تعداد بازدید: ۴۱
تاريخ انتشار: شنبه،۲۱ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۴۱
نقش برجسته اروپا در حفظ برجام
تحلیلگران مسائل راهبردی اعتقاد دارند «برجام» توافقی چند جانبه و بین المللی است که نابودی آن از سوی آمریکا پیامدهای نامناسبی را برای جهان دارد؛ اروپا می تواند و ناچاراست مانع رویکردهای تند ترامپ در این زمینه شود. به گزارش ایرنا ، در چند روز گذشته برخی رسانه های داخلی، اقدام خارج از عرف برخی نمایندگان مجلس در مواجهه با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را دستاویزی برای انتقاد قرار داده اند.
گرچه نوع رفتار در روز تحلیف در جامعه پسندیده نیست اما نمی توان به این بهانه موقعیت و اهمیت اتحادیه اروپا برای ایران را نادیده گرفت و از جایگاه هر یک از آن ها به ویژه نماینده اتحادیه اروپا فروکاست. اتحادیه اروپا در سپهر سیاسی و اقتصادی ایران نقش چشمگیری دارد و پس از برجام نیز در هر دو جنبه بسیار فعال عمل کرده است.
ایران هم در رشد اتحادیه اروپا به عنوان یک بازیگر سیاسی در عرصه بین الملل در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۵ (در موضوع هسته ای) بسیار نقش داشت. ذکر این نکته ضروری است وقایعی که در مجلس اتفاق افتاد به هیچ عنوان نمی تواند دلیلی بر نادیده گرفتن جایگاه اتحادیه اروپا به ویژه در مورد اجرای توافق هسته ای باشد. **برجام توافقی در اندازه های جهانی بسیاری تحلیلگران ادامه روند و اجرای تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا در ضدیت با برجام را برای جهان بسیار خطرناک می دانند.
پیامدهای اقدام نسنجیده ترامپ تنها به آمریکا یا دوطرف برجام خلاصه نمی شود و ممکن است ابعادی وسیع را در بر گیرد. نشریه «پلتیکو» در این زمینه تحلیلی را از رویکردهای ترامپ نسبت به ایران و برجام ارائه کرد و عنوان داشت که خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با تهران، غرب را با چالش های مهمی روبرو می کند. این اقدام آمریکا تنها در خاورمیانه بازتاب نخواهد داشت بلکه مهمترین پیامد آن عمیق تر شدن بحران هسته ای کره شمالی و بی ثبات ناشی از بی اعتمادی به آمریکا است.
این تحلیل اعتقاد دارد گرچه واشنگتن بیش از حد در این مساله به چین تکیه کرده است اما اگر ترامپ برجام را نقض کند و نیّت واقعی خود را که تغییر حکومت کره شمالی است دنبال کند، آخرین امیدها برای حل مسالمت آمیز موضوع نابود می شود. در واقع به باور تحلیلگران مسائل راهبردی ترامپ با از کار انداختن برجام بحرانی را میان ایالات متحده و جهان به راه می اندازد.
علت این رخداد در آن است که مولفه های گوناگون و پرشماری در دستیابی به توافق هسته ای دخالت داشتند. نشریه «فارین پالسی» در گزارشی تاکید کرد باید به ترامپ یادآوری شود که برجام، توافقی دوجانبه و تنها میان ایران و آمریکا نیست، بلکه کشورهای اروپایی در کنار روسیه و چین نیز در دستیابی به آن سهم داشتند. شواهد امر حاکی از آن است که دولت آمریکا به دنبال پیداکردن راهی برای نقض توافق هسته ای با ایران است.
به اعتقاد این نشریه آمریکایی کشورهای نقش آفرین در این توافق به ویژه اروپا این فرصت را در اختیار دارند تا در مقابل ترامپ حرکتی را انجام دهند و مانع رویکرد ترامپ و نابودی توافق شوند. **نقش اروپا در توقف ترامپ اروپا به تدریج و با سرعت اندک در حال تقویت زیرساخت های سیاسی خود برای نقش آفرینی بیشتر در عرصه های مهم بین المللی است.
بسیاری تحلیلگران و رسانه ها نقش، جایگاه و توان اروپا برای ایجاد موازنه و حفظ ثبات درعرصه بین المللی را قابل توجه ارزیابی می کنند. نشریه معتبر فارین پالسی هم به این پرسش پرداخت که متحدان آمریکا چگونه می توانند مانع «دونالد ترامپ» شوند. گزارش تاکید کرد اکنون نوبت به اروپا رسیده است تا توافق هسته ای با ایران را نجات دهد.
این گزارش نوشت به دنبال تنش در کاخ سفید بر سر اجرای توافق هسته ای از سوی ایران، دونالد ترامپ اعلام کرده است تا ماه اکتبر (مهرماه ) پایبند نبودن ایران به توافق هسته ای را اعلام می کند. وی که نارضایتی خود را از وزارت امور خارجه آمریکا پنهان نمی کند تصریح کرد: باید دلیلی را علیه ایران پیدا کنند. اما بی توجهی به توافق هسته ای چالش ها و خطرات گوناگونی را به همراه خواهد داشت که یکی از آن ها رو در رویی با ایران است.
این گزارش تاکید می کند اروپایی ها با بهره برداری از شجاعت سیاسی خود می توانند مسیری مستقل از ترامپ را طی کنند و توافق را نجات دهند؛ اتحادیه اروپایی می تواند منافع آمریکا و اروپا از برجام را تضمین نماید. بنابراین آن ها باید اعلام کنند که اتحادیه در صورت خروج آمریکا از توافق، پیرو ترامپ نخواهد بود. در واقع قاره سبز باید برای واشنگتن مشخص کند در این شرایط به همکاری های آتی آن ها با ایالات متحده و از جمله جایگاه دلار در جهان آسیب جدی وارد می کند.
رویکرد مقام های حامی تحریم در ایالات متحده به گونه ای است تا زمانی که احساس نکنند اعتبار دلار در عرصه بین المللی تهدید می شود به تحریم های خود ادامه می دهند. فارین پالسی تاکید دارد منافع آمریکا و اروپا نباید اسیر دیدگاه های ایدئولوژیک در کاخ سفید شود. تارنمای تحلیل «لوبلاگ» نیز در گزارشی با عنوان تاثیر ترامپ بر روابط ایران و اتحادیه اروپا نوشت: اتحادیه اروپا توافق هسته ای بین ایران و اعضای شورای امنیت به علاوه آلمان را موفقیتی چشمگیر در روابط بین المللی و دیپلماسی این اتحادیه می داند.
کمیته امور خارجی پارلمان اروپایی اعتقاد دارد که اتحادیه اروپا به اعمال فشار خود بر ایالات متحده ادامه می دهد تا به طور کامل و عملی توافق برجام را اجرا کند. بسیاری از کارشناسان آمریکایی به ترامپ هشدار داده اند که دشمنی بی وقفه وی با ایران و توافق هسته ای با وجود تایید پایبندی ایران به برجام تنها موجب انزوای واشنگتن می شود.
این کارشناسان اعتقاد دارند تعهد اروپایی ها به ادامه اجرای برجام، انتقادهایی که اکنون از ترامپ می شود را بیشتر خواهد کرد. بر اساس این تحلیل، اروپا پیش از این پیام های سیاسی مهمی را در مورد رویکردهای سیاسی و بین المللی ترامپ بیان داشته است. نخست اینکه اروپا دریافته که رفتار ایران بسیار بیشتر از متحد فراآتلانتیکی آن در راستای تحکیم حاکمیت قوانین بین المللی است.
علاوه بر این اروپا با امتناع از دنباله روی کردن از آمریکا – در زمینه حمایت از عربستان و دشمنی با ایران- استقلال استراتژیک خود را به نمایش گذاشته است. در این شرایط اروپا می تواند نگاه متفاوتی را در مورد تحولات منطقه خاورمیانه ارائه دهد که منافع مشروع همه طرف ها را در یک سیستم امنیت جمعی مورد توجه قرار می دهد.
اروپا پیشتر نارضایتی خود را نسبت به سفر و رویکرد ترامپ به خاورمیانه نشان داده بود. از طرف دیگر نگاه تند ترامپ به اروپایی ها (در زمینه پرداخت هزینه های دفاعی و برخی رفتارهای دیگر) واکنش تند سیاستمداران اروپایی به ویژه در آلمان را به دنبال داشت. به همین دلیل «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور از نیازهای جدید اروپا د مسائل سیاسی و امنیتی سخن گفت.
شرایط کنونی هشداری است نسبت به چالش های موجود در روابط فراآتلانتیکی ترامپ و افزایش استقلال امنیتی اروپا. بنابر این تحلیل، اکنون برای اتحادیه اروپا آسان تر است که از رویکردهای تند ضد ایرانی ترامپ فاصله بگیرد. نگرش توهین آمیز ترامپ به اروپا بدون تردید باعث رویکرد ضد آمریکایی اعضای پارلمان اروپایی و اعمال فشار بر این کشور شده است.
به اعتقاد تحلیلگران اروپا می تواند از این برگ برنده برای مجبور کردن دولت آمریکا در اتخاذ سیاست های منطقی استفاده کند.پایگاه خبری الف – آخرین عناوین سیاسی :: نسخه کامل <

کد خبر: 864097  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بوکان نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

وصیت نامه عجیب یک زن که جسد شوهرش را در فریزر خانه نگه داشته بود آفتاب نیوز  ۲۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز :  نیروهای پلیس آمریکا جسد پیرزن 87 ساله‌ای را پیدا کردند که بیش از 10سال با جسد فریز شده همسرش زندگی کرده است.تیلر مارینگ 87 ساله 10 سال پیش زمانی که همسرش بر اثر سکته قلبی در رختخواب فوت می‌کند جسد وی را در فریزر خانه‌اش مخفی می‌کند و از آن زمان تا کنون با جسد همسرش زندگی کرده است. همسایه...

سالانه 50 بیمارستان صحرایی در مناطق مختلف كشور داير مي‌شود خبرگزاری فارس  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، محمد رییس‌زاده رییس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در مراسم آغاز بکار این بیمارستان صحرایی که از امروز تا پایان هفته جاری در منطقه روستایی شهرستان مهریز دایر خواهد بود، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، استقرار هر ساله‌ این بیمارستان صحرایی را نماد همدلی و همکاری خوب مسئولان...

روحانی در سازمان ملل: هیچ ملتی را نمی‌توان با زور به پای مذاکره آورد چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

روحانی در سازمان ملل: هیچ ملتی را نمی‌توان با زور به پای مذاکره آورد سخنرانی رییس جمهوری در سازمان ملل آغاز شد. بخشی از سخنان روحانی به این شرح است: - در جهان امروز شاهد حاکمانی هستیم که فکر می‌کنند با تقویت ناسیونالیسم افراطی، نژادپرستی و زیر پا گذاشتن قوانین جهانی و تضعیف سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند در کوتاه‌مدت بر جذب آرای مردم تاثیر بگذارند. - تحریم های ناموجه...

دستگیری سارق خودروهای مسافربری در مشیریه/ اعتیاد بهانه‌ای برای سرقت ایلنا  ۱ ساعت پیش

دستگیری سارق خودروهای مسافربری در مشیریه/ اعتیاد بهانه‌ای برای سرقتبه گزارش ایلنا، سرگرد فرهاد واقعی درباره جزئیات خبر گفت: با شکایت تعدادی از رانندگان مسافربر محدوده مشیریه درباره سرقت‌های مکرر از داخل خودروهای‌شان، تیمی از ماموران به بررسی موضوع پرداختند. رئیس کلانتری ۱۶۹ مشیریه عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد سارق تمامی دستبرد‌ها مشترک...

اگر هوس این خوراکی‌ها را کرده اید شما بیمارید خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

اگر هوس این خوراکی‌ها را کرده اید شما بیمارید به گزارش گروه سلامت برنا، همه ی ما گاهی هوس خوردن خوراکی یا غذایی را می کنیم و این مسأله کاملا طبیعی است. اما اگر دائما هوس ماده ی غذایی خاصی را می کنید، فقط در فکر خوردن آن و رفع هوس تان نباشید چون احتمالا بدن تان سعی دارد از طریق این هوس ها نکته ای در مورد سلامتی تان را به شما بفهماند....

دستگیری معتادی که از راننده‌ها سرقت می‌کرد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرگرد فرهادواقعی در گفتگو باخبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان گفت: با شکایت تعدادی از رانندگان مسافربر محدوده مشیریه در خصوص سرقت‌های مکرر از داخل خودروهایشان، تیمی از ماموران به بررسی موضوع پرداختند.این مقام انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که سارق تمامی دستبرد‌ها مشترک...

کلاهبرداری زن جوان از ۱۰۰ نفر در مشهد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سردار قادر کریمی گفت: در پی دریافت اخباری مبنی بر اینکه زن جوانی، خود را مدیر یک شرکت بین‌المللی معرفی و با اجاره دفتری در یکی از برج‌های تجاری مشهد در قالب تسهیلات بانکی از شهروندان یک‌میلیارد ریال اخذ و متهم به کلاهبرداری از ۱۰۰ شهروند با این ترفند است، تحقیقات پلیسی آغاز شد.فرمانده...

برخورد پژوپارس با عابران پیاده در ستارخان/ راننده ۱۸ ساله بازداشت شد ایلنا  ۲ ساعت پیش

برخورد پژوپارس با عابران پیاده در ستارخان/ راننده ۱۸ ساله بازداشت شدبه گزارش ایلنا، سرهنگ علیرضا شعبانپور درباره جزئیات این تصادف رانندگی گفت: ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه امروز مأموران کلانتری ۱۱۸ ستارخان از وقوع تصادفی جرحی حد فاصل فلکه اول و دوم صادقیه مطلع شده و بلافاصله به محل اعزام شدند. وی ادامه داد: بعد از حضور مأموران در محل مشخص شد که یک دستگاه خودروی پژوپارس سفید با...

برج‌های منطقه ۲۲ ملکف به رفع موارد ناایمن شده‌اند ایلنا  ۲ ساعت پیش

برج‌های منطقه ۲۲ ملکف به رفع موارد ناایمن شده‌اند  به گزارش ایلنا، علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ در جمع نمازگزاران مسجد امام حسن مجتبی(ع) ضمن تسلیت به خانواده شهدای حادثه تروریستی اهواز و محکوم کردن عملیات تروریستی منافقین، خاطر نشان کرد: شهر یک سازمان اجتماعی به واسطه انسان‌هایی که در آن زندگی می‌کنند است نه یک سازمان کالبدی بی...

سردار یزدی در کانون وکلای مرکز مورد تجلیل قرار گرفت تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کانون وکلای مرکز همایش دفاع از جبهه تا محکمه را به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار کرد. در این مراسم سردار محمدرضا یزدی فرمانده کنونی سپاه محمدرسول‌الله(ص) و فرمانده گردان عمار در زمان حمله عراق به تنگه ابوقریب مورد تجلیل قرار گرفت.در این مراسم همچنین جمعی از...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده