تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۶ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۴۹
پاک‌ترین سینمای دنیا را داریم/ در سینمای ایران مافیا وجود ندارد
به گزارش ایسنا، برنامه تلویزیونی «چشم شب روشن» در شامگاه چهارشنبه (۲۵ مرداد) به بررسی مسائل مربوط به پخش فیلم و مافیای آن پرداخت. «اکبر نبوی»، مجری کارشناس سینمایی «چشم شب روشن» در ابتدا شهادت شهید مدافع حرم، «محسن حججی» را تسلیت گفت و سپس به گفتگو درباره پخش فیلم در سینمای ایران، با مرتضی شایسته و غلامرضا موسوی تهیه کنندگان سینما پرداخت.
هم رشد داشته‌ایم و هم دچار ایست شده‌ایمموسوی، درباره وضع اکنون سینمای ایران گفت: سینمای ایران با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، توانسته بعد از انقلاب رشد رو به بالایی در همه زمینه‌ها مانند تولید و محتوا و… پیدا کند؛ با این ‌حال در بعضی از سال‌ها دچار ایست شدیم و نتوانستیم سیر صعودی را با ‌سرعت بیشتری طی کنیم.
وی ادامه داد: با نگاه به فیلم‌سازان برجسته می‌توان دریافت که علی‌رغم داشتن آثار شاخص، فیلم‌ساز نمی‌تواند تا آخر عمر فیلم‌های درجه ‌یک و خوبی ارائه دهند.سینمای ایران در دنیا حرف برای گفتن داردتهیه‌کننده «گل یخ» اظهار کرد: سینما به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، هنر- صنعت است، طبیعتاً شرایط متعددی برایش به وجود می‌آید و به عقیده من در شرایطی قرار داریم که سینمای ایران در دنیا حرفی برای گفتن دارد.
شاید اگر از اوایل انقلاب در بخش بین‌الملل برنامه‌ریزی دقیق‌تری وجود داشت، سینمای ایران در بسیاری از کشورها حرف بیشتری برای گفتن داشت.موسوی در تکمیل حرف‌هایش گفت: توانستیم بسیار در جشنواره‌های خارجی بدرخشیم، اما باید بتوانیم مانند هر اتفاق دیگری در سینمای جهان تماشاگر جذب کنیم و این امر سبب می‌شود که سینمای ما ازنظر اقتصادی قدرت و رشد بیشتری پیدا کند.
افزایش ۳ برابری تماشاچی و فروش فیلم‌ها از ابتدای سال ۹۵وی عنوان کرد: از ابتدای سال ۹۵ استقبال فوق‌العاده‌ای از فیلم‌های ایرانی داشتیم که تماشاچی دو و نیم تا سه برابر و فروش فیلم‌ها نیز سه تا چهار برابر افزایش پیداکرده است و اگر ما بتوانیم آثار خود را به مخاطبان خود از طریق تبلیغات ارائه کنیم، فروش بیشتری خواهیم داشت.
تهیه کننده «من مادر هستم» فروش را به ‌عنوان شاخصی برای استقبال مردم دانست و افزود: در سال جاری فیلم‌هایی همچون «نهنگ عنبر۲» و «گشت ارشاد۲» توانستند با استقبال فراوان مردم، حدود ۲۰ میلیارد تومان فروش داشته باشد. ما توانسته‌ایم تماشاچیان زیادی به سینما جذب‌ کنیم و این نشان‌ می‌دهد که سینمای ایران مورد توجه مخاطبان داخلی است؛ حضور آثار افرادی چون مجید مجیدی و اصغر فرهادی و… در اسکار و جشنواره‌های کن و برلین و ونیز نشان‌دهنده توجه به سینمای ایران در خارج از کشور است.
پاک‌ترین و شریف‌ترین سینمای دنیا را داریمموسوی ادامه داد: ما با توجه به اینکه پاک‌ترین و شریف‌ترین بخش سینما را در دنیا داریم باید بتوانیم در خارج از کشور تماشاچی به آثار خود جذب کنیم.در ادامه مرتضی شایسته، تهیه‌کننده «بوتیک»، درباره اوضاع کنونی سینمای ایران گفت: با توجه به فروش خوب فیلم‌ها در سال ۹۵ و ۹۶، سینمای ایران روزهای خوبی را پشت سر گذاشته و حال خوبی دارد و از سال ۹۲ تاکنون روند فروش فیلم‌ها رو به صعود بوده است.
حال سینمای ایران خوب استوی افزود: از لحاظ کیفی حال سینمای ایران با توجه به ساخت فیلم در ژانرهای مختلف خوب است و موانع کمتری برای فیلم‌سازان وجود دارد.درصد حضور دولت در سینما در حال رسیدن به صفر استتهیه‌کننده «ساقی» با اشاره به صحبت‌های شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما، گفت: درصد حضور دولت در سینما آرام‌آرام در حال رسیدن به صفر است.
وی اضافه کرد: آمار فروش فیلم‌ها در سینمای تهران و سینمای شهرستان‌ها به نصف- نصف (۵۰-۵۰) رسیده است.شایسته درباره تعداد سالن‌های سینما در تهران و شهرستان‌ها گفت: ساخت سینما در تهران و شهرستان‌ها رو به افزایش است و تعداد سینمای ایران از ۴۵۴ سالن به ۵۵۴ خواهد رسید و این نشان‌دهنده این است که سینمای ایران رونق دارد و می‌تواند روی پای خود بایستد.
در ادامه بحث موسوی درباره پخش فیلم در سینمای ایران گفت: بیشتر از ۵۵ فیلم در گروه‌های حرفه‌ای سینمای بدنه نمی‌توانیم اکران کنیم که این برمی‌گردد به تعداد و ظرفیت سینمای ایران، منهای شهرستان هایی که سینما ندارد و ما باید مجموعاً ۵۰۰۰ هزار سالن در تهران و شهرستان‌ها داشته باشیم.رغبت به ساخت سالن سینما در پاساژهای تجاری بعد از افتتاح پردیس کوروشوی اشاره کرد: بعد از افتتاح پردیس کوروش بسیاری از مغازه‌دارها در تهران رغبت به ساخت سالن سینمایی در پاساژ تجاری پیدا کرده‌اند، چراکه آن‌ها به این باور رسیده‌اند که سالن سینمایی در این مکان‌ها پاخور مغازه‌ها را زیاد می‌کند.
شایسته نیز در این‌باره گفت: کار پخش فیلم بسیار سخت بوده و بالا رفتن سن مسئولان پخش فیلم، عاملی برای تسلط نداشتن این افراد برای پخش آثار است. از بین ۲۹ دفتر پخش فیلم حدود ۱۵ دفتر فعالیت زیادی دارند و ۱۰ دفتر نیز بیشترین فعالیت را نسبت به بقیه دفاتر دارند.این سرمایه‌گذار سینما در رابطه با معضل سالن‌های سینما گفت: ۱۳۶ سالن در بخش خصوصی در حال ساخت است که در ۶ ماه آینده به سینماهای موجود اضافه خواهد شد.
شکی در آمار فروش فیلم‌ها وجود نداردتهیه‌کننده «رخساره» درباره آمار فروش واقعی فیلم‌ها بیان کرد: با وجود فروش الکترونیکی، می‌توانید به سامانه سینماتیکت رفته و از درصد فروش فیلم‌ها آگاهی یابید؛ پس شکی در آمار فروش فیلم‌ها وجود ندارد.وی ادامه داد: باید یاد بگیریم بعضی فیلم‌ها را برای گروه مخاطب خاص و گروه هنر و تجربه نمایش بدهیم و با توجه به این نوع فیلم‌ها نزدیک ۹۱ درصد فیلم‌ها به نمایش درمی‌آید.
افرادی که درباره مافیا در سینما حرف می زنند نمی دانند مافیا چیست!موسوی در رابطه با مافیای سینمای ایران گفت: به نظر من برخی از افرادی که به مافیا اشاره می‌کنند نمی‌دانند مافیا چیست و قانونمندی مافیا را به وجود می‌آورد.فروش ۴۰ میلیاردی دو فیلم در نوروز ۹۶ دلیلی بر وجود مافیا نیستهمچنین شایسته درباره وضعیت نمایش فیلم‌ها و مافیای آن‌ها گفت: امسال ۲ فیلم در عید داشتم که حدود ۴۰ میلیارد فروخت و این دلیلی بر وجود مافیا نیست.
مافیایی در سینمای ایران وجود نداردتهیه کننده «من همسرش هستم» افزود: با توجه به آمار و ارقام و روابطی که در سینمای ایران موجود است، دفاتر پخش که کانون پخش دارند و تهیه‌کنندگان که در شورای عالی تهیه‌کنندگان هستند، مافیایی وجود ندارد و برخی از افراد در این عرصه وقتی با مشکل روبرو می‌شوند لب به اعتراض می‌گشایند.
درباره اکران و پخش فیلم‌ها، ۵۰ درصد سینماداران تصمیم‌گیر هستندتهیه‌کننده هم‌نفس در پایان خاطرنشان کرد: در رابطه با اکران و پخش فیلم‌ها،۵۰ درصد سینما داران، باید تصمیم بگیرند که فیلمی اکران شود یا نشود!«چشم شب روشن» به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۳ به مدت ۹۰ دقیقه با اجرای محمد صالح علا به‌صورت زنده روانه آنتن شبکه چهار می‌شود.

کد خبر: 871057  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: افق نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

اختصاص 3 غرفه به خوزستان در نمایشگاه ملی صنایع‌دستی ایران میراث آریا  ۲۳ دقیقه پیش

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‎کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان، در این نمایشگاه که در محل دائمی نمایشگاه‎های بین‎المللی تهران در فضایی بالغ بر 2400 مترمربع برگزار می‎شود، استان‎های مختلف به عرضه...

اولین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر گلستان برگزار شد میراث آریا  ۲۳ دقیقه پیش

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان اولین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان گلستان پیش از ظهر امروز یکشنبه 6 اسفند 96 با حضور سید مناف هاشمی استاندار گلستان و رئیس ستاد اجرایی خدمات...

حال صحرانورد رو به بهبود است خبرگزاری فارس  ۳۸ دقیقه پیش

امیرحسین شریفی تهیه‌کننده و سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل که بر بالین صحرانورد در بیمارستان حاضر شده بود در گفت و گو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس گفت:  خوشبختانه حال حبیب‌الله صحرانورد رو به بهبود است و ایشان تحت مراقبت و مداوای به‌هنگام پزشکان قرار گرفتند. وی در ادامه...

چرا «الله» به عنوان اسم و دیگر اسماء به عنوان صفت خدا مطرح می‌شوند؟ خبرگزاری فارس  ۳۸ دقیقه پیش

خبرگزاری فارس- گروه‌ فعالیت‌های قرآنی: آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در تفسیر نمونه ذیل سوره مبارکه «حمد» که تنها سوره‌ای است که «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ» به عنوان آیه مستقل محسوب می‌شود، به جامع‌ترین نام خداوند متعال اشاره کرده...

حضور هومن سیدی در فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

حضور هومن سیدی در فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شدبه گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی «شبی که ماه کامل شد»،  فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد چهارمین فیلم سینمایی نرگس آبیار و تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی از نیمه اول سال 97 جلوی دوربین می‌رود و هومن سیدی به عنوان اولین بازیگر...

نمایش آبی مایل به صورتی تمدید شد مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

نمایش آبی مایل به صورتی تمدید شدبه گزارش خبرگزای موج، نمایش آبی مایل به صورتی به نویسندگی و کارگردانی ساناز بیان که از 11 بهمن اجرای مجدد خود را در تماشاخانه پالیز  آغاز کرده بود تا ۲۶ اسفند ۹۶ تمدید شد. نمایش «آبی مایل به صورتی» با حضور در سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر موفق به دریافت تندیس...

«خیال روی تو» به مناسبت تولد هوشنگ ابتهاج منتشر شد+صوت ایلنا  ۱ ساعت پیش

«خیال روی تو» به مناسبت تولد  هوشنگ ابتهاج منتشر شد+صوت به گزارش ایلنا، علیرضا شفایی که چندی پیش آلبوم «خیال آمدنت» را روانه‌ی بازار کرده بود، قطعه‌ی «خیال روی تو» را به مناسبت سالروز تولد هوشنگ ابتهاج به‌طور رایگان در اختیار علاقمندان موسیقی ایرانی داد. شفایی در یادداشتی کوتاه در باره این قطعه نوشته...

چهل‌ویکمین محفل کبوتران مسجد دوردست برگزار می‌شود شبستان  ۱ ساعت پیش

چهل‌ویکمین محفل کبوتران مسجد دوردست برگزار می‌شود به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، چهل‌ویکمین محفل کبوتران مسجد دوردست از سلسله برنامه‌های حوزه هنری است که از سوی دفتر ادبیات و هنر بیداری حوزه هنری برگزار می‌شود. تاره‌ترین نشست «کبوتران مسجد دوردست» با سخنان دکتر حسین آجرلو کارشناس این دوره...

اجرای عدالت امشب در شبکه یک پایش می شود شبستان  ۱ ساعت پیش

اجرای عدالت امشب در شبکه یک پایش می شودبه گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی شبکه یک، برنامه امشب ششم اسفند پایش علاوه بر تحلیل آخرین تحولات بازار و بررسی مشکلات و موانع پیش روی تولیدکنندگان، مروری بر وضعیت عدالت در ایران خواهد داشت.   رسول اشرف زاده مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت هلدینگ خلیج فارس و احسان خاندوزی استاد دانشگاه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده