تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۲ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۱۰
نخستین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه/ آغاز دورانی جدید
لفظ «کودتای نافرجام» برای اتفاقاتی که در شب ۱۵ جولای یک سال قبل در ترکیه رخ داد رسا نیست.زلزله شاید؟ شوک؟ انفجار؟یک سال از آنچه در همه جا به‌عنوان کودتای نافرجام ترکیه خوانده می‌شود، گذشته است. به گزارش همشهری، در سالگرد این اتفاق اما ترکیه‌ای که با آن روبه‌رو هستیم هیچ شباهتی با ترکیه قبل از آن شب تابستانی در سال ۲۰۱۶ ندارد.
شاید اکنون با ۲ترکیه مواجه هستیم: ترکیه قبل و ترکیه بعد از کودتایی که مانند زلزله یا انفجاری این کشور را در داخل و خارج تغییر داد و همه ابعاد این کشور از اجتماع و اقتصاد گرفته تا سیاست خارجی زیر سایه آن قرار گرفت. بدون شک ۱۵ جولای اتفاقی در تاریخ ترکیه به‌حساب می‌آید. در ترکیه‌ای که کودتا در آن بی‌سابقه نبوده و چند بار نظامیان قدرت را از دولت دمکرات به زور سرنیزه تصاحب کرده‌اند.
آمدن مردم به خیابان‌ها برای حفظ پایه‌های دمکراسی یک اتفاق تاریخی بوده است. اما از آن زمان رجب طیب اردوغان و اطرافیانش دست به یک پاکسازی و تسویه‌حساب گسترده در این کشور زدند که این کشور را به یک فضای دوقطبی شدید برد. وضعیت اضطراری در ترکیه که پس از این کودتا برقرار شد همچنان ادامه دارد و دولت این کشور می‌تواند به راحتی هر فرد مظنونی را همچنان به جمع حدود ۱۷۰ هزار بازداشت و زندانی این کشور پس از کودتا اضافه کند.
با وجود گذشت یک سال از کودتا هنوز هم هر روز در گوشه و کنار این کشور افرادی به اتهام دست داشتن در کودتا بازداشت می‌شوند. اتهام ‌افراد می‌تواند از استفاده کردن از یک اپلیکیشن تا پیدا کردن اثر انگشت‌شان روی کتابی نوشته فتح‌الله گولن متفاوت باشد. حدود ۱۴۰هزار نفر در ارتباط با این کودتا از کارهایشان برکنار شده‌اند و این جریان همچنان با برقراری وضعیت اضطراری ادامه دارد.
معاون نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرده که طی یک سال گذشته دولت این کشور کنترل حدود هزار شرکت خصوصی این کشور را در اختیار گرفته و آنها را به اتهام ارتباط با جنبش گولن تصاحب کرده است. موج جدیدی از دستگیری‌ها هم در آستانه نخستین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه آغاز شده است. چند روز قبل مقام‌های این کشور حکم بازداشت ۱۰۵ نفر از کار‌کنان سابق شورای پژوهش و کارشناسان فناوری اطلاعات را صادر کردند.
آنها یک سال پس از کودتا متهم شده‌اند که به لحاظ فناوری از کودتای نافرجام پشتیبانی کرده‌اند. همچنین طی هفته اخیر ۴۳ نفر در دفتر نخست‌وزیری ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتا دستگیر شده‌اند. کار به جایی رسید که پلیس ترکیه هفته گذشته ۸ فعال سرشناس حقوق بشر ازجمله ایدیل اسر، مسئول سازمان عفو بین‌الملل در ترکیه را بازداشت کرد.
اکثر این افراد به اتهام ارتباط با جنبش فتح‌الله گولن یا «خدمت» بازداشت یا از کارشان برکنــــــار شده‌اند اما با وجود تلاش بسیار آنکارا، گولن که همچنان به‌عنوان متهم اصلی این کودتا معرفی می‌شود در آمریکا به سر می‌برد. او که طی یک سال قبل بارها دست داشتن در کودتا را رد کرده، در آستانه سالگرد این اتفاق هم گفته است از آمریکا فرار نمی‌کند اما اگر واشنگتن به استرداد او رأی بدهد این مسئله را می‌پذیرد.
۱۵ جولای خیابان در مقابل ۱۵ جولای کاخ نهادهای بین‌المللی و جامعه‌جهانی طی یک سال گذشته بارها از دولت ترکیه به‌خاطر سرکوب مخالفان به بهانه کودتا انتقاد کرده‌اند. طی یک سال اخیر مخالفت‌ها با دولت ترکیه شدت بیشتری پیدا کرده است. نمونه بارز آن تظاهرات اخیر مخالفان با راهپیمایی از آنکارا تا استانبول طی ۲۵ روز بود که کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریت خلق آن را با وجود تهدیدهای مقام‌های دولت این کشور رهبری کرد.
اردوغان و دیگر مقام‌های این کشور قلیچداراوغلو و شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی را به‌عنوان حامیان کودتاگران و تروریست‌ها توصیف کرده‌اند. قلیچداراوغلو، این تظاهرات را پس از آن شروع کرد که معاون این حزب به اتهام دست داشتن در کودتا به ۲۵ سال حبس محکوم شد. معترضان می‌گویند اصول جمهوری و دمکراسی در ترکیه ازجمله استقلال دستگاه قضایی از بین رفته است.
این گردهمایی یک بیانیه ۱۰ ماده‌ای داشت. در این بیانیه هرچند کودتای نافرجام ترکیه محکوم شده اما در آن به دو ۱۵ جولای اشاره شده است: ۱۵ جولای خیابان یا مردم در مقابل ۱۵ جولای کاخ یا دولتی‌ها. در این بیانیه آمده است:‌ ایستادگی مجلس ترکیه و مقاومت مردم در مقابل کودتاگران موجب پیروزی قانون اساسی و دمکراسی در کشور شد.
به این ۱۵ جولای خیابان می‌گوییم. ولی حزب حاکم ۱۵ جولای را فرصتی برای خود دید و در آن با برقراری وضعیت فوق‌العاده وظایف مجلس ترکیه غصب شد. به این ۱۵ جولای کاخ می‌گوییم. دوران سیاست خارجی جدید طی یک سال اخیر و در سایه کودتای نافرجام، سیاست خارجی ترکیه هم دچار تغییرات بسیار شده است. مقام‌های اروپایی به‌شدت از سیاست دولت ترکیه در یک سال اخیر انتقاد کرده‌اند و تنش میان دو طرف بالا گرفته است.
دولت هلند هفته گذشته اعلام کرد که معاون نخست‌وزیر ترکیه نمی‌تواند برای سخنرانی به این کشور برود. آلمان هم درخواست رئیس‌جمهور ترکیه برای سخنرانی مقابل ترک‌تبارها را رد کرده بود. همچنین دولت اتریش جلوی ورود یک وزیر اقتصاد ترکیه را که قصد داشت در مراسم سالگرد کودتای نافرجام در جمع ترک‌های مقیم اتریش سخنرانی کند، گرفت.
روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه با بی‌بی‌سی به اتحادیه اروپا تاخت و اعلام کرد که این اتحادیه با سیاست غیرشفاف درباره مسئله پیوستن ترکیه به این اتحادیه، وقت آنکارا را تلف می‌کند. او گفت: اگر اتحادیه اروپا صریح بگوید ما نمی‌توانیم ترکیه را بپذیریم خیالمان راحت خواهد شد و سراغ طرح‌های بعدی می‌رویم.
او همچنین زمانی که خبرنگار بی‌بی‌سی بسته شدن ۱۶۰ رسانه و برکناری ۲ هزار و ۵۰۰ روزنامه‌نگار این کشور را پس از کودتا یادآور شد، این آمار را زیر سؤال برد و گفت: تنها ۲ روزنامه‌نگار واقعی هم‌اکنون در زندان‌ هستند. مقام‌های آمریکا هم با وجود به قدرت رسیدن ترامپ همچنان درخواست و آرزوی دیرینه دولت ترکیه یعنی استرداد گولن را نپذیرفته‌اند و اسناد ارائه شده از سوی دولت ترکیه را ناکافی می‌دانند.
دولت ترکیه طی یک سال اخیر همواره آمارهای نهادهای حقوق بشر را زیر سؤال برده است و برکناری‌ها و بازداشت‌‌های گسترده را حق مسلم خود دانسته است. تنها رأی‌گیری پس از کودتای ترکیه یعنی همان همه‌پرسی قانون اساسی برای افزایش اختیارات قانون اساسی اما پیام واضحی داشت. اردوغان و یارانش با ۵۱ درصد آرا در این همه‌پرسی اعلام پیروزی کردند اما شاید هیچ وقت پاسخ «نه» ۴۹ درصد مابقی جمعیت این کشور را به‌حساب نیاوردند.
اردوغان و حزب عدالت و توسعه در همه سال‌های اخیر که قدرت را در این کشور در اختیار داشته‌اند این حجم مخالفان را تجربه نکرده‌اند. یک‌سال اخیر و حوادث ریز و درشت آن نشان داد که لفظ «کودتای نافرجام» برای نیمه‌شب تابستانی ۱۵ جولای ۲۰۱۶در ترکیه رسا نیست. ترکیه در یک سال اخیر تحولی بزرگ‌تر و عمیق‌تر از یک «کودتای نافرجام» را تجربه کرده است.
پایگاه خبری الف – آخرین عناوین سیاسی :: نسخه کامل <

کد خبر: 821202  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بوکان نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

بلاتکلیفی تعرفه‌های درمانی، زنگ خطر سلامت خبرگزاری فارس  ۳۴ دقیقه پیش

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به رقم اعلامی تورم از سوی دولت محترم، گفت: آنچه در جامعه، زندگی مردم و قیمت‌ها مشاهده می‌شود بنظر می‌رسد با رقم منطقی تورم متفاوت است. ایرج خسرونیا افزود: به دلیل نوسانات قیمت ارز و وضعیت مبهم موجود احتمال...

همسویی برخی‌ داخلی‌ها با دشمن قابل هضم نیست/ نیروی انتظامی از اجرای قانون عقب‌نشینی نکند آنا  ۳۵ دقیقه پیش

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت تعامل قوا در تأمین امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری در کشور، معاون اول خود را مأمور تهیه طرحی برای پیشبرد این امر کرد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی...

هپاتیت C در میان مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی شایع‌تر است آنا  ۳۵ دقیقه پیش

دبیر علمی هفته سلامت گوارش با اشاره به اینکه ایران برنامه حذف هپاتیت‌های B و C را مدنظر دارد، گفت: ۹۰ درصد هپاتیت C در میان معتادان تزریقی دیده می‌شود. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، دکتر حسین پوستچی، دبیر علمی هفته سلامت گوارش اظهار...

حمله خودروی وَن به عابران پیاده در کانادا ستاره ها  ۱ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری ایسنا:  پلیس کانادا هویت عامل حادثه اصابت خودروی ون به رهگذران در یکی از خیابان‌های اصلی تورنتو را که ۱۰ نفر کشته و ۱۶ نفر زخمی برجای گذاشت، شناسایی کرده است. پلیس مظنون را "الک میناسیان"، ۲۵ ساله معرفی کرده است. این واقعه حدود ساعت ۱۳:۳۰...

زن طراح، مرد ساختمان ساز را به تعرض متهم کرد ستاره ها  ۱ ساعت پیش

روزنامه شرق نوشت: مهندسی که متهم است یک زن طراح را مورد تعرض قرار داده وقتی با مدارک دادگاه روبه‌رو شد، ادعا کرد زن طراح برای او نقشه کشیده و می‌خواهد اخاذی کند. چهار سال پیش زن جوانی به مأموران پلیس خبر داد از سوی مهندسی مورد تعرض قرار گرفته ‌است. این زن به پلیس گفت مهندسی که یک...

"کودکان زباله‌گرد" قربانی مافیای میلیاردی پسماند ایلنا  ۱ ساعت پیش

"کودکان زباله‌گرد" قربانی مافیای میلیاردی پسماندبه گزارش خبرنگار ایلنا، وجود کار کودک در پایتخت و کلانشهرهای ایران سال‌هاست، تبدیل به یک پدیده و بحران غیرقابل انکار شده است. کار کودک بحرانی پیچیده و چندوجهی است که دارای ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نژادی است، هر چقدر چهره ناخوشایند کار کودک بیشتر مشخص می‌شود، سودجویان این نیروی کار ارزان...

سیل و آب‌گرفتگی در ۶ استان/ ٣ نفر جان خود را از دست دادند ایلنا  ۱ ساعت پیش

سیل و آب‌گرفتگی در ۶ استان/ ٣ نفر جان خود را از دست دادندمرتضی سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین گزارش سیل و آبگرفتگی و توفان در دو روز گذشته گفت: ۶ استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان متاثر از سیل و آب‌گرفتگی هستند. وی با اشاره به مناطق امدادرسانی شده تصریح کرد: به ٣٦ شهر، روستا و مناطق عشایرنشین...

امام خمینی: معالجات "طب قدیم" اساسی بود + فیلم تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران؛‌ امام خمینی(ره) در مقاطع مختلف حیات پربرکت خود بارها درباره طب سنتی کشورمان نکاتی را گوشزد فرمودند از جمله در کتاب کشف‌الاسرار خود درباره  طب غربی و نابودی ذخایر طب سنتی کشورمان متذکر شده‌اند:«غرب همه چیز استعماری دارد، طب استعماری، فرهنگ...

معرفی 7 گزینه شهرداری تهران تا پیش از ظهر امروز تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اعضای شورای شهر تهران در ادامه برگزاری جلسات هم‌اندیشی انتخاب شهردار تهران، چهارمین جلسه خود را نیز در این زمینه از صبح امروز آغاز کردند. این در حالیست که در سومین جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای شهر تهران که در روز یکشنبه گذشته برگزار شد، اعضای شورا نام...

شفاف‌سازی نرخ‌‌ها و تعرفه‌ها در حوزه خدمات خانگی شبستان  ۱ ساعت پیش

شفاف‌سازی نرخ‌‌ها و تعرفه‌ها در حوزه خدمات خانگی    به گزارش خبرگزاری شبستان، اپلیکیشن «هوم سرویز» كه یک اپلیکیشن خدمات خانگی است و حدود 2 سال از فعالیتش در این حوزه می­ گذرد، به‌تازگی توانسته است نرخ خدمات مختلف مرتبط با امور زندگی مردم را شفاف‌سازی کند. در این برنامه سرویس‌های مختلفی قرار گرفته‌اند...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده