تعداد بازدید: ۳۶
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۶ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۳۳
رشد 21 درصدی صادرات غیرنفتی در دولت یازدهم
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، یکی از مهمترین اهدافی که اقتصاد مقاومتی دنبال می کند توسعه صادرات کشور است. صادرات بخش مهمی ‌از اقتصاد کشور است و پیش‌بینی آن می‌تواند برای اقتصاد و فعالان اقتصادی مهم باشد.در حال حاضر دولت و فعالان اقتصادی ملزم به رعایت اقتصاد مقاومتی هستند، یعنی تولید باید صادرات‌محور و درون‌زا و برون‌نگر باشد.
از این منظر اگر قرار است تولیدی صادرات محور ایجاد شود، باید از کیفیت و نرخ مناسب و مطلوب و از شرایطی برابر نسبت به رقیبان سرسخت خود در دنیا برخوردار باشد.در دولت یازدهم شاهد توسعه صادرات هستیم، براساس آمار مجموع صادرات کالایی با احتساب میعانات گازی در دولت دهم نزدیک به 146 میلیارد دلار بود که این میزان در دولت یازدهم به حدود 178 میلیارد دلار رسید.
این مساله نشان از رشد 32 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در این بازه زمانی دارد. همچنین مجموع صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی نیز از حدود 115 میلیارد دلار در دوره دولت دهم به نزدیک 140 میلیارد دلار در دولت یازدهم رسید که نشان دهنده رشد 21 درصدی با متوسط سالیانه 6 میلیارد (در مجموع 25 میلیارد دلار) است.
** توسعه صادرات به اروپاگزارش‌ها نشان می‌دهد که واردات اتحادیه اروپا از ایران در 4 ماهه نخست 2017 با رشد حدود 5 برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3 میلیارد و 413 میلیون یورو رسیده است. آمار منتشر شده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و 28 عضو این اتحادیه در 4 ماهه نخست سال‌جاری میلادی رشد 127 درصدی داشته است.
براساس این گزارش، مبادلات دو طرف از 2 میلیارد و 870 میلیون یورو در 4 ماهه نخست 2016 به 6 میلیارد و پانصد و پنجاه و هفت میلیون یورو در 4 ماهه نخست امسال رسیده است.صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا آوریل 2017 با رشد 44 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 3 میلیارد و 144 میلیون یورو رسیده است.
در 4 ماهه نخست 2016 صادرات اتحادیه اروپا به ایران 2میلیارد و 17میلیون یورو اعلام شده بود.واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز در 4 ماهه نخست 2017 با رشد حدود 5 برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به سه میلیارد و 413 میلیون یورو رسیده است. در 4 ماهه مشابه سال قبل 717 میلیون یورو کالا از ایران وارد شده بود.
لغو تحریم نفتی و از سرگیری خرید نفت ایران علت رشد قابل توجه واردات اتحادیه اروپا از ایران در سه ماهه نخست 2017 بوده است.** توسعه صادرات صنایع معدنیبر اساس تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی 12 ماه سال 95 در قیاس با مدت مشابه سال پیش از آن با رشد 5. 8 درصدی از لحاظ ارزشی و 3.
39 درصدی از لحاظ وزنی همراه بوده است. در این میان کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه، ایتالیا، افغانستان، تایوان، عمان، تایلند، هند، ترکمنستان، اسپانیا، پاکستان، کره و کویت به ترتیب از مهم‌ترین بازارهای صادراتی مواد معدنی در این سال به شمار می‌روند.وضعیت صادرات مواد معدنی در سال 95 در بخش سنگ‌آهن به رقم 775 میلیون ‌دلار و به وزن 20 هزار و 235 هزارتن رسیده که نسبت به دوره مشابه سال 94، از لحاظ ارزشی 48 درصد و از لحاظ وزنی نیز 48 درصد رشد را تجربه کرده است.
طی این دوره، قیمت جهانی سنگ‌آهن به حداقل 25 دلار و حداکثر 50 دلار رسید که در مقایسه با قیمت‌های سال 94 که حداقل کمتر از 20 دلار و حداکثر 57 دلار بوده است، از رشد برخوردار و سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دستی فولاد در کوتاه‌مدت برای محقق شدن اهداف پیش‌بینی شده تولید، از مهم‌‌ترین عوامل موثر بر روند کاهش خام‌فروشی است.
در سال 95 میزان 372 میلیون دلار به وزن 240 هزار تن انواع کاشی و سرامیک، آجر و چینی بهداشتی از کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال 1394 از لحاظ ارزشی با 21 درصد و از لحاظ وزنی با 5. 9 درصد کاهش همراه شده است که این تفاوت نرخ تغییر قیمت و وزن نشان از کاهش چشمگیر قیمت صادراتی است.شیشه ساختمانی هم شامل انواع مختلف تخت، چند جداره، فلوت و به‌صورت بلوک و نیز شیشه برای تزئینات داخلی است که در سال 1395 به ارزش 1394 میلیون دلار و به وزن 432 هزار تن گزارش شده است.
این رقم در مقایسه با 12 ماه سال 1394، 22 درصد رشد ارزشی و 21 درصد رشد وزنی را نشان می‌دهد.صادرات سنگ کار شده هم در دوره مذکور به رقم 122 میلیون دلار و 374 هزار تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال ماقبل از لحاظ ارزشی 41 درصد و از لحاظ وزنی 44 درصد رشد را نشان می‌دهد و به دلیل غالب بودن تفکر سنتی بر بهره‌گیری از تکنولوژی مدرن و به ‌روز، بهره‌وری در صنعت سنگ پایین بوده به گونه ‌ای که هم‌اکنون در کشور به‌ طور متوسط از یک تن سنگ خام حدود هفت مترمربع سنگ تولید می‌شود.
** رشد صادرات محصولات پتروشیمیوضعیت تولید و صادرات محصولات پتروشیمی‌ و پلیمری ایران در طول چهار سال فعالیت دولت یازدهم، رونق گرفته است. در سال 1392 ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ‌ایران حدود 56 میلیون و 720 هزار تن بوده که از این میزان حدود 40 میلیون و 400 هزار تن محصول تولید شده است.درسال 1395 صادرات محصولات پتروشیمی ‌و پلیمری ایران رکورد تازه ای زد.
براساس آمار، بیش از 50.6 میلیون تن محصول پتروشیمی ‌در کشور تولید و بیش از 20.39 میلیون تن آن صادر شد. سهم محصولات پتروشیمی ‌در سبد صادرات غیرنفتی ایران تا پایان سال 1395 به حدود 21.7 درصد رسید.در مجموع از سال 1392 تا پایان سال گذشته با بهره ‌برداری از طرح های جدید و رفع گلوگاه‌های تولید در مجتمع‌های موجود نسبت تولید به ظرفیت نصب شده روند صعودی داشته است؛ به طوری که به ترتیب از سال 92، 93، 94 و 95 سالانه 71 درصد، 78 درصد، 80 درصد و در نهایت سال گذشته 82 درصد ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی ‌منجر به تولید شده است.
** افزایش صادرات فرش ایرانبه باور کارشناسان صادرات فرش ایران رشد داشته است. برجام بر صادرات فرش دستباف تاثیر غیرقابل انکاری داشته است. رونق صادرات فرش دستبافت را می توان مصداق بارز اقتصاد مقاومتی دانست.بر اساس آمار سال 1395 حدود 350میلیون دلار فرش دستباف ایرانی به کشورهای مختلف صادر شد که از نظر ارزشی 27 درصد و از نظر وزنی 16.
5 درصد رشد به ثبت رساند. آمریکا، آلمان، لبنان، امارات، پاکستان، ژاپن، انگلیس، قطر، افریقای جنوبی و استرالیا 10 مشتری اصلی فرش دستباف ایران در سال 1395 بودند و امریکا مقام نخست واردات فرش از ایران را دارد.همچنین میزان صادرات نساجی طی ۱۲ ماه سال ۱۳۹۵ نیز نسبت به مدت مشابه سال 94 روند افزایشی در پیش گرفته است.
براین اساس عملکرد ارزش صادرات نساجی 3. 278 میلیون دلار و عملکرد وزنی صادرات محصول مذکور بالغ بر 5. 98 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 7. 1 درصد از نظر ارزشی و 6. 8 درصد از نظر وزنی افزایش داشته است.میزان صادرات چرم نیز طی ۱۲ ماه سال ۱۳۹۵ از لحاظ ارزش صادرات این کالا 3. 61 میلیون دلار و عملکرد وزنی صادرات محصول مذکور 1.
8 هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2. 3 درصد از نظر ارزشی و 7. 15 درصد از نظر وزنی افزایش داشته است.

کد خبر: 827314  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آفتاب نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

رانت جدید در بازار ارز: اختلاف قیمت بین بازار ثانویه و بازار آزاد! آفتاب نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : حمدالله کریمی درباره اختلاف نرخ ارز در بازار ثانویه با بازار ارز گفت:در گذشته اختلاف قیمت ارز 4200 تومانی با نرخ ارز در بازار آزاد رانت ایجاد می کرد اما پیش بینی می شد با اصلاح سیاست ارزی دولت، از رانت ارزی جلوگیری شود اما این مهم تاکنون اجرایی نشده است.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای...

مدیرعامل فولکس خبر خروج از ایران را تکذیب کرد آفتاب نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : شرکت خودروساز فولکس واگن آلمان، با صدور بیانیه‌ای، گزارشات منتشر شده در خصوص تصمیم این شرکت برای خروج از ایران به خاطر فشارهای آمریکا را تکذیب کرد.روز گذشته پایگاه خبری «بلومبرگ» به نقل از منابع آگاه نوشت مقام‌های آمریکایی توانسته‌اند فولکس واگن را متقاعد کنند که از بازار ایران خارج شده...

مراسم سالگرد ابوالشهیدین شعبانلو برگزار شد پول نیوز  ۳۲ دقیقه پیش

پول‌نیوز - مراسم سالگرد ابوالشهدين شعبانلو (مقصود و قاسم علي) با حضور دکتر سیدمحمد حسینی وزیر اسبق ارشاد و نیز نمازگزاران و‌ بسیجیان و‌ خانواده بزرگ ایثارگران و شهدا در روز  تاسوعا در منطقه فلاح دارالشهداي تهران ( منطقه ۱۷) بهمراه ي سوگواری حضرت امام حسین (ع) برگزار شد. ...

احتمال سیلابی شدن کوهپایه‌ ها پول نیوز  ۳۲ دقیقه پیش

 پول‌نیوز - در مناطق کوهپایه‌ ای به سبب رگبار شدید موقت‌، احتمال سیلاب ناگهانی در مسیل‌ها و رودخانه‌ها وجود دارد از این رو به هموطنان در مناطق مذکور توصیه می‌شود که از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند.بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، در ادامه...

آسیا پیشگام در رشد افراد ثروتمند | رده بندی کشورهای دارای بیشترین نرخ رشد همشهری آنلاین  ۴۰ دقیقه پیش

آسیا پیشگام در رشد افراد ثروتمند | رده بندی کشورهای دارای بیشترین نرخ رشد آسیا پیشگام در رشد افراد ثروتمند | رده بندی کشورهای دارای بیشترین نرخ رشد اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:شمار ثروتمندان در منطقه آسیا-اقیانوسیه بیش از سایر نقاط جهان رو به افزایش است. به گزارش...

تحریم، تاثیر موقت بر میزان فروش نفت ایران دارد آنا  ۴۶ دقیقه پیش

یک کارشناس نفتی معتقد است که آغاز تحریم نفتی تاثیر موقت بر میزان فروش نفت ایران دارد. سید محمدزهیر غرضی در گفتگو با خبرنگار نفت و انرژی خبرگزاری آنا با اشاره به اینکه بسیاری از پالایشگاه‌های اروپا و آسیا برای ادامه فعالیت به نفت...

خاموشی برق۸۴روستای گلستان برطرف شد مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

خاموشی برق۸۴روستای گلستان برطرف شدبه گزارش مرور نیوز به نقل از وزارت نیرو، میثم جعفرزاده، با اشاره به وقوع طوفان در استان گلستان، گفت: عصر و شب گذشته طوفانی با سرعت ۱۱۵ کیلومتر در ساعت، همراه با بارش شدید باران وارد استان گلستان شده و موجب قطع ۱۲۱ فیدر شده بود. مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو یادآور شد: در ابتدای...

صادرات کیوی از ۱۵ مهرماه از سرگرفته می‌شود مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

صادرات کیوی از ۱۵ مهرماه از سرگرفته می‌شودبه گزارش مرور نیوز به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در نشست مورخ ۹۷/۶/۲۲ میز ملی صادرات مرکبات و کیوی، مقرر شد با هدف  عرضه ضابطه‌مند محصول کیوی در بازارهای هدف بر اساس شاخص های کیفی به ویژه میزان استاندارد قند کیوی و به منظور جلوگیری از خدشه دار شدن اعتبار محصول...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده