تعداد بازدید: ۳۷
تاريخ انتشار: شنبه،۶ خرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۸:۲۷
همایش بررسی عرفان امام خمینی (ره) برگزارشد
به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل  روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همایش تخصصی «بررسی عرفان، اخلاق و تربیت امام خمینی (ره)» در نخجوان برگزار شد. این همایش به همت وابستگی فرهنگی ايران و با مشارکت مراکز علمی، فرهنگی و هنری ایران و نخجوان، در سالن اجتماعات هتل تبریز نخجوان برپا شد.
  در این برنامه نمایندگانی از دانشگاه شاهد، پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران، سازمان منطقه آزاد ارس، دانشگاه نخجوان، دانشگاه دولتی نخجوان، آکادمی علوم نخجوان و مراکز فرهنگی و هنری نخجوان شرکت داشتند.   جهان‌بین، معاون دانشجويی دانشگاه شاهد، آشتیانی، رییس و امیری، معاون اداری ـ مالی پردیس ارس دانشگاه تهران و همچنين معصومی  و خانم امام‌جمعه، اعضاي هیأت علمی اين پرديس دانشگاهي و محمودزاده، نماینده مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، از جمله شرکت‌کنندگان در این برنامه علمی بودند.
   منصور آیرم، سرکنسول ايران در نخجوان در آغاز اين همايش گفت: صاحب‌نظران، محققان و تحلیل‌گران، جهان امروز را بیش از هر زمانی پرتلاطم، چالشی و ملتهب ارزیابی می‌کنند. بسیاری از ناظران بین‌المللی معتقدند خشونت‌ها و بی‌سامانی‌ها در دنیای امروز به ويژه در منطقه خاورمیانه، به طور فزاینده‌ای در حال رشد و گسترش است و این وضعیت می‌تواند به ثبات و روند توسعه ملت‌های منطقه آسیب جدی بزند.
  وی افزود: در این میان وظیفه هر انسان با فرهنگ و دارای عقلانیت منطقی این است که با ترویج اندیشه‌های صلح‌طلبانه و عقلانی در برابر افراطی‌گری‌های ویرنگرایانه ایستادگی کند.   سرکنسول کشورمان در ادامه اظهار کرد: امام خمینی (ره) با تکیه ‌بر دیدگاه و اندیشه‌های مردم‌دوستی و صلح‌طلبانه توانست انقلاب اسلامی ایران را هدایت و به ‌عنوان یکی از انقلاب‌های موفق دنیا رهبری كند و به پیروزی برساند.
  منصور آیرم در پايان سخنانش اسلام‌مداری، قیام برای خدا، نفی سبیل و استقلال‌خواهی، عدم جدایی دین از سیاست، برپاداشتن معروف و نهی از منکر، حفظ منافع و مصالح نظام اسلامی، حاکمیت قانون بر حکومت افراد و تکیه بر اصل وحدت را به‌عنوان ریشه‌های اصلی اندیشه‌های امام خمینی (ره) مورد تأکید قرار داد و گفت: بنابراین باید از نو به ریشه‌های اصلی اندیشه‌های رهبرانی همانند امام خمینی (ره) و رهبران ملل دیگر توجه و در نشست‌های علمی اینچنینی و با حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران این مسايل مورد بررسی و مداقه قرار گیرد.
  سپس رامیز قاسم‌اف، استاد برجسته آکادمی علوم نخجوان در سخنرانی خود گفت: امام خمینی (ره) یکی از رهبران مردمی در قرن بیستم بود که انقلاب اسلامی ایران را شکل داد و امروز شاهد هستیم که ایران کشوری امن و باثبات در منطقه است.   وی در ادامه گفت: نمونه این امر را در سفر به تهران و ارومیه از نزدیک شاهد بودم و در سفر تهران سخنرانی عالمانه و ادیبانه رهبر انقلاب اسلامی ایران را شنیدم.
امروز می‌بینم که روابط دو کشور در تمام عرصه‌ها به‌ویژه در بخش همکاری‌های علمی در حال گسترش است و این همایش نمونه‌ای از وضعیت کنونی است.   سخنران بعدی همایش فرزاد جهان‌بین، معاون دانشجویی دانشگاه شاهد بود که مقاله خود تحت عنوان «تأثیر عرفان امام خمینی (ره) در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» را ارایه دا و طي آن گفت: عرفان امام خمینی (ره) را می‌توان در چارچوب عرفان صدرایی قرارداد.
  وي افزود: از جمله مسايل مهم در عرفان صدرا و امام خمینی (ره)، سفرهای چهارگانه عرفانی است و امام راحل خود در سیر این مراحل به ‌طور عملی گام برداشت و به‌ طور واقعی آنها را در زندگی و رفتار و باور خویش به کار بست.   جهان‌بین تصریح کرد: امام (ره) عارف را کسی می‌داند که قلب خود را آماده پذیرش هر صورتی سازد که محبوب، آن صورت را به آن قلب دهد و هیچ صورتی و فعلیتی را از پیش خود مطالبه نکند و از هر دو عالم بگذرد و به هر دو نشئه پشت پا زند.
اما نکته مهم آن است که این معنویت می‌باید با جامعه گره بخورد. امام خمینی (ره) در این خصوص بیان می‌دارند: «آنان که به این مقام یا شبیه به آن رسیده‌اند، اعتزال از خلق و انزوا اختیار نمی‌کنند، بلکه مأمور به آشنا نمودن و آشتی دادن گمراهان، با این جلوه‌ها هستند، اگرچه کم توفیق یافته‌اند.
»    معاون دانشجویی و عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد در پايان سخنانش امام راحل (ره) را عارفی عمل‌گرا و حق‌گرا معرفی كرد.   معصومی، عضو هیأت علمی پردیس دانشگاه تهران سخنران بعدی بود که بر وجوه عرفانی امام (ره) در زندگی روزمره تأکید کرد و گفت: امام (ره) به ‌تمام ‌معنا فراتر از عارف عمل کرد و در تمام مراحل زندگی و فعالیت‌های خود در عرصه‌های مختلف همواره رضای الهی را مد نظر قرار داد و بر محور حق حرکت كرد.
  معصومی افزود:  نمونه‌های بسیاری از خاطرات امام (ره) وجود دارد که می‌تواند به ‌عنوان الگوی امروز جامعه مطرح شود.   حسین آقازاده، وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان نیز در پايان اين همايش در جمع‌بندی سخنراني‌هاي ارايه شده گفت: هدف اصلی از برگزاري این همایش تبیین واقعیت‌های پنداری، رفتاری و شخصیتی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران با رویکرد علمی است.
وی در ادامه اظهار كرد: برخلاف تلاش رسانه‌های غربی برای معرفی امام (ره) به ‌عنوان یک شخصیت صرفاً سیاسی و مذهبی، ایشان واجد یک شخصیت چندبعدی است.   آقازاده افزود: بنیان و اساس بینش و عمل بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بر مبنای عرفان، اخلاق و تربیت مکتبی شکل‌ گرفته و بر این اساس بود که توانست انقلاب اسلامی را به ‌عنوان یکی از انقلاب‌های کم‌خشونت در تاریخ هدایت و رهبری كند.
بنابراين با توجه به تبلیغ یک‌سویه و جهت‌داری که در خصوص رهبران مردمی از سوی رسانه‌های غربی اجرا می‌شود، ضرورت دارد ابعاد دیگر شخصیت امام راحل (ره) توسط صاحب‌نظران مورد بازبینی و مداقه قرار گیرد.   بنا بر اين گزارش، در قالب این همایش برنامه‌های دیگری همانند نمایش گزیده مستند زندگی امام (ره)، نمایشگاه عکس، رونمایی از کتاب و رونمایی از پرتره امام راحل (ره) اجرا شد.
     

کد خبر: 818198  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

سینما مافیا ندارد / «داش آکل» طاغوتی نیست آفتاب نیوز  ۱۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایسنا، نشست فیلم‌ سینمایی «داش آکل» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمد عرب دوم مهرماه با حضور کارگردان، فیلمبردار و نویسنده این اثر در سینما «ایران» برگزار شد.در ابتدای نشست محمد عرب کارگردان فیلم سینمایی «داش آکل» با انتقاد از همراهی نکردن برخی از بازیگران این فیلم سینمایی گفت:...

واکنش محمود دولت‌آبادی به حمله تروریستی اهواز آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : این نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگاری در اتریش اظهار کرد: پیش از هر پاسخی عملیات تروریستیِ  رخ‌داده در کشورم، در شهرستان اهواز را محکوم می‌کنم؛ به خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گویم و عمیقاً متأسف هستم که جوانان ایران یکدیگر را آماج مرگ می‌کنند بی آن‌که از فرایند فاجعه آگاه باشند.

یک آمریکایی جایزه «دستاورد هنری» جشنواره اسپانیا را دریافت کرد خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وِرایِتی، «دنی دیویتو» هنرپیشه، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی جایزه «دونوستیا» را برای یک عمر دستاورد هنری در عرصه سینما و تلویزیون را دریافت کرد. امسال در همین جشنواره «جودی دنچ» هنرپیشه بریتانیایی و «هیروکازو کوره‌اِدا» نویسنده و کارگردان شهیر ژاپنی هم این جایزه را...

روابط چین و ونزوئلا؛ دوستی در وقت بحران جام نیوز  ۴ ساعت پیش

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز به نقل از بی بی سی، مقام های ونزوئلا از یک کشتی بیمارستانی چینی استقبال کرده اند. این کشتی قرار است به بیماران در ونزوئلا خدمات درمانی ارائه کند. وزیر دفاع ونزوئلا از چین تشکر کرده و گفته هر دو کشور از این کار سود خواهند برد.   گفتنی است مهاجران ونزوئلایی...

3 کتاب در حوزه مقاومت نقد می‌شود خبرگزاری فارس  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با هفته دفاع مقدس و سالروز شکست حصر آبادان 3 کتاب  درحوزه مقاومت رونمایی می‌شود . بر اساس این گزارش، در مراسمی که از ساعت 16 روز 4 مهرماه برگزار می شود از کتاب‌های «آبادان 351 روز» ، «گنجشک‌های بابا» خاطرات شهید مرتضی کریمی و «کتاب درعا» خاطرات شهید حسن غفاری اثر خانم...

سینما ذائقه مردم را تقلیل داده است/ بازیگران بی‌سواد را بزرگ نکنید! خبرگزاری فارس  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، نشست خبری فیلم سینمایی «داش آکل» بعد از ظهر امروز (دوشنبه ۲ مهر) با حضور محمد عرب کارگردان اثر، حسن پویا مدیر فیلمبرداری و منصور براهیمی نویسنده فیلمنامه در سینما ایران برگزار شد. * بازیگران «داش آکل» برای تبلیغ آن از ما پول خواستند وی در ابتدای این نشست گفت:...

۱۰ طرح در جلسه پیچینگ جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزیده شدند مرور نیوز  ۵ ساعت پیش

۱۰ طرح در جلسه پیچینگ جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزیده شدندبه گزارش مرور نیوز به نقل از ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، بر اساس اعلام محمد فهیمی مدیر کمیته روابط بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از میان ۳۷ طرح ارسالی به منظور حضور در جلسه پیچینگ این دوره از جشنواره، ۱۰ طرح توسط هیات انتخاب...

مومیایی هلندی به ایران منتقل شد مرور نیوز  ۵ ساعت پیش

مومیایی هلندی به ایران منتقل شدبه گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران شامگاه یکشنبه اول مهر ماه،  مجموعه آثار نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس از کشور هلند همراه با کارشناسان موزه درنتس به فرودگاه امام خمینی (ره) وارد و سپس تحت حفاظت ویژه به موزه ملی ایران منتقل شد. این نمایشگاه...

روایت حاج‌رضایی از زندگی توپ جمع‌کن‌های فوتبال ایلنا  ۵ ساعت پیش

روایت حاج‌رضایی از زندگی توپ جمع‌کن‌های فوتبالبه گزارش ایلنا، در پانزدهمین قسمت از فصل چهارم برنامه «هزارداستان» که با اجرای امیر حاج رضایی به عنوان مجری و راوی قصه روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، قصه مادری روایت می‌شود که با فرزند بیمارش هزینه یک تیم فوتبال را می‌دهد. فصل چهارم برنامه «هزار داستان» به تهیه‌کنندگی...

اعتراف فرانسه به استفاده از شکنجه در جنگ الجزایر خبرگزاری برنا  ۶ ساعت پیش

اعتراف فرانسه به استفاده از شکنجه در جنگ الجزایر به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ برنامه «آفریقای امروز» (Africa Today) به تهیه کنندگی متیو ریچاردسون با نگاهی به بیانیه کاخ الیزه در خصوص استفاده فرانسه از شکنجه در خلال جنگ استقلال الجزایز در دهه های 1950 و 1960 میلادی به بررسی آثار این اقدام می پردازد. کشته شدن...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده