تعداد بازدید: ۲۱
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۶ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۸:۳۸
«پزشک خانواده» با نسخه جدید در راه است
به گزارش «بهداشت نیوز» ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت افزود: نسخه ۰۴ پزشک خانواده شامل نظام ارجاع سطح یک در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر و نیز نظام ارجاع و پزشک خانواده در شهرهاست. وی ادامه داد: همزمان با نسخه جدید برنامه پزشک خانواده با محوریت مراقبان سلامت طرح ملی پرونده الکترونیک سلامت نیز تا پایان امسال برای همه ایرانیان تکمیل می‌شود، اما اجرای کامل برنامه پزشک خانواده در کشور زمان بر است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اقدام مهم دیگری که امسال شروع شده و در دولت دوازدهم کامل می‌شود، نسخه الکترونیک داروهاست که زیرساخت‌های الکترونیک آن آماده شده است. حر‌یرچی عنوان کرد: خانوار‌های کشور هزینه‌های مختلفی را در حوزه سلامت و بهداشت می‌کنند که این موارد شامل دریافت ویزیت، حق بیمه و فرانشیز است و خوشبختانه باید بگویم که پرداختی مردم از جیب خودشان قبل از طرح تحول سلامت در حدود ۵۴ درصد بوده که با ویرایش حساب‌های سلامت امروزه پرداختی از جیب مردم به میزان ۳۸.
۳ درصد رسیده است.  وی با بیان اینکه پرداختی از جیب مردم در سال ۸۹، ۵۸ درصد و سال ۹۱، ۵۴ درصد بود، اظهار کرد: به از‌ای هر یک درصد کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم در سال ۹۳ هزینه‌ای بالغ بر ۷۹۰ میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد که این رقم برای سال ۹۴ مبلغی در حدود هزار میلیارد تومان است که در این میان چیزی در حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان در جیب مردم رفته و در قسمت‌های دیگر سلامت هزینه می‌شود.
 سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: میزان هزینه‌های شهری، روستایی، فقیر و ثروتمند در حوزه بهداشت و درمان متفاوت است به طوری که خانوار‌های شهری ۵.۵ درصد برای سلامت بهداشت خود درمان هزینه می‌کنند.  وی ادامه داد: سطح سواد سلامت دانشجو، بازنشسته کمتر از افراد میانگین سن ۲۵ تا ۳۴ سال و ۳۵ تا ۴۴ سال است و این رده‌های سنی بالاترین سواد سلامت را در کشور برخوردار هستند و مردان از زنان سواد سلامت‌شان نیز پایین‌تر است و همچنین افراد بالاتر از ۵۵ سال از سطح سواد کمی برخوردار هستند.
حریرچی با بیان اینکه میزان سواد سلامت افراد با تحصیلات ابتدایی کمتر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است، ادامه داد: در طول ۱۵ سال گذشته میزان ظرفیت آگهی‌های استخدام پرستاری بیشتر از افراد ثبت‌نام کننده بوده و آگهی استخدام در تهران به اندازه ظرفیت متقاضیان وجود داشته است و بطور کلی ما در کشور دچار کمبود نیروی پرستار هستیم.
 وزارت بهداشت تولیت بیمه‌های سلامت کشور  وی ادامه داد: بر اساس سیاست‌گذاری‌های ابلاغی و اعمال این سیاست‌ها و جذب همکاری بین بخشی و با توجه به اینکه رهبری درون‌بخشی تولیت سلامت و بیمه‌ها بر عهده وزارت بهداشت است و همانطور که بر اساس سیاست‌هایی که به سازمان‌های ذیربط ابلاغ شده تولیت نظام سلامت بر اساس سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی راهبردی، ارزش‌گذاری و ارزشیابی نیز بر عهده وزارت بهداشت است.
 سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های راهبردی ارزشیابی و نظارت و سیاست‌گذاری‌های اجرایی در سطح دولت تولیت نظام سلامت بر عهده وزارت بهداشت است، اظهار کرد: بر طبق بند ۷/۹ سیاست‌گذاری‌های کلی از طرف نظام بیمه با محوریت وزارت بهداشت است و سازمان‌های بیمه‌گر و شورای عالی بر طبق قانون نیز زیر‌مجموعه این وزارتخانه محسوب می‌شود.
 حریرچی با بیان اینکه وزارت بهداشت تولیت بیمه‌های پایه و تکمیلی است، افزود: مراحل اصلی درمان بازتوانی و توانبخشی طی یک عرصه مراقبت‌های انتهای زندگی است که درمان باید بر روی افراد سالمند انجام و به دلیل آنکه مراقبت از آن‌ها از عهده خانوار‌ها خارج بوده این کار باید از طریق بیمارستان‌های کشور انجام شود و کشور در این مرحله از شرایط ایده‌آل برخوردار نیست و همین مسئله باعث تحمیل هزینه بر نظام سلامت کشور می‌شود.
وی اظهار کرد: برای مراقبت از افراد سالمند کار‌ها بین وزارت‌بهداشت، هلال احمر و سازمان بهزیستی تقسیم شده و تفاهم‌نامه‌های خوبی بین وزارت بهداشت، هلال احمر و بهزیستی به امضاء رسیده است. سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: گرد و غبار بخاطر عوامل طبیعی و تغییرات اقلیمی به وسیله بشر انجام می‌شود و ما هشدار‌های جدی را در این خصوص به گروه‌های خطر، بیماران تنفسی و کودکان و همچنین افراد سالمند داده‌ایم.
 وی بیان کرد: وقتی افراد مورد علاقه مردم از گروه‌های سیاسی، هنرمندان و یا ورزشکاران دچار یک مشکل پزشکی می‌شوند از نظر اخلاق پزشکی اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری‌شان باید با مصلحت خود آن‌ها انجام شود و این کار به هیچ عنوان از طرف وزارت بهداشت که متولی سلامت کشور است برای همه افراد و به خصوص هنرمندان و ورزشکاران صورت نمی‌گیرد و نوع بیماری اینگونه افراد در صورت صلاحدید خودشان به وسیله خانواده آنها اعلام می‌شود.
 حریرچی تأکید کرد: برای کیمیا علیزاده شرایط و امکانات خوب لازم را برای درمان فراهم کرده و شخص وزیر ۲ بار به وی در بیمارستان سر زده و از روند درمانش مطلع شود که یک تیم مجرب مراقبت از این ورزشکار محبوب را بر عهده گرفته و همه چیز تحت کنترل است. قائم مقام وزیر با بیان اینکه هزینه سلامت در سال ۹۳ مبلغی در حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است، ادامه داد: هیچ کشوری در دنیا نتوانسته در کل 2 سال نزدیک به ۱۰ درصد پرداختی‌های از جیب مردم را کم کند و این دستاورد درخشانی برای ایران، دولت و وزارت بهداشت محسوب می‌شود.
وی کرد: تا سال ۸۰ بیمه سلامت تحت پوشش وزارت بهداشت بود که بخاطر مسائلی از این وزارتخانه جدا شد، اما با توجه به شرایط توسعه یا‌فتگی و بلوغ دموکراسی در دوره‌های متعدد و با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت تولیت بیمه سلامت بر عهده وزارت بهداشت قرار گرفت و در جلسه‌ای انتقال تمام بیمه‌ها با رأی چند نفر انجام نشد و فقط بیمه سلامت به وزارت بهداشت منتقل شد.
 حریرچی یادآور شد: سازمان‌های بیمه سلامت تابع شورای راهبردی بوده، زیرا هزینه‌های سلامت باید به نحوی باید کاهش پیدا کند و وزارت بهداشت قدم‌های ملموسی در خصوص نظام ارجاع و کنترل هزینه‌ها در حاشیه شهرها، روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر قدم‌های ملموسی برداشته شده است.
  منبع: باشگاه خبرنگاران

کد خبر: 828210  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

زنان و کودکان گروه‌های آسیب پذیر مقابل اشعه ایکس بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

زنان و کودکان گروه‌های آسیب پذیر مقابل اشعه ایکس به گزارش بهداشت نیوز: علی حکمت نیا، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درارتباط با برگزاری سی و پنجمین کنگره بین المللی رادیولوژی ایران، اظهار داشت: حفاظت در برابر اشعه، رادیولوژی زنان و مامایی و رادیولوژی سیستم اعصاب مرکزی از محورهای اصلی سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران است که در اردیبهشت...

مشق فقر کودکان کار، پشت در‌های مدارس بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

مشق فقر کودکان کار، پشت در‌های مدارس به گزارش بهداشت نیوز: واپسین روز تابستان است و کم کم ترافیک خیابان‌ها سنگین‌تر می‌شود و شهر حال و هوای دیگری دارد، کم و بیش کودکانی با لباس های فرم متنوع و کوله پشتی های رنگارنگ به چشم می آیند که یا پیاده یا در اتومبیل‌های شخصی والدبن به سمت مدارس روانه می‌شوند.

رزمایش ناتو در باکو برگزار شد العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم ـ آسیا بر اساس گزارش روز شنبه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، در این تمرینات که روز جمعه برگزار شد، سطح مطابقت تجهیزات و وسایل مخابراتی و نیز امکانات عملیاتی بالگردهای ارتش جمهوری آذربایجان با استانداردهای ناتو ارزیابی شده است.  این تمرینات با استفاده از بالگردهای ارتش...

تبدیل پوست انسان به اسپیکر! هموطن سلام  ۱ ساعت پیش

به نقل از ساینس‌دیلی، یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران، نوعی فناوری پوشیدنی ابداع کرده‌اند که پوست را به اسپیکر تبدیل می‌کند. این فناوری جدید که به سرپرستی پروفسور "هیونهیوب کو"(Hyunhyub Ko)، استاد "موسسه ملی علوم و فناوری اولسان "(UNIST) کره جنوبی ابداع شد، می‌تواند در موارد بسیاری از جمله حسگرها و...

جست‌وجوی گوگل از سرویس ورکر استفاده می‌کند هموطن سلام  ۱ ساعت پیش

در حال حاضر سیستم جست‌وجوی گوگل برای انجام جست‌وجوهای مکرر از سرویس ورکر استفاده می‌کند و با استفاده از این سرویس توانسته است، نتایج را دوبرابر سریع‌تر نمایش دهد. اعلام این پدیده و کار عالی، اخیرا توسط دیان آلمائر، مدیر مهندسی شرکت گوگل و بن گالبریث، مدیر ارشد بهره‌برداری گوگل در سالت لیک سیتی، مرکز...

مردم واکسن آنفلوآنزا را فقط با نسخه پزشک تهیه کنند بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

مردم واکسن آنفلوآنزا را فقط با نسخه پزشک تهیه کنند به گزارش بهداشت نیوز: مسعود مردانی  درباره انواع واکسن‌های آنفلوآنزا که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، گفت: برای پیشگیری از آنفلوآنزا، تنها واکسن سه ظرفیتی ساخت کشور هلند و واکسن چهار ظرفیتی ساخت کشور فرانسه مورد تائید سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو آمریکا است، که به ایران...

راه های طلایی برای از بین بردن خط اخم بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

راه های طلایی برای از بین بردن خط اخم به گزارش بهداشت نیوز: خیلی از افراد، برای از بین بردن خطوط ابرو، به بوتاکس پناه می برند. اما واقعا به محض مشاهده ی خطوط اخم بر روی صورت، نیازی به بوتاکس کردن نیست. شما خیلی راحت، می توانید با استفاده از گیاهان دارویی و طب سنتی، در رفع اخم ابرو، قدم بردارید. گیاهان دارویی مؤثر در رفع خط اخم   ...

با ۳۰ میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟ +جدول بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

با ۳۰ میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟ +جدول .  با سرمایه ۱۰۰ میلیون تومانی برای خرید خودروهایی، همچون پژو پارس، ۲۰۶، پراید، ام وی ام و سمند با کارکرد بالا اقدام کرد. میزان

معاون دادستان کل آمریکا در صدد عزل ترامپ بود / پنس: فوراً اخراجش کنید! العالم فارسی  ۹ ساعت پیش

العالم - آمریکا این روزنامه آمریکایی در گزارش خود نوشت که «راد روزنستاین» معاون وزیر دادگستری آمریکا سال گذشته پیشنهاد کرده بود که از دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در کاخ سفید استراق سمع کرده و اغتشاشی را که دولت وی را دربرگرفته افشا کنند. بر اساس این گزارش، طرح...

در این کشور زنان زیر ۴۰ سال موبایل ندارند+عکس بهداشت نیوز  ۱۰ ساعت پیش

در این کشور زنان زیر ۴۰ سال موبایل ندارند+عکس به گزارش بهداشت نیوز: ازدواج عاشقانه و ماجرای عشق‌های افسانه‌ای زنان و مردان هندی زبانزد است و در اغلب فیلم‌هایی که در این کشور ساخته می‌شوند نیز بیشترین بخش آن‌ها به سکانس‌های عاشقانه و البته ماجرای عجیب و غریب این عشق‌ها اختصاص دارد. نکته جالب اینجاست که در...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده