تعداد بازدید: ۳۲
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۰ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۱:۰۵
 حقوقدانان و روزنامه‌نگاران برای اصلاح قوانین کاری کنند
حسن نمکدوست تهرانی درباره‌ی بهبود و اصلاح متون قانونی رسانه بیان کرد: حقوقدانان، روزنامه‌نگاران و … خودشان باید کاری بکنند. هر متنی که در این سالها به ساز و کار دولت رفته است، هیچ گره‌ای را باز نکرده است. لازم است حقوقدانان ما کمک کنند تا وضعیت جامعه بهتر شود. همه می‌دانیم تا وضعیت مطبوعات خوب نشود، وضعیت جامعه خوب نمی‌شود.
این مدرس روزنامه‌نگاری در ابتدای نشست «بررسی پیش‌نویس لایحه‌ی قانون انتشار رسانه‌ها»‌ گفت: اول نظرم را در سی ثانیه می‌گویم و بعد نقشم را عوض کنم و در یک موضع دیگری موضوع را بررسی می‌کنم. من با تمام نکات حقوقدانان این جلسه درباره‌ی این پیش‌نویس بدون تردید موافق هستم و هیچ ابهامی هم ندارم. اما می‌خواهم سعی کنم امروز خیلی خوشبینانه به موضوع نگاه کنم.
به هر حال من حقوقدان نیستم و متاسفانه نمی‌‌توانم مثل دوستان تک تک مواد را بررسی کنم. بنابراین سعی می‌کنم حسم را به این لایحه بیان کنم و در بیان این حس قدری هم درباره‌ی میان سطرها صحبت می‌کنم تا متوجه شویم با چه نگاه و با چه کسانی روبه‌رو هستیم و از این طریق گامی برداریم تا ما گفت‌وگو در این زمینه را شروع کنیم.
مردم، مطبوعات و دولت آینه یکدیگر هستندنمکدوست با اشاره به سخنان دکتر معتمدنژاد بیان کرد: استاد همیشه جمله‌ای به ما می‌گفت «مردم، مطبوعات و دولت آینه‌های یکدیگر هستند». یعنی اگر نقصی در دولت می‌بینید حتما همان نقص در مطبوعات و مردم هم وجود دارد. بنابراین آنچه من می‌گویم اگر به ساحت دولت برمی‌خورد حتما درباره‌ی من به عنوان یک شهروند و رسانه‌ی محل فعالیت من هم صادق است.
او ادامه داد: یکی از دوستان من در دوره‌ی آقای مهاجرانی در وزارت ارشاد کارشناس بودند. قرار بود تحقیقی انجام بدهند و لازمه‌ی آن پرسشنامه‌ای بود که نخبگان این حوزه باید آن را جواب می‌دادند. طبعا وزیر ارشاد یکی از این نخبگان بود. پرسشنامه برای او فرستاده می‌شود، گویا وزیر علاقه یا فرصت نداشته است و آن را برای معاون خود می‌فرستد و معاون برای مشاور تا این که پرسش‌نامه به خود تهیه‌کننده‌ی آن برمی‌گردد.
می‌خواهم بگویم ما با یک سیستم خیلی اندیشیده و با برنامه‌ای مواجه نیستیم که عده‌ای واقعا فکر کرده باشند لایحه‌ای در زمینه‌ی رسانه بنویسیم و … . این نکته را شما هم در لایحه‌ی نظام رسانه‌ای، این متن و … می‌بینید.قانون شکسته بسته نویسیاین مدرس روزنامه‌نگاری گفت: همان طور که آقای انصاری گفت، این متن را برای من هم فرستادند و من گفتم درباره‌ی لایحه‌ای که مبنای آن دریافت مجوز باشد، اظهار نظر نمی‌کنم.
اما به نظر می‌رسد مواردی در قانون مطبوعات وجود دارد که مشکلات جدی درست کرده است و وزارت ارشاد برای حل آنها به چند کارشناس این موضوع را سپرده است و آنها براساس بضاعت خود متنی را نوشته‌اند. یعنی قانون قبلی را پیش‌فرض می گیرند یک سری موارد را کم و زیاد می‌کنند، برای این که بتوانند بخشس از آن مسائل را حل کنند.
از این منظر می‌گویم نگاهم خوشبینانه است. سیستمی با امکانات و توانایی‌های فوق‌العاده محدود که با مسائل متعددی هم رو‌به‌رو است و احساس می‌کند می‌تواند برای حل بخشی از این مسائل با ترفند شکسته‌بسته‌ای فعلا قدری از مشکلات کار را کم کند.نمکدوست با اشاره به صحبت‌های حقوقدانان حاضر در جلسه درباره‌ی ایرادات نوشتاری و حقوقی متن بیان کرد: کافی است به ماده‌های اول متن درباره انواع رسانه‌ها توجه کنیم تا عمق بسیاری از کم دانشی‌ها و تناقض‌ها را ببینیم.
اما نباید تصور کنیم متخصصان فضای مجازی، رسانه و … با هم به تفاهم رسیدند و این لایحه را نوشته‌اند. ممکن است دانشجویی در بخشی از یک مقاله چنین تعریفی را به کار برده است و نویسنده هم آن رادر جستجوی اینترنتی پیدا کرده و به هم چسبانده است. این آینه‌ی من روزنامه‌نگار هم است که پای کامپیوترم می نشینم و خبرها را به هم وصله پینه می‌کنم.
من هم تولید نمی‌کنم. بنابراین این قانون هم کپی پیست است.معیارهای محک قانون‌های رسانه‌ایاین مدرس ارتباطات گفت: ما در مقام روزنامه‌نگار از استادان حقوق خود یاد گرفته‌ایم که هر قانون رسانه‌ای را با دو سنگ، محک بزنیم. اول این که آیا انتشار نیاز به ضرورت اخذ مجوز دارد یا خیر؟ این لایحه مانند قوانین قبلی به جز اولین قانون مطبوعات چنین چیزی را مطرح می‌کند.
دوم، قانون مسئولیت محتوا را بر عهده‌ی چه کسی گذاشته است؟ اگر از دید دوستان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها به این مسئله نگاه کنیم، آنها می‌گویند ما یک گام به جلو رفته‌ایم. مبنای این حرف چیست؟ در اصلاحیه سال ۷۹، اگر تخلفی در انتشار محتوا صورت بگیرد، هر کدام از دست اندرکاران انتشار -به گونه‌ای که حتی می‌تواند شامل روزنامه‌فروش هم شود- باید به دادگاه برود.
اما در این پیش‌نویس لایحه، مجازات برای مدیر مسئول و صاحب امتیاز است و برای روزنامه‌نگار حداقل مجازات پیش بینی شده در این متن مد نظر قرار می‌گیرد. بنابراین اگر از دید نویسندگان این پیش‌نویس لایحه نگاه کنیم، یک گام به جلو حرکت کرده‌ایم.او با اشاره به تجربه‌ای بیان کرد: من در مجله‌ای کار می‌کردم که در سال ۸۰ بعد از هشت سال فعالیت توقیف شد، به جرم ارتداد.
اما موضوع چه بود؟ آقای دکتر رضا منصوری فیزیکدان برجسته که معاون پژوهشی وزارت علوم بود، درباره‌ی خورشیدگرفتگی -که به ایران هم رسید و خیلی جذاب و پرسروصدا بود- مطلبی نوشته بود. در بخشی از این متن نویسنده نوشته بود خورشیدگرفتگی علاوه بر یک پدیده‌ی طبیعی، یک اتفاق آیینی هم است. در مناطق مختلف دنیا مردم در زمان خورشیدگرفتگی آیین‌های مختلفی را اجرا می‌کنند، مثلا هندوها در رود گنگ غسل می‌کنند و ما نماز آیات می‌خوانیم.
قاضی دلیل ارتداد را این بخش می‌دانست و می‌گفت شما دین اسلام را با هندوئیسم همانند کردید. مدیرمسئول و سردبیر هر دو به دادگاه احضار شدند. مدیرمسئول که عضو هیئت علمی یک دانشگاه بود، در دفاع به کتاب خود درباره‌ی مددکاری و حضرت علی (ع) به عنوان مهمترین مددکار اشاره کرد و گفت چه طور ممکن است من به اسلام اسائه‌ی ادب کنم؟ قاضی گفت من قبول دارم که موضوع ارتداد مربوط به شما نیست و مربوط به سردبیر است.
معنای این حرف چه بود؟ گفت چون تو مدیر مسئول هستی، در دادگاه با حضور هیئت منصفه می‌توانی محاکمه شوی، اما سردبیر را من محاکمه می‌کنم. اگر آن شرایط را به یاد بیاوریم که با روزنامه نگار می‌شد چنین رفتار و حتی بدون هیئت منصفه او را محاکمه کرد، حتما از دید نویسندگان این متن یک قدم به جلو آمده‌ایم.قدم به جلو، به تعبیر نویسندگاننمکدوست در نقد ماده ۱۸ این پیش‌نویس لایحه توضیح داد: در این ماده آمده است «مصوبات شورای عالی امنیت ملی پس از ابلاغ از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رسانه‌ها لازم الاتباع است و تخلف از آن جرم محسوب می‌شود».
در اصلاحیه سال ۷۹ این «پس از ابلاغ از طریق وزارت فرهنگ و ارشلاد اسلامی» وجود ندارد. تهیه‌کنندگان این متن احتمالا می‌گویند اگر قبلا ممکن بود کسی به عنوان شورای امنیت ملی گوشی تلفن را بردارد و مدیر مسئول را تهدید کند، این مکتوب شدن و ابلاغ آن از یک مقام مشخص از نظر آنها یک قدم به جلو است. از نظر من اینها سرمه کشیدن به چشم کور است اما سعی می‌کنم فهمی را توضیح بدهم که باعث برقراری گفت‌وگویی با دوستان شود.
این روزنامه‌نگار با اشاره به بند ۱۴ ماده ۲۰ که تغییریافته‌ی بند ۱۲ ماده‌ی ۶ قانون مطبوعات فعلی است، تشریح کرد: در این بخش عبارتی اضافه شده است که در اصلاحیه سال ۷۹ نیست. احتمالا نویسندگان این متن فکر می‌کنند عبارت «به منظور متزلزل و بی‌اعتبار کردن آن» سپر دفاعی حداقلی ایجاد می‌کنند.او همچنین به موارد دیگری مثل بند ۱۷ ماده ۲۰ درباره‌ی خدشه به حیثیت ملی نزد افکار عمومی دنیا از طریق ارائه‌ی تصویر نامناسب از فضای عمومی کشور توجه و بیان کرد: از این موارد در متن زیاد است.
حتی مواردی وجود دارد که به نظر می‌رسد به بعضی از حوادث اخیر از جمله ماجرای سفارت عربستان اشاره دارد.نمکدوست ادامه داد: براساس قانون موجود اگر همه رسانه‌ها مطلبی را بنویسند، این مطلب غلط باشد و شما هم آن خبر را کار کنید، شما هم به جرم اشاعه کذب تحت پیگرد قرار می‌گیرید. در این پیش‌نویس اما نکته‌ی جالبی وجود دارد و رسانه اول را مقصر می‌داند.
این هم از نظر آنها یک قدم به پیش است.این مدرس ارتباطات گفت: به نظر من استنباط نویسندگان پیش‌نویس لایحه این بوده است که در کلیت قضیه نمی‌توانند هیچ تغییر جدی نمی‌دهند، پس حالا در فروع دست دوم و سوم آن نگاه کنیم و ببینیم آیا می‌توانیم کلماتی را کم یا اضافه کنیم. مثلا این که نهادهای رسمی فقط می‌تواند یک خبرگزاری داشته باشند، در حالی که اصولا کشور باید یک خبرگزاری داشته باشد.
حقوقدانان و روزنامه‌نگاران کمک کنندنمکدوست ادامه داد: من ۳۹ سال است که روزنامه‌نگارم و در مقام یک روزنامه‌نگار احساس می‌کنم حقوقدانان، روزنامه‌نگاران و … خودشان باید کاری بکنند. هر متنی که در این سالها به ساز و کار دولت رفته است، بهتر از این بیرون نیامده و واقعا هیچ گره‌ای را باز نکرده است. اگر دولت نمی‌تواند رسانه را تعریف کند، من استدعا دارم حقوقدانان آن را تعریف کنند.
تا کی باید افراد مشخصی فقط درباره‌ی آزادی مطبوعات و بیان صحبت کنند. اگر هم کسانی تلاش می‌کنند، ما آنها را نمی‌شناسیم و از آنها مطلبی نخوانده‌ایم. وقتی چنین متون پر مسئله‌ای منتشر می‌شود، و سقف راه‌حل‌های دوستان در حد این مثال‌های گفته شده است، لازم است حقوقدانان ما کمک کنند تا وضعیت جامعه بهتر شود. همه می‌دانیم تا وضعیت مطبوعات خوب نشود، وضعیت جامعه خوب نمی‌شود.
تأثیر آزادی مطبوعات بر همه‌ی ساحت‌های زندگی اجتماعی است. ما روزنامه‌نگاران که بلد نیستیم قانون بنویسیم.او تاکید کرد: من استدعا می‌کنم حقوقدانان کمک کنند تا متن درستی نوشته شود. حالا اگر این متن هم رد ‌شود، مدتی سکوت می‌شود و یک متن دیگر چند ماه دیگر از جای نامشخصی منتشر می‌شود. من احساس می‌کنم با یک رویکرد خوشبینانه، نیت نویسندگان متن این بود که سنگ‌هایی را از جلوی پا بردارند ولی نمی‌دانسته‌اند باید چه کار کنند.
یا این که جرأت و جسارت این کار را ندارند چون از جامعه جرأت و جسارت نمی‌گیرند. همان طور که گفته شد بحث امتیاز و مجوز مربوط به قرن سپری شده است، و جامعه یعنی نخبگان و متخصصان باید به نویسندگان لایحه جرئت بدهند تا با این تابوها روبه‌رو شوند.نشست «بررسی پیش‌نویس لایحه‌ی قانون انتشار رسانه‌ها از نظر انطباق با حقوق ملت» ۸ شهریور در سالن اجتماعات کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد.
منبع: شفقنا رسانه

کد خبر: 819140  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: مدیا نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

وقتی آموزش «آرا یش عزاداری» جنجالی می‌شود + عکس بهداشت نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

وقتی آموزش «آرا یش عزاداری» جنجالی می‌شود + عکس اما تفاوتی که این ویدیو با بقیه ویدیوی های او داشت یک غافلگیری بود؛ آن هم اینکه این بار این شخصیت اینستاگرامی ترجیح داد در پستی که برای آریش با تم عزا منتشر می‌کند؛ آرایش هایش را پاک کند و پیشنهاد بدهد که به احترام ماتم و مجالس عزاداری، نه فقط در این ایام که در باقی مراسم‌های سوگواری اصلا...

سردار شریف: رژه نیروهای مسلح فردا در بندرعباس به میزبانی سپاه برگزار می‌شود العالم فارسی  ۵۳ دقیقه پیش

العالم - ایران / سیاسی سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به نمایش اقتدار و توان بازدارندگی نیروهای مسلح در حوزه های مختلف دفاعی در رژه سراسری نیروهای مسلح در 31 شهریورماه و همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس گفت: براساس...

بهترین زمان برای ازدواج بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

بهترین زمان برای ازدواج  به گزارش بهداشت نیوز، برای ازدواج مرد و زن باید از نظر عقلی و ذهنی به چنان رشدی برسند که بتوانند به راحتی از والدین خود جدا شوند. همچنین باید به خودکفایی دوران بزرگسالی برسند و جایگاهی رضایت بخش در بازار کار بیابند. افراد خواهان ازدواج باید صمیمیت عاطفی و جنسی را در یک رابطه مبتنی بر تعهد تجربه...

فواید استفاده از دستگاه رطوبت ساز بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

فواید استفاده از دستگاه رطوبت ساز به گزارش بهداشت نیوز، در خانه و محل کار خود به روش‌های متفاوتی می‌توانید از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید اما باید بدانید که این دستگاه، ریسک‌هایی هم دارد. در این مطلب به شما می‌گوییم مزایای استفاده از دستگاه رطوبت ساز چیست، چگونه به درستی از آن استفاده کنید و مراقب چه مواردی باید...

تعریف قرآن از «کودک درون» بهداشت نیوز  ۳ ساعت پیش

تعریف قرآن از «کودک درون» به گزارش بهداشت نیوز، «کودک درون» اصطلاحی است که اریک برن، روانشناس غربی، آن را به عنوان یک قالبِ شخصیتی در کنار «والِد درون» و «بالغ درون» مطرح کرده است. طبق این تعریف، کودک درون شامل مجموعه‌ای از خواسته‌هاست که انسان می‌بایست به آن عمل کند و اندکی...

۶ راه ثابت شده برای پیشگیری از واریس بهداشت نیوز  ۳ ساعت پیش

۶ راه ثابت شده برای پیشگیری از واریس به گزارش بهداشت نیوز، رگ های واریسی بسیار خجالت آور و زشت هستند. بسیاری از افراد سعی در خلاص شدن از آنها دارند. این رگ ها ، رگ های بزرگ شده و بهم پیچیده و تاب خورده زیر پوست میباشند و برای افرادی که مبتلا به واریس هستند پوشیدن لباسهای کوتاه غیر ممکن است. این رگ ها معمولا در پاها و قوزک پاها دیده میشوند...

۵ بهترین درمان خانگی بوی بد دهان مجله سلامت  ۳ ساعت پیش

۵ بهترین درمان خانگی بوی بد دهانبوی بد دهان از آن دسته مشکلاتی است که ممکن است زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد و بدون آنکه متوجه شوید شما را دچار مشکلاتی کند.زمانی که غذاهای بودار مانند پیاز و سیر مصرف می‌کنید ممکن است برای چند روز بوی خوبی از دهانتان خارج نشود. البته برخی از افراد همیشه دهانشان بوی بدی می‌دهد. خودتان هم ممکن است...

زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است العالم فارسی  ۳ ساعت پیش

العالم- ایران/ سیاسی  حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن ابوترابی فرد امام  جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته پایتخت ضمن اشاره به اهمیت روز عاشورا گفت: اگر عاشورا را بشناسیم و آن را تحلیل  کنیم و در این مدرسه حضور یابیم و همچنین در این راه...

مراسم بزرگداشت چهارمین سالگرد انقلاب یمن در صنعا العالم فارسی  ۳ ساعت پیش

العالم - یمن به گزارش خبرنگار العالم در یمن در این مراسم که با حضور اعضای شورای سیاسی و دولت نجات و تعدادی از مقامات و مسئولان احزاب سیاسی برگزار شد، جوانان پیشاهنگ همزمان با نواخته شدن مارش نظامی و سرودهای ملی برنامه هایی را اجرا کردند و شعارهایی در توصیف اهمیت این مناسبت سر دادند. در...

کیفیت فوق‌العاده هوای تهران در آستانه پاییز/ شاخص: ۴۹ سلامت نیوز  ۴ ساعت پیش

کیفیت فوق‌العاده هوای تهران در آستانه پاییز/ شاخص: ۴۹سلامت نیوز:هوای تهران در حال حاضر با شاخص ۴۹ در وضعیت پاک قرار دارد. به گزارش سلامت نیوز، باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران، وضعیت کیفی هوای تهران در ۲۴ ساعت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده