تعداد بازدید: ۳۸
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۱ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۶:۵۳
سیر تا پیاز رسوایی "ترامپ جونیور"
فرارو- آیا این بخشی از ماجراست یا تمام ماجرا؟ اکنون دیگر می توان گفت داستان ارتباط کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه تبدیل به یک "رسوایی" شده است. دیروز پسر ترامپ ایمیل هایی منتشر کرد که ثابت می کند که او با روس ها برای دریافت اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون مذاکره کرده است.   
 به گزارش فرارو، جنجال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای پیروزی دونالد ترامپ وارد فاز تازه ای شده است. مدت هاست که ترامپ در فضای سیاسی آمریکا متهم است که برای پیروزی در انتخابات از روسیه کمک گرفته است. در این رابطه اف بی آی تحقیقاتی انجام داده و در همان روزهای ابتدایی آغاز به کار ترامپ مایکل فلین مشاور امنیت ملی دولت او مجبور شد به خاطر ارتباط با روسیه استعفا دهد.  اما اکنون اتهامات جدیدتری مطرح شده است. چند روز پیش روزنامه نیویورک تایمز گزارشی منتشر کرد که براساس آن "دونالد جان ترامپ جونیور" پسر بزرگ ترامپ و داماد او "جراد کوشنر" پس از قطعی شدن نامزدی ترامپ به عنوان نماینده جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری با یک وکیل روس دیدار و گفت و گو کرده اند.  براساس گزارش نیویورک تایمز این دیدار پس از آن صورت گرفته که به تیم ترامپ وعده ارائه "اطلاعاتی مخرب" علیه هیلاری کلینتون داده شده است.  پس از انتشار گزارش دونالد ترامپ جونیور تایید کرد که با این وکیل به نام ناتالیا وسلنیتسکایا دیدار کرده است، اما افزود که "هیچ اطلاعات ارزشمندی" درباره کلینتون رد و بدل نشده است. ملاقات با وسلنیتسکایا روز ۹ ژوئن ۲۰۱۶ در برج ترامپ در نیویورک انجام شد که درست دو هفته پس از آن بود که دونالد ترامپ نامزدی حزب جمهوری خواه را به دست آورد. در این ملاقات جارد کوشنر داماد ترامپ و پل مانافورت رییس وقت ستاد انتخاباتی او هم حضور داشته اند.   
روایت اولیه پسر ترامپ پس از افشاگری نیویورک تایمز پسر ترامپ توضیحاتی درباره این دیدار داد. او در بیانیه ای گفت که یک فرد آشنا از او خواسته بود "با شخصی که به من گفته شد ممکن است اطلاعات مفیدی درباره مبارزات انتخاباتی داشته باشد" ملاقات کند. او نوشت: «من از پیش از نام این خانم خبر نداشتم. از جارد (کوشنر) و پال (مانافورت) خواستم در ملاقات شرکت کنند، اما چیزی درباره محتوای آن به آنها نگفتم. پس از خوش و بش، این خانم گفت که اطلاعاتی دارد از اینکه افراد مرتبط با روسیه به کمیته ملی حزب دمکرات کمک مالی و از خانم کلینتون حمایت می کنند.» او افزود: «اظهارات او مبهم و دو پهلو بود و معنی نمی داد. هیچ جزییات یا اطلاعاتی در حمایت از این اظهارات ارائه نشد. به سرعت معلوم شد که او اطلاعات موثری ندارد.» ترامپ جونیور گفت: «خانم وسلنیتسکایا سپس گفت و گو را به برنامه معلق شده ای برای پذیرش کودکان روس از طرف آمریکایی ها به عنوان فرزندخوانده سوق داد. برای من روشن شد که این از ابتدا دستور کار واقعی دیدار بوده و ادعای ارائه اطلاعات بالقوه مفید بهانه ای برای ملاقات بوده است.» روایت وکیل روس اما ناتالیا وسلنیتسکایا، وکیل روس که به دیدار پسر ترامپ رفته است روایتی دیگر از ماجرا ارائه کرد. او گفت: «من اطلاعات مخربی در مورد کلینتون نداشتم... اما آن‌ها به شدت مشتاق چنین اطلاعاتی بودند.»این سخنان افشا کرد که موضوع دیدار انتخابات ریاست جمهوری و به شکل مشخص رقیب انتخاباتی ترامپ "هیلاری کلینتون" بوده است. اما این وکیل روس این موضوع را از اساس رد کرده است.  او گفت: «اصلا درباره کمپین ریاست جمهوری صحبت نشد.» این وکیل روس مدعی است دیدار با پسر ترامپ درباره "برنامه پذیرش فرزند خوانندگی از روسیه" بوده است.  وسلنیتسکایا گفت ترامپ پسر، کوشنر و «پل مانافورت» مدیر وقت ستاد تبلیغاتی ترامپ تصور می‌کرده‌اند که قرار است در این دیدار اطلاعاتی دریافت کنند که می‌تواند به کلینتون ضربه بزند. او توضیح داد که "من هرگز به نمایندگی از سوی دولت روسیه کار نکرده ام و هرگز درباره هیچ کدام از این مسائل با نماینده دولت روسیه صحبت نکرده ام."  
 جارد کوشنر داماد ترامپواکنش کوشنر و مانافورتجارد کوشنر و پل مانافورت هنوز واکنشی به انتشار خبر دیدارشان با وسلنیتسکایا نشان نداده اند، هرچند وکیل کوشنر گفته که او موضوع دیدار را در فرم‌های امنیتی نوشته است. مانافورت هم ماجرا را به کسانی گفته است که از سوی کنگره آمریکا در حال تحقیق در مورد دخالت احتمالی روسیه در انتخابات هستند. سخنگوی گروه وکلای ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه گفت که او از این دیدار مطلع نبوده و در آن شرکت نداشته است. رئیس دفتر رئیس جمهور آمریکا هم گفته است که سر و صداها در مورد این دیدار "هیاهو برای هیچ" است. رابط چه کسی بوده است؟درگزارش های منتشر شده و توضیحات ترامپِ پسر مشخص شده است که یک روزنامه نگار انگلیسی نزدیک به روسیه به کمپین ترامپ پیشنهاد دیدار با وکیل روس را داده است.  دونالد ترامپ جونیور می‌گوید کسی که در جریان مراسم دختر شایسته جهان در سال ۲۰۱۳ با او آشنا شده بود، ترتیب این ملاقات را داد. روزنامه واشنگتن پست نوشته که این شخص راب گولدستون بوده که با چهره های موسیقی روسیه مرتبط است. 
راب گلدستون راب گلدستون روزنامه‌نگار سابق و برگزارکننده تورهای موسیقی است که می‌گوید این نشست را به سفارش «امین آگارالوف» خواننده آذربایجانی و داماد سابق «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور آذربایجان که ساکن روسیه و فرزند سرمایه‌داری است که سابقه تلاش برای مشارکت در یکی از پروژه‌های هتل‌سازی ترامپ را داشته، برگزار کرده است. گلدستون از حامیان سرسخت روسیه است. او این کشور را خانه دوم خود می داند. در روز پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گلدستون تصویر از خود با تیشرتی که روی آن نوشته شده بود" روسیه" منتشر کرد. گلدستون ذیل این تصویر نوشته بود "بازی دو سربرد"، پس از افشاگری های اخیر گلدستون این تصویر را ازصفحات اجتماعی خود حذف کرده است. ایمیل ها چه می گوید؟ این روایت ها  تا دیروز اعتبار و اهمیت داشت. اما دیروز هنگامی که پسر ترامپ ایمیل های خود و گلدستون را در  در این رابطه را منتشر کرد همه چیز زیر رو شد. رسانه ها معتبر جهان با بررسی این ایمیل ها آن را یک "زلزله"  می دانند. عده ای معتقدند ترامپ جونیوز مجبور به انتشار این ایمیل ها شده است، چرا که رسانه ها به آن ها دسترسی پیدا کرده اند و برای آنکه توسط رسانه ها منتشر نشود و بحران پیچیده تر نشود خود آنها را منتشر کرده است. ایمیل های ترامپ  جونیور و راب گلدستون منجر به دیدار پسر و داماد رییس جمهور آمریکا با وکیل روس شده است.  راب گلدستون به پسر ترامپ می گوید که دولت روسیه می خواهد به پدرش برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهور کمک کند.  این گفت و گو 5 ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری رخ داده است.  در بخشی از ایمیل گلدستون آمده است: «این اطلاعات آشکارا در سطح خیلی بالا و حساس است اما بخشی از روسیه و دولت آن در حمایت از آقای ترامپ است.» گلدستون در ایمیلش گفته است که آگارالوف با دادستان دیدار کرده است که او گفته مایل است اطلاعاتی در اختیار کمپین انتخاباتی ترامپ بگذارد. با وجود اینکه نام دادستان مذکور به طور کامل ذکر نشده است اما گمانه زنی ها این است که احتمالا او "یوری چایکا" دادستان کل روسیه باشد که رابطه بسیار نزدیکی با کرملین و آگارالوف دارد.  اما واکنش ترامپ جونیور به ایمیل های گلدستون بسیار مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است  "اگر این همان چیزی است که می گویی من خیلی مشتاقم به خصوص که بعدا در طول تابستان به کار می آید" اشاره پسر ترامپ به استفاده از اطلاعات در فصل تابستان در واقع نشان می دهد که او  مشتاق است تا در اوج تبلیغات انتخابات آمریکا یعنی تابستان از این اطلاعات استفاده کند.  گلدستون در ایمیل دیگری به ترامپ جونیور می نویسد"امین از من خواست که میان شما و وکیل دولت روسیه که این پنجشنبه از مسکو با پروازی عازم است قرار ملاقاتی بگذارم." این در حالی است که وکیل روس هر گونه ارتباط با دولت روسیه را رد کرده است. همچنین در حالی که پیش از این ادعا شده بود جارد کوشنر داماد پرنفود ترامپ و پل مانافورت رییس ستاد انتخاباتی او از موضوع بحث با وکیل روسی بی اطلاع بودند، اما ایمیل های منتنشر شده از گلدستون نشان می دهد این ایمیل ها از  همان ابتدا در اختیار آنها هم قرار گرفته است.  در خط بالای ایمیل ها آمده است "به: جارد کوشنر، پال مانافورت"تحلیلگران می گویند این خط می تواند دردسر سیاسی برای کاخ سفید را افزایش دهد.  
 جیمز کومی رییس سابق اف بی آی ردپای آسانژدر کنار تمام این موارد رد پای یک فرد چالش برانگیز و مرموز دیگر در این پرونده به چشم می خورد که می تواند مسئله را دشوار تر کند. او کسی نیست جز "جولیان آسانژ" مدیر سایت افشاگر "ویکی لیکس".  او پس از انتشار ایمیل های ترامپ جونیور توئیتی جالب توجه منتشر کرد "امروز صبح با ترامپ جونیور تماس گرفتم و برایش توضیح دادم که چرا باید ایمیل‌هایش را منتشر کند [مثلا از طریق ما]. دو ساعت بعد، او خودش آن‌ها را منتشر کرد." نفس ارتباط پسر ترامپ با آسانژ می تواند بر این ماجرا اثر گذار باشد. چرا که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» با مدیریت «جولیان آسانژ» ایمیل‌های حزب دموکرات و کلینتون را منتشر کرد که به عقیده بسیاری از ناظران در نتیجه انتخابات اثر گذار بود.  ایمیل های افشا شده کلینتون مربوط به دوران وزارت خارجه او بود. همچنین ویکی لیکس ایمل های از جان پودستا رییس ستاد انتخابات کلینتون منتشر کرد که در کل تمام آنها به ضرر کلینتون تمام شد.  انتشار ایمیل های کلینتون باعث شد که اف بی آی بار دیگر در آستانه انتخابات در این باره تحقیق کند. تحقیق دوباره اف بی آی ضربه مهلکی به هیلاری کلینتون بود. در همان زمان ستاد انتخاباتی کلینتون انگشت اتهام را در رابطه افشای ایمیل ها به سمت دولت روسیه گرفت.  کمپین انتخاباتی کلینتون مدعی ود که دولت روسیه قصد دارد در نتیجه انتخابات آمریکا اثر گذار باشد. از نکات جالب توجه این است که چندی پیش جیمز کومی رییس وقت اف بی آی که تحقیقات درباره کلینتون را در آستانه انتخابات آغاز کرده بود،  توسط دونالد ترامپ از کار بر کنار شد.  جیمز کومی در حال تحقیق و تفحص از ادعای ارتباط میان ستاد انتخاباتی و حلقه نزدیک به  ترامپ و دولت روسیه بود. به این ترتیب به نظر می رسد اوضاع ترامپ بسیار حساس تر شده است. رسانه ها از تعابیر تندی در باره وضعیت کنونی استفاده می کنند. تعابیری همچون "زلزله"، "غرق شدن"، "فروریختن"، "فاجعه" و... تعابیر غالب رسانه های غربی است. پرسش اساسی این است که انتشار ایمیل های ترامپ جونیور می تواند موقعیت پدرش را تهدید کند یا اینکه فقط موقعیت خود او را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟ آیا پسر برای نجات پدر این ایمل ها را منتشر کرده است؟ اگر تبانی با روسیه تائید شود چه می شود؟ 

کد خبر: 820455  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: فرارو
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ پسر ترامپ متن ایمیل‌هایش را منتشر کرد  همشهری آنلاین - بين‌الملل

آخرین خبرهای بين‌الملل

نگاهی به اهداف سفر اردوغان به برلین/ انتقاد آنکارا از نژادپرستی روزافزون در آلمان تسنیم  ۲۵ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "دی ولت" آلمان، "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه در سفر چند روز آینده خود به آلمان می خواهد تنش های اخیر با آلمان را کاملا پشت سر بگذارد. وی همچنین قرار است درباره گسترش مناسبات اقتصادی با آلمان صحبت کند.به این ترتیب...

حذف 88 هزار نفری رای دهندگان از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان تسنیم  ۲۵ دقیقه پیش

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مسئولان کمیسیون انتخابات افغانستان به خبرنگاران گفتند که بیش از 88 هزار نفر از فهرست رای دهندگان به دلیل تقلب حذف شدند و نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند.کمیسیون انتخابات در نشست مشترک با نهادهای ناظر بر روند انتخابات افغانستان فهرست ابتدایی رای دهندگان...

پارلمان عراق، انتخاب رئیس جمهور را به تاخیر انداخت شبستان  ۲۵ دقیقه پیش

پارلمان عراق، انتخاب رئیس جمهور را به تاخیر انداختبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «kurdistan24»، پارلمان عراق در بیانیه ای اعلام کرد که نمایندگان انتخاب رئیس جمهوری عراق که قرار بود فردا (سه شنبه سوم مهر) انجام شود را به تعویق انداخته اند این در حالی است که رقابت برای احزار پست ریاست جمهوری از سوی کردها بالا گرفته است.   در بیانیه...

پمپئو: روسیه مسئول حملات شیمایی در سوریه است/تحریم‌های کره‌شمالی ادامه دارد آفتاب نیوز  ۴۸ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: ما باید زمانی که حمله شیمیایی رخ می‌دهد آن را تجزیه و تحلیل کنیم، ما نمی‌خواهیم این اتفاق رخ دهد اما ما با اطلاعات و تجزیه و تحقیقات جنایی این کار را انجام خواهیم داد. مسؤولان ما از اجرای این اصل اساسی کوتاه نخواهند آمد و جوهره سلاح‌های شیمیایی...

کشف بقایای اجساد کودکان در یک گور ‌دسته‌جمعی در مکزیک آفتاب نیوز  ۴۸ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : بنابر اعلام مقامات محلی ایالت "وراکروز" همچنین تصاویری از لباس و وسایل متعلق به کودکان از محل این گور جمعی منتشر شده است.یکی از افراد نزدیک به تیم‌های بازرسی و تحقیق تایید کرده است که بقایای اجساد تعدادی کودک در این گور جمعی وجود داشته و در هفته‌های اخیر ۱۷۴ جمجمه انسان نیز در آن کشف...

الحشد الشعبی: حمله به مقر ما در القائم کار ائتلاف آمریکایی بود العالم فارسی  ۵۱ دقیقه پیش

العالم - عراق به گزارش شبکه خبری العالم به نقل از سایت الفرات، در بیانیه الحشد الشعبی آمده است: قاسم مصلح فرمانده عملیات الحشد الشعبی در محور غرب استان الانبار اعلام کرد که نیروهای دانمارکی زیر مجموعه ائتلاف آمریکایی یکی از مقرهای الحشد در ناحیه سعده در منطقه القائم را با هشت فروند...

فرمانده یمنی هشدار داد بندرهای دبی امارات و جده عربستان در تیررس موشک‌های یمن است العالم فارسی  ۵۱ دقیقه پیش

العالم - یمن سرتیپ «محمد قادری» فرمانده نیروهای دفاع ساحلی ارتش یمن اعلام کرد که اگر ائتلاف سعودی-اماراتی به بندر الحدیده حمله کند، یمن نیز بندر «جبل علی» در امارات «دبی» و بندر «جده» در عربستان را در تیررس خود خواهد داشت. سرتیپ قادری...

بازداشت گسترده مبلغان سعودی در عربستان شبکه ایران  ۵۲ دقیقه پیش

 حساب کاربری"بازداشت شدگان عقیدتی" در عربستان در توییتر اعلام کرد: تعداد استادان دانشگاهی که بازداشت شده‌اند به ۵۰ تن می‌رسد. همچنین ۲۵ خبرنگار، ۲۰ فعال حقوقی و ۱۰ وکیل نیز بازداشت شده‌اند. این حساب کاربری هفته گذشته اعلام کرده بود که تعداد بازداشت‌شدگان سیاسی در...

سوریه به سامانه اس-300 روسیه مجهز می شود شبکه ایران  ۵۲ دقیقه پیش

یک روزنامه روسی به نقل از مقامات ارشد نظامی این کشور اعلام کرد مسکو برای مقابله با حملات هوایی اسرائیل، سامانه دفاع موشکی اس-300 در اختیار سوریه قرار می‌دهد. نمایندگان پارلمان روسیه روز یکشنبه در واکنش به سرنگونی هواپیمای شناسایی روسیه تأکید کردند مسکو نباید با اسرائیل درباره سرنگونی هواپیمای...

شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن ۲۰ نفر دیگر در شرق نوار غزه ایلنا  ۱ ساعت پیش

شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن ۲۰ نفر دیگر در شرق نوار غزهبه گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، فلسطینیان ساکن نوار غزه شب گذشته در چارچوب ادامه تظاهرات بزرگ بازگشت تظاهراتی را در شرق نوار غزه برگزار کردند که نظامیان اسرائیلی با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور اقدام به سرکوب آنها کردند. این درگیری‌ها در نهایت به شهادت یک جوان فلسطینی و...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده