تعداد بازدید: ۴۷
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۲ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۱:۴۱
پوراحمد: کاری کنید پول های کلان به سوپر استارهای دوزاری ندهند/ تقدیر وزیر از سینماگران
به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس هفتمین جشن کانون کارگردانان سینمای ایران عصر امروز با حضور کارگردانان و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.در ابتدای این مراسم محمد بزرگ نیا عنوان کرد: این هفتمین شب کانون کارگردانان است البته باید هشتمین شب می بود چرا که بخاطر فوت آقای کیارستمی سال گذشته این برنامه برگزار نشد.
ما کارگردانان سینما پس از انقلاب همیشه حرف برای گفتن داشته ایم. چه در رسانه ها و با مردم و چه با مدیران دولتی. واقعیت این است که تغییر در شرایط تولید و از کار افتادگی پیشکسوتان سینما برای معیشت این افرادمشکل به وجود آورده است. فراموش نکنید که این سینما سالها از کارهای این سینما گران پیشکسوت استفاده برده است و سینمای ایران مدیون کار و تلاش آنها بوده.
دور از انصاف است که این عزیزان امروز کنار گذاشته شوند. فراموش نکنید سینمایی که پیشکسوتان خود را کنار می گذارد قابل اعتماد نخواهد بود.در ادمه او از نرگس آبیار دعوت کرد تا برای دریافت دیپلم خوش آمد خود روی صحنه حاضر شود و گفت: این کارگردان جوان نشان داد که خوش ذوق و خوش اتیه است من ورودش را به جرگه کارگردانان تبریک می گویم.
در ادامه بعد از اهداء دیپلم خوش آمد به  نرگس آبیار این کارگردان جوان گفت: شما اساتید من هستید و سال ها از شما آموخته ام. امیدوارم وقتی سینماگران ما در جهان جایزه می گیرند در اینجا از آنها تقدیر شود و برای شان سرود ملی پخش شود. امیدوارم هیچ وقت ماجرایی تراژیک مانند زنده یاد کیارستمی پیش نیاید. امیدوارم مجوز نمایش دارای اعتبار شود و شاهد توقیف فیلمی نباشیم.
بنابراین گزارش در ادامه از مسعود کیمیایی دعوت شد تا روی صحنه حاضر شود وی با اشاره به گذشته سینما گفت: در زمان ما اگر فیلم مان حایزه از خارج می گرفت ضد ارزش بود و ما تلاش می کردیم فیلمهای ما فستیوال نرود و اینگونه ما از قافله عقب افتادیم. من شاگرد دبیرستانی بودم که پدر دوستم (سیروس الوند) رییس مدرسه بود.
در آن زمان او یک نقد خوبی برای قیصر نوشت و ای کاش در کنار فیلمسازی اش منتقد می ماند. سیروس الوند عزیز افتخار ما است او در میان آثارش بهترین ندارد بلکه 5 الی 6 فیلم خوب دارد.سیروس الوند به عنوان فردی که در این جشن از او تقدیر نسل اول انجام می شود روی صحنه آمد و گفت: اگر مسعود نبود سینمای ایران چهره عوض نمی کرد او سینمای ما را به قبل و بعد خودش تقسیم کرد و اگر او فیلم قیصر را نمی ساخت شاید من هم نمی توانستم فیلم بسازم.
الوند گفت: یکی از افتخارات من این است که در زمانی که در جشنواره فیلم فجر جایزه گرفتم کارگردان های بزرگی چون حاتمی کیا و کیمیایی و مهرجویی فیلم داشتند.در ادامه مراسم رخشان بنی اعتماد برای تقدیر از ابوالحسن داودی به عنوان نسل دوم کارگردان روی صحنه آمد و عنوان کرد: خوشحالم که این افتخار به من رسید و کما بیش هم نسل یکدیگر هستیم.
آثار او پیوند موفقی بین اندیشه مخاطب و منتقد دارد.او گفت: ما باید مدیون باشیم برای سال ها فعالیت صنفی ابوالحسن داودی که واقعا تلاش کرد.در ادامه این برنامه ابوالحسن داودی که غافلگیر شده بود روی صحنه قرار گرفت که به علت هم زمانی این مراسم با تولدش بسیار تحت تاثیر قرار گرفته بود.ابوالحسن داودی گفت: امروز صرفا امده بودم تا در کنار دوستان باشم اما واقعا تشکر می کنم برای این همه لطف و محبت.
این مراسم من را یاد 30 سال پیش انداخت و دوستان جمع شدند و قرار گذاشتند کانون کارگردانان را راه بیندازند و احساس می کنم این اتفاق همین دیروز بوده است. این جلسه را صرفا برای دوستی های مان آمده ام.وی افزود: رو به  وزیر باید بگویم من اینده را کنار گذاشتم و تلاش می کنم از شرایط در لحظه لذت ببریم. گاهی با یک میل سیاسی کوچک اوضاع تغییر می کند و تلاش ما هیج می شود.
فیلم من بعد از 10 سال اکران می شود امیدوارم به سرنوشت برخی فیلم ها که با یک تماس پایین کشیده می شوند دچار نشود.داریوش فرهنگ که اجرای برنامه را عهده دار بود در ادامه این انتقاد ها اظهار کرد: جالبه جناب وزیر همه افراد در مورد سینما صحبت می کند اما سینما نمی تواند در مورد کسی حرف بزند. این باید تغییر کند.
می توان اختلاس کرد اما اندیشه یک ملت را نمی توان از بین برد.در ادامه این جشن همایون اسعدیان روی صحنه قرار گرفت تا از نسل سوم کارگردان نماینده مورد نظرشان را که سامان مقدم بود تقدیر کند وی با اشاره به بدقولی او و دوستداشتنی بودنش گفت: سامان در سینمای ما به سمت سینمایی رفت که اندازه اش از آن بلند تر است و امیدوارم شرایط فراهم شود و فیلم هایی را که دوست داری.
سامان مقدم نیز گفت: روی صحبتم با وزیر است طبق دستوری که دادند تا فیلم های توقیفی رفع توقیف شوند بگویم من هم فیلمی دارم که 11 سال پیش ساخته شده است. فیلم سینمایی «صد سال به این سال ها» پروانه  نمایس هم دارد. انقدر به من گفتند سلطنت طلب و جاسوس موساد و ... که من تصمیم گرفتم سکوت کنم.در ادامه این مراسم سید رضا صالحی امیری روی صحنه آمد و بیان کرد: بسیار خوشبختم که امشب در جمع صمیمی کارگردانان سینما حضور دارم و می توانم به آنها عرض ارادت کنم.
من آمدم در جمع شما تا یک بار دیگر از جانب دولت و سازمان سینمایی از شما تقدیر صمیمی داشته باشد. به عقیده ما سینمای ایران در آستانه یک جهش قرار دارد. همانطور که تحولاتی در زمینه اجتماعی و اقتصادی داشته ایم باید در دهه چهارم جهشی در سینما داشته باشیم.وی ادامه داد: ما و شما در یک صف و جمع قرار داریم، می توانم یاد آور شوم روزهای اولی که وزارت را دریافت کردم از هنرمندان حمایت کردم.
اینکه شما انتظار حمایت دارید حق طبیعی شماست. جهت گیری امروز آقای حیدریان و خانه سینما یک هدف مشترک است و آن حمایت از سینماگران برای رسیدن به قله است. من هفته قبل با مدیران عامل بانکها جلسه داشته ام تا بتوانیم از نظر اقتصادی به فیلمسازان کشورمان کمک کنیم. امنیت شما و کرامت شما را امنیت و کرامت خودمان می دانیم و در هر شرایطی بوده است تا به امروز در کنار شما بوده ایم تا به امید خدا این راه را تا قله ادامه دهیم.
سپس مراسم بزرگداشت کیومرث پوراحمد برگزار شد.کیانوش عیاری درباره پوراحمد گفت: حضور در کنار دوستانم برایم جذاب است همچون بستنی خوردن. کیومرث پوراحمد در ذهن من یک فردی بود که کار خود را به درستی انجام می دهد. وقتی برای اولین بار او را دیدم متوجه شدم که درست درباره او تصور می کردم. او کسی است که ورای نگاه های سیاسی و برای مردم خود فیلم می سازد.
در حالی که به شدت آدم سیاسی است اما این روحیه را وارد کار خود نکرد.کیومرث پوراحد ضمن دریافت جایزه خود گفت: آقای وزیر تو را به خدا هر کاری می توانید انجام دهید که دیگر پولهای مردم از کشور خارج نشود، این موضوع کمر سینمای ایران را شکسته است و تهیه کنندگان پول های کلان را به سوپر استارهای دوزاری ندهند.

کد خبر: 821041  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

یک آمریکایی جایزه «دستاورد هنری» جشنواره اسپانیا را دریافت کرد خبرگزاری فارس  ۴ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وِرایِتی، «دنی دیویتو» هنرپیشه، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی جایزه «دونوستیا» را برای یک عمر دستاورد هنری در عرصه سینما و تلویزیون را دریافت کرد. امسال در همین جشنواره «جودی دنچ» هنرپیشه بریتانیایی و «هیروکازو کوره‌اِدا» نویسنده و کارگردان شهیر ژاپنی هم این جایزه را...

روابط چین و ونزوئلا؛ دوستی در وقت بحران جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز به نقل از بی بی سی، مقام های ونزوئلا از یک کشتی بیمارستانی چینی استقبال کرده اند. این کشتی قرار است به بیماران در ونزوئلا خدمات درمانی ارائه کند. وزیر دفاع ونزوئلا از چین تشکر کرده و گفته هر دو کشور از این کار سود خواهند برد.   گفتنی است مهاجران ونزوئلایی...

3 کتاب در حوزه مقاومت نقد می‌شود خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با هفته دفاع مقدس و سالروز شکست حصر آبادان 3 کتاب  درحوزه مقاومت رونمایی می‌شود . بر اساس این گزارش، در مراسمی که از ساعت 16 روز 4 مهرماه برگزار می شود از کتاب‌های «آبادان 351 روز» ، «گنجشک‌های بابا» خاطرات شهید مرتضی کریمی و «کتاب درعا» خاطرات شهید حسن غفاری اثر خانم...

سینما ذائقه مردم را تقلیل داده است/ بازیگران بی‌سواد را بزرگ نکنید! خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، نشست خبری فیلم سینمایی «داش آکل» بعد از ظهر امروز (دوشنبه ۲ مهر) با حضور محمد عرب کارگردان اثر، حسن پویا مدیر فیلمبرداری و منصور براهیمی نویسنده فیلمنامه در سینما ایران برگزار شد. * بازیگران «داش آکل» برای تبلیغ آن از ما پول خواستند وی در ابتدای این نشست گفت:...

۱۰ طرح در جلسه پیچینگ جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزیده شدند مرور نیوز  ۳ ساعت پیش

۱۰ طرح در جلسه پیچینگ جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزیده شدندبه گزارش مرور نیوز به نقل از ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، بر اساس اعلام محمد فهیمی مدیر کمیته روابط بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از میان ۳۷ طرح ارسالی به منظور حضور در جلسه پیچینگ این دوره از جشنواره، ۱۰ طرح توسط هیات انتخاب...

مومیایی هلندی به ایران منتقل شد مرور نیوز  ۳ ساعت پیش

مومیایی هلندی به ایران منتقل شدبه گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران شامگاه یکشنبه اول مهر ماه،  مجموعه آثار نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس از کشور هلند همراه با کارشناسان موزه درنتس به فرودگاه امام خمینی (ره) وارد و سپس تحت حفاظت ویژه به موزه ملی ایران منتقل شد. این نمایشگاه...

روایت حاج‌رضایی از زندگی توپ جمع‌کن‌های فوتبال ایلنا  ۳ ساعت پیش

روایت حاج‌رضایی از زندگی توپ جمع‌کن‌های فوتبالبه گزارش ایلنا، در پانزدهمین قسمت از فصل چهارم برنامه «هزارداستان» که با اجرای امیر حاج رضایی به عنوان مجری و راوی قصه روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، قصه مادری روایت می‌شود که با فرزند بیمارش هزینه یک تیم فوتبال را می‌دهد. فصل چهارم برنامه «هزار داستان» به تهیه‌کنندگی...

اعتراف فرانسه به استفاده از شکنجه در جنگ الجزایر خبرگزاری برنا  ۴ ساعت پیش

اعتراف فرانسه به استفاده از شکنجه در جنگ الجزایر به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ برنامه «آفریقای امروز» (Africa Today) به تهیه کنندگی متیو ریچاردسون با نگاهی به بیانیه کاخ الیزه در خصوص استفاده فرانسه از شکنجه در خلال جنگ استقلال الجزایز در دهه های 1950 و 1960 میلادی به بررسی آثار این اقدام می پردازد. کشته شدن...

راهبه بر گیشه بین الملل سلطه یافت خبرگزاری برنا  ۴ ساعت پیش

راهبه بر گیشه بین الملل سلطه یافت به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ فیلم «راهبه» به کارگردانی «کوین هاردی» و با فیلم‌نامه نوشته «گری دوبرمن» که بر پایه داستانی از «دوبرمن» و «جیمز وان» نوشده شده است و در آن «تیسا فارمیگا»، «دمیان...

حضور قانون مورفی در اکران پاییزی قطعی شد شبکه ایران  ۴ ساعت پیش

امیر جدیدی، امیر جعفری، هادی کاظمی، سروش صحت، سیروس گرجستانی، آناهیتا درگاهی، مهسا طهماسبی، دانیال غفارزاده و رامبد جوان بازیگران فیلم هستند. بازیگران خاص در قانون مورفی رامبد جوان «قانون مورفی» در ژانر کمدی اکشن در تهران و شمال کشور فیلمبرداری شده است./ایلنا ...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده