تعداد بازدید: ۳۲
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۵ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۹:۳۶
صالحی: ان‌شاءالله ترامپ برجام را پاره کند
رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: برجام را منصفانه ارزیابی کنیم نه آرزومندانه. به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر صالحی امروز 25 تیرماه در یازدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد خطاب به مخالفان برجام اظهار کرد: ان شاءالله ترامپ برجام را پاره کند تا بفهمیم به کجا خواهیم رسید.
وی با تاکید بر اینکه برجام را باید منصفانه ارزیابی کنید نه آرزومندانه، گفت: حقایق روی زمین را ببینید، سوالی که مطرح می شود این است چه کار باید می کردیم تا آمریکایی ها بیایند و عذر خواهی کنند و تحریم ها برداشته شود . رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کسانی که مخالف برجام هستند بیایند و به این سوال پاسخ دهند، بیان کرد: آیا صنعت هسته ای کشور ملک شخصی من بوده که در مذاکرات من برای آن شخصا تعیین تکلیف کنم و هر چه آمریکایی ها بگویند ما بگوییم چشم، چنین طرز فکری حکومت و نظام را زیر سوال می برد.
یعنی این نظام هیچ متولی نداشته که یک نفر مثل من برای کشور تعیین تکلیف کند؟ معاون رییس جمهور ادامه داد: اصلا فرض کنید اگر نظام این طور باشد، بنده همین قدر عقل برای خودم قائلم که چنین مخاطره ای نکنم، من با یک دستورالعملی به آنجا می روم که حالا من چند موردش را برای شما می گویم. وی با اشاره به اینکه نظام برای ما کف تعیین می کرد، گفت: اینها را بعدا تاریخ می نویسد و همه آن نوشته شده است، گفتند 4000  ماشین سانتریفیوژ اگر داشته باشیم خوب است، مصوبات آن هم هست، ما چند ماشین گرفتیم، 6 هزار تا، یعنی از کفی که نظام برای ما تعیین کرده بود 2 هزار ماشین هم بیشتر گرفتیم.
صالحی درخصوص فردو نیز گفت: در این رابطه هم به ما گفتند چند صد جسد ماشین فقط بر روی استندها باشد، ولی ما 1044 ماشین گرفتیم، نه فقط جسد ماشین، بلکه ماشین ها بچرخد و فقط اورانیوم تزریق نشود، یعنی اراده کنیم فردا اورانیوم هم تزریق می کنیم، این فقط کف بود، اما ما در بعد فنی چه گرفتیم، حالا نمی خواهم بگویم در چه جاهایی کف چه بود و ما چه گرفتیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: اگر برجام برای آمریکایی ها خوب است، چرا ترامپ و اسرائیل از آن ناراحت است، چرا ترامپ می گوید برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا است،  آیا بدترین است چون صنعت هسته ای ما را متوقف کرده، آیا او می خواسته صنعت هسته ای ما پابرجا باشد، جواب آن را وزیر اطلاعات اسرائیل داده است، گفته شما چه کار کردید، ایران که صنعت هسته ای اش را دارد و اگر اراده کند در آستانه تولید سلاح هسته ای است.
صالحی با اشاره به اینکه ما ده میلیارد دلار در رابطه با صنعت هسته ای پروژه بستیم و کارش هم شروع شده، ادامه داد: آیا صنعت هسته ای وجدانا متوقف شده است، آیا نظام مسئولی ندارد که بگذارد صنعت هسته ای متوقف شود، آیا اشکالی داشت که بعد از برجام تولید نفت به حدود 4 میلیون بشکه برسد، اشکال دارد صادرات نفت ما به بیش از دو نیم میلیون بشکه برسد، اشکال دارد فساد در فروش نفت کنار زده شود.
وی اضافه کرد: آیا اشکالی دارد با برجام فشار در فروش نفت کشور کنار زده و دلار، کشتی رانی و نفت کش های کشور آزاد شود، بله ما بهتر از این هم میتوانستیم، من یک بار گفتم ما هربار می رویم مذاکره قوی تر می شویم، بعد یک نفر گفت پس شما می روید آنجا آموزش می بینید، می گویم آقا چرا این حرف را می زنی، استاد اولوالعزم هم هر کتابی را بیشتر بخواند بیشتر به علمش افزود می شود، مگر ما خداییم که دیگر به کمالات مان افزوده نشود، نقد هم می کنیم  نمی دانیم چگونه نقد کنیم.
آقایان تاریخ نشان خواهد داد، بروید از خود ترامپ بپرسید، ان شاءالله که ترامپ پاره کند برجام را تا ببینیم چه می شود. رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: بنده یک مشکلی که دارم این است که حرفم را می زنم، دو سال پیش حدود یک یا دو ماه از تصویب برجام گذشته بود که دو نکته را گفتم، اول اینکه آمریکایی ها دبه می کنند که این کلمه خودش داستان شد، دومین مساله ای که گفتم این بود که  بانک های بزرگ هنوز وارد میدان نشدند که آقای روحانی هم عصبانی شدند و من را توبیخ کردند، من در حد توبیخ شدن توسط رئیسم حرفم را گفتم، خیلی از حقایق را نمی توان گفت اما حقیقت های اینگونه ای را بنده با تشخیص خودم اعلام کردم.
وی تاکید کرد: متاسفانه آمریکایی ها در برجام عملکرد درستی نداشتند، چگونه درست نبوده، اینجاست که مقام معظم رهبری دقیق مطلب را بیان کردند و فرمودند در نوشتن برجام  مسامحه و عجله شده است که این سخن ایشان در بعد تحریم بود نه بعد فنی. صالحی گفت: شما بروید راکتور اراک را ببینید، آمده ‍ اند با استفاده از فتوشاپ چاله ای که قلب راکتور اراک است را پر و کلیپی از آن منتشر کرده اند که بگویند صنعت هسته ای ما متوقف شده است، واقعا آدم باید چه بگوید، اینگونه می گویند صنعت هسته ای متوقف شده است، آیا این کارها خداپسندانه و مورد پسند پیامبر(ص) و اسلام است.
وی با تاکید بر اینکه بنده گفتم، آقای ظریف هم گفتند که آمریکایی ها به عهد خود وفا نکردند، گفت: اینجا اشکال در برجام هست، او مدعی است که خلاف برجام نکرده اما واقعا چوب لای چرخ آن می گذارد، اینجا بود که مقام معظم رهبری فرمودند با تسامح نوشته شده، اما برخی عبارت را به بعد فنی صنعت هسته ای نسبت می دهند و می گویند این صنعت نابود شد، من تعجب می کنم از برادرانی که ما 40 سال یکدیگر را می شناسیم و با هم رفت و آمد خانوادگی داشتیم و افراد عالمی هستند اما سر مسائل سیاسی می گویند صنعت هسته ای کلا متوقف شده است.
معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه ما امروز با اروپایی ها همکاری داریم که توتال نمونه آن است و در زمینه هسته ای نیز فعالیت می کنیم، خاطرنشان کرد: امروز تعداد فعالیت های علمی ما با کشورهای اروپایی بسیار افزایش یافته است. وی اظهار کرد: من به عملکرد برجام نمره 70 می دهم و از نظر من برجام قبول شده است، 30 درصد هم اختلال ایجاد می کنند که باید با آمریکا صحبت کرد و فشار آورد.
ما امکانات فشار را هم داریم. رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: امروز در برجام طوری عمل کردیم که دیگر به گذشته بر نمی گردیم. اگر در آینده به تاریخ ایران نگاه شود، خواهیم فهمید که این ملت چه  قدم بزرگی برداشته است. صالحی یادآور شد: صنعت هسته ای نماد قدرت جمهوری اسلامی ایران است و به سلایق دولت ها ربطی ندارد و هر تصمیم بزرگی برای آن گرفته می شود حتما باید با هماهنگی نظام صورت بگیرد.
وی در بخش دیگری ازسخنان خود اظهار کرد: اکنون در شرایطی قرار داریم که امپراتوری آمریکا دچار تکانه های شدیدی شده و برای اولین بار دچار سردرگمی در استراتژی خود شده است. رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: امروز سردرگمی در استراتژی امریکا با تزریق از جانب کشورهای خاورمیانه تقویت می شود. ترامپ هر روز یک حرف می زند و دو قطبی شدن آمریکا یک واقعیت است و اختلافات این کشور تازه آغاز شده است.
صالحی با تاکید بر این که منطقه خلیج فارس آبستن حوادث است، افزود: اکنون برخی از کشورهای خاورمیانه قوت مردم خود را  به کام استکبار می ریزند و به سمت ناکجا آباد حرکت می کنند. وی با اشاره به تفاوت ایران با سایر کشورهای منطقه عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب اصولی را تعریف کرد و همیشه بر آن پایبند بوده است که این اصول باعث شده در برابر فشارها بایستد.
پایبندی به حق در جمهوری اسلامی ایران در بلند مدت فایده داشته، هر چند که در کوتاه مدت برای آن هزینه بر بوده است .

کد خبر: 826557  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

پیام رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت عاشورا خبرگزاری برنا  ۱۴ دقیقه پیش

پیام رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت عاشورا به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا،  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به مناسبت دهم محرم، سالروز شهادت امام حسین (ع) در توئیتر خود نوشت: واقعه کربلا همه ساله به ما یادآوری می‌کند که مسلمانان به‌جای تفرقه و دشمنی، به محبت و اتحاد نیاز دارند. اردوغان در این پیام همچنین...

باید از هر فرصتی برای بیان منطق خود به دنیا استفاده کنیم خبرگزاری برنا  ۱۴ دقیقه پیش

باید از هر فرصتی برای بیان منطق خود به دنیا استفاده کنیم به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا،  حجت الاسلام و المسلمین سید رضا اکرمی در سخنرانی در شام غریبان سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) در حرم امام خمینی (ره) بیان کرد: از امام حسین (ع) اکتفا به نام حسین در خور مقام حسین (ع) نیست بلکه باید خلق دریابند علت اصلی قیام امام حسین (ع)...

جمعه در استان کرمان عزای عمومی اعلام شد آفتاب نیوز  ۱۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : در پیام مشترک نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، مجمع نمایندگان استان و سرپرست استانداری کرمان جمعه 30 شهریور ماه در استان کرمان عزای عمومی اعلام شد.متن پیام به شرح زیر است:حادثه دردناک و غم‌انگیز تصادف اتوبوس تهران – کرمان در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی با جان باختن و مجروح...

عزاداری شام غریبان سید‌الشهدا (ع) در حضور رهبر معظم انقلاب تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در شام غریبان، شب حزن و ماتم آل‌الله، هزاران تن از مردم دلباخته‌ی حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و اهل‌بیت آن حضرت، در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله گرد هم آمدند و در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی به عزاداری پرداختند. در این مراسم، حجت‌الاسلام...

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی (ع) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد نامه  ۱ ساعت پیش

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین عالی با اشاره به عظمت حادثه کربلا، گفت: ایمان و یقین حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام به گونه‌ای بود که ایشان آرام‌ترین شخص در روز عاشورا بودند و این حادثه بزرگ، ذره‌ای ایشان را مضطرب و پریشان نکرد.آقای عالی افزود: در نگاه توحیدی شکست و ناامیدی وجود ندارد و همچنان که در...

تیراندازی در مریلند دستکم سه کشته بر جای گذاشت خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

تیراندازی در مریلند دستکم سه کشته بر جای گذاشت به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا،  این رویداد در ساعت ۹ صبح پنجشنبه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) در منطقه هاردفورد کانتی واقع در ۵۰ کیلومتری شمال کلانشهر بالتیمور اتفاق افتاد. گفته می‌شود حدود ۱۰۰۰ نفر در این مرکز کار می‌کنند.  به گزارش رسانه‌ها، در قسمت...

به اقدام علیه ایران ادامه می‌دهیم خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

به اقدام علیه ایران ادامه می‌دهیم به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا،  با وجود حادثه‌ای که این هفته برای یک هواپیمای روس در مدیترانه رخ داد، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنج‌شنبه گفت این رژیم به اقدام علیه ایران در منطقه ادامه خواهد داد. بامداد سه‌شنبه وزارت دفاع...

شهردار یزد معاون عمرانی وزیر کشور می‌شود آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محسن عباسی  با بیان این‌که اعلام رسمی قبول یا رد استعفای دکتر«مهدی جمالی‌نژاد» بعد از جلسه علنی شورای اسلامی شهر انجام می‌شود، اظهار کرد: حتما شهردار یزد در پست جدید خود منشا خدمات زیادی برای استان یزد خواهد بود.وی ضمن تشکر از شهردار یزد بابت زحمات کشیده شده در طول یکسال افزود: با...

پیام رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت عاشورا آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به مناسبت دهم محرم، سالروز شهادت امام حسین (ع) در توئیتر خود نوشت: واقعه کربلا همه ساله به ما یادآوری می‌کند که مسلمانان به‌جای تفرقه و دشمنی، به محبت و اتحاد نیاز دارند.اردوغان در این پیام همچنین آورده است:«علی‌رغم گذشت 1379 سال از واقعه کربلا و قتل‌عام...

علی اف: جمهوری آذربایجان در کنار نیروهای ناتو است ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری رسمی آذرتاج، علی اف در این دیدار همکاری جمهوری آذربایجان و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) را موفقیت آمیز عنوان کرد و افزود: جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف به دولت افغانستان کمک می کند . معاون دبیر کل ناتو نیز در این دیدار، از مشارکت نظامیان آذربایجانی در عملیات بین المللی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده