تعداد بازدید: ۲۵
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۰ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۱:۳۹
را ه تشخیص آسم چگونه است؟
به گزارش بهداشت نیوز، بیشترین مشکل در تشخیص آسم این است که بیماران در موقع مراجعه به دکتر متخصص ریه علائم آشکاری از آسم نشان نمی دهد.   ایا توسط دکتر خود مبتلا به آسم تشخیص داده شده اید؟ تشخیص مناسب آسم،اولین گام برای مدیریت شخص این بیماری مزمن ریه است.بعد از تشخیص آسم شما،دکتر می تواند موثرترین و ایمن ترین داروهای موجود را برای درمان علایم آسم شما تجویز کند،تا اینکه شما از یک زندگی فعال و پربار،لذت ببرید.
  مشکلات مربوط به تشخیص آسم مشکل مربوط به تشخیص آسم این است که در بیشتر اوقات،بیماران در زمان مراجعه به مطب دکتر،علایم اشکاری را از خود بروز نمی دهند.برای مثال،ممکن است شما برای یک هفته سرفه و خس خس کرده باشید،اما در زمان مراجعه به دکتر،هیچ گونه علایمی نداشته باشد.سپس،به طور ناگهانی،زمانی که کمترین انتظار ان را دارید،ممکن است علایم حمله آسمی مانند تنگی نفس،سرفه کردن، و خس خس کردن را از خود بروز دهید.
بعضی اوقات حساسیت به گرده های فصلی یا تغییرات اب و هوایی می تواند علایم حمله آسم را تحریک کنند.در دیگر زمان ها،عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا انفولانزا می توانند علایم حمله آسمی را تحریک کنند.سیگار کشیدن می تواند ماند سینوزیت و حساسیت های محیطی،علایم آسم را بدتر و وخیم تر کند.حتی ورزش کردن یا استرس ناگهانی یا حساسیت به اسپرین یا دیگر داروها می تواند باعث تحریک علایم حمله آسم،شوند.
اگر مبتلا به آسم هستید،ممکن است هفته ها یا ماه ها را بدون بروز هیچ گونه علایم آسم تجربه کنید.این وضعیت تشخیص بیماری آسم را حتی دشوارتر می کند—مگر اینکه شما مقداری تکلیف خانگی انجام دهید،به این صورت که محرک های آسم و علل آسم خود را شناسایی کرده، و به دکتر خود برای تشخیص دقیق آسم،کمک کنید.زمانی که تشخیص دقیقی انجام شد،می توانید یاد بگیرید چگونه علایم آسم خود را شناسایی و با داروهای مناسب انها را درمان کنید،تا دیگر دارای علایم آسمی که زندگی روزمره شما را مختل می کنند، نباشید.
  تشخیص آسم و ارتباط ان با دکتر خود دکتر یا متخصص آسم شما اولین و مهمترین نقش را در کمک به شما برای کنترل بیماری آسم خود،بازی می کند.نه تنها دکتر شما تنها فردی است که می تواند به دقت آسم شما را تشخیص داده و معالجه ای برای ان تجویز کند،بلکه او ممکن است تبدیل به دوستی نزدیک و قابل اعتماد برای شما تبدیل شود که می تواند در زمان دگرگون شدن نگرانی های شما به اضطراب ها و تشویش های مداوم،از شما پشتیبانی کند.
در ازمون اولیه، دکتر شما یک تاریخچه پزشکی دقیق، شامل هر گونه اطلاعات در مورد علایم آسم، وضعیت و چگونگی احساس کردن شما، محرک های آسم و حساسیت شناخته شده، سطح فعالیت و رژیم غذایی شما، محیط کاری و منزل، و سابقه خانوادگی را به دست خواهد آورد. در طی این ارزیابی، اهمیت دارد که به طور صادقانه با دکتر خود در مورد علایم و محرک های آسم صحبت کنید.
بعضی سوالاتی که شاید پیشاپیش بخواهید در نظر بگیرید شامل موارد زیر است:   1- ایا می توانید علایم آسم خود را توصیف کنید؟ (مواردی از علایم و نشانه های آسم زیر را که برای شما صدق می کنند با تیک زدن علامت گذاری کنید) -تنگی نفس -خس خس کردن،که احتمالا توسط حساسیت ها،سرماخوردگی،عفونت سینوس،یا برونشیت تحریک شده است -سرفه کردن مکرر یا سرفه کردن تنها در شب -خس خس کردن شدید در زمان نفس کشیدن یا خارج کردن نفس -نفس کشیدن سریع -درد یا فشار قفسه سینه -مشکلات تکلم -احساس اضطراب یا ترس -چهره رنگ پریده و عرق‌آلود -کبودی لب‌ها یا ناخن‌های دست   2- چه موقع علایم آسم را تجربه می‌کنید؟ -همیشه؛ غیرقابل پیش‌بینی -فقط هنگام ورزش -در هنگام شب -ساعات اولیه صبح در حین خواب -در فصل گرده‌افشانی گیاهان -وقتی احساس استرس یا اضطراب دارید -وقتی بوی دود به مشام شما می‌رسد -وقتی بوی عطری به مشامتان می‌رسد -وقتی اطراف سگها یا گربه‌ها هستید -وقتی در اتاقی دارای تهویه مطبوع بوده یا هوای سرد استنشاق می‌کنید -وقتی می‌خندید یا آواز می‌خوانید -مرتبط با حساسیت‌ها، یک عفونت سینوسی، یا آبریزش عقب بینی -مرتبط با سوزش معده یا رفلاکس معده به مری -وقتی که آسپرین، داروهای ضدالتهاب دیگر یا هر داروی دیگری مصرف می‌کنید   3- آیا سابقه خانوادگی آسم یا آلرژی دارید؟ 4- آیا به طور مداوم به برونشیت مبتلا می‌شوید؟ 5- آیا قبلاً در مورد شما بیماری آسم تشخیص داده شده است؟ 6- آیا به خاطر آسم دچار اختلال نعوظ (ED) شده یا به خاطر آسم، پردنیزون مصرف کرده‌اید؟   تشخیص آسم و آزمایشات آسم پس از گفتگو با پزشک خود در مورد علایم آسم و محرک‌های احتمالی آسم، پزشکتان معاینه جسمی، بررسی‌های آزمایشگاهی، و دیگر آزمون‌های احتمالی آسم را انجام خواهد داد.
این کار به او امکان می‌دهد که درکی قطعی از مشکل تنفسی شما پیدا کرده و پایه‌ای برای طرح برنامه درمان آسم خواهد بود. پزشک شما، برای تشخیص آسم، ممکن است از یک یا چند مورد از آزمایشات آسم که در زیر آمده است استفاده کند. این آزمایشات برای ارزیابی تنفس شما و کنترل تاثیر داروهای آسم استفاده می‌شوند.
تنفس‌سنجی –یک آزمایش کارایی ریه (یا شش) است که میزان هوای بازدم شما را می‌سنجد. این آزمایش آسم وجود هرگونه انسداد در مجاری تنفسی را که ویژگی بارز آسم بوده و با دارو قابل درمان می‌باشد، تایید کرده و می‌تواند میزان نقص کارایی ریه را به دقت بسنجد. همچنین این آزمایش می‌تواند واکنش شما به داروهای آسم را بررسی کرده و برای بزرگسالان و کودکان بالاتر از 5 سال توصیه می‌شود.
آزمایش اوج جریان- یک ارزیابی شخصی که می‌توانید در منزل برای ارزیابی کارایی ریه انجام دهید. سرعت اوج جریان تنفس (PEFR) نشانه قابل اعتمادی از وجود هرگونه مشکل در کارایی مجاری تنفسی است. پزشک شما نحوه استفاده از دستگاه نشانگر اوج جریان را، که شامل یک نفس عمیق و دمیدن آن با تمام توان ممکن است، به شما توضیح می‌دهد.
جریان اوج بالاترین سرعت جریان هوا است که می‌توانید از ریه خود خارج کنید. اگر این آزمایش به درستی انجام شود، کاهش مقیاس اوج جریان نشانگر وجود مانع در مجاری تنفسی است. اگرچه اوج جریان نسبت به تنفس‌سنجی رسمی برای کنترل عملکرد ریه از دقت کمتری برخوردار است، اما کنترل اوج جریان تنفس در منزل می‌تواند به شما در کنترل علایم آسم در منزل کمک کرده و شاخصی برای احتمال بروز حملات آسم باشد.
پرتو X قفسه سینه- اگرچه این روش همیشه ضروری نیست، اما اگر این احتمال وجود داشته باشد که علایم در اثر بیماری دیگری مثل ذات‌الریه ایجاد شده باشد، پزشک از شما می‌خواهد که عکسبرداری پرتو X قفسه سینه انجام دهید. یا، اگر داروهای آسم شما به حد کافی موثر نبوده است، عکسبرداری پرتو X قفسه سینه می‌تواند مشکل را واضح‌تر کند.
  تشخیص دقیق آسم در تشخیص آسم، شاید پزشک شما از آزمایشات دیگر آسم، مثل تست چالش متاکولین استفاده کند. متاکولین ماده‌ای است که در صورت استنشاق، باعث می‌شود که در صورت وجود آسم، مجاری تنفسی دچار انقباض شده و تنگ شوند. همه افراد به تمام آزمایشات آسم نیاز ندارند. به پزشکتان اعتماد کنید و اجازه دهید تصمیم بگیرد که کدام آزمایش‌ها برای شما مناسب است تا مطمئن شوید که بیماری دیگری ندارید.
این روند می‌تواند به شما در جلوگیری از انجام آزمایشات اضافه که تاثیر چندانی بر تشخیص بیماری ندارند و فقط بر تعداد آزمایشات و هزینه آنها می‌افزایند، کمک کند. اگر هنوز هم به تشخیص آسم شک دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که نیاز به آزمایشات بیشتری دارید یا خیر. یا، به پزشک دیگری مراجعه کنید تا مطمئن شوید که آسم یا مشکل تنفسی شما به درستی تشخیص داده شده است.
سپس، می‌توانید درمان مناسب آسم را آغاز کنید. کنترل دوباره آسم به تشخیص دقیق و حمایت نیاز دارد. پس از تشخیص صحیح آسم، پزشک شما می‌تواند داروهای موثر آسم، از جمله افشانه استنشاقی آسم و استروئید‌های استنشاقی را برای شما تجویز کند که به کاهش مشکلات تنفسی شما و رفع علایم آسم کمک کند.   منبع: آریا سلامت  

کد خبر: 819289  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای علمي

تعریف قرآن از «کودک درون» بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

تعریف قرآن از «کودک درون» به گزارش بهداشت نیوز، «کودک درون» اصطلاحی است که اریک برن، روانشناس غربی، آن را به عنوان یک قالبِ شخصیتی در کنار «والِد درون» و «بالغ درون» مطرح کرده است. طبق این تعریف، کودک درون شامل مجموعه‌ای از خواسته‌هاست که انسان می‌بایست به آن عمل کند و اندکی...

۶ راه ثابت شده برای پیشگیری از واریس بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

۶ راه ثابت شده برای پیشگیری از واریس به گزارش بهداشت نیوز، رگ های واریسی بسیار خجالت آور و زشت هستند. بسیاری از افراد سعی در خلاص شدن از آنها دارند. این رگ ها ، رگ های بزرگ شده و بهم پیچیده و تاب خورده زیر پوست میباشند و برای افرادی که مبتلا به واریس هستند پوشیدن لباسهای کوتاه غیر ممکن است. این رگ ها معمولا در پاها و قوزک پاها دیده میشوند...

۵ بهترین درمان خانگی بوی بد دهان مجله سلامت  ۱ ساعت پیش

۵ بهترین درمان خانگی بوی بد دهانبوی بد دهان از آن دسته مشکلاتی است که ممکن است زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد و بدون آنکه متوجه شوید شما را دچار مشکلاتی کند.زمانی که غذاهای بودار مانند پیاز و سیر مصرف می‌کنید ممکن است برای چند روز بوی خوبی از دهانتان خارج نشود. البته برخی از افراد همیشه دهانشان بوی بدی می‌دهد. خودتان هم ممکن است...

زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم- ایران/ سیاسی  حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن ابوترابی فرد امام  جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته پایتخت ضمن اشاره به اهمیت روز عاشورا گفت: اگر عاشورا را بشناسیم و آن را تحلیل  کنیم و در این مدرسه حضور یابیم و همچنین در این راه...

مراسم بزرگداشت چهارمین سالگرد انقلاب یمن در صنعا العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - یمن به گزارش خبرنگار العالم در یمن در این مراسم که با حضور اعضای شورای سیاسی و دولت نجات و تعدادی از مقامات و مسئولان احزاب سیاسی برگزار شد، جوانان پیشاهنگ همزمان با نواخته شدن مارش نظامی و سرودهای ملی برنامه هایی را اجرا کردند و شعارهایی در توصیف اهمیت این مناسبت سر دادند. در...

کیفیت فوق‌العاده هوای تهران در آستانه پاییز/ شاخص: ۴۹ سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

کیفیت فوق‌العاده هوای تهران در آستانه پاییز/ شاخص: ۴۹سلامت نیوز:هوای تهران در حال حاضر با شاخص ۴۹ در وضعیت پاک قرار دارد. به گزارش سلامت نیوز، باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران، وضعیت کیفی هوای تهران در ۲۴ ساعت...

دانستنی های روغن زیتون سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

دانستنی های روغن زیتونسلامت نیوز: به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، (و شجره تخرج من طور سیناء تنبت بالدهن و صبغ للاکلین) (مومنون20) بهترین روغنی که تا به حال انسان ها شناخته اند روغن زیتون است. برتری و اهمیت روغن زیتون این است که:1- اسید های چرب امگا-3 دارد.2- بالاترین درصد غیر اشباع تک پیوندی را دارد.3- دارای...

مصرف گل گاوزبان برای چه کسانی مضر است؟ بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

مصرف گل گاوزبان برای چه کسانی مضر است؟ به گزارش بهداشت نیوز: گل‌گاوزبان «Echium amoenum» گیاهی است خودرو که اغلب در دامنه کوه‌های البرز می‌روید و روستای جنت رودبار به پایتخت گل گاو‌زبان کشور معروف است. این گیاه دارای گونه‌های زیادی است و به دلیل خواص دارویی فراوان و گل‌های زیبا، بسیاری از خانواده‌ها...

تاثیر فیبر در حفظ سلامت مغز و حافظه سالمندان سلامت نیوز  ۳ ساعت پیش

تاثیر فیبر در حفظ سلامت مغز و حافظه سالمندانسلامت نیوز: نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد فیبر موجود در رژیم غذایی به حفظ سلامت مغز کمک می کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، فیبر عملکردهای بسیاری در بدن ما انجام می دهد. فیبر موجود در رژیم غذایی به کاهش کلسترول بد خون کمک کرده، التهاب را تحت کنترل می گیرد، به کنترل وزن کمک می کند، مانع از یبوست،...

نقش سیگار در ایجاد بیماری‌های قلبی سلامت نیوز  ۳ ساعت پیش

نقش سیگار در ایجاد بیماری‌های قلبیسلامت نیوز: سیگار کشیدن عامل خطر مهمی برای ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی است؛ به طوری که احتمال بروز سکته‌های مغزی و حملات قلبی در افراد سیگاری ۲ تا ۳ برابر بیشتر از غیر سیگاری‌ها است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سیگار کشیدن یک عامل خطر مهم برای ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی است....

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده