تعداد بازدید: ۳۶
تاريخ انتشار: شنبه،۲۴ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۲۶
بی توجهی دولت‌ها به اجرای قانون حجاب/ اعتبارات فرهنگی هر سال آب می رود!
خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی؛ هفته عفاف و حجاب از 19 تا 25 تیر است که به مناسبت 21 تیر ماه مصادف با سالروز حمله رضاخان به مسجد گوهرشاد و کشتار صدها تن از مردم بی گناه مشهد به نام روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است.   در هفته و روز عفاف و حجاب برنامه های بسیاری از سوی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی با محوریت حجاب برگزار می شود و بسیاری از کارشناسان و مسئولان تلاش دارند تا شاید حق مطلب را با سخنرانی و نمایشگاه و کارگاه و مانند آن ادا کنند.   این در حالی است که 12 سال از عمر تصویب قانون عفاف و حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی می گذرد و با وجود اینکه 26 سازمان و وزارتخانه در اجرای قانون عفاف و حجاب مسئولیت دارند اما اقدامات آنان در حد یک گزارش اداری و رفع تکلیف بوده و هنوز بحث عفاف و حجاب در اولویت اجرا نیست و با بی مهری دستگاه‌های متولی در اجرا روبه رو شده است.  
  میزگرد «عفاف و حجاب» امروز(24 تیر) به همت واحد خواهران بسيج رسانه استان و با حضور حجت الاسلام رضايي مديرکل تبليغات اسلامي استان، سید محمد موسوی زاهد قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی،  فاطمه حجی پور مدیر حوزه علمیه حضرت نرجس(سلام الله عليها) بیرجند و جای خالی نماينده ای از استانداری برگزار شد.   حجاب و عفاف محدود به زمان خاصی نشود حجت الاسلام احمد رضایی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی که با محدود کردن موضوع حجاب در زمان خاص مخالف است، گفت: دین اسلام کامل ترین دین است و هیچ فعالیتی در آن محدود به زمان خاصی نشده است و هر روز، روز حجاب و عفاف است.   وی با بیان اینکه حجاب در لغت به معنای پوشش، پرده و مانع است اما در اصطلاح پوشش زنان است، افزود: حجاب امری فطری و ذاتی است و تاریخچه حجاب اختصاص به اسلام ندارد بلکه در اديان دیگر نيز وجود داشته است و حتی اين مسئله به بعد از هبوط آدم و حوا از بهشت برزخی نيز بر می‌گردد زيرا که با خوردن از ميوه ممنوعه از لباس بهشتی خارج شدند و وقتی به زمين رسيدند از برگ درختان خود را پوشاندند.   حجاب، میوه‌ عفاف و عفاف ریشه‌ حجاب است مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه رابطه‌ عفاف و حجاب از نوع رابطه‌ ریشه و میوه است، افزود: حجاب، میوه‌ عفاف و عفاف ریشه‌ حجاب است.   به گفته وی حجاب پوشش ظاهری، اما عفاف کار دل است. حجاب می تواند ریایی و تحمیلی و غیراختیاری باشد اما عفاف اختیاری و کاری باطنی و ارزشمند است  و عفاف و حجاب منحصر به زن و یا مرد نمی شود بلکه مشترک است و امام علی علیه السلام می فرماید:« عفت رأس همه خوبی ها است».   حجت الاسلام رضایی با تاکید بر اینکه امروز بی عفتی‌ها ریشه بسیاری از بدبختی ها جامعه است که منجر به بی حجابی و به بار آوردن مشکلات می شود، تصریح کرد: پوششی که دین اسلام به زنان هدیه داده است زن را برای همسرش بیمه می کند و او را از برای بیگانگان شجره ممنوعه قرار می‌دهد.  
  اقتدار زن با حفظ حجاب کامل است مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی پوشش زنان را سپری در برابر همه تیرهای مسموم دانست که با نگاه افراد بی قید و بند به سمت زنان روانه می شود، ادامه داد: به هر چیز ارزشمندی حجاب داده می شود.   وی با اشاره به اینکه زنان باید اقتدار و جایگاه خود را حفظ کنند، گفت: اقتدار زن زمانی شکسته می شود که امتیازاتی که دین برای او تعریف کرده از دست بدهد و اقتدار زن با حفظ حجاب کامل است که اگر کنار برود شخصیت زن خُرد می شود و به دوران قبل اسلام که تصور از زنان به عنوان کالا بود، برمی گردد.   حجت الاسلام رضایی با تاکید بر اینکه دین اسلام به زنان ارزش و شخصیت داده است، بیان کرد: با حفظ دستاوردهای دین اسلام جایگاه زن حفظ می شود.   مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی به نقش تاثیرگذار و با اهمیت دولت در مسئله حجاب و عفاف اشاره کرد و گفت: مردم هرگونه که دولت ها برنامه ریزی کنند در همان مسیر قرار می گیرند و امروز به وضوح تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمن را حس می کنیم و مقام معظم رهبری از سال های قبل بر این مهم تاکید دارند بنابراین هر دولت اسلامی باید به این مهم فکر کند و در این حوزه برنامه اجرایی داشته باشند.  
  نرسیدن به نتیجه مطلوب در حوزه حجاب و عفاف با افزایش هجمه های دشمن/ اعتبارات فرهنگی مدام آب می رود! حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه در سازمان تبلیغات اسلامی برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع عفاف و حجاب و اعزام مشاور مذهبی در دستور کار است، افزود: فرهنگ سازی عفاف و حجاب و رعایت شئونات اسلامی را از مهد کودک ها آغاز کرده ایم و تا کنون بیش از 70 نفر از مربیان و مدیران مهدکودک ها آموزش دیده اند.   وی با اشاره به اینکه هجمه فرهنگی دشمنان بسیار زیاد است و به همین دلیل در حوزه عفاف و حجاب به نتیجه مطلوب نرسیده ایم، ادامه داد: هر قدمی در عرصه حجاب و عفاف مهم است اما متاسفانه با وجود این همه تهاجم دشمن اعتبارات فرهنگی کشور از همه حوزه ها کمتر و مدام آب می رود و گاهی تذکراتی هم به دستگاه های اجرایی داده می‌شود اما گوش شنوایی نیست و توجهی صورت نمی‌گیرد.   مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی در پایان انتقاد کرد: گاهی افرادی برای حجاب و عفاف تصمیم گیری می‌کنند که نه تنها اعتقاد قلبی ندارند بلکه ظاهرشان هم مناسب نیست.   خیر کثیر بودن هدف آرمانی بانوان/ زنان ویژگی های حضرت زهرا سلام الله علیها را در خود نهادینه کنند فاطمه حجی پور، مدیر حوزه علمیه حضرت نرجس(سلام الله عليها) بیرجند نیز در میز گرد عفاف و حجاب که با حضور خبرنگاران برگزار شد، اظهار داشت: خداوند سوره کوثر را برای حضرت زهرا سلام الله علیها نازل فرموده و کوثر به معنای خیر کثیر است.   وی با بیان اینکه سوره کوثر و خیر کثیر بودن هدف آرمانی برای بانوان است، گفت: حضرت زهرا(سلام الله علیها) در دفاع از ولایت و همسر الگو و برای فرزندانشان خیر کثیر بود ند.  
  حجاب و عفاف عامل حفظ و تحکیم بنیان خانواده است حجی پور با اشاره به اینکه باید زنان جامعه اسلامی برای رسیدن به خیر کثیر ویژگی های حضرت زهرا سلام الله علیها را در خود نهادینه کنند، افزود: سیر قهقرایی و افزایش طلاق در شأن کشور اسلامی نیست و این همه مشکلات و بدبختی ها در جامعه به خاطر دوری از دین و معنویت و حجاب و عفاف است.   مدیر حوزه علمیه حضرت نرجس(س) بیرجند با تاکید بر اینکه رابطه حجاب و عفاف بسیار مهم است، تصریح کرد: بسیار کم دیده می شود که فرد باحجاب، باعفت نباشد و حجاب به انسان آزادی واقعی را هدیه می‌دهد البته همانگونه که حجاب و پوشش ظاهری، لزوماً به معنای برخورداری از همه‌ مراتب عفاف نیست، عفاف بدون رعایت پوشش ظاهری نیز قابل تصور نیست.   حجی پور با بیان اینکه حجاب مقدمه ای برای عفاف است، عنوان کرد: حجاب و عفاف برای حفظ و تحکیم بنیان خانواده است و سلامت جامعه در مرحله بعد قرار دارد.   دولت ها دغدغه ای برای اجرای قانون عفاف و حجاب ندارند/ امروز وضعیت حجاب و عفاف جامعه مانند آتش زیرخاکستر است وی تاکید کرد: وضعیت حجاب و عفاف امروز جامعه مانند آتش زیرخاکستری است که اگر فکری جدی برای آن نشود تبدیل به آتشفشانی می شود که دیگر هیچ آتش نشانی نخواهد توانست آن را خاموش کند.   مدیر حوزه علمیه حضرت نرجس(س) بیرجند با تاکید بر اینکه در بحث قوانین حجاب و عفاف مشکلی وجود ندارد، گفت: اما متاسفانه دولت‌ها اساساً برای مسئله حجاب و عفاف دغدغه و اراده ای ندارند و این موضوع را با عدم تامین بودجه لازم و عدم حمایت رها کرده اند.   رعایت عفاف و حجاب برای تمام دستگاه های اجرایی و صنفی الزامی است محمد موسوی زاهد، قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی نیز در این میزگرد بیان کرد: کار فرهنگی را نفی نمی کنیم اما این مهم به تنهایی برای حجاب و عفاف اثر ندارد.   وی با بیان اینکه امروز تذکر لسانی بسیار می تواند در فضای اداری و جامعه تاثیر گذار باشد، گفت: رعایت عفاف و حجاب برای تمام دستگاه های اجرایی و صنفی الزامی است و در صورت رویت هنجار شکنی مدیران دستگاه ها باید در این خصوص پاسخگو باشند.  
  قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه حوزه عفاف و حجاب نیازمند کار جهادی و انقلابی است، ادامه داد: شورای امر به معروف و نهی از منکر در 99 درصد دستگاه های اجرایی استان تشکیل شده است و امیدواریم با اقداماتی مناسب وضعیت عفاف و حجاب ساماندهی شود.   موسوی زاهد با بیان اینکه وضعیت حجاب و عفاف در خراسان جنوبی در مقایسه با شهرهای بزرگ در شرایط مطلوبی قرار دارد، عنوان کرد: اما در دانشگاه ها چالش در این زمینه بیشتر است که باید در این مراکز کار شود و بهترین بستر برای آن شورای امر به معروف و نهی از منکر است.   متولیان اجرای قانون حجاب و عفاف را بشناسیم مصوبه 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی یا همان قانون گسترش راهکارهای اجرایی عفاف و حجاب در 13 دی سال 84 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، در این مصوبه 26 دستگاه قانونگذار و اجرایی موظف شده‌اند که وظایف تخصصی‌ را در این مورد اجرا کنند.   وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت بازرگانی، سازمان صدا و سیما، نیروی انتظامی، سازمان ملی جوانان، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت علوم، مرکز امور زنان و خانواده، وزارت ارتباطات، سازمان تربیت بدنی، شهرداری، وزارت بهداشت، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، سازمان بهزیستی، وزارت امور خارجه، وزارت کار و امور اجتماعی، مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، قوه قضاییه، وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نیروی مقاومت بسیج و وزارت راه و ترابری جزو 26 دستگاهی هستند که از سال 84 تاکنون موظف شده‌اند تا وظایفی را که شورای فرهنگ عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای آنها تعیین کرده است، اجرا کنند.  
  عفاف و حجاب همواره مورد غفلت و بی مهری قرار گرفته است و معلوم نیست چندسال دیگر باید از عمر مصوبه ۴۲۷ جلسه شوراي فرهنگ عمومي «عفاف و حجاب» بگذرد تا شاید از سوی دولت ها اجرایی شود شاید امروز تعبیر آتش به اختیار که رهبر معظم انقلاب فرمودند یعنی ورود جبهه مؤمن انقلابی در پیگیری مطالبات قانونی تنها راهکار حل و فصل این موضوع در جامعه باشد.              

کلمات کلیدی:
کد خبر: 824724  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

یک آمریکایی جایزه «دستاورد هنری» جشنواره اسپانیا را دریافت کرد خبرگزاری فارس  ۲۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وِرایِتی، «دنی دیویتو» هنرپیشه، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی جایزه «دونوستیا» را برای یک عمر دستاورد هنری در عرصه سینما و تلویزیون را دریافت کرد. امسال در همین جشنواره «جودی دنچ» هنرپیشه بریتانیایی و «هیروکازو کوره‌اِدا» نویسنده و کارگردان شهیر ژاپنی هم این جایزه را...

روابط چین و ونزوئلا؛ دوستی در وقت بحران جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز به نقل از بی بی سی، مقام های ونزوئلا از یک کشتی بیمارستانی چینی استقبال کرده اند. این کشتی قرار است به بیماران در ونزوئلا خدمات درمانی ارائه کند. وزیر دفاع ونزوئلا از چین تشکر کرده و گفته هر دو کشور از این کار سود خواهند برد.   گفتنی است مهاجران ونزوئلایی...

3 کتاب در حوزه مقاومت نقد می‌شود خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با هفته دفاع مقدس و سالروز شکست حصر آبادان 3 کتاب  درحوزه مقاومت رونمایی می‌شود . بر اساس این گزارش، در مراسمی که از ساعت 16 روز 4 مهرماه برگزار می شود از کتاب‌های «آبادان 351 روز» ، «گنجشک‌های بابا» خاطرات شهید مرتضی کریمی و «کتاب درعا» خاطرات شهید حسن غفاری اثر خانم...

سینما ذائقه مردم را تقلیل داده است/ بازیگران بی‌سواد را بزرگ نکنید! خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، نشست خبری فیلم سینمایی «داش آکل» بعد از ظهر امروز (دوشنبه ۲ مهر) با حضور محمد عرب کارگردان اثر، حسن پویا مدیر فیلمبرداری و منصور براهیمی نویسنده فیلمنامه در سینما ایران برگزار شد. * بازیگران «داش آکل» برای تبلیغ آن از ما پول خواستند وی در ابتدای این نشست گفت:...

۱۰ طرح در جلسه پیچینگ جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزیده شدند مرور نیوز  ۳ ساعت پیش

۱۰ طرح در جلسه پیچینگ جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزیده شدندبه گزارش مرور نیوز به نقل از ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، بر اساس اعلام محمد فهیمی مدیر کمیته روابط بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از میان ۳۷ طرح ارسالی به منظور حضور در جلسه پیچینگ این دوره از جشنواره، ۱۰ طرح توسط هیات انتخاب...

مومیایی هلندی به ایران منتقل شد مرور نیوز  ۳ ساعت پیش

مومیایی هلندی به ایران منتقل شدبه گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران شامگاه یکشنبه اول مهر ماه،  مجموعه آثار نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس از کشور هلند همراه با کارشناسان موزه درنتس به فرودگاه امام خمینی (ره) وارد و سپس تحت حفاظت ویژه به موزه ملی ایران منتقل شد. این نمایشگاه...

روایت حاج‌رضایی از زندگی توپ جمع‌کن‌های فوتبال ایلنا  ۳ ساعت پیش

روایت حاج‌رضایی از زندگی توپ جمع‌کن‌های فوتبالبه گزارش ایلنا، در پانزدهمین قسمت از فصل چهارم برنامه «هزارداستان» که با اجرای امیر حاج رضایی به عنوان مجری و راوی قصه روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، قصه مادری روایت می‌شود که با فرزند بیمارش هزینه یک تیم فوتبال را می‌دهد. فصل چهارم برنامه «هزار داستان» به تهیه‌کنندگی...

اعتراف فرانسه به استفاده از شکنجه در جنگ الجزایر خبرگزاری برنا  ۴ ساعت پیش

اعتراف فرانسه به استفاده از شکنجه در جنگ الجزایر به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ برنامه «آفریقای امروز» (Africa Today) به تهیه کنندگی متیو ریچاردسون با نگاهی به بیانیه کاخ الیزه در خصوص استفاده فرانسه از شکنجه در خلال جنگ استقلال الجزایز در دهه های 1950 و 1960 میلادی به بررسی آثار این اقدام می پردازد. کشته شدن...

راهبه بر گیشه بین الملل سلطه یافت خبرگزاری برنا  ۴ ساعت پیش

راهبه بر گیشه بین الملل سلطه یافت به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ فیلم «راهبه» به کارگردانی «کوین هاردی» و با فیلم‌نامه نوشته «گری دوبرمن» که بر پایه داستانی از «دوبرمن» و «جیمز وان» نوشده شده است و در آن «تیسا فارمیگا»، «دمیان...

حضور قانون مورفی در اکران پاییزی قطعی شد شبکه ایران  ۴ ساعت پیش

امیر جدیدی، امیر جعفری، هادی کاظمی، سروش صحت، سیروس گرجستانی، آناهیتا درگاهی، مهسا طهماسبی، دانیال غفارزاده و رامبد جوان بازیگران فیلم هستند. بازیگران خاص در قانون مورفی رامبد جوان «قانون مورفی» در ژانر کمدی اکشن در تهران و شمال کشور فیلمبرداری شده است./ایلنا ...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده