تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۴ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۳:۳۵
نگران گرانی مسکن نباشید/ بازار، سیگنال تورمی نمی فرستد
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایرنا، صنعت ساختمان به عنوان بازار مهم اقتصادی کشورمان از سال 1391 به دلیل اجرای سیاست های اشتباه در دولت گذشته، مبتلا به رکودی عمیق شد اما از ابتدای امسال شاهد افزایش خرید و فروش معاملات خانه های متناسب با نیاز مصرفی در بازار بوده ایم که نشانه های آغاز رونق در بخش مسکن است.سیگنال هایی که این روزها از بازار مسکن مشاهده می شود این است که این بخش از اقتصاد بدون گرانی وارد دوره رونق می شود و افزایش قیمت های 10 درصدی مسکن نگران کننده نیست.
طبق گفته کارشناسان، یکی از عوامل تاثیر گذار در کاهش عمق رکود مسکن و خیز این بازار برای ورود به دوره رونق، رشد 8 برابری تسهیلات خرید خانه برای متقاضیان بوده است. سیاست وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم در بخش مسکن، افزایش قدرت خرید مردم مبتنی بر تسهیلات ارزان قیمت و استفاده از پس اندازها بوده که با اجرای این سیاست، وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن به 160 میلیون تومان افزایش یافت.
حال اینکه آغاز رونق در بخش مسکن، این نگرانی را ایجاد کرده است که افزایش تقاضا در بازار موجب رشد قیمت ها می شود و افزایش تورم را به دنبال خواهد داشت اما مسئولان و کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که رشد قیمت ها در بخش مسکن تا سقف 10 درصد خواهد بود که این رقم متناسب با نرخ تورمی عمومی حرکت می کند و نمی تواند عامل افزایش تورم عممومی باشد.
**بازار مسکن سیگنال گرانی ارسال نمی کندعوامل متعددی در رکود 5 ساله بازار مسکن نقش داشته اند و نمی توان انتظار داشت که تنها یک وزارتخانه راه و شهرسازی گره مشکلات مسکن را باز کند.حوزه مسکن از بخش صنعت ساختمان (عرضه) تا بخش افزایش قدرت خرید مردم (تقاضا) و تامین سرپناه اقشار کم درآمد یک موضوع فرادستگاهی است به ساختار اقتصادی کشور برمی گردد.
حال اینکه گفته می شود یکی از متهمان ردیف اول طولانی شدن دوره رکود مسکن، نداشتن شناخت از نیاز موجود در بازار و ساخت و ساز انبوه خانه ای لوکس و گران قیمت در سال های گذشته بوده است. بنابراین این گروه از خانه ها همچنان در رکود به سر خواهند برد اما خانه های مناسب با نیاز مصرفی مردم بدون افزایش قیمت جهشی و حداکثر با تورم 10 درصدی به رونق می رسند که این رونق بدون رشد تورم عمومی و گرانی خواهد بود.
گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا در گفت وگویی با «حمیدرضا برادران شرکا» و «هادی حق شناس» کارشناسان اقتصادی به بررسی و تجزیه و تحلیل این موضوع پرداخته است .«حمیدرضا برادران شرکا» کارشناس اقتصادی در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا درباره وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: در ادبیات اقتصادی دو عامل می تواند علت اصلی افزایش قیمت ها باشد.
اول اینکه زمانی قیمت ها افزایش می یابد که هزینه های تولید به هر دلیلی افزایش یابد و عامل دوم این است که تقاضا در بازار بیشتر از عرضه باشد.وی ادامه داد: آمارهای رسمی از بازار مسکن نشان دهنده این است که در حال حاضر 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در سراسر کشور وجود دارد که این واحدها متقاضی ندارند بنابراین در نگاه اول می بینیم که بیشتر از تقاضا در بازار مسکن، عرضه وجود دارد.
اما موضوع اصلی این است که بخشی از این خانه های خالی واحدهای لوکس هستند که در بازار متقاضی ندارند این آمار نشان می دهد که سیاست گذاری ها در بخش مسکن در دولت های گذشته اشتباه بوده است.این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا رونق بازار مسکن می تواند عامل افزایش نرخ تورم شود، گفت: بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت ها را ندارد اما موضوعی که باعث می شود تورم در این بخش افزایش یابد، انتظارات تورمی است.
برادران شرکا تاکید کرد: دولت می تواند با اطلاع رسانی های به موقع اجازه ایجاد انتظارات تورمی را ندهد. در حال حاضر هیچ دلیلی برای افزایش قیمت در بخش مسکن وجود ندارد و نباید انتظار رشد تورم در بازار مسکن را داشت و به تبع آن مسکن نمی تواند عاملی برای افزایش نرخ تورم عمومی باشد.وی با تاکید بر اینکه هیچ سیگنالی از گرانی در بازار مسکن مشاهده نمی شود، ادامه داد: دولت می تواند با شناسایی نیازها در بازار مسکن، متناسب با تقاضای مصرفی الگوی ساخت و ساز را به انبوه سازان توصیه کند تا عرضه تقاضای مصرف را پوشش دهد .
**افزایش قیمت زیر نرخ تورم نگران کننده نیستهمچنین «هادی حق شناس» کارشناس اقصادی در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا با اشاره به رابطه افزایش تورم و هدایت سرمایه ها به سمت بازار املاک و مستغلات، اظهار داشت: زمانی که تورم دو رقمی می شود برای حفظ ارزش پول، سرمایه ها را به سمت سکه، ارز و زمین هدایت می کند که این یک نوع انحراف نقدینگی به سمت دلالی و سوداگری است و باید در این شرایط رفتارهای سفته بازانه را کنترل کرد.
وی با تاکید بر اینکه قطعا رونق بازار مسکن و رشد مثبت در این بازار با تورم همراه نیست، ادامه داد: در حال حاضر مجموع خانه های خالی و خانه های دوم در کشور به نزدیک 5 میلیون واحد مسکونی می رسد. از سوی دیگر سالانه در کشورمان باید 800 هزار واحد مسکونی ساخته شود و در همین مدت زمان تا سقف 400 هزار ازدواج انجام می شود، بنابراین مهم ترین موضوع دربازار مسکن کنترل عرضه متناسب با تقاضا است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه با عرضه مناسب مسکن در بازار می توان به صورت غیر تورمی به تقاضای مورد نیاز پاسخ داد، گفت: تا زمانی که نرخ تورم مسکن تناسب با نرخ تورم عمومی حرکت کند، روند طبیعی است و در طول چند سال گذشته هم میزان افزایش قیمت ها در مسکن بالاتر از نرخ تورم عمومی نبوده است.حق شناس افزود: باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر تقاضای مصرفی در بازار مسکن به دنبال خانه هایی با متراژ 70 تا 100 متر است و واحدهایی با متراژ بالا و لوکس در رکود باقی خواهی ماند ، معتقد هستم بهترین راهکار پاسخ به تقاضای مسکن، افزایش قدرت خرید مردم از طریق تسهیلات و پس انداز است که موجب افزایش تورم نخواهد شد.
وی با بیان اینکه مسکن بدون افزایش قمیت ها وارد رونق می شود، اظهار داشت: حداکثر افزایش قیمت ها در بازار مسکن حدود 10 درصد خواهد بود که همسطح نرخ تورم عمومی در کشور است و این افزایش قیمت جای نگرانی ندارد.** سیاست دولت دوازدهم برای مسکنهمانطور که گفته شد، نسخه عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم و تیم مشاوران و معاونان وی برای بخش مسکن، خانه دار کردن مردم از طریق پس انداز و اخذ تسهیلات ارزان قیمت بوده که این فرمول دولت اجازه رشد تورم را نداد.
حال اینکه گفته می شود اگر عباس آخوندی در سمت مدیریت وزارت راه وشهرسازی دولت یازدهم ابقا شود، مهم ترین سیاست وی در بخش مسکن ارتقای سقف تسهیلات و کاهش سود وام های خرید مسکن است.طبق آن چیزی که به صورت رسمی از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام شده است؛ سیاست دولت دوازدهم حمایت از افزایش رقم و کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن خواهد بود.
سیاست کلان این وزارتخانه حمایت از نرخ پایین بهره، افزایش رقم و طولانی شدن مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن است. شرط تحقق این سیاست وزارت شهرسازی این است که نظام بانکی بتواند خود را از دارایی های سمی آزاد کند.

کد خبر: 868213  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آفتاب نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

مردم امسال کمتر موز خوردند پول نیوز  ۳۸ دقیقه پیش

پول‌نیوز - آمار گمرک حاکی از آن است که در دوماهه نخست سال جاری واردات موز نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی دو ماهه، در این مدت ۸۲ هزار و ۲۰۸ تن موز سبز به صورت تازه یا خشک کرده به ایران وارد شده است که ارزش آن به ۸۵ میلیون و ۹۱۱ هزار دلار می‌رسد.واردات...

خبرهای خوب مجلس برای رانندگان پول نیوز  ۳۸ دقیقه پیش

پول‌نیوز -  دومین جلسه کمیته رسیدگی به مشکلات و مطالبات رانندگان برگزار شد و موضوع بیمه آنها در جلسه امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از طرف دولت قول‌های مهمی، علل الخصوص افزایش سقف حقوق بازنشستگی رانندگان تا 1.7 میلیون تومان را به رانندگان داد.عبدالرضا...

«پلنگ ایرانی» در خلخال + عکس ترابر نیوز  ۳۹ دقیقه پیش

ترابر نیوز:   مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از ثبت تصاویر یک جفت «پلنگ ایرانی» در منطقه حفاظت‌شده آق داغ خلخال خبر داد. به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ محمد خداپرست با اعلام این خبر افزود: ماموران محیط‌بانی محیط زیست شهرستان خلخال با تلاش‌های...

ترامپ چین را تهدید به افزایش مجدد تعرفه‌ها کرد ایران اکونومیست  ۴۹ دقیقه پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از تارنمای خبری گاردین، این جدیدترین اظهارنظر یک مقام‌ آمریکایی در جنگ لفظی هفته‌های گذشته با دولت چین است.ترامپ اخیرا دستور افزایش 25 درصدی تعرفه‌های برخی کالاهای وارداتی از چین را صادر کرده بود؛ اقدامی که به سرعت با طرح مقابله‌جویانه پکن همراه شد.وی...

کشت فراسرزمینی گرفتار پیچ و خم اداری درون سرزمین ایران اکونومیست  ۴۹ دقیقه پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛    بیش از دو سال از ابلاغ آیین نامه کشت فراسرزمینی، طرحی که ظرفیت احیا و نجات منابع آبی و خاکی کشور را داراست می گذرد، اما فعالان این عرصه از وجود کاستی هایی سخن می گویند و زارعین نیز گلایه مندند که محصولات تولیدی آنها در قالب این طرح با تعرفه...

۵ سال وزارت زیر سایه استیضاح خبرگزاری فارس  ۵۰ دقیقه پیش

خبرگزاری فارس، گروه اقتصادی : در 5 سال تصدی علی ربیعی بر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکنون چندین بار طرح استیضاحش در مجلس مطرح شده که جدی‌ترین آنها که  البته نتیجه جدی نداشت در اسفند ماه سال گذشته انجام شد.نخستین اقدام مجلسی‌ها درباره ربیعی در آذر ماه سال 93 در دوره نهم مجلس شورای...

توافق جدید وزارت صنعت با اصناف؛ ارزانی در راه است؟ تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رحیم زارع افزود: امروز برای نظارت بر دو میلیون واحد صنفی در کشور فقط 1800 واحد نظارت کننده داریم که این وضعیت به شرایط حداقلی شبیه است.وی ادامه داد: مسبب گرانی های چند روز اخیر، کارخانه ها و تولیدی ها هستند اما مطابق توافقنامه ای که میان اتاق اصناف و وزارتخانه صنعت،...

خبر خوش برای بازنشستگان؛ افزایش 400 هزار تومانی حقوق تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، داریوش امانی از حل مشکل در پرداخت 50 درصد حق بیمه رانندگان از سوی دولت خبر داد و گفت: با هماهنگی مسئولان سازمان بیمه تامین اجتماعی حقوق بازنشستگی رانندگان تا یک میلیون و هفتصد هزار تومان افزایش یافت.معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اعلام این خبر افزود: یکی...

نمودار نوسان صادرات نفت در سال 2018 نامه  ۴ ساعت پیش

 براساس اعلام مراکز رهگیری نفتکش ها در خاورمیانه از ابتدای سال 2018 میلادی تاکنون صادرات نفت خام از برخی کشورهای خاورمیانه مانند عربستان، عمان،کویت،ایران و عراق دارای نوساناتی بوده است.\به گزارش نامه نیوز همانطور که در جدول ملاحظه می شود صادرات نفت ایران از آغاز سال 2018 میلادی دارای نوسان بوده...

واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها خبرگزاری فارس  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس اواخر سال 1396 موضوع ثبت سفارش‌های فاقد اصالت از سوی مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح و رسانه‌ای شد و برآن اساس دفتر جرائم سازمان یافته گمرک ایران در ابلاغیه‌ای به گمرکات اجرایی، واردات بیش از 6481 خودرو را به دلیل استفاده از ثبت‌سفارش‌های...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده