تعداد بازدید: ۳۸
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۲ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۱۰
نخستین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه/ آغاز دورانی جدید
لفظ «کودتای نافرجام» برای اتفاقاتی که در شب ۱۵ جولای یک سال قبل در ترکیه رخ داد رسا نیست.زلزله شاید؟ شوک؟ انفجار؟یک سال از آنچه در همه جا به‌عنوان کودتای نافرجام ترکیه خوانده می‌شود، گذشته است. به گزارش همشهری، در سالگرد این اتفاق اما ترکیه‌ای که با آن روبه‌رو هستیم هیچ شباهتی با ترکیه قبل از آن شب تابستانی در سال ۲۰۱۶ ندارد.
شاید اکنون با ۲ترکیه مواجه هستیم: ترکیه قبل و ترکیه بعد از کودتایی که مانند زلزله یا انفجاری این کشور را در داخل و خارج تغییر داد و همه ابعاد این کشور از اجتماع و اقتصاد گرفته تا سیاست خارجی زیر سایه آن قرار گرفت. بدون شک ۱۵ جولای اتفاقی در تاریخ ترکیه به‌حساب می‌آید. در ترکیه‌ای که کودتا در آن بی‌سابقه نبوده و چند بار نظامیان قدرت را از دولت دمکرات به زور سرنیزه تصاحب کرده‌اند.
آمدن مردم به خیابان‌ها برای حفظ پایه‌های دمکراسی یک اتفاق تاریخی بوده است. اما از آن زمان رجب طیب اردوغان و اطرافیانش دست به یک پاکسازی و تسویه‌حساب گسترده در این کشور زدند که این کشور را به یک فضای دوقطبی شدید برد. وضعیت اضطراری در ترکیه که پس از این کودتا برقرار شد همچنان ادامه دارد و دولت این کشور می‌تواند به راحتی هر فرد مظنونی را همچنان به جمع حدود ۱۷۰ هزار بازداشت و زندانی این کشور پس از کودتا اضافه کند.
با وجود گذشت یک سال از کودتا هنوز هم هر روز در گوشه و کنار این کشور افرادی به اتهام دست داشتن در کودتا بازداشت می‌شوند. اتهام ‌افراد می‌تواند از استفاده کردن از یک اپلیکیشن تا پیدا کردن اثر انگشت‌شان روی کتابی نوشته فتح‌الله گولن متفاوت باشد. حدود ۱۴۰هزار نفر در ارتباط با این کودتا از کارهایشان برکنار شده‌اند و این جریان همچنان با برقراری وضعیت اضطراری ادامه دارد.
معاون نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرده که طی یک سال گذشته دولت این کشور کنترل حدود هزار شرکت خصوصی این کشور را در اختیار گرفته و آنها را به اتهام ارتباط با جنبش گولن تصاحب کرده است. موج جدیدی از دستگیری‌ها هم در آستانه نخستین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه آغاز شده است. چند روز قبل مقام‌های این کشور حکم بازداشت ۱۰۵ نفر از کار‌کنان سابق شورای پژوهش و کارشناسان فناوری اطلاعات را صادر کردند.
آنها یک سال پس از کودتا متهم شده‌اند که به لحاظ فناوری از کودتای نافرجام پشتیبانی کرده‌اند. همچنین طی هفته اخیر ۴۳ نفر در دفتر نخست‌وزیری ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتا دستگیر شده‌اند. کار به جایی رسید که پلیس ترکیه هفته گذشته ۸ فعال سرشناس حقوق بشر ازجمله ایدیل اسر، مسئول سازمان عفو بین‌الملل در ترکیه را بازداشت کرد.
اکثر این افراد به اتهام ارتباط با جنبش فتح‌الله گولن یا «خدمت» بازداشت یا از کارشان برکنــــــار شده‌اند اما با وجود تلاش بسیار آنکارا، گولن که همچنان به‌عنوان متهم اصلی این کودتا معرفی می‌شود در آمریکا به سر می‌برد. او که طی یک سال قبل بارها دست داشتن در کودتا را رد کرده، در آستانه سالگرد این اتفاق هم گفته است از آمریکا فرار نمی‌کند اما اگر واشنگتن به استرداد او رأی بدهد این مسئله را می‌پذیرد.
۱۵ جولای خیابان در مقابل ۱۵ جولای کاخ نهادهای بین‌المللی و جامعه‌جهانی طی یک سال گذشته بارها از دولت ترکیه به‌خاطر سرکوب مخالفان به بهانه کودتا انتقاد کرده‌اند. طی یک سال اخیر مخالفت‌ها با دولت ترکیه شدت بیشتری پیدا کرده است. نمونه بارز آن تظاهرات اخیر مخالفان با راهپیمایی از آنکارا تا استانبول طی ۲۵ روز بود که کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریت خلق آن را با وجود تهدیدهای مقام‌های دولت این کشور رهبری کرد.
اردوغان و دیگر مقام‌های این کشور قلیچداراوغلو و شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی را به‌عنوان حامیان کودتاگران و تروریست‌ها توصیف کرده‌اند. قلیچداراوغلو، این تظاهرات را پس از آن شروع کرد که معاون این حزب به اتهام دست داشتن در کودتا به ۲۵ سال حبس محکوم شد. معترضان می‌گویند اصول جمهوری و دمکراسی در ترکیه ازجمله استقلال دستگاه قضایی از بین رفته است.
این گردهمایی یک بیانیه ۱۰ ماده‌ای داشت. در این بیانیه هرچند کودتای نافرجام ترکیه محکوم شده اما در آن به دو ۱۵ جولای اشاره شده است: ۱۵ جولای خیابان یا مردم در مقابل ۱۵ جولای کاخ یا دولتی‌ها. در این بیانیه آمده است:‌ ایستادگی مجلس ترکیه و مقاومت مردم در مقابل کودتاگران موجب پیروزی قانون اساسی و دمکراسی در کشور شد.
به این ۱۵ جولای خیابان می‌گوییم. ولی حزب حاکم ۱۵ جولای را فرصتی برای خود دید و در آن با برقراری وضعیت فوق‌العاده وظایف مجلس ترکیه غصب شد. به این ۱۵ جولای کاخ می‌گوییم. دوران سیاست خارجی جدید طی یک سال اخیر و در سایه کودتای نافرجام، سیاست خارجی ترکیه هم دچار تغییرات بسیار شده است. مقام‌های اروپایی به‌شدت از سیاست دولت ترکیه در یک سال اخیر انتقاد کرده‌اند و تنش میان دو طرف بالا گرفته است.
دولت هلند هفته گذشته اعلام کرد که معاون نخست‌وزیر ترکیه نمی‌تواند برای سخنرانی به این کشور برود. آلمان هم درخواست رئیس‌جمهور ترکیه برای سخنرانی مقابل ترک‌تبارها را رد کرده بود. همچنین دولت اتریش جلوی ورود یک وزیر اقتصاد ترکیه را که قصد داشت در مراسم سالگرد کودتای نافرجام در جمع ترک‌های مقیم اتریش سخنرانی کند، گرفت.
روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه با بی‌بی‌سی به اتحادیه اروپا تاخت و اعلام کرد که این اتحادیه با سیاست غیرشفاف درباره مسئله پیوستن ترکیه به این اتحادیه، وقت آنکارا را تلف می‌کند. او گفت: اگر اتحادیه اروپا صریح بگوید ما نمی‌توانیم ترکیه را بپذیریم خیالمان راحت خواهد شد و سراغ طرح‌های بعدی می‌رویم.
او همچنین زمانی که خبرنگار بی‌بی‌سی بسته شدن ۱۶۰ رسانه و برکناری ۲ هزار و ۵۰۰ روزنامه‌نگار این کشور را پس از کودتا یادآور شد، این آمار را زیر سؤال برد و گفت: تنها ۲ روزنامه‌نگار واقعی هم‌اکنون در زندان‌ هستند. مقام‌های آمریکا هم با وجود به قدرت رسیدن ترامپ همچنان درخواست و آرزوی دیرینه دولت ترکیه یعنی استرداد گولن را نپذیرفته‌اند و اسناد ارائه شده از سوی دولت ترکیه را ناکافی می‌دانند.
دولت ترکیه طی یک سال اخیر همواره آمارهای نهادهای حقوق بشر را زیر سؤال برده است و برکناری‌ها و بازداشت‌‌های گسترده را حق مسلم خود دانسته است. تنها رأی‌گیری پس از کودتای ترکیه یعنی همان همه‌پرسی قانون اساسی برای افزایش اختیارات قانون اساسی اما پیام واضحی داشت. اردوغان و یارانش با ۵۱ درصد آرا در این همه‌پرسی اعلام پیروزی کردند اما شاید هیچ وقت پاسخ «نه» ۴۹ درصد مابقی جمعیت این کشور را به‌حساب نیاوردند.
اردوغان و حزب عدالت و توسعه در همه سال‌های اخیر که قدرت را در این کشور در اختیار داشته‌اند این حجم مخالفان را تجربه نکرده‌اند. یک‌سال اخیر و حوادث ریز و درشت آن نشان داد که لفظ «کودتای نافرجام» برای نیمه‌شب تابستانی ۱۵ جولای ۲۰۱۶در ترکیه رسا نیست. ترکیه در یک سال اخیر تحولی بزرگ‌تر و عمیق‌تر از یک «کودتای نافرجام» را تجربه کرده است.
پایگاه خبری الف – آخرین عناوین سیاسی :: نسخه کامل <

کد خبر: 821202  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بوکان نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

پایان کودک ‌ربایی چند ساعته در تهران/ ناکامی آدم‌رباها در اخاذی ۱۰۰ میلیونی خبرگزاری فارس  ۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس،سرهنگ حمیدرضا یاراحمدی سرپرست پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام خبر فوق اظهار داشت: ساعت 20:30 مورخه 24 تیر 1397 از طریق مرکز فوریت های پلیسی 110 وقوع یک کودک ربایی در محدوده خیابان دردشت به کلانتری 147 گلبرگ اعلام شد.سرپرست پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: بلافاصله...

سردرگمی «آی‌کیو‌ها» در بازار سیاه فروش سؤالات تست هوش آزمون سمپاد خبرگزاری فارس  ۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،  نیمه بهمن‌ماه سال گذشته سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش از اجرای مصوبه‌ حذف آزمون در آموزش و پرورش خبر داد؛ حذف آزمون قرار بود در دوره ابتدایی اجرا شود و از نظر وزیر آموزش و پرورش به آزمون‌هایی باز می‌گشت که دانش‌‌آموزان مجبور بودند برای ورود به مدارس...

آموزش و پرورش محور رویارویی ارزشی غرب با ایران است آنا  ۸ دقیقه پیش

دانشجوی دکتری فلسفه آموزش و پرورش با بیان اینکه اصلی‌ترین کانونی که امروز غرب در رویارویی بینشی و ارزشی با ایران تمرکز کرده آموزش و پرورش است، بیان کرد: هدف غرب این است که آموزش و پرورش را باید از یک امر حاکمیتی در ایران خارج کرد. به...

مذاکرات نهایی برای استحصال گاز متان از زباله و تبدیل آن به انرژی آنا  ۸ دقیقه پیش

معاون خدمات شهری شهرداری تهران از انجام مذاکرات نهایی برای استحصال گاز متان و تبدیل آن به انرژی و انتخاب شرکت واجد شرایط برای احداث زباله‌سوز 3200 تنی در آینده‌ای نزدیک خبر داد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از معاونت خدمات شهری...

جمعیت تهران با شهرهای اقماری نزدیک به ۱۶ میلیون شده است مرور نیوز  ۳۸ دقیقه پیش

جمعیت تهران با شهرهای اقماری نزدیک به ۱۶ میلیون شده استبه گزارش مرور نیوز، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در جلسه شورای اجتماعی کشور با اشاره به وجود معتادان متجاهر در تهران، گفت: تعداد اینها مقداری نیست که نتوانیم مسئله را حل کنیم. در حدود ۶ هزار نفر معتاد متجاهر که حتی اگر لباس شیک برای آنها تهیه کنیم و لباس برند بر تن آنها بپوشانیم...

وضعیت کیفی هوای تهران در 31 تیر ماه مرور نیوز  ۳۹ دقیقه پیش

وضعیت کیفی هوای تهران در 31 تیر ماهبه گزارش مرور نیوز، محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با توجه به اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران وابسته به شهرداری پایتخت با شاخص 92در وضعیت سالم است. معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان...

کشف جسد مرد 40 ساله که با کمربند حلق آویز شده در همدان ستاره ها  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از خبرآنلاین؛ سرهنگ پژمان قویمی، رئیس پلیس این شهرستان طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افرود: در پی تماس تلفنی ظهر جمعه با پلیس 110، خبر مشاهده جسد حلق آویز مردی حدودا 40 ساله اطلاع رسانی شد که ماموران کلانتری 11 بلافاصله در محل کشف جسد حضور یافتتد. در ادامه قاضی کشیک به همراه...

تصادف شاسی‌بلند سازمان هواپیمایی با دو نفر در فرودگاه امام ستاره ها  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از تسنیم، صبح امروز یک دستگاه خودرو مارشالر (ایمنی زمینی فرودگاه) با دو نفر از کارکنان شرکت ارس تک برخورد کرد. این افراد از نیروهای شاغل در هدست من و پوش بک بوداه‌اند که به دلیل سرعت بیش از حد مجاز (70 کیلومتر در ساعت) دچار جراحت‌های شدیدی شده‌اند و گفته می‌شود...

توصیه پلیس به متقاضیان خرید ارز ایلنا  ۴۵ دقیقه پیش

توصیه پلیس به متقاضیان خرید ارزبه گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، سردار محمدرضا مقیمی در حاشیه نشست تخصصی بررسی راهکارهای مقابله با قاچاق و اخلال در بازار ارز اظهار داشت: مبارزه با جرایم اقتصادی به ویژه قاچاق ارز را از ابتدای امسال تشدید کرده‌ایم و این روند با قوت ادامه خواهد یافت. وی با بیان اینکه این نشست...

همایش و نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز برگزار می‌شود ایلنا  ۴۵ دقیقه پیش

همایش و نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز برگزار می‌شودبه گزارش ایلنا، نظرپور اظهار داشت: این همایش درصدد بسترسازی جهت معرفی شرکت‌های توانمند، جلب پشتیبانی و حمایت دستگاه‌های دولتی از شرکت‌های مذکور از طریق تعامل کارفرمایان با شرکت‌های تولیدکننده و یا ارائه‌دهنده خدمات در حوزه مدیریت سبز و حمایت از تولید داخل و کالای ایرانی است و...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده