن اعلام این مطلب گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر داوطلبان در خصوص تمدید مهلت ثبت نام، ویرایش رشته محل ها یا اضافه نمودن سایر گروه‌های آزمایشی دوره های کارشناسی و کاردانی(پیوسته و ناپیوسته) پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ساعت ۲۴  امشب پنج شنبه ۲۹شهریور پایان می‌یابد. دکتر...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده