تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۶ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۲:۵۱
سطح سواد سلامت مردان پایین‌تر از زنان است!
به گزارش جام نیوز،  ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت افزود: نسخه ۰۴ پزشک خانواده شامل نظام ارجاع سطح یک در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر و نیز نظام ارجاع و پزشک خانواده در شهرهاست.     وی ادامه داد: همزمان با نسخه جدید برنامه پزشک خانواده با محوریت مراقبان سلامت طرح ملی پرونده الکترونیک سلامت نیز تا پایان امسال برای همه ایرانیان تکمیل می‌شود، اما اجرای کامل برنامه پزشک خانواده در کشور زمان بر است.
    سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اقدام مهم دیگری که امسال شروع شده و در دولت دوازدهم کامل می‌شود، نسخه الکترونیک داروهاست که زیرساخت‌های الکترونیک آن آماده شده است.     حر‌یرچی عنوان کرد: خانوار‌های کشور هزینه‌های مختلفی را در حوزه سلامت و بهداشت می‌کنند که این موارد شامل دریافت ویزیت، حق بیمه و فرانشیز است و خوشبختانه باید بگویم که پرداختی مردم از جیب خودشان قبل از طرح تحول سلامت در حدود ۵۴ درصد بوده که با ویرایش حساب‌های سلامت امروزه پرداختی از جیب مردم به میزان ۳۸.
۳ درصد رسیده است.     وی با بیان اینکه پرداختی از جیب مردم در سال ۸۹، ۵۸ درصد و سال ۹۱، ۵۴ درصد بود، اظهار کرد: به از‌ای هر یک درصد کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم در سال ۹۳ هزینه‌ای بالغ بر ۷۹۰ میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد که این رقم برای سال ۹۴ مبلغی در حدود هزار میلیارد تومان است که در این میان چیزی در حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان در جیب مردم رفته و در قسمت‌های دیگر سلامت هزینه می‌شود.
     سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: میزان هزینه‌های شهری، روستایی، فقیر و ثروتمند در حوزه بهداشت و درمان متفاوت است به طوری که خانوار‌های شهری ۵.۵ درصد برای سلامت بهداشت خود درمان هزینه می‌کنند.      وی ادامه داد: سطح سواد سلامت دانشجو، بازنشسته کمتر از افراد میانگین سن ۲۵ تا ۳۴ سال و ۳۵ تا ۴۴ سال است و این رده‌های سنی بالاترین سواد سلامت را در کشور برخوردار هستند و مردان از زنان سواد سلامت‌شان نیز پایین‌تر است و همچنین افراد بالاتر از ۵۵ سال از سطح سواد کمی برخوردار هستند.
    حریرچی با بیان اینکه میزان سواد سلامت افراد با تحصیلات ابتدایی کمتر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است، ادامه داد: در طول ۱۵ سال گذشته میزان ظرفیت آگهی‌های استخدام پرستاری بیشتر از افراد ثبت‌نام کننده بوده و آگهی استخدام در تهران به اندازه ظرفیت متقاضیان وجود داشته است و بطور کلی ما در کشور دچار کمبود نیروی پرستار هستیم.
     وزارت بهداشت تولیت بیمه‌های سلامت کشور    وی ادامه داد: بر اساس سیاست‌گذاری‌های ابلاغی و اعمال این سیاست‌ها و جذب همکاری بین بخشی و با توجه به اینکه رهبری درون‌بخشی تولیت سلامت و بیمه‌ها بر عهده وزارت بهداشت است و همانطور که بر اساس سیاست‌هایی که به سازمان‌های ذیربط ابلاغ شده تولیت نظام سلامت بر اساس سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی راهبردی، ارزش‌گذاری و ارزشیابی نیز بر عهده وزارت بهداشت است.
     سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های راهبردی ارزشیابی و نظارت و سیاست‌گذاری‌های اجرایی در سطح دولت تولیت نظام سلامت بر عهده وزارت بهداشت است، اظهار کرد: بر طبق بند ۷/۹ سیاست‌گذاری‌های کلی از طرف نظام بیمه با محوریت وزارت بهداشت است و سازمان‌های بیمه‌گر و شورای عالی بر طبق قانون نیز زیر‌مجموعه این وزارتخانه محسوب می‌شود.
     حریرچی با بیان اینکه وزارت بهداشت تولیت بیمه‌های پایه و تکمیلی است، افزود: مراحل اصلی درمان بازتوانی و توانبخشی طی یک عرصه مراقبت‌های انتهای زندگی است که درمان باید بر روی افراد سالمند انجام و به دلیل آنکه مراقبت از آن‌ها از عهده خانوار‌ها خارج بوده این کار باید از طریق بیمارستان‌های کشور انجام شود و کشور در این مرحله از شرایط ایده‌آل برخوردار نیست و همین مسئله باعث تحمیل هزینه بر نظام سلامت کشور می‌شود.
    وی اظهار کرد: برای مراقبت از افراد سالمند کار‌ها بین وزارت‌بهداشت، هلال احمر و سازمان بهزیستی تقسیم شده و تفاهم‌نامه‌های خوبی بین وزارت بهداشت، هلال احمر و بهزیستی به امضاء رسیده است.     سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: گرد و غبار بخاطر عوامل طبیعی و تغییرات اقلیمی به وسیله بشر انجام می‌شود و ما هشدار‌های جدی را در این خصوص به گروه‌های خطر، بیماران تنفسی و کودکان و همچنین افراد سالمند داده‌ایم.
     وی بیان کرد: وقتی افراد مورد علاقه مردم از گروه‌های سیاسی، هنرمندان و یا ورزشکاران دچار یک مشکل پزشکی می‌شوند از نظر اخلاق پزشکیاطلاع‌رسانی در خصوص بیماری‌شان باید با مصلحت خود آن‌ها انجام شود و این کار به هیچ عنوان از طرف وزارت بهداشت که متولی سلامت کشور است برای همه افراد و به خصوص هنرمندان و ورزشکاران صورت نمی‌گیرد و نوع بیماری اینگونه افراد در صورت صلاحدید خودشان به وسیله خانواده آنها اعلام می‌شود.
     حریرچی تأکید کرد: برای کیمیا علیزاده شرایط و امکانات خوب لازم را برای درمان فراهم کرده و شخص وزیر ۲ بار به وی در بیمارستان سر زده و از روند درمانش مطلع شود که یک تیم مجرب مراقبت از این ورزشکار محبوب را بر عهده گرفته و همه چیز تحت کنترل است.     قائم مقام وزیر با بیان اینکه هزینه سلامت در سال ۹۳ مبلغی در حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است، ادامه داد: هیچ کشوری در دنیا نتوانسته در کل 2 سال نزدیک به ۱۰ درصد پرداختی‌های از جیب مردم را کم کند و این دستاورد درخشانی برای ایران، دولت و وزارت بهداشت محسوب می‌شود.
    وی کرد: تا سال ۸۰ بیمه سلامت تحت پوشش وزارت بهداشت بود که بخاطر مسائلی از این وزارتخانه جدا شد، اما با توجه به شرایط توسعه یا‌فتگی و بلوغ دموکراسی در دوره‌های متعدد و با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت تولیت بیمه سلامت بر عهده وزارت بهداشت قرار گرفت و در جلسه‌ای انتقال تمام بیمه‌ها با رأی چند نفر انجام نشد و فقط بیمه سلامت به وزارت بهداشت منتقل شد.
     حریرچی یادآور شد: سازمان‌های بیمه سلامت تابع شورای راهبردی بوده، زیرا هزینه‌های سلامت باید به نحوی باید کاهش پیدا کند و وزارت بهداشت قدم‌های ملموسی در خصوص نظام ارجاع و کنترل هزینه‌ها در حاشیه شهرها، روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر قدم‌های ملموسی برداشته شده است.
    2024

کد خبر: 828502  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

سینما مافیا ندارد / «داش آکل» طاغوتی نیست آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایسنا، نشست فیلم‌ سینمایی «داش آکل» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمد عرب دوم مهرماه با حضور کارگردان، فیلمبردار و نویسنده این اثر در سینما «ایران» برگزار شد.در ابتدای نشست محمد عرب کارگردان فیلم سینمایی «داش آکل» با انتقاد از همراهی نکردن برخی از بازیگران این فیلم سینمایی گفت:...

واکنش محمود دولت‌آبادی به حمله تروریستی اهواز آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : این نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگاری در اتریش اظهار کرد: پیش از هر پاسخی عملیات تروریستیِ  رخ‌داده در کشورم، در شهرستان اهواز را محکوم می‌کنم؛ به خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گویم و عمیقاً متأسف هستم که جوانان ایران یکدیگر را آماج مرگ می‌کنند بی آن‌که از فرایند فاجعه آگاه باشند.

یک آمریکایی جایزه «دستاورد هنری» جشنواره اسپانیا را دریافت کرد خبرگزاری فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وِرایِتی، «دنی دیویتو» هنرپیشه، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی جایزه «دونوستیا» را برای یک عمر دستاورد هنری در عرصه سینما و تلویزیون را دریافت کرد. امسال در همین جشنواره «جودی دنچ» هنرپیشه بریتانیایی و «هیروکازو کوره‌اِدا» نویسنده و کارگردان شهیر ژاپنی هم این جایزه را...

روابط چین و ونزوئلا؛ دوستی در وقت بحران جام نیوز  ۶ ساعت پیش

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز به نقل از بی بی سی، مقام های ونزوئلا از یک کشتی بیمارستانی چینی استقبال کرده اند. این کشتی قرار است به بیماران در ونزوئلا خدمات درمانی ارائه کند. وزیر دفاع ونزوئلا از چین تشکر کرده و گفته هر دو کشور از این کار سود خواهند برد.   گفتنی است مهاجران ونزوئلایی...

3 کتاب در حوزه مقاومت نقد می‌شود خبرگزاری فارس  ۷ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با هفته دفاع مقدس و سالروز شکست حصر آبادان 3 کتاب  درحوزه مقاومت رونمایی می‌شود . بر اساس این گزارش، در مراسمی که از ساعت 16 روز 4 مهرماه برگزار می شود از کتاب‌های «آبادان 351 روز» ، «گنجشک‌های بابا» خاطرات شهید مرتضی کریمی و «کتاب درعا» خاطرات شهید حسن غفاری اثر خانم...

سینما ذائقه مردم را تقلیل داده است/ بازیگران بی‌سواد را بزرگ نکنید! خبرگزاری فارس  ۷ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، نشست خبری فیلم سینمایی «داش آکل» بعد از ظهر امروز (دوشنبه ۲ مهر) با حضور محمد عرب کارگردان اثر، حسن پویا مدیر فیلمبرداری و منصور براهیمی نویسنده فیلمنامه در سینما ایران برگزار شد. * بازیگران «داش آکل» برای تبلیغ آن از ما پول خواستند وی در ابتدای این نشست گفت:...

۱۰ طرح در جلسه پیچینگ جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزیده شدند مرور نیوز  ۷ ساعت پیش

۱۰ طرح در جلسه پیچینگ جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزیده شدندبه گزارش مرور نیوز به نقل از ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، بر اساس اعلام محمد فهیمی مدیر کمیته روابط بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از میان ۳۷ طرح ارسالی به منظور حضور در جلسه پیچینگ این دوره از جشنواره، ۱۰ طرح توسط هیات انتخاب...

مومیایی هلندی به ایران منتقل شد مرور نیوز  ۷ ساعت پیش

مومیایی هلندی به ایران منتقل شدبه گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران شامگاه یکشنبه اول مهر ماه،  مجموعه آثار نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس از کشور هلند همراه با کارشناسان موزه درنتس به فرودگاه امام خمینی (ره) وارد و سپس تحت حفاظت ویژه به موزه ملی ایران منتقل شد. این نمایشگاه...

روایت حاج‌رضایی از زندگی توپ جمع‌کن‌های فوتبال ایلنا  ۷ ساعت پیش

روایت حاج‌رضایی از زندگی توپ جمع‌کن‌های فوتبالبه گزارش ایلنا، در پانزدهمین قسمت از فصل چهارم برنامه «هزارداستان» که با اجرای امیر حاج رضایی به عنوان مجری و راوی قصه روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، قصه مادری روایت می‌شود که با فرزند بیمارش هزینه یک تیم فوتبال را می‌دهد. فصل چهارم برنامه «هزار داستان» به تهیه‌کنندگی...

اعتراف فرانسه به استفاده از شکنجه در جنگ الجزایر خبرگزاری برنا  ۸ ساعت پیش

اعتراف فرانسه به استفاده از شکنجه در جنگ الجزایر به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ برنامه «آفریقای امروز» (Africa Today) به تهیه کنندگی متیو ریچاردسون با نگاهی به بیانیه کاخ الیزه در خصوص استفاده فرانسه از شکنجه در خلال جنگ استقلال الجزایز در دهه های 1950 و 1960 میلادی به بررسی آثار این اقدام می پردازد. کشته شدن...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده