تعداد بازدید: ۴۵
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۳ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۸:۲۶
قرارداد 1.7 میلیارد دلاری برقی شدن راه‎آهن تهران-مشهد با چین امضا شد
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در مراسمی باحضور علی اشرف افخمی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن و سان پینگ (sun ping)نایب رئیس اگزیم بانک چین قرارداد های تامین مالی پروژه برقی سازی راه آهن تهران مشهد بین دو بانک مبادله شد.قرارداد تامین مالی 5. 1 میلیارد دلاری برقی کردن راه آهن تهران - مشهد با حضور قائم مقام اگزیم بانک چین و سفیر این کشور در ایران، کاشانی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی، محمدزاده مدیرعامل راه آهن، کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی و افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن به عنوان بانک تضمین کننده فاینانس امضا شد.
 این قرارداد اولین قرارداد از نوع فاینانس در یک و نیم سال اخیر است.ارزش این قرارداد 7. 1 میلیارد دلار است که 5. 1 میلیارد دلار توسط اگزیم بانک چین و 200 میلیون دلار توسط ایران تامین می‌شود. برقی کردن خط آهن تهران مشهد، اصلاح مسیر، افزایش سرعت، ضریب ایمنی بالا و رعایت ملاحطات زیست محیطی از جمله مزایای اجرای این قرارداد است.
این قرارداد از جمله قراردادهایی است که 60 درصد اجرای آن داخلی است و از توانمندی‌ها و امکانات داخلی برای اجرای طرح استفاده می‌شود.علی اشرف افخمی درابتدای این مراسم که با حضور سفیر چین ، نایب رئیس اگزیم بانک چین ، مدیر عامل شرکت CMC ، قائم مقام وزیر راه و شهر سازی ، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران ، معاون ارزی بانک مرکزی و مدیران کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران برگزار شد، گفت: امروز روز بزرگی برای ما است که شاهد تحقق یکی از دستاوردهای برجام هستیم.
از سوی دیگر بسیار خرسندیم که قرارداد طرف مبادله با کشور چین است که این همکاری ها موجب تحکیم و افزایش ارتباطات و صلح بین دو کشور است.مدیرعامل بانک صنعت و معدن خاطرنشان کرد: برقی سازی راه آهن تهران- مشهد برای کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که هر ساله بیش از 35 میلیون نفر به شهر مشهد سفر می کنند و بانک صنعت و معدن در این پروژه بزرگ تامین مالی عظیمی را در کنار فعالیت های دیگری در زمینه های فولاد، سیمان، داروسازی، نساجی ، صنایع پتروشیمی و صنایع بالادستی به انجام رسانیده است.
افخمی اظهار داشت: همچنین این بانک طی چهار سال گذشته با ورود به حوزه زیرساخت و سرعت بخشی به اجرا و توسعه پروژه های نیروگاهی تولید بیش از 6 هزار مگاوات برق را با 3 میلیارد دلار تسهیلات راه اندازی کرده است.رییس هیات مدیره بانک صنعت و معدن تصریح کرد: قرارداد دیگری بین کشور ایران و چین با 1میلیارد و 800 میلیون دلار تامین مالی در حال اجراست که مربوط به تامین مالی اولین قطار سریع السیر تهران – قم – اصفهان است.
همین طور ناوگان هوایی کشور (ایرباس ها)که به کمک بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی تامین مالی شده است.وی اظهار داشت: این بانک بیش از 3.8 میلیارد دلار در حوزه نفت و گاز تامین مالی کرده و در کنار پروژه های بزرگ، حمایت از صنایع کوچک و متوسط نیز در دستور کار ما قرار دارد چنانکه ما بیش از 3 هزار واحد کوچک ومتوسط را تامین مالی کرده ایم.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: در دوران برجام شبکه بین بانکی شرق آسیا و اروپا نیز گسترش پیدا کرده ، در شهر هامبورگ آلمان بانک تجاری ایران و اروپا را در حال فعالیت داریم که برای ما بسیار حائز اهمیت است.افخمی افزود: پل ارتباطی بسیار خوبی بین کشور ایران و چین وجود دارد که با مشارکت این دو کشور در اجرای پروژه های عظیم به توسعه و رونق صنایع کشور می انجامد.
در قرارداد برقی سازی خط راه آهن تهران- مشهد 1 و نیم میلیارد دلار تامین مالی انجام شده است که این اقدام باعث افزایش اعتماد برای همکاری های بعدی است.سان پینگ، نائب رییس اگزیم بانک چین در ادامه این مراسم گفت: بسیار مفتخرم که قرارداد تامین مالی و ارتقای خط آهن تهران- مشهد بین کشور ایران و چین در سطح بسیار بالایی در حال اجرا است ، تاکنون 500 میلیارد دلار تامین مالی و8 و نیم میلیارد دلار وام تجاری به طرف ایران اعطا شده است ، همچنین برای پروژه های برقی سازی راه آهن ، پتروشیمی و نفت و گاز، که تمام این پروژه ها با موفقیت به انجام رسیده است.
سان پینگ خاطرنشان کرد: بانک صادرات و واردات کشور چین برای حمایت از برقی سازی خط راه آهن تهران- مشهد سرمایه گذاری انجام داده است و این کار براساس راهبردهایی است که کشور چین در حمایت از حوزه های فناوری و ساخت تجهیزات در خارج ازمرزهای خود دارد.نائب رییس اگزیم بانک چین بیان داشت: بانک ما علاقه مند است که با کشورهای دیگر مانند ایران وام های ترجیحی و تجاری اعطا کند و امیدوار است که با بانک صنعت و معدن همکاری بیشتری را داشته باشد و با اتمام موفق آمیز این پروژه به انجام پروژه های دیگر بپردازد.
اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در ادامه مراسم گفت : 21 سال پیش با یک شرکت چینی در ایران قراردادی امضا کردم و فکر نمی کردم که شرکت های چینی به طور کامل و رضایت بخش به همکاری و اتمام پروژه برسند اما خوشحالم که شرکت های چینی در ایران اعتبار لازم و خوبی را کسب کرده اند و دولت ایران احترام زیادی را برای روابط با کشور چین قائل هستند.
پانگ سن ، سفیر کشور چین در ادامه این مراسم گفت : امروز یک روز عادی نیست و روز بزرگی برای ما و کشور ایران است. روابط بسیار خوبی بین این دو کشور در سالهای گذشته برقرار بوده است. دو کشور همیشه دیدارهایی با برنامه ریزی و هماهنگی های لازم وهدفمند انجام می دهند.وی افزود: در یک سال و نیم گذشته شرکت های مختلف و نهادهای مالی و اقتصادی از کشور ما تلاش بسیار زیادی را برای به نتیجه رسیدن این پروژه عظیم انجام داده اند در روند آماده سازی این قرارداد ، نهادهای دولتی هر دو کشور تلاش کرده اند و این اتفاق نمایانگر یک گام به جلو در همکاری های اقتصادی دو کشور است.
سفیر کشور چین گفت : امیدوارم با پشتکار و تلاش دو کشور این پروژه به موفقیت برسد. ما در وزارت خارجه و بخش مالی و تجاری چین مایل هستیم تا برای توسعه همکاری های اقتصادی و مالی بیشتر با کشور ایران ارتباط بیشتر داشته باشیم.کامیاب؛ معاون محترم ارزی بانک مرکزی سخنران دیگر این مراسم بود گفت : قرارداد حاضر، حاصل مدت ها تلاش دستگاه ها و نهادهای مختلف در دو کشور ایران و چین بوده است و امروز همه از به ثمر رسیدن این تلاش ها خرسند و امیدوار به اجرای موفقیت آمیز این پروژه هستیم.
اگرچه پروژه برقی کردن خط راه آهن تهران-مشهد و ارتقای این خط آهن، به نوبه خود مهم و مفید است و اثری محسوس بر کیفیت خدمات راه آهن جمهوری اسلامی ایران و رفاه مردم خواهد گذاشت، اما من اهمیت این قرارداد را فراتر از اجرای این پروژه می دانم.وی افزود: قرارداد حاضر را می توان اولین قرارداد بلند مدت بعد از سال های طولانی و وقفه های ناشی از تحریم های بین‏المللی دانست.
از این رو، امروز را می توان آغازگر فصلی نوین در تامین مالی پروژه های عمرانی و تولیدی کشور دانست و امیدوارم روندی که با امضا، مبادله و اجرای این قرارداد آغاز می شود در آینده نیز با قوت و سرعت ادامه یابد.کامیاب بیان داشت : قرارداد حاضر در وهله اول، مرهون اراده سیاسی دولت های ایران و چین است. ایران و چین، همواره از شرکا و همکاران راهبردی یکدیگر محسوب می شده‏اند و خوشبختانه در سال های اخیر، میزان همکاری ها با کشور چین مستمراً افزایش یافته است.
وی تصریح کرد : در مرحله دوم، تعاملات دیپلماتیک دو دولت، فضایی را فراهم کرد که در پرتو آن، مذاکرات قرارداد حاضر میسر شد و وزارت های امور خارجه و سفارت های دو طرف از هیچ تلاشی در پیشبرد مذاکرات و کمک به رسیدن به نتیجه مطلوب خودداری نکردند. و دارایی ایران، قابل تقدیر است. اینجانب در ماه های اخیر، پیگیر و در جریان مذاکرات انجام شده میان طرفین بودم و شاهد آن بودم که تلاش های مستمر و خستگی ناپذیری از سوی هر دو طرف برای به ثمر رسیدن این قرارداد انجام گرفت.
جا دارد در اینجا از همه دست اندرکاران این قرارداد تشکر نمایم.این مقام بانکی گفت : اکنون باید توجه را به مذاکره در خصوص قراردادهای بعدی و امضای هرچه سریع تر آن ها معطوف کرد تا روابط مالی و تجاری دو طرف، به سطح مطلوب برسد.دولت و بانک مرکزی ایران، خواستار تعمیق و گسترش هرچه بیشتر روابط با دولت ها و بانک های چینی هستند و اگرچه در سال ها و ماه های اخیر، گام های مثبتی به جلو برداشته شده است، اما هنوز با وضع ایده‏آل فاصله داریم و معتقدیم که فضاهای بیشتری برای همکاری های متقابل وجود دارد.
وی گفت : به نمایندگی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام نمایم که این بانک برای هرگونه مساعدت و همکاری در مسیر انعقاد و اجرای این قرارداد و قراردادهای مشابه، آمادگی کامل دارد و توسعه همکاری ها با بانک های چینی، خصوصاً اگزیم بانک چین، از حمایت کامل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.WANG XUSHENG مدیرعامل شرکت CMC در ادامه مراسم گفت: به عنوان نماینده CMC از بانک صنعت و معدن و اگزیم بانک تشکر ویژه دارم و از وزارت راه و شهرسازی و راه آهن ایران برای اعتمادی که به ما داشته اند سپاسگزارم و از نهادهایی که در اجرایی شدن فاینانس بانک صادرات و واردات چین تلاش کرده اند ممنونم.
وی افزود: اجرای پروژه برقی سازی راه آهن تهران- مشهد یک پروژه نمونه است در افزایش کیفی راه آهن ایران و یکی از نتایج مهم ارتباط ایران و چین است و ما می دانیم که اجرای این پروژه تاثیرات مهم و مثبتی بر زندگی مردم ایران دارد.در ادامه سعید محمدزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن ایران گفت: از همکاری اگزیم بانک چین و بانک صنعت و معدن و و وزارت خارجه چین و ایران همچنین وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی که با مدیریت خوبی توانستند این قرارداد را فراهم کنند کمال تشکر را دارم.
وی افزود: با اجرای چنین پروژه عظیمی در ایران مشخص است که توجه ویژه ای کشور ما به موضوع راه آهن دارد و طبیعتا این مسئولیت بنده و همکارانم را سنگین تر می کند. پروژه مشترک اول ایران و چین قطار سریع السیر تهران- اصفهان بود که با موفقیت در حال اجرا شدن است و حالا قراداد یک پروژه عظیم و ارزنده دیگر با عنوان ارتقا و برقی سازی خط راه آهن تهران-مشهد را بین ایران و چین امروز شاهد هستیم که امیدواریم با موفقیت به اتمام برسد.
انتهای پیام/

کد خبر: 839951  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

انواع بخاری برقی در بازار چند؟ اکو فارس  ۳۲ دقیقه پیش

با آغاز فصل پاییز و همزمان با سرد شدن هوا، وسایل گرمایشی به یکی از پرکاربردترین وسایل تبدیل می‌شود. بازار فروش این کالا هم با افزایش قیمت مواجه شده است، به طوریکه فن هیتر پارس خزر مدل FH۲۰۰۰P با مبلغ ۱۹۲ هزار تومان به فروش می‌رسد.   قیمت انواع بخاری برقی در بازار به شرح زیر است:     

پایان سال ۹۷ آخرین فرصت ثبت نام در طرح جریمه مشمولان غایب اکو فارس  ۳۲ دقیقه پیش

به گزارش مهر، سردار بهرام نوروزی در نشست خبری با اشاره به حادثه تروریستی اهواز، یاد شهدای این حادثه را گرامی داشت. وی با بیان اینکه مشمولین خدمت سربازی در بازه های مختلف سنی و موقعیتی دغدغه های خاص خود را دارند، افزود: یکی از موارد مورد سوال مشمولین موضوع خروج از کشور به ویژه در ایام اربعین است. رئیس...

تصمیم‌گیری درباره ترمیم حقوق و دستمزد به کجا رسید؟ نامه  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز  محمدرضا پورابراهیمی، با اشاره به موضوع ترمیم «حقوق و دستمزد» در شورای عالی هماهنگی اقتصادی گفت: در حال حاضر مشغول آماده‌سازی بند پیشنهادی درباره «ترمیم حقوق و دستمزد» هستیم، اما پیش از آن منتظریم تا گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره مابه‌التفاوت نرخ ارز در بودجه سالیانه را...

ادعای وزیرخارجه عربستان: 2500 نیروی ایرانی در سوریه حضور دارد پول نیوز  ۵۱ دقیقه پیش

 پول‌نیوز - ایران از توافق هسته‌ای برای تامین مالی شبه نظامیان و حوثی‌ها در یمن استفاده کرده است.وزیر خارجه عربستان اتهامات قبلی این رژیم علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد.عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در نشست گروه لابی اتحاد علیه ایران هسته‌ای که در نیویورک برگزار می‌شود مدعی شد که...

انتقاد از درخواستهای مکرر شرکت‌های ریلی برای واردات تجهیزات/ خرید خارجی لذت‌بخش است تسنیم  ۱ ساعت پیش

عباس قربانعلی‌بیک در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص مباحث مطرح شده ماه‌های اخیر مبنی بر نیاز شرکت‌های ریلی به واردات تجهیزات و قطعات، اظهار کرد: شرکت‌های ریلی باید لیست اقلام موردنیاز وارداتی خود را اعلام کنند. بسیاری از تجهیزات و قطعات مورد نیاز شبکه ریلی کشور...

اختصاصی|جزییات تازه از پرونده قاچاق کالا در گمرکات فرودگاهی/پای یک قاچاقچی با سابقه در میان... تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، گمرک ایران چندی قبل در بخشنامه‌ای رسانه‌ای نشده به گمرکات اجرایی اعلام کرد، بنا بر مکاتبه معاونت مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس اگاهی تهران بزرگ و دستور قضایی صادره از سوی بازپرس شعبه 10 دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جابه جایی کالای متعلق به...

آشنایی با برخی از باورهای غلط اما رایج اکو فارس  ۲ ساعت پیش

در دنیای جدید به سبب گسترش فضای مجازی، همواره این امکان هست که اطلاعات و باورهای غلط دقیقا همپا و هم دوش اطلاعات درست در دسترس مردم قرار بگیرند. جالب آنکه گاه به این باورهای غلط و کاملا غیرعلمی به عنوان سندی متقن و غیرقابل خدشه استناد می‌شود. در این مطلب قصد داریم تعدادی از این باورهای رایج اما...

اگر ایران رفتارش را تغییر ندهد با پیامدهای جدی روبرو می‌شود اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از آسوشیتدپرس، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا قرار است تا ساعاتی دیگر سخنانی را با تمرکز بر موضوع ایران بیان کرد. براساس بخش‌هایی از متن سخنرانی‌اش که به بیرون درز کرده است، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ در اظهاراتی تهدیدآمیز و ضدایرانی می‌گوید:...

صعود یوپن در نبود پور علی گنجی پول نیوز  ۲ ساعت پیش

پول‌نیوز - یوپن در نبود بازیکن ایرانی اش توانست توبیز را شکست دهد و به مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی بلژیک صعود کند.یوپن سه شنبه شب در جام حذفی بلژیک به مصاف توبیز رفت و با سه گل مهمانش را شکست داد.مرتضی پورعلی گنجی در این دیدار حضور نداشت.یوپن با این پیروزی به مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی...

هشدار بولتون به ایران: اگر رفتار را تغییر ندهید با پیامدهای جدی روبرو می شوید پول نیوز  ۲ ساعت پیش

 پول‌نیوز - مشاور امنیت ملی ترامپ با اظهار سخنانی تهدیدآمیز علیه ایران، به زعم خود تلاش دارد رفتار ایران را مطابق معیارهای آمریکا تغییر دهد.جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا قرار است تا ساعاتی دیگر سخنانی را با تمرکز بر موضوع ایران بیان کرد.براساس بخش‌هایی از متن سخنرانی‌اش...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده