تعداد بازدید: ۳۰
تاريخ انتشار: شنبه،۷ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۶:۴۰
حوادث اخیر مسجدالاقصی؛ روندی جدید در انتفاضه فلسطین
گیلعاد اردان، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با بسیار خطرناک توصیف کردن عملیات استشهادی در مسجد الاقصی اعلام کرد: این عملیات «از خطوط قرمز» اسرائیل عبور کرد.  طنین؛ استقرار گیت‌های امنیتی، به دنبال کشته شدن دو مامور پلیس اسرائیلی بدست یک فلسطینی در روز ۲۳تیر، سراسر کرانۀ باختری رود اردن و بویژه بیت‌المقدس را با تظاهرات و خشونت‌های دامنه دار و خونینی روبرو ساخت.
نتانیاهو روز جمعه ۲۳ تیر و درپی وقوع عملیات استشهادی، مسجد الاقصی را به روی مسلمانان بست و از اقامه نماز جمعه جلوگیری کرد. نتانیاهو دستور داد آشکارسازها و ردیاب‌های فلزی و همچنین دوربین‌های مداربسته در ورودی‌های مسجد الاقصی نصب شود.روز جمعه ۲۳ تیر، ۳ جوان فلسطینی با سلاح گرم در مسجد الاقصی عملیات استشهادی انجام دادند که درپی آن ۲ نظامی صهیونیست کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.
هر سه فلسطینی نیز به شهادت رسیدند.در پی این عملیات شهادت‌طلبانه مقامات رژیم صهیونیستی با افزایش تدابیر امنیتی در مسجدالاقصی اعلام کردند که اجازه نخواهند داد که نماز جمعه در مسجدالاقصی برگزار شود. این نخستین بار پس از سال ۲۰۰۰ است که رژیم صهیونیستی برگزاری نمازجمعه در مسجدالاقصی را ممنوع می‌کند.
در پی این درگیری و تبادل آتش، پلیس رژیم صهیونیستی علاوه بر بستن درهای مسجدالاقصی، که در طول ۵۰ سال گذشته سابقه نداشته است، شیخ محمد احمد حسین، مفتی اعظم قدس، را نیز که به بسته شدن مسجدالاقصی انتقاد کرده بود بازداشت کرد. در ادامه مسجد الاقصی برای سومین روز متوالی شاهد محاصره و بسته شد و نمازگزاران حق ورود به آنجا را نداشتند.
حتی اذان در این مسجد پخش نشد.در روز ۲۵ تیر پس از سه روز محاصره، درهای مسجدالاقصی بتدریج به روی مسلمانان گشوده شد.سازمان اوقاف اسلامی نیز اعلام کرد، پلیس اسرائیل کارمندان مسجد الاقصی را اخراج کرده و دست به تفتیش گسترده در مسجد زده است. فلسطینیان عبور از گیت‌های زیر کنترل سربازان اسرائیلی را برای ورود به مسجد نپذیرفته و در خیابان‌های اطراف به گزاردن نماز پرداختند.
اما این کار با اعتراضات سراسری مسلمانان، به ویژه در ساحل غربی رود اردن روبرو شد؛ در این بین، کشته شدن یک جوان هفده ساله و یک پزشک اردنی بوسیله یک نگهبان سفارت اسرائیل در امان اوضاع را پیچیده‌تر از پیش کرد. در درگیری‌هایی که در روز جمعه ۳۰ تیر خشم فلسطینیان بر ضد اقدامات نژادپرستانه رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی نام‌گذاری شده بود، سه فلسطینی به شهادت رسیده و صدها تن دیگر زخمی شدند.
این درگیری‌ها در گوشه و کنار فلسطین اشغالی از قدس گرفته در کرانه باختری و حتی نوار غزه ادامه پیدا کرد. البته در نهایت یک فعال فلسطینی در شهرک حلمیش در رام الله با سلاح سرد به تعدادی از صهیونیست‌های شهرک نشین حمله کرد که در نتیجه این عملیات ۳ صهیونیست به هلاکت رسیده و دو نفر دیگر به شدت زخمی شدند.
عامل این حمله نیز شهید شد. فشار و واکنش جامعه جهانی  سازمان ملل در صدد است با تلاش‌های دیپلماتیک از گسترش و تداوم درگیری طرفین جلوگیری کند. شورای امنیت به همین منظور روز دوشنبه ۲ مرداد جلسه‌ای فوری تشکیل داد تا برای پیشگیری از دامنه‌دار شدن منازعه چاره‌ای بیندیشد.   گروه چهارگانه صلح خاورمیانه (سازمان ملل، اتحادیه اروپا، آمریکا و روسیه) از طرفین منازعه خواسته حداکثر خویشتنداری را در وضعیت کنونی به خرج دهند.
در بیانیه این گروه، همه به پرهیز از اقدامات تحریک‌آمیز فراخوانده شده‌اند. . اتحادیه اروپا از اسرائیل و اردن خواسته‌ است که به دنبال راهی باشند تا امنیت مسجد الاقصی را بدون تغییر در وضعیت کنونی آن تضمین کند.رئیس جمهوری ترکیه خواستار مقابله جامعه جهانی با اقدامات اسرائیل  علیه مسجد الاقصی و ملت فلسطین شد.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همه مناسبات با اسرائیل را معلق کرد و گفت روابط زمانی از سر گرفته می‌شود که تدابیر امنیتی جدید لغو شده باشند. اتحادیه عرب اسرائیل را به خشونت بیش از حد متهم کرده است.   سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن محکومیت بستن مسجد الاقصی به روی نمازگزاران، گفت: رژیم اشغالگر قدس در کنار همه جنایات، تجاوزگری ها و نقض حقوق اولیه فلسطینیان این بار در بدعتی خطرناک آزادی مذهبی و حقوق مسلمانان فلسطینی را نشانه رفته است که عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت.
قاسمی ضمن تاکید بر لزوم بازشدن هر چه سریع تر مسجد الاقصی به روی مسلمانان از همه کشورهای آزاده جهان و مجامع بین المللی خواست این رژیم را تحت فشار قرار داده تا حداقلِ حقوق مردم سرزمین های تحت اشغال را رعایت نماید. جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با انتشار بیانیه‌ای عملیات شهادت‌طلبانه این سه جوان فلسطینی را پاسخی طبیعی به تروریسم رژیم صهیونیستی و هتک حرمت مسجدالاقصی دانست و آن را تأکیدی بر استمرار انتفاضه و اعلام پشتیبانی ملت فلسطین از مقاومت قلمداد کرد.
ابوعبیده سخنگوی گردان‌های القسام شاخه نظامی حماس نیز اعلام کرد: اگر دشمن صهیونیستی جرأت به [دست‌درازی] به مسجدالاقصی و جنگ علیه قدس بکند، آتش زیر خاکستر و انتفاضه قدس شعله‌ورتر خواهد شد. عقب نشینی اسرائیل؛ برچیده شدن گیت های امنیتی سرانجام با فشار های بین المللی و داخلی، اسرائیل دستور برچیدن گیت‌های امنیتی فلزیاب را که در اطراف مسجد‌الاقصی نصب شده بود صادر کرد.
به دنبال نُه روز بحران شدید در روابط میان اسرائیل و فلسطینیان و زیر فشارهای بین‌المللی، دولت بنیامین نتانیاهو این چنین مجبور به عقب نشینی شد. مقامات اسرائیلی با این حال اعلام کردند که برای تضمین امنیّت، بجای گیت‌های فلزیاب دوربین‌های برخوردار از تکنولوژی پیشرفته‌ای را نصب خواهند کرد.
دولت اسرائیل در همین حال تصمیم گرفت ۲۵ میلیون یورو به خرید دوربین‌های امنیتی ویژه اختصاص دهد. تصمیمی که به موقع خود می تواند به بروز بحران تازه ای منجر گردد. تولیت مسجد الاقصی از حال اعلام کرده‌است که با نصب دوربین‌های تازه در اطراف این محل مخالفت خواهد کرد. مقامات مذهبی بیت المقدس از فلسطینیان خواستند همچنان از ورود به صحن مسجد الاقصی خودداری کنند.
بر اساس بیانیۀ منتشر شده حضور مومنان در صحن مسجد تنها هنگامی میسر خواهد شد که موقعیّت به صورت پیش از نصب گیت های امنیتی باز گردد. اهمیت عملیات استشهادی اهمیت عملیات استشهادی سه جوان فلسطینی در این برهه زمانی از ابعاد متفاوتی قابل بررسی است: نخست؛ یکی از اهداف رژیم صهیونیستی در طول سال های گذشته و مخصوصاً بعد از بحران خاورمیانه پس از ظهور داعش، به حاشیه کشیدن موضوع فلسطین و منحرف کردن افکارعمومی از آن به سمت مسائلی دیگر بوده است.
از این رو این رژیم در جهت این موضوع در راستای عادی سازی روابط خود با کشورهای عربی تلاش کرده است. از این رو این عملیات استشهادی و وادار کردن مقامات اسرائیلی به واکنش های سریع و بازتاب این خبر از رسانه های مختلف و همچنین واکنش جامعه جهانی باعث می شود بار دیگر روند عادی سازی اسرائیلی ها در راستای تغییر پایتخت این رژیم از تلاویو به قدس به دست فراموشی سپرده شود و انتفاضه فلسطین جان دیگری پیدا می کند.
این اتفاقات را می توان نشانه تحول و تغییر در روند مقاومت و شروع مرحله نوین انتفاضه فلسطین دانست. دوم؛  این عملیات نشان داد که سیستم امنیتی این رژیم نفوذپذیرتر از آن ‌چیزی است که این رژیم تبلیغ می‌کند، به‌ خصوص اینکه این عملیات در روز جمعه برگزار شده که شدیدترین تدابیر امنیتی علیه نمازگزاران فلسطینی اتخاذ می‌شود تا مانع از انجام هرگونه عملیاتی در این مناطق شود.
در این باره گیلعاد اردان، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با بسیار خطرناک توصیف کردن عملیات استشهادی در مسجد الاقصی اعلام کرد: این عملیات «از خطوط قرمز» اسرائیل عبور کرد. ارزیابی نهایی   گروه های فلسطینی ضمن تلاش در جهت اتحاد و هم افزایی درونی، باید از جنبش درونی مردم فلسطینی استقبال کنند و روند مبارزات و به ثمر نشستن مبارزات را سرعت بخشند.
مقامات رژیم صهیونیستی به علت قرار گرفتن در فشارهای امنیتی مجبور خواهند شد پروژه انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت المقدس را فراموش کنند.همچنین عملیات شهادت‌طلبانه فلسطینیان همچنین نشان داد که به نوعی قدس «خط قرمز» ملت فلسطین است و گروه‌های مبارز فلسطینی اجازه تعدی به این مکان و تغییر بافت سیاسی و جمعیتی آن را نخواهند داد و رژیم صهیونیستی در می یابد هزینه پیش بردن چنین پروژه هایی بسیار بالا خواهد بود.
پایگاه خبری الف – آخرین عناوین سیاسی :: نسخه کامل <

کد خبر: 844364  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بوکان نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

جان باختن مرد جوان هنگام سرویس کولرآبی آفتاب نیوز  ۱۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : ساعت 7:40 صبح امروز پس از تماس شهروندان با سامانه 125 مبنی بر برق‌گرفتگی مرد جوان، ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی تهران بلافاصله آتش‌نشانان ایستگاه 16 را به خیابان خلیج‌فارس، خیابان ابوسعید شرقی، خیابان فلاح‌زادگان اعزام کرد.یوسف رستمی؛ رئیس ایستگاه 16 درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد:...

درآمد میلیونی سلبیریتی ها از صفحات مجازی شبکه ایران  ۲۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین /عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور بااشاره به درآمدهای سلبریتی‌ها در فضای مجازی گفت: سلبریتی‌ها در ایران از ۳۵ تا ۱۵ میلیون تومان می گیرند و در اینستاگرام پست می‌گذارند که این مبلغ برای تلگرام ۱۰ میلیون است.  امیر ناظمی، در سلسله نشست‌های "رسانه،...

نامه‌نگاری برای حذف پرداخت «نیم عشر دولتی» محکومان جرایم غیرعمد شبکه ایران  ۲۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین /سید اسدالله جولایی با تقدیر از همیاری برخی محاکم در راستای حبس زدایی از زندان‌ها گفت: هرچند قانون معافیت از پرداخت نیم عشر برای محکومان به پرداخت مهریه در اسفند سال ۷۹ به تصویب رسید و این موضوع با جدیت مسئولین قضایی و دغدغه شخصی برخی از مسئولین نظام در قانون بودجه‌ سال ‌١٣٨٠...

امسال پس از سال‌ها، پارک ملی توران خالی از دام اهلی خواهد بود خبرگزاری فارس  ۴۱ دقیقه پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، حمید میرزاده سخنگوی پویش مردمی یوز تا ابد اعلام کرد: با خروج بهره‌برداران دو مرتع دیگر در محدوده پارک ملی توران، تاکنون 7500 واحد دامی از این پارک ملی خارج شده است.وی افزود: علاوه بر این بهره‌برداران، با بقیه دامداران این محدوده نیز توافق‌هایی حاصل...

۴ مدیر وزارت صنعت بازداشت شدند/ در بحث ثبت سفارش قطعاً تخلف شده است خبرگزاری فارس  ۴۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی، درباره پرونده های اخیر سکه، ارز و خودرو افزود: قرار شد در این دسته از پرونده ها معاون اول قوه قضاییه با همکاری دادستان کل کشور به موضوع رسیدگی، هماهنگی و همکاری کنند. وی گفت: در این خصوص اقداماتی...

چشم­‌انداز امید اجتماعی در برخی استان‌ها پایین است آنا  ۴۲ دقیقه پیش

معاون مرکز رصد اجتماعی وزارت کشور  گفت: میانگین مطلوبی از امید اجتماعی در کشور وجود دارد، اما پراکندگی آن در کشور متفاوت است و در برخی استان‌­ها ارزیابی وضعیت حال و چشم­‌انداز مطلوب نسبت به آینده پایین است. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری...

تعمیر کولر آبی، جان مرد جوان را گرفت ستاره ها  ۱ ساعت پیش

آتش نشانی: رعایت نکردن اصول ایمنی در هنگام سرویس کولر آبی، جان مرد 26 ساله را گرفت. این حادثه ساعت 07:40 امروز دوشنبه در خیابان خلیج فارس، خیابان ابوسعید شرقی، خیابان فلاح‌زادگان رخ داد و مردجوان که برای سرویس کولر آبی به پشت بام خانه دو طبقه رفته بود، دچار برق گرفتگی شد. آتش‌نشانان مرد...

قدیمی‌ترین کارخانه قند خاورمیانه در کهریزک ستاره ها  ۱ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری ایرنا: کارخانه قند کهریزک قدیمی ترین کارخانه قند خاورمیانه که میراث اولیه صنعت نوین می باشد . به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این کارخانه از توابع شهرستان ری مربوط به دوره قاجار و در سال 1273 خورشیدی توسط مهندسان بلژیکی ساخته و با قدیمی...

آموزش، اولویت جدی در مرزبانی است ایلنا  ۱ ساعت پیش

آموزش، اولویت جدی در مرزبانی استبه گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار قاسم رضایی  فرمانده مرزبانی ناجا در دومین جلسه شور ستادی فرماندهی مرزبانی ناجا با تبریک ایام دهه کرامت، اظهار داشت: امیدوارم همکاران و هم‌سنگرانم در مرزبانی، از فیوضات ایام عزیز و بزرگ دهه کرامت بهره‌مند شوند و در زندگی شاد و سرافراز باشند. وی...

راهبردهای تنوع و افزایش درآمد دانشگاه‌ها ارائه شد ایلنا  ۱ ساعت پیش

راهبردهای تنوع و افزایش درآمد دانشگاه‌ها ارائه شدبه گزارش  ایلنا به نقل از وزارت علوم، سومین نشست کارگروه «طراحی مدل جامع درآمدزایی دانشگاه‌ها و تنوع بخشی به منابع آموزش عالی» با حضور محمدتقی نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این نشست، ضمن بررسی چالش‌ها و ارائه راهکارها به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده