تعداد بازدید: ۳۰
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۴ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۳:۳۵
نگران گرانی مسکن نباشید/ بازار، سیگنال تورمی نمی فرستد
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایرنا، صنعت ساختمان به عنوان بازار مهم اقتصادی کشورمان از سال 1391 به دلیل اجرای سیاست های اشتباه در دولت گذشته، مبتلا به رکودی عمیق شد اما از ابتدای امسال شاهد افزایش خرید و فروش معاملات خانه های متناسب با نیاز مصرفی در بازار بوده ایم که نشانه های آغاز رونق در بخش مسکن است.سیگنال هایی که این روزها از بازار مسکن مشاهده می شود این است که این بخش از اقتصاد بدون گرانی وارد دوره رونق می شود و افزایش قیمت های 10 درصدی مسکن نگران کننده نیست.
طبق گفته کارشناسان، یکی از عوامل تاثیر گذار در کاهش عمق رکود مسکن و خیز این بازار برای ورود به دوره رونق، رشد 8 برابری تسهیلات خرید خانه برای متقاضیان بوده است. سیاست وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم در بخش مسکن، افزایش قدرت خرید مردم مبتنی بر تسهیلات ارزان قیمت و استفاده از پس اندازها بوده که با اجرای این سیاست، وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن به 160 میلیون تومان افزایش یافت.
حال اینکه آغاز رونق در بخش مسکن، این نگرانی را ایجاد کرده است که افزایش تقاضا در بازار موجب رشد قیمت ها می شود و افزایش تورم را به دنبال خواهد داشت اما مسئولان و کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که رشد قیمت ها در بخش مسکن تا سقف 10 درصد خواهد بود که این رقم متناسب با نرخ تورمی عمومی حرکت می کند و نمی تواند عامل افزایش تورم عممومی باشد.
**بازار مسکن سیگنال گرانی ارسال نمی کندعوامل متعددی در رکود 5 ساله بازار مسکن نقش داشته اند و نمی توان انتظار داشت که تنها یک وزارتخانه راه و شهرسازی گره مشکلات مسکن را باز کند.حوزه مسکن از بخش صنعت ساختمان (عرضه) تا بخش افزایش قدرت خرید مردم (تقاضا) و تامین سرپناه اقشار کم درآمد یک موضوع فرادستگاهی است به ساختار اقتصادی کشور برمی گردد.
حال اینکه گفته می شود یکی از متهمان ردیف اول طولانی شدن دوره رکود مسکن، نداشتن شناخت از نیاز موجود در بازار و ساخت و ساز انبوه خانه ای لوکس و گران قیمت در سال های گذشته بوده است. بنابراین این گروه از خانه ها همچنان در رکود به سر خواهند برد اما خانه های مناسب با نیاز مصرفی مردم بدون افزایش قیمت جهشی و حداکثر با تورم 10 درصدی به رونق می رسند که این رونق بدون رشد تورم عمومی و گرانی خواهد بود.
گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا در گفت وگویی با «حمیدرضا برادران شرکا» و «هادی حق شناس» کارشناسان اقتصادی به بررسی و تجزیه و تحلیل این موضوع پرداخته است .«حمیدرضا برادران شرکا» کارشناس اقتصادی در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا درباره وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: در ادبیات اقتصادی دو عامل می تواند علت اصلی افزایش قیمت ها باشد.
اول اینکه زمانی قیمت ها افزایش می یابد که هزینه های تولید به هر دلیلی افزایش یابد و عامل دوم این است که تقاضا در بازار بیشتر از عرضه باشد.وی ادامه داد: آمارهای رسمی از بازار مسکن نشان دهنده این است که در حال حاضر 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در سراسر کشور وجود دارد که این واحدها متقاضی ندارند بنابراین در نگاه اول می بینیم که بیشتر از تقاضا در بازار مسکن، عرضه وجود دارد.
اما موضوع اصلی این است که بخشی از این خانه های خالی واحدهای لوکس هستند که در بازار متقاضی ندارند این آمار نشان می دهد که سیاست گذاری ها در بخش مسکن در دولت های گذشته اشتباه بوده است.این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا رونق بازار مسکن می تواند عامل افزایش نرخ تورم شود، گفت: بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت ها را ندارد اما موضوعی که باعث می شود تورم در این بخش افزایش یابد، انتظارات تورمی است.
برادران شرکا تاکید کرد: دولت می تواند با اطلاع رسانی های به موقع اجازه ایجاد انتظارات تورمی را ندهد. در حال حاضر هیچ دلیلی برای افزایش قیمت در بخش مسکن وجود ندارد و نباید انتظار رشد تورم در بازار مسکن را داشت و به تبع آن مسکن نمی تواند عاملی برای افزایش نرخ تورم عمومی باشد.وی با تاکید بر اینکه هیچ سیگنالی از گرانی در بازار مسکن مشاهده نمی شود، ادامه داد: دولت می تواند با شناسایی نیازها در بازار مسکن، متناسب با تقاضای مصرفی الگوی ساخت و ساز را به انبوه سازان توصیه کند تا عرضه تقاضای مصرف را پوشش دهد .
**افزایش قیمت زیر نرخ تورم نگران کننده نیستهمچنین «هادی حق شناس» کارشناس اقصادی در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا با اشاره به رابطه افزایش تورم و هدایت سرمایه ها به سمت بازار املاک و مستغلات، اظهار داشت: زمانی که تورم دو رقمی می شود برای حفظ ارزش پول، سرمایه ها را به سمت سکه، ارز و زمین هدایت می کند که این یک نوع انحراف نقدینگی به سمت دلالی و سوداگری است و باید در این شرایط رفتارهای سفته بازانه را کنترل کرد.
وی با تاکید بر اینکه قطعا رونق بازار مسکن و رشد مثبت در این بازار با تورم همراه نیست، ادامه داد: در حال حاضر مجموع خانه های خالی و خانه های دوم در کشور به نزدیک 5 میلیون واحد مسکونی می رسد. از سوی دیگر سالانه در کشورمان باید 800 هزار واحد مسکونی ساخته شود و در همین مدت زمان تا سقف 400 هزار ازدواج انجام می شود، بنابراین مهم ترین موضوع دربازار مسکن کنترل عرضه متناسب با تقاضا است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه با عرضه مناسب مسکن در بازار می توان به صورت غیر تورمی به تقاضای مورد نیاز پاسخ داد، گفت: تا زمانی که نرخ تورم مسکن تناسب با نرخ تورم عمومی حرکت کند، روند طبیعی است و در طول چند سال گذشته هم میزان افزایش قیمت ها در مسکن بالاتر از نرخ تورم عمومی نبوده است.حق شناس افزود: باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر تقاضای مصرفی در بازار مسکن به دنبال خانه هایی با متراژ 70 تا 100 متر است و واحدهایی با متراژ بالا و لوکس در رکود باقی خواهی ماند ، معتقد هستم بهترین راهکار پاسخ به تقاضای مسکن، افزایش قدرت خرید مردم از طریق تسهیلات و پس انداز است که موجب افزایش تورم نخواهد شد.
وی با بیان اینکه مسکن بدون افزایش قمیت ها وارد رونق می شود، اظهار داشت: حداکثر افزایش قیمت ها در بازار مسکن حدود 10 درصد خواهد بود که همسطح نرخ تورم عمومی در کشور است و این افزایش قیمت جای نگرانی ندارد.** سیاست دولت دوازدهم برای مسکنهمانطور که گفته شد، نسخه عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم و تیم مشاوران و معاونان وی برای بخش مسکن، خانه دار کردن مردم از طریق پس انداز و اخذ تسهیلات ارزان قیمت بوده که این فرمول دولت اجازه رشد تورم را نداد.
حال اینکه گفته می شود اگر عباس آخوندی در سمت مدیریت وزارت راه وشهرسازی دولت یازدهم ابقا شود، مهم ترین سیاست وی در بخش مسکن ارتقای سقف تسهیلات و کاهش سود وام های خرید مسکن است.طبق آن چیزی که به صورت رسمی از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام شده است؛ سیاست دولت دوازدهم حمایت از افزایش رقم و کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن خواهد بود.
سیاست کلان این وزارتخانه حمایت از نرخ پایین بهره، افزایش رقم و طولانی شدن مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن است. شرط تحقق این سیاست وزارت شهرسازی این است که نظام بانکی بتواند خود را از دارایی های سمی آزاد کند.

کد خبر: 868213  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آفتاب نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

تعداد اعضای کاروان رئیس‌جمهوری در سفر به نیویورک صبا ایران  ۲۰ دقیقه پیش

 پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «کل کاروان رئیس‌جمهوری در سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۴۰ نفر است. از هیات رسمی و همراه تا تیم حفاظت و رسانه و تشریفات. این تعداد محدود، طی دهه‌های گذشته بی‌سابقه است؛...

پیش فروش ۵۳ هزار دستگاه از محصولات ایران خودرو آغاز می‌شود صبا ایران  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش ایکوپرس معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران خودرو با بیان این مطلب گفت: خودرو‌های پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۲۰۶ تیپ ۵، پژو ۴۰۵ جی ال ایکس، سمند ال ایکس، سورن‌ای ال ایکس، رانا، دنا و وانت آریسان در این پیش فروش قابل عرضه استمصطفی خان کرمی با اشاره به شرایط پیش فروش در این طرح یادآور شد:...

بدهی‌های خارجی ایران چقدر است؟ شبکه ایران  ۲۲ دقیقه پیش

حجم بدهی‌های خارجی ایران در چهار ماه نخست امسال نسبت به ابتدای سال جاری با ۵.۶ درصد کاهش روبرو بوده است. بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی میزان بدهی خارجی ایران در پایان تیرماه بر اساس سررسید اولیه بدهی‌ها ۱۰ هزار و ۶۶۸ میلیون دلار است که ۶ هزار و ۷۲۱ میلیون دلار آن بدهی‌های میان‌مدت...

سقف برداشت از خودپردازها 500 هزار تومان شد شبکه ایران  ۲۲ دقیقه پیش

بانک مرکزی از بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی خواست تمهیدات لازم برای رفاه حال زائران اربعین از جمله تعیین شعب کشیک، نصب خودپرداز و افزایش سقف برداشت نقدی از خودپردازها را بیندیشند.  بانک مرکزی از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی خواست تمهیدات لازم برای رفاه حال زائران اربعین از جمله تعیین...

ترامپ مسبب اصلی گرانی نفت است؛ نه اوپک پول نیوز  ۲۷ دقیقه پیش

پول‌نیوز -پس از این‌که رییس جمهور آمریکا هفته گذشته مجددا اوپک را عامل بالارفتن قیمت‌های نفت خواند، یکی از وزیران نفتی این گروه خود ترامپ را مسئول افزایش قیمت‌ها خواند.دونالد ترامپ پنج‌شنبه گذشته در آستانه نشست کشورهای عضو اوپک در الجزایر در توییتی نوشت: اوپک باید هم‌اکنون قیمت‌های نفت را پایین بیاورد.رییس...

معرفی محوطه های باستان شناسی معروف ترکیه (+عکس) پول نیوز  ۲۷ دقیقه پیش

پول‌نیوز - یکی از جذابیت‌های کشور ترکیه محوطه‌های باستانی‌ آن‌ هستند که توجه عده زیادی را به خود جلب کرده‌اند.در ترکیه بیست و هشت سایت باستان شناسی وجود دارد که خبر از وجود تمدن‌های اولیه بشریت در جهان می‌دهند. از دوران نئولیتیک گرفته تا امپراطوری روم، در این مقاله به معرفی برخی از مهم‌ترین سایت‌های...

تولید 40 میلیون لیتر بنزین در روز تا پایان امسال در پالایشگاه ستاره خلیج فارس ترابر نیوز  ۲۸ دقیقه پیش

ترابر نیوز: ‌به گزارش ایسنا، ‌سروش ذیگلری در تشریح اقدامات انجام شده در فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: واحد تقطیر فاز سوم تکمیل و راه اندازی شده و با ظرفیت نهایی در مدار قرار گرفته است. ذیگلری ظرفیت نهایی این واحد را 120 هزار بشکه در روز عنوان کرد و گفت: از آن جایی که خوراک پالایشگاه،...

جزئیات طرح توانمندسازی تولید با اعتبار ۱۰ میلیارد دلاری ترابر نیوز  ۲۸ دقیقه پیش

ترابر نیوز: به گزارش خبرگزاری تسنیم، قائم مقام وزیر صمت در امور تولید با بیان این موضوع گفت: طرح توانمندسازی تولید صادرات گرا از یکسال تا 5 سال زمان می برد و منابع مالی لازم برای اجرای این طرح شناسایی و قابل تامین است. به عنوان مثال؛برای توسعه ناوگان حمل و نقل تجاری سه میلیارد و سیصد میلیون...

آزادسازی سقف رقابت برگ برنده سهامداران/ قطب مثبت آهنربای نقدینگی به سمت بورس بورس نیوز  ۲۸ دقیقه پیش

کمال خانزاده مدیرعامل کارگزاری ملل در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، درباره حذف سقف معاملات پتروشیمی‌ها در رینگ معاملاتی بورس‌کالا اظهار کرد: باز شدن سقف معاملات، باعث می‌شود تا رانت‌هایی که براثر دلار 4200 تومانی گریبانگیر بورس کالا شده بود، از بین رفته تا شرکت‌های پتروشیمی بتوانند منافع سهامداران را تأمین...

تن سکه با نسیم پاییز لرزید/ سکه 60هزارتومان پایین آمد بورس نیوز  ۲۸ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، (امروز یکشنبه، اول مهرماه) با 60 هزار تومان کاهش قیمت 4 میلیون و 190 هزار تومان، هر قطعه سکه امامی، با 40 هزار تومان کاهش قیمت 4 میلیون 496 هزار تومان نیم سکه، 4 میلیون و 190 هزار تومان و هر ربع سکه یک میلیون و 112 هزار تومان است.گفتنی است...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده