تعداد بازدید: ۲۹
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۸ تیر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۳:۱۰
تبدیل شیرابه های مایع به ماده اولیه تولید موزاییک و بلوک سیمانی
خبرگزاری فارس - گروه شهری و رفاهی: اسماعیل خاتمی نژاد، به عنوان یک مخترع جوان ایرانی توانست با استفاده از دانش فنی روز، سیستم تصفیه زباله را اختراع کند که می تواند تا حدود زیادی معضل زباله های کشور را همراه با بیشترین بهره وری و درآمدزایی برطرف کند. این دستگاه می تواند آلودگی محیط زیست را به حداقل برساند.
سیستم دستگاه، تبدیل زباله تر به ریزدانه دوستدار محیط زیست است. در ادامه گفتگوی خاتمی نژاد با خبرگزاری فارس از نظرتان می گذرد.با سلام، آقای خاتمی نژاد ابتدا بطور کامل خودتون را معرفی کنید:ج: سلام. بنده سید اسماعیل خاتمی نژاد فرزند سیدعلی اکبر و متولد سال 1363 در شهر بهشهر هستم.س: شما به عنوان مخترع یک سامانه خاص هستید.
لطفا کلیاتی از سامانه خودتون و اینکه چطور به ذهنتون رسید چنین چیزی را اختراع کنید توضیح بدید.ج: سامانه ما با الگو گیری از بخشهایی از کارکرد دستگاه گوارش انسان طراحی شد. ایده اولیه که در سال 1386 به ذهنم رسید این بود که خداوند متعال هیچ چیزی را بدون حکمت نیافریده است پس چرا ما باید با مواد اولیه غذایی درست کنیم و بعد از خوردن آن، پسماندش را دفن کنیم و بخصوص شیرابه های زباله ها که خیلی راحت تر به اعماق زمین و به آبهای زیرزمینی نفوذ میکنند، چطور هیچ راهکاری برای آنها نداریم.
در ابتدا شروع به مطالعه روشهای بازیافت و تبدیل زباله کردم و متوجه شدم بعضی سامانه ها مثل دستگاه هاضم، زباله سوزها، دستگاه های تولید کود کمپوست از زباله، راهکارهایی هستند که اجرا شده اند و در برخی کشورها که تفکیک زباله خوبی دارند، راهکار مناسبی است اما باز هم این سامانه ها، راهکاری برای شیرابه ارائه نداده اند.
به همین دلیل به فکرم رسید سامانه را ابداع کنم که هم برای زباله های تر شهری و هم برای شیرابه های آنها راه حل داشته باشد. چون اصولا از دور ریزی مواد ناراضی هستم، تمایلم این بود که زباله تر شهری را بازیافت کنم.مطالعاتی در خصوص دستگاه گوارش انسان انجام دادم. روشی در دنیا وجود دارد به نام مهندسی بیونیک. این مهندسی، با الگو گرفتن از سیستمهای موجود در طبیعت، تلاش میکند سیستمهای کارآمد و ماندگار و سازگار با شرایط محیطی را طراحی کند.
بگذار برایتان مثالی بزنم: نقاشی های اولیه لئوناردو داوینچی، از ماشین پرنده ای حکایت دارد که او با الهام گرفتن از خفاش، طراحی کرده بود.  حتی اخیرا از پوست دلفین به دلیل اصطکاک بسیار ناچیز آن با آب، لباس غواصی طراحی کرده اند که سرعت غواص را در زیر آب، افزایش داده و خستگی کمتری نیز خواهد داشت.
در طراحی این سامانه، ما از دستگاه گوارش انسان الگو گرفتیم. ابتدا به دنبال پاسخ سوالاتی از قبیل اینکه چرا اسید معده، معده را سوراخ نمیکنه. کار بزاق دهان به هنگام جویدن غذا، چه کمکی به هضم غذا میکنه و نظایر آن. در ابتدا طراحی کلی که ایده اصلی را هویدا کند، ظرف مدت دو ماه به انجام رسید. در این مدت، سایر سامانه ها نیز مورد مطالعه قرار گرفت.
نهایتاً با توجه به اینکه برای ایده اولیه لازم بود از تخصص های مختلف بهره بگیریم و از طرفی ارائه ایده ممکن بود به حفظ محرمانگی آن لطمه وارد کند و کلاً طرح از بین برود، به ناچار، ایده اصلی را به چند بخش جزئی تر تقسیم کرده و هر بخش بعنوان یک ایده مستقل، با متخصصین مورد مشورت قرار داده شد. به این نحوکه مثلاً برای ساختن سوپر جاذبی که هم اکنون ساخته شده و شیرابه مایع را به ریز دانه ای تبدیل میکند که از آن موزاییک، بلوک سیمانی و نظایر آن ساخته میشود، لازم بود، این سوپر جاذب، غیر از اینکه به شدت تشنه باشد، مواد مایع جذب شده در خود را حفظ کند و در شرایط محیطی و جوی مختلف، دوباره بازپس ندهد.
لذا برای این موضوع متخصصینی از حوزه های مختلف از قبیل فیزیک، مکاترونیک، الکترونیک و میکروالکترونیک، شیمی و معدن را مورد مشاوره قرار دادیم. به هر یک از بخشها، صورت مسئله مربوط به همان بخش را ارائه داده و نهایتاً با ایده های قبلی، طراحی زیر سامانه تبدیل شیرابه ها به ریزدانه های جامد نهایی و ساخته شد. اکنون که خدمت شما هستیم، سامانه ما که با نام تجاری بهترین بازیافت جامع یا بی.
تی.آر (Best Total Recycle) نامیده میشود، کل عملیات تبدیل و بازیافت زباله های تر شهری و شیرابه های آنها را به پودر و ریزدانه های جامد دوستدار محیط زیست، را به انجام میرساند. سامانه ای که کارکرد مشابه نداشته و با مزایای فراوان خود نسبت به سایر سامانه های موجود در جهان، توجیهات فراوانی دارد.س: در مورد جهان گفتید، ظاهراً شما این سامانه و اختراع خودتان را در سطح جهانی هم معرفی کرده اید، ممکن است توضیح دهید:ج: بله.
بعد از اینکه سامانه بی.تی.آر در سال 1388 در ایران به عنوان اختراعی تماماً ملی به ثبت رسید، تلاش کردیم، نمونه آزمایشگاهی آنرا توسعه داده و نمونه های نیمه صنعتی و نهایتاً صنعتی در اندازه کوچک آنرا بسازیم. هم زمان با ساخت این نمونه ها، به دلیل ارتباطاتی که برای شناخت سایر سامانه ها، با برخی از کشورهای دیگر برقرار شده بود، متوجه برگزاری مسابقات جهانی اختراعات شدیم که هر دو سال یکبار در کشور تایوان تشکیل میشود.
به سرعت تمامی مطالب و اختراع خود را ترجمه کردیم و در سال 2012 این اختراع را بعنوان اختراعی تماماً ایرانی، برای شرکت در مسابقات بین المللی اختراعات جهان، به کشور تایوان ارسال کردیم. پس از آن دعوتنامه ای برای ما ارسال شده، که از بین اختراعات ارائه شده، سامانه بی.تی.آر، کاری ارزشمند تلقی شده و از ما خواستند  در جشن اختتامیه این مسابقه شرکت کنیم.
در آنجا یکدفعه اسم سامانه بی.تی.آر را بعنوان اختراع برنده مدال طلای جهانی مسابقات مذکور اعلام کردند و این شد که با افتخار، مسیری را که با مشکلات فراوان طی کرده بودیم، مسیر درست تشخیص دادیم وامروزه این دستگاه جزوطرحهای دانش بنیان پذیرفته شده است  و به این ترتیب اراده ای قوی تر برای اجرای آن ایجاد شد.
در برگشت به ایران، بلافاصله از دوستان هنرمندی که در بخشهای مختلف ساخت، تجارب ارزشمندی داشتند، دعوت شد و تماماً با هزینه شخصی، طراحی و ساخت نمونه صنعتی با ظرفیت 50 تن در روز آن را آغاز کردیم. این کار با زحمات زیاد صورت گرفت. چون بخشهایی از ساخت سامانه نیاز به تجهیزات و ماشین آلات صنعتی داشت که ما در اختیار نداشتیم و برون سپاری آنهم، میتوانست به حفظ محرمانگی دانش فنی، خدشه وارد کند.
به هر حال، با ریزتر کردن طراحی بخشها، موفق به ساخت بخشهایی که لازم بود برون سپاری شود، شدیم ونهایتا سامانه در سال 1393 ساخته و راه اندازی شد.س: در مورد کارکرد سامانه بی.تی.آر، کمی بیشتر توضیح دهید، چون مخاطبان این مصاحبه ممکن از افراد متخصصی باشند، که علاقمند به جزئیات بیشتر باشند.ج: بله حتماً. سامانه بی.
تی.آر، دارای دو بخش با دو کارکرد است که البته این بخشها در قالب یک سامانه ارائه میشوند اما در داخل، دارای دو مسیر مجزا هستند. بخش اول مربوط به قسمتهای جامد زباله های تر شهری میباشد . لازم به ذکر است زباله های تر شهری تقریباً شامل تمامی مواد غذایی، ارگانیک و آلی میباشد. این بخش، در فرایندی که با مختصری مواد افزودنی انجام میشود، تبدیل به خمیر شده و نهایتاً در خشک کن سامانه که با بهره گیری از سنسورهای آلتراسونیک کار میکند، خشک میشوند.
خروجی این بخش، پودری شبیه به خاک اره و با رفتاری مشابه آن است که از آن به عنوان فیلر (پرکننده) صنعتی استفاده کردیم و در مغز ام.دی.اف و کارتن سازی مورد استفاده قرار دادیم و جواب گرفتیم.بخش دومی که در این سامانه وجود دارد؛ بخش تبدیل شیرابه های مایع به ریزدانه های جامدی است که بعنوان ماده اولیه تولید موزاییک، بلوک سیمانی، سنگ مصنوعی و زیرسازی جاده ها استفاده شده است.
به این ترتیب سامانه بی.تی.آر هیچگونه خروجی دیگری نداشته و در اصطلاح بصورت کاملا پاک و بسته عمل میکند. لازم به ذکر است که هم فرایند کارکرد سامانه و هم محصولات نهایی آن توسط مراجع ذی صلاح از قبیل سازمان حفاظت محیط زیست و نظایر آن، مورد تأیید قرار گرفته وعاری ازهرگونه آلاینده میکروبی است.س: لطفاً در مورد برنامه های آتی خودتان و سامانه اگر مطالبی دارید، بیان کنید.
ج: با توجه به اینکه واحد صنعتی ما به خوبی پاسخ داد، در حال حاضر مشغول معرفی سامانه به شهرداری های مختلف کشور هستیم و امیدواریم علی رغم محدودیت منابع مالی این ارگانها، بتوانیم به قرارداد فروش سامانه نزدیک شویم. در برنامه های آتی، ما در نظر داریم، سامانه های سیار را که طراحی آنها نیز به اتمام رسیده است، روانه بازار کنیم.
به این ترتیب که سه واحد تریلی، پیش بینی شده است. بر روی یک تریلی، سامانه بازیافت زباله های تر شهری مستقر میباشد، بر روی تریلی دوم، سامانه تبدیل شیرابه ها به ریزدانه قراردارد و سامانه سوم، جهت ارائه خدمات به دو تریلی دیگر از قبیل شستشو، محل استراحت راهبر سامانه و نظایر آن، مورد استفاده است. این واحدهای سیار برای روستاهای با جمعیت کم، ایده آل بوده و نیاز آنها به ایجاد سایتی برای پسماندهای شهری را برطرف میکند.
س: برنامه های شما بسیار بلند پروازانه است و به نظر میرسد برای کل زباله های تر کشور، برنامه دارید، ممکن است در این خصوص، برنامه و نظرتان را بفرمایید.ج: اجازه میخواهم برای شفاف سازی بیشتر این موضوع، آمار مختصری عرض کنم. میزان تولید زباله توسط هر نفر در کشور ما بین 400 تا 680 گرم در روز میباشد. اگر متوسط تولید زباله در کشور را 500 گرم فرض کنیم، با جمعیت نزدیک به 80 میلیون نفر، یعنی روزانه در کشور ما حدود 40 میلیون کیلو یا 40 هزار تن زباله تولید میکنیم که از این مقدار زباله حدود 50 تا 60 درصد آن زباله های تر شهری است.
پس حدوداً روزانه ما در کل کشورمان، نزدیک به 20 هزار تن زباله تر تولید میکنیم. اگر ظرفیت بهینه هر سامانه را 100 تن در نظر بگیریم، کل کشور به حدود 200 سامانه بی.تی.آر نیاز دارد. اما جالب توجه است که راهبرد ترسیم شده ما این نیست. به نظر مجموعه ما، اگر سامانه های مختلفی در کشور نصب و راه اندازی شوند، حس رقابت پذیری ما را بعنوان بخش خصوصی، بیشتر میکند.
لذا راهبرد ما از 200 سامانه مورد نیاز کشور، در ایده آل ترین حالت، حدود 20 درصد نیاز کشور یعنی حدود 40 سامانه میباشد. چرا که مجموعه ما نیاز دارد تا مرتباً بعنوان بخش خصوصی فعال در زمینه مدیریت پسماند، طرح های خود را به روز رسانی کرده و مرتباً نوآوری (آرندی)داشته باشد به همین دلیل، با درنظر داشتن ظرفیت خودمان، راهبرد ما برای حدود 20 درصد سامانه های مورد نیاز کشور است و 80 درصد مابقی میتواند به روشهای موجود و یا روشهای نوینی دیگری که احتمالا در آینده وارد بازار شوند، مدیریت و تبدیل و بازیافت گردد.
س: سوال آخر اینکه ارتباط کار شما با اقتصاد مقاومتی چیست و از مردم و مسئولان کشور چه انتظاراتی دارید ؟ج: در ارتباط با اقتصاد مقاومتی، نظر شخصی خودم را بیان میکنم. ما وقتی میگوییم اقتصاد نفتی، یعنی اقتصاد مبتنی بر نفت و آنچه که از نفت، بعنوان منافع اقتصادی میتوان انتظار داشت. با این ادبیات، اقتصاد مقاومتی، یعنی اقتصاد مبتنی بر مقاومت.
اما این یعنی چه؟ وقتی شما ایده ای را به ثبت میرسانید، دقیقاً حس پدری را دارید که صاحب اولاد و فرزندشده است. آنوقت برای پدر دیگر سختی کار معنی ندارد. دوری از خانواده،سختی کار و نظایر آن فراموش میشود. و فرد تلاش میکند با شوق و عشق سختی ها را تحمل کند.در پایان از مسئولان نیز انتظار دارم، به بخش داخلی و فرزندان این مرز و بوم  ایمان داشته باشند و اعتماد کنند و حمایت از طرحهایی که توجیه فنی و اقتصادی دارد را در دستور کار قرار دهند و از بروکراسی اداری کاسته و در جهت تحقق آرمانهای انقلاب و خودکفائی کشور قدم بردارند.
این دستگاه توجیه اقتصادی داشته و اگر به برخی مسائل و هزینه هایی را که امروزه دولت و محیط زیست کشور جهت حفظ چرخه ی محیطی اعم از آب ها،جنگل ها و مراتع و زیستگاههای جانوری متحمل می شود را محاسبه کنیم متوجه می شویم که با روی کارآمدن این دستگاه بسیاری از هزینه ها کاسته شده و حتی در کوتاه ترین زمان ممکن (حداکثر 3سال) سرمایه مربوط به خرید و نصب و راه اندازی این دستگاه بر می گردد و ضمن اینکه هزینه های از قبیل هزینه حمل و دفن زباله کاهش چشمگیری پیدا می کند خروجی محصولات بدست آمده از دستگاه نیز بدون آنکه هیچ آلاینده میکروبی داشته باشد در صنایع جانبی از قبیل کارگاههای ام دی اف و کارتون سازی ،و در گلخانه ها به عنوان کود عالی و در صنایع ساختمانی مانند بلوک و موزائیک و.
..کاربرد دارد.   

کد خبر: 830826  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

آتش سوزی مهیب در جاده خاوران ستاره ها  ۲ ساعت پیش

خبرآنلاین نوشت: پدر این حادثه سه باب مغازه با کاربری صافکاری، نقاشی و مکانیکی در مجاورت هم دچار آتش سوزی شده و کاملا شعله ور بودند به طوری که شعله های آتش از فاصله دور نمایان بود.      

اعلام ساعت کار میادین و بازارهای میوه و تره‌بار در نیمسال دوم ایلنا  ۲ ساعت پیش

اعلام ساعت کار میادین و بازارهای میوه و تره‌بار در نیمسال دوم به گزارش ایلنا، از روز یک شنبه، اول مهر میادین و بازارهای میوه و تره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بار از ساعت ۸ تا ۱۳ و از ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه تا ۱۹ مشغول به کار خواهند بود. میادین و بازارهای میوه و تره‌‌‌‌بار در روزهای جمعه و ایام تعطیل نیز از...

برق جان 23 نفر را طی ۴ ماه در پایتخت گرفت ستاره ها  ۳ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: در چهار ماه نخست سال‌جاری 23 نفر در اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال 96 که تعداد فوت شدگان در اثر برق گرفتگی 34 مورد اعلام شده بود 32 درصدکاهش یافته است. طبق این گزارش...

آمادگی کامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه برای مهرماه ایلنا  ۳ ساعت پیش

آمادگی کامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه برای مهرماهبه گزارش ایلنا، فرنوش نوبخت با بیان اینکه اقدامات و برنامه‌‌‌‌‌ریزی‌‌‌‌های لازم برای طرح استقبال از مهر در شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از مدتی پیش آغاز شده است، گفت: استفاده حداکثری از توان مترو، آمادگی برای اعزام قطارهای فوق‌العاده در زمان‌های...

هیچ پروژه عمرانی بلاتکلیفی در شهر وجود ندارد ایلنا  ۳ ساعت پیش

هیچ پروژه عمرانی بلاتکلیفی در شهر وجود ندارد به گزارش ایلنا، سید محمدعلی افشانی که در حاشیه بازدید میدانی از پروژه احداث ادامه شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی سخن می‌‌‌‌‌‌‌گفت، با اشاره به بازدید ماه قبل خود از این پروژه مهم عمرانی، میزان پیشرفت عملیات اجرایی طی یک ماه گذشته را قابل ملاحظه دانست و ابراز امیدواری...

پیام تسلیت سردار کمالی به مناسبت شهادت سربازان در حمله تروریستی اهواز تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم به دنبال حمله تروریستی صبح امروز به محل برگزاری رژه نیروهای مسلح و شهادت تعدادی از مردم، سربازان و نیروهای مسلح در این حمله تروریستی، سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در پیامی، این حادثه تروریستی را محکوم و شهادت این عزیزان و...

آخرین جزئیات از مجروحین و شهدای حادثه تروریستی اهواز تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزاش سلامت خبرگزاری تسنیم، پیرحسین کولیوند اظهار داشت: اورژانس خوزستان و دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، خدمات درمانی مورد نیاز مجروحین حادثه تروریستی امروز اهواز را به خوبی و با سرعت مناسبی ارائه داده اند و در حال حاضر تعدادی از مجروحین، از بیمارستانهای اهواز ترخیص شده اند.سرپرست سازمان اورژانس...

پاسخ بطحایی به شائبه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان/آخرت را به دنیا نمی‌فروشم شبستان  ۳ ساعت پیش

پاسخ بطحایی به شائبه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان/آخرت را به دنیا نمی‌فروشم  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، سیدمحمد بطحایی در بخش دوم سخنرانی خود در نشست امروز (31 شهریورماه 1397) در پاسخ به پرسش خبرنگار شبستان مبنی بر اینکه آیا طرح نشاط سازی مدارس با وجود مشکلاتی که در مدارس وجود دارد قابل اجرا است، گفت: هیچ وقت نمی توانیم به امید رسیدن شرایط مطلوب طرح های...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده