تعداد بازدید: ۶۰
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۴ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۵۰
گزارش ایلنا از جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم از سوی نمایندگان مجلس از امروز  آغاز شد. ۱۷:۲۷ کوچکی‌نژاد: بطحایی تمام عمر خود را در وزارتخانه آموزش و پرورش گذرانده است/ او هیچ نقشی در صندوق ذخیره فرهنگیان نداشته است جبار کوچکی نژاد در دفاع از گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت آموزش و پرورش گفت: من با صحبت‌های همکاران مخالفم.
به سخنان آقایان جاسمی و بیگلری دقت کردم و شاهد بودم همه آنها هم‌جهت با برنامه وزیر پیشنهادی صحبت کردند. با این حال خود مخالفان هم به شخصیت بطحایی هیچ گونه تعارضی نکردند و من از آقای روحانی تشکر می کنم که در این شرایط وزیری چنین اعتدالگرا، انقلابی و متدین را به ما معرفی کرده‌اند. نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حساسیت وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همکاران عزیز من وزارت آموزش و پرورش یکی از حساس‌ترین  وزارتخانه‌های کشور است و کوچکترین اشتباهی در این وزارتخانه تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت چرا که سرنوشت ۱۳ میلیون دانش آموز در دست این وزارتخانه است و من باز هم از جناب رییس جمهور به خاطر معرفی چنین وزیری تشکر می‌کنم.
او ادامه داد: من تمام وزرای پیشین آموزش و پرورش را بررسی کردم و ایشان تنها وزیری هستند که تمام عمر خود را در وزارتخانه متبوع خود گذراندند و در این زمینه تجارب فراوان دارند. با حضور او مطمئن هستم کمترین اشتباهی در این وزارتخانه رخ نخواهد داد. دوستان برای رای دادن شتابزدگی نکنند. بطحایی فردی بسیار پخته است و در ابتدا معلم سپس مدیر مدرسه و بعد به عنوان کارشناس مستقل در این وزارتخانه خدمت کرده و در شورای عالی آموزش و پرورش نیز حضور داشته است.
او با اشاره به برنامه پیشنهادی وزیر آموزش و پرورش افزود: ایشان به علت آگاهی گسترده از سیاست‌های کلی نظام و احاطه بر روی مباحث بودجه، توانسته‌اند برنامه‌ای جامع به مجلس ارائه دهند و من از ایشان به خاطر این برنامه تشکر می‌کنم . کوچکی نژاد با تاکید بر اینکه حوزه آموزش با مشکلات اساسی روبرو است ادامه داد: امروز رییس دولت به همه معاونین ، وزراء و مجلس قول دادند برای حل مسایل کمک خواهند کرد.
مجلس نیز با وجود کمیسیون‌های اجتماعی ، فرهنگی و آموزشی و غیره می‌تواند با همکاری وزیری این چنین با سابقه، مشکلات این حوزه را حل کند . او ادامه داد: امروز همه می‌دانیم حوزه آموزش و پرورش با چه مشکلات اساسی روبرو است. بحث فرهنگیان بازنشسته، رفاه کم فرهنگیان و دستمزد اندک معلمان ابتدایی  با وجود تلاش‌های فراوانشان از همین معضلات است.
با این حال وزیر پیشنهادی خود پیش از همه از این معضلات خبر دارد  نگران بوده و تلاش می کند. نماینده مردم رشت با اشاره به تجربیات وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اظهار کرد: ایشان در اوایل انقلاب به عنوان معلم پرورشی در مدرسه مشغول بودند به همین دلیل بی شک اطلاعات فراوانی در حوزه‌هایی همچون آموزش قرآن، ورزشی و بحث‌های پرورشی دارند.
همچنین در برنامه ایشان راهکار جدی برای حل مشکلات اقتصادی آموزش و پرورش ارایه شده که دغدغه ایشان را به روشنی بیان کرده و موجب تحولی در شرایط اقتصادی آموزش و پرورش خواهد شد. او با اشاره به صندوق ذخیره فرهنگی افزود:‌نمایندگان محترم مجلس شما کمیته برای تحقیق و تفحص در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان تشکیل دادید که من ریاست آن را به عهده دارم .
همه گزارشات این کمیته آماده است و من اعلام می کنم که بطحایی و خانواده او هیچ نقشی در بحث صندوق ذخیره فرهنگی نداشته‌اند. گزارشات دیروز به دست من رسیده است و پس از پایان رای اعتماد آن را به مجلس ارایه خواهم داد. کوچکی نژاد ادامه داد: در برنامه‌ای که بطحایی ارایه داده است همه مسایل مربوط به برنامه‌ریزی آموزشی دیده شده است.
در حال حاضر کتب و مفاد درسی باید تغییر کرده و روش آموزش در فنی و حرفه ای نیازمند تغییر تحول است که همه این موارد در برنامه ایشان دیده شده است . او در پایان با اشاره به شخصیت متدین و انقلابی بطحایی افزود: او سالهاست در دولت و مجلس برای رفاه فرهنگیان تلاش می‌کند و همیشه احترام فرهنگیان را نگه داشته است.
اکثریت شخصیت‌های مجلس از جناح‌های مختلف همچون آقای کامرانی از او اعلام حمایت کردند چرا که برنامه و عملکرد خوبی دارد و دارای شخصیت متدین، انقلابی و اعتدالگراست و من از همه دوستان خواهش  می‌کنم با رای بالا پشتیبان وزیری چنین متدین باشید. ۱۷:۱۵ داداشی: مخالفان بطحایی لااقل نیم‌نگاهی به برنامه او بیندازند/ آموزش و پروش امانت الهی است ولی داداشی نماینده موافق وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برای کابینه دوازدهم با اشاره به سابقه بطحایی گفت: همانطور که همکاران و ملت شریف ایران می‌دانند، مهمترین رکن یک جامعه آموزش و پرورش است.
شما مستحضر هستید فرهنگ‌سازی در تمام حوزه‌ها توسط آموزش و پرورش صورت می‌گیرد. او خاطرنشان کرد:‌ وزارت آموزش و پرورش یک امانت الهی است که ما نباید آن را از دست بدهیم. نماینده مردم آستارا در دهمین مجلس شورای اسلامی در خصوص گذشته و سوابق وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در کابینه دوازدهم گفت: یک وزیر آموزش و پرورش باید تعهد و تخصص لازم را داشته باشد.
آقای بطحایی از این لحاظ زبانزد خاص و عام هستند ایشان در امر تخصص در حوزه‌های مختلف آموزش و پرورش خدمت کرده و به خوبی محیط شرایط را می‌داند از دوستانی که مخالف ایشان هستند می‌خواهم لااقل یک نیمه نگاهی به برنامه ارائه شده از سوی بیاندازید. او ادامه داد: برنامه پیشنهادی متمرکز بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که این یک نگاه ضروری است و با کمک قوای مجریه ، مقننه و قضاییه امکانپذیر است.
داداشی خاطرنشان کرد: معلمان در شرایط بد اقتصادی زندگی می‌کنند امروز نیاز است با یک برنامه مدون وارد میدان شویم.  او در خصوص بکارگیری نیروی جدید آموزش و پرورش با اشاره به معلمان حق التدریسی گفت:‌ باید در جذب نیروی انسانی یک بازنگری صورت بگیرد، طی چهارسال پیش رو ۴۰۰ هزار معلم بیکار هستند که آقای بطحایی برنامه خوبی برای جایگزینی آنها ارائه داده است ایشان تامین منابع مالی برای ارتقاء سطح کیفیت آموزش و پرورش را که در حال حاضر آن را ندادیم، تدارک دیده است.
نماینده مردم آستارا عنوان کرد: با توجه به مولفه‌هایی که در برنامه‌های پیشنهادی وزیر آموزش و پرورش مطرح شده ما باید به ایشان رای بدهیم. البته انتظار داریم که او در جهت تکمیل بیمه فرهنگیان، ارائه خدمات در مراکز درمانی رفاهی ، اقتصاد و معیشت معلمان عملکرد قابل قبولی داشته باشد. دوستان به وزیر پیشنهادی رای بدهید و اگر خلاف برنامه‌اش عمل کرد از او سوال بپرسید.
۱۶:۵۸ بیگلری: معلمان با حداقل‌ها و در سختی زندگی می‌کنند/ آموزش و پرورش ژنرال می‌خواهد محسن بیگلری نماینده سقز و بانه در مجلس به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش در جایگاه قرار گرفت و گفت: بنده به عنوان نماینده حامی دولت روحانی در این جایگاه حضور پیدا کردم اما وکیل الدوله نیستم.
از وزیران دولت یازدهم از جمله دکتر زنگنه، آخوندی، سلطانی فر، واعظی و نعمت زاده قدردانی می‌کنم. من به عنوان نماینده‌ای که برای حمایت از ۱۶ وزیر کابینه ثبت‌نام کردم اما نامم برای هیچ کدام از آنها برده نشد اما قرعه مخالفتم به دکتر بطحایی افتاد. نماینده مردم سقز و بانه ادامه داد: آینده کشور و آینده جوانان ما در دست معلمان است.
هیچ چیز به اندازه تعلیم و تبربیت اهمیت ندارد بنابراین باید قدر  وزارت آموزش و پرورش را بدانیم. بنده مخالف شخص دکتر بطحایی نیستم اما به عنوان یک فرهنگی و کسی که سالها در آموزش و پرورش خدمت کردم و هنوز خانه اول خود را آنجا می‌دانم برای وضعیت آموزش و پرورش نگرانم که دکتر بطحایی نتواند این کِشتی به گِل نشسته را به مقصد برساند.
بیگلری افزود: زمانی که وضعیت معلمان را می‌بینیم که با حقوق ماهیانه‌ای بسیار کمتر از ادارات دیگر است، خودم را شرمنده آنها می‌دانم. متاسفانه آنها در شرایط بحرانی به سر می‌برند در صورتی که آینده فرزندان ما در دست آنها است معلمان با حداقل‌ها و در سختی‌ها زندگی می‌کنند.
اوافزود: آموزش و پرورش و وزارت علوم ابرمرد و ژنرال می خواهد آیا وزیر پیشنهادی می تواند برنامه های این وزارتخانه را جلو ببرد و پاسخگو وضعیت بحرانی آموزش و پرورش باشد آیا برنامه درست و جامعی بحرانی دارد. بیگلری تاکید کرد: آموزش و پرورش وزیری می‌خواهد که به سهم‌خواهی و فساد چند میلیون تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان نه بگوید.
ما انتظار داریم در صندوق ذخیره فرهنگیان شفاف سازی کنید چراکه ما و فرهنگیان بابت آن بسیار آرزده خاطر و منتظر توضیحات شما در این باره هستیم. او با اشاره به دوره مدیریتی بطحایی در پشتیبانی آموزش و پرورش ادامه داد: شما زمانی که در بخش پشتیبان وزارت آموزش وپرورش بودید آیا خود را بجای معلمان گذاشتید که چگونه زندگی می‌کنند؟ آیا خود را بجای معلمانی قراردادید که پس از کلی هزینه و صرف وقت مدرک تحصیلی گرفته اما مدارکشان اعمال نشد؟ نماینده مردم سقز و بانه خاطرنشان کرد: آیا برنامه‌ای برای حل افزایش حقوق و تهیه مسکن و تبدیل وضعیت معلمان قراردادی، حق التدریسی، نهضتی و .
.. دارید. آیا برنامه‌ای برای تجهیزات آزمایشگاه و کلاس‌های آموزشی همچنین افزایش سرانه مدارس بویژه مدارس شبانه روزی دارید؟ بیگلری خاطرنشان کرد: آیا می‌دانید حقوق معلمان روستایی که مسافت زیادی را برای رسیدن به محل کار طی می‌کنند به همان اندازه واقعی می‌باشد و هیچ افزایش حقوقی ندارند؟ وضعیت مدارس روستایی بسیار نگران کننده است.
با این وضع در حدود سی درصد از مدارس باید منتظر حادثه شین‌آباد باشیم. او خطاب به رییس‌جمهور و کابینه دوازدهم گفت: انتظار نداشته باشید یک نفر به عنوان وزیر آموزش و پرروش بتواند مشکلات این وزارتخانه را حل کند چراکه همه ما بارها شنیده‌ایم که مقام معظم رهبری درباره آموزش و پرورش فرموده‌اند که  این وزارتخانه را هزینه‌ای ندانید و همه به آن کمک کنید.
بخاطر ایران و به خاطر آینده فرزندانتان به آموزش و پرورش کمک کنید. این نماینده مجلس با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت توسط وزیر بهداشت تصریح کرد: معتقدم در آموزش و پرورش نیز می‌توان طرح تحولی اجرا شود که حقوق معلمان  افزایش داشته و سرانه دانش‌آموزان افزایش پیدا کند و معلمان ما احساس غرور کنند نه اینکه بیش از ۹۰ درصد آنها امروز نیاز مالی دارند.
بیگلری خاطرنشان کرد: از دولت می‌خواهم سفرهایی به مناطق محروم داشته و مدارس را بازدید کنند و بدانند که بچه‌ها در چه مدارس تخریبی درس می‌خوانند. آیا شما برنامه‌ای برای سند تحول بنیادین دارید؟ کتاب‌های درسی امروز با نیازها جامعه همخوانی چندانی ندارد آیا برای آن‌ها برنامه‌ای دارید؟ همچنین برای حل وعده رتبه‌بندی که از برنامه‌های خود شما و ناقص مانده برنامه‌ای دارید؟ آیا با هیات وزیران برای کیفی سازی آموزش و پرورش صحبت‌کردید؟ آموزش وپرورش باید مهارت محور باشد اما ما امروز شاهد هستیم که چنین چیزی نیست.
برای مشکلات زیربنایی مدرسه چه برنامه‌ای دارید؟برنامه شما برای منابع درآمدی پایدار چیست؟ او با اشاره به مشکلات مدیران مراکز آموزشی خاطرنشان کرد: آیا می‌دانید مدیران مدارس برای پرداخت فیش آب و برق گرفتارند؟ آیا می‌دانید مدیران مدراس برای کارهای خدماتی مشکل دارند و ۸۰ درصد با کمبود نیروی خدماتی مواجهند.
آیا ساختار مشخصی برای شایسته سالاری دارید آیا قصد دارید از جمعیت چند میلیونی اهل سنت استفاده کنید. این نماینده ادامه داد: ما یک نفر از اهل سنت یا کرد به عنوان مدیر کل نداریم و به غیر از یک نفر که آن هم مدیون آقای زنگنه هستیم در این سمت‌ها انتخاب نشده‌اند. می‌دانید دانشگاه فرهنگیان در آستانه تعطیلی می‌باشد؟ برای ارتقای سطح علمی و جلوگیری از افت تحصیلی و درخشش دانش‌آموزان چه برنامه‌ای دارید؟ مشکل اصلی آموزش وپرورش مالی می‌باشد چه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دارید.
او تاکید کرد: در این شرایط وزیر آموزش و پررش شدن جگر شیر می‌خواهد وجدان به من می‌گوید آموزش و پرروش در دوران آقای فانی و شما بسیار بهتر از یک سال گذشته بود. ۱۶:۵۷ بیرانوندی: بطحایی با ادب و اهل تعامل است/ فرمایشات روحانی محل اعتماد ماست محمد بیرانوندی در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس گفت: همه می‌دانیم مردم از کاستی‌ها و کم‌کاری‌های وزرا، مدیران و دستگاه‌ها اطلاع داشتند و از فرصت‌سوزی‌ها آگاه بودند اما به سخنان امیدبخش ریاست‌جمهوری و گروه‌ها و جریان‌های سیاسی اعتماد کردند و دست از گلایه شستند و به میدان آمدند و شور و حماسه‌ای بی‌نظیر آفریدند و دوباره دکتر روحانی را برای ایران و اسلام انتخاب کردند.
او ادامه داد: اگر قرار باشد تحولی در آموزش و پرورش رخ دهد، این مساله نیازمند عزم ملی است. عزم ملی هم یعنی همت و حمایت مجلس، ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه. این نماینده مجلس با اشاره به سخنان صبح امروز روحانی اظهار داشت: امروز آقای روحانی در همین تریبون در پیشگاه مردم و نمایندگان ملت گفتند آموزش و پرورش مهمترین وزارتخانه این مملکت است و این مهمترین و بزرگترین را به کسی می‌سپارم که از او خواسته‌ام این تحول را در این دستگاه ایجاد کند.
به عنوان مسئول ستاد شما در استان لرستان می‌گویم این فرمایشات شما محل اعتماد ماست. بیراوندی افزود: برخی از نمایندگان به عنوان مسئول کمیته آموزش و پرورش از من می‌پرسیدند که دولت چقدر از وزیر آموزش و پرورش حمایت می‌کند؟ آقای روحانی امروز از وزارت آموزش و پرورش سخن گفتند. ما به فرمایشات آقای روحانی اعتماد می‌کنیم.
او درباره توانمندی‌های بطحایی تصریح کرد: ایشان با ادب و اهل تعامل هستند. شما سوابق کاری ایشان را خوانده‌اید که از کلاس درس آغاز کرده است. هم معلم بوده است و هم مدیر. ایشان رئیس آموزش و پرورش استان بوده و سپس به معاونت می‌رسند. این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه ما کسی را از جنس خودمان می‌خواهیم، خاطرنشان کرد: یک میلیون فرهنگی گفته‌اند ما توان اداره دستگاه خود را داریم.
کسی که آشنا به این دستگاه است، آقای بطحایی است. چه کسی بیشتر از بطحایی می‌داند راه تامین نیرویی انسانی چیست و چه کسی بیشتر از او می‌داند که فرهنگیان ما در عرصه معیشت چه دغدغه‌های دارند. در سال ۹۴، رشد ۱۱۲ درصدی حقوق معلمان مدیون تلاش‌های ایشان است. ۱۶:۴۳ جاسمی: در برنامه بطحایی راه‌حل مشخصی برای مشکلات برگزاری کنکور ارائه نشده است/ نباید اجازه دهیم افراد سودجو در آموزش و پرورش رخنه کنند سید قاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با اشاره به دوره وزارت فانی و دانش آشتیانی گفت: وزارت آموزش و پرورش یکی از تاثیرگذارترین وزارتخانه‌ها است که از نظر روند کمی و کیفی موثر واقع شده و بیش از یک میلیون نفر از خدوم‌ترین و شریف‌ترین انسان‌ها به عنوان معلم در این وزارتخانه فعالیت می‌کنند.
همچنین دختران و پسران نجیب ایران در این وزارتخانه تعلیم و تربیت پیدا خواهند کرد. ما انسان‌های بزرگی در کشور داریم که روشنی‌بخش جهان هستند؛ مانند میرزاخانی که چند وقت پیش فوت کردند آن‌ها دست‌مایه‌های نظام جمهوری اسلامی هستند. او با اشاره به ایرادات برنامه بطحایی برای وزارت خانه آموزش و پرورش گفت: شتابزدگی در اجرای سند تحول بنیادین یکی از این ایرادات است چراکه این سند، سند مادر برای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در آموزش و پرورش است که به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است.
اجرای این سند بنیادین فرآهم آوردن زیرساخت‌ها است که بدون توجه به آن اجرای آن آغاز شده که آسیب‌های جدی را وارد کرده است. نماینده مردم کرمانشاه به دومین ایراد برنامه بطحایی اشاره کرد و افزود: عدم گفتمان‌سازی درباره اجرای سند بنیادین یکی دیگر از مشکلات این برنامه است چراکه اجرای این سند نیازمند همراهی دارد و باید از ظرفیت رسانه ملی نیز استفاده شود که متاسفانه این گفتمان سازی انجام نشده است و مردم اطلاع دقیقی از مفاد سند تحول ندارند.
همچنین یکی دیگر از مشکلات معیشتی و منزلتی معلمان است که متاسفانه از سختی‌ها و تبعیض‌ها رنج می‌برند. این مشکلات تاثیر منفی روی معلمان گذاشته و انگیزه را به حداقل رسانده است و متاسفانه در برنامه آقای بطحایی به آن اشاره نشده است جاسمی درباره مشکلات برگزاری کنکور گفت: یکی از مشکلات آموزش و پرورش برگزاری کنکور است و متاسفانه برخی بنگاه‌های سودجو و آموزشگاه‌های علمی باعث شده‌اند تا کنکور به عنوان پدیده تلخ فراروی آموزش و پرورش قرار بگیرد و اجازه ندهند به رسالت تربیتی خود بپردازد متاسفانه در برنامه آقای بطحایی نیز راه حل مشخصی ارائه نشده است و وزیر باید پاسخگو باشد.
او درباره عدم برخورداری آموزش و پرورش از فناوری روز دنیا گفت: حوزه آموزش در دنیا از ظرفیت فناوری‌های جدید حداکثر استفاده را می‌کنند متاسفانه تعداد قابل توجهی از مدارس فاقد این فناوری هستند لذا نمی‌توانند از آخرین یافته‌های علمی استفاده کنند همچنین کتاب‌های درسی که عنصر اصلی تعلیم و تربیت هستند و حجم، محتوا و تناسب آنها با نیازهای سنی در نظر گرفته نشده و این موضوع از درخواست‌های اصلی دانش‌آموزان و خانواده‌هاست برای بازنگری و تجدید نظر مبتنی بر سند تحول بنیادین باید برنامه‌ریزی لازم و جدی انجام شود.
او همچنین ادامه داد: در راستای تحول و تکریم جامعه آموزش و پرورش در نقاط مختلف کشور و در راستای همگرایی وزیر پیشنهادی در موضوع صندوق بازنشستگی، دل خیلی از فرهنگیان آزرده خاطر است و باعث شده در مخالفت با وزیر پیشنهادی صحبت‌هایی داشته باشیم. جاسمی افزود: توجه به رفاه و زندگی مربیان و معلمان این کارخانه انسان‌سازی یعنی آموزش و پرورش بسیار کم‌رنگ است.
آنچه باعث شده این وزارتخانه ناکارآمد باشد، عدم توجه به دغدغه همین معلمان و مربیان است که بیانگر مدیریت سطح پایین بوده و عامل اصلی آن شخص وزیر در راس وزارتخانه است. او گفت: توجه به توانمندی فرد آن هم در دوران اقتصاد مقاومتی بسیار ضروری است که امیدواریم وزیر جدید آموزش و پرورش از عهده ‌آن برمی آید چون کارها در گذشته به درستی انجام نشده است و فارغ‌التحصیلان از مدارس قدرت اشتغالزایی و کارآفرینی ندارند و علی‌رغم صرف هزینه‌های گزاف و گذراندن بهترین دوران عمر خود یعنی نوجوانی و جوانی از اشتغال بی‌بهره‌اند و دچار ناامیدی هستند.
نماینده مجلس گفت: نیازمند است اصلاح ساختار در سطح کلان و همچنین در ا ستان‌ها و شهرهای وزارت آموزش و پرورش انجام می‌شود. این وزارتخانه نیازمند تحقق است. امروز بزرگترین نگرانی مقام معظم رهبری و مردم شرایط و وضعیت نوجوانان و جوانان است که به علت بیکاری همه آنها هدر رفته‌اند و معضلاتی مانند آسیب‌های اجتماعی در پی این بیکاری هزینه‌های زیادی به کشور متحمل شده‌است که دلیل آن سطح کیفی آموزش و پرورش بوده است.
بنابراین هرچه به این جایگاه توجه داشته باشیم باز هم کم است. او با اشاره به مربیان حق‌التدریس و نهضت سوادآموزی گفت: وزیر جدید باید به مربیان حق‌التدریس و مربیان نهضت سوادآموزش توجه ویژه داشته باشد. در کمیسیونی با موضوع دانش آشتیانی و دکتر فانی تشکیل شد راجع به همه این مسائل گفت‌وگو کردیم اما علی رغم همه این موارد باز هم با وجود شعارها با رویکرد سیاسی با مسائل برخورد می‌کنیم.
به طور مثال  فردی که سال‌ها در آموزش و پرورش تربیت شده و مدارج عالی را طی کرده و در سمت فرماندار یکی از کلانشهرها انجام وظیفه کرده با تغییرات دولت به آموزش و پرورش برگشته و از او به عنوان انباردار در یک شهرک اقماری استفاده شده. جاسمی افزود: این فضا رویکرد سیاسی دارد و در شهرستان‌ها فضای سیاسی همه را خفه کرده است.
متاسفانه آنهایی که لایق بودند و می‌توانستند این سنگر را حفظ کنند به اجبار بازنشسته و خانه‌نشین شده‌اند که امیدواریم دکتر بطحایی بتواند از این افراد استفاده کند. ما نباید اجازه دهیم افراد سودجو در آموزش و پرورش رخنه کنند و شرایط چندگانه‌ای را برای آموزش رقم بزند. او گفت: بنده توقع دارم وزیر جدید اگر رای اعتماد آورد شرایط و بستری فراهم کند که معلمان و دانش‌آموزان با آرامش و آسایش رتبه برتر آموزشی را کسب کند.
۱۶:۴۳ تجری: کسی بهتر از بطحایی نمی‌تواند نظام رتبه‌بندی معلمان را سامان دهد/ آموزش و پرورش وزیری نیاز دارد که درد این حوزه را بفهمد فرهاد تجری نماینده مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پشت تریبون حاضر شد و با اشاره به معضلات موجود در حوزه آموزش گفت: یکی از مسائل عمده‌ای که امروز آموزش کشور با آن روبرو است در اولویت نبودن برنامه‌ریزی‌های دولت است در نتیجه آموزش و پرورش نمی‌تواند افقی برای خود ترسیم کند در نتیجه توانایی توسعه فضاهای آموزشی را ندارد.
تجری ادامه داد: کمبود اعتبارات وزارت آموزش و پرورش در حال حاضر دغدغه مدیران در همه سطوح است معضل بعدی که آموزش و پرورش با آن روبرو است، بحث مهندسی نیروهای انسانی است. برای مثال نیروهای حق التدریسی بخاطر یکسری نیازمندی به دور از توجه به نیازهای واقعی وزارت آموزش و پرورش در وزارت آموزش و پرورش جذب می‌شود و در بدنه رسوب می‌کنند و حقوق می‌گیرند اما کاری از پیش نمی‌برند .
او یکی دیگر از مشکلات این حوزه را نبود آمارهای واقعی برای برآورد نیاز آموزشی دانسته و درباره راهکاری موجود در این زمینه افزود: اولین راهکار برای حل معضلات حوزه آموزش و پرورش عزم ملی است از سوی دیگر این وزارتخانه وزیری نیاز دارد که درد این حوزه را بفهمد و برگرفته از همین فضا باشد، مراحل مدیریتی را پله پله پشت سر گذاشته باشد تابتواند آسیب‌های شدیدی که آموزش و پرورش با آن مواجه است را بشناسد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی توجه به اعتبارات دولتی را راهکار بعدی دانسته و ادامه داد: با توجه به ضرروت ریل گذاری و تربیت استعدادها و نیروهای آینده افزایش اعتبارات دولتی در این حوزه دارای اهمیت است . از سوی دیگر باید بودجه ویژه ای برای فرهنگیان تعبیه شود و اعتبارات اختصاص یافته باید مدیریت شود و از سوی دیگر سند بنیادین اموزش و پرورش دغدغه بزرگ همه ماست.
تجری با بیان اینکه بطحایی کارنامه درخشانی در حوزه آموزش و پرورش داشته است، اظهار داشت: امیدواریم با وزارت ایشان بحث معیشتی و حقوقی فرهنگیان حل شود که یکی از مطالبات آنهاست. امیدواریم ایشان که به حوزه اداری مالی اشراف دارند و طی سال‌های اخیر در سازمان برنامه و بودجه حضور داشته‌اند و از حمایت دکتر نوبخت برخودار بوده، آمدنش فرصتی باشد.
او افزود: ایشان امکانات رفاهی را از گذشته مورد توجه داشتند و تاسیس مراکز فرهنگیان را در برنامه خود دارند. بومی‌گزینی از نیروهای فرهنگیان و جلوگیری از خالی شدن مناطق محروم از نیروهای توانمند از برنامه‌هایشان است. این نماینده موافق وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ایشان نظام رتبه‌بندی معلمان را اجرا کردند، تصریح کرد: ایشان معاون دبیرکل آموزش و پرورش بوده است و کسی بهتر از ایشان نمی‌تواند این نظام را سامان دهد.
۱۶:۱۸ ذوالنور: گزینه وزارت علوم دستخوش سهم خواهی شده است/ فضای مجازی مهم‌ترین دغدغه مردم دین‌دار است/ از عباس صالحی حمایت می‌کند حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در رابطه با مخالفت با کلیت کابینه گفت: ای کاش رییس‌جمهور با توجه به اینکه این جلسه یک بار تشکیل می‌شود در مجلس حضور می‌یافتند و نظر موافقان و مخالفان را می‌شنیدند.
او ادامه داد: جناب آقای رئیس جمهور شما دولت اولیه نیستید واین دولت ادامه دولت قبلی است. بنابراین ای کاش گزارشی از عملکرد چهارساله خود ارائه می‌دادید. لذا برنامه‌های دولت دوازدهم در استمرار عملکرد دولت یازدهم است. او با بیان اینکه عمل به وعده‌ها در راستای تحقق مطالبات مردم است بنابراین توجه به وعد‌ه‌ها مهم است، گفت: رئیس جمهور فرمودند که در تغییر کابینه هیچ فشاری بر من وارد نبود اما ۲۰ دقیقه بعد فرمودند که نتوانستیم وزیر زن انتخاب کنیم و سه معاون زن انتخاب کردیم که این بر اثر فشارهایی است که بر من حاکم بود.
ذوالنور بااشاره به وزارت علوم گفت: حدود ۱۰۰ هیات علمی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی داریم که عدم معرفی وزیر علوم شاید با شان جامعه علمی و نخبگان کشور سازگاری نداشته باشد و این تلقی ایجاد شود که در بین هیات علمی حتی یک نفر را هم نداشته‌ایم که شاهد تصدی سرپرست بر این وزارتخانه نباشیم. او ادامه داد: اگر می‌خواهیم برای این جایگاه حساس فردی را انتخاب کنیم یا باید علمی و یا اجرایی باشد که نیرو در این زمینه کم نداریم.
بنابراین شاید به دنبال سهم خواهی هستیم که درصدد پاسخ به سهم‌خواهی جریان‌های سیاسی برآمدیم که نتوانستیم فردی را معرفی کنیم . نماینده مردم قم در ارتباط با حوزه فرهنگ گفت: هرچه برنامه پیشنهادی را بررسی کردم رنگ و بویی از دین در جامعه انقلابی – اسلامی پیدا نکردم. پس در این برنامه جای دین و مانور دینی کجاست؟ حوزه فرهنگ که همیشه مورد تاکید رهبری و تقریب مذاهب بوده و همچنین در بررسی معضلات فرهنگی  دین کجا دیده شده و بودجه قرآنی کجاست.
ذوالنوراظهارداشت: اگر ایراد و انتقادی مطرح می‌کنیم به معنی این نیست که نمی‌خواهیم موافقتی با تیم فرهنگی داشته باشیم. آقای عباس صالحی از بهترین گزینه‌ها است و ما از او حمایت خواهم کرد. در خصوص فرهنگ، فقط دولت دو برنامه در برنامه ششم توسعه آورد که با تلاش چند ماهه مجلس بود که در برنامه گنجانده شد.
عضو فراکسیون ولایی مجلس بیان کرد: سه رویکرد در حوزه فرهنگی مطرح است که عبارت است از تصدی‌گری، عدم برخورد خشن و ولنگاری فرهنگی.  وقتی رئیس جمهور می‌گوید مسئول بهشت و جهنم مردم نیستیم این نمونه ولنگاری فرهنگی است. سوال ما این است که دولت در برنامه ششم توسعه وظیفه خود را در کجا دیده است؟ او با اشاره به اینکه فضای مجازی مهم‌ترین دغدغه امروز مردم دیندار و مردمی است که نسبت به سلامت فرزندان توجه دارند، اظهار کرد:: حق مردم اینترنت با وضع فعلی نیست.
امروز هیچ‌کجای دنیا وضعیت اینترنت ما را ندارد لذا بی‌کیفیت‌ترین اینترنت را به مردم عرضه می‌کنیم و تا چه زمانی باید از جیب مردم ارتزاق کنیم. ذوالنور ،گفت: بیمه هنرمندان را در کجا حل کردیم؟ نمی‌توانیم از هنرمندان و خبرنگاران صحبت کنیم اما مشکل آنها را حل نکنیم. همچنین اینترنت کودکان جایش در فضای مجازی کجا دیده شده است.
او بیان کرد: در چهار سال گذشته بدترین عملکرد را در دستگاه‌های فرهنگی داشته‌اید،آموزش و پرورش متزلزل‌ترین عرصه را دارد . نماینده مردم قم بیان کرد: در سیاست خارجی سه اصل حکمت، مصلحت، عزت را پیش‌رو داریم و اگر آمریکا برجام را نقض کرد ما باید چه کنیم. معتقدم که سه راه داریم؛ بگذریم که هم چوب خوردیم، هم پیاز و یا اینکه باید تحریم شویم که همه دستاوردها را باید واگذار کنیم و یا باید سر حرفمان بایستیم که قطع‌نامه‌ها مجدداً صادر می‌شود.
ذوالنور گفت: آیا با بانک‌های کوچک دنیا ارتباط اقتصادی داریم اگر نه پس برجام چگونه انجام می‌شود؟ اگر آری که چرا نمی‌توانیم معاملات بانکی با بانک‌های مطرح دنیا داشته باشیم. این به خاطر این است که برجام رسالتش را انجام نداده است و اینقدر به یک موضوع پرداختیم که کشورهای منطقه را رها کردیم.
او افزود: در بحث اقتصادی کاهش تورم جای تغییر دارد لذا تورم و رکود دو کفه ترازو هستند و وقتی مسکن در کشور تعطیل می‌شود صنایع وابسته به مسکن جایی برای عرض اندام ندارند و وقتی رکود را شکستیم و تورم مهار شد جای قدردانی دارد. ۱۵:۵۵ جهانگیری: بیمه ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین از سوی ربیعی کار بزرگی بود/ یادمان رفته در همین مجلس سی‌دی علیه خانواده رئیس‌مجلس توزیع شد؟ اسحاق جهانگیری عصر امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: من از نمایندگان محترم، ریاست و هیات رئیسه مجلس تشکر می‌کنم.
یکی از بحث‌های جدی مجلس بحث کابینه است که جدی و طولانی است و نیازمند حوصله بیشتری است. او ادامه داد: چهار سال قبل هم در بحث کلیت برنامه‌های دولت، پس از سخنان موافقان و مخالفان، به نمایندگی از ریاست جمهوری مطالبی را مطرح کردم. در آن زمان که به شاخص‌ها نگاه می‌کردم و با توجه به اطلاعاتی از اوضاع اقتصادی و مدیریتی کشور، سیاست داخلی و نیروهای انقلاب داشتم و به اتفاقات حوزه سیاست خارجی نگاه می‌کردم، فکر می‌کردم وارد یک دوره جدید از مسئولیت شده‌ایم.
معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت:  وضعیت جدید و سخت بود اما تیمی که به عنوان کابینه معرفی شد توانست این شرایط را پشت سر بگذارد. پس از چهار سال اگر اوضاع کشور از هر جهت بررسی شود، قابل افتخار و قابل عرضه در سطح بین‌المللی است. جهانگیری با اشاره به وضعیت کشور در عرصه سیاست خارجی تصریح کرد: علیرغم همه محدودیت‌هایی که وجود داشت، در بحث سیاست خارجی امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که به دولت اعتراض می‌شود شما منابع اقتصادی زیادی وارد کشور نکرده‌اید.
در منطقه‌ای که گروه‌های تکفیری حضور دارند و از سوی دولت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای حمایت‌های مالی، تسلحیاتی و ایدئولوژیک می‌شوند، مسائل منطقه را حل نکرده‌اید. پس ده‌ها مسئله دیگر در این عرصه حل شده است. او با بیان اینکه بحث ایران‌هراسی دیگر وجود ندارد، خاطرنشان کرد: اینکه فردی به اتهام ایرانی بودن نمی‌توانست حساب بانکی داشته باشد، چنین وضعی دیگر وجود ندارد.
ما به توافق مهمی رسیدیم. ما از فصل هفتم خارج شدیم و دیگر مخل صلح جهانی شناخته نمی‌شویم. رئیس جمهورمان در سازمان ملل موضوع جهان عاری از خشونت را مطرح و به اتکا اکثریت آرا تصویب شده است . معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: طرح تحول سلامت در همین دوره اجرا شد. بیمه کردن ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین کار بزرگی بود که از آقای ربیعی نیز برای این کار بزرگ تشکر می‌کنیم.
جهانگیری اضافه کرد: امروز در سیاست داخلی، کسی دیگری را متهم نمی‌کند. در بحث کابینه دیگر مسائل و بحث‌‌هایی که درخصوص کابینه در سال ۹۲ مطرح شد، تکرار نمی‌شود. نیروهای انقلاب و فرزندان امام و رهبری دور دیگر جمع شده و هدف‌شان پیشرفت کشور است. او با بیان اینکه کشور از انسجام برخوردار شده است، ابراز داشت: یادمان رفته است در همین مجلس سی‌دی توسط رئیس‌جمهور علیه رئیس مجلس و خانواده وی پخش می‌شد ولی امروز روسای سه قوه در یک راستا کنار هم کار می‌کنند، هر چند ممکن است نقدهایی به یکدیگر داشته باشیم.
جهانگیری با بیان اینکه در امور فرهنگی، ارتباطاتی میان اصحاب فرهنگ ایجاد شده و امید در میان آنها به وحود آمده است، عنوان کرد: این امید و ارتباطات ایجاد شده، دستاورد کمی است؟ او با بیان اینکه در سال اول دولت یازدهم مقام معظم رهبری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند که به نسخه مورد اتکای دولت تبدیل شد، یادآور شد: در شاخصه‌های کلان اقتصادی، تورم چهل درصدی به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافته است، رشد منفی شش، هشتم درصدی که عمق رشد رکود و تورم در کشور بود و در تاریخ ۵۰ ساله کشور سابقه نداشته، به ۱۲ درصد رسیده است.
کم اتفاقی در این باره رخ داده است؟‌ معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در حوزه نفت و گاز، اگر آقای زنگنه محدودیت‌های کشور را در سال ۹۲ بیان کند که هنوز برخی از آنها وجود دارد، متوجه شرایط می‌شویم. یکی از دلایل اصرار ما بر بودن آقای زنگنه این بود که نتوانستیم در این باره همه مسائل را مطرح کنیم.
جهانگیری با اشاره به برخی از انتقادات بیان کرد: گفته شده ۱۰۰ میلیارد ذخایر آزاد شده، چرا خود را نشان نمی‌دهد. ما نگفتیم این ذخایر کجا حبس شده است؟ نگفتیم ارز بانک مرکزی در کجا سرمایه‌گذاری شده و به شرکت نیکو داده شده است. او با بیان یکی از بحث‌های آقای زنگنه تمرکز بر پارس جنوبی بود، گفت: زمانی برداشت ایران و قطر از میدان‌های مشترک پارس جنوبی مساوی بود.
سپس برداشت قطر از این میدان دو برابر از ما شد ولی امروز برداشت ما از پارس جنوبی مساوی و حتی بیشتر است. کسی هم ککش نگزید که چطور اموال ایران در این سال‌ها به غارت رفت. معاون اول رئیس جمهور با اشاره به انتقاداتی که به وزارت نفت و بخش گازرسانی می‌شود، گفت: می‌گویند دولت یازدهم نتوانسته به روستاها به خوبی گازرسانی کند.
چرا چنین حرفی را می‌زنید؟ در این دولت بیشترین روستاها گازرسانی شدند آن هم در شرایطی که با کمبود منابع روبرو بودیم. ما با خلاقیت و فناوری و بدون تکیه به خیلی از مسائل توانستیم طرح‌های مهمی را اجرا کنیم. او ادامه داد: امروز به وزیر جهاد کشاورزی ایراد می‌گیریم. مگر یادمان رفته که شش میلیون تن در سال ۹۲ گندم وارد کردیم.
امروز آقای حجتی نمی‌داند با سه میلیون گندم مازاد داخلی چه کند. ما در تمامی کالاها که امنیت غذایی را برعهده دارد خودکفا هستیم. او ادامه داد: سال ۹۳ در سفری که به کرمان داشتم بیمارستانی وجود داشت که مراجعه‌کنندگان آن شاکی و ناراضی بودند. یک سال بعد یعنی عید ۹۴ وقتی به آنجا رفتم دیگر کسی نبود که شکایت کند.
همه تشکر کردند.  معاون اول رئیس جمهور درباره انتقاداتی که در بخش صنعت به دولت یازدهم می‌شود، عنوان کرد: شما پیشرفت‌ها را نمی‌بینید؟ در بخش صنعت رشد ما منفی۱۰ درصد و در سرمایه‌گذاری خارجی منفی۲۰ درصد بود. صنعت کشور به راه افتاده و بنگاه‌های کوچک و بزرگ در حال کردن هستند.
  او همچنین ادامه داد: در بخش بنیه دفاعی واقعا کارنامه درخشانی وجود دارد. ما با محدودیت‌ها گام برداشتیم و امروز در اینجا قرار گرفتیم. حتماً چالش‌های پیش‌روی ما در چهار سال آینده نیز بیشتر خواهد شد.  او خاطرنشان کرد: امروز تک تک خانواده‌های ایرانی با معضل بزرگی به نام بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند.
در هشت سالی که گذشت خالص شغل ما صفر درصد بود اما حالا ما سالی ۶۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کنیم.  معاون اول رئیس جمهور با اشاره به طرح دولت یازدهم برای ایجاد سالانه ۹۵۵ هزار فرصت شغلی اظهار داشت: باید در سال‌های آینده حدود یک میلیون شغل ایجاد کنیم که باید سرمایه‌گذاری خارجی صورت بگیرد.
اگر می‌خواهیم وضعیت اشتغال کشور پیشرفت کند باید به بخش خصوصی احترام بگذاریم و بخش‌های دیگر را توانمند کنیم. جهانگیری افزود: امروز نظام بانکی ما به خوبی پیشرفت کرده. وزارت اقتصاد و بانک مرکزی دیگر مشکلی ندارند. او ادامه داد: بعد از برجام برای اولین بار موفق شدیم یک هواپیمای نو خریداری کنیم که البته این کار در زمان دولت اصلاحات نیز رخ داده بود.
قرارداد خرید هواپیما حدود ۱۵ الی ۱۶ میلیارد دلار برای ما سود داشت.  معاون اول رئیس جمهور با تشکر از وزیر نفت گفت: قرارداد توتال در شرایطی بسته شد که امریکا می‌گفت کشورها حق ندارند قراردادی بیش از۲۰ میلیون دلار با ایران ببندند اما در این فضا قراردادی به این بزرگی بسته شد.  او با اشاره به برنامه‌های دولت در بخش فرهنگی نیز گفت: دولت یازدهم بیشترین همت خود را برای زندگی فرهنگیان گذاشت.
ما برای نخستین بار با وجود کمبود بودجه رتبه‌بندی فرهنگیان را انجام داده‌ایم.  جهانگیری ادامه داد: یک رئیس جمهور می‌تواند با مشورت کابینه خود را بچیند قطعاً آقای روحانی با شخصیت‌های سیاسی، ارکان نظام و و قوای دیگر برای بستن کابینه مشورت و مذاکره داشتند. امروز آقای روحانی مورد اعتماد ملت ایران است.
حدود ۲۴ میلیون نفر به او رای دادند که سرمایه بزرگی در اختیار اوست. او تاکید کرد: آقای روحانی باید قدر این سرمایه اجتماعی را بداند و حضور ۴۲ میلیون نفر در انتخابات می تواند دولت را قدرتمند کند. باید بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های دقیق آن مسئولیتی که مردم بر دوش ما گذاشتند را به خوبی انجام دهیم.
جهانگیری خاطرنشان کرد: در انتخاب کابینه باید به مسائل خاص کشور توجه می‌شد مسائلی چون حل مساله آب ، بیکاری که همه و همه عزم ملی و تفاهم ملی را احتیاج دارد. دولت مصمم است عزم ملی به وجود بیاورد دولت به تمام دستورات رهبری را عمل کرده در دولت یازدهم حتی یک دستور رهبری هم روی زمین نمانده است. معاون اول رییس‌جمهور افزود: دولت پیروی از رهبری را درعمل نشان داده و با تکیه به نظر کارشناسی، حمایت مجلس و قوه قضاییه و در راس همه حمایت رهبری و ملت عزمش را جزم کرده و برنامه ارائه داد تا مشکلات حل شود .
او افزود: این یک تیم هماهنگ است و کل کابینه با هم هماهنگ هستند اعضای دولت در بخش‌های مختلف مثلا بخش سیاسی با هم هماهنگ هستند. رحمانی فضلی بازوی توانمند دولت در اجرای مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی است در وزارت اطلاعات هم آقای علوی تمام هم و غمش پیگیری مسائل مربوط به مساله اقتصاد مقاومتی بوده است.
او افزود: آقای ظریف در وزارت امور خارجه هم با برنامه‌ایی که دارند فضا را به گونه‌ای مهیا می‌کنند که دیپلماسی به وجود آید که ما یک جهش صادرات داشته باشیم معاون رئیس‌جمهور افزود: هماهنگی وزیر صنعت و نفت نیز مثال زدنی است وقتی که من وزیر بودم آقای شریعتمداری نیز وزیر بودند که در آن زمان نگران تولید داخلی بودند کارنامه آقای حجتی نیز مشخص است.
جهانگیری ادامه داد: آقای آخوندی هم در طول دوره قبل هم به مسکن مهر هم بافت فرسوده و حمل ونقل ریلی و هوایی توجه ویژه کردند و همه بخش ها در کنار هم در حال توسعه است در حال حاضر یک وزیر جوان در کابینه داریم. کابینه گاهی تصمیمات شجاعانه و گاهی باید تصمیمات همراه با تجربه و دقت بگیرد در حال حاضر این کابینه چنین ویژگی هایی را دارد.
وزارت تعاون هم با وزارت بهداشت کاملا هماهنگ است و مصمم هستند که طرح توسعه سلامت را پیش ببرد . جهانگیری در رابطه با انتخاب وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: خواسته از ما این بود که وزیر آموزش و پرورش را از بدنه همان سازمان انتخاب کنیم که به حمدالله همین هم شد. او افزود: برنامه های ما در راستای اقتصاد مقاومتی سرشار از نکات مثبت است .
جهانگیری با اشاره به ویژگی سوم این کابینه که پاسخگویی است گفت: این وزرا از نقد نمی‌ترسند از مورد سوال قرار گرفتن هراسی ندارند در مقابل مردم و مجلس باید پاسخگو باشند ما از نقد منتقدین استقبال می کنیم و اعتقاد داریم راه موفقیت و توسعه کشور تفاهم و همراهی است این طور نیست که بگوییم این کابینه هیچ مشکلی ندارد اما باید در کنار هم نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف را از بین ببریم انشاءالله با رای اعتماد خوبی که از سوی شما نمایندگان مجلس می گیریم به مانند انتخابات سرمایه ای بشود برای تلاش بیشتر.
۱۵:۴۱ کواکبیان: برخی نمایندگان فکر می‌کنند در خطبه‌های نماز جمعه صحبت می‌کنند/ آیا رهبری حکم یک دولت سکولار را تنفیذ کردند؟ مصطفی کواکبیان در موافقت برنامه‌های دولت دوازدهم در صحن علنی مجلس با اشاره به گفته برخی از نمایندگان که مخالف برنامه صحبت کردند گفت: برخی فکر می‌کنند که در خطبه‌های قبل از نماز جمعه صحبت می‌کنند.
اینجا مجلس است و باید حول محور برنامه بحث کنند. این که می‌گویند برنامه‌ها سکولار است یا معنی سکولار را نمی‌دانند و یا این که اینها در راستای بیانات رهبری نوشته شده را نمی‌دانند. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: همین چند روز پیش رهبری حکم ریاست جمهوری رییس جمهور را تنفیذ کرد.
یعنی ایشان یک دولت سکولار را تنفیذ کردند؟ دولت تا به امروز به خوبی و برنامه محور عمل کرده است و برنامه های دولت عموما براساس مصوبات مجلس بوده است. آیا ما در مجلس برنامه‌های سکولار تصویب کرده‌ایم. او افزود: دولت در حوزه فرهنگ به خوبی عمل کرده است و نمی‌خواهد که با یک دید امنیتی کارها را انجام دهد.
فرهنگ باید با مردم و نظام هماهنگ باشد و تمام تلاش دولت هم همین است. عضو فراکسیون امید با اشاره به افزایش نرخ سرمایه گذاری خارجی در کشور گفت: ما خودمان در مجلس تصویب کرده‌ایم که سالانه باید ۷۵ میلیارد سرمایه خارجی در کشور جذب شود. این که برخی دوستان می‌گویند چرا با خارجی‌ها قرارداد بسته شده است عجیب است.
بحث من این است که اگر می‌گوییم برجام بد است باید ولایت مدار باشیم زیرا رهبری در راس نظام برجام را تایید کرده است. چطور ایشان گفتند سند ۲۰۳۰ را بردارید که برداشته شد اگر با برجام مخالف بودند می‌گفتند بی‌برجام. او خاطرنشان کرد: شخصیتی مثل ظریف مانند سردار سلیمانی پا به پای هم در راستای اهداف نظام حرکت می‌کنند.
این که وزیر زن معرفی نشده است به خاطر فشارها از جانب برخی احزاب نبود. کواکبیان تاکید کرد: تلاش دولت در بخش تحول سلامت و دیگر بخش ها مناسب است و من به آن افتخار می کنم. باید به مسایل دیگر هم توجه کرد ما ۳۰۰ نفر گردش نخبگان داشتیم که باید به آن توجه کنیم. ۱۵:۲۵ لاهوتی: باید تا سال ۱۴۰۴ ، ۲۰ میلیون گردشگر وارد کشور کنیم/ صعنت گردشگری باید احیا شود مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در موافقت با کلیات کابینه دوازدهم در صحن علنی مجلس با بیان اینکه ابتدا نیاز است یک اطلاعات کلی از وضعیت کشور داشته باشیم، گفت: دوستان شما در جریان هستید که در امر آموزش در میان ۲۰ کشور منطقه رتبه ما ۱۶ است و در سطح جهانی در میان ۱۳۸ کشور رتبه ما ۹۲ است که باید نسبت به این امر اقداماتی صورت بگیرد.
او ادامه داد: علی‌رغم تلاش‌های بسیار وزیر بهداشت در ۲۶ کشور منطقه، رتبه ما ۱۱ و در جهان از میان ۲۱۰ کشور ۱۹ است. نماینده مردم لنگرود در دهمین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جمعیت روستایی ما در حال کاهش است، گفت: جمعیت شهری ما در ۲۶ کشور منطقه رتبه دوم را دارد و در ۲۰۷ کشور جهان در جایگاه دوازدهم ایستاده است.
این آمار بسیار خطرناک است که باید آن را جدی بگیریم. اگر جمعیت روستایی ما کاهش پیدا کند ما دیگر تولیدی در صنعت کشاورزی نخواهیم داشت. لاهوتی ادامه داد: در میان ۲۱۳ کشور دنیا رتبه ما در میزان مصرف انرژی ۱۲ است. در مبارزه با فساد ما در رتبه ۱۳۱ در میان ۱۷۶ کشور جهان قرار گرفتیم. این آمار بسیار خطرناک است.
او خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور گفت: اقتصاد مقاومتی به معنی کاهش نگاه به واردات و افزایش صادرات است. آمارها نشان می‌دهد که صادرات ما ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است. نماینده مجلس دهم با اشاره به صنعت گردشگری و توصیه رئیس‌جمهور در ارتقای این صنعت گفت: امروزه گردشگری در دنیا رتبه سوم را در اقتصاد دارد.
ما تا سال ۱۴۰۴ باید ۲۰ میلیون گردشگر وارد کشور کنیم که با توجه به زیرساخت‌های موجود این امر امکانپذیر نیست. لاهوتی ادامه داد: در بخش سرمایه‌گذاری خارجی نیز با مشکلات فراوانی روبرو هستیم که قطعاً می‌تواند در درازمدت برای کشور ما خطرناک باشد. ۱۵:۱۰ هزارجریبی: وقتی وزرا رای اعتماد گرفتند، به وعده‌ها عمل کنند نبی هزار جریبی نماینده گرگان و آق‌قلا در موافقت با کلیات برنامه کابینه دوازدهم با تشکر از حماسه مردم در انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری گفت: در این انتخابات بیش از ۴۰ میلیون نفر شرکت کردند و این افتخار را به رییس‌جمهور اعطا نمودند که در جهت منافع ملی کوشا باشد.
آقای روحانی در این برهه با رای قاطع مردم و تنفیذ حکم توسط مقام معظم رهبری رییس‌جمهور آحاد ملت اسلامی اعم از شیعه و سنی و اصلح‌طلب و اصولگرا هستید و هدف باید خدمت خالصانه باشد. او با اشاره به شرایط کشور در حوزه اقتصادی گفت: متاسفانه در بحث صنایع تبدیلی و حمایت از تولید داخل موفق نبودیم و جا دارد که دولت برنامه‌های مسجلی در این باره داشته باشد و از قاچاق کالا، ارز و مبارزه با مافیای اقتصادی که سازمان یافته و ریشه‌دار هستند، جلوگیری کند.
هزارجریبی با اشاره به موفقیت‌آمیز بودن طرح تحول سلامت گفت: دولت باید به اشتغال پایدار جوانان که دغدغه مردم است توجه داشته باشد و کابینه جدید نیز باید بتواند با راهبرد توسعه‌‌ای جوانان را به آینده امیدوار کند. همچنین از دیگر برنامه‌های دولت باید بکار گیری زنان و اقوام در ارکان اجرایی نظام باشد.
نماینده مردم گرگان با بیان اینکه باید به NGO ها و سازمان‌های مردم نهاد خصوصا هنرمندان که هدفشان خدمت به دولت است توجه داشت، تصریح کرد: توجه ویژه به قومیت‌ها و برقراری عدالت از جمله ترک و کرد و بلوچ که برای نظام شهید دادند مهم است. همچنین باید توازن در تقسیم ثروت در همه نقاط کشور را مد نظر داشته باشند متاسفانه در استان‌های حاشیه‌ای فقر و بیکاری بیداد می‌کند امیدواریم وقتی وزرا رای اعتماد گرفتند به وعده‌ها عمل کنند.
هزارجریبی درباره سیاست خارجی دولت دوازدهم با تشکر از ظریف گفت: خوشبختانه آقای ظریف در دولت یازدهم مراودات خوبی را داشته و امیدوارم در دولت جدید این مراودات ادامه یابد. خوشبختانه در حوزه امنیت ملی و توان دفاعی تلاش‌خوبی را داشتیم؛ جوانان نخبه و فداییان ما در صنایع نظامی و توسعه صنعت موشکی اقدامات موثری داشتند و از نیروهای امنیتی و سربازان گمنام امام زمان که سنگ تمام گذاشتند، تشکر می‌کنم.
  او با اشاره به مشکلاتی که در حوزه علم و فناوری وجود دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکل عدم تناسب آموزش با نیازهای کشور دیده می‌شود. در خیلی از ارگان‌های دولتی افراد به صورت تخصصی جذب نشدند و الان به نیروهای متخصص نیاز داریم ولی به دلیل بار مالی دولت نمی‌تواند این افراد را جذب کند.
جذب نیرو باید براساس ضوابط و شرایط باشد نه روابط. نماینده گرگان و آق‌قلا درباره محیط‌زیست گفت: محیط زیست امانتی است که باید به آیندگان برسانیم برداشت‌های بی‌رویه در جنگل‌های شمال فجایعی به بار آورده و سیل اخیر نیز دستاورد همین فجایع است. ۱۴:۵۴ پزشکیان: حدود ۹۰ درصد وزرای پیشنهادی رای اعتماد می‌گیرند/ جامعه تمایل به تغییر مداوم مدیران دارد مسعود پزشکیان در حاشیه نشست علنی مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران درباره میزان هماهنگی جهت‌گیری وزرای پیشنهادی با اهداف و شعارهای رییس جمهوری در انتخابات عنوان کرد: مشکل ما این است که مدیرانی برنامه‌محور نداریم و یا اینکه از ابتدا عادت به اجرای برنامه نداشته‌ایم.
او با اشاره به نحوه اجرای برنامه‌ توسعه‌ای سوم، چهارم و پنجم خاطرنشان کرد: این مسئله در برنامه‌های توسعه‌ای سوم، چهارم وپنجم قابل مشاهده است و علت اینکه مدیران برنامه‌ها را به خوبی عمل نمی‌کنند این است که آنها سلسله مراتب را طی نمی‌کنند و براساس تجربه انتخاب نمی‌شوند و بعضاً تجربه، مهارت، آگاهی و درک لازم را ندارند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با این حال هنگامی که مدیران این دست از تجربیات را به دست می‌آورند جابجا می‌شوند و به خوبی از آنها استفاده نمی‌شود. عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: جامعه تمایل به تغییر مداوم مدیران دارد اما این وضعیت مشکل‌زا است. او در پیش‌بینی میزان توفیق دولت و کسب رای اعتماد مجلس اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود ۸۰ تا ۹۰ درصد وزرای پیشنهادی رای اعتماد بگیرند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره تیم اقتصادی دولت نیز گفت: تیم اقتصادی این دولت نسبت به دوره یازدهم تغییر چندانی ندارد و تنها آقایان نعمت‌زاده و طیب‌نیا تغییر کردند که آقای طیب‌نیا فردی باسابقه و علمی بود و به نظر می‌رسد حضورش در دولت به عینه تمام شد. بماند که علت این تغییر را باید از دولت بپرسیم.

کلمات کلیدی:
▫ ابر ▫ اجتماعی ▫ ارز ▫ اشتغال ▫ اقتصاد ▫ اقتصادی ▫ امن ▫ امنیت ▫ اکید ▫ برجام ▫ بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی ▫ بطحایی ▫ بیم ▫ پرورش ▫ خارجی ▫ خاطرنشان ▫ خصوصی ▫ خطا ▫ درب ▫ دوازدهم ▫ دین ▫ راس ▫ رحمانی فضلی ▫ رصد ▫ رهبری ▫ روح ▫ روحانی ▫ زنان ▫ سرمایه ▫ سند ▫ سیاست ▫ سیاسی ▫ شتی ▫ شکر ▫ صحن علنی ▫ صندوق ذخیره فرهنگیان ▫ علنی ▫ فرهنگ ▫ فرهنگی ▫ فضا ▫ قلا ▫ محیط ▫ معلم ▫ معلمان ▫ مقام معظم رهبری ▫ موافق ▫ نفت ▫ نمایندگان ▫ نمایندگان مجلس ▫ نیازمند ▫ هند ▫ وزارتخانه ▫ وزرای ▫ کابینه ▫ وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم ▫ وزرا ▫ نهادی ▫ نماینده مردم رشت ▫ معرف ▫ مایه ▫ عزم ملی ▫ صندوق ▫ ستان ▫ جوانان ▫ تشکر ▫ تامین منابع مالی ▫ بودجه ▫ انتخابات ▫ اصلاحات ▫ همکار ▫ صحن ▫ اجازه دهیم افراد سودجو ▫ مشکلات اساسی روبرو ▫ ماده ۲۰۶ آیین 
کد خبر: 868638  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

روسیه فناوری جنگنده نسل پنجم خود را به هند می دهد ایرنا  ۲۸ دقیقه پیش

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا، «یوری سلیوسار» افزود: روسیه و هند آماده همکاری هستند و مذاکرات برای ساخت جنگنده نسل پنجم میان مقامات دو کشور در جریان است.سلیوسار در واکنش به این پرسش که به نظر می رسد هندی ها به دنبال جایگزینی طرح دیگری هستند؟، افزود: اینطور نیست، دهلی نو از این پروژه خارج نشده اما پرسش...

11 نیروی امنیتی در انفجار بمب کویته پاکستان زخمی شدند ایرنا  ۲۸ دقیقه پیش

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا،تلویزیون 'جیو' پاکستان اعلام کرد که این بمب کنار جاده ای در مسیر حرکت نیروهای امنیتی منفجر شده است.تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.بر اساس این گزارش، نیروهای مسئول تامین امنیت با حضور در محل حادثه، به بررسی بیشتر آن پرداخته و زخمی های این انفجار...

پمپئو به پاکستان می رود ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا، تارنمای خبری روزنامه 'داون' پاکستان به نقل از منابع دیپلماتیک پاکستانی اعلام کرد:پمپئو هفته نخست ماه سپتامبر به منظور دیدار و گفت و گو با 'عمران خان' نخست وزیر جدید پاکستان و گفت و گو درباره موضوع های مربوط به منافع مشترک به اسلام آباد سفر می کند.بر اساس این گزارش، پمپئو...

تقابل آنکارا و ریاض در سوریه ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا، طرح تحولات جدید در ارتباط با مناطق شمال شرق سوریه از آنجا آغاز شد که عربستان اعلام کرد مبلغ یکصد میلیون دلار برای بازسازی مناطق آزاد شده از تصرف داعش اختصاص داده است.به دنبال این خبر آمریکا اعلام کرد کشورهای حاضر در ائتلاف به رهبری واشنگتن در سوریه برای بازسازی این مناطق...

تکذیب خبر عضویت سفیر ایران در عمان در یکی از احزاب سیاسی کشور ایلنا  ۱ ساعت پیش

تکذیب خبر عضویت سفیر ایران در عمان در یکی از احزاب سیاسی کشوربه گزارش ایلنا، روابط عمومی وزارت امور خارجه اعلام کرد خبر منتشره در خصوص عضویت محمد رضا نوری شاهرودی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان در یکی از احزاب سیاسی کشور صحت ندارد. طبق ماده ۸۹ اساسنامه وزارت امور خارجه " عضویت در احزاب، فرقه ها و دسته های سیاسی برای کارمندان وزارت امور خارجه ممنوع است....

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (یکشنبه، 28 مرداد) را در اینجا مشاهده می‌کنید: فیلم/ میوه‌های لاکچری به قیمت فضایی/ «جک‌فروت» کیلویی 500‌هزار تومان؛ «گارسینیا کامبوجیا» تمام شد! اخیرا برخی افراد اقدام به واردات میوه‌های لاکچری همراه با قیمت‌های نجومی می‌کنند و در سایت‌ها با قیمت‌هایی...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 مرداد خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌یکشنبه، 28مرداد) در قسمت پایین قابل مشاهده است: کمی هم آمریکایی باشید! اگر قانون «تعارض منافع» درآمریکا که مقامات این کشور ملزم به اجرای آن هستند، در ایران به اجرا در می‌آمد و مراکز اطلاعاتی و نظارتی بر اجرای دقیق آن نظارت می‌کردند، آیا بخش قابل توجهی از...

اعلام نارضایتی «جامعه مدرسین» از اوضاع اقتصادی در جلسه با دولتمردان تسنیم  ۲ ساعت پیش

آیت‌الله حسن ممدوحی عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به مشکلات اقتصادی اخیر گفت: جامعه مدرسین در ماه‌های اخیر با دعوت چندباره از مسئولان دولتی، مراتب نارضایتی خود از وضع موجود و فشار اقتصادی که زندگی مردم را دچار مشکلات جدی کرده، ابراز...

نخستین مجلس خبرگان قانون اساسی جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و برگزاري اولين انتخابات كه منجر به تعيين نوع حكومت و تشكيل جمهوري اسلامي در ايران گرديد، بحث درباره تعيين قانون اساسي نظام در محافل مختلف گسترش يافت. اين مرحله از استقرار نظام نيز با تيزبيني و آينده ‏نگري حضرت امام خميني (ره) با موفقيت پشت سرگذاشته...

حمله سلطنت طلبان و «آمدنیوز» به محمدرضا گلزار +عکس جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، پنجشنبه شب اولین قسمت از مسابقه تلویزیونی «برنده باش» با مجری گری محمدرضا گلزار بر روی آنتن شبکه سه رفت. نکته جالب توجه آنجاست که این برنامه در همان قسمت نخست درگیر حواشی قابل توجهی شد.   ماجرا به آنجا بر می گردد که در بخشی از این برنامه، محمد رضا گلزار از شرکت کننده...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده