تعداد بازدید: ۳۳
تاريخ انتشار: شنبه،۲۸ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۰:۲۹
از جدایی معصومه ابتکار و سازمان محیط زیست تا انتقادات نسبت به پیوند پاریس
شایعات حضور کلانتری واقعی شد در هفته‌های گذشته و پس از حدس و گمانهای جدایی معصومه ابتکار از سازمان محیط زیست و بعد از ابلاغ حکم وی برای معاونت زنان و امور خانواده، شایعاتی مبنی بر حضور عیسی کلانتری در راس سازمان محیط زیست شنیده شد.زمزمه‌های حضور کلانتری آن‌ قدر جدی بود که غالب معاونتها در سازمان از احتمال حضور وی در پردیسان خبر می‌دادند و این گزینه را جدی‌تر از اسامی دیگر می‌دانستند.
اما حسن روحانی روز بیست و دوم مرداد ماه با انتصاب عیسی کلانتری به عنوان رئیس سازمان محیط زیست بر تمامی شایعات و اسامی گوناگون خاتمه داد و سکان کشتی فرسوده محیط زیست را به رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه سپرد.هنوز کسی نمی‌داند، رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه که نتوانسته طی سالهای اخیر به صورت شایسته و در خور توجه به احیای دریاچه ارومیه بپردازد، چگونه می‌خواهد کشتی زخم خورده محیط زیست را به ساحل آرامش برساند.
انتقاداتی که به عیسی کلانتری در حوزه‌های کشاورزی، محصولات تراریخته و حتی احیای دریاچه ارومیه بارز است می‌تواند در حوزه فعالیتهای این فرد اثر گذار باشد.ادامه آتش‌سوزی جنگلها در برخی نقاط کشور و عملکرد دستگاههای ذیربطفرمانده یگان حفاظت سازمان‌ جنگلها همچنین در روزهای اخیر که برخی جنگلها و مراتع یا مناطق حفاظت شده دستخوش حریق شده بودند، اعلام کرد:  از ابتدای امسال تاکنون بیش از سه هزار هکتار از جنگلها و مراتع کشور در آتش‌ سوخته‌اند؛ طی ماههای گذشته حدود 20 نفر از متخلفانی که در آتش‌سوزیها دخیل بوده‌اند، دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.
سرهنگ سبزعلی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون آتش‌سوزیهایی که در مراتع و جنگلهای کشور به‌وقوع پیوسته نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر بوده و با کاهش بیش از 50 درصدی همراه شده است.وی اظهار کرد: در ماههای اخیر تاکنون، کاهش حریق نسبت به سال گذشته رخ داده اما متأسفانه حریقها در برخی نقاط همانند خوزستان افزایش یافته و مشهودتر بوده است.
تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری در حضور جهانگیری تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری، یک روز بعد از انتصابات صورت گرفته از سوی حسن روحانی و به سرعت انجام گرفت.آیین تودیع و معارفه رئیس سازمان حفاظت محیط  با حضور اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهوری، ولی‌الله سیف ؛ رئیس کل بانک مرکزی، عیسی کلانتری؛ رئیس جدید سازمان محیط زیست و معصومه ابتکار؛ رئیس سابق سازمان محیط زیست و جمعی از مدیران این سازمان در سالن همایشهای پارک پردیسان تهران برگزار شد.
خداحافظی ابتکار با آرزوهایی که رنگ واقعیت نگرفتابتکار عصر دوشنبه با تمامی آرزوهای ذهنی‌اش و همه خواسته‌های زیست محیطی که تحقق نیافت، خداحافظی کرد. برخی آرزوهای زیست محیطی معصومه ابتکار که در سخن بیان می‌شد و رنگ واقعیت نگرفت اینبار به دست عیسی  کلانتری رسید و او باید تمامی خواسته‌های محیط زیستی مردم را عملیاتی کند.
معصومه ابتکار عصر دوشنبه کلید اتاق طبقه دهم سازمان محیط زیست در پارک پردیسان را به عیسی کلانتری تحویل داد تا اینبار این فرد سازمان پر از فراز و نشیب محیط زیست را هدایت کند.جدایی معصومه ابتکار از سازمان محیط زیست پس از 4 سال   معصومه ابتکار که از این پس قرار است در دولت دوازدهم در جایگاه معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری به فعالیت بپردازد دوشنبه با همه خاطرات تلخ و شیرین خود طی چهار سال گذشته خداحافظی کرد و چمدان خود را از ساحتمان پارک پردیسان بست.
بحران افزایش ریزگردها، خشک شدن تالابها، آلودگی هوای کلانشهرها، آتش‌سوزی جنگلها، بحران آب، مسئله بنزینهای وارداتی، تعداد روزهای آلوده و سالم، ناکارآمدی مدیران استانی، توافقنامه پاریس، مشکلات محیط‌بانان، عدم توجه کافی به حیات وحش و گونه‌ها و .... بخشهایی از دغدغه‌هایی بود که ابتکار نتوانست راه حل مناسبی برای آنها بیابد و گاه مورد توجه منتقدان بسیاری قرار گرفت.
در هر صورت معصومه ابتکار با تمام فراز و نشیبهای اجرایی در سازمان محیط زیست و با همه کاستیها یا دستاوردها، سرانجام از سازمان محیط زیست جدا شد و به یکی از معاونتهای دیگر انتقال یافت.تعریف و تمجید در مراسم خداحافظی ابتکار که در دوران تصدی‌گری بر سازمان محیط زیست با انتقادات فراوانی روبرو بوده اینبار در مراسم تودیع و معارفه به دفاع از خود پرداخت.
وی گفت: برای مقابله با بحران‌ها دیگر فرصتی در دست نداریم؛ ایران بحران‌های جدی محیط‌زیستی را در پیش دارد، به همین دلیل نیازمند مشارکت گسترده مردم و همکاری آنها با دولت برای برقراری توازن و آینده ایران هستیم.رئیس سابق سازمان محیط زیست که هیچ توضیحی به انتقادات مطرح شده درباره آلودگی هوا، خشکی تالابها، ریزگردها، گسترش آلاینده‌ها و .
.. نداد به دفاع از موضوعاتی نظیر : پاسخ مثبت به 85 درصد طرحهای توسعه‌ای، تنفس هوای سالم در شهرها، جشنواره فیلم سبز، تفاهم‌نامه‌های بین المللی و ... پرداخت.تاکید کلانتری بر مسئله بحران  آب در کشورعیسی کلانتری نیز در مراسم تودیع و معارفه ضمن بررسی شرایط زیست محیطی کشور اظهار کرد: در سیاست‌های تولیدی گذشته، دراز مدت و آثار سیاست‌های تولیدی بر منابع زیست محیطی مورد توجه قرار نگرفته بود؛ امروز نیز بزرگترین مشکل و مسئله کشور ما آب است و باید به آن توجه شود.
وی  با تاکید بر اینکه مشکلات مربوط به آلودگی هوا قابل حل است اما مسائل مربوط به آب به راحتی قابل جبران نیست، گفت: فاجعه کشور ما در آب است و گرفتاری اصلی محیط زیست کشور در منابع آبی است؛ جنگل‌های زاگرس حتی در دوره یخبندان از بین نرفته بودند اما امروز در آتش بیماری می‌سوزند.رئیس سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه وضعیت محیط زیست کشور را یک نفر به تنهایی نمی‌تواند تغییر دهد، گفت: من به تنهایی نمی‌توانم شرایط محیط زیست را به سمت بهبودی ببرم بنابراین مردم و دولت باید به داد سازمان حفاظت محیط زیست برسند؛ این سازمان باید 164 میلیون هکتار از عرصه‌های محیط زیست را حفظ و حراست کند.
بنابراین همه باید به کمک محیط زیست بیایند.تاکید جهانگیری بر فانتزی نبودن محیط زیستمعاون اول رئیس جمهوری هم در مراسم تودیع و معارفه با تاکید بر اینکه محیط زیست مسئله‌ای فانتزی نیست، گفت: ما با بحران آب، آلودگی هوای کلان شهرها و تهدیداتی نظیر ریزگردها و خشک شدن تالابها روبرو هستیم و باید دست به کار شویم تا برای حل مسائل اصلی کشور راهکار پیدا کنیم.
جهانگیری همچنین به برخی دستاوردهای انجام گرفته در دوره گذشته سازمان محیط زیست و بعضی راهکارها برای آینده این سازمان نیز اشاره کرد و از خدمات ابتکار قدردانی به عمل آورد.انتقاد از سیاسی کاری ابتکار در سازمان محیط زیست اما به غیر از برخی فراز و نشیبهای معصومه ابتکار در سازمان محیط زیست، تعدادی از کارشناسان و نمایندگان مجلس نیز نسبت به عملکرد وی در چهار سال اخیر انتقاد کردند.
جبار کوچکی نژاد ؛عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر با انتقاد از پررنگ بودن حاشیه‌های سیاسی رئیس سابق سازمان محیط زیست گفت: معصومه ابتکار با حاشیه‌های سیاسی زیادی مواجه بود و امیدواریم رئیس جدید سازمان محیط زیست رفع دغدغه‌های زیست محیطی را اولویت قرار دهد.وی تصریح کرد: محیط زیست، سازمانی تخصصی است و هر کس که به عنوان مسئول مشغول به فعالیت می‌شود باید فردی متخصص و آگاه به مسائل زیست محیطی باشد.
موسی‌الرضا ثروتی عضو فراکسیون محیط زیست در مجلس نهم نیز درباره  عملکرد رئیس سابق سازمان محیط زیست و رویکرد  این سازمان در آینده اظهار کرد: متاسفانه در زمان تصدی ابتکار بر سازمان محیط‌ زیست قانونهای زیست محیطی به درستی اجرا نمی‌شد.وی خاطرنشان کرد: نگاه سیاسی و زاویه‌دار بودن رئیس سابق سازمان محیط زیست با شهردار تهران موجب شده بود که قوانین مربوط به آلودگی هوا در پایتخت به‌درستی اجرایی نشود و در این بین مردم تهران بیشترین آسیب را دیده‌اند.
این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از عملکرد ابتکار در حوزه محیط‌بانان، تالابها و آلودگی هوا به نقد شدید امضای توافقنامه پاریس پرداخت و آن را بسیار ضعیف عنوان کرد.میزگرد «توافق‌نامه پاریس؛ تهدید یا فرصت» در تسنیم اما یکی از مهمترین بحثهای قابل انتقاد به سازمان محیط زیست موضوع توافقنامه پاریس و فرصت و تهدیدهای پیرامون آن است چرا که برخی کارشناسان مخالف عملکرد سازمان محیط زیست در این رابطه هستند.
به همین منظور و برای انعکاس نظرات علمی موافقان و مخافان این توافقنامه، نشستی در خبرگزاری تسنیم با عنوان در میزگرد «توافق‌نامه پاریس؛ تهدید یا فرصت» برگزار شد.در این نشست تخصصی محمد تقی زمانیان؛ عضو سابق کمیته مشترک علمی وابسته به برنامه و تغییر اقلیم جهان، محسن ناصری؛ مدیر طرح ملی تغییر آب و هوا و عسکر سرمست؛ کارشناس انرژی به بررسی تهدیدها و فرصتهای توافقنامه بین‌المللی پاریس پرداختند.
ارائه اسنادی مبنی بر بی‌تاثیر بودن دی‌اکسید کربن بر گرمایش زمین، بررسی صحت مسئله تغییر اقلیم و گرمایش زمین، چرایی بررسی نشدن تمام ابعاد توافقنامه‌ بین‌المللی پاریس توسط موافقان، عدم ارائه سند مشارکت ملی ایران (سند تعهدات ایران) به مجلس، خودداری سازمان محیط زیست از ارائه پیوست به شورای نگهبان، عدم توجه سازمان محیط زیست و مسئولان نسبت به تبعات الزام‌آور بودن توافقنامه پاریس، تاثیرگذاری امضای توافقنامه پاریس بر انرژی و صنعت کشور، چرایی عدم آگاهی همه کارشناسان نسبت به مفاد توافقنامه، الزام‌آور بودن یا نبودن توافقنامه پاریس، بار مالی توافقنامه برای کشور، تاثیرگذاری کشورهای غربی بر نظریه‌های تغییر اقلیم، وجود سازوکار طبیعت برای جلوگیری از گرمایش زمین، طرحهای کشورهای غربی برای تحمیل مسئله تغییر اقلیم و گرمایش زمینو .
..از جمله موضوعاتی بود که در این نشست تشریح شد.اما در پایان باید گفت که این روزها سازمان محیط زیست به مثابه کشتی طوفان زده‌ای می‌ماند که به گل فرو نشسته و با وجود انتقادات فراوان و برخی دستاوردها، نیازمند تحولی عظیم است.انتهای پیام/

کد خبر: 873183  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان چند ثانیه  ۵۳ دقیقه پیش

ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیاناز ابتدای فروردین ماه امسال، سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان حذف شد و این موضوع موجب گلایه و سؤالات متعدد معلمان شده است. امتیاز سختی‌کار از ابتدای امسال از احکام کارگزینی فرهنگیان حذف شد و این موضوع موجب گلایه و سؤالات متعدد فرهنگیان شد. این موضوع حرف و حدیث‌ها و حواشی متعددی را نیز در فضای مجازی...

افشاگری افتخاری ازرقم نجومی تمدیدشفربااستقلال چند ثانیه  ۵۳ دقیقه پیش

افشاگری افتخاری ازرقم نجومی تمدیدشفربااستقلالمدیرعامل سابق استقلال بعد از پذیرش استعفایش و کنار رفتن از مدیرعاملی این باشگاه درباره جزییات مذاکره با دو بازیکن خارجی آبی ها حرف زد. افتخاری گفت: فشار همین هوادار باعث شد تا شفر دستمزد خود را بالا ببرد. من در دوبی که برای اولین بار با او مذاکره کردم با 360 هزار دلار قرارداد بستم. چطور می شود او می...

ظرف 48 ساعت لیست کامل دریافت‌کنندگان ارز دولتی را تحویل دهید آنا  ۱ ساعت پیش

دادستان کل کشور گفت: به رئیس بانک مرکزی گفتم ظرف ۴۸ ساعت باید لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را کامل تحویل دهید؛ به دادستان تهران نیز سپردیم این لیست‌ها را به درستی مورد بررسی قرار دهد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام...

تکذیب ارسال پیامک به خانواده شهدا برای شکایت از استاندار تهران آنا  ۱ ساعت پیش

روابط عمومی بنیادشهید و امور ایثارگران ارسال هرگونه پیامک یا در اختیار گذاشتن شماره تلفن‌های خانواده معظم شهدا و ایثارگران برای ارسال پیامک با مضمون شکایت از استاندارتهران را تکذیب کرد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از اداره کل روابط...

افتخاری:قرارداد یک میلیون دلاری شفر/تیام 500هزاردلار می‌خواهد چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

افتخاری:قرارداد یک میلیون دلاری شفر/تیام 500هزاردلار می‌خواهدآن روزی که آقای شفر در فرودگاه گیر کرده بود من به ایشان (سلطانی فر) که در کرمان برای افتتاح پروژه ای تشریف داشتند، زنگ زدم و گفتم برای این مساله به کمک شما نیاز داریم. لطف کنید و به وزیر کشور زنگ بزنید تا مشکل آنها حل شود و تا 5 دقیقه می‌خواهم مشکل این ها حل شود و سوار هواپیما شوند! با تعجب گفت 5 دقیقه!...

انتخاب فتحی ، پروژه وزارت ورزش برای عبور از بحران نقل و انتقالات چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

انتخاب فتحی ، پروژه وزارت ورزش برای عبور از بحران نقل و انتقالاتاستقلال بازیکنان جدیدی جذب کرده که تعدادی شان مصدوم هستند ، ستاره ای مانند ابراهیمی را از دست داده و بازیکنانی مانند تیام ، جباروف و چشمی در آستانه جدایی از تیم قراردارند. بوجود آمدن این شرایط نشان می داد که کار از دست مدیریت خارج شده و فتحی حالا پروژه وزارت ورزش است برای حل کردن بحران نقل و انتقالات. امیرحسین...

ثبت‌نام‌های پولی در مدارس دولتی/ آموزش‌وپرورش:حساب مالی مدارس را رصد می‌کنیم تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ ثبت‌نام مدارس در حال انجام است، با وجود آنکه آموزش‌وپرورش اعلام کرده است، مدارس دولتی هنگام ثبت‌نام حق دریافت وجه نقد را ندارند اما برخی مدارس به این صحبت‌ها توجهی ندارند.طبق دستوالعمل نظارت بر حقوق والدین و دانش‌آموزان،‌مدارس...

«نذرآب» در زمین های خشک و تشنه سیستان و بلوچستان شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

ایران آنلاین /   البته دیگر باید بگوییم «کویر هامون»! »تا چشم کار می‌کند گرد مرگ است که بر رخ دریاچه نشسته است. قایق‌های رنگ و رو رفته و زمین ترک خورده نشان می‌دهد چندی است که دیگر رنگ زندگی، از این دریاچه رخت بسته است. اسکله هم متروکه شده است در و دیوارهای...

گردشگران روس ،مشتری صنایع دستی زنان اردبیلی شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

ایران آنلاین /به تازگی البته برخی سازمان‌ها همچون بهزیستی در این حوزه پیشقدم شده و با راه‌اندازی جمعیت‌های مردمی و فعال، برای زنان سرپرست خانوار اشتغالزایی می‌کنند. چند روزی می‌شود که بیش از 300 زن سرپرست خانوار اردبیلی «نبض یکی از لوکس‌ترین پاساژ‌های اردبیل...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 تیرماه خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌چهارشنبه، 27 تیرماه) در قسمت پایین قابل مشاهده است:ظریف: اکنون نیاز به اقدام عملی از سوی اروپا استوزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با یورو نیوز گفت اقدامات اروپا نباید تنها در حد بیانیه و حرف باشد بلکه اکنون لازم است اقدام عملی انجام...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده