تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۳ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۵:۳۹
غلظت ذرات معلق هوای سیستان به ۱۴ برابر حد مجاز رسید
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر: داستان تکراری طوفان شن و وزش بادهای ۱۲۰ روزه منطقه سیستان انگار این روزها علاوه بر اینکه برای مردم این منطقه عادی شده است، مسئولین را نیز دچار بی تفاوتی کرده است وظاهرا برای هیچ کسی موضوع مشکلات مردم منطقه سیستان اهمیتی ندارد. این روزها دیگر خبر «تداوم وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در منطقه سیستان» تبدیل به یک تیتر ثابت در همه خبرگزاری ها شده و هر از چندگاهی فقط خبرهایی مبنی بر مراجعه چند صد نفر به مراکز درمانی به آن اضافه می شود، آن هم در صورتی که مسئولین منطقه لطف کنند و مصاحبه کنند و آمار را اعلام کنند.
اما در دل مردم منطقه سیستان این روزها دیگر از طوفان شن، ذرات معلق هوا، آلودگی هوا و اثرات مخرب آن نیست بلکه مردم مظلوم سیستان حالا غصه شان بی تفاوتی مسئولان است. سیستان فراموش شده است مهدی شهرکی یکی از ساکنان منطقه سیستان اظهار داشت: ظاهرا منطقه سیستان و مردم آن به کلی فراموش شده اند و هیچ کس به یاد ما نیست و مسئولین دولتی نیز با ما قهر کرده اند.
مسئولین به ما می گویند منطقه را ترک نکنید و حتی به ما اجازه حمل وسایل منزل را نمی دهند اما سوال من از مسئولین است ما چگونه بدون درآمد و حتی سلامت زندگی کنیم. وی افزود: مسئولین به ما می گویند منطقه را ترک نکنید و حتی به ما اجازه حمل وسایل منزل را نمی دهند اما سوال من از مسئولین است ما چگونه بدون درآمد و حتی سلامت زندگی کنیم.
وی گفت: مشکل خشکسالی ۲۰ سال است که مردم منطقه ما را آزار می دهد اما به راستی در این سال ها چه کسی برای احقاق حق آبه هامون از دولت افغانستان تلاش کرده است. این شهروند سیستانی ادامه داد: امیدواریم مسئولان از خواب غفلت بیدار شوند و چاره ای برای بهبود وضعیت معیشتی مردم منطقه پیدا کنند. وی خاطر نشان کرد: ما این روزها دیگر امیدی به کشاورزی، آب و اشتغال نداریم لااقل یک نفر فقط بیاید و به درد دل ما گوش کند.
البته این گلایه ها در حالی مطرح می شود که حالا اوضاع خیلی وخیم تر از قبل شده و در برخی از روزها بر اثر شدت طوفان شن برخی از روستاها و مناطق در محاصره شن های روان قرار می گیرند و حتی راه های ارتباطی آنها نیز مسدود می شود. ۱۵ مسیر بسته شده ناشی از طوفان گرد و خاک در شهرستان زهک بازگشایی شد فرماندار شهرستان زهک در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: روز گذشته با تلاش نیروهای امدادی ۱۵ مسیر روستایی بسته شده بر اثر شن های روان ناشی از طوفان گرد و خاک در محدوده شهرستان زهک بازگشایی شد.
وی افزود: برخی از این مسیرها از روز پنجشنبه هفته گذشته براثر طوفان شن بسته یا تردد به کندی در آنها انجام می شد که روز گذشته با تلاش راهداران بازگشایی شدند. فرماندار شهرستان زهک خاطر نشان کرد: همچنین طی این مدت بیش از یک هزار و ۵۰۰ عدد ماسک توسط نیروهای هلال احمر در روستاهای «قلعه کنگ» و «محمد شاکرم» این شهرستان توزیع شد.
وی تصریح کرد: تمامی نیروهای امدادی، راهداری و همچنین ادارات مرتبط شهرستان زهک در آماده باش کامل به سر می برند و در صورت بروز هرگونه مشکلی بلافاصله اقدامات لازم انجام می شود. اما از این موضوعات که بگذریم مهمترین مشکلی که امروز سلامتی مردم منطقه سیستان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است موضوع غلظت ذرات معلق هوا در شمال سیستان و بلوچستان است.
میزان غلظت ذرات معلق هوا در این منطقه مدت ها است که از حد مجاز و بحرانی گذشته است و بارها به بیش از چند برابر حد مجاز رسیده و این در حالی است که طبق آمار وزارت بهداشت و درمان منطقه سیستان کانون بیماری های تنفسی از قبیل سل و آسم است. نکته عجیب تر اینکه مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زابل همواره سعی می کنند از ارائه آمار دقیق میزان مراجعه کنندگان به مراکز درمانی خودداری کنند، حالا دلیل این تصمیم چیست، نکته ای است که باید حتما مورد واکاوی قرار بگیرد.
غلظت ذرات معلق هوای سیستان به ۱۴ برابر حد مجاز رسید علی ملاشاهی، اظهار داشت: روز گذشته سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز به حدود ۸۳ کیلومتر بر ساعت رسید که موجب شد غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان به یک هزار و۱۲۱  میکروگرم بر متر مکعب برسد. وی ادامه داد: با توجه به اینکه حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است این میزان از ذرات معلق در هوای منطقه سیستان نشان دهنده این است که دیروز میزان غلظت ذرات معلق به ۱۴ برابر حد مجاز و ۵ برابر حد بحرانی رسیده است.
وی با اشاره به اینکه سرعت طوفان روز گذشته در منطقه سیستان به بیش از ۸۰ کیلومتر بر ساعت رسید، افزود: در پی این رخداد علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی در زهک به ۲ هزار متر و در زابل به هزار متر کاهش یافت. کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: طی این مدت در سایر نقاط استان سیستان و بلوچستان افزایش غلظت غبار و در برخی ساعات باد نسبتا شدید همراه با گردوخاک انتظار می رود.
وی با اشاره به اینکه امروز از شدت وزش باد کاسته می شود، تصریح کرد: وزش باد شدید و طوفان گرد و خاک از روز پنجشنبه هفته گذشته در شمال استان سیستان و بلوچستان آغاز شده و تا دیروز تداوم داشته است. البته وقتی پای درد و دل مردم این منطقه می نشینیم می بینیم که خواسته های آنها بسیار جزئی و دست یافتنی و حتی گاها برخی از آنها با یک دلداری هم خشنود می شوند.
سید جواد حسینی یکی از شهروندان زابل اظهار داشت: ما سال ها است که با مشکلات عدیده ای از قبیل، بیکاری، تورم، خشکسالی، گرمای هوا و طوفان شن دست و پنجه نرم می کنیم و همیشه هم مردانه پای نظام و انقلاب ایستاده ایم. گلایه این روزهای ما این است که ظاهرا برخی از آقایان به سبب آرایی که در انتخابات گذشته به صندوق ها ریخته شده با مردم منطقه سیستان قهر کرده اند وی افزود: اما گلایه این روزهای ما این است که ظاهرا برخی از آقایان به سبب آرایی که در انتخابات گذشته به صندوق ها ریخته شده با مردم منطقه سیستان قهر کرده اند.
وی گفت: واقعا چگونه می توان این همه مشکل و معضل را دید و سکوت کرد و یا بی تفاوت از کنار آن رد شد. وی ادامه داد: سوال من از مسئولین استانی و کشوری این است که آیا اگر خودشان و یا خانواده شان در این شرایط بودند، می توانستند تحمل کنند.   این شهروند سیستانی تصریح کرد: به نظر می رسد برخی از آقایان به دنبال تصویه حساب های سیاسی هستند و اصلا اوضاع بحرانی مردم برای آنها اهمیت ندارد.
وی گفت: ما از نمایندگان مجلس هم گلایه داریم برخی از آقایان بعد از این که رای آوردن به کلی سیستان را فراموش کردند و حتی زمانی که به آنها مراجعه می کنیم پاسخگوی ما هم نیستند. نکته قابل تامل در این میان این است که طبق تجربه همواره پیشگیری بهتر از درمان است اما ظاهرا مسئولان استان سیستان و بلوچستان منتظر این هستند تا فاجعه اتفاق بیفتد و بعد به کمک مردم بروند.
۲۲۰سبدغذایی و ۱۵۰۰ عدد ماسک میان مردم طوفان زده زهک توزیع شد مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از روز پنچ شنبه هفته گذشته تاکنون ۲۲۰ وعده غذایی به همراه یک هزار و ۵۰۰ عدد ماسک میان مردم طوفان زده روستاهای شهرستان زهک توزیع شده است. رسول راشکی با اشاره به آمادگی نیروهای جمعیت هلال احمر افزود: همزمان با آغاز وزش شدید باد همراه با گرد و خاک در منطقه سیستان نیروهای عملیاتی و امدادی هلال احمر با حضور در این منطقه به خدمت رسانی پرداختند.
وی با اشاره به اینکه ارزش هر بسته غذایی توزیع شده حدود یک میلیون ریال است، ادامه داد: با توجه به شدت وزش باد همراه با گرد و خاک در منطقه امدادرسانی به مردم شمال استان همچنان ادامه دارد. در مجموع به نظر می رسد این غصه پر قصه برای مردم سیستان همچنان ادامه دارد و قرار نیست که فکری به حال مردم مظلوم این منطقه شود و در حال حاضر هم که تقریبا توجه همه مسئولان و نمایندگان مجلس به رای اعتماد کابینه است.
امیدواریم دولت دوازدهم فارغ از هرگونه نگاه سیاسی و جناحی واقعا به فکر برطرف کردن مشکلات مردم استان سیستان و بلوچستان از شمال تا جنوب باشد تا بتوان ذره ای از مشکلات این مردم صبور را برطرف کرد.

کد خبر: 866877  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

برنامه‌های جدیدی برای افزایش اشتغال جوانان در دستور کار داریم خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

برنامه‌های جدیدی برای افزایش اشتغال جوانان در دستور کار داریم «ناهید تاج الدین»، نماینده مردم اصفهان و عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا در خصوص تعاملات این فراکسیون با دولت برای کاهش بیکاری و ترویج استارتاپ‌ها گفت: یکی از فراکسیون‌های فعال ما، فراکسیون جوانان است. پیگیری قانون منع بکارگیری...

یهودیان ارتدوکس معضل اسرائیل ادیان نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش ادیان نیوز، بررسی نحوه شکل‌گیری اسرائیل، منازعه‌های متعدد با همسایگان، جامعه‌شناسی اسرائیل، اقتصاد این رژیم، تعامل با قدرت‌های بین‌الملل، جایگاه نظامی صهیونیست‌ها و ده‌ها موضوع دیگر از جمله مباحثی هستند که تاکنون نویسندگان و کارشناسان این امر بدان پرداخته‌اند. در رابطه با جامعه‌شناسی اسرائیل...

"عمارتی" که بوی تعفن می‌دهد آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : عزت‌الله یوسفیان‌ملا در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به احداث کارخانه زباله‌سوز در آمل، اظهار کرد: اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومانی برای این پروژه در نظر گرفته شده است که جزو پروژه‌های ملی و اصلی وزارت کشور است.وی با بیان این‌که با مطالعات فراوان قطعه زمینی در منطقه پاساکش برای دپوی زباله و تاسیس...

بهبود حقوق سربازان وظیفه، دغدغه مسئولان ستاد کل و فرماندهان تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار ابراهیم کریمی با تبریک به فرا رسیدن روز "سرباز"  اظهار داشت: در راستای گرامی داشت این روز برنامه‌های مختلفی توسط نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه و نیروی انتظامی برگزار می شود.وی با اشاره به جایگاه ویژه سربازان وظیفه عنوان کرد: آحاد جامعه و همه رسانه‌های...

تلاش برای بقای افشانی؛ سیاسی کاری یا دلسوزی برای تهران؟ تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محسن هاشمی در بخشی از این نامه کوشیده به استناد برخی مواد قانونی افشانی را مستثنی از قانون منع بکارگیری بازنشستگان معرفی کند. این در حالی است که قانون در این باره صریح است و استناد رئیس شورای شهر تهران که علی القاعده باید بیش از دیگران به قانون پایبند باشد به...

آمریکا اتهام دخالت در حمله تروریستی اهواز را رد کرد چند ثانیه  ۵ ساعت پیش

آمریکا اتهام دخالت در حمله تروریستی اهواز را رد کردنیکی هیلی گفت: او (کشور ایران) مردم ایران را به جایی رسانده که درحال اعتراض هستند، هر مقدار از پولی که به ایران وارد می‌شود به ارتش می‌رود، او مدت زیادی است که مردمش را سرکوب کرده و برای علت یابی نیاز دارد به پایگاه درونی خود نگاهی بیاندازد. او هر اندازه که بخواهد می‌تواند ما را متهم کند. کاری که بایبد...

ماندن در دولت آمریکا به شرط حمایت از ترامپ چند ثانیه  ۵ ساعت پیش

ماندن در دولت آمریکا به شرط حمایت از ترامپ­ ­مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه هشدار داد کسانی که از دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور حمایت نمی‌کنند باید از دولت آمریکا بروند. خطاب مایک پمپئو به نظر می‌رسد فرد شماره دو وزارت دادگستری آمریکا است که در مرکز کشمکش جدید درباره صلاحیت دونالد ترامپ برای اداره این کشور قرار دارد. بر...

سقوط مرگبار اسکی‌باز آمریکایی از کوه‌های نیوزیلند تسنیم  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از دیلی‌میل، یکی از دو توریست آمریکایی که ظهر روز شنبه، از ارتفاعات کوه‌های اسپیرینگ نیوزیلند به سوی یخچال بونار، اسکی می‌کردند، از سراشیبی سقوط کرد. هرچند توریست دیگر، کوشید توسط کمک‌های اولیه، جان همراهش را نجات دهد اما این اسکی‌باز 35 ساله، بر...

تصاویری از فک گرفتار در تور ماهیگیری در سواحل ولز تسنیم  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تصاویری که یک کاربر فضای مجازی، از گرفتار شدن یک فُک در تور ماهیگیری پلاستیکی در سواحل جنوب غربی ولز منتشر کرد، بار دیگر، گوشه‌ای از خسارات محیط زیستی را که حاصل رهاکردن پسماند در دریاها و اقیانوس‌هاست به نمایش می‌گذارد.به گفته شارون لارنس، عکاس این تصاویر، این...

مردم برای دلار گران هول می‌زنند چند ثانیه  ۶ ساعت پیش

مردم برای دلار گران هول می‌زنندقیمت دلار بار دیگر بالارفته است؛ آن‌هم در شرایطی که کسی دلیل منطقی برای آن سراغ ندارد. فعالان بازار ارز می‌گویند هر چقدر دلار گران‌تر می‌شود مردم برای خرید آن بیشتر هول می‌زنند. امروز (یکشنبه) بازار ارز بار دیگر شاهد جهش قیمت‌ها بود؛ به طوری‌که دلار که از صبح با ۱۴ هزار ۵۰۰ تومان و حتی کمتر معاملات...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده